Εγγραφές πρωτοετών 2020

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.

Chris 21

Νεοφερμένος

Ο Chris 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Όχι σωστά το έστειλες σε μένα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στη Vodafone γιατί να πάω δεν είναι καλύτερα wind και cosmote ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Όχι σωστά το έστειλες σε μένα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στη Vodafone γιατί να πάω δεν είναι καλύτερα wind και cosmote ?

Η vodafon κανει την εκτυπωση και την διανομη των πασο.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Μολις παρεις κωδικους μπορεις να κανεις ηλεκτονικα αιτηση και να φτιαξεις την ταυτοτητα σου ( θελεις φωτο σε jpg). Θα περασει απο γραμματεια να εγκριθει 10 μερες , μετα να εκτυπωθει και να παει στην vodafon που εχεις δηλωσει αλλες 15 . Συνολικα περιπου μηνα κατι λιγοτερο. Οταν πας vodafon θα σου δωσουν και φοιτητικο νουμερο με 12 ευρω το μηνα , απεριοριστες κλησεις ,μηνηματα και πολλα γιγαμπιτε. Πες τους να διαλεξω εγω ενα καλο. Μετα περνα και απο κοσμοτε και παρε και ενα αλλο το ιδιο φτηνο για την αδελφη σου .

Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο το να κάνεις πρόγραμμα. Όταν είχα πάρει εγώ το πάσο (από τον Γερμανό τότε) σε ενημέρωναν αλλά δεν ήταν απαραίτητο και ούτε νούμερο σε ανάγκαζαν να πάρεις. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται..

Το ξέρω τώρα ότι έχει αναλάβει η vodafone τη διανομή
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο το να κάνεις πρόγραμμα. Όταν είχα πάρει εγώ το πάσο (από τον Γερμανό τότε) σε ενημέρωναν αλλά δεν ήταν απαραίτητο και ούτε νούμερο σε ανάγκαζαν να πάρεις. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται..

Το ξέρω τώρα ότι έχει αναλάβει η vodafone τη διανομή
Οχι δεν ειναι υποχρεωτικο, βολικο ειναι
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Να ρωτησω μετα την εγγραφη πως παμε στο πανεπηστημιο; Τι γινεται;(Πρωτοετης βλεπεις κ ειμαι ασχετη)
εχεις πρόγραμμα, σαν του σχολείου, με το τι μαθήματα θα κάνετε και ποιες ώρες, εκείνη την ημέρα. Κάποιες σχολές έχουν και εργαστηρια.
Περνάς από την γραμματεία και να σου δώσουν κωδικούς ικλας, φέτος μάλλον θα σας τους στείλουν στα μέιλ σας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Να ρωτησω μετα την εγγραφη πως παμε στο πανεπηστημιο; Τι γινεται;(Πρωτοετης βλεπεις κ ειμαι ασχετη)

Η εγγραφη εχει 2 σταδια. Το 1ο ηλεκτρονικα που θα γινει αυτη την εβδομαδα. Το 2ο αρχες οκτωβριου οπου η γραμματεια θα ζητησει ορισμενα χαρτια και θα σου πει τον τροπο πως θα τα δωσεις, φυσικη παρουσια, εμαιλ, upload.
Μερικες σχολες εκαναν και μαζεμα welcome στους πρωτοετεις , φετος καποιες θα κανουν σε ομαδες πχ Π Θεσσαλιας. Μετα παρακολουθεις το σαιτε της σχολης για την εναρξη των μαθηματων και το πως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Με σύντομα λόγια, οι εγγραφές θα ανοίξουν αυτή τη εβδομάδα. Τώρα είμαστε σε αναμονή
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Με σύντομα λόγια, οι εγγραφές θα ανοίξουν αυτή τη εβδομάδα. Τώρα είμαστε σε αναμονή

