Διαδηλώσεις με αφορμή τη δολοφονία του 16χρονου

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το να παρέχεις άσυλο σε αυτά τα άτομα δεν είναι βοήθεια από την κοινωνία.
Άλλο το θέμα του ασύλου, άλλο το θέμα της κοινωνικοποίησης αυτών των ατόμων.


δεν ειναι το ασυλο αυτο που περιθαλπτει εγκληματιας, αλλα η ιδια η κοινωνια ειναι. το να μιλαμε για αρση ασυλου για τις δηθεν ομαδες που κανουν εμποριο(εγω δεν εχω δει πρεζονια, τα οποια ομως δεν κανουν εμποριο αλλα χρηση. στην πολυτεχνειουπολη, αλλα ισως και να υπαρχουν)

απο εκει και περα, το ασυλο πρεπει να προστατευεται απο τους ιδιους τους φοιτητες, ειτε απο την αστυνομια, ειτε απο τους "κουκουλοφορους". οσοι κλεγεστε για την δηθεν απελπιστηκη κατασταση, σηκωθειτε απο τους καναπεδες σας, και να πατε να προασπισετε το πανεπιστημιο. δεν ειναι δουλεια της αστυνομιας, αλλα πανω απ΄ολα δουλεια της πανεπιστημιακης κοινοτητας. εγω ετσι το βλεπω
-----------------------------------------
Άρα το πρόβλημα δεν το'χει τόσο η πολιτεία, όσο η κοινωνία.
η πολιτεια ειναι μερος της κοινωνιας.
-----------------------------------------
ποιος να τους πιάσει κοπέλα μου, στα μεσάνυχτα...που δεν είναι κανείς στα Τμήματα; λέμε, τα Τμήματα δεν έχουν νυχτερινό φύλακα...

...γι' αυτό από πέρυσι, άρχισαν και κλειδώνουν κάποιες πόρτες κεντρικών εισόδων των κτιρίων που στεγάζονται τα διάφορα Τμήματα κατά τις βραδυνές ώρες μετά τις 22:00 ή 23:00 μμ...μέχρι πρόπερσι, τα Τμήματα ήταν ξέφραγα αμπέλια....και οι μόνες πόρτες (ξύλινες πόρτες - σανίδα νοβοπάν) που έμεναν κλειδωμένες ήταν των καθηγητών, του προέδρου, των εργαστηρίων και της γραμματείας...:yeah::whatever::eyesup:

βασικά αναφέρομαι, στην παρουσία αστυνομίας μετά την ληστεία για να συλλέξει στοιχεία σχετικά με το θέμα...
αλλά λόγω ασύλου, δεν επιτράπηκε η είσοδος της αστυνομίας, ούτε έγινε μήνυση κατά παντός υπευθύνου (δημιουργία σχετικής δικογραφίας,...κτλ)...:)

δεν ξερω αν θεωρειται κακουργημα, ομως η αστυνομια με βαση την τωρινη νομοθεσια μπορει να μπει σε χωρο ασυλου οταν διαπραττονται κακουργηματα ή εγκληματα κατα της ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Και τα κεφαλαία δεν σου ξέφυγαν καθόλου, να τονίσεις και να δείξεις ότι φωνάζεις ήθελες...
Παιδιά διαβάζουν εδώ και ενήλικες, όχι βρέφη....



εξυπνο αγορι!!!!!:no1: και ναι θελω να το φωναξω...δε καταλαβα γτ το θεωρεις καπως ....

garch ο καθενας εχει μια αποψη και ο καθε ενας μπορει να κανει οτι σχολια θελει,δεν με απασχολει καθολου....

οταν λεω διαλυμμενες οικογενειες εννοοθσα οικογενειες που δεν μεταφερουν αρχες και ιδανικα στα παιδια τους,που ο καθενας κανει οτι γουσταρει.....

τα πρεζονια,τους χρυσαυγιτες, τους δηθεν αναρχικους και ολους οσους περιμενουν πως και πως να γινει μια πορεια για να πανε να τα σπασουν ,να κανουν ρημαδιο το σπιτι σου, το αυτοκινητο σου, το μαγαζι σου, και υστερα θα κρυφτουν στα πανεπηστημια πως θα τους αποκαλουσες???παιδια του θεου??????

και επισης εσυ με ποιο τροπο πιστευεις θα μπορεσουμε να "κανουμε καλα αυτα τα παιδια του θεου που κατα λαθος πηραν την πετρα και χωρις να θελουν οι ιδιοι αλλα απο αδυναμια την πεταξαν στο σπιτι και το μαγαζι σου"?????δεν ειναι δα και κατι ευκολο...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,856 μηνύματα.
δεν ανεχομαι καθε φορα να πηγαινω στο πανεπιστημιο και να βλεπω τα παντα κατεστραμμενα, ρημαγμενα κλπ....περσι κατεστρεψαν τους κεντρικους υπολογιστες και τους σερβερ του ΑΠΘ με αποτελεσμα να μην μπορουμε να κανουμε μαθηματα και αλλα πραγματα στη σχολη μου που σε κανονικες συνθηκες θα γινονταν..........

ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΑΣΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΛΟ ΙΔΕΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΡΕΜΑΛΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΕΖΟΝΙΩΝ!!!

ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ!!!

που να έβλεπες πως ήταν το Τμήμα μου, στην περίοδο των καταλήψεων για το άρθρο 16, τα έτη 2006-2008...σαν παρακμιακό μπουρδέλο υποανάπτυκτης χώρας...:D ειδικά στην αποκορύφωση του γελοίου δράματος, το έτος 2006-2007, με τις γνωστές κινηματογραφικές υπερπαργωγές (πυρπολισμό του φυλακίου του Άγνωστου Στρατιώτη,...κτλ), η καθαρίστρια και η γραμματεία είχαν να μπουν 10 μήνες στην σχολή...:lol: η βρωμιά, η μπίχλα (στα αμφιθέατρα, εξωτερικούς χώρους, στα πατώματα, ξεραμένοι εμετοί, κόπρανα σκύλων, χυμένα ποτά...κτλ) ήταν επεισοδιακές. :p ...τα θυμάμαι και λιώνω στο γέλιο...


