ΕΜΠ και αεροναυπηγική

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Θα σας πω μερικά πραγματάκια που έμαθα από συζήτηση με δύο παιδιά από το τμήμα της πάτρας.Ο ένας απόφοιτος και ο άλλος ακόμη σπουδάζει.Ότι γράφεται παρακάτω αναφέρεται στο τμήμα της πάτρας.Για το μετσόβειο δεν ξέρω αν ισχύει.

Στην Ελλάδα ο αεροναυπηγός έχει τα δικαιώματα του μηχανολόγου αν και διαφέρει ελαφρώς ο τομέας.Οι απόφοιτοι του τμήματος μηχανολόγων και αεροναυπηγών μηχανικών όποια κατεύθυνση και αν πάρουν στο πτυχίο γράφει "Διπλωματούχος μηχανολόγος και αεροναυπηγός μηχανικός".Όποια κατεύθυνση και αν πάρουν.Στη συνέχεια γράφονται στο ΤΕΕ σαν ΜΗΧ.ΜΗΧ και μετά και στο μητρώο των αεροναυπηγών.Δηλαδή και κατεύθυνση αεροναυπηγού να πάρεις εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τον Μηχανολογο.Δηλαδη μπορεις πχ να εκπονεις ηλεκτρομηχανολογικες μελετες,να αναλαμβανεις δημοσια εργα κλπ
Μονο στην ΕΑΒ πρεπει να δηλωσεις σε ποια κατευθυνση ησουν γιατι κανουν ξεχωριστες προκηρυξεις για Μηχανολογους και Αεροναυπηγους.

Η διαφορα ειναι οτι ο Αεροναυπηγος παιρνει και αδεια συντηρησης κι επιθεωρησης αεροσκαφους που δεν παιρνει ο μηχανολογος.
Δηλαδη σαν αεροναυπηγος εχεις περισσοτερα δικαιωματα πανω στο αεροσκαφος απο τον Μηχανολογο.
Αντιστοιχο παραδειγμα αποτελουν οι Ναυπηγοι του ΕΜΠ οπου εχουν δικαιωματα για λιμενικα εργα ενω εχουν και ολα τα δικαιωματα των Μηχανολογων.

Ο σχεδιασμός, η κατασκευή και η διασφάλιση της αξιοπλοΐας ενός αεροπλάνου δεν είναι γενικώς αντικείμενο μελέτης του δημοσίου ούτε δραστηριότητα που ασκείται ως ελεύθερο επάγγελμα. Οι μηχανικοί που ασχολούνται με το αντικείμενο απασχολούνται ως μισθωτοί σε φορείς του ιδιωτικού τομέα και δεν εγγράφονται στο Μητρώο Μελετητών. Ο ρόλος τους στην παραγωγή υποβαθμίζεται, καθώς συχνά υποκαθίστανται από αποφοίτους άλλων βαθμίδων, η άδεια άσκησης επαγγέλματος απαξιώνεται, παρότι αναλαμβάνουν στο ακέραιο την τεχνική ευθύνη. Τίθεται το θέμα της εγγραφής στο Μητρώο Μελετητών των απασχολουμένων με εξαρτημένη σχέση εργασίας στην βιομηχανική – παραγωγική διαδικασία.

  • Οι Αεροναυπηγοί Μηχανικοί μπορούν να εγγράφονται στις εξής Κατηγορίες Μελετών : 3 (Οικονομικές Μελέτες), 5 (Μελέτες οργάνωσης και επιχειρησιακής έρευνας), 9 (Μηχανολογικές – ηλεκτρολογικές μελέτες), 10 (Μελέτες Συγκοινωνιακών Έργων, όσον αφορά τα έργα υποδομής αερολιμένων και γενικά θέματα αερομεταφορών), 12 (Μελέτες μεταφορικών μέσων, ειδικά των εναέριων μέσων), 14 (Ενεργειακές Μελέτες, ειδικά θερμοηλεκτρικές και ήπιων μορφών ενέργειας), 15 (Βιομηχανικές Μελέτες, ειδικά αεροπορικού υλικού), 27 (Περιβαλλοντικές Μελέτες, ειδικά σχετιζόμενες με την ατμοσφαιρική ρύπανση και την ηχορύπανση).
  • Μια πιθανή νέα κατηγοριοποίηση των Μελετών θα πρέπει να περιλαμβάνει και τις παρακάτω Κατηγορίες : Αεροδυναμικές Μελέτες, Δομικές Μελέτες «τύπου» αεροπορικών κατασκευών, Μελέτες ελικοφόρων κινητήρων – ανεμογεννητριών και αεροστροβίλων – αεριωθητών – πυραύλων, Μελέτες αμυντικών συστημάτων και εξοπλισμών, Μελέτες διαστημικών συστημάτων και δορυφορικών εφαρμογών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Παιδιά δείτε λίγο εδώ τα μητρώα μελών του Τ.Ε.Ε: https://teeserver.tee.gr/regdds/set_main.htm

