Διόρθωση γραπτών Πανελληνίων

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
το γραπτο μου που εχει διορθωθει σε μια πολη και θεωρω οτι με εχουν αδικησει και το πηγαινω για αναβαθμολογηση αλλα πληρωνω παραπανω.αυτο θα μου το ξαναδιορθωσουν ατομα απο την πολη μου ή απο το μερος οπου διορθωθηκε το γραπτο μου??

Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.
Εάν υπάρχει διαφορά >12 μονάδων/100 (δηλαδή 60 ο α και 73 ο β βαθμολογητής) πάει κατ' ευθείαν σε γ βαθμολογητή και μετά βγαίνει ο βαθμός.
Εάν θες να δεις το γραπτό σου, κάνεις αίτηση προς τον Σεπτέμβριο πρέπει να γίνονται, πας στην δευτεροβάθμια πληρώνεις ένα παράβολο σου βγάζουν φωτοαντίγραφο το γραπτό και το βλέπεις. Και να σε αδικήσουν, δεν μπορείς να τους κάνεις τίποτα, γιατί δεν ελέγχεται δικαστικά το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokathens

Νεοφερμένος

Η paokathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.
Εάν υπάρχει διαφορά >12 μονάδων/100 (δηλαδή 60 ο α και 73 ο β βαθμολογητής) πάει κατ' ευθείαν σε γ βαθμολογητή και μετά βγαίνει ο βαθμός.
Εάν θες να δεις το γραπτό σου, κάνεις αίτηση προς τον Σεπτέμβριο πρέπει να γίνονται, πας στην δευτεροβάθμια πληρώνεις ένα παράβολο σου βγάζουν φωτοαντίγραφο το γραπτό και το βλέπεις. Και να σε αδικήσουν, δεν μπορείς να τους κάνεις τίποτα, γιατί δεν ελέγχεται δικαστικά το θέμα.

α οκ ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Με τρελαίνουν αυτές οι μυθοπλασίες των μαθητών στην διάρκεια των πανελληνίων. Μην συμπεριφέρεστε σαν χάφτες ρε παιδιά, δεν σας αξίζει.

Τι πάει να πει αλήθεια, ότι οι βαθμολογητές της τάδε πόλης είναι τσεκούρια και να μην ευχόμαστε να πάνε τα γραπτά μας εκεί; Έχετε υπόψιν σας ότι, από το σύνολο των βαθμολογητών στην Θεσσαλονίκη π.χ., μπορεί να μην είναι καν οι μισοί Θεσσαλονικείς αλλά να υπάρχουν και άνθρωποι από άλλες πόλεις που απλά έχουν διοριστεί εκεί; Όχι ότι αυτό θα έλεγε κάτι βέβαια! Δεν βαθμολογεί ούτε ο τόπος της βαθμολογίας, ούτε ο τόπος καταγωγής του βαθμολογητή!!! (Τύπου τι; Εμείς στην Θεσσαλονίκη μάθαμε να γαμάμε και να δέρνουμε τους μαθητές της Καλαμάτας ξέρω 'γω, άντε μωρέ τα τσουτσέκια, έχουν το καλό το λάδι, θέλουν και βαθμούς; ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΡΕ!!!)

Επίσης, από ό,τι βλέπω από τα μυθικά και επικά σας σχόλια, όλοι έχετε ακούσει για τσεκουράτη βαθμολόγηση (ξέρω ναι, από τον γνωστό του γνωστού του ξαδέρφου του φίλου του κουμπάρου της γειτόνισσας). Ε, οπότε, τι σκάτε; Αφού μεταξύ σας διαγωνίζεστε, αν όλοι βαθμολογηθείτε με το τσεκούρι, πάλι, αν ο Α είναι καλύτερος από τον Β, θα είναι καλύτερος ακόμη και μετά το τσεκούρι.

Αλήθεια ρε παιδιά, αυτοί οι γνωστοί σας, είναι οι ίδιοι γνωστοί που ισχυρίζονταν ότι είχαν τα θέματα από την προηγούμενη βραδιά, ή μήπως είναι οι άλλοι, εκείνοι που ξεκίνησαν να "διαρρέουν" πληροφορίες πριν καν δοθεί το πρώτο μάθημα αναφορικά με την δυσκολία των θεμάτων, τις προτιμήσεις των υποψηφίων ή τις βάσεις; Έλεος!!!

Έχετε αναρωτηθεί μήπως το ενδεχόμενο κάποιος απλά να γουστάρει να διασπείρει φήμες για την πλάκα του; Θα μπορούσε να είναι μυθομανής, θα μπορούσε απλά να θέλει να διασκεδάσει ή ακόμη χειρότερα, να έχει και συμφέρον από το όλο νταβαντούρι.

Εγώ πάντως άκουσα ότι οι βαθμολογίες στο ΑΟΔΕ, που δίνεται παραμεθαύριο, σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες που έχω από τα βαθμολογικά κέντρα, δεν θα ξεπερνάνε το 12/100 σε καμία περίπτωση. Μάλιστα, το 180% των γραπτών θα βρίσκεται μεταξύ 10-12/100.

