Δυνατότητα επανεξέτασης σε μάθημα που είναι ήδη περασμένο (πανεπιστήμιο)

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Θα ήθελα να σας ρωτήσω, αν κάποιος για παράδειγμα δεν είναι ευχαριστημένος με το βαθμό που έχει βγάλει, μπορεί έπειτα να ξαναδώσει για να το καλυτερεύσει; Ποια είναι η διαδικασία;
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Θα ήθελα να σας ρωτήσω, αν κάποιος για παράδειγμα δεν είναι ευχαριστημένος με το βαθμό που έχει βγάλει, μπορεί έπειτα να ξαναδώσει για να το καλυτερεύσει; Ποια είναι η διαδικασία;
Στη σχολή μου είναι μέχρι 4 μαθήματα το όριο στα οποία μπορείς να επανεξεταστείς. Απλά το δηλώνεις στη γραμματεία αν δε κάνω λάθος όταν είσαι πριν το πτυχίο και τα ξαναδίνεις. Η βαθμολογία στο μάθημα τη 2η φορά είναι η οριστική.
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Το κάθε πανεπιστήμιο και κατ επέκταση σχολή έχει τους δικούς του κανόνες σχετικά με αναβαθμολογηση των μαθημάτων που σε ενδιαφέρουν. Κάποια επιτρέπουν μέχρι έναν αριθμό στα μαθήματα έτους, κάποια καθόλου. Σημασία έχει να μην χρειαστείς να κόψεις το μάθημα ώστε να το ξαναδώσεις αλλά να διαφυλάξεις το βαθμό και να προσπαθήσεις για κάτι καλύτερο.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Στη δική μου πάλι, δεν επιτρέπεται σε κανένα μάθημα επανεξέταση. Μόνο αν βάλεις ρήτρα, την οποία πάλι δε δέχονται όλοι οι καθηγητές. Εξαρτάται τη σχολή υποθέτω.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ούτε στο μαθηματικό (ΕΚΠΑ) επιτρεπόταν κάτι τέτοιο. Ό,τι έγραφες στην αρχή το έπαιρνες, εκτός αν είχες βάλει κάποια ρήτρα - είχαμε έναν συμφοιτητή που τρόλλαρε κι έβαζε παντού ρήτρα 5...

Γενικά, αν σε νοιάζει για τη σχολή σου, απευθύνσου στη γραμματεία ή ρίξε μια ματιά στον οδηγό σπουδών.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ούτε σε εμας γίνεται .
Στα επιλογής μονο μπορουμε να δώσουμε +2 και να διαλέξουμε για πτυχίο αυτά με την καλύτερη βαθμολογία.
Ρητρα δεχόντουσαν όμως εκτος απο την κατεύθυνση της γλωσσολογίας.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Σε όλες τις σχολές του ΕΜΠ μπορείς να δώσεις για βελτίωση βαθμού το Σεπτέμβρη όσα μαθήματα έχεις περάσει το τρέχον ακαδημαϊκό έτος και κρατάνε το μεγαλύτερο. Από την άλλη, από όσο ξέρω δεν δέχονται τόσο συχνά ρήτρες ή να κόβεις μαθήματα εκ των υστέρων.
 

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Σε όλες τις σχολές του ΕΜΠ μπορείς να δώσεις για βελτίωση βαθμού το Σεπτέμβρη όσα μαθήματα έχεις περάσει το τρέχον ακαδημαϊκό έτος και κρατάνε το μεγαλύτερο. Από την άλλη, από όσο ξέρω δεν δέχονται τόσο συχνά ρήτρες ή να κόβεις μαθήματα εκ των υστέρων.
Δεν υπάρχει ένα όριο? (γιατί βαριούνται να διορθώνουν κιόλας), σε εμάς είναι max 3 συνολικά μαθήματα και από τα δύο εξάμηνα.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Ούτε σε εμάς γινόταν κάτι τέτοιο...
Η ρήτρα πάντως είναι κάπως ριψοκίνδυνη. Εκτός ότι μπορεί να γράψεις πολύ κοντά και να κοπείς χωρίς λόγο (π.χ να βάλεις ρήτρα 8, και να γράψεις 7-7,5 και έτσι να σε κόψουν), υπάρχουν καθηγητές που όταν την δουν σε κόβουν ακόμα και αν έγραφες όσο ήθελες, ή σε περνάνε επίτηδες με λιγότερο.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το βασικό ερώτημα είναι αν αξίζει να το κάνεις.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ούτε σε εμάς γινόταν κάτι τέτοιο...
Η ρήτρα πάντως είναι κάπως ριψοκίνδυνη. Εκτός ότι μπορεί να γράψεις πολύ κοντά και να κοπείς χωρίς λόγο (π.χ να βάλεις ρήτρα 8, και να γράψεις 7-7,5 και έτσι να σε κόψουν), υπάρχουν καθηγητές που όταν την δουν σε κόβουν ακόμα και αν έγραφες όσο ήθελες, ή σε περνάνε επίτηδες με λιγότερο.

