ΕΜΠ και αεροναυπηγική

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Από του χρόνου, κατά πάσα πιθανότητα, θα είμαι φοιτητής στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ, καθώς είμαι 900 μόρια πάνω από την περσινή βάση...Θα ήθελα να μου δώσετε μερικές πληροφορίες σχετικά με τις προοπτικές του Μηχανικού Εναέριων και Επίγειων Μεταφορικών Μέσων στον τομέα της αεροναυπηγικής. Με ενδιαφέρει πολύ ο συγκεκριμένος κλάδος αν και γνωρίζω τις δυσκολίες στην εύρεση εργασίας στην χώρα μας. Συγκεκριμένα θα σας ήμουν ευγνώμων αν έχετε κάποιες πληροφορίες σχετικά:
α) με το πόσο δύσκολα είναι τα μαθήματα της συγκεκριμένης κατεύθυνσης στο ΕΜΠ
β) με το αν το ΕΜΠ συνεργάζεται με αεροπορικές εταιρίες
γ) με την δυνατότητα εύρεσης εργασίας ως αεροναυπηγός στο εξωτερικό από την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ σχολή
*Τονίζω το "ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ" γιατί εφόσον θα είμαι φοιτητής του ΕΜΠ, δεν με ενδιαφέρει μια ανούσια σύγκριση με άλλα τμήματα ή σχολές.
**Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η γνώμη των φοιτητών του τμήματος;)
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Φίλε μου από όσα έχω ακούσει (δλδ δεν ξέρω σίγουρα), το ΕΜΠ είναι το μόνο τμήμα Μηχ-Μηχ που έχει αυτή τη ροή του αεροναυπηγού...και λογικά θα είναι στα ίδια επίπεδα με τις άλλες ροές,καθώς ξέρω ένα παιδί που είχε πάρει 1-2 μαθήματα από αυτή τη ροή γιατί του καθόταν καλύτερα,άρα λογικα δεν ήταν δύσκολα... (α)

Από την άλλη πολύ καλά λόγια ακούγονται για τους αεοροναυπηγούς της Πάτρας, αφού λέει πολλοί είναι αυτοί που πάνε εξωτερικό και διαπρέπουν...
φαντάζομαι όχι μόνο ως μηχανολόγοι,αλλά και ως αεροναυπηγοί, αλλά αυτοί είναι και αεροναυπηγοί,δεν είναι μηχ-μηχ με κατεύθυνση την αεροναυπηγική...
κάτι που σημαίνει ότι εσένα στο πτυχίο σου θα γράφει Μηχ-Μηχ ΕΜΠ και η κατεύθυνση δεν αναγράφεται,άρα μάλλον να χρειαστείς κάποιο μεταπτυχιακό για να μπορέσεις να βρείς δουλειά ως αεροναπηγός,
ακόμα, ίσως να μην μπορέσεις καν να κάνεις μεταπτυχιακό,γιατί σε καποιες χώρες, ο αεροναυπηγός με τον Μηχανολόγο είναι τόσο άσχετοι μεταξύ τους όπως ο πολιτικός με τον μηχανολόγο εδώ... (έτσι πρέπει να ναι στις ΗΠΑ)...(γ)

όσο για το (β) ίσως δεν πάρεις και ποτέ απάντηση γιατί δε νομίζω να ξέρει κάποιος για να σου πει, αλλά η ταπεινή μου γνώμη λέει όχι...

Γενικότερα, φίλε μου πιστεύω ότι έκανες λάθος επιλογή,αν αυτο αγαπάς πραγματικά...
εγώ στη θέση σου θα πήγαινα Πάτρα,αλλά εντάξει δεν είμαι και εγώ αυτός που θα σε κρίνει (κάτσε να κριθούν οι δικές μου επιλογές πρώτα και μετά μιλάω...:P),
άσε που στην πορεία μπορεί να αλλάξουν πολλά,εδώ πτυχιούχοι ηλεκτρολόγοι πάνε και γίνονται δάσκαλοι (παιδαγωγικά με κατατακτήριες),τι λέμε τώρα...