[επίσης, πολλοί φοιτητές εκείνη την περίοδο, απορρίφθηκαν από μεταπτυχιακά προγράμματα του εξωτερικού, επειδή τα ξένα Πανεπιστήμια, δεν μπορούσαν να καταλάβουν την "αδικαιολόγητη" ασυνέπεια στις προθεσμίες υποβολής αιτήσεων επικυρωμένων από την γραμματεία (που ήταν ανύπαρκτη)...:):lol::lol::lol: τέλεια!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
για γελια ειμαστε.....καλα κανεις και γελας.... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
εξυπνο αγορι!!!!!:no1: και ναι θελω να το φωναξω...δε καταλαβα γτ το θεωρεις καπως ....

Μμμμ... η ειρωνεία πρέπει να έχει και μια βάση για να είναι αποτελεσματική...
Δεν θεωρώ 'κάπως' το ότι θέλεις να φωνάξεις, κι εγώ θέλω για κάποια πράγματα. Θεωρώ 'κάπως' την εξής βλακώδη και υποτιμητική για τη νοημοσύνη καθένα που διαβάζει εδώ μέσα φράση
σορρυ για τα κεφαλαια αλλα πανω στην συγχυση μου απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα δε μπορεσα να προσεχω τα κεφαλαια και τα μικρα.....

οταν λεω διαλυμμενες οικογενειες εννοοθσα οικογενειες που δεν μεταφερουν αρχες και ιδανικα στα παιδια τους,που ο καθενας κανει οτι γουσταρει.....

so? Αυτά τα παιδιά δεν πρέπει να τα βοηθήσει η κοινωνία? Πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την καταστολή για να απαλείψουμε τη διασπορά των μη-αξιών και μη-ιδανικών?

τα πρεζονια,τους χρυσαυγιτες, τους δηθεν αναρχικους και ολους οσους περιμενουν πως και πως να γινει μια πορεια για να πανε να τα σπασουν ,να κανουν ρημαδιο το σπιτι σου, το αυτοκινητο σου, το μαγαζι σου, και υστερα θα κρυφτουν στα πανεπηστημια πως θα τους αποκαλουσες???παιδια του θεου??????

Δεν είδα να μίλησες για χρυσαυγίτες και δήθεν αναρχικούς στο προηγούμενο ποστ, αυτό το λες τώρα.
Εγώ διάβασα για άτομα με ψυχολογικά προβλήματα και πρεζόνια (που πάαρα πολύ αμφιβάλω αν συμμετέχουν σε βανδαλισμούς) τα οποία πρέπει να αντιμετωπίσουμε με δυνάμεις καταστολής

και επισης εσυ με ποιο τροπο πιστευεις θα μπορεσουμε να "κανουμε καλα αυτα τα παιδια του θεου που κατα λαθος πηραν την πετρα και χωρις να θελουν οι ιδιοι αλλα απο αδυναμια την πεταξαν στο σπιτι και το μαγαζι σου"?????δεν ειναι δα και κατι ευκολο...........

Και ναι λοιπόν, ο καθένας που θα κατέβει να βανδαλίσει είναι κι αυτός παιδί του θεού.
Δεν είναι εύκολο, αλλά: όπου υπάρχει παιδεία, δεν χρειάζεται καταστολή.
Αν η κοινωνία παρέχει παιδεία σωστή, δεν θα υπάρχουν τέτοια φαινόμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
"στις τραπεζες λεφτα, στη νεολαια σφαιρες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Επίσης πολύ καλό είναι ένα (τότε πιο πολύ, αλλά πάντα επίκαιρο) σύνθημα που τέλειωνε κάπως έτσι:
'πουλήστε κάνα πύραυλο να πάρουμε βιβλία'

Η παιδεία είναι πάνω απ' όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
και επισης εσυ με ποιο τροπο πιστευεις θα μπορεσουμε να "κανουμε καλα αυτα τα παιδια του θεου που κατα λαθος πηραν την πετρα και χωρις να θελουν οι ιδιοι αλλα απο αδυναμια την πεταξαν στο σπιτι και το μαγαζι σου"?????δεν ειναι δα και κατι ευκολο...........
Α ωραια. Τοτε δεν τους σκοτωνουμε για να ησυχασουμε ρε αδερφε, να καθαρισει λιγο ο τοπος; Και θα μου απαντησεις οτι διαφωνεις -οχι να τους σκοτωσουμε κιολας-, αλλα τελος παντων με καποιο τροπο να ξεκουμπιστουν και να μην ενοχλουν.. Και απανταω εκ των προτερων οτι αφενος δεν ηταν οι πρεζακηδες που πετουσαν πετρες αλλα παιδια ματσωμενων και οχι μονο,οποιος καταλαβε καταλαβε.. και αφετερου δεν υπαρχει ευκολη λυση σε τετοια θεματα και ο τροπος που σκεφτεσαι εν προκειμενω δε βοηθα στην εξαλειψη της περιθωριοποιησης.

δεν ξερω αν θεωρειται κακουργημα, ομως η αστυνομια με βαση την τωρινη νομοθεσια μπορει να μπει σε χωρο ασυλου οταν διαπραττονται κακουργηματα ή εγκληματα κατα της ζωης.
Και νομιζεις οτι θα τολμισουν οι εισαγγελεις και οι πρυτανεις να ζητησουν απο την αστυνομια να μπει σε πανεπιστημιο ποτε; Θα τους φανε ζωντανους..

