Γενικό -  Είναι δύσκολες η Χημεία και η Βιολογία;

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να μην ακούσεις κανέναν, μόνο τον εαυτό σου και τα όνειρά σου. Τίποτα δεν είναι δύσκολο, ούτε η Χημεία, ούτε η Βιολογία, εμείς τα κάνουμε δύσκολα.

Πολλοί ίσως θα σε αγχώσουν φέτος με τις απόψεις τους. Όμως κάθε μαθητής έχει τον δικό του ρυθμό και βέβαια διαφορετικές επιδόσεις. Θα σου πω, ένα μυστικό. Τον εαυτό σου να προσπαθήσεις να ξεπεράσεις και μην νοιάζεσαι για τους άλλους. Στο τέλος, αν προσπάθησες αρκετά θα δεις πως θα ξεχωρίσεις. Να έχει αφοσίωση, επιμονή, έναν αληθινό διδάσκαλο κοντά σου να σε στηρίζει και όλα θα πάνε καλά...
Σου το εύχομαι!

Α! Και στα δύο γράφεις 100άρι. Αν και μην το θεωρείτε τόσο εύκολο γενικά. Πρέπει να΄είναι όλα τέλεια για να μπει το 100. Θα σου δώσω μία συμβουλή. Μην παπαγαλίσεις τίποτε που δεν έχεις καταλάβει!!!!! Νόμος!
Καλή συνέχεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariniw

Νεοφερμένος

Η Mariniw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Κοιτα η Χημεια ειναι ενα αρκετα απλο μαθημα αλλα θελει πολυ προσοχη και αρκετο διαβασμα (πολλες ασκησεις)...
Ενω στη βιολογια να περιμενεις αρκετο διαβασμα..οχι παπαγαλια απλα πολυ πολυ καληη κατανοηση...Γιατι οι ασκησεις θελουν πολυ συνδυαστικο πνευμα και ικανοτητα να συνδυαζεις φαινομενικα ασχετα μεταξυ τους πραγματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Πιστευω πως το καλο στη βιολογια ειναι πως και ασκησεις να μην διαβασεις (να εχεις κανει μερικες βεβαια) διαβαζοντας και κατανοωντας μονο τη θεωρια μπορεις και να τις λυσεις και να αιτιολογησεις τις απαντησεις σου! Ότι δεν κατανοεις και οπου έχεις αφησει κενο παρτο εγωιστικα και μην το αφησεις να σε κρατησει πισω! καλο κουραγιο και καλη συνεχεια:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Και τα δύο μαθήματα είναι αρκετά εύκολα αρκεί να υπάρχει σωστό διάβασμα. Βέβαια αυτό εξαρτάται και στα θέματα που μπαίνουν κάθε χρονία. Στη Χημεία τουλάχιστον τα θέματα είναι γενικά έυκολα(από ότι έχουμε δει μέχρι τώρα) και άνετα πιάνεις το 100. Βιολογία είναι κυρίως θεωρία και κάποιες "σίγουρες" ασκήσεις. Κάποιες χρονιές μπαίνουν πολύ εύκολα θέματα και κάποιες λίγο πιο δύσκολα θέματα, αλλά αν έχεις κατανοήσει θεωρία θα γράψεις καλά και στις 2 περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Κοίτα η Χημεία δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο και το θεωρώ εύκολο μάθημα για τους εξής λόγους:
1) Το μέγεθος της ύλης είναι μικρό
2) Οι έννοιες δεν είναι και τόσο δύσκολες
3) Οι ασκήσεις που θα πέσουν είναι πολύ εύκολα προβλέψιμες αν δουλέψεις σωστά(Σαλτερής rulez)
4) Θα βρεις μπροστά σου πολλά πράγματα από τις προηγούμενες τάξεις

