Γενικό -  Είναι δύσκολες η Χημεία και η Βιολογία;

eLina17

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω τα παιδια της Θετικης αν θεωρουν την Βιολογια Κατ. και την Χημεια Κατ. δυσκολα μαθηματα !??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η χημεια οχι τοσο, ειναι πιο πολυ να μαθεις τις περιπτωσεις των ασκησεων, τουλαχιστον στο δευτερο κεφαλαιο με την Ιοντικη Ισορροπια, οργανικη δεν εχω κανει ακομη.
Η βιολογια με δυσκολευει, αλλα δεν κανω φροντιστηριο οποτε πρεπει να διαβαζω μονη μου. Εχει δυσκολη ορολογια και θελει και αποστηθιση, αλλα τουλαχιστον μπορεις να καταλαβεις το μαθημα και να το θυμασαι, οχι οπως το ΑΟΔΕ της τεχνολογικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eLina17

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ευχαριστω Δεσποινακι ! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Η Χημεία είναι πολύ εύκολη, ειδικά το 3ο ΚΕΦ απ'το οποίο και πάντα (έτσι θυμάμαι) μπαίνει το 4ο θέμα. Απλή λογική θέλει(και φυσικά γνώση θεωρίας). Το 1ο ΚΕΦ είναι επίσης πολύ εύκολο ενώ το 5ο θέλει ίσως λίγο περισσότερο διάβασμα λόγω των πολλών αντιδράσεων. Αλλά και πάλι, αν προετοιμάζεσαι σωστά με τόσες που θα έχεις κάνει τις μαθαίνεις σχετικά εύκολα και αυτές. Θεωρώ την Χημεία το πιο εύκολο μάθημα στην θετική.

Η Βιολογία, όμως, είναι αναλόγως το "πως θα την πάρεις"(:P). Έχω φίλους που δεν τα κατάφερναν στην αρχή και γι'αυτό δεν έχουν και καλή σχέση με το μάθημα, τους δυσκολεύει. Ίσως είναι ο όγκος θεωρίας(παπαγαλία), ίσως είναι το ότι δεν μπορούν να κατανοήσουν τις τα όσα μαθαίνουν, δεν ξέρω. Πάντως για μένα είναι ένα αρκετά εύκολο αλλά και ευχάριστο μάθημα στο οποίο, μιλώντας για εξετάσεις, είναι αρκετά προσεγγίσιμος ο "καλός" βαθμός.

Γενικώς, πάντως, ανεξάρτητα απ'την ικανότητα μάθησης/κατανόησης κάποιου μαθήματος, σημαντικό ρόλο παίζει το αν σου αρέσει ή όχι το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Η Χημεία είναι πολύ εύκολη, ειδικά το 3ο ΚΕΦ απ'το οποίο και πάντα (έτσι θυμάμαι) μπαίνει το 4ο θέμα. Απλή λογική θέλει(και φυσικά γνώση θεωρίας). Το 1ο ΚΕΦ είναι επίσης πολύ εύκολο ενώ το 5ο θέλει ίσως λίγο περισσότερο διάβασμα λόγω των πολλών αντιδράσεων. Αλλά και πάλι, αν προετοιμάζεσαι σωστά με τόσες που θα έχεις κάνει τις μαθαίνεις σχετικά εύκολα και αυτές. Θεωρώ την Χημεία το πιο εύκολο μάθημα στην θετική.

Η Βιολογία, όμως, είναι αναλόγως το "πως θα την πάρεις"(:P). Έχω φίλους που δεν τα κατάφερναν στην αρχή και γι'αυτό δεν έχουν και καλή σχέση με το μάθημα, τους δυσκολεύει. Ίσως είναι ο όγκος θεωρίας(παπαγαλία), ίσως είναι το ότι δεν μπορούν να κατανοήσουν τις τα όσα μαθαίνουν, δεν ξέρω. Πάντως για μένα είναι ένα αρκετά εύκολο αλλά και ευχάριστο μάθημα στο οποίο, μιλώντας για εξετάσεις, είναι αρκετά προσεγγίσιμος ο "καλός" βαθμός.