Με τετοιες ηλιθιες προφασεις θελουν να καταργησουν το ασυλο για το οποιο τοσοι ανθρωποι σκοτωθηκαν.Για να αποφευκτουν οι δολοφονιες της τοτε χουντας θεσπιστηκες το ασυλο το οποιο να τονισω πως ανηκει σε ΟΛΟΥΣ οχι μονο στους φοιτητες αλλα σε ολους μας. Πολλοι δεν μπορουν να κατανοησουν πως το ασσυλο δεν προστατευει απλα 20 μαλακες αλλα ανηκει στους παντες ειναι χωρος ελευθερης εκφρασης κυριολεκτικα για καθε πολιτη.Σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να καταργηθει αυτο,θα ειναι απλα η σφραγιδα της νεας μορφης δικτατοριας που εχουμε.Ειναι εντελως ηλιθιο,απαξιωτικο και ξεφτιλα το να τολμανε κατι τετοιο και μαλιστα επικαλουμενοι μαλακιες αφορμες...
Χα! Σε ΟΛΟΥΣ!! Τοτε γιατι πλακωσαν στο ξυλο τον Πανουση χωρις να πειραξει κανενας ουτε μια τριχα τους, γιατι λυνουν και δενουν σε ολα τα πανεπιστημιο δυο και τρεις και δεκα μ@λ@κες που αποφασιζουν καταληψεις με το ετσι θελω, που προπαγανδιζουν οι ιδιοι την ιδεα του ασυλου που, κανεις δεν το αμφισβητει, βοηθησε κοσμο και κοσμακη να μην μπουζουριαστει την εποχη που μπηκε σε εφαρμογη, αλλα τωρα εχει καταληξει εις βαρος της ελευθερης διακινησης; Γιατι;
Δε θελω να καταργηθει το ασυλο, θελω ομως οι φοιτητες να επωφελουνται απ αυτο και να μην αφηνονται στη δικτατορια των ιδιων τους των συμφοιτητων. Και διαφωνω με την καταργηση γιατι πολυ απλα κανενας μπατσος δεν μπορει να επιβαλλει ελευθερια λογου με το οπλο του, αλλα εχουμε φτασει στην αλλη ακρη...

Αυτο που γινεται στην Ελλαδα ειναι αρκετα χοντρο με τα ΜΑΤ και τις ομαδες καταστολης. Σε αρκετες -πολυ πιο δημοκρατικες απο την δικια μας- χωρες οι ομαδες καταστολης -αν μπορουν να χαρακτηριστουν ετσι- ειναι ενδικτικο οτι δεν εχουν ασπιδες, κρανη, γκλοπ παρα μονο μια αντισφιξιογονο μασκα και φυσικα τα δικα τους χημικα ειναι 3 φορες πιο αβλαβη απο τα ληγμενα που μας ριχνουν εδω. Αν εχεις μπροστα σου ανθρωπους που ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ για να σου κοψουν την πορεια ή ακομα χειροτερα να την διασπασουν, τοτε λογικο ειναι να αντιδρασεις και να πας να βρεις καπου ασυλο αν αρχισουν να σε κυνηγανε.
Δεν ξερω αν ειδες καθολου τους πρωταγωνιστες της προηγουμενης Κυριακης, παντως ειχαν σα θεμα τα Δεκεμβριανα και σε καποιο σημειο αφηγουνταν ενας διοργανωτης πορειας στο Βελγιο με αφορμη τα γεγονοτα αυτα τον τροπο που διεξηχθη η πορεια. Συμπληρωσε αιτηση για πορεια, η οποια εγινε ειρηνικα με τη συμπαρασταση κιολας των αστυνομικων και στο τελος περιεγραφε ενα επεισοδιο που μου εκανε φοβερο ενδιαφερον.https://www.megatv.com/articles.asp?catid=13485&subid=2&pubid=467966 Λοιπον θελω να καταληξω οτι κι αυτοι πληρωνονται για να κρατανε την ταξη αλλα..


Και φυσικα οι μπατσοι δεν ειναι ο δικος μου στοχος οταν θα κατεβω -πχ σε μια πανεκπαιδευτικη πορεια-, και θελω να πιστευω πως κανενος σοβαρου ανθρωπου δεν ειναι, αλλα και μονο η προκλητικη παρουσια τους ειναι αρκετη για να τους βρισω και να τους πεταξω και πετρα αν χρειαστει. Μακαρι σε καποια πορεια, διαδηλωτες και ΜΑΤαδες να διαδηλωναν μαζι μπροστα απο την βουλη, για να δουν ποιον πραγματικα πρεπει να πολεμισουν, αλλα με την πλυση εγκεφαλου που εχουν φαει απο τους στρατοκαβλους που εχει η ελληνικη αστυνομια, νομιζουν οτι παραγουν κοινωνικο εργο αν καταστελνουν οποιαδηποτε μορφη αντιδρασης.

Αυτους τους μπατσους εχω απεναντι μου, οταν κατεβαινω στους δρομους, και θα τους εχω μεχρι να καταλαβουν οτι η αξιοπρεπεια ειναι πιο σημαντικη απο ενα κομματι ψωμι που τους δινει το κρατος.
Ναι ναι ναι, αλλα το δικο σου προβλημα δεν ειναι κανεις ενα ματσο δημοσιους υπαλληλους να καταλαβουν οτι το κρατος τους δουλευει και τους στρεφει εναντια στο συμφερον τους. (Αν εχω καταλαβει καλα), ολοι οι αγωνες που εγιναν απο τους εφηβους περσι και φετος σα σκοπο ειχαν να κανουν τη φωνη τους να ακουστει εναντια στο ιδιο το κρατος που τους συνθλιβει, κι αυτο δεν προκειται να γινει για οσο καιρο οι πορειες που γινονται μετατρεπονται σε ηλιθιους πετροπολεμους αναμεσα στους κακους μπατσους και στους κακους μπαχαλακηδες (γιατι αναρχικοι δεν ειναι, το ακουω τοσο καιρο και νευριαζω, ενας πραγματικος αναρχικος εχθρο εχει το κρατος και την καθεστικυια ταξη, οχι ανθρωπους ουτε βιτρινες.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και νομιζεις οτι θα τολμισουν οι εισαγγελεις και οι πρυτανεις να ζητησουν απο την αστυνομια να μπει σε πανεπιστημιο ποτε; Θα τους φανε ζωντανους..
οι πρυτανεις δεν μπορουν μονοι τους, πρεπει να συστηθει η τριμελης επιτροπη για το ασυλο...

