Εγκληματολογία

Manos1501

Νεοφερμένος

Ο Manos1501 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σκεφτηκα λοιπον,να δηλωσω εω πρωτη επιλογη τη νομικη που εχει και υψηλες βασεις μετα ψυχολογια και βλεπουμε για απο εκει και κατω...Αν περασω ψυχολογια, λεω να σπουδασω μετα στο εξωτερικο εγκληματολογια..Ομως,θα παρω ο πτυχιο μου ως ψυχολογος και μετε θα παω στο εξωτερικο για να σπουδασω "νομικη ψυχολογια"που ειναι ο κλαδος για την εγκληματολογια, ή πρεπει να φυω αμεσως για εξωτερικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iwnh-chan

Νεοφερμένος

Η Iώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
σωστη επιλογη!!!δεν νομιζω να χρειαζεται να φυγεις αμεσως για το εξωτερικο παιδι μου!δεν εχει απαραιτητα νοημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:ale3ia:.

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σκεφτηκα λοιπον,να δηλωσω εω πρωτη επιλογη τη νομικη που εχει και υψηλες βασεις μετα ψυχολογια και βλεπουμε για απο εκει και κατω...Αν περασω ψυχολογια, λεω να σπουδασω μετα στο εξωτερικο εγκληματολογια..Ομως,θα παρω ο πτυχιο μου ως ψυχολογος και μετε θα παω στο εξωτερικο για να σπουδασω "νομικη ψυχολογια"που ειναι ο κλαδος για την εγκληματολογια, ή πρεπει να φυω αμεσως για εξωτερικο;

Κι εγώ είχα αρχικά στόχο την εγκληματολογία αλλά-κλασικά,όπως και όλοι όλοι οι άλλοι-δεν βρήκα που πρέπει να πάω για να γίνω άμεσα εγκληματολόγος.. Με ενδιέφερε ιδιαίτερα το τμήμα εγκληματολογικών ερευνών της αστυνομίας(στην οποία δεν προσπάθησα καν να μπώ γιατί δεν θα με έπαιρναν λόγω ύψους!!) Τώρα αυτό που λες για Πάντειο ισχύει γιατί όλα εκεί είναι πολύ θεωρητικά και ρευστά.. Τέλοσπάντων,εγώ τελικά πέρασα στη Νομική που έχει μαθήματα επιλογής όπως η εγκληματολογία και η ανακριτική..και όσο για αργότερα άκουσα πως υπάρχει στις Βρυξέλλες(αν δεν απατώμαι) το καλύτερο πανεπιστήμιο για σπουδές εγκληματολογίας..

Περίεργη επιστήμη διαλέξαμε πάντως..γιατί μεταπτυχιακό εγκληματολογίας γίνεται μετά απο πολλές σχολές(το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό γίνεται στην πάντειο και όπως είπα είναι καραθεωρητικό και μόνο απλά έχει το ατού οτι μπορεί να το κάνει και απόφοιτος κοινωνιολογίας και απόφοιτος Νομικής!!)Το θέμα είναι πως κανείς δεν μας λέει πώς βγαίνεις κανονικός εγκληματολόγος και όχι απλά στα λόγια..δεν ξέρω πως θα βρούμε άκρη!Εγώ πλέον δεν το έχω ως μονόδρομο,ψάχνομαι και για άλλες διεξόδους γιατί είδα πως είναι τα πράγματα με την εγκληματολογία..βέβαια επειδή δεν ξέρουμε που θα μας βγάλει,δεν λέω μεγάλα λόγια!

Εσύ προσπάθησε για οτι καλύτερο φέτος και ύστερα βλέπεις!!Καλή επιτυχία σε ότι βάλεις τελικά στόχο!! :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
εξαρτάται όταν λες εγκληματολόγος τι εννοείς.

αν θέλεις να ασχοληθείς με την εγκληματολογία ως θεωρία θα πρέπει να περάσεις σε κάποιο από τα αεί που αναφέρθηκαν.
αν θέλεις να ασχοληθείς με την εξιχνίαση εγκλημάτων ο μόνος τρόπος είναι μέσω αξιωματικών ΕΛΑΣ και αν είχες ήδη ένα πτυχίο νομικής ή κοινωνιολογίας τότε θα είχες περισσότερες πιθανότητες να τοποθετηθείς στην διεύθυνση εγκληματολογικών ερευνών η οποία υπάρχει σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα, αλλά και καλύτερή βαθμολογική εξέληξη.