Λυπάμαι που μετά από τόση ώρα που γράφω,συνειδητοποιώ ότι δεν σου έχω δώσει σχεδόν καμία ουσιαστική πληροφορία,αλλά τι να κάνω είδα που δεν απάνταγε κανείς, είπα να σπάσω τη σιωπή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν κάποιος επιλέξει τον τομέα "Επίγειων και Εναέριων Μέσων Μεταφοράς" τι άδεια του χορηγείται από το ΤΕΕ; Μηχανολόγου ή Αεροναυπηγού Μηχανικού;

Από ποια ΑΕΙ της Ελλάδας μπορεί κανείς να πάρει άδεια Αεροναυπηγού Μηχανικού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Μερικές μικρές διορθώσεις:
Φίλε μου από όσα έχω ακούσει (δλδ δεν ξέρω σίγουρα), το ΕΜΠ είναι το μόνο τμήμα Μηχ-Μηχ που έχει αυτή τη ροή του αεροναυπηγού...και λογικά θα είναι στα ίδια επίπεδα με τις άλλες ροές,καθώς ξέρω ένα παιδί που είχε πάρει 1-2 μαθήματα από αυτή τη ροή γιατί του καθόταν καλύτερα,άρα λογικα δεν ήταν δύσκολα... (α)
Το ΕΜΠ δεν είναι το μόνο τμήμα με αυτή τη κατεύθυνση.Υπάρχει και το τμήμα στη πάτρα το οποίο δεν είναι τμήμα αεροναυπηγών.Είναι ακριβώς το ίδιο με το ΕΜΠ.Είναι τμήμα μηχανολόγων που στο 4ο έτος έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις τη κατεύθυνση του αεροναυπηγού,ακριβώς όπως στο ΕΜΠ.Απλώς στο τμήμα της πάτρας η λέξη αεροναυπηγός υπάρχει και στο τίτλο της σχολής αλλά τα δικαιώματα που έχουν οι απόφοιτοι είναι ακριβώς τα ίδια με των υπολοίπων μηχανολόγων της Ελλάδας.Δηλαδή και κατεύθυνση αεροναυπηγού να πάρεις έχεις πλήρη δικαιώματα μηχανολόγου μηχανικού.Τέλος τα μαθήματα που λες ότι δεν είναι δύσκολα είναι λάθος καθώς πρόκειται ίσως για τα δυσκολότερα της σχολής όπως πληροφορήθηκα από παιδί που έχει πάρει τη κατεύθυνση.Άλλωστε η αεροναυπηγική είναι μία από τις δυσκολότερες επιστήμες στο κόσμο.
Από την άλλη πολύ καλά λόγια ακούγονται για τους αεοροναυπηγούς της Πάτρας, αφού λέει πολλοί είναι αυτοί που πάνε εξωτερικό και διαπρέπουν...
φαντάζομαι όχι μόνο ως μηχανολόγοι,αλλά και ως αεροναυπηγοί, αλλά αυτοί είναι και αεροναυπηγοί,δεν είναι μηχ-μηχ με κατεύθυνση την αεροναυπηγική...