Χα! Σε ΟΛΟΥΣ!! Τοτε γιατι πλακωσαν στο ξυλο τον Πανουση χωρις να πειραξει κανενας ουτε μια τριχα τους, γιατι λυνουν και δενουν σε ολα τα πανεπιστημιο δυο και τρεις και δεκα μ@λ@κες που αποφασιζουν καταληψεις με το ετσι θελω, που προπαγανδιζουν οι ιδιοι την ιδεα του ασυλου που, κανεις δεν το αμφισβητει, βοηθησε κοσμο και κοσμακη να μην μπουζουριαστει την εποχη που μπηκε σε εφαρμογη, αλλα τωρα εχει καταληξει εις βαρος της ελευθερης διακινησης; Γιατι;
Δε θελω να καταργηθει το ασυλο, θελω ομως οι φοιτητες να επωφελουνται απ αυτο και να μην αφηνονται στη δικτατορια των ιδιων τους των συμφοιτητων. Και διαφωνω με την καταργηση γιατι πολυ απλα κανενας μπατσος δεν μπορει να επιβαλλει ελευθερια λογου με το οπλο του, αλλα εχουμε φτασει στην αλλη ακρη...

το ζητημα ειναι οτι συνηθως οι σχολες κλεινουν μετα απο αποφαση γενικων συνελευσεων, που ειναι ανοιχτες συνελευσεις και, για μενα, πρεπει να συμμετεχουν ολοι οι φοιτητες του τμηματος. ειναι ο πιο αμεσος τροπος να συζητησουν τα προβληματα ειτε της σχολης ειτε του πανεπιστημιοιυ, ειτε εν τελει της κοινωνιας. συμφωνω οτι μερικες φορες. το ασυλο ΔΕΝ ειναι τοπος περιθαλψης εγκληματιων, η ιδια η κοινωνια ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
γιατι λυνουν και δενουν σε ολα τα πανεπιστημιο δυο και τρεις και δεκα μ@λ@κες που αποφασιζουν καταληψεις με το ετσι θελω, που προπαγανδιζουν οι ιδιοι την ιδεα του ασυλου που, κανεις δεν το αμφισβητει, βοηθησε κοσμο και κοσμακη να μην μπουζουριαστει την εποχη που μπηκε σε εφαρμογη, αλλα τωρα εχει καταληξει εις βαρος της ελευθερης διακινησης; Γιατι;

Ας πατούσαν σε καμία γενική συνέλευση και όσοι διαφωνούσαν με την κατάληψη να μη γινότανε. ΕΛΕΟΣ. Η διαδικασία είναι απλή , άμεση και δημοκρατική εν γένει.
Δεν έχει δεν πας , θα πας στη γενική συνέλευση των φοιτητών και θα ψηφίσεις τι θες. Αλλιώς όχι απο το σπίτι να τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι και να αμαυρώνουμε τους αγώνες κάποιων , τις καταλήψεις και τις ιδεολογίες.(εντάξει δεν αναφέρομαι σε σενα πιο γενικά πήρα πάτημα και μιλάω).

Ούτε 5 , ούτε 10 μαλάκες αποφασίζουν κατάληψη.
Αποφασίζει η πλειοψηφεία όσων παρεβρίσκονται γενική συνέλευση.
Εμπρός λοιπόν , αλλάξτε το. Πάντε να ψηφίσετε αν αυτό θέλετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,856 μηνύματα.
Ας πατούσαν σε καμία γενική συνέλευση και όσοι διαφωνούσαν με την κατάληψη να μη γινότανε. ΕΛΕΟΣ. Η διαδικασία είναι απλή , άμεση και δημοκρατική εν γένει.
Δεν έχει δεν πας , θα πας στη γενική συνέλευση των φοιτητών και θα ψηφίσεις τι θες. Αλλιώς όχι απο το σπίτι να τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι και να αμαυρώνουμε τους αγώνες κάποιων , τις καταλήψεις και τις ιδεολογίες.(εντάξει δεν αναφέρομαι σε σενα πιο γενικά πήρα πάτημα και μιλάω).

Γιατί 5 χρόνια δεν έχω ακούσει στην συνέλευση της Τρίτης (ή Πέμπτη) όπως λέμε θέατρο της Δευτέρας, της σχολής μου, να θιχτούν θέματα που αφορούν τα αιωνίως άλυτα προβλήματα που αφορούν την ακαδημαϊκή διαδικασία (ποιότητα σπουδών, μαθήματα,...κτλ) της σχολής μου; Γιατί σε κάθε τέτοια "δημοκρατική" διαδικασία, που δεν γίνεται διάλογος, αλλά χάβρα εν μέσω καπνού, ύβρεων, πολιτικάντηδων αντιπαραθέσεων,...κτλ αναπάρογοντας τις κομματικές "θεατρικές" αντιπαραθέσεις του Ελληνικού Κοινοβουλίου;