η παραμονή σε αυτήν την υπηρεσία εξαρτάται από τις υποθέσεις που εξιχνιάσεις
αν αποδίδεις, παραμένεις και εξελίσσεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos1501

Νεοφερμένος

Ο Manos1501 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σας φιλοι μου και σας ευχαριστω ια τις βοηθειες που μου παρεχετε..!Εχω ομως παλι μια απορια!!!!:)
Αν τελικα παρω το πλτυχιο(με το καλο) εγκληματολογιας με σπουδες π.χ. στις Βρυξελλες απως λεει η φιλη ale3ia.. μετα αναγνωριζεται το πτυχιο αυτο στην Ελλαδα ή οχι; και αν ναι,απο που;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

patza

Νεοφερμένος

Ο patza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κι εγώ είχα αρχικά στόχο την εγκληματολογία αλλά-κλασικά,όπως και όλοι όλοι οι άλλοι-δεν βρήκα που πρέπει να πάω για να γίνω άμεσα εγκληματολόγος.. Με ενδιέφερε ιδιαίτερα το τμήμα εγκληματολογικών ερευνών της αστυνομίας(στην οποία δεν προσπάθησα καν να μπώ γιατί δεν θα με έπαιρναν λόγω ύψους!!) Τώρα αυτό που λες για Πάντειο ισχύει γιατί όλα εκεί είναι πολύ θεωρητικά και ρευστά.. Τέλοσπάντων,εγώ τελικά πέρασα στη Νομική που έχει μαθήματα επιλογής όπως η εγκληματολογία και η ανακριτική..και όσο για αργότερα άκουσα πως υπάρχει στις Βρυξέλλες(αν δεν απατώμαι) το καλύτερο πανεπιστήμιο για σπουδές εγκληματολογίας..

Περίεργη επιστήμη διαλέξαμε πάντως..γιατί μεταπτυχιακό εγκληματολογίας γίνεται μετά απο πολλές σχολές(το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό γίνεται στην πάντειο και όπως είπα είναι καραθεωρητικό και μόνο απλά έχει το ατού οτι μπορεί να το κάνει και απόφοιτος κοινωνιολογίας και απόφοιτος Νομικής!!)Το θέμα είναι πως κανείς δεν μας λέει πώς βγαίνεις κανονικός εγκληματολόγος και όχι απλά στα λόγια..δεν ξέρω πως θα βρούμε άκρη!Εγώ πλέον δεν το έχω ως μονόδρομο,ψάχνομαι και για άλλες διεξόδους γιατί είδα πως είναι τα πράγματα με την εγκληματολογία..βέβαια επειδή δεν ξέρουμε που θα μας βγάλει,δεν λέω μεγάλα λόγια!

Εσύ προσπάθησε για οτι καλύτερο φέτος και ύστερα βλέπεις!!Καλή επιτυχία σε ότι βάλεις τελικά στόχο!! :))
παιδιά ενδιαφερομαι κι εγω για την εγκληματολογια............απο παντειο μπορω να την ακολουθησω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos1501

Νεοφερμένος

Ο Manos1501 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Από το Παντειο φίλη μου, δε βγαίνεις εγκληματολόγος αλλά κοινωνιολόγος. Το μεταπτυχιακό που έχουν δε γνωρίζω κατά πόσο σχετίζεται με την εγκληματολογία αλλά πάλι εγκληματολόγος,δε βγαίνεις...Μονο αστυνομία,νομική και ψυχολογία με σπουδές στο εξωτεριό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
και εμένα κάποτε με ενδιέφερε το αντικείμενο της κοινωνιολογίας και η εγκληματολογία ειδικότερα... αλλά μου πέρασε γρήγορα το ενδιαφέρον και τελικά στράφηκα στη φιλολογία...