Αν δείτε στην βασική ειδικότητα των μηχανολόγων μηχανικών υπάρχουν άπειρες άλλες επιμέρους ειδικότητες. Εγώ αυτό που μπορώ να συμπεράνω από όλα αυτά είναι ότι η βασική ειδικότητα απορρέει αποκλειστικά από τις προπτυχιακές σπουδές και καθορίζει τα επαγγελματικά δικαιώματα αλλά η άλλη ειδικότητα αποκτιέται (πιθανώς) από μια συγκεκριμένη κατεύθυνση των προπτυχιακών σπουδών ή από κάποιο μεταπτυχιακό(αν προσέξετε, στην πλειοψηφία των μηχανικών γράφει κάποιο τμήμα του εξωτερικού: ε, δεν μπορεί να σπούδασαν όλοι έξω, προφανώς γράφει το τμήμα από το οποίο πήραν μεταπτυχιακό).
Όλοι είναι μηχανολόγοι μηχανικοί, όλοι έχουν δικαιώματα μηχανολόγου αλλά από κει και πέρα είναι θέμα ειδικότητας το ποιος θα προτιμηθεί σε ποια δουλειά...

Αν κάνω λάθος διορθώστε με! Περιμένω γνώμες :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παίδες, επανέρχομαι στο θέμα καθώς βρήκα πληροφορίες στην σελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου.

Σε αυτήν την σελίδα (η οποία πρέπει να είναι έγκυρη καθώς πρόκειται γαι σελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου υπό την αιγίδα του ΥΠΕΠΘ) αναφέρεται ότι η μοναδική σχολή στην Ελλάδα στους απόφοιτους της οποίας το ΤΕΕ χορηγεί άδεια "Αεροναυπηγού Μηχανικού" (και όχι "Μηχανολόγου Μηχανικού") είναι το τμήμα Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών της πολυτεχνικής σχολής του πανεπιστημίου Πατρών με την προϋπόθεση ο απόφοιτος να έχει επιλέξει την κατεύθυνση Αεροναυπηγού Μηχανικού (και όχι Μηχανολόγου Μηχανικού).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Δεν γίνεται να δώσει άδεια αεροναυπηγού μηχανικού χωρίς να δώσει πρώτα άδεια μηχανολόγου μηχανικού...Δεν υπάρχει βασική ειδικότητα αεροναυπηγού μηχανικού :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν γίνεται να δώσει άδεια αεροναυπηγού μηχανικού χωρίς να δώσει πρώτα άδεια μηχανολόγου μηχανικού...Δεν υπάρχει βασική ειδικότητα αεροναυπηγού μηχανικού :hmm:

Φίλε Βασίλη και η ειδικότητα "Διπλωματούχου Μηχανικού Παραγωγής και Διοίκησης" δεν είναι βασική και υπάγεται στη βασική ειδικότητα του "μηχανολόγου Μηχανικού" αλλά το ΤΕΕ χορηγεί άδεια "Μηχανικού Παραγωγής και Διοίκησης" στους απόφοιτους των τμημάτων αυτών και όχι άδεια "Μηχανολόγου Μηχανικού". Υπάρχουν και άλλες δευτερεύουσες ειδικότητες όπως μηχανικού ορυκτών πόρων, μηχανικού πολεοδομίας-χωροταξίας κλπ. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι κάτοχοι διπλώματος δευτερεύουσας ειδικότητας μηχανικού θα είναι και κάτοχοι της άδειας της βασικής ειδικότητας στην οποία υπάγονται. Αλοίμονό αν ίσχυε κάτι τέτοιο. Επειδή στις βασικές ειδικότητες του ΤΕΕ δεν έχω δει την ειδικότητα του "Αεροναυπηγού Μηχανικού" τότε είτε θεωρείται ισότιμη με την ειδικότητα των "Μηχανολόγων Μηχανικών" χωρίς να γίνεται κάποια διευκρίνιση είτε θεωρείται δευτερεύουσα και υπάγεται σε εκείνη των "Μηχανολόγων Μηχανικών" χωρίς αυτό να συνεπάγεται περιορισμό των δικαιωμάτων. Πάντως στις σχετικές προκυρήξεις το ΤΕΕ αναφέρει ξεκάθαρα ότι οι άδειες "Μηχανολόγου Μηχανικού" και "Αεροναυπηγού Μηχανικού" είναι ξεχωριστές. Η μία δεν προϋποθέτει την άλλη.

Η άδεια εξασφαλίζεται από το δίπλωμα και όχι από τους μεταπτυχιακούς τίτλους όσον αφορά τα τμήματα/σχολές μηχανικών της Ελλάδας 5ετούς φοιτήσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Συγγνώμη αν παρανόησα απλώς έτσι όπως το έγραψες νόμιζα πως εννοούσες ότι από το Πανεπιστήμιο της Πάτρας βγαίνουν αεροναυπηγοί μηχανικοί(ξεχωριστή βασική ειδικότητα). Αν δεις στο link που άφησα, όσοι έρχονται από το Πανεπιστήμιο αυτό εγγράφονται στην βασική ειδικότητα του μηχανολόγου μηχανικού και έπειτα στην ειδικότητα του μηχανολόγου και αεροναυπηγού μηχανικού...
"Ξεκάθαροι" αεροναυπηγοί έρχονται μόνο από έξω...

Βέβαια εννοείται ότι όλες οι δευτερεύοντες ειδικότητες έχουν τα δικαιώματα μηχανολόγου μηχανικού, σε αυτό συμφωνούμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το μοναδικό τμήμα ΑΕΙ στην Ελλάδα στους απόφοιτους του οποίου το ΤΕΕ χορηγεί άδεια "Αεροναυπηγού Μηχανικού" είναι το τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών με την προϋπόθεση ο απόφοιτος να έχει επιλέξει την κατεύθυνση Αεροναυπηγού Μηχανικού.

Η σχετική ιστοσελίδα είναι η ακόλουθη https://195.251.20.34/default.asp.

Επιλέξτε περιγραφές επαγγελμάτων και γράψτε στη φόρμα αναζήτησης "Αεροναυπηγός μηχανικός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Και εγώ αυτό που θέλω να πω είναι ότι άδεια αεροναυπηγού μηχανικού δεν αποκτάς στην Ελλάδα...
Δεν διαφέρει λίγο ο τίτλος αεροναυπηγός μηχανικός από το μηχανολόγος και αεροναυπηγός μηχανικός;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και εγώ αυτό που θέλω να πω είναι ότι άδεια αεροναυπηγού μηχανικού δεν αποκτάς στην Ελλάδα...
Δεν διαφέρει λίγο ο τίτλος αεροναυπηγός μηχανικός από το μηχανολόγος και αεροναυπηγός μηχανικός;;

Πάτα το link να δεις ότι μπορείς να αποκτήσεις τέτοια άδεια στην Ελλάδα από το τμήμα της Πάτρας με κατεύθυνση αεροναυπηγού. Εννοείται πως με BSc+MSc αναγνωρισμένα από ΔΟΑΤΑΠ από πανεπιστήμιο του εξωτερικού σε σχολή αεροναυπηγού μηχανικού μπορείς πάλι να εγγραφείς στο ΤΕΕ και να αποκτήσεις άδεια αεροναυπηγού μηχανικού.

