Γενικό -  Δυσκολίες/Βοήθεια στη μελέτη

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Για εμένα δούλεψε. Δηλαδή, για φροντιστήριο στα μαθηματικά αξίζει πιστεύω να κάνεις μέχρι την ευθεία. Φυσική χρειάζεται σίγουρα (εκτός αν είναι καλός ο καθηγητής στο σχολείο, και σε καλύπτει) , διότι δεν βγαίνει :P
Πάντως εμένα με υπερκάλυπτε το σχολείο στα μαθηματικά.

Καλά, ναί ο καθένας έχει δικές του δυνατότητες και κλίσεις σίγουρα, εγώ ας πούμε έκανα φροντιστήριο και στην Α΄φυσική οπότε με βοήθησε πολύ το ότι πήγα στην Β΄με γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Τα Μαθηματικα Κατευθυνσης ηταν εντυπωσιακα ευκολα, και δεν εχω συναντησει παιδι που να διαφωνει μ'αυτο. Ακομα και οι κωνικες τομες ηταν η αποστηθιση αρκετων πραγματων, και τιποτα παραπανω. Σε αντιθεση με τα διανυσματα, αν ηξερες τους τυπους στις κωνικες τομες εγραφες σιγουρο βαθμο.
Η Φυσικη Κατ ηταν αρκετα πιο δυσκολη, και το επιπεδο της δυσκολιας ανεβαινε κατα τη διαρκεια της χρονιας. Αγγελε ανεφερες την οριζοντια βολη και την κυκλικη κινηση, που ηταν σχετικα απλα, ωστοσο δεν ειπες τιποτα για το ηλεκτρικο και το βαρυτικο πεδιο που κοντεψαν να μου βγαλουν την πιστη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εμένα τα μαθηματικά προσανατολισμού μου φανηκαν δυσκολότερα από τη φυσική, ίσως επειδη τα είχα παραμελημένα ενώ με τη φυσική ασχολιόμουν γενικά, μου άρεσε και πήγαινα φροντηστήριο. :P Θεωρώ πως η φυσική δεν είχε κάτι δύσκολο παρά μόνο το βαρυτικό πεδίο. Ήθελε λίγη προσοχή αλλά δεν ήταν και κάτι τραγικό κατά την γνώμη μου. Στο τέλος, βέβαια, που έκανα μερικά μαθήματα στα μαθηματικά οπ για να γράψω μου φάνηκαν ευκολότερα απ'όσο νόμιζα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Τα Μαθηματικα Κατευθυνσης ηταν εντυπωσιακα ευκολα, και δεν εχω συναντησει παιδι που να διαφωνει μ'αυτο. Ακομα και οι κωνικες τομες ηταν η αποστηθιση αρκετων πραγματων, και τιποτα παραπανω. Σε αντιθεση με τα διανυσματα, αν ηξερες τους τυπους στις κωνικες τομες εγραφες σιγουρο βαθμο.
Η Φυσικη Κατ ηταν αρκετα πιο δυσκολη, και το επιπεδο της δυσκολιας ανεβαινε κατα τη διαρκεια της χρονιας. Αγγελε ανεφερες την οριζοντια βολη και την κυκλικη κινηση, που ηταν σχετικα απλα, ωστοσο δεν ειπες τιποτα για το ηλεκτρικο και το βαρυτικο πεδιο που κοντεψαν να μου βγαλουν την πιστη :P

Το μισο ηλεκτρικο πεδιο ειναι εκτος υλης.Το βαρυτικο πεδιο δεν διδασκεται εδω και χρονια σπανια θα βρεις καθηγητες να το διδασκουν.Επισης αν διδαχθει διδασκεται ως θεωρια και οχι ως προς επιλυση ασκησεων.
Οσο για το αλλο που λες δεν εχω συναντησει ακομη παιδι που να λεει οτι τα μαθηματικα κατευθυνσης της β ηταν ευκολα :P
Εμενα στα μαθηματικα της β μου την εσπαγαν οι πολικες ευθειες(ξερω οτι ειναι εκτος υλης απλα ο συγκεκριμενος μας τις διδασκε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εμας μας εκανε και ασκησεις στο βαρυτικο...φτου :P
Γενικα παντα (ακομα και φετος στη Γ) εβρισκα τα Μαθηματικα πιο ευκολα απο τη Φυσικη, μαλλον παιζει κι αυτο ρολο. Η λογικη της Φυσικης ειναι πολυ παραξενη και με δυσκολευει, δυστυχως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εμας μας εκανε και ασκησεις στο βαρυτικο...φτου :P
Γενικα παντα (ακομα και φετος στη Γ) εβρισκα τα Μαθηματικα πιο ευκολα απο τη Φυσικη, μαλλον παιζει κι αυτο ρολο. Η λογικη της Φυσικης ειναι πολυ παραξενη και με δυσκολευει, δυστυχως.

Δοκιμασε να δεις την φυσικη ως μαθηματικα και τοτε δεν θα αντιμετωπιζεις προβληματα :P Η φυσικη ουσιαστικα ειναι η θεωρια και η σκεψη,ενω το υπολοιπο κομματι ειναι μαθηματικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top