Πέντε χρόνια ένα πράγμα είδα:
Για ποιον αγώνα, αναφέρεστε, όταν κάθε χρόνο οι παρατάξεις αγωνίζονται και ρυθμίζουν το πρόγραμμα σπουδών στα θέλω τους (αγνώστων αιτιών), ποια μαθήματα θα διδαχθούν και γιατί, με αποτέλεσμα, κάθε χρόνο να προσφέρονται λιγότερα μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών; Γιατί να παίρνονται τέτοιες αποφάσεις εν αγνοία φοιτητών και ο μαλάκας ο φοιτητής, να ενημερώνεται για τα καθέκαστα μόλις πάρει τον νέο οδηγό σπουδών στα χέρια του, κάθε νέο ακαδημαϊκό έτος; Γιατί να υποβαθμίζονται οι σπουδές και το πτυχίο να παίρνει την αξία κωλόχαρτου με τις δημοκρατικές θέσεις, ευλογίες, δράσεις και αγώνα των κομματικών εθνοπατέρων βαμμένων φοιτητών στην γνωσιακή υποβάθμιση των προσφερόμενων μαθημάτων; Γιατί οι καθηγητές να λειτουργούν υπό μόνο υπό τις διαταγές των βαμμένων φοιτητών και να έχουν άμεσα φιλική-εγκάρδια σχέση μαζί τους, ενώ με τον μέσο φοιτητή που προσπαθεί να περάσει μάθημα στην εξεταστική, κρατάνε τυπικές αποστάσεις; Έλεος αυτός ο ρατσισμός! Για να είμαστε φιλικά προσκείμενοι στους καθηγητές και να έχουμε ανοιχτή παιδαγωγική-ακαδημαίκή-επιστημονική σχέση (διδάσκων-διδασκόμενου) πρέπει να γίνουμε κομματικοί παρατρεχάμενοι; :hmm:


πότε επιτέλους θα δούμε και το δέντρο;
αρκετά ασχοληθήκαμε με το φύλλο του δέντρου...:)


η λέξη αγώνας αποκτά ουσία και κοινωνικό νόημα, όταν δεν συντονίζεται, δεν εντολορυθμίζεται μέσω κομματικών οδηγιών και τελεσίδικων αποφάσεων...αν βλέπατε ποιος μπαίνει στις φοιτητικές συνελεύσεις της σχολής μου, που δεν γίνεται έλεγχος πάσου στην είσοδο του αμφιθεάτρου, θα είχατε άλλη γνώμη...αν βλέπατε να έρχονται εξωπανεπιστημιακά μέλη κομμάτων με οχήματα για να ψηφίσουν για κατάληψη ή κάτι άλλο ερήμην της φοιτητικής γνώμης, θα είχατε άλλη γνώμη...είναι ωραίο να εθελοτυφλούμε, όσο εξυπηρετούνται τα συμφέροντά μας και οφελούν μια κλίκα (εμάς) με βραχυπρόθεσμους (ή μακροπρόθεσμους) στόχους (π.χ. ένταξη στην πολιτική ζωή-χλίδα), προκαλώντας κοινωνική αδικία στο κοινωνικό σύνολο (στο συγκεκριμένο θέμα, οι ανώνυμοι φοιτητές-αυριανοί επιστήμονες-μη κομματόσκυλα/ παρατρεχάμενοι)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Γιατί 5 χρόνια δεν έχω ακούσει στην συνέλευση της Τρίτης (ή Πέμπτη) όπως λέμε θέατρο της Δευτέρας, της σχολής μου, να θιχτούν θέματα που αφορούν τα αιωνίως άλυτα προβλήματα που αφορούν την ακαδημαϊκή διαδικασία (ποιότητα σπουδών, μαθήματα,...κτλ) της σχολής μου; Γιατί σε κάθε τέτοια "δημοκρατική" διαδικασία, που δεν γίνεται διάλογος, αλλά χάβρα εν μέσω καπνού, ύβρεων, πολιτικάντηδων αντιπαραθέσεων,...κτλ αναπάρογοντας τις κομματικές "θεατρικές" αντιπαραθέσεις του Ελληνικού Κοινοβουλίου;

Πέντε χρόνια ένα πράγμα είδα:
Για ποιον αγώνα, αναφέρεστε, όταν κάθε χρόνο οι παρατάξεις αγωνίζονται και ρυθμίζουν το πρόγραμμα σπουδών στα θέλω τους (αγνώστων αιτιών), ποια μαθήματα θα διδαχθούν και γιατί, με αποτέλεσμα, κάθε χρόνο να προσφέρονται λιγότερα μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών; Γιατί να παίρνονται τέτοιες αποφάσεις εν αγνοία φοιτητών και ο μαλάκας ο φοιτητής, να ενημερώνεται για τα καθέκαστα μόλις πάρει τον νέο οδηγό σπουδών στα χέρια του, κάθε νέο ακαδημαϊκό έτος; Γιατί να υποβαθμίζονται οι σπουδές και το πτυχίο να παίρνει την αξία κωλόχαρτου με τις δημοκρατικές θέσεις, ευλογίες, δράσεις και αγώνα των κομματικών εθνοπατέρων βαμμένων φοιτητών στην γνωσιακή υποβάθμιση των προσφερόμενων μαθημάτων; Γιατί οι καθηγητές να λειτουργούν υπό μόνο υπό τις διαταγές των βαμμένων φοιτητών και να έχουν άμεσα φιλική-εγκάρδια σχέση μαζί τους, ενώ με τον μέσο φοιτητή που προσπαθεί να περάσει μάθημα στην εξεταστική, κρατάνε τυπικές αποστάσεις; Έλεος αυτός ο ρατσισμός! Για να είμαστε φιλικά προσκείμενοι στους καθηγητές και να έχουμε ανοιχτή παιδαγωγική-ακαδημαίκή-επιστημονική σχέση (διδάσκων-διδασκόμενου) πρέπει να γίνουμε κομματικοί παρατρεχάμενοι; :hmm:


πότε επιτέλους θα δούμε και το δέντρο;
αρκετά ασχοληθήκαμε με το φύλλο του δέντρου...:)


η λέξη αγώνας αποκτά ουσία και κοινωνικό νόημα, όταν δεν συντονίζεται, δεν εντολορυθμίζεται μέσω κομματικών οδηγιών και τελεσίδικων αποφάσεων...αν βλέπατε ποιος μπαίνει στις φοιτητικές συνελεύσεις της σχολής μου, που δεν γίνεται έλεγχος πάσου στην είσοδο του αμφιθεάτρου, θα είχατε άλλη γνώμη...αν βλέπατε να έρχονται εξωπανεπιστημιακά μέλη κομμάτων με οχήματα για να ψηφίσουν για κατάληψη ή κάτι άλλο ερήμην της φοιτητικής γνώμης, θα είχατε άλλη γνώμη...είναι ωραίο να εθελοτυφλούμε, όσο εξυπηρετούνται τα συμφέροντά μας και οφελούν μια κλίκα (εμάς) με βραχυπρόθεσμους (ή μακροπρόθεσμους) στόχους (π.χ. ένταξη στην πολιτική ζωή-χλίδα), προκαλώντας κοινωνική αδικία στο κοινωνικό σύνολο (στο συγκεκριμένο θέμα, οι ανώνυμοι φοιτητές-αυριανοί επιστήμονες-μη κομματόσκυλα/ παρατρεχάμενοι)...


Έτσι όπως μου τα περιγράφεις , το πρόβλημα είναι μάλλον στην σχολή σου τόσο μεγάλο.

Καλά εντάξει , δε λέω , και δω έχουμε κομματικούς , αλλά όχι με οχήματα και τέτοια. Έλεος. και γω το κατακρίνω αυτό.

Και γω είμαι κατα της κομματοποίησης , δεν ανήκω σε κανένα κόμμα ούτε καν σε σχηματισμό , τίποτα , αλλά είμαι υπερ της πολιτικοποίησης , και το να απέχεις απο τις συνελεύσεις όπου παίρνονται αποφάσεις τις οποίες καταδικάζεις , τότε για μένα η στάση σου δεν έχει πολιτική υπόσταση (και εννοείται δε σου λέω να πάρεις μέρος σε εκλογές και συμβούλια-είμαι κατά-).

αλλά τι πιο δημοκρατικό απο το να αποφασίσεις για ό,τι σε αφορά.

Στο πολυτεχνείο εδώ δεν κάνει ο καθένας ό,τι θέλει και μπορώ να πω ότι είναι σχετικά σοβαρό το επίπεδο των συζητήσεων και αφορά ζητήματα και προβλήματά μας.

Αλλά σίγουρα υπάρχουν τα χρώματα , τα κόμματα , η ψευτιά , τα συμφέροντα , που χαλάνε το όλο κλίμα.

Για τον ρατσισμό που λες για τους καθηγητές και τα κόμματα συμφωνώ με τα 1.000 και δε νομίζω να υπάρχει συνειδητοποιημένος φοιτητής που θα επικροτούσε μία τέτοια στάση. Αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω τι σου φταίνε σε αυτό οι συνελεύσεις και οι καταλήψεις.

η λέξη αγώνας , είναι πολύ βαριά , και δε μου αρέσει να την κάνω καραμέλα , ούτε να λέω ότι είμαι αγωνιστής.

Δεν έχω συμφέροντα , δεν ανήκω σε κάποια παράταξη , δεν πληρώνομαι απο κανέναν , έχω βάλει σε κίνδυνο την ακεραιότητά μου για τα πιστεύω μου , και αρνούμαι ο x , y να μου λέει οτι στις καταλήψεις και στα άσυλα κρύβονται τσογλάνια , και πρέπει να καταργηθούν όλα.

Στις καταλήψεις και τα άσυλα , φίλοι μου , υπάρχουν άτομα με ΙΔΕΕΣ και άτομα χωρίς ιδέες , και μόνο για την μειοψηφεία που θα μπει για τις ιδέες της , αξίζει να υφίσταται άσυλο.
Αν δεν υπήρχε , εδώ θα τρώγαμε όλοι ξύλο απο τους μπάτσους την 6η Δεκέμβρη , φοιτήτριες, μαθήτριες , γέροι και άσχετοι που συμμετείχαν, ιδεολόγοι κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Γιατί 5 χρόνια δεν έχω ακούσει στην συνέλευση της Τρίτης (ή Πέμπτη) όπως λέμε θέατρο της Δευτέρας, της σχολής μου, να θιχτούν θέματα που αφορούν τα αιωνίως άλυτα προβλήματα που αφορούν την ακαδημαϊκή διαδικασία (ποιότητα σπουδών, μαθήματα,...κτλ) της σχολής μου; Γιατί σε κάθε τέτοια "δημοκρατική" διαδικασία, που δεν γίνεται διάλογος, αλλά χάβρα εν μέσω καπνού, ύβρεων, πολιτικάντηδων αντιπαραθέσεων,...κτλ αναπάρογοντας τις κομματικές "θεατρικές" αντιπαραθέσεις του Ελληνικού Κοινοβουλίου;