Τώρα η Βιολογία είναι κάτι το διαφορετικό. Απαιτεί βαθιά ΓΝΩΣΗ των εννοιών σε πρώτη φάση και ΟΧΙ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ. Ωστόσο θα σου ζητήσει να αποστηθίσεις πράγματα που κατανοείς, επειδή έτσι τα θέλουν στις εξετάσεις. Επίσης έχει και κάμποσες ασκήσεις αλλά αν έχεις κατανοήσει πραγματικά τα κεφάλαια, αυτές δεν θα σε δυσκολέψουν και τόσο...Αυτά από μένα:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Χημεία δεν έχω ξεκινήσει ακόμα αλλά μου έχουν πει ότι είναι αρκετά εύκολη.
Βιολογία, έκανα από τη Β' και διαπίστωσα ότι το μυστικό του μαθήματος, είναι οι συνεχείς επαναλήψεις. Δηλαδή, κάθε φορά που τελείωνε ένα κεφάλαιο γράφαμε διαγώνισμα του κεφαλαίου και διαγώνισμα όλων των κεφαλαίων που είχαμε κάνει. Και φυσικά, η κατανόηση της θεωρίας και η επίλυση πολλών ασκήσεων είναι το κλειδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Η Χημεία είναι αρκετά εύκολη στο να γράψεις 100, και η ύλη δεν είναι μεγάλη αν φανταστείς που μέρη της ύλης είναι από προηγούμενες τάξεις.
Και στη Βιολογία μπορείς να πάρεις μεγάλο βαθμό αλλά έκει το θέμα είναι πιο πολύ η "κριτική σου ικανότητα" να απαντήσεις σε ερωτήσεις που μπορεί να συνδιάζουν πάνω από ένα κεφάλαιο, κάτι που μπορείς να αναπτύξεις κάνοντας συχνές επαναλήψεις και λύνοντας συνδιαστικές άσκησεις θεωρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Η άποψη μου είναι ότι και τα δύο μαθήματα απαιτούν μελέτη και κατανόηση (και προφανώς όλα τα μαθήματα) η χημεία δεν έχει μεγάλη θεωρία αλλά έχει ασκήσεις στις οποίες χρειάζεται εξάσκηση και προσοχή. Η βιολογία έχει περισσότερη θεωρία αλλά οι ασκήσεις είναι πιο εύκολες και βέβαια οι επαναλήψεις βοηθούν στην κατανόηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
η χημεια ειναι ευκολο μαθημα για τους παντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faih3

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Λοιπόν.... Στη Β Λυκείου ήμουν Τεχνολογική Κατεύθυνση, αλλά τώρα με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η σχολή Διαιτολογίας στο Χαροκόπειο . Πιστεύεται πως μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση και να γράψω καλά ? Τα προηγούμενα χρόνια δεν έκανα φροντιστήριο στη Χημεία και ίσως να μην κατέχω βασικές γνώσεις, παρόλο που στο σχολείο είχα 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Βασικά, ναι γίνεται. Έχω και μια γνωστή που το έκανε και έγραψε πολύ καλά. :iagree:
Βέβαια ίσως δυσκολευτείς στην αρχή αλλά άμα οργανώσεις το διάβασμα σου είμαι σίγουρη πως θα γράψεις μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Πήγαινα θετική στη β και σκοπεύω να πάω και στη γ. Βασικά για τη γ πιο πολύ θα σε βοηθήσει η χημεία γενικής. Δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερες δυσκολίες. Καλό θα ήταν να έριχνες μια ματιά στο βιβλίο β θετικής γιατί πιθανόν πχ όταν θα κάνεις οξειδοαναγωγή οργανικών ενώσεων μπορεί ο καθηγητής να θεωρήσει δεδομένα κάποια βασικά πράγματα, τα οποία θα τα μάθαινες στη β.
Ούτε και εγώ έκανα φροντιστήριο και από ότι μου έλεγε ο καθηγητής μου ήμουν άριστος
Μπορείς να γράψεις άριστα μιας και το πρώτο κεφάλαιο δεν έχει ξαναυποθεί στη χημεία σε καμία τάξη, στο δεύτερο που είναι οξέα, βάσεις εισάγονται καινούργιες έννοιες (ρίξε μια ματιά χημεία κατ β για τις αμφίδρομες αντιδράσεις), τέλος το τρίτο κεφάλαιο περιέχει ως επί το πλείστον τις οργανικές ενώσεις που κάναμε πέρσι στη γενική.

Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faih3

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Αλλά είναι σίγουρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Η Χημεία στην Γ' δεν είναι τραγική, νομίζω θα μπορέσεις να ανπληρώσεις τα κενά, αρκεί να το αρχίσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται! Πάντως πρώτη φορά ακούω τέτοια περίπτωση, συνήθως η αλλαγή γίνεται προς την αντίθετη κατεύθυνση...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smallv17

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Πιστευω θα τα πας μια χαρα στη χημεια αμα στρωθεις και καλυψεις και κανα δυο καινουλια. Στο κατω κατω δεν ειναι τυχαιο που ειναι το μαθημα της θετικης με το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας. Εγω τεχνολογικη ειμαι αλλα ξερω απο τους φιλους μου οτι η χημεια της Γ' θεωρειται απο τα ευκολα μαθηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faih3

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αυτό που με αγχώνει είναι το γεγονός ότι δεν έχω κένει ούτε στη βιολογία προετοιμασία στις προηγούμενες τάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Χμ... Λοιπόν, η βιολογία δεν είναι και εύκολη, αλλά και αυτή μπορείς να την προλάβεις. Εξάλλου έκανες λίγη βιολογία στη Β'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina!

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ράχες (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Για τη βιολογια μην ανησυχεις ουτε κ εγω που ειμουν θετικη απο περσι ειχα κανει κατι...Ειναι καινουρια πραγματα κ με σωστη προετοιμασια δεν θα δυσκολευτεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top