Τεράστιο λάθος.Το τμήμα της πάτρας δεν είναι σχολή αεροναυπηγών.Είναι σχολή μηχανολόγων και αεροναυπηγών.Η αεροναυπηγική είναι κατεύθυνση και εκεί όπως στο ΕΜΠ στο 4ο έτος.
κάτι που σημαίνει ότι εσένα στο πτυχίο σου θα γράφει Μηχ-Μηχ ΕΜΠ και η κατεύθυνση δεν αναγράφεται,άρα μάλλον να χρειαστείς κάποιο μεταπτυχιακό για να μπορέσεις να βρείς δουλειά ως αεροναπηγός,
Ο τίτλος δεν έχει σημασία.Στις πολυτεχνικές σχολές δεν αναγράφεται στο πτυχίο η κατεύθυνση.Όποιο πολυτεχνείο και αν έχεις τελειώσει χωρίς μεταπτυχιακό δεν κάνεις τίποτα.Είτε πάτρα είτε αθήνα είτε οτιδήποτε και αν έχεις τελειώσει πουθενά δεν σε παίρνουν χωρίς μεταπτυχιακό.
ακόμα, ίσως να μην μπορέσεις καν να κάνεις μεταπτυχιακό,γιατί σε καποιες χώρες, ο αεροναυπηγός με τον Μηχανολόγο είναι τόσο άσχετοι μεταξύ τους όπως ο πολιτικός με τον μηχανολόγο εδώ... (έτσι πρέπει να ναι στις ΗΠΑ)...(γ)
Εδώ κάνεις το μεγαλύτερο λάθος.Η αεροναυπηγική είναι κλάδος της μηχανολογίας.Αν είναι δυνατόν να λες ότι αυτοί οι δύο τομείς είναι άσχετοι μεταξύ τους.Απορώ πού το είδες.Είναι δύο τομείς απολύτως αλληλένδετοι μεταξύ τους.Σε όλα τα μεταπτυχιακά πάνω στην αεροναυπηγική στο εξωτερικό ζητάνε βασικό πτυχίο μηχανολόγου ή αεροναυπηγού.Μάλιστα λένε ότι είναι και καλύτερο το πρώτο πτυχίο να είναι μηχανολόγου γιατί έχεις γνώσεις σε πιο ευρύ φάσμα και μεγαλύτερο υπόβαθρο απ'ότι ένας αεροναυπηγός που έχει εξειδικευτεί κατευθείαν και του λείπουν πιο γενικές γνώσεις.
Δεν έχει νόημα να σπάσεις τη σιωπή μόνο και μόνο για να πεις κάτι αν δεν είσαι σίγουρος ότι αυτά που θα πεις είναι σωστά.Εγώ έχω ψάξει πολύ το θέμα αλλά δεν απάντησα γιατί το παιδί ζήτησε γνώμες κυρίως παιδιών που είναι στη συγκεκριμένη σχολή του ΕΜΠ.
Αν κάποιος επιλέξει τον τομέα "Επίγειων και Εναέριων Μέσων Μεταφοράς" τι άδεια του χορηγείται από το ΤΕΕ; Μηχανολόγου ή Αεροναυπηγού Μηχανικού;