Η απορία θα λυθεί οριστικά αν υπάρχει κάποιο μέλος εδώ μέσα που να έχει αποφοιτήσει από το τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών του πανεπιστημίου Πατρών, να έχει επιλέξει κατεύθυνση Αεροναυπηγού Μηχανικού και να έχει πάρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ. Αν υπάρχει κάποιος απόφοιτος αυτής της κατηγορίας ας μας πει τι είδους άδεια του χορηγήθηκε από το ΤΕΕ: Μηχανολόγου ή Αεροναυπηγού Μηχανικού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Εννοείται πως με BSc+MSc αναγνωρισμένα από ΔΟΑΤΑΠ από πανεπιστήμιο του εξωτερικού σε σχολή αεροναυπηγού μηχανικού μπορείς πάλι να εγγραφείς στο ΤΕΕ και να αποκτήσεις άδεια αεροναυπηγού μηχανικού.

Α μπράβο στα λόγια μου έρχεσαι!! Εγώ δεν είπα ποτέ ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα καθορίζονται από τα μεταπτυχιακά, είπα ότι υποπτεύομαι από τα στοιχεία που έχω ότι η δευτερεύουσα ειδικότητα καθορίζεται π.χ από ένα master ή από την διπλωματική(σε ακραίες περιπτώσεις :P).

Και με τους μηχανολόγους του ΕΜΠ τι γίνεται ρε παιδιά; Θέλω πολύ να μου λυθεί αυτή η απορία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Α μπράβο στα λόγια μου έρχεσαι!! Εγώ δεν είπα ποτέ ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα καθορίζονται από τα μεταπτυχιακά, είπα ότι υποπτεύομαι από τα στοιχεία που έχω ότι η δευτερεύουσα ειδικότητα καθορίζεται π.χ από ένα master ή από την διπλωματική(σε ακραίες περιπτώσεις :P).

Και με τους μηχανολόγους του ΕΜΠ τι γίνεται ρε παιδιά; Θέλω πολύ να μου λυθεί αυτή η απορία!!

Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Απ' ότι καταλαβαίνω στον απόφοιτο της σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ χορηγείται άδεια "Μηχανολόγου Μηχανικού" από το ΤΕΕ όποιον τομέα και αν επιλέξει (ακόμα και αν αυτός είναι ο τομέας εναέριων και επίγειων μέσων μεταφοράς). Ένας φίλος είπε ότι μπορούν να εγγράφονται στα μητρώα των αεροναυπηγών οι απόφοιτοι της σχολής μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ που επέπλεξαν τον τομέα εναέριων και επίγειων μέσων μεταφοράς. Δεν το γνωρίζω αλλά ίσως να είναι κι έτσι. Αλλά ακόμη κι έτσι να είναι η άδεια σκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ που θα έχουν οι απόφοιτοι αυτής της κατηγορίας θα είναι "Μηχανολόγου Μηχανικού" και όχι "Αεροναυπηγού Μηχανικού".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Αλλά ακόμη κι έτσι να είναι η άδεια σκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ που θα έχουν οι απόφοιτοι αυτής της κατηγορίας θα είναι "Μηχανολόγου Μηχανικού" και όχι "Αεροναυπηγού Μηχανικού".
Μα και της Πάτρας δεν γράφονται νομίζω στους αεροναυπηγούς αλλά στους Μηχανολόγους Αεροναυπηγούς ή στους Αεροναυπηγούς Μηχανολόγους Μηχανικούς...Αν δεις στα μητρώα των αεροναυπηγών υπάρχουν μόνο ξένα πανεπιστήμια, περίεργο δεν είναι;;:hmm:

Εμένα αυτό που με νοιάζει βασικά είναι αν ένας από το ΕΜΠ μπορεί να γίνει στην ουσία(και όχι στον τίτλο) αεροναυπηγός...Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μα και της Πάτρας δεν γράφονται νομίζω στους αεροναυπηγούς αλλά στους Μηχανολόγους Αεροναυπηγούς ή στους Αεροναυπηγούς Μηχανολόγους Μηχανικούς...Αν δεις στα μητρώα των αεροναυπηγών υπάρχουν μόνο ξένα πανεπιστήμια, περίεργο δεν είναι;;:hmm:

Εμένα αυτό που με νοιάζει βασικά είναι αν ένας από το ΕΜΠ μπορεί να γίνει στην ουσία(και όχι στον τίτλο) αεροναυπηγός...Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...