Ακόμα θυμάμαι ένα παιδί στη σχολή - πολύ τον αντιπαθούσα αυτόν, ήταν επαρμένος όσο δεν πάει - που είχε βάλει ρήτρα 10 στη θεωρία μέτρου. Τον έκοψε με 9 ο καθηγητής - πολύ το χάρηκα!
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Στο τμήμα μας υπάρχει δυνατότητα αναβαθμολόγησης σε 1 έως 3 μαθήματα και αυτό καθίσταται εφικτό μόνο στο τελευταίο έτος. Η επιλογή της ρήτρας είναι σοφή μόνο για όποιον είναι βέβαιος ότι μπορεί να γράψει πάνω από αυτό το όριο. Πάντως, όπως έχει ήδη αναφερθεί, δεν γίνεται δεκτή από όλους τους καθηγητές. Ένας καθηγητής μας που δίδασκε ένα απαιτητικό μάθημα σε αυτό το εξάμηνο, όταν στις εξετάσεις ρωτήθηκε από αρκετούς αν δέχεται ρήτρα, αντέδρασε ως εξής: ξέσπασε σε νευρικό γέλιο, μετά σε φωνές και μετά οι φοιτητές ξέσπασαν σε κλάματα όταν είδαν τα θέματα και κατάλαβαν γιατί αντέδρασε έτσι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Στο τμήμα μας υπάρχει δυνατότητα αναβαθμολόγησης σε 1 έως 3 μαθήματα και αυτό καθίσταται εφικτό μόνο στο τελευταίο έτος. Η επιλογή της ρήτρας είναι σοφή μόνο για όποιον είναι βέβαιος ότι μπορεί να γράψει πάνω από αυτό το όριο. Πάντως, όπως έχει ήδη αναφερθεί, δεν γίνεται δεκτή από όλους τους καθηγητές. Ένας καθηγητής μας που δίδασκε ένα απαιτητικό μάθημα σε αυτό το εξάμηνο, όταν στις εξετάσεις ρωτήθηκε από αρκετούς αν δέχεται ρήτρα, αντέδρασε ως εξής: ξέσπασε σε νευρικό γέλιο, μετά σε φωνές και μετά οι φοιτητές ξέσπασαν σε κλάματα όταν είδαν τα θέματα και κατάλαβαν γιατί αντέδρασε έτσι...