Πέντε χρόνια ένα πράγμα είδα:
Για ποιον αγώνα, αναφέρεστε, όταν κάθε χρόνο οι παρατάξεις αγωνίζονται και ρυθμίζουν το πρόγραμμα σπουδών στα θέλω τους (αγνώστων αιτιών), ποια μαθήματα θα διδαχθούν και γιατί, με αποτέλεσμα, κάθε χρόνο να προσφέρονται λιγότερα μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών; Γιατί να παίρνονται τέτοιες αποφάσεις εν αγνοία φοιτητών και ο μαλάκας ο φοιτητής, να ενημερώνεται για τα καθέκαστα μόλις πάρει τον νέο οδηγό σπουδών στα χέρια του, κάθε νέο ακαδημαϊκό έτος; Γιατί να υποβαθμίζονται οι σπουδές και το πτυχίο να παίρνει την αξία κωλόχαρτου με τις δημοκρατικές θέσεις, ευλογίες, δράσεις και αγώνα των κομματικών εθνοπατέρων βαμμένων φοιτητών στην γνωσιακή υποβάθμιση των προσφερόμενων μαθημάτων; Γιατί οι καθηγητές να λειτουργούν υπό μόνο υπό τις διαταγές των βαμμένων φοιτητών και να έχουν άμεσα φιλική-εγκάρδια σχέση μαζί τους, ενώ με τον μέσο φοιτητή που προσπαθεί να περάσει μάθημα στην εξεταστική, κρατάνε τυπικές αποστάσεις; Έλεος αυτός ο ρατσισμός! Για να είμαστε φιλικά προσκείμενοι στους καθηγητές και να έχουμε ανοιχτή παιδαγωγική-ακαδημαίκή-επιστημονική σχέση (διδάσκων-διδασκόμενου) πρέπει να γίνουμε κομματικοί παρατρεχάμενοι; :hmm:


πότε επιτέλους θα δούμε και το δέντρο;
αρκετά ασχοληθήκαμε με το φύλλο του δέντρου...:)


η λέξη αγώνας αποκτά ουσία και κοινωνικό νόημα, όταν δεν συντονίζεται, δεν εντολορυθμίζεται μέσω κομματικών οδηγιών και τελεσίδικων αποφάσεων...αν βλέπατε ποιος μπαίνει στις φοιτητικές συνελεύσεις της σχολής μου, που δεν γίνεται έλεγχος πάσου στην είσοδο του αμφιθεάτρου, θα είχατε άλλη γνώμη...αν βλέπατε να έρχονται εξωπανεπιστημιακά μέλη κομμάτων με οχήματα για να ψηφίσουν για κατάληψη ή κάτι άλλο ερήμην της φοιτητικής γνώμης, θα είχατε άλλη γνώμη...είναι ωραίο να εθελοτυφλούμε, όσο εξυπηρετούνται τα συμφέροντά μας και οφελούν μια κλίκα (εμάς) με βραχυπρόθεσμους (ή μακροπρόθεσμους) στόχους (π.χ. ένταξη στην πολιτική ζωή-χλίδα), προκαλώντας κοινωνική αδικία στο κοινωνικό σύνολο (στο συγκεκριμένο θέμα, οι ανώνυμοι φοιτητές-αυριανοί επιστήμονες-μη κομματόσκυλα/ παρατρεχάμενοι)...

εσυ τι εχεις κανει για αυτα που διαφωνεις, αλλα απεχεις;

ναι, η γενικη συνελευση ειναι ανοιχτη διαδικασια, παρ'ολα αυτα πρεπει να διαφυλαξετε εσεις οι ιδιοι απο το να ψηφιζουν φοιτητες εκτος του τμηματος.

στην πραγματικοτητα, αυτο που πραγματικα πιστευω, εσεις οι ιδιοι οι φοιτητες που δεν συμμετεχετε στις γενικες συνελευσεις, ειστε αυτοι που εθελοτυφλειτε και δεν κανετε κατι να αλλαξετε. γιατι και εσεις ειστε αρκετα βολεμενοι σε αυτη την κατασταση, και σας ειναι πραγματικα ευκολο να "κραζετε" ενω ειστε εξω απο τον χορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
αχ παιδια....χαιρομαι γιατο ολοι μας στην ηλικια μας πιστευουμε μπορουμε να τα αλλαξουμε ολα......:)
δυστυχως ομως το υποβαθρο δεν μας βοηθαει για κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,856 μηνύματα.
εσυ τι εχεις κανει για αυτα που διαφωνεις, αλλα απεχεις;

ναι, η γενικη συνελευση ειναι ανοιχτη διαδικασια, παρ'ολα αυτα πρεπει να διαφυλαξετε εσεις οι ιδιοι απο το να ψηφιζουν φοιτητες εκτος του τμηματος.

στην πραγματικοτητα, αυτο που πραγματικα πιστευω, εσεις οι ιδιοι οι φοιτητες που δεν συμμετεχετε στις γενικες συνελευσεις, ειστε αυτοι που εθελοτυφλειτε και δεν κανετε κατι να αλλαξετε. γιατι και εσεις ειστε αρκετα βολεμενοι σε αυτη την κατασταση, και σας ειναι πραγματικα ευκολο να "κραζετε" ενω ειστε εξω απο τον χορο.

πόσο εύκολο είναι να μιλάς στον τοίχο; :hmm:
πόσο εύκολο είναι να παίρνεις τον λόγο εσύ ο άβαφτος φοιτητής από τους βαμένους φοιτητές (διαφόρων αποχρώσεων), όταν δεν εκπροσωπείς κανένα ιδεολογικό (κομματικό) πλαίσιο; :hmm:


*(το β' ενικό πρόσωπο, αναφέρεται γενικά, δεν απευθύνομαι σε κάποιον συνομοιλητή εδώ μέσα..:):thanks:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
πόσο εύκολο είναι να παίρνεις τον λόγο εσύ ο άβαφτος φοιτητής από τους βαμένους φοιτητές (διαφόρων αποχρώσεων), όταν δεν εκπροσωπείς κανένα ιδεολογικό (κομματικό) πλαίσιο;

