Διόρθωση γραπτών Πανελληνίων

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Υ.Γ Παντως εξαρταται και σε τι εξεταστη θα πεσεις.Οσοι κανουν την δουλεια τους με ευσηνειδησια ,διορθωνουν χωρις να κοιτανε μονιμως το κειμενο του βιβλιου.

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι εφικτό... όσο καλή διάθεση κι αν έχει ένας διορθωτής, πιστεύω ότι είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τις εκάστοτε οδηγίες. Γιατί θα ακολουθήσει και ο δεύτερος διορθωτής, που μπορεί να έχει διαφορετική γνώμη και να βαθμολογήσει εντελώς διαφορετικά. Για αυτό και αν έχεις παρατηρήσει, οι μεγαλύτερες αποκλίσεις βαθμών είναι στην έκθεση και τη λογοτεχνία, γιατί είναι τα μαθήματα όπου οι μαθητές έχουν ένα περιθώριο να εκφραστούν πιο ελεύθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
σιγουρα το πιο δυσκολο ειναι να μαθεις να μαθενεις.. γιαυτο αν δεν μπορειτε να το μαθετε τελεια δοκιμαστε κι αλλους τροπους

νομιζω οτι η καλυτερη λυση για την παπαγαλια ειναι η επαναληψη του κομματιου που εχεις ηδη αποστιθησει εντος 4-5 ημερων μεχρι και το τελος το ειχα κανει ελαχιστες φορες ασυναισθητα αλλα πετυχε εστω και για εκεινες τις 3-4 σελιδες..

παντως απο τριτη θα το εφαρμοσω στο αοδε.. για να δω αν στο τελος θαχω ξεχασει τπτ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δε μπορώ να δω το γραπτό κι αν ισχύει κάτι τέτοιο, να ζητήσω επαναβαθμολόγηση;
Μέχρι τώρα, επαναβαθμολόγηση στις πανελλήνιες μόνον ΕΝΑΣ έχει κάνει:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Επειδή έχω μιλήσει με διορθωτές, θα σας εξηγήσω τι συμβαίνει.
Οι διορθωτές, έχοντας διορθώσει 100 γραπτά, έχουν μάθει την ύλη παπαγαλία, και καθώς διαβάζουν τις απαντήσεις, τα λένε απο μέσα τους και ταυτόχρονα τσεκάρουν την απάντηση. Αν εσύ τα γράφεις με άλλα λόγια, "κουράζεις" τον διορθωτή και πρέπει να τα διαβάσει πιο προσεκτικά για να δει αν τα έχεις σωστά ή αν έχεις παραλείψει τίποτα. Οπως είναι γνωστό, οι καθηγητές πληρώνονται ανάλογα με τα πόσα διορθώσουν. Σιγά μην κάτσουν να σπαταλήσουν χρόνο αρκετό στο γραπτό σου να δουν αν τα έχεις γράψει όλα σωστά. Οποτε, σου βάζουν ενα Χ, ή σου κόβουν μονάδες, ώστε να πιάσουν άλλο γραπτό, να το "ξεπετάξουν" στα γρήγορα (καθώς τα έχει γράψει παπαγαλία) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγω ξερω απο γνωστους μου,αλλα και απο αυτα που μας εχει πει ο καθηγητης στο φρο για αλλα παιδια,οτι τις εισαγωγες στα αρχαια τις εγραψαν με δικα τους λογια και δεν εχασαν καμια μοναδα.Δεν λεω το βιβλιο να γραφει ''μερα'' και εσυ να γραφεις ''νυχτα'' αλλα μικροαλλαγες ειναι αποδεκτες.Μου φαινεται τουλαχιστον ηλιθιο περι ''λεξη λεξη τα θελουν''...ισχυει σε μεγαλο βαθμο αλλα απο εκει και περα περναει στα ορια της τρομολαγνειας των μαθητων...και της σιγουρατζας των φροντιστηριων.Βιολογια,οχι δεν γινεται με δικα σου λογια,επειδη εχει επιστημονικους ορους,αλλα ιστορια και εισαγωγες αρχαια,εγω που ορισμενες φορες κανω καποιες ''μεταλλαξεις'' δεν μου κοβεται βαθμος.
Δεν προοριζομαι για να λεω ειδησεις στο Μεγκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Νομίζω χρειάζεται συνδυασμός.Απαραίτητα, πρέπει να αντιλαμβάνεσαι τι διαβάζεις, όμως μόνο με την κατανόηση μπορεί να σου ξεφύγει κάποια πρόταση του βιβλίου που μπορεί να τη θεωρείς και αυτονόητη.Πρέπει πάντα να έχουμε νοητή εικόνα του βιβλίου στο μυαλό μας, πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον..... ήμουν σίγουρη ότι κάπως έτσι θα γινόταν η διόρθωση. Εσύ σκοτώνεσαι στο διάβασμα όλη τη χρονιά κι αυτοί δουλεύουν εντατικά για δέκα μέρες και κουράζονται :clapup: (εντάξει, ξυπνάει μέσα μου η Κατερίνα Γιουλάκη στο ρετιρέ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Μέχρι τώρα, επαναβαθμολόγηση στις πανελλήνιες μόνον ΕΝΑΣ έχει κάνει:


Κι όμως υπήρξε τύπος που το πήγε στα δικαστήρια και δικαιώθηκε.;)

Μην κάνετε όνειρα, δεν ξαναγίνονται αυτά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Σε μια συζήτηση που κάναμε με ΤΗ φιλόλογο που μας έκανε ιστορία πέρυσι μας εοπε ότι όσο διορθώνει ιστορία σε πανελλαδικές έχει βάλει μόνο 2 100αρια. Το ένα σε ένα γραπτό - φωτογραφία του βιβλίου που δεν έλειπε ούτε λέξη και σε ένα γραπτό που τα έλεγε όλα ολοσωστα με τελείως άλλες λέξεις σαν το παιδί να ξαναέγραψε επακριβώς το βιβλίο όπως αυτό θα το ήθελε γραμμένο. Μάλιστα το γραπτό αυτό το έδειξε και σε άλλους βαθμολογητές οι οποίοι εντυπωσιάστηκαν όπως είπε. Τα συμπερασματα δικα σας! :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
γραπτό που τα έλεγε όλα ολοσωστα με τελείως άλλες λέξεις σαν το παιδί να ξαναέγραψε επακριβώς το βιβλίο όπως αυτό θα το ήθελε γραμμένο

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Επειδή έχω μιλήσει με διορθωτές, θα σας εξηγήσω τι συμβαίνει.
Οι διορθωτές, έχοντας διορθώσει 100 γραπτά, έχουν μάθει την ύλη παπαγαλία, και καθώς διαβάζουν τις απαντήσεις, τα λένε απο μέσα τους και ταυτόχρονα τσεκάρουν την απάντηση. Αν εσύ τα γράφεις με άλλα λόγια, "κουράζεις" τον διορθωτή και πρέπει να τα διαβάσει πιο προσεκτικά για να δει αν τα έχεις σωστά ή αν έχεις παραλείψει τίποτα. Οπως είναι γνωστό, οι καθηγητές πληρώνονται ανάλογα με τα πόσα διορθώσουν. Σιγά μην κάτσουν να σπαταλήσουν χρόνο αρκετό στο γραπτό σου να δουν αν τα έχεις γράψει όλα σωστά. Οποτε, σου βάζουν ενα Χ, ή σου κόβουν μονάδες, ώστε να πιάσουν άλλο γραπτό, να το "ξεπετάξουν" στα γρήγορα (καθώς τα έχει γράψει παπαγαλία) :D
Αυτό μπορεί να συμβεί για κάποιους όχι σωστούς βαθμολογητές. Οι πιο πολλοί θα δεχθούν το "με δικά μου λόγια" αν είναι ΣΩΣΤΟ και όχι σκοτωμένο όπως συνηθίζουν πολλοί υποψήφιοι. Έτσι, οι καθηγητές συμβουλεύουν την παπαγαλία΄.

Κι όμως υπήρξε τύπος που το πήγε στα δικαστήρια και δικαιώθηκε
Η περίπτωση αυτή είναι γνωστή, όμως είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που συζητάμε. Ο πατέρας του παιδιού (γνωστός μεγαλοδικηγόρος) προσέφυγε στα δικαστήρια, όχι για κακή βαθμολόγηση (καθώς εδώ ο νόμος είναι σαφής), αλλά για το "αντισυνταγματικό" του τρόπου εξαγωγής του βαθμού όταν υπάρχει και 3ος βαθμολογητής.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kammenokaroto

Νεοφερμένος

Η kammenokaroto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Όλα ΑΥΤΑ πλέον πραγματικά δεν έχουν νόημα.. ούτε το πως πρέπει να μαθαίνουμε την ιστορία ούτε το πως διορθώνουν οι 'εκτελεστές''!αν ήμασταν στην αρχή της χρονιας να πω ok...συζητάμε για το πως πρέπει να διαβάσουμε σε κάθε θεωρητικό μάθημα αλλα από την στιγμή που σε ένα μηνα δίνουμε και
έχουμε κάνει την προσπάθεια μας όλο το χρόνο δουλεύοντας ο καθένας με τον δικό του τρόπο(!)το μονο που καταφέρνουμε αυτή την στιγμή είναι να αγχώνουμε ο ένας τον άλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Η περίπτωση αυτή είναι γνωστή, όμως είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που συζητάμε. Ο πατέρας του παιδιού (γνωστός μεγαλοδικηγόρος) προσέφυγε στα δικαστήρια, όχι για κακή βαθμολόγηση (καθώς εδώ ο νόμος είναι σαφής), αλλά για το "αντισυνταγματικό" του τρόπου εξαγωγής του βαθμού όταν υπάρχει και 3ος βαθμολογητής.


Τι είχε γίνει τότε;
Δεν το έχω ακούσει αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σε μια συζήτηση που κάναμε με ΤΗ φιλόλογο που μας έκανε ιστορία πέρυσι μας εοπε ότι όσο διορθώνει ιστορία σε πανελλαδικές έχει βάλει μόνο 2 100αρια. Το ένα σε ένα γραπτό - φωτογραφία του βιβλίου που δεν έλειπε ούτε λέξη και σε ένα γραπτό που τα έλεγε όλα ολοσωστα με τελείως άλλες λέξεις σαν το παιδί να ξαναέγραψε επακριβώς το βιβλίο όπως αυτό θα το ήθελε γραμμένο. Μάλιστα το γραπτό αυτό το έδειξε και σε άλλους βαθμολογητές οι οποίοι εντυπωσιάστηκαν όπως είπε. Τα συμπερασματα δικα σας! :-P

Και εμάς ο καθηγητής μας στο σχολείο υπήρξε βαθμολογητής στο παρελθόν και μας είπε ότι επειδή ο ίδιος απεχθανόταν την παπαγαλία, βαθμολογούσε θετικά όσα γραπτά δεν είχαν παπαγαλία αλλά τα έγραφαν σωστά με άλλα λόγια, ενώ όσα είχαν προκλητική παπαγαλία δεν το έκοβε όλο αλλά έκοβε από δω και από κει 3-4 μοριάκια... Το δικό μου θέμα είναι ΓΙΑΤΙ δεν υπάρχει μια *ucking οδηγία που να κοινοποιείται σε ΟΛΟΥΣ μέσω των σχολείων ώστε να ξέρουμε τι να διαβάζουμε.
Γιατί, ενώ έχω χάσει τον ύπνο μου να διαβάζω ιστορία απ' έξω τόσους μήνες, επειδή όλοι ξέρουμε ότι ιστορία=παπαγαλία,να καώ (γιατί κάψιμο είναι) από έναν βαθμολογητή ο οποίος ξαφνικά θυμήθηκε ότι το σύστημα είναι για τον .... ;

Μόνο εγώ δηλαδή βλέπω στην ιστορία τα μουστάκια των κομματαρχών και σκέφτομαι ότι πριν μπουν στη βουλή στέκονται μπροστά σε ένα καθρέφτη και το χτενίζουν;

Τόσο κάψιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
επειδή όλοι ξέρουμε ότι ιστορία=παπαγαλία,να καώ (γιατί κάψιμο είναι) από έναν βαθμολογητή ο οποίος ξαφνικά θυμήθηκε ότι το σύστημα είναι για τον .... ;

Εγω ειμαι αγνωστικιστης...:whistle:
BTW...γαμησε αγρια αυτος ο καθηγητης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Τι είχε γίνει τότε; Δεν το έχω ακούσει αυτό!
Είναι παλιά ιστορία και μου την έχουν διηγηθεί. Μέχρι τότε, αν υπήρχε 3ος βαθμολογητής μετρούσαν μόνον οι 2 πιο κοντινοί μεταξύ τους βαθμοί από τους 3. Ο πατέρας-δικηγόρος πέτυχε να κριθεί αυτό αντισυνταγματικό, ο γιός του από Θεσσαλονίκη ήρθε Αθήνα και από τότε άλλαξε το σύστημα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγω ειμαι αγνωστικιστης...:whistle:
BTW...γαμησε αγρια αυτος ο καθηγητης...

Ο συγκεκριμένος... μάλλον μόνο να επιδεικνύει γνώσεις ξέρει... ξέρει κάθε σόι κάθε κουμπάρο, κουνιάδα του Τρικούπη, του Θεοτόκη... ό,τι θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ο συγκεκριμένος... μάλλον μόνο να επιδεικνύει γνώσεις ξέρει... ξέρει κάθε σόι κάθε κουμπάρο, κουνιάδα του Τρικούπη, του Θεοτόκη... ό,τι θες

Εγω βρηκα σωστο αυτο που εκανε εναντια στα παπαγαλακια...στο σχολειο μου αυτο γινεται στα μαθηματα γενικης :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγω βρηκα σωστο αυτο που εκανε εναντια στα παπαγαλακια...στο σχολειο μου αυτο γινεται στα μαθηματα γενικης :ropalo:

Όχι στις πανελλαδικές όμως. Αφού ξέρουμε ότι έτσι πάει το σύστημα και έτσι μας λένε. Αν με το νέο σχολείο αλλάξουν αυτά, που σιγά μην αλλάξουν, τότε να το δεχτώ. Αλλά δεν μπορείς να θάψεις έτσι κάποιους που διαβάζουν για να μάθουν με τα χίλια ζόρια μια παλιοπαπαγαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Όχι στις πανελλαδικές όμως. Αφού ξέρουμε ότι έτσι πάει το σύστημα και έτσι μας λένε. Αν με το νέο σχολείο αλλάξουν αυτά, που σιγά μην αλλάξουν, τότε να το δεχτώ. Αλλά δεν μπορείς να θάψεις έτσι κάποιους που διαβάζουν για να μάθουν με τα χίλια ζόρια μια παλιοπαπαγαλία.

Απο τις πανελλαδικες να στρωσουν...ας μας λενε οτι θελουν.Κριτικη σκεψη ζητουσε ο ανθρωπος...και καλα εκανε.
Ετσι και αλλιως οι παπαγαλοι θα θαφτουν στην υπολοιπη ζωη τους...μια ωρα νωριτερα δεν νομιζω να πειραζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top