Και σε εμας παρα πολλοί το εκαναν σαφές οτι δεν δέχονται Ρήτρα του τύπου 8 , αν το γραπτό
μας δεν πιστεύουμε οτι ειναι όντως για 8.
Ειναι κάποιοι φοιτητές που γραφουν λιγότερο καλα(γυρω στο 7) και βλέπουν την Ρήτρα ως μεσο καταπίεσης για να έχουν 8αρια.
Μας λέγανε οτι το 7 ειναι ανθρώπινη ρητρα αλλα 8, 9(ειδικά 9) το βλέπουν με καλο ματι σε όντως Καλα γραπτά.
Τώρα για το ιστορικό και στο Απθ τελευταία δίνουν ρεσιταλ στα θέματα.
Ιστορια της τέχνης και ανθρωπολογία ειναι απο τα πιο δύσκολα μαθήματα που έδωσα σε ολη μου τη φοιτητική ζωή.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όπως σωστά είπατε, πριν βάλετε ρήτρες, βεβαιωθείτε ότι το δέχεται ο καθηγητής ή έστω είναι θετικός.
Επίσης, στα θεωρητικά μαθήματα η πλειοψηφία δυσκολεύεται πάρα πολύ στο να κρίνει πώς έγραψε, άρα καλό είναι να είμαστε σίγουροι τι ρήτρα θα βάλουμε...
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Και σε εμας παρα πολλοί το εκαναν σαφές οτι δεν δέχονται Ρήτρα του τύπου 8 , αν το γραπτό
μας δεν πιστεύουμε οτι ειναι όντως για 8.
Ειναι κάποιοι φοιτητές που γραφουν λιγότερο καλα(γυρω στο 7) και βλέπουν την Ρήτρα ως μεσο καταπίεσης για να έχουν 8αρια.
Μας λέγανε οτι το 7 ειναι ανθρώπινη ρητρα αλλα 8, 9(ειδικά 9) το βλέπουν με καλο ματι σε όντως Καλα γραπτά.
Τώρα για το ιστορικό και στο Απθ τελευταία δίνουν ρεσιταλ στα θέματα.
Ιστορια της τέχνης και ανθρωπολογία ειναι απο τα πιο δύσκολα μαθήματα που έδωσα σε ολη μου τη φοιτητική ζωή.
Η Ιστορία της Τέχνης είναι το δυσκολότερο μάθημα που έχω δώσει, αν και είναι τρομερά ενδιαφέρον. Στο τμήμα του ΕΚΠΑ και οι αρχαιολογίες, ειδικά η κλασική, είναι αρκετά απαιτητικές πλέον.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Στη νομική του εκπα μπορούμε μέχρι και σε 6 μαθήματα.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω στο οτι πρέπει πάντα να ρωτάει καποιος αν ο καθηγητής δέχεται ρήτρα πριν την βάλει. Στο τμήμα μου οι περισσότεροι καθηγητές δεχόντουσαν με ελάχιστες εξαιρέσεις (ίσως και επειδή όταν ήμουν προπτυχιακή δεν γινόταν αναβαθμολόγηση σε κανένα μαθημα. Πλέον γίνεται σε 3).
Δεν είχαμε κάποιον να μας πει να βάλουμε μέχρι 7 και εμένα μου έχει τύχει σε προφορική εξέταση να πει εκείνη την ώρα ο καθηγητής τους βαθμούς, ο δικός μου να είναι 7 και εγώ να ζητήσω να κοπώ με ρήτρα και ο καθηγητής να αλλάξει τον βαθμό και να με περάσει επειδή είπε πως ήμουν ανάμεσα στο 7 και στο 8. Ρώτησε και τα άλλα άτομα που ήταν μαζί μου στην εξέταση αν ήταν εντάξει με αυτό και αν ένιωθαν πως θα ήταν άδικο. Ένιωσα λίγο άβολα αλλά από την στιγμή που όντως ο βαθμός είναι κάπου ανάμεσα δεν το βρίσκω κακό, εφόσον έτσι και αλλιώς στο τμήμα μου στρογγυλοποιείται το 0,5 προν τα πάνω σύμφωνα με τον κανονισμό.
Πιστεύω πως και άλλοι καθηγητές μπορεί να σκ'εφτονται πως εφόσον είναι κοντά ας βοηθήσω λίγο μην ξαναδίνει το μάθημα, είτε επειδή βαριούνται απλά να διορθώσουν είτε και για τον φοιτητή. Συνολικά έχω κοπεί λίγες φορές με ρήτρα (αν και έβαζα στα περισσότερα μαθήματα), οπότε δεν πιστεύω σε κάποιο μάθημα με έκοψε κάποιος καθηγητής επίτηδες για αυτό(γνωρίζοντας δηλαδή τους βαθμούς μου, νιώθω πολύ σιγουρη πως δεν συνέβη) και ούτε με έχουν περάσει ποτέ με βαθμό χαμηλότερο της ρήτρας.
Μια φορά ξέρω για μια φοιτήτρια που την περάσανε με βαθμό χαμηλότερο από την ρήτρα καταλάθος. Ο καθηγητής είπε πως είχε γράψει την ρήτρα στο πίσω μέρος του γραπτού και την είδε αλλά μετά που πήγε να μεταφέρει τον βαθμό το ξέχασε (ο βαθμό είναι μπροστά πάνω πάνω, οπότε καλό είναι να γράφεται εκεί). Μετά έλεγε στις επόμενες εξεταστικές οτι δέχεται ρήτρες αλλά μπορεί κάτι να του ξεφύγει και προσπάθησε κιόλας να ανεβάζει τους βαθμούς πρώτα στην ηλεκτρονική τάξη να τους βλέπουν, να έχουν την δυνατότητα να στείλουν μέηλ αν έγινε τέτοιο λάθος και μετά να τους στέλνει στην γραμματεία.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
ξερω περιπτωσεις παιδιων με φοβερους βαθμους και ειχανε βαλει ρητρα 9 σε ενα μαθημα και καταληξανε να το δινουν εως και 10 φορες και να τους παει πισω στο πτυχιο εως και 2 χρονια γτ κοβοντουσαν συνεχεια:clapclap:
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Στο δικό μου τμήμα οι περισσότεροι καθηγητές επιτρέπουν ρήτρες ενώ για αναβαθμολογήσεις κάποιοι καθηγητές ανεβάζουν σε ένα αρχείο τους βαθμούς λέγοντες πως μέχρι την τάδε ημερομηνία οι φοιτητές μπορούν να ζητήσουν να τους κόψει το μάθημα, βέβαια και σε άλλους καθηγητές που δεν το γράφουν ξεκάθαρα, στο τμήμα η αναβαθμολόγηση θεωρείται ως άτυπος κανόνας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top