λοιπόν, απ'ό,τι θυμάμαι, υπάρχουν μεταπτυχιακά εγκληματολογίας αν έχεις τελειώσει νομική, κοινωνιολογία, ψυχολογία κλπ...

αν κάποιος όμως ενδιαφέρεται πολύ, καλόν θα ήταν να ψάξει σε ιστοσελίδες πανεπιστημίων της ελλάδας και του εξωτερικού... εκεί θα βρεί σίγουρα περισσότερες και πιο αναλυτικές πληροφορίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marizaki

Νεοφερμένος

Η marizaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σασ. σπουδαζω στο τμημα κοινωνικησ ανθρωπολογιασ και ιστοριασ αιγαιου και ενδιαφερομαι να μαθω σε ποια πανεπιστημια εχω προσβαση για μεταπρυχιακο στην εγκληματολογια. εψαξα αλλα δεν βρηκα τιποτα σχετικο. μηπωσ μπορειτε να με βοηθησετε? και μια ακομη ερωτηση. ακουσα οτι αν εχεισ μεταπτυχιακο στη εγκληματολογιασ μπορεισ να μπεισ στην αστυνομια.. ισχυει? οποιαδηποτε πληροφορια θα μου αρκουσε. ευχαριστω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
παιδια πριν κανετε ο,τιδηποτε σκεφτητε την ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!!!
την εχω πατησει γι αυτο μιλαω
αποφοιτος κοινωνιολογιας(τομεας εγκληματολογιας)
δεν βρησκω δουλεια με ΤΙΠΟΤΑ
αν σκεφτεσαι εγκληματολογια μονο μεσω της αστυνομιας,αλλιως πολυ πολυ χλωμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drew

Νεοφερμένος

Ο drew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Να ξεδιαλύνουμε λίγο τα πράγματα! Εγκληματολόγος στην Ευρώπη γίνεσαι μόνο μέσω ΝΟΜΙΚΗΣ! Στην Αμερική γίνεσαι και από ψυχολογία, αλλά στην Ευρώπη δεν τους αναγνωρίζουν. Όπως και η δικαστική (και όχι νομική) ψυχολογία είναι κλάδος της νομικής επιστήμης. Τώρα οι κοινωνιολόγοι δεν είναι και ούτε πρόκειται να γίνουν εγκληματολόγοι γιατί α) μελετούν την εγκληματολογία μόνο ως κοινωνικό φαινόμενο 2) δεν ξέρουν ποινικό δίκαιο. Στην Ελλάδα η δικαστική ψυχολογία δεν αναγνωρίζεται ως κλάδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
συμφωνω σε ολα τα παραπανω εκτος απο το οτι δεν κανουμε ποινικο-κανουμε-πως δεν κανουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Καλησπέρα συμφορουμίτες.Καθως 17 χρονών,είμαι τον τελευταίο καιρό στο "κυνήγι" για σχολή.
Μία από αυτές που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον είναι η εγκληματολογία,αλλά έχω πολλές απορίες και θα ήθελα την γνώμη εσάς των φοιτητών και όχι μονο.

