Γενικό -  Δυσκολίες/Βοήθεια στη μελέτη

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κοιταξε,πανω απο 5 ωρες διαβασμα την μερα ειναι αχρηστο διοτι γινεται υπερβολικο...οποτε 4 ωρες κατα μεσο ορο καθημερινα πιστευω και εισαι μια χαρα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Χαιρετώ την παρέα.Έχω προβληματιστεί ιδιαιτέρως με τα μαθηματικά κατεύθυνσης.
Το πρόβλημά μου δεν είναι ότι "σκαμπάζω" τίποτα αλλά (στους μιγαδικούς πχ.) όταν πάω να λύσω το "δύσκολο" θέμα,τύπου Μπάρλας τα πίσω θέματα κολλάω.
Έχω λύσει πολλές ασκήσεις και από Μπάρλα και από Παπαδακη,προσπαθώ να κατανοω τι λύνω και γεωμετρικά αλλά από ένα σημείο και μετά κολλάω. Παράδειγμα:
Πάω να λύσω (από τον Μπάρλα)
z + 1/z = -1
1) Να βρείτε τις ρίζες της εξίσωσης και στην συνέχει να δείξετε ότι (z1)^3=(z2)^3=1

Δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να το λύσω(είδα βέβαια την απάντηση)

Ξέρω ότι σίγουρα υπάρχουν παιδιά Γ' Λυκείου που θα καταφέρουν αυτήν την άσκηση οπώς και άλλες πιο δύσκολες.Εγώ τι να κάνω όμως;
Είναι μερικές ασκήσεις που θέλουν "κολπάκια" και απαιτούν ανώτερο επίπεδο σκέψης.Είναι πρακτικά αδύνατο όμως να το αποκτήσεις μέσα σε μια χρονιά.Ειλικρινά προσπαθώ πάρα πολύ,κάνω ότι μπορώ,λύνω ασκήσεις από δύο βοηθήματα και κάνω και ιδιαίτερο.
Εσείς (συμμαθητές κ' απόφοιτοι) τι κάνετε/κάνατε; Υπάρχει κάποιο ικανοποιητικό επίπεδο σκέψης;
(Ας πούμε για τα φετινά θέματα στους μιγαδικούς έλυσα άνετα τα πρώτα δύο ερωτήματα ή του 08'' για παράδειγμα το έλυσα στο 15' και αν).Αρκεί όμως αυτό;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.Και άποψη/συμβουλή δεκτή :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ο φροντιστης σου τι σου λεει? Αυτη ειναι η δουλεια του, να σε βοηθησει να πετυχεις το στοχο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,500 μηνύματα.
Να σου πω.Αυτά τα "κολπάκια" που λες είναι ουσιαστικά η έμπνευση της στιγμής.Αν το είδες καλώς,αλλιώς...Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να διαχειρίζεσαι τέτοιες ασκήσεις δύσκολες είναι μόνο η επίλυση πολλών ασκήσεων και η κατανόηση αυτών φυσικά και η "ταξινόμηση" του είδους τους.Για παράδειγμα,αυτή του Μπάρλα που λες,έτυχε να την είχα πετύχει αρκετές φορές πέρυσι σε ασκήσεις που έκανα και με το που βλέπω τέτοιου είδους ασκήσεις,ακόμα και τώρα που θαρρώ πως έχω ψιλοσκουριάσει σε αυτά,θυμάμαι π.χ. πως πρέπει να πολλαπλ. με z-1 τη σχέση αφού τη μετασχηματίσω,ώστε να προκύψει η ταυτότητα,κλπ..Αλλά φυσικά δεν είναι ο μόνος τρόπος(αφού έχεις βρει τις ρίζες μπορείς πολύ απλά να υψώσεις στην τρίτη και θα σου βγει μετά από πράξεις).Αυτό το σκεπτικό που λες αποκτάται μόνο με την εξοικείωση σε μια μεγάλη "γκάμα" ασκήσεων.Έχε υπομονή και επιμονή,μην αγανακτάς και απογοητεύεσαι,μην το βάζεις κάτω,αλλά συνέχισε να λύνεις.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.Και προσπάθησε να θυμάσαι την ιδιαιτερότητα κάθε άσκησης που σε δυσκόλεψε και ήθελε κάποιου είδους "κολπάκι" για να έχεις κάποια άνεση και να διαχειρίζεσαι τέτοιες ασκήσεις ή ακόμα και αυτές που πρώτη φορά θα δεις(όπως φετινό Β3 μιγαδικοί).Και αν υπάρχει ερώτημα που δεν το έχεις,μην το παρατάς τελείως,αλλά προσπάθησε να παίρνεις το maximum των μορίων από αυτό(βέβαια να μη σπαταλάς πολύ χρόνο για αυτό και εις βάρος των άλλων θεμάτων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Λοιπόν, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πέρισυ. Στη δική μου περίπτωση δεν έφυγε ποτέ, ακόμα και με πολύ διάβασμα. Απλά πρέπει να το αποδεχτείς και να μην αισθάνεσαι ένοχος κάθε φορά που κοιτάς πίσω. Να κοιτάς όμως τη λύση καλά, να την κατανοείς πλήρως, και να επαναλαμβάνεις το συλλογισμό στο κεφάλι σου. Κάνοντας το αυτό σε μια μεγάλη γκάμα ασκήσεων θα μάθεις να αναγνωρίζεις "patterns" σε ασκήσεις και θα μπορείς να τις λύνεις πιο εύκολα.

