Δουλειά για φοιτητές

Detectiveal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Detectiveal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Κι εγώ το σκέφτομαι πολύ αλλά δεν ξέρω πως να βρω κάτι αξιοπρεπές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Κι εγώ ψάχνω αλλά στις μέρες μας μόνο με την απειλή όπλου μπορείς να βρεις κάτι αξιοπρεπές*...


*καμία υπερβολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Κι εγώ το σκέφτομαι πολύ αλλά δεν ξέρω πως να βρω κάτι αξιοπρεπές!
Βασικά, εξαρτάται από το τι είσαι διατεθειμένη να κάνεις. Αξιοπρεπές είναι να σερβίρεις καφέδες, αξιοπρεπές είναι να φτιάχνεις σάντουιτς και κρέπες, όπως επίσης και να καθαρίζεις τις σκάλες και γενικότερα το χώρο του μετρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μήπως αντί για αξιοπρεπές θα έπρεπε να λέμε αξιόλογο; Γιατί αξιοπρεπείς είναι όλες οι νόμιμες δουλειές.

Ακόμα και το αξιόλογο συζητιέται, με την έννοια ότι αξιόλογες δεν είναι (μόνο ούτε απαραίτητα) οι δουλειές με τις μεγάλες αποδοχές και τους πηχυαίους τίτλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Eγω και μη αξιοπρεπες δεν εχω προβλημα, απλα θελω κατι να ασχολουμαι και να βγαζω λεφτα παραλληλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Εντωμεταξύ αυτό που παρατηρούσα τόσες μέρες που έψαχνα δουλειά είναι ότι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ τόνιζαν σε υπερβολικό σημείο ότι χρειάζονται εμφανίσιμες κοπέλες για το μαγαζί τους...Μα πόσο ρατσιστικό είναι δηλαδή αυτό?? Κάποια κοπέλα π.χ. που είναι πιο απλή,δε βάφεται και τα σχετικά, δεν είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή, τι θα κάνει??? δεν θα δουλέψει ποτέ στη ζωή της???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
αυτο δε χρειαζοταν να ψαξει καποιος δουλεια για να το δει. Αυτα ειναι τα κοινωνικα κριτηρια, αυτοι θελουν κερδος οποτε αυτα ακολουθουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εντωμεταξύ αυτό που παρατηρούσα τόσες μέρες που έψαχνα δουλειά είναι ότι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ τόνιζαν σε υπερβολικό σημείο ότι χρειάζονται εμφανίσιμες κοπέλες για το μαγαζί τους...Μα πόσο ρατσιστικό είναι δηλαδή αυτό?? Κάποια κοπέλα π.χ. που είναι πιο απλή,δε βάφεται και τα σχετικά, δεν είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή, τι θα κάνει??? δεν θα δουλέψει ποτέ στη ζωή της???

Οταν ζητανε κοπελες που θα ερχονται σε αμεση επαφη με τους πελατες ειναι λογικο να ζητανε πιο εμφανισιμες για να γινεται καλυτερη εντυπωση. Και δν ειναι ρατσιστικο, ειναι ενα απο τα προσοντα για τη δουλεια. Εδω οι περισσοτερες Legacy αεροπορικες ζητανε εμφανισιμες κοπελες για αεροσυνοδους, δν ειναι κατακριτεο. Βεβαια δν σημαινει οτι μια κοπελα που απλα δν ειναι εντυπωσιακη δν προκειται με τιποτα να παρει τη δουλεια, υπαρχουν και διαβαθμισεις στην ομορφια και την εμφανιση, οπως επισης δν σημαινει οτι αν δν βαφεσαι δν προκειται να σε παρουν. Αλλο η ομορφη γυναικα αλλο η περιποιημενη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ πάλι τη βρίσκω χαζή την πρακτική αυτή, γιατί τι να σου κάνει η πρώτη εντύπωση όταν η συνέχεια δεν ακολουθεί; Το να ψάχνεις να βρεις κοπέλα περιποιημένη το καταλαβαίνω, αλλά εμφανίσιμη (όμορφη?) γιατί; Γλάστρα θέλεις ή πωλήτρια;

Αυτό μου θύμισε έναν άξεστο που είδα πρόσφατα σε μαγαζί βραδινών ρούχων, ο ιδιοκτήτης πρέπει να ήταν, χοντρομπαλάς, αξύριστος, φαινόταν σαν να έχει να πάει κομμωτήριο 2 χρόνια, ντυμένος λες και πήγαινε στο χωράφι - στεκόταν στην πόρτα του μαγαζιού και μιλούσε δυνατά στο κινητό. Σκέψου αυτόν τώρα να ζητάει εμφανίσιμη πωλήτρια για να πάνε καλά οι πωλήσεις. Συγγνώμη, αλλά μόνο γέλιο μου προκαλεί η εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Πιστευέτε ότι ένας φοιτητής μπορεί να τα βγάζει πέρα με μια απαιτητική σχολή, να εργάζεται και να έχει κοινωνική ζωή παράλληλα; Εάν ναι, ποιες θεωρείτε τις κατάλληλες εργασίες; Η εργασία βοηθάει ουσιαστικά τον φοιτητή ή μόνο του εξασφαλίζει ένα χαρτζιλίκι. Μοιραστείτε και δικές σας εμπειρίες να μαθαίνουμε από πρώτο χέρι :P

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 310-319 προήλθαν από άλλο νήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Ειμαι στο τμημα οικονομικης επιστημης στο ΟΠΑ.Μια βδομαδα πριν αρχισουμε ειχα βρει δουλεια σε ενα τηλεφωνικο κεντρο και δουλευα 3 φορες την εβδομαδα για 5 ωρες.
Αφου αρχισε το πανεπιστημιο καταλαβα οτι δεν μπορει να συνεχιστει,μιας και για να ειμαι συνεπεστατος στην σχολη πρεπει να ειμαι minimum στο χωρο του πανεπιστημιου 7-8 ωρες.
Δεν ξερω αν η σχολη μου θεωρειται απαιτιτικη η οχι,φανταζομαι οτι υπαρχουν και δυσκολοτερες π.χ μαθηματικο,φυσικο,πολυτεχνικες..
Αλλα αλλο η δυσκολια αλλο το προγραμμα,εκει πρεπει να δωθει εμφαση απο τα πανεπιστημια ,ωστε να δινει στον φοιτητη παραπανω ελευθερο χρονο,τον οποιο θα μπορεσει να εκμεταλλευτει οχι μονο για να κανει μια part time δουλεια,αλλα να μπορει να την αξιοποιησει και για διαβασμα και για εξωπανεπιστημιακες δραστηριοτητες.
Σε μια συνεντευξη ο κ.Κων/νος Δασκαλακης(καθηγητης στο MIT και αποφοιτος ΗΜΜΥ ΕΜΠ) αναφερει οτι αντιμετωπιζε ακριβως τετοια προβληματα και τονισε την διαφορα με το αμερικανικο συστημα εκπαιδευσεις οπου εχουν 3-4 μαθηματα ανα εξαμηνο.Πρεπει να μας προβληματισει λιγο το γεγονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Βρες μου εσύ την εργασία και μετά σου γράφω εγώ πτυχιακή για το κατά πόσο συνδυάζονται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Βρες μου εσύ την εργασία και μετά σου γράφω εγώ πτυχιακή για το κατά πόσο συνδυάζονται :P
Άκου υπάρχουν δουλειές για έναν φοιτητή πχ σερβιτορος, deliveryboy τουλάχιστον πολύ περισσότερες από ότι για έναν σαραντάρη που θελει μια μονιμη δουλεια και εχει και μια οικογενεια να θρεψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Άκου υπάρχουν δουλειές για έναν φοιτητή πχ σερβιτορος, deliveryboy

Αυτές και part-time να τις κάνεις, ψοφάς...
πότε θα δουλεύεις, πότε θα πηγαίνεις στην σχολή, πότε θα διαβάζεις, πότε θα έχεις λίγο χρόνο για σένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Βρες μου εσύ την εργασία και μετά σου γράφω εγώ πτυχιακή για το κατά πόσο συνδυάζονται
Πανο και εγω αυτο πιστευα,με λιγο ψαξιμο βρισκεις,αν και οπως ειπα πιο πανω ειναι παρα πολυ δυσκολο να το συνδυασεις με την σχολη σου(οποια και αν ειναι αυτη).
Το πιο σωστο για εναν φοιτητη πιστευω ειναι να βρει μια δουλιτσα,να βοηθαει και λιγο το σπιτι του αλλα δυστηχως δεν ειναι ευνοικες οι συνθηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Απ' ό,τι έμαθα, καλή φάση πρέπει να είναι το promotion. 4 ώρες=40 ευρώ (αν είναι εκτός έδρας, 45 ευρώ, με καλυμμένα τα μεταφορικά). Υπάρχει, βέβαια, επόπτης κ.ο.κ., όμως είναι αρκετά τα χρήματα. Ιδίως αν τυχαίνει 2-3 φορές την εβδομάδα, είναι ό,τι πρέπει. Το σέρβις δεν το έχω κάνει παράλληλα με τη σχολή- το κάνω, όμως, στις διακοπές. Σίγουρα, δε μπορεί να συνδυαστεί με τις σπουδές (με βεβαιότητα όχι το full time). Αρκετά κουραστικό, για να σού επιτρέπει να συνδυάζεις όσα θέλεις και πρέπει να συνδυάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Απ' ό,τι έμαθα, καλή φάση πρέπει να είναι το promotion. 4 ώρες=40 ευρώ (αν είναι εκτός έδρας, 45 ευρώ, με καλυμμένα τα μεταφορικά). Υπάρχει, βέβαια, επόπτης κ.ο.κ., όμως είναι αρκετά τα χρήματα. Ιδίως αν τυχαίνει 2-3 φορές την εβδομάδα, είναι ό,τι πρέπει. Το σέρβις δεν το έχω κάνει παράλληλα με τη σχολή- το κάνω, όμως, στις διακοπές. Σίγουρα, δε μπορεί να συνδυαστεί με τις σπουδές (με βεβαιότητα όχι το full time). Αρκετά κουραστικό, για να σού επιτρέπει να συνδυάζεις όσα θέλεις και πρέπει να συνδυάζεις.

Τι ακριβώς είναι το promotion? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Τι ακριβώς είναι το promotion?
p.r σε μαγαζι(promoter)
κατι τυπους στο φβ που ανεβαζουν ασχετες φωτογραφιες κανουν tag 1 δις ατομα του εχεις δει?
Αυτοι ειναι οι pr και οντως εχει καλα λεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Πανο και εγω αυτο πιστευα,με λιγο ψαξιμο βρισκεις,αν και οπως ειπα πιο πανω ειναι παρα πολυ δυσκολο να το συνδυασεις με την σχολη σου(οποια και αν ειναι αυτη).
Το πιο σωστο για εναν φοιτητη πιστευω ειναι να βρει μια δουλιτσα,να βοηθαει και λιγο το σπιτι του αλλα δυστηχως δεν ειναι ευνοικες οι συνθηκες.

Τι να πω, εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν εχω βρει κατι :/ Αν εχεις καμια ιδεα...

Άκου υπάρχουν δουλειές για έναν φοιτητή πχ σερβιτορος, deliveryboy τουλάχιστον πολύ περισσότερες από ότι για έναν σαραντάρη που θελει μια μονιμη δουλεια και εχει και μια οικογενεια να θρεψει.

Οντως, αλλα πχ για deliveryboy πρεπει να χεις διπλωμα για μηχανακι και για σερβιτορος βρισκεις παρα πολυ δυσκολα γιατι ολοι αυτη τη δουλεια κυνηγανε.


edit: Θα ταν χρησιμο να πει καποιος που εχει βρει εργασια, πώς τη βρηκε (μεσω γνωστων, ψαξιμο στο internet, κατευθειαν ερωτηση στο μαγαζι κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
p.r σε μαγαζι(promoter)
κατι τυπους στο φβ που ανεβαζουν ασχετες φωτογραφιες κανουν tag 1 δις ατομα του εχεις δει?
Αυτοι ειναι οι pr και οντως εχει καλα λεφτα.

Και δηλαδή πληρώνονται για να κάνουν tag όσο κόσμο μπορούν για να προωθήσουν ξέρω γω ένα μαγαζί? Αυτό μόνο? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top