Από ποια ΑΕΙ της Ελλάδας μπορεί κανείς να πάρει άδεια Αεροναυπηγού Μηχανικού;
Έχεις τα δικαιώματα του μηχανολόγου και γράφεσαι στο μητρώο των αεροναυπηγών.Πάτρα και αθήνα.Μπορείς όμως να τελειώσεις και απλώς μηχανολόγος και με μεταπτυχιακό στο εξωτερικό να έρθεις Ελλάδα και να γραφτείς στο μητρώο των αεροναυπηγών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έχεις τα δικαιώματα του μηχανολόγου και γράφεσαι στο μητρώο των αεροναυπηγών.Πάτρα και αθήνα.Μπορείς όμως να τελειώσεις και απλώς μηχανολόγος και με μεταπτυχιακό στο εξωτερικό να έρθεις Ελλάδα και να γραφτείς στο μητρώο των αεροναυπηγών.

Αν εγγράφεσαι στα μητρώα των αεροναυπηγών τότε στην άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που χορηγείται από το ΤΕΕ αναγράφεται "Αεροναυπηγός Μηχανικός". (Οι άδειες "Μηχανολόγου Μηχανικού" και "Αεροναυπηγού Μηχανικού" που χορηγούνται από το ΤΕΕ είναι διαφορετικές). Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αν εγγράφεσαι στα μητρώα των αεροναυπηγών τότε στην άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που χορηγείται από το ΤΕΕ αναγράφεται "Αεροναυπηγός Μηχανικός". (Οι άδειες "Μηχανολόγου Μηχανικού" και "Αεροναυπηγού Μηχανικού" που χορηγούνται από το ΤΕΕ είναι διαφορετικές). Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.
Στην Ελλάδα και οι δύο ειδικότητες είναι αναγνωρισμένες από το ΤΕΕ και έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.Έτσι ένας αεροναυπηγός που έχει γραφτεί στα μητρώα των αεροναυπηγών έχει πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Αν εγγράφεσαι στα μητρώα των αεροναυπηγών τότε στην άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που χορηγείται από το ΤΕΕ αναγράφεται "Αεροναυπηγός Μηχανικός". (Οι άδειες "Μηχανολόγου Μηχανικού" και "Αεροναυπηγού Μηχανικού" που χορηγούνται από το ΤΕΕ είναι διαφορετικές). Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Στο 'χα πει εγώ Σιβιλάρα. Το πτυχίο του μηχανολόγου είναι ενιαίο, ανεξαρτήτως κατεύθυνσης. Άρα και τα επαγγελματικά δικαιώματα φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στο 'χα πει εγώ Σιβιλάρα. Το πτυχίο του μηχανολόγου είναι ενιαίο, ανεξαρτήτως κατεύθυνσης. Άρα και τα επαγγελματικά δικαιώματα φαντάζομαι.

Ναι ρε συ who, τώρα θυμήθηκα. Αλλά ένα ερώτημα παραμένει αναπάντητο.

Από ποιες σχολές ΑΕΙ της Ελλάδας μπορεί κάποιος αν αποφοιτήσει να του χορηγηθεί από το ΤΕΕ άδεια "Αεροναυπηγού Μηχανικού";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Λογικά από ΕΜΠ και Πάτρα μόνο. Και όλα τ' άλλα που είπε ο epsilon. Μετά με μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ναι ρε συ who, τώρα θυμήθηκα. Αλλά ένα ερώτημα παραμένει αναπάντητο.

Από ποιες σχολές ΑΕΙ της Ελλάδας μπορεί κάποιος αν αποφοιτήσει να του χορηγηθεί από το ΤΕΕ άδεια "Αεροναυπηγού Μηχανικού";
Είπαμε Αθήνα και Πάτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Από ποιες σχολές ΑΕΙ της Ελλάδας μπορεί κάποιος αν αποφοιτήσει να του χορηγηθεί από το ΤΕΕ άδεια "Αεροναυπηγού Μηχανικού";

Αυτή την απορία έχω και εγώ, αν δεν γίνεται να βγεις αεροναυπηγός(σκέτο) από την πάτρα και το ΕΜΠ, από πού μπορείς; Και τι παίζει με τους αεροναυπηγούς; Είναι κατά κάποιον τρόπο ανώτεροι από τους μηχανολόγους(σχετικά με επαγγελματικά δικαιώματα); Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Σκέτη σχολή αεροναυπηγικής στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Οπότε μόνο ΕΜΠ και Πάτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αυτή την απορία έχω και εγώ, αν δεν γίνεται να βγεις αεροναυπηγός(σκέτο) από την πάτρα και το ΕΜΠ, από πού μπορείς; Και τι παίζει με τους αεροναυπηγούς; Είναι κατά κάποιον τρόπο ανώτεροι από τους μηχανολόγους(σχετικά με επαγγελματικά δικαιώματα); Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!!
Από πουθενά στην Ελλάδα δεν μπορείς να βγεις σκέτος αεροναυπηγός και ευτυχώς δηλαδή γιατί τότε πιθανώς να μην είχαν τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανολόγων οι απόφοιτοι και να μέναν άνεργοι.Μόνο στο εξωτερικό μπορείς να σπουδάσεις σκέτο αεροναυπηγός(aeronautical ή aerospace engineering).Οι αεροναυπηγοί έχουν πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγων αλλά και δικαιώματα αεροναυπηγού που ο απλός μηχανολόγος δεν έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Οι αεροναυπηγοί έχουν πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγων αλλά και δικαιώματα αεροναυπηγού που ο απλός μηχανολόγος δεν έχει.