Όντως. Θα παραθέσω εδώ τα αποτελέσματα της αναζήτησης "Αεροναυπηγός Μηχανικός" από την σελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου:

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Εκπαιδευτικό, πληροφοριακό και υποστηρικτικό υλικό
Επαγγελματικού Προσανατολισμού
Ηλεκτρονικοί Οδηγοί Παιδαγωγικού Ινστιτούτου
[/FONT]


[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ: Αεροναυπηγός Μηχανικός

[/FONT]
[FONT=arial, helvetica] [/FONT][FONT=arial, helvetica]Ορισμός: Ο αεροναυπηγός ασχολείται με την έρευνα και τον σχεδιασμό αεροσκαφών ή άλλων ιπτάμενων οχημάτων. Επιβλέπει τόσο την πορεία κατασκευής τους όσο και τη διαδικασία επισκευής ή συντήρησής τους. [/FONT][FONT=arial, helvetica]
Περιγραφή: Ο αεροναυπηγός είναι υπεύθυνος για τη γενική σχεδίαση του αεροσκάφους, και συγκεκριμένα για τη μορφή και τον τύπο που θα έχει, για τον εξοπλισμό που θα το συνοδεύει, καθώς και για την εσωτερική διαρρύθμισή του.
Αρχικά μελετά την αεροδυναμική, την ταχύτητα, τη σταθερότητα, την ακτίνα δράσης και τα άλλα χαρακτηριστικά που θα έχει το σκάφος, ενώ στη συνέχεια κάνει τα προκαταρτικά σχέδια για το μέγεθος και το σχήμα της ατράκτου, το σύστημα προσγείωσης και απογείωσης καθώς και για άλλα συστήματα ή εξαρτήματα. Πολλές φορές διορθώνει ή/ και τροποποιεί τα πρωτότυπα σχέδια, αφού πρώτα δοκιμάζονται κάτω από εργαστηριακές συνθήκες ανάλογες με αυτές που επικρατούν στην πραγματικότητα. Ακόμη, επιβλέπει τη διαδικασία κατασκευής των τμημάτων του αεροσκάφους και τη συναρμολόγησή τους και φροντίζει να πραγματοποιούνται σωστά τα βήματα που περιγράφονται στη μελέτη και στα σχέδια που έχει δημιουργήσει. Τέλος, εποπτεύει την τοποθέτηση των μηχανών και των υπόλοιπων συστημάτων - εξαρτημάτων.
Σε περίπτωση επισκευής του αεροσκάφους, εκπονεί πάλι μελέτη και δημιουργεί νέα σχέδια για το τμήμα που πρόκειται να επισκευαστεί, ελέγχοντας και συντονίζοντας την πορεία των εργασιών. Επίσης, επιβλέπει τη διαδικασία συντήρησης του αεροσκάφους, σε συνεργασία με τους υπόλοιπους ειδικούς για τους κινητήρες, τα ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά συστήματα.
Ο αεροναυπηγός στην εργασία του χρησιμοποιεί κυρίως ηλεκτρονικό υπολογιστή με εξειδικευμένα προγράμματα και όργανα σχεδίασης, ώστε να αποτυπώσει με ακρίβεια τις ιδέες του για τη σχεδίαση του αεροσκάφους, καθώς και ειδικά όργανα μεγάλης ακρίβειας στη φάση της δοκιμής των σχεδίων σε φυσικές συνθήκες.
[/FONT][FONT=arial, helvetica]
Προϋποθέσεις άσκησης:
[/FONT][FONT=arial, helvetica]
Χαρακτηριστικά:
[/FONT][FONT=arial, helvetica]
Νομοθετική κατοχύρωση:
[/FONT][FONT=arial, helvetica]
Εκπαίδευση: Ο αεροναυπηγός είναι απόφοιτος του Τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών του Πολυτεχνείου, με ειδικότητα στην Αεροναυπηγική, καθώς επίσης και αντίστοιχων Τμημάτων σχολών του εξωτερικού.
[/FONT][FONT=arial, helvetica]
Σπουδαιότητα: Το επάγγελμα απαιτεί ικανοποιητικές γνώσεις στη φυσική και στα μαθηματικά, καθώς και σχεδιαστική ικανότητα. Η υπευθυνότητα, η οργανωτικότητα, η μεθοδικότητα και η ακρίβεια στην εκπόνηση και εφαρμογή των σχεδίων, είναι επίσης βασικά χαρακτηριστικά για την άσκηση του επαγγέλματος. Απαιτείται ακόμα ικανότητα αντίληψης χώρου, μορφών και σχημάτων, δεξιοτεχνία και καλή όραση. Επίσης, απαραίτητη είναι η συχνή ενημέρωση γύρω από τις σύγχρονες απαιτήσεις για νέα αεροσκάφη και ο συνδυασμός τους στην πράξη με την ασφάλεια, την άνεση, την ταχύτητα και την οικονομία. Προσόντα για το επάγγελμα θεωρούνται επίσης, η ικανότητα αντίληψης χώρου, η επινόηση νέων ιδεών και πρωτότυπων σχεδίων, οι διοικητικές ικανότητες, το ομαδικό πνεύμα, αλλά και οι ικανότητες συνεργασίας και επικοινωνίας με το προσωπικό που εργάζεται στην κατασκευή.