Γενικώς, πάντως, ανεξάρτητα απ'την ικανότητα μάθησης/κατανόησης κάποιου μαθήματος, σημαντικό ρόλο παίζει το αν σου αρέσει ή όχι το μάθημα.
ακριβώς
με άλλη όρεξη διάβαζε ο Einstein π.χ αρχαία και με άλλη όρεξη φυσική :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επιβεβαιώνω ότι είναι πώς θα το πάρεις. Εγώ την πήρα με αρνητικό μάτι γρήγορα-γρήγορα και γι' αυτό την έκανα μ' ελαφρά πηδηματάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
χαιρετω παιδια σκεφτομουν οτι πρεπει να διαλεξω κατευθυνση αρα πρεπει να ξερω τα συμφεροντα της θετικης στην Γ ωστε να διαλεξω για την Β (μην πηγαινω αδικα)
εμενα με ενδιαφερουν σχολες 4ο πεδιου και λιγο μια στο 3ο

με την χημεια τα πηγαινω αρκετα καλα αλλα βιολογια δεν ξερω....στην αποστηθιση ειμαι καλουτσικος οσο αναφορα τη βιολογια αλλα τωρα δεν ξερω τι να ακολουθησω ??
γνωμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εφόσον σε ενδιαφέρει έστω και μία πάς θετική διότι όλες οι σχολές 3ου χρειάζονται χημεία+βιολογία:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
σκεφτομουν αν αξιζει τον κοπο να παρατησω τις οικονομικες σχολες για 1-2 ιατρικες γιατι οσο να ειναι δεν παιρνω και αοθ και βιο

anyway ειναι αληθεια οτι στη χημεια αμα διαβασεις γραφεις ακομα και 19? επισης ακουσα οτι δεν εχει πολυ αποστηθιση...δεν θα σου βαλλει λεει να μαθαινεις πινακακια απεξω (οπως εμας μας ζαλισαν με τα ιζηματα) αλλα στοιχεια οπως το R και αλλα θα στα δινουν εσυ πρεπει να ξερεις μονο τη θεωρια και σου δινουν πολλες σταθερες

αληθευει ή πρεπει να παπαγαλιζεις νουμερα και σταθερες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σε ενδιαφέρει ''λίγο κάποια από το 3ο''. Ποιά είναι και πόσο λίγο, για να σου πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
σκεφτομουν αν αξιζει τον κοπο να παρατησω τις οικονομικες σχολες για 1-2 ιατρικες γιατι οσο να ειναι δεν παιρνω και αοθ και βιο

anyway ειναι αληθεια οτι στη χημεια αμα διαβασεις γραφεις ακομα και 19? επισης ακουσα οτι δεν εχει πολυ αποστηθιση...δεν θα σου βαλλει λεει να μαθαινεις πινακακια απεξω (οπως εμας μας ζαλισαν με τα ιζηματα) αλλα στοιχεια οπως το R και αλλα θα στα δινουν εσυ πρεπει να ξερεις μονο τη θεωρια και σου δινουν πολλες σταθερες

αληθευει ή πρεπει να παπαγαλιζεις νουμερα και σταθερες?
Η χημεια δεν θελει πολυ διαβασμα και παιρνεις ευκολα καλο βαθμο.
Για ποια σχολη του 3ου ενδιαφερεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
επειση μου αρεσει ο στρατος και μου αρεσε οταν ημουν μικρος η βιολογια (ντοκιμαντερ , μαθηματα και λοιπα) αλλα εχω μια μικρη φοβια προς το ανθρωπινο αιμα σκεφτομουν
ή φαρμακευτικη ΣΣΑΣ ή κτηνιατρικο ΣΣΑΣ (επειδη αγαπαω και τα ζωα)

υπηρχε και σκεψη για οδοντιατρικη αλλα δεν εχω σταθερο χερι....