Αυτό ακριβώς μου φαίνεται λίγο παράξενο. Δηλαδή είναι σαν να μου λες ότι η μια κατεύθυνση του τμήματος στο ΕΜΠ π.χ (Εναέριων και Επίγειων Μεταφορικών Μέσων) έχει περισσότερα δικαιώματα από τις υπόλοιπες κατευθύνσεις. Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό; Πραγματικά δεν ξέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είπαμε Αθήνα και Πάτρα.

Από Πάτρα αν επιλέξεις την ειδικότητα Αεροναυπηγού Μηχανικού, το δίπλωμα σου αναγράφει "Διπλωματούχος Αεροναυπηγός Μηχανικός" και το ΤΕΕ χορηγεί άδεια "Αεροναυπηγού Μηχανικού" (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Από το ΕΜΠ όμως γράφει στον οδηγό σπουδών ότι το δίπλωμα είναι ενιαίο ανεξάρτητα από την κατεύθυνση εξειδίκευσης, όπως είπε και ο συνάδελφος (σε λίγο καιρό) who. Δηλαδή στο δίπλωμα των αποφοίτων της σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ αναγράφεται "Διπλωματούχος Μηχανολόγος Μηχανικός" όποια κατεύθυνση και αν επέλεξε ο απόφοιτος. Συνεπώς ο Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ που επέλεξε την κατεύθυνση "Επίγειων και Εναερίων Μέσων Μεταφοράς" δεν μπορεί λογικά να πάρει άδεια "Αεροναυπηγού Μηχανικού". Κάτι άλλο ρε παιδιά. Πώς είναι δυνατόν ένας μηχανολόγος με μεταπτυχιακό στην αεροναυπηγική να πάρει άδεια αεροναυπηγού αφού το μεταπτυχιακό δεν δίνει επαγγελματικά δικαιώματα και δεν εξασφαλίζει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στον κάτοχό τους; Δεν αναφέρομαι στην απόκτηση μεταπτυχιακού στην αεροναυπηγική ως προσόντος για να προσληφθεί (αν το εννοείτε με αυτόν τον τρόπο, ως εργασιακού προσόντος για πρόσληψη χωρίς επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα, τότε παρεξήγησα εγώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Από το ΕΜΠ όμως γράφει στον οδηγό σπουδών ότι το δίπλωμα είναι ενιαίο
Νομίζω και στην Πάτρα το ίδιο λέει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Από Πάτρα αν επιλέξεις την ειδικότητα Αεροναυπηγού Μηχανικού, το δίπλωμα σου αναγράφει "Διπλωματούχος Αεροναυπηγός Μηχανικός" και το ΤΕΕ χορηγεί άδεια "Αεροναυπηγού Μηχανικού" (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Όχι,από Πάτρα αν διαλέξεις κατεύθυνση αεροναυπηγού το δίπλωμα γράφει " Διπλωματούχος Μηχανολόγος Και Αεροναυπηγός Μηχανικός".Γράφεσαι στο μητρώο των αεροναυπηγών και έχεις και τα επαγγελματικά δικαιώματα του μηχανολόγου.
Από το ΕΜΠ όμως γράφει στον οδηγό σπουδών ότι το δίπλωμα είναι ενιαίο ανεξάρτητα από την κατεύθυνση εξειδίκευσης, όπως είπε και ο συνάδελφος (σε λίγο καιρό) who. Δηλαδή στο δίπλωμα των αποφοίτων της σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ αναγράφεται "Διπλωματούχος Μηχανολόγος Μηχανικός" όποια κατεύθυνση και αν επέλεξε ο απόφοιτος.
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στη Πάτρα.