Αντε να δουμε , επρεπε να ειχαν ανοιξει την προηγουμενη ευδομαδα αλλα μαλλον κατι μαγειρευουν. Πριν λιγο ανακοινωσαν την εναρξη εγγραφων για τους αλλογενεις , 23-30 σεπτεμβριου χωρις να βγαλουν εγγυκλιο, αναμενεται.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Αντε να δουμε , επρεπε να ειχαν ανοιξει την προηγουμενη ευδομαδα αλλα μαλλον κατι μαγειρευουν. Πριν λιγο ανακοινωσαν την εναρξη εγγραφων για τους αλλογενεις , 23-30 σεπτεμβριου χωρις να βγαλουν εγγυκλιο, αναμενεται.
Εδώ τις βάσεις των πανελληνίων δεν ήξεραν αν θα ανοίξουν 28 Αυγούστου η 30 Αυγούστου. Παλιά νομίζω πέρυσι άνοιξε 24 Αυγούστου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Εδώ τις βάσεις των πανελληνίων δεν ήξεραν αν θα ανοίξουν 28 Αυγούστου η 30 Αυγούστου. Παλιά νομίζω πέρυσι άνοιξε 24 Αυγούστου

Το υπουργειο αυτο τα κανει αργα αργα για να τα εμπεδώνουμε. Περυσι ανοιξαν στις 18 σεπτεμβριου κατηγοροντας για την καθυστερηση τον γαβρογλου που εκανε νεες σχολες. Φετος ποιον θα κατηγορησουν? Απο το 2016 που αρχισαν οι ηλεκτρονικες εγγραφες αυτες ξεκινουσαν μεταξυ 2 και 10 σεπτεμβριου.
Με την καθυστερηση αυτη κρατανε πισω τους γονεις και τα παιδια που θελουν να πανε επαρχια να τακτοποιηθουν με το σπιτι.
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Η εγγραφη εχει 2 σταδια. Το 1ο ηλεκτρονικα που θα γινει αυτη την εβδομαδα. Το 2ο αρχες οκτωβριου οπου η γραμματεια θα ζητησει ορισμενα χαρτια και θα σου πει τον τροπο πως θα τα δωσεις, φυσικη παρουσια, εμαιλ, upload.
Μερικες σχολες εκαναν και μαζεμα welcome στους πρωτοετεις , φετος καποιες θα κανουν σε ομαδες πχ Π Θεσσαλιας. Μετα παρακολουθεις το σαιτε της σχολης για την εναρξη των μαθηματων και το πως.
Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει μετεγγραφη περνάει κ από τα δύο αυτά στάδια που αναφέρεις;; Αίτηση για πάσο θα κάνω στην σχολή που πέρασα η θα περιμένω τα αποτελέσματα της μετεγγραφής;
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καλησπέρα! Όταν πας για δεύτερο πτυχίο, και κάνεις εγγραφή στην καινούρια σχολη, το δικαιολογητικά απαιτούνται από την προηγούμενη; Έχω πχ ήδη το πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών... Να σημειωθεί ότι δεν έχει πραγματοποιηθει η ορκωμοσία μου 😊
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλησπέρα! Όταν πας για δεύτερο πτυχίο, και κάνεις εγγραφή στην καινούρια σχολη, το δικαιολογητικά απαιτούνται από την προηγούμενη; Έχω πχ ήδη το πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών... Να σημειωθεί ότι δεν έχει πραγματοποιηθει η ορκωμοσία μου 😊

Και εγώ θα ήθελα να μάθω τι απαιτείται από την πρώτη σχολή. Οπότε όποιος ξέρει ας μας πει. Λογικά όμως ή πτυχίο ή την βεβαίωση που έχεις εσύ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει μετεγγραφη περνάει κ από τα δύο αυτά στάδια που αναφέρεις;; Αίτηση για πάσο θα κάνω στην σχολή που πέρασα η θα περιμένω τα αποτελέσματα της μετεγγραφής;

Αιτηση για πασο θα κανεις μεσα ιανουαριου οταν θα σου δωθουν οι κωδικοι GUNET απο την νεα σου σχολη.
Αν βιάζεσαι μπορεις να κανεις και με τους κωδικους GUNET της παλιας σχολης κατα τα μεσα οκτωβριου το οποιο θα παραλαβεις αρχες νοεμβριου, αλλα θα πρεπει να το επιστρεψεις στην σχολη τελος δεκεμβριου οταν θα ζητησεις την βεβαιωση διαγραφης. Γενικα πασο μπορεις να κανεις οποτε θελσεις το συστημα δεν κλινει,αρκει να εργαζονται οι γραμματειες για να το εγκρινουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα! Όταν πας για δεύτερο πτυχίο, και κάνεις εγγραφή στην καινούρια σχολη, το δικαιολογητικά απαιτούνται από την προηγούμενη; Έχω πχ ήδη το πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών... Να σημειωθεί ότι δεν έχει πραγματοποιηθει η ορκωμοσία μου 😊