σημειωση οταν λεω φοβια ας πουμε
δεν με πειραζει ΚΑΘΟΛΟΥ ο θεαμα ενος νεκρου ή στο νεκροτομειο που τους ανηγουν (απτα εργα) -ε καλα μπορει να με πειραζει λιγο) απλως οταν ακουω και μονο την περιγραφη μιας πληγης ή τραυματος αναστατωνομαι λιγακι (με πιανει μια αναγουλα)
πχ εχω δει πολλες φορες στηθος ανοιγμενο με καρδιες και πνευμονια ανοιχτα χωρις προβλημα...ομως οταν ακουω πως τα γαστρικα υγρα τρυπανε το στομαχι με πιανει μια πρεμουρα λιγο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αυτες οι σχολες που θες πιανονται μονο απο θετικη.
Τωρα ειδικα η φαρμακευτικη δεν νομιζω να εχει σχεση με αυτα που περιγραφεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πρώτ' απ' όλα, μη σε φοβίζουν οι βλακείες μερικών περί σταθερότητας χεριών ή αυτά με το αίμα. Αλίμονο, πολλοί νομίζουν πως πρέπει να είσαι σωστός γιατρός πριν ακόμα μπεις στη σχολή. Αυτά θα τα ξεπεράσεις, όταν με το καλό θα μπεις.

Για την ώρα έχεις σημαντικότερα πράγματα να σκεφτείς και σπουδαιότερες επιλογές να πάρεις. Γνώμη μου είναι πως αν αυτές οι σχολές του 3ου σε ενδιαφέρουν λίγο, πήγαινε τεχνολογική. Αυτές οι σχολές θέλουν μεγάλο ενδιαφέρον, όχι μόνο για να μπεις αλλά και για να βγεις από αυτές. Δηλαδή εντάξει, σκέψου το ενδεχόμενο σοβαρά αλλά μην πας θετική άδικα (άδικα δεν θα 'ναι, καταλαβαίνεις τι εννοώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μίλησε για τις σχολές από το 3ο που του αρέσουν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Πρώτ' απ' όλα, μη σε φοβίζουν οι βλακείες μερικών περί σταθερότητας χεριών ή αυτά με το αίμα. Αλίμονο, πολλοί νομίζουν πως πρέπει να είσαι σωστός γιατρός πριν ακόμα μπεις στη σχολή. Αυτά θα τα ξεπεράσεις, όταν με το καλό θα μπεις.

Για την ώρα έχεις σημαντικότερα πράγματα να σκεφτείς και σπουδαιότερες επιλογές να πάρεις. Γνώμη μου είναι πως αν αυτές οι σχολές του 3ου σε ενδιαφέρουν λίγο, πήγαινε τεχνολογική. Αυτές οι σχολές θέλουν μεγάλο ενδιαφέρον, όχι μόνο για να μπεις αλλά και για να βγεις από αυτές. Δηλαδή εντάξει, σκέψου το ενδεχόμενο σοβαρά αλλά μην πας θετική άδικα (άδικα δεν θα 'ναι, καταλαβαίνεις τι εννοώ).
Μα απο κατευθυνση δεν θα βγαλει τα μορια για τις σχολες που θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Πρώτ' απ' όλα, μη σε φοβίζουν οι βλακείες μερικών περί σταθερότητας χεριών ή αυτά με το αίμα. Αλίμονο, πολλοί νομίζουν πως πρέπει να είσαι σωστός γιατρός πριν ακόμα μπεις στη σχολή. Αυτά θα τα ξεπεράσεις, όταν με το καλό θα μπεις.

