Δυνατότητα επανεξέτασης σε μάθημα που είναι ήδη περασμένο (πανεπιστήμιο)

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην Κύπρο, στα δημόσια πανεπιστήμια μπορείς κάθε μάθημα να το πάρεις για βελτίωση βαθμού 1 φορά μόνο. Με έγκριση του διδάσκοντα στα περισσότερα τμήματα.

Αυτό με τις ρήτρες δεν το χρησιμοποιούν εδώ, ίσως και επειδή η φοίτηση είναι ν+2 χρόνια, μετά σε διαγράφουν.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Στην πληροφορική ΟΠΑ είναι και σε μας παρόμοιο με του Panagiotis849 , 4 μαθήματα μπορείς να τα κόψεις και να τα ξαναδώσεις , αρκεί να το δηλώσεις στη γραμματεία με υπεύθυνη δήλωση.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλήξει (από την πλευρά του καθηγητή) αν η ρήτρα/αναβαθμολόγηση τελικά είναι κάτι το θετικό ή το αρνητικό.
Θεωρώ ότι αν έχει χρησιμοποιηθεί συνετά 2-3 φορές και για συγκεκριμένο λόγο, είναι μια χαρά.

Αυτό που ειπώθηκε πάντως παραπάνω για ανάμεσα σε 7-8, νομίζω ήταν μούφα, αν είναι εκεί ανάμεσα πάει στο 8, πάντα πάει υπέρ του φοιτητή όπου δεν υπάρχει η δυνατότητα να μπει 0.5! 😁
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλήξει (από την πλευρά του καθηγητή) αν η ρήτρα/αναβαθμολόγηση τελικά είναι κάτι το θετικό ή το αρνητικό.
Θεωρώ ότι αν έχει χρησιμοποιηθεί συνετά 2-3 φορές και για συγκεκριμένο λόγο, είναι μια χαρά.

Αυτό που ειπώθηκε πάντως παραπάνω για ανάμεσα σε 7-8, νομίζω ήταν μούφα, αν είναι εκεί ανάμεσα πάει στο 8, πάντα πάει υπέρ του φοιτητή όπου δεν υπάρχει η δυνατότητα να μπει 0.5! 😁


Ο καθηγητής που μου άλλαξε τον βαθμό μου είπε πως ήταν επειδή ήταν ανάμεσα σε 7-8. Θεωρητικά το ξέρω πως το 0,5 πάει κανονικά υπέρ του φοιτητή. Δεν μπορώ να γνωρίζω αν ήταν πιο κάτω από 0,5 και κανονικά δεν θα έπρεπε να στρογγυλοποιηθεί. Αν και έχει συμβεί καθηγήτρια να πει στους επι πτυχίω οτι θα κάνει το 4,5 5 που σημαίνει πως όσο και αν κανονικά έπρεπε να το κάνει έτσι και αλλιώς, δεν το έκανε. Πιστεύω όμως πως σε θεωρητικές επιστήμες είναι πιο δύσκολο να υπολογιστεί ακριβώς με ακρίβεια δεκαδικών ο βαθμός οπότε υποθέτω πως πηγαίνει κάπου στο περίπου καμιά φορά.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Αυτό που ειπώθηκε πάντως παραπάνω για ανάμεσα σε 7-8, νομίζω ήταν μούφα, αν είναι εκεί ανάμεσα πάει στο 8, πάντα πάει υπέρ του φοιτητή όπου δεν υπάρχει η δυνατότητα να μπει 0.5! 😁
Μάλλον τα βλέπεις από την δικιά σου οπτική ως καθηγήτρια γιατί μια χαρά το πάνε και παρακάτω μερικοί. Άσε που ακριβώς επειδή υπάρχει η δυνατότητα του 0,5 και δεν θέλουν να χαρίσουν ούτε ψίχουλο το βάζουν κανονικότητα. Ακόμα θυμάμαι το 9,5 σε ένα μάθημα παιδαγωγικής που ήταν με εργασία και ήμουν πραγματικά ένα από τα 3 άτομα που παρακολουθούσαν το μάθημα... δεν μπορούσε να το κάνει 10; Φυσικά και μπορούσε, δεν ήταν κάποια άσκηση με ακριβείς μονάδες, αλλά είπε να το παίξει αυστηρή. Έτσι σκέφτονται πολλοί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλήξει (από την πλευρά του καθηγητή) αν η ρήτρα/αναβαθμολόγηση τελικά είναι κάτι το θετικό ή το αρνητικό.
Θεωρώ ότι αν έχει χρησιμοποιηθεί συνετά 2-3 φορές και για συγκεκριμένο λόγο, είναι μια χαρά.

Αυτό που ειπώθηκε πάντως παραπάνω για ανάμεσα σε 7-8, νομίζω ήταν μούφα, αν είναι εκεί ανάμεσα πάει στο 8, πάντα πάει υπέρ του φοιτητή όπου δεν υπάρχει η δυνατότητα να μπει 0.5! 😁

Να σου πω, νομίζω ότι είναι αναλόγως το μάθημα, τι άνθρωπος το διδάσκει κ.λπ. Για παράδειγμα, έδινα ένα μάθημα στο οποίο γενικά είχα άνεση - μου άρεσε, γαρ - και απλά στην εξέταση έκανα μια χαζομάρα και έχασα ένα θέμα (1.5 μονάδα) που δεν μπορούσε κάπως να μπαλωθεί (ήταν λίγο «ή το λύνεις σωστά ή όχι» ούτως ή άλλως). Οπότε, λέω, θα μου βάλει 8,5 = 9 (στο μαθηματικό δεν είχαμε δεκαδικά). Μία μέρα, λοιπόν, πριν αναρτηθούν τα αποτελέσματα, μου στέλνει ένα mail ο καθηγητής (πολύ τον εκτιμώ/συμπαθώ σαν άνθρωπο, αλλά εκείνη τη μέρα μου έσπασε τα νεύρα :Ρ) και μου λέει «Έκανες χαζομάρα στο τάδε θέμα κι είναι κρίμα να μην το περάσεις με 10. Να στο κόψω». Εγώ όμως, επειδή ήξερα ότι ήταν μια χαζομάρα και δεν είχα όρεξη να επαναλάβω εξέταση για χαζομάρα - και επειδή είχα την πολυτέλεια να μη μετρήσω κάποια μαθήματα στον υπολογισμό του μ.ο. του πτυχίου και ένιωθα ότι είχα πάρει όσα ήθελα από το μάθημα αυτό ούτως ή άλλως - του είπα ότι εντάξει δε χρειάζεται να μου οτ κόψει, ας το περάσει ως είχε (με το παραπάνω σκεπτικό). Ε, ο μπαγάσας μου έβαλε 8...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ο βαθμός είναι ορισμένες φορές υποκειμενικός κυρίως σε ερωτήματα που δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση εντελώς. Το βλέπω και στην Κύπρο, αν ο καθηγητής σε γνωρίζει, έχεις καλές σχέσεις μαζί του, είσαι φοιτητής συνεπής, συμμετέχεις στο μάθημα, δεν λες μπούρδες στις συζητήσεις. Εε, το να σου «δώσει 0.5-1 μονάδα» δεν είναι κάτι, συμβαίνει συχνά.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παιδιά, η μία μονάδα είναι πολύ σημαντικό πράγμα, μπορεί να κρίνει υποτροφίες για παράδειγμα. Δεν δίνεται έτσι.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εννοείται, όχι η 1 μονάδα και το 0.5 είναι σημαντικότατο.

Άλλο πτυχίο με βαθμό 8, 8.5, 9, άλλο 9.5.

Έχει διδάσκοντες, που δεν το τσιγκουνεύονται :P
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ο βαθμός είναι ορισμένες φορές υποκειμενικός κυρίως σε ερωτήματα που δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση εντελώς. Το βλέπω και στην Κύπρο, αν ο καθηγητής σε γνωρίζει, έχεις καλές σχέσεις μαζί του, είσαι φοιτητής συνεπής, συμμετέχεις στο μάθημα, δεν λες μπούρδες στις συζητήσεις. Εε, το να σου «δώσει 0.5-1 μονάδα» δεν είναι κάτι, συμβαίνει συχνά.

Όχι, βρε, τι λες, με τον άλλον είχαμε άριστες σχέσεις - μέχρι και σημειώσεις είχα δακτυλογραφήσει για το μάθημα - και δεν την έβαλε την παραπάνω μονάδα - με το πλαίσιο της περίστασης, δεν είχε άδικο, απλά εγώ «αντανακλαστικά», συγχίστηκα. :Ρ
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το 8.5 και το 9.5 σε ένα μάθημα δεν γίνεται πάντοτε 9 και 10 αντίστοιχα. Και μαθηματικά να το δούμε, η στρογγυλοποίηση γίνεται κατά αυτόν τον τρόπο.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το 8.5 και το 9.5 σε ένα μάθημα δεν γίνεται πάντοτε 9 και 10 αντίστοιχα. Και μαθηματικά να το δούμε, η στρογγυλοποίηση γίνεται κατά αυτόν τον τρόπο.

To 9.5 είναι ΟΤΧ.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το 8.5 και το 9.5 σε ένα μάθημα δεν γίνεται πάντοτε 9 και 10 αντίστοιχα. Και μαθηματικά να το δούμε, η στρογγυλοποίηση γίνεται κατά αυτόν τον τρόπο.

Πάλι ανάλογα τον άνθρωπο είναι αυτό. Σε πολλές περιπτώσεις - εμείς είχαμε αρκετές τέτοιες - στρογγυλοποιούν προς τα πάνω τα πάντα εκτός από το 9,5 που γίνεται 9. Αλλά, γενικά, αν έχεις πάρει αυτό που θες από το μάθημα, μη χολοσκάς και πολύ.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το 0.5 στις περισσότερες σχολές πάει στον φοιτητή.
Αλλά δεν μπορεί το 7 να το κάνει 8 κάποιος, εγώ δεν το κάνω δηλαδή.
 

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Στην πληροφορική ΟΠΑ είναι και σε μας παρόμοιο με του Panagiotis849 , 4 μαθήματα μπορείς να τα κόψεις και να τα ξαναδώσεις , αρκεί να το δηλώσεις στη γραμματεία με υπεύθυνη δήλωση.
φιλε καλησπέρα ξες αν στο ΟΠΑ μπορεις να κοψεις μάθημα απο προηγούμενο έτος (δεν εχω ξανακοψει αλλα καποιοι λενε οτι κοβουν μονο αν το εχεις περασει το ιδιο ετος το μαθημα)..
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να είχα δυνατότητα να ξαναυποβάλλω κάποιες γραπτές εργασίες στο μεταπτυχιακό του ΕΑΠ. :hehe:

Ο μέσος όρος των γραπτών εργασιών συμμετείχε κατά 30 % στην διαμόρφωση του βαθμού μαθήματος (εφόσον ο βαθμός στις εξετάσεις ήταν προβιβάσιμος) και κατ'επέκταση στον βαθμό διπλώματος.

Για παράδειγμα σε ένα μάθημα έγραψα 7,5 στις τελικές εξετάσεις του Ιουνίου αλλά επειδή ο μέσος όρος των γραπτών εργασιών ήταν χαμηλότερος, ο βαθμός μαθήματος μειώθηκε στο 7,1.

Με Λίαν Καλώς το πήρα αλλά με ,97 εκατοστά........:smartass:
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
φιλε καλησπέρα ξες αν στο ΟΠΑ μπορεις να κοψεις μάθημα απο προηγούμενο έτος (δεν εχω ξανακοψει αλλα καποιοι λενε οτι κοβουν μονο αν το εχεις περασει το ιδιο ετος το μαθημα)..

Καλησπέρα , δεν ξέρω αν διαφέρει από τμήμα σε τμήμα αλλά σε μας ναι πρέπει να ναι του ίδιου έτους , δεν μπορείς να κόψεις του προηγούμενου.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Στο Βιολογικό ΕΚΠΑ μπορείς να ξαναδώσεις(=αναβαθμολογήσεις) μέχρι 4 μαθήματα όποτε θες κάνοντας δήλωση στη γραμματεία και θα μετρήσει ο υψηλότερος εκ των 2 βαθμών.
 

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Καλησπέρα , δεν ξέρω αν διαφέρει από τμήμα σε τμήμα αλλά σε μας ναι πρέπει να ναι του ίδιου έτους , δεν μπορείς να κόψεις του προηγούμενου.
ειχα ευχάριστα. Μου εκοψαν μαθημα εαρινου που ειχα δωσει πριν 4 χρονια! Μου ειπαν στο ΟΔΕ γινεται αρκει να ειναι μαθημα εαρινου αν θες να το δωσεις Ιουνιο και το αντιστοιχο για την χειμερινη εξεταστική..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top