Μην κολλάς σε δογματισμούς που λένε ότι ΜΟΝΟ εάν καθήσεις και λύσεις όλες (τις περισσότερες τελοσπάντων) τις ασκήσεις μόνος σου δεν θα μπορέσεις να γράψεις καλά. Αρκεί να προσπαθείς κάθε άσκηση και μόλις καταλάβεις οτι δεν υπάρχει περίπτωση να τη λύσεις, κοιτάς πίσω, διαβάζεις τη λύση προσεκτικά, την κατανοείς, τη χωνεύεις, και έτσι έχεις τη λογική της στο πίσω μέρος του μυαλού της για επόμενη φορά. Αγνόησε συμμαθητές που μπορούν να λύνουν ασκήσεις που σου φαίνονται τρελές. Θα γράψουν χειρότερα από σένα.-

Εγώ τουλάχιστον στα μαθηματικά αυτό έκανα και τελικά πέτυχα και με το παραπάνω. Εάν γράψεις πολύ καλά στα υπόλοιπα, πιάνεις όποια σχολή θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ με τα λεγόμενα του chester.

Κατά την άποψη μου, πρέπει να μάθεις να ταξινομείς τις ασκήσεις, όπως προαναφέρθηκε. Αυτό που βοήθησε εμένα είναι να τις κατηγοριοποιώ και, στη συνέχεια, να μαθαίνω την μεθοδολογία της κάθε κατηγορίας. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα, αν και δεν έχετε φτάσει την ύλη μέχρι εκεί:

Θέλω να αποδείξω ότι μια εξίσωση έχει μία τουλάχιστον λύση. Τι κάνω όταν το βλέπω; Έχω μία λίστα στο μυαλό μου με τους πιο πιθανούς και συχνούς τρόπους επίλυσης:

1) Θεωρήματα συνεχών (Bolzano, Θ.Ε.Τ., Θ.Μ.Ε.Τ.)
2) Θεωρήματα παραγωγίσιμων (Rolle,Θ.Μ.Τ. κτλ.)
3) Δοκιμάζω προφανή ρίζα
4) Διερευνώ το σύνολο τιμών
5) Απαγωγή σε άτοπο (σε ακραίες περιπτώσεις)
και άλλα πολλά.

Σκοπός λοιπόν είναι να αναγνωρίζεις, στην πλειοψηφία των ασκήσεων, την μέθοδο που θα σου δώσει την λύση. Εάν μάθεις τις μεθόδους, είναι πολύ σημαντικό να λύνεις ή ακόμη και να διαβάζεις λυμένες ασκήσεις. Κι αυτό, διότι σε ένα δεύτερο επίπεδο η εμπειρία σου και μόνο θα σου δείχνει κατευθείαν πλέον ποια μέθοδο ή ακόμη και ποιο ''τρικ'' χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις στην συγκεκριμένη άσκηση.

Συνοψίζοντας λοιπόν, για μένα το δίπτυχο της επιτυχίας είναι άριστη γνώση της θεωρίας και των μεθοδολογιών σε συνδυασμό με την εμπειρία που θα αποκτήσεις από τις ασκήσεις. Ο,τιδήποτε δύσκολο συναντάς στην λύση, δεν το αφήνεις σε δεύτερη μοίρα. Αν έρθει η ώρα π.χ. για κάποιο διαγώνισμα, το επαναλαμβάνεις. Αν γράφεις τεστ στο σχολείο, το ξαναεπαναλαμβάνεις κ.ο.κ. Σκοπός σου θα είναι να ξέρεις κάθε δύσκολο σημείο της ύλης χωρίς να χρειάζεται πια να το ξαναδιαβάσεις. Θέλει υπομονή και επιμονή, κι όχι να είσαι ιδιοφυία. Φυσικά ο χρόνος σου είναι περιορισμένος, δεν λέω να διαβάζεις μόνο μαθηματικά. Αλλά όταν βρίσκεις χρόνο, να κάνεις μεθοδικές επαναλήψεις και σίγουρα θα σου εντυπωθούν πολλά στο μυαλό ώσπου να φτάσεις να δώσεις τον Μάη. Όταν με το καλό τελειώσεις την ύλη, λύσε τα θέματα του '13. Εγώ ακολούθησα αυτό ακριβώς που σου έγραψα και η πλειοψηφία των ασκήσεων βγήκε έτσι, τόσο στο Γ όσο και στο Δ θέμα. Ατόφιες μεθοδολογίες χρησιμοποίησα. Προσοχή όμως: μην τις παπαγαλίζεις. Να ξέρεις για ποιον λόγο τις χρησιμοποιείς!!!