Κοιτα οταν κανεις την ηλεκτρονικη εγγραφη ( υποθετω οτι εισαι απο πανελληνιες) απλα δηλωνεις οτι δεν εισαι γραμμενος σε αλλη σχολη και αυτο ειναι ολο, τελος. Μιας και εχεις παρει βεβαιωση αποφοιτησης νομιζω εισαι οκ.
Αν ομως δηλωσεις στην ηλεκτρονικη εγγραφη οτι εισαι γραμμενος στην ταδε σχολη οι γραμματειες οφειλουν θα επικοινωνησουν μεταξυ τους για την διαγραφη σου απο την παλια ,με απροβλεπτες συνεπεις.
Δευτερο ετος, ειμαι αλλα τι σημαινει για την παλια σου γραμματεια οτι εχει δωσει βεβαιωση αποφοιτησης , αφου σε εχει ακομα ένοια να σε ορκισει. Αποψη μου ειναι να μη δηλωσεις οτι εισαι γραμμενος αλλου και αμα γινει στραβη να πατησεις στην βεβαιωση αποφοιτησης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Κοιτα οταν κανεις την ηλεκτρονικη εγγραφη ( υποθετω οτι εισαι απο πανελληνιες) απλα δηλωνεις οτι δεν εισαι γραμμενος σε αλλη σχολη και αυτο ειναι ολο, τελος. Μιας και εχεις παρει βεβαιωση αποφοιτησης νομιζω εισαι οκ.
Αν ομως δηλωσεις στην ηλεκτρονικη εγγραφη οτι εισαι γραμμενος στην ταδε σχολη οι γραμματειες οφειλουν θα επικοινωνησουν μεταξυ τους για την διαγραφη σου απο την παλια ,με απροβλεπτες συνεπεις.
Δευτερο ετος, ειμαι αλλα τι σημαινει για την παλια σου γραμματεια οτι εχει δωσει βεβαιωση αποφοιτησης , αφου σε εχει ακομα ένοια να σε ορκισει. Αποψη μου ειναι να μη δηλωσεις οτι εισαι γραμμενος αλλου και αμα γινει στραβη να πατησεις στην βεβαιωση αποφοιτησης.

Η βεβαίωση περάτωσης σπουδών δίνεται όταν τελειώνεις τη σχολή από οποιαδήποτε εκκρεμότητα(δεν χρωστάς μάθημα, έχεις κάνει πτυχιακή και πρακτική αν είναι απαραίτητα για το πτυχίο) και απλά περιμένεις το τυπικό που είναι η ορκομωσία. Ωστόσο η βεβαίωση αυτή σε καλύπτει σε διάφορες αιτήσεις που θες να κάνεις και χρειάζονται το πτυχίο. Πχ θες να κάνεις αίτηση για ένα μεταπτυχιακό, αν δεν έχεις ακόμα το πτυχίο μπορείς να κάνεις αίτηση με την βεβαίωση αυτή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Και εγώ θα ήθελα να μάθω τι απαιτείται από την πρώτη σχολή. Οπότε όποιος ξέρει ας μας πει. Λογικά όμως ή πτυχίο ή την βεβαίωση που έχεις εσύ.

Αν δεν εισαι απο κατατακηριες και εισαι με πανελληνιες μπαινεις ως αμολυντη περιστερα ασπρη και αγνη. Η νεα σου σχολη θα μαθει για σενα οταν κανεις την αιτηση για πασο οπου πρεπει να δηλωσεις οτι εχεις αλλο πτυχιο για να σου κοψουν το μισο εισιτηριο. Και αν δεν το πληροφορηθει απο το πασο θα το δει σιγουρα οταν πας αναλυτικη βεβαιωση σπουδων για να αναγνωρισεις μαθηματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top