μη μου συγχεεις το "ιδεολογικο με το κομματικο"
δεν ειπε κανεις οτι ειναι ευκολο, αλλα αν θελεις να αλλαξεις την καταταστη, τοτε πρεπει να ζοριστεις λιγο, απο το να φλυαρεις σε ενα φορουμ για τα χαλια του ελληνικου πανεπιστημιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με fasdag, και ναι αν θελεις να μιλησεις σε συνελευσεις φυσικα και μπορεις, σε οσες εχω παει μιλαει οποιος θελει χωρις προβλημα. Και φυσικα μη συγχεεις ιδεολογικο με κομματικο, αν ηταν ετσι τοτε οι αναρχικοι δε θα μπορουσαν να μιλανε ποτε σε συνελευσεις αλλα το κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
οι πρυτανεις δεν μπορουν μονοι τους, πρεπει να συστηθει η τριμελης επιτροπη για το ασυλο...
το ζητημα ειναι οτι συνηθως οι σχολες κλεινουν μετα απο αποφαση γενικων συνελευσεων, που ειναι ανοιχτες συνελευσεις και, για μενα, πρεπει να συμμετεχουν ολοι οι φοιτητες του τμηματος. ειναι ο πιο αμεσος τροπος να συζητησουν τα προβληματα ειτε της σχολης ειτε του πανεπιστημιοιυ, ειτε εν τελει της κοινωνιας. συμφωνω οτι μερικες φορες. το ασυλο ΔΕΝ ειναι τοπος περιθαλψης εγκληματιων, η ιδια η κοινωνια ειναι.

Ας πατούσαν σε καμία γενική συνέλευση και όσοι διαφωνούσαν με την κατάληψη να μη γινότανε. ΕΛΕΟΣ. Η διαδικασία είναι απλή , άμεση και δημοκρατική εν γένει.
Δεν έχει δεν πας , θα πας στη γενική συνέλευση των φοιτητών και θα ψηφίσεις τι θες. Αλλιώς όχι απο το σπίτι να τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι και να αμαυρώνουμε τους αγώνες κάποιων , τις καταλήψεις και τις ιδεολογίες.(εντάξει δεν αναφέρομαι σε σενα πιο γενικά πήρα πάτημα και μιλάω).
Ούτε 5 , ούτε 10 μαλάκες αποφασίζουν κατάληψη.
Αποφασίζει η πλειοψηφεία όσων παρεβρίσκονται γενική συνέλευση.
Εμπρός λοιπόν , αλλάξτε το. Πάντε να ψηφίσετε αν αυτό θέλετε.

Εχμ, αν δεν κανω λαθος (που δεν κανω δηλαδη), ο αναρχισμος ως ιδεολογια στρεφεται κατα των κοινοβουλευτικων και των δημοκρατικων θεσμων, οπως εχουν διαμορφωθει τις τελευταιες εκατονταετιες, αφενος γιατι ακομα κι αυτος ο κανονας της πλειοψηφιας ειναι μια μορφη τυρανιας κι αφετερου γιατι διαδικασιες σαν την ψηφοφορια μειωνουν το αισθημα της κοινης ευθυνης. Λοιπον δεν ειναι λυση μια απλη ψηφοφορια σε μια γενικη συνελευση και τελος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εχμ, αν δεν κανω λαθος (που δεν κανω δηλαδη), ο αναρχισμος ως ιδεολογια στρεφεται κατα των κοινοβουλευτικων και των δημοκρατικων θεσμων, οπως εχουν διαμορφωθει τις τελευταιες εκατονταετιες, αφενος γιατι ακομα κι αυτος ο κανονας της πλειοψηφιας ειναι μια μορφη τυρανιας κι αφετερου γιατι διαδικασιες σαν την ψηφοφορια μειωνουν το αισθημα της κοινης ευθυνης. Λοιπον δεν ειναι λυση μια απλη ψηφοφορια σε μια γενικη συνελευση και τελος...

Ε λοιπόν, εγώ προσωπικά όταν το λέω αυτό αναφέρομαι στο ότι δεν έχει κανένας δικαίωμα που δεν πατάει στις συνελεύσεις, όπου αποφασίζεται κατάληψη , να μου πει ότι του στερώ το δικαίωμα στην παιδεία πχ ή ότι δε μπορεί να παρακολουθήσει μάθημα ή δεν ξέρω γω τι άλλη παπαριά , τη στιγμή που τον βλέπω να κάθεται την ίδια ώρα στις καφετέριες και να κοροιδεύει και απο πάνω τις προσπάθειες των άλλων (καλά δεν αναφέρομαι σε όλους).
Πολλοί όμως ναι μεν είναι έτσι ναι μεν κατηγορούν κιόλας. Το να είναι κάποιος απαξιωτικός και να επιθυμεί να χάσει μάθημα (γιατί στην τελική το 95% των φοιτητών που δεν είναι συνελεύσεις , θέλουν και τα παθαίνουν , ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να χάνουν μαθήματα και λένε "εχ μωρέ , ας αφήσω τα αναρχάκια να ψηφίσουν για να χάσουμε κανα μάθημα να πάμε στις καφετέριες")--και μην μου πει κανείς ότι υπάρχουν φοιτητές που σκέφτονται σε τέτοιο βαθμό τα μαθήματα. Ειδικά οι πρωτοετείς.

Το ότι ο αναρχισμός απορρίπτει τέτοιου είδους "δημοκρατικές" διαδικασίες , το ξέραμε δεν ήταν ανάγκη να μας το πεις , και ούτε πιστεύω ότι κάποιος αναρχικός που συμμετέχει σε μία τέτοια διαδικασία να υποστηρίζει ότι δρα και αναρχικά. Το σύστημα είναι μη δημοκρατικό που επικρατεί και εκ των πραγμάτων τα παρακλάδια του θα είναι τύποις δημοκρατικά. Δεν αλλάζει σε μία μέρα , πρέπει απο την ρίζα να το πάρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Καλα ποιός μπορεί να είναι τόσο κάφρος ώστε να παίρνει εντολές από κόμματα και να πηγαίνει σε κομματικές διαδηλώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top