Επίσης να ξέρεις ότι υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στην δυσκολία της ύλης κατά την διάρκεια της χρονιάς. Μία παράγραφος θα είναι εύκολη, η επόμενη δύσκολη, μετά ξανά εύκολη, μετά πολύ δύσκολη. Μην θεωρήσεις πως θα τα πηγαίνεις το ίδιο καλά σε ό,τι κάνεις. Εγώ προσωπικά ζορίστηκα στο Rolle και το Θ.Μ.Τ., αλλά τα δούλεψα τόσο πολύ σε συχνές επαναλήψεις που πλέον τα χειριζόμουν πολύ εύκολα. Αντιθέτως, τα όρια γενικά μου φάνηκαν εύκολα. Εν ολίγοις, μην πτοείσαι με ό,τι συναντήσεις!!! :)

Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Να σου πω.Αυτά τα "κολπάκια" που λες είναι ουσιαστικά η έμπνευση της στιγμής.Αν το είδες καλώς,αλλιώς...Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να διαχειρίζεσαι τέτοιες ασκήσεις δύσκολες είναι μόνο η επίλυση πολλών ασκήσεων και η κατανόηση αυτών φυσικά και η "ταξινόμηση" του είδους τους.Για παράδειγμα,αυτή του Μπάρλα που λες,έτυχε να την είχα πετύχει αρκετές φορές πέρυσι σε ασκήσεις που έκανα και με το που βλέπω τέτοιου είδους ασκήσεις,ακόμα και τώρα που θαρρώ πως έχω ψιλοσκουριάσει σε αυτά,θυμάμαι π.χ. πως πρέπει να πολλαπλ. με z-1 τη σχέση αφού τη μετασχηματίσω,ώστε να προκύψει η ταυτότητα,κλπ..Αλλά φυσικά δεν είναι ο μόνος τρόπος(αφού έχεις βρει τις ρίζες μπορείς πολύ απλά να υψώσεις στην τρίτη και θα σου βγει μετά από πράξεις).Αυτό το σκεπτικό που λες αποκτάται μόνο με την εξοικείωση σε μια μεγάλη "γκάμα" ασκήσεων.Έχε υπομονή και επιμονή,μην αγανακτάς και απογοητεύεσαι,μην το βάζεις κάτω,αλλά συνέχισε να λύνεις.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.Και προσπάθησε να θυμάσαι την ιδιαιτερότητα κάθε άσκησης που σε δυσκόλεψε και ήθελε κάποιου είδους "κολπάκι" για να έχεις κάποια άνεση και να διαχειρίζεσαι τέτοιες ασκήσεις ή ακόμα και αυτές που πρώτη φορά θα δεις(όπως φετινό Β3 μιγαδικοί).Και αν υπάρχει ερώτημα που δεν το έχεις,μην το παρατάς τελείως,αλλά προσπάθησε να παίρνεις το maximum των μορίων από αυτό(βέβαια να μη σπαταλάς πολύ χρόνο για αυτό και εις βάρος των άλλων θεμάτων).
Το έχω κάνει αυτό με τα κολπάκια..η συγκεκριμένη ήθελε άλλο :mad: τέσπα,άλλο είναι το νόημα,σε ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις σου!!

Βασικά εντάξει,ίσως υπερέβαλλα λίγο,δεν έχω και τόσο μεγάλο θέμα.Το 90+ τοις εκατό των ασκήσεων που μπορεί να πέσουν πιστεύω το έχω δει/λύσει.(μιλάω για μιγαδικούς και συναρτήσεις μέχρι εκεί που έχω φτάσει).Απλά στην καινούρια άσκηση ίσως κολλήσω.Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΌλγαΠ

Νεοφερμένος

Η ΌλγαΠ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει να λύσω ένα πρόβλημα φυσικής Α' λυκειου κινηματικής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Για ριχτο ολγα να δούμε που δυσκολεύεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Peace το πάθαινω και εγω αυτο. Το έχεις ακόμη το προβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Όχι σε όλα τα μαθήματα, κυρίως στη φυσική, αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμο :) Πχ γράφω 15 ενώ θα μπορούσα 17-18 σίγουρα με το διάβασμα που ρίχνω. Αλλά σκέφτομαι ότι είναι και παλλούκια και παρηγορούμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σιγα μην ειναι παλουκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Όχι σε όλα τα μαθήματα, κυρίως στη φυσική, αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμο :) Πχ γράφω 15 ενώ θα μπορούσα 17-18 σίγουρα με το διάβασμα που ρίχνω. Αλλά σκέφτομαι ότι είναι και παλλούκια και παρηγορούμαι!