Επίσης έμαθα ότι η βαθμολόγηση στο ΑΟΔΕ θα γίνει για πρώτη φορά με βάση την κριτική ικανότητα του μαθητή και όχι την ικανότητα για παπαγαλία, αλλά το κρατάνε κρυφό για να μην ξεσηκωθεί ο μαθητόκοσμος και τους γαμήσει.

Μην σας πω καν τί έμαθα για το ΑΟΘ...

(Ας με συγχωρήσουν όσοι θίγονται από το καυστικό ύφος, αλλά κάποια πράγματα πραγματικά με ξεπερνάνε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πληροφορηθηκα παντως πως βαθμολογει και ο δικος μου καθηγητης της εκθεσης.Εδω να δειτε χαρακιρι που θα πεσει.Γενικα παντως το κλιμα ειναι πολυ υποτονικο και γραπτα πανω απο 14 ελαχιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Επίσης έμαθα ότι η βαθμολόγηση στο ΑΟΔΕ θα γίνει για πρώτη φορά με βάση την κριτική ικανότητα του μαθητή και όχι την ικανότητα για παπαγαλία, αλλά το κρατάνε κρυφό για να μην ξεσηκωθεί ο μαθητόκοσμος και τους γαμήσει.



(Ας με συγχωρήσουν όσοι θίγονται από το καυστικό ύφος, αλλά κάποια πράγματα πραγματικά με ξεπερνάνε)
Μην τα πετάς έτσι, μου ανέβασες και γκρέμισες την ψυχολογία σε 2 στιγμές:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Καλα βρε Σουρωτηρι και συ με το ΑΟΔΕ βρηκες παραδειγμα που ποναει.
Οπως και να χει,εμεις συνεχιζουμε και μαξ σε ενα μηνα θα ξερουμε τι ψαρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Αφού συνυπογράψω τα όσα λέει ο sourotiri (αν και να είμαι ειλικρινής δεν θα τα έλεγα με το ίδο ύφος) θέλω να αναφέρω τα εξής:
Ίσως υπάρχουν μεμονωμένες περιπτώσεις (εννοείται κακώς) εκπαιδευτικών που συμπεριφέρονται με τον τρόπο που τους κατηγορείτε. Ξέρω όμως ότι στη συντριπτική πλειοψηφία τους βαθμολογούν με απόλυτη συναίσθηση της ευθύνης που έχουν αναλάβει. Οπότε όσα λέτε για βαθμολογικά κέντρα που "τσεκουρώνουν" τα παιδιά είναι μύθος.
Ο πρώτος βαθμολογητής απαγορεύεται να σημειώσει πάνω στο γραπτό παρά μονο το βαθμό ο οποίος επικαλύπτεται από αδιαφανή ταινία. Αν υπάρξει αναβαθμολόγηση λόγω διαφοράς βαθμού (και όχι επειδή το ζήτησε ο μαθητής) τότε αναλαμβάνει να το διορθώσει ο συντονιστής του μαθήματος στο ίδιο βαθμολογικό κέντρο.
Υπάρχει συγκεκριμένο όριο γραπτών που μπορεί κάποιος να διορθώσει΄Αυτό ορίζεται από εγκύκλιο αλλά και από εισοδηματικά κριτήρια. Επειδή η αμοιβή είναι επίδομα, δεν πρέπει να ξεπερνά ένα ποσοστό του μισθού. Η αμοιβή είναι περίπου 1,2 ευρώ ανά γραπτό (αν αφαιρεθούν οι κρατήσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina94

Νεοφερμένος

Η nina94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
να ρωτησω κατι?

δηλαδη την ημερα που θα βγουν τα αποτελεσματα οι βαθμοι δεν ανακοινωνονται στο internet το πρωι μαζι με τα σχολεια?

ειναι βασανιστηριο να πρεπει να πας σχολειο να συλλεξεις πρωτα ολους τους βαθμους σου, να γυρισεις σπιτι να ανοιξεις υπολογιστη και να υπολογισεις τα τελικα μορια σου. Κι αν μπεις σε λαθος site και απογοητευτει ή χαρεις λανθασμενα??? τοτε???

περυσι τι ισχυσε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κι αν μπεις σε λαθος site και απογοητευτει ή χαρεις λανθασμενα??? τοτε???

Το ischool εχει υπολογιστη μοριων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Αχ,έτσι είμαστε εμείς οι Χιώτες,μεγαλόψυχοι:P
Χαίρομαι που υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που μας γράφει από το αγαπημένο μου νησί. Γεια σου πατρίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Το πρωί βγαίνουν στο σχολείο, το μεσημέρι της ίδιας μέρας περίπου μπαίνουν και στο ίντερνετ. Τουλάχιστον αυτό έγινε πέρυσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
10.00 με 10.30 στα σχολεια και 14.00 στο ιντερνετ,συμφωνα με τα περσινα δεδομενα.