Συνεπώς ο Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ που επέλεξε την κατεύθυνση "Επίγειων και Εναερίων Μέσων Μεταφοράς" δεν μπορεί λογικά να πάρει άδεια "Αεροναυπηγού Μηχανικού". Κάτι άλλο ρε παιδιά. Πώς είναι δυνατόν ένας μηχανολόγος με μεταπτυχιακό στην αεροναυπηγική να πάρει άδεια αεροναυπηγού αφού το μεταπτυχιακό δεν δίνει επαγγελματικά δικαιώματα και δεν εξασφαλίζει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στον κάτοχό τους; Δεν αναφέρομαι στην απόκτηση μεταπτυχιακού στην αεροναυπηγική ως προσόντος για να προσληφθεί (αν το εννοείτε με αυτόν τον τρόπο, ως εργασιακού προσόντος για πρόσληψη χωρίς επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα, τότε παρεξήγησα εγώ).
Δεν γνωρίζω πώς αλλά χορηγείται και στον απόφοιτο ΕΜΠ αυτή η άδεια.Πιθανώς να ερωτείται την κατεύθυνση που διάλεξε μέσα στη σχολή και να το επιβεβαιώνει με κάποιο χαρτί.Δεν έχει σημασία που το τμήμα της πάτρας έχει και στο τίτλο τη λέξη αεροναυπηγός.Είναι το ίδιο ακριβώς με τους μηχανολόγους του ΕΜΠ,καμία διαφορά.Πάντως το τί μπορεί κανείς να κάνει με μια άδεια αεροναυπηγού δεν το ξέρω.Άλλωστε στο δημόσιο σου είναι άχρηστη.Στον ιδιωτικό τομέα σου ζητάνε πτυχίο πανεπιστημίου και μεταπτυχιακό τίτλο,την άδεια δεν νομίζω να τη ζητάνε πουθενά.Πάντως και ένας που θα πάει να σπουδάσει πχ Αγγλία αεροναυπηγός σκέτο και έρθει Ελλάδα έχει επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγου.Είναι λίγο κουφό αλλά ισχύει.
Αυτό ακριβώς μου φαίνεται λίγο παράξενο. Δηλαδή είναι σαν να μου λες ότι η μια κατεύθυνση του τμήματος στο ΕΜΠ π.χ (Εναέριων και Επίγειων Μεταφορικών Μέσων) έχει περισσότερα δικαιώματα από τις υπόλοιπες κατευθύνσεις. Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό; Πραγματικά δεν ξέρω!
Κι όμως ισχύει.Σαν κατευθύνσεις και οι τρεις έχουν τα ίδια δικαιώματα.Όμως ο αεροναυπηγός έχει παραπάνω δικαιώματα πάνω στο αεροπλάνο από τον απλό μηχανολόγο(αντίστοιχα ο ναυπηγός έχει δικαιώματα μηχανολόγου και έξτρα δικαιώματα πάνω σε πλοία κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Κι όμως ισχύει.Σαν κατευθύνσεις και οι τρεις έχουν τα ίδια δικαιώματα.Όμως ο αεροναυπηγός έχει παραπάνω δικαιώματα πάνω στο αεροπλάνο από τον απλό μηχανολόγο

Αυτό είναι απολύτως σίγουρο; Γιατί οι ναυπηγοί μηχανικοί και οι ναυπηγοί μηχανολόγοι μηχανικοί που έφερες ως παράδειγμα δεν έχουν δικαίωμα υπογραφής ενεργειακών μελετών ή μελετών οργανώσεως και επιχειρησιακής έρευνας που έχουν οι μηχανολόγοι μηχανικοί. Φαίνεται απόλυτα λογικό αυτό που λες πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ας ξεκαθαριστεί το τοπίο γιατί πολλά έχουν ειπωθεί. Έχουμε και λέμε:

1) Οι απόφοιτοι της σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ που επέλεξαν τον τομέα Εναέριων και Επίγειων Μέσων Μεταφοράς καθώς και οι απόφοιτοι του τμήματος Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών του πανεπιστημίου Πατρών που επέλεξαν την κατεύθυνση Αεροναυπηγού Μηχανικού, λαμβάνουν από το ΤΕΕ άδεια "Αεροναυπηγού Μηχανικού" και όχι άδεια "Μηχανολόγου Μηχανικού".