Για την ώρα έχεις σημαντικότερα πράγματα να σκεφτείς και σπουδαιότερες επιλογές να πάρεις. Γνώμη μου είναι πως αν αυτές οι σχολές του 3ου σε ενδιαφέρουν λίγο, πήγαινε τεχνολογική. Αυτές οι σχολές θέλουν μεγάλο ενδιαφέρον, όχι μόνο για να μπεις αλλά και για να βγεις από αυτές. Δηλαδή εντάξει, σκέψου το ενδεχόμενο σοβαρά αλλά μην πας θετική άδικα (άδικα δεν θα 'ναι, καταλαβαίνεις τι εννοώ).
ναι ρε φιλε μου
συμφωνω αλλα θα σταθεροποιησω το χερι μου πανω στο ουλο του αλλου? δεν πρεπει να πειραματιζομαστε με την υγεια (οταν μαλιστα ποναει η οδοντιατρικη ως επι το πλειστον τον ασθενη)
-----------------------------------------
η βιολογια με διαβασμα γραφεται?
-----------------------------------------
παρεπιπτωντος στη ΣΣΑΣ οριο αστιγματισμου και πυωπιας ποσο ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
ναι ρε φιλε μου
συμφωνω αλλα θα σταθεροποιησω το χερι μου πανω στο ουλο του αλλου? δεν πρεπει να πειραματιζομαστε με την υγεια (οταν μαλιστα ποναει η οδοντιατρικη ως επι το πλειστον τον ασθενη)
-----------------------------------------
η βιολογια με διαβασμα γραφεται?
-----------------------------------------
παρεπιπτωντος στη ΣΣΑΣ οριο αστιγματισμου και πυωπιας ποσο ειναι?



Μην κανεις την βλακεια και δεν παρεις οικονομια και μαθηματικα γενικης.καλυτερα να διαβασεις λιγο παραπανω,αλλα να εισαι σιγουρος οτι θα περασεις καπου.εγω που ειμαι θετικη πηρα βιολογια γενικης γιατι ηθελα οδοντιατρικη και φαρμακευτικη,και επειδη την τελευταια μερα δεν εγραψα καλα χημεια δεν θα περασω στις σχολες αυτες,μιας και ειναι 2-3 σε ολη την ελλαδα.ετσι ενω θα εχω πολυ καλα μορια για οικονομικες σχολες και αλλες πολλες,δεν θα μπορεσω να παω λογω του οτι δεν πιανω τα πεδια.αυτη τη συμβουλη σου δινω εκ πειρας.και για τη χημεια που λενε οτι ειναι ευκολη,μην ακους,μπορει να ειναι ευκολη να παρεις μορια αλλα ειναι αλλο τοσο ευκολη για να χασεις μορια,ειδικα απο θεωρια,ποτε δεν ξερεις τι θα βαλουν,εγω εκει εχασα.τελος παντων,μην αγχωνεσε απο τωρα,εχεις καιρο ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Γεια σας φετος προκειται να παω τριτη λυκειου και στην δευτερα ημουν θετικη και σκεφτομαι να παραμεινω και φετος.Η χημεια και η βιολογια κατευθυνσης ειναι δυσκολη?Στην δευτερα δεν ειχα καποιο προβλημα στην χημεια και μου φανηκε ευκολη και στις εξετασεις εγραψα 20.Υπαρχει καποιος που να μπορει να μου πει αν αυτα τα μαθηματα ειναι δυσκολα στην τριτη και ποσο εφικτο ειναι να γραψεις στις πανελλαδικες 20?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pipis1990

Νεοφερμένος

Ο pipis1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
χημεια γραφεις ανετα 100αρι αρκει να μην βιαστεις,κεντρικο κεφαλαιο ειναι παρομοιο με την Kc απο χημεια β,βιολογια κατ θελει να εντριφυσεις στην υλη και να συνδυαζεις στοιχεια και ορισμενες φορες να συμπεραινεις χςρις να φαινεται ξεκαθαρα κατι αρα κριτικη σκεψη οχι παπαγαλια ενα 90αρι το γραφεις στο χαλαρο αν εντριφυσεις γ παραπανω διακρινει τον καλο απτον καλυτερο τον γιατρο απτον οδοντιατρο στην περιπτωση μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top