Διαδηλώσεις με αφορμή τη δολοφονία του 16χρονου

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,857 μηνύματα.
Φιλε μου δυστυχώς το σύστημα διαμορφώνει συνειδήσεις μυαλα και γενικα ανθρωπους! Το σύστημα διαμορφώνει τα πάντα γύρω μας!

Ποιος είναι το σύστημα; Ποιος ρυθμίζει τις τύχες μας; Σύστημα δεν είμαστε όλοι μας; Μια άμορφη μάζα "έλλογων" ατόμων υποκειμενικών σκέψεων και απόψεων με συνεχώς ανανεώσιμες επιθυμίες; :hmm:

Εννοείτε πως προσπαθούμε να αλλάξουμε τον ευατό μας αλλά και το σύστημα γύρω μας! Ο καπιταλισμός ΘΕΛΕΙ τετοιους ανθρώπους! Θέλει υπερκαταναλωτές γτ αλλιώς ξέρεις τι γίνεται? Καταρέει...

Παλιά δεν υπήρχε σύστημα, πριν τον καταναλωτισμό (=καπιταλισμό); Είχαν καταρρεύσει οι κοινωνίες; Τότε δεν είχαμε και άνθιση των επιστημών (μαθηματικά, φυσική,..κτλ); Τώρα με τον καταναλωτισμό, έχουμε χάσει τον προσανατολισμό της ζωής και της επιστήμης...για ποιους κοινωνικούς αγώνες μιλάς; Όλοι οι πολιτικοί άντρες του τόπου μετά το ηθοποιϊστικο γαύγισμα στο Ελληνικό κοινοβούλιο για τα προβλήματα της κοινωνίας, γελάνε και αδιαφορούν για τις τύχες της ηλίθιας μάζας-ψηφοφόρων...άντε να πετάξουν κανένα ξεροκόμματο στον λαό (άρτο και τηλε-θέαμα)...;)

...τα καθεστώτα αλλάζουν και οι πολιτικές μένουν ίδιες δυστυχώς...οι φτωχοί θα είναι φτωχότεροι και οι πλούσιοι θα είναι πλουσιότεροι, είτε το θέλουμε είτε όχι...

όμως το σύστημα έχει πολλούς μηχανισμούς για αυτοπροστασία και έλεγχο των μαζών...όπως ΚΥΠ, Αστυνομία, Στρατό, Αμερικάνικη Πρεσβεία...
...πρέπει να έχουμε επίγνωση με ποιους τα βάζουμε...
σε μια σύγκρουση του αυγού με το αυτοκίνητο, ποιο θα σπάσει;
ο λαός όσος και να μαζευτεί πάλι ανίσχυρος στο κρατικό σύστημα θα είναι...λόγω ανυπαρξίας "όπλων" αμύνης ή στοχοποιημένης επίθεσης...

...ποιος μας φταίει από το σύστημα; :hmm: ποιον να δείρουμε; ποιον να κάψουμε; ε;

δεν μου αρέσει αυτή η κατάσταση...αλλά πατάω στην Ελληνική γη...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoenix

Νεοφερμένος

Ο Phoenix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
oι βανδαλισμοί της οχλοκρατίας με την ευγενική συμμετοχή από "τραμπούκους", "κουκωλοφόρους", "αναρχοαυτόνομους", "αναρχομαλάκες", "αναρχικούς", "ψευτόμαγκες", ...κ.α. τέτοιες ασύμμετρες π_π_ριές ξεφτυλίζουν την χώρα μας διεθνώς, καθώς σαν λαός γινόμαστε κάπου γραφικοί...

ώρες-ώρες σκέφτομαι ότι ζω σε υποανάπτυκτες χώρες τρομοκρατικής βίας όπως το Μπαγκλαντές...όπου οι βανδαλισμοί με εκρηκτικά μέσα είναι καθημερινό γεύμα...:sick:

απορώ πως στα διάλα, ανήκωμε στην Ε.Ε. των πολιτισμένων λαών, όταν θέλουμε να πράττουμε Ηροστράτεια Έργα...
Όχι φίλε μου έχεις δίκιο! Ζεις στην πολιτισμένη δύση της κρατικής και καπιταλιστικής τρομοκρατίας και των λυσμονηθέντων καθώς απέχουν κάτι χιλίομετρα ιμπεριαλιστικών πολέμων . Συγχαρητήρια πιξαμε στον πολιτισμό δεν μπορουμε αλλο.
-----------------------------------------
Ξεκαθαρίσε μου ποια είναι η ιδεολογία του να βγαίνεις έξω να διαδηλώνεις,να καταστρέφεις ''συμβολικά'' πάντα και να κάνεις ότι θες εσύ....
Μην κολάς δεν λέω να έχεις μια συγκεκριμένη ιδεολογία(δεν υπαρχει τετοια που περιγράφεις απλα συμπεριλαμβανεται ως εργαλειο και τρόπο δράσης σε αρκετες) αλλά γενικότερα ότι πρέπει ο ανθρωπος να έχει ιδεολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
:iagree::iagree::iagree:




Τα λάθη που κάνουμε εμείς τα ρίχνουμε στο σύστημα τώρα???Να μην ξόδεψει λεφτά για να αγοράσει είναι επιλογή του...ο καπιταλισμός και άλλα συναφή είναι οι γνωστές αμεπολοφιλοσοφίες για να δικαιολογήσουμε τις δικές μας επιλογές...



Όχι ένα φροντιστήριο δεν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω από αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ..Παιδιά που δεν πήγαιναν φροντιστηρια περάσανε Ιατρική,Πολυτεχνείο με πολλά μόρια...Με συστηματικό διάβασμα και πρόγραμμα όλα γίνονται...

Τα φροντιστήρια δεν ήταν αναγκαία εμείς τα κάναμε...



Σε αυτό συμφωνώ και εγώ....



Ναι αλλά με το να φωνάζεις αλλάζει κάτι??έχει αποτέλεσμα??όχι...



Ξέρεις κάνεναν Ελληνα που να θέλει να κάνει τη δουλειά που κάνει ο Πακιστανός??όχι όλοι δημόσιοι υπάλληλοι θέλουν...

Εμ δεν είναι έτσι λοιπόν.....


ο καθένας που περνάει εκεί, αν δεν πήγαινε φροντιστήριο δεν θα είχε την ίδια δυναμική επιτυχίας με έναν που πήγαινε και έκανε την ίδια προσπάθεια με εκείνον.

εννοώ ότι ευκαιρίες δεν είναι ίσες...
η παραπαιδεία σε ετοιμάζει για τελικές εξετάσεις , μην απαρνούμαστε την αλήθεια.

δεν αλλάζει κάτι άμεσα , αλλά υπάρχει αποτέλεσμα..αλλάζω εγώ , αλλάζουν εκείνοι , εμείς...

Ξέρεις κάνεναν Ελληνα που να θέλει να κάνει τη δουλειά που κάνει ο Πακιστανός??όχι όλοι δημόσιοι υπάλληλοι θέλουν...