Ας μην μπλέξουμε τα επαγγελματικά δικαιώματα στο παιχνίδι. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τι ειδικότητας άδεια χορηγείται από το ΤΕΕ, "Αεροναυπηγού Μηχανικού" ή "Μηχανολόγου Μηχανικού" (σύμφωνα με το ΤΕΕ είναι διαφορετικές και δεν εμπλέκονται μεταξύ τους χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εν μέρει κοινά επαγγελματικά δικαιώματα). Άλλωστε με την ονομασία της ειδικότητας Μηχανολόγου ή Αεροναυπηγού Μηχανικού καθορίζονται τα επαγγελματικά δικαιώματα. Οπότε ας διευκρινιστεί συγκεκριμένα από όσους γνωρίζουν τι είδους άδεια χορηγείται στους απόφοιτους αυτής της κατηγορίας. Άδεια "Μηχανολόγου Μηχανικού" ή "Αεροναυπηγού Μηχανικού" (πάντα σύμφωνα με το ΤΕΕ).

2) Δεν υπάρχουν άλλες σχολές ή τμήματα ΑΕΙ στην Ελλάδα τα οποία εξασφαλίζουν στους απόφοιτους ότι μπορούν να πάρουν άδεια Αεροναυπηγού Μηχανικού από το ΤΕΕ.

3) Οι απόφοιτοι των τμημάτων Μηχανολόγων Μηχανικών των Πανεπιστημίων ΑΠΘ, Δυτικής Μακεδονίας, Θεσσαλίας λαμβάνουν από το ΤΕΕ άδεια "Μηχανολόγου Μηχανικού" και δεν παρέχεται με κανένα τρόπο στους απόφοιτους των τμημάτων αυτών δυνατότητα απόκτησης άδειας "Αεροναυπηγού Μηχανικού" από το ΤΕΕ. Το ίδιο ισχύει για τους απόφοιτους της σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ που δεν επέλεξαν τον τομέα Εναέριων και Επίγειων Μέσων Μεταφοράς και για τους απόφοιτους του τμήματος Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών που επέλεξαν την κατεύθυνση Μηχανολόγου Μηχανικού (οποιουδήποτε τομέα ειδίκευσης από την κατεύθυνση Μηχανολόγου Μηχανικού που διατίθενται από το τμήμα).

4) Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στην Αεροναυπηγική-Αεροναυτική Μηχανολογία δεν παρέχει στον κάτοχό του επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα από εκείνα που του παρέχει το δίπλωμά του. Οι ανάγκες της αγοράς ενδεχομένως να το επιβάλλουν ως απαραίτητο προσόν. Αυτά ισχύουν για οποιονδήποτε διπλωματούχο Μηχανολόγο ή Αεροναυπηγό Μηχανικό.

Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με ώστε να ξεκαθαριστεί το τοπίο για όλους τους ενδιαφερόμενους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Ας ξεκαθαριστεί το τοπίο γιατί πολλά έχουν ειπωθεί. Έχουμε και λέμε:

1) Οι απόφοιτοι της σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ που επέλεξαν τον τομέα Εναέριων και Επίγειων Μέσων Μεταφοράς καθώς και οι απόφοιτοι του τμήματος Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών του πανεπιστημίου Πατρών που επέλεξαν την κατεύθυνση Αεροναυπηγού Μηχανικού, λαμβάνουν από το ΤΕΕ άδεια "Αεροναυπηγού Μηχανικού" και όχι άδεια "Μηχανολόγου Μηχανικού".

100% σίγουρο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top