Για Ιατρική(μμυ) στοχεύεις; :P

Πέρα από την πλάκα, μην απογοητεύεσαι και μην επαναπαύεσαι. Ψάξε να δεις τι φταίει. Το λάθος τώρα μπορεί να σου στοιχίσει πολλά μόρια στο τέλος. Η Φυσική δεν είναι δύσκολο μάθημα αλλά έχει πολλή ύλη η οποία μετά από ένα σημείο περιπλέκεται. Προσπάθησε να φτιάξεις έναν δικό σου τρόπο σύνδεσης της θεωρίας (που νομίζεις ότι κατανοείς όταν διαβάζεις) με τις ασκήσεις που λύνεις. Όταν διαβάζεις τα δεδομένα της λυμένης άσκησης, προσπάθησε να κάνεις βήμα-βήμα αποκωδικοποίηση των δεδομένων και δες τι σχέση έχουν με τη θεωρία. Πώς συνδέονται; Τι εκφράζει η κάθε λέξη νοηματικά, εννοιολογικά. Με την εξάσκηση σε λυμένες, προχώρα σε άλυτες αλλά με δοσμένη λύση για να δεις στο τέλος αν την έλυσες σωστά. Προσπάθησε να βάζεις το μυαλό λιγάκι σε κίνηση: να συνδέεις ότι μαθαίνεις με ό,τι γνωρίζεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
σιγα μην ειναι παλουκια

Το αν ειναι παλουκι η όχι ο καθένας το κρίνει αντικειμενικά. Για σένα δεν ειναι. Δεν με ενδιαφέρει τι πιστεύεις η αληθεια ειναι. Αντε και στο διάολο στο κάτω κάτω, γιατι πολλα μας τα χεις κανει με το υφακι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Δεν αναφερόμουν στο μάθημα γενικά, αλλά στα θέματα που μας βάζουν στο φροντιστήριο. nPb ευχαριστώ για τις συμβουλές! Ιατρική ή βιολογικό θέλω.
Μuxu γιατί ασχολείσαι; Ο καθένας μπορεί να πει ό,τι θέλει, σε δημόσιο φορουμ είμαστε, το θέμα είναι εσύ τι αξία θα του δώσεις και κατά πόσο θα το συνεχίσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Δεν αναφερόμουν στο μάθημα γενικά, αλλά στα θέματα που μας βάζουν στο φροντιστήριο. nPb ευχαριστώ για τις συμβουλές! Ιατρική ή βιολογικό θέλω.
Μuxu γιατί ασχολείσαι; Ο καθένας μπορεί να πει ό,τι θέλει, σε δημόσιο φορουμ είμαστε, το θέμα είναι εσύ τι αξία θα του δώσεις και κατά πόσο θα το συνεχίσεις. :)

μη κολάς φίλε προχωρα δυνατά και θα τα καταφέρεις. μην ασχολείσαι με το τι λέει ο ένας και ο άλλος. κάνε ότι κρινεις εσύ σωστό και θα πετυχεις.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το αν ειναι παλουκι η όχι ο καθένας το κρίνει αντικειμενικά. Για σένα δεν ειναι. Δεν με ενδιαφέρει τι πιστεύεις η αληθεια ειναι. Αντε και στο διάολο στο κάτω κάτω, γιατι πολλα μας τα χεις κανει με το υφακι σου.

Δεν μπορω να κατανοησω ( sic ) την επίθεση σου προς εμένα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Γεια σας! Λοιπον, δεν θελω να σας κουρασω για αυτο θα ειμαι συντομη. Πιστευετε οτι αν καποιος ξεκινησει απο το μηδεν (ας πουμε οτι δεν ξερει ουτε την προπαιδεια καλα καλα) μπορει να γραψει καλα στις πανελληνιες σε φυσικη και χημεια αν αρχισει να διαβαζει (απο βοηθηματα) απο τωρα?? Εννοω οτι γινεται να πραγματοποιησει ενα ονειρο του (να περασει Ιατρικη) ακομα και αν ειναι σε τετοιες συνθηκες? (Απο αποψη μαθηματικων να μην ξερει ουτε τα βασικα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosBusbis

Νεοφερμένος

Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
μπααααα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top