Αρχικά με λίγο ψάξιμο είδα ότι μπορώ να ασχοληθώ με τον τομέα μόνο με μεταπτυχιακό 2 ετών απο την Πάντειο(λογικά θα πρέπει να παρω ψυχολογία για τα πρώτα χρόνια πριν το μεταπτυχιακό).
  • Όμως στο μου είπαν ότι απο φέτος θα μπορεί να μπαίνει κάποιος στο τμήμα απο Πανελλήνιες.Ισχύει κάτι τέτοιο?Κάποιος/α απο Πάντειο να με διαφωτίσει?Αλλά και οποιοσδήποτε αν ξέρει...
  • Ένα άλλο ερώτημά μου είναι,κατά πόσο εύκολα βρίσκεις δουλεία πάνω στο αντικείμενο?
  • Ακόμη μία και τελευταία απορία είναι η εξής :
  • Απλώς θα μελετάω (αν βρω δουλειά) την ψυχολογία του δολοφόνου και πως γίνεται ένα έγκλημα,όπως λεεί και στο site της Παντείου?
  • Γιατί εγώ κυρίως έχω στο μυαλό μου κάτι ανάλογο σαν τους ντετέκτιβ (like in the movies) που πηγαίνουν στον τόπο του εγκλήματος και ψάχνουν για στοιχεία.Γι'αυτό υπάρχει σχολή?
Ελπίζω να μην σας κούρασα,αλλά έχω αγανακτήσει πραγματικά,γιατί μου αρέσει όλη αυτή η φάση με τα εγκλήματα και τις εξυχνιάσεις,αλλά δεν βρίσκω κάποιαν άκρη.
Αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε,θα σας ήμουν υπόχρεος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
--------------------------------------------------
Κάνεις?? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
για την τελευταια ερωτηση πρεπει να γινεις αστυνομικος για ναα ερευνας τον τοπο του εγκληματος και να κυνηγας τον δολοφονο.υπαρχει και ενα αλλο θεμα για την εγκληματολογια.ψαξτο λιγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Δεν θελω να "κηνυγαω" τον δολοφονο ,απλως να "ξεψαχνιζω" το εγκλημα.Δηλαδη να ψαχνω για στοιχεια κτλπ....
Thx παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
φιλε δες και το θεμα αυτο.μπορει να σου λυσει καμια απορια.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=54996
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Πιο πάνω αναφέρθηκε ότι είναι προτιμότερη η επιλογή εγκληματολογίας μέσω αστυνομίας... Αυτό πώς γίνεται?? :redface: Εισαγωγή στην ΕΛ.ΑΣ και μετα?....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕυαΓεω.

Νεοφερμένος

Η Ευα Γεωργιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σε ολους!ειμαι η Εύα και θα παω 3η γυμνασιου.Ξερω οτι ειμαι μικρη ακομα αλλα ψαχνω οτι εχει σχεση με την εγκληματολογια γιατι μου αρεσει παρα πολυ!διαβασα πολλα και κατεληξα σε ενα συμπερασμα απο ολα αυτα!καταρχας θα προσπαθησω να φυγω για Αμερικη!!εχω συγγενεις και μου ειπαν οτι αυτος ο τομεας εκει ειναι πολυ καλος..!Λοιπον πρωτα πρωτα εδω στην Ελλαδα θα προσπαθησω να βγαλω την νομικη για εξωτερικο η ψυχολογια και μετα στο εξωτερικο αν καταλαβα καλα νομικη ψυχολογια και μεσω αυτου εγκληματολογια!!οποιος μπορει να με βοηθησει πανω στο τι να κανω και αν ειναι σωστες οι πληροφοριες που εχω παρει θα μου εκανε μεγαλη χαρη!!!!οποιος μπορει να μου απαντησει και ξερει κατι ας μου πει γιατι εχω αποριες!!!πως μπορω να μπω στο εγκληματολογικο ,εννοω τι χρειαζετε να σπουδασω απο ποιες σχολες να περασω?θα ηθελα παρα πολυ να ειμαι σε αυτον τον τομεα και να εξιχνιαζω υποθεσεις!!!νομιζω οτι αρεσει και σε πολλους απο εσας αυτο!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tastz93

Νεοφερμένος

Ο tastz93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εδω και αρκετο καιρο με ενδιαφερει η εγκληματολογια. ειμαι τριτη λυκειου και δεν μπορω να βρω αναλυτικες πληροφοριες για το θεμα επειδη η εγκληματολογια που εχω στο μυαλο μου δεν ειναι η εγκληματολογια που σπουδαζει καποιος στο πανεπιστημιο νομικης της θρακης για παραδειγμα. δεν αφορα στην νομικη, αλλα στην ερευνα διαφορων εγκληματων ειτε ως χημικος, ειτε ως βιολογος, γενικα ως ερευνητης. θα ηθελα να βρω εγκυρες απαντησεις στο θεμα. οποιος μπορει και γνωριζει τον παρακαλω να με βοηθησει. ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
νομιζω οτι αυτα τα παραδειγματα που λες (βιολογος, χημικος κλπ.) συμπεριλαμβανονται στην κατηγορια των αξιωματικων (ελ.ασ.) Ειδικών Καθηκόντων...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top