Τέλος, απαραίτητη θεωρείται η γνώση και η ευχέρεια στη χρήση ειδικών προγραμμάτων σχεδίασης αεροσκαφών σε ηλεκτρονικούς υπολογιστές.
[/FONT][FONT=arial, helvetica]
Μέλλον: Λόγω της συνεχούς εξέλιξης της αεροναυπηγικής τεχνολογίας, το επάγγελμα του αεροναυπηγού βρίσκεται σε φάση ανάπτυξης στην Ελλάδα και υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες για απασχόληση στους ανάλογους οργανισμούς ή εταιρίες.
Οι αποδοχές του επαγγελματία είναι υψηλές, ενώ οι δυνατότητες εξέλιξής του σημαντικές, ανάλογα με τα προσόντα και τη δραστηριότητά του.
[/FONT][FONT=arial, helvetica]
Περιβάλλον ενασχόλησης: Για να ασκήσει κάποιος το επάγγελμα του αεροναυπηγού, χρειάζεται να αποκτήσει άδεια άσκησης επαγγέλματος από το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.) μετά από ειδικές εξετάσεις.
Ο αεροναυπηγός μπορεί να εργαστεί στην Ελληνική Αεροπορική Βιομηχανία, στην Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας, στο Κέντρο Ερευνών Τεχνολογίας και Αεροπορίας, στην Υπηρεσία Πολεμικής Αεροπορίας του Υπουργείου Εθνικής Αμύνης, στο Αρχηγείο Αεροπορίας, καθώς επίσης και σε ελληνικές και ξένες αεροπορικές εταιρίες.
[/FONT][FONT=arial, helvetica]
Επαγγελματικές συνθήκες: Το επάγγελμα αυτό απαιτεί μεγάλη υπευθυνότητα, καθώς ο αεροναυπηγός έχει καθοριστικό ρόλο για την ασφάλεια του αεροσκάφους, των πιλότων και των επιβατών. Η εργασία του προϋποθέτει συχνές μετακινήσεις, τόσο στο χώρο κατασκευής, επισκευής ή συντήρησης των αεροσκαφών, όσο και σε χώρες του εξωτερικού για την ενημέρωσή του σε σχέση με τις εξελίξεις στον τομέα της αεροναυπηγικής.
Ο αεροναυπηγός συνήθως εργάζεται σε καλά φωτισμένους και κλιματιζόμενους κλειστούς χώρους (γραφείο-σχεδιαστήριο), ενώ αρκετά συχνά βρίσκεται και στο χώρο κατασκευής ή επισκευής των αεροσκαφών, όπου συνεργάζεται με τους υπόλοιπους ειδικούς για την υλοποίηση των σχεδίων του. Σε αυτή την περίπτωση εκτίθεται στην υγρασία, στη σκόνη, στις αναθυμιάσεις και το θόρυβο από τις δοκιμές των μηχανών.
[/FONT][FONT=arial, helvetica]
Επαγγελματικές οργανώσεις:
[/FONT][FONT=arial, helvetica]
Γενικά σχόλια: Ο αεροναυπηγός, χαρακτηρίζεται από υψηλό αίσθημα ευθύνης, αφού από την ποιότητα της εργασίας του εξαρτάται η καλή λειτουργία και ασφαλής πτήση των αεροσκαφών.
Η συνεχής ενημέρωση στον τομέα και τις εξελίξεις της αεροναυπηγικής τεχνολογίας είναι απαραίτητη και συμβάλλει στον εμπλουτισμό των γνώσεων του επαγγελματία, καθώς και στην πρακτική εφαρμογή τους.
Οι εξειδικευμένες γνώσεις, η σχεδιαστική ικανότητα και η δεξιότητα στη χρήση εξοπλισμού, σε συνδυασμό με ακρίβεια μετρήσεων και υπολογισμών, είναι τα χαρακτηριστικά του επαγγελματία αεροναυπηγού
[/FONT]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Το είχα διαβάσει πριν που έδωσες το link... Κοίταξες καθόλου τα μητρώα των αεροναυπηγών;; Δεν υπάρχει ελληνικό πανεπιστήμιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το είχα διαβάσει πριν που έδωσες το link... Κοίταξες καθόλου τα μητρώα των αεροναυπηγών;; Δεν υπάρχει ελληνικό πανεπιστήμιο...

Λίγο εώς πολύ μπλεγμένη είναι η υπόθεση. Μου φαίνεται εξωπραγματικό να μην υπάρχουν Αεροναυπηγοί Μηχανικοί-μέλη ΤΕΕ που να μην έχουν αποφοιτήσει στην Ελλάδα. Δεν ξέρω τι παιχνίδι παίζεται με τις άδειες ασκήσεως επαγγέλματος. Μήπως οι απόφοιτοι του τμήματος μηχανολόγων & αεροναυπηγών που επέλεξαν ειδικότητα αεροναυπηγού έχουν το δικαίωμα να διαλέξουν αν θα τους χορηγηθεί άδεια Μηχανολόγου ή Αεροναυπηγού Μηχανικού; Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Λίγο εώς πολύ μπλεγμένη είναι η υπόθεση.

Αυτή είναι η φράση-κλειδί!!:no1::no1:

Πέρα από αυτό δεν σου φαίνεται απίστευτο που υπάρχουν τόσες δεκάδες ειδικότητες μηχανολόγων;; Εγώ πρώτη φορά συνάντησα κάτι τέτοιο!! Κάπου είδα ότι ενδιαφέρεσαι για το τμήμα Μηχανολόγων του ΕΜΠ;; Άντε και συμφοιτητές:jumpy:. Για ποια κατεύθυνση πας;; Εμένα αν και είναι νωρίς ακόμα με κόβω για ενέργεια, έχω τις περισσότερες πληροφορίες σε αντίθεση με ΜΜΕΕΜΜ που έχω τις λιγότερες και δεν βρίσκω άκρη!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αυτή είναι η φράση-κλειδί!!:no1::no1:

Πέρα από αυτό δεν σου φαίνεται απίστευτο που υπάρχουν τόσες δεκάδες ειδικότητες μηχανολόγων;; Εγώ πρώτη φορά συνάντησα κάτι τέτοιο!! Κάπου είδα ότι ενδιαφέρεσαι για το τμήμα Μηχανολόγων του ΕΜΠ;; Άντε και συμφοιτητές:jumpy:. Για ποια κατεύθυνση πας;; Εμένα αν και είναι νωρίς ακόμα με κόβω για ενέργεια, έχω τις περισσότερες πληροφορίες σε αντίθεση με ΜΜΕΕΜΜ που έχω τις λιγότερες και δεν βρίσκω άκρη!!:P

Έτσι είναι Βασίλη. Τον προσεχή Δεκέμβρη θα δώσω κατατακτήριες στην σχολή μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ. Έχω ήδη αποφασίσει την κατεύθυνση που θα διαλέξω (αν περάσω τις εξετάσεις) και δεν είναι άλλη από εκείνη του Κατασκευαστού Μηχανολόγου Μηχανικού. Ως Κατασκευαστικός Πολιτικός Μηχανικός λέω να μην χαλάσω την παράδοση:P. Πέρα όμως από αυτό τα μαθήματα του κατασκευαστού μηχανολόγου μηχανικού έχουν μεγαλύτερη συνάφεια με τα μαθήματα του κατασκευαστικού πολιτικού μηχανικού και έτσι θα μου αναγνωριστούν περισσότερα μαθήματα σε σχέση με τις άλλες κατευθύνσεις. Το 'χεις σκεφτεί κι εσύ απ' ότι βλέπω για ενεργειακό. Μια χαρά. Άντε και σε μερικά χρονάκια θα είμαστε συνάδελφοι:D (αισιοδοξία πάνω απ' όλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Η απορία θα λυθεί οριστικά αν υπάρχει κάποιο μέλος εδώ μέσα που να έχει αποφοιτήσει από το τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών του πανεπιστημίου Πατρών, να έχει επιλέξει κατεύθυνση Αεροναυπηγού Μηχανικού και να έχει πάρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ. Αν υπάρχει κάποιος απόφοιτος αυτής της κατηγορίας ας μας πει τι είδους άδεια του χορηγήθηκε από το ΤΕΕ: Μηχανολόγου ή Αεροναυπηγού Μηχανικού;
Έχω ένα γνωστό από το τμήμα της πάτρας αλλά προς το παρόν δεν τον βρίσκω.Θα τον ρωτήσω σύντομα και θα επανέλθω.
Παιδιά εγώ πάντως πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να αγχώνεστε για την άδεια του αεροναυπηγού.Κανένας δεν σε υποχρεώνει να γίνει αεροναυπηγός ντε και καλά από τμήμα μηχανολόγων και αεροναυπηγών αποκλειστικά.Οι περισσότεροι αεροναυπηγοί έγιναν τελειώνοντας σχολές σκέτων μηχανολόγων ή ακόμα και ναυπηγών.Άλλωστε όπως γράφω και παραπάνω το επάγγελμα του αεροναυπηγού δεν ασκείται ως ελεύθερο επάγγελμα επομένως η άδεια είναι λίγο ρευστή κατάσταση.Φίλε Βασίλη.Μην αγχώνεσαι.Μια χαρά αεροναυπηγός μπορείς να γίνεις και από το μετσόβειο,άλλωστε ως αεροναυπηγός μη περιμένεις να δουλέψεις Ελλάδα οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα χρειαστεί η άδεια του ΤΕΕ.Θα ρωτήσω πάντως το γνωστό μου και θα σας πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Φίλε Βασίλη.Μην αγχώνεσαι.Μια χαρά αεροναυπηγός μπορείς να γίνεις και από το μετσόβειο,άλλωστε ως αεροναυπηγός μη περιμένεις να δουλέψεις Ελλάδα οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα χρειαστεί η άδεια του ΤΕΕ.

Εντάξει δεν είχα πάρει σώνει και καλά την απόφαση να γίνω αεροναυπηγός, απλά ρώτησα μήπως έχει κανείς από δω περισσότερες πληροφορίες για τον τομέα αυτό, επειδή δεν ήξερα κάτι σημαντικό!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Εντάξει δεν είχα πάρει σώνει και καλά την απόφαση να γίνω αεροναυπηγός, απλά ρώτησα μήπως έχει κανείς από δω περισσότερες πληροφορίες για τον τομέα αυτό, επειδή δεν ήξερα κάτι σημαντικό!!:D
Σαν επάγγελμα,μεταπτυχιακά,θέσεις-συνθήκες εργασίας κλπ γνωρίζω πάρα πολλά μιας και αεροναυπηγός σκοπεύω να γίνω.Αν έχεις κάτι να ρωτήσεις πες μου.Μόνο περί εμπ δεν ξέρω να σου πω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top