Θα τα δω μια και καλη στο ιντερνετ εγω παντως.Αυτη τη ψυχρολουσια δεν την περναω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Θυμάμαι εμένα με πήρε τηλέφωνο μία φίλη μου, που είχε πάει στο σχολείο από τις 9 30 και μου έλεγε τους βαθμούς. Ακόμα πιο τραγικό να ψάχνεις έξω από την πόρτα του σχολείου τους βαθμούς μαζί με άλλους 200 αγχωμένους, απογοητευμένους ή χαρούμενους μαθητές. Πέρυσι οι περισσότεροι κλαίγανε...Ελπίζω να μην έχουμε παρόμοιες εικόνες φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αν το σχολείο σας είναι οργανωμένο, θα σας έχουν βγάλει και τα μόρια (και μάλιστα ανά πεδίο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το καλο με το σχολειο ειναι οτι γινονται πολλα απροβλεπτα εκει που δεν το περιμενεις και βλεπεις και αντιδρασεις μερικων ψωνισμενων που δεν τα πηγαν καλα...Αλλα συμφωνω καλυτερα ειναι στο ιντερνετ,ξυπνας κατα το μεσημερακι,ανοιγεις το pc,και βλεπεις ολους τους βαθμους μπαμ και κατω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Το καλο με το σχολειο ειναι οτι γινονται πολλα απροβλεπτα εκει που δεν το περιμενεις και βλεπεις και αντιδρασεις μερικων ψωνισμενων που δεν τα πηγαν καλα...Αλλα συμφωνω καλυτερα ειναι στο ιντερνετ,ξυπνας κατα το μεσημερακι,ανοιγεις το pc,και βλεπεις ολους τους βαθμους μπαμ και κατω.
Στο internet όμως θα δεις όλους τους βαθμούς μαζί απότομα, ενώ στο σχολείο βλέπεις το ένα μάθημα στη μια καρτέλα, προετοιμάζεσαι ψυχολικά και πηγαίνεις στην άλλη καρτέλα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επίσης έμαθα ότι η βαθμολόγηση στο ΑΟΔΕ θα γίνει για πρώτη φορά με βάση την κριτική ικανότητα του μαθητή και όχι την ικανότητα για παπαγαλία, αλλά το κρατάνε κρυφό για να μην ξεσηκωθεί ο μαθητόκοσμος και τους γαμήσει.

Α εμένα αυτό σαν υπερθετικό μου φαίνεται. Μισώ την παπαγαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Στο internet όμως θα δεις όλους τους βαθμούς μαζί απότομα, ενώ στο σχολείο βλέπεις το ένα μάθημα στη μια καρτέλα, προετοιμάζεσαι ψυχολικά και πηγαίνεις στην άλλη καρτέλα.:P
Πολυ καλυτερο το να τα βλεπεις ολα μαζι και να τελειωνει το βασανιστηριο,παρα να τα βλεπεις ενα-ενα και να λες απο μεσα σου "ωχ" ασε που στον υπολογιστη θα καθεσαι!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Θυμάμαι εμένα με πήρε τηλέφωνο μία φίλη μου, που είχε πάει στο σχολείο από τις 9 30 και μου έλεγε τους βαθμούς. Ακόμα πιο τραγικό να ψάχνεις έξω από την πόρτα του σχολείου τους βαθμούς μαζί με άλλους 200 αγχωμένους, απογοητευμένους ή χαρούμενους μαθητές. Πέρυσι οι περισσότεροι κλαίγανε...Ελπίζω να μην έχουμε παρόμοιες εικόνες φέτος.
Πραγματικά, δε θέλω να θυμηθώ εκείνη τη περσινή ημέρα. Ήταν η χειρότερή μου μέρα.
Θυμάμαι είχα χαρτάκι και στυλό και έγραφα τα αποτελέσματα.
Τα γράφω όλα. Τα κοιτάω. Πάω σε μια ακρούλα και αρχίζω να κλαίω (καλά δεν ήμουν η μόνη, πολλές αρχίσαν και κλαίγανε). Ομαγκααααααντ. Μέχρι το σπίτι μου κλαίγοντας είχα πάει και μετά έκλαιγα όλη μέρα χωρίς σταματιμό. Απαίσια διαδικασία, που δε παίζει να τη ξαναζήσω. Θα προτιμήσω να τα δω από το ίντερνετ χαλαρά. >.>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Προφανώς, όπως έγραψε κι ένα παιδί παραπάνω χθες, ρωτάνε κάποιον καθηγητή-τρια που βαθμολογεί για να υπάρχει μια γενική εικόνα...επιπλέον, αυτή την εβδομάδα οι εφημερίδες θα αρχίσουν να έχουν κάποια αναφορά στο τι γίνεται στα διάφορα βαθμολογικά και θα αρχίσουν οι Κασσάνδρες των βάσεων...

Το τι θα ακούσουμε και το τι θα διαβάσουμε........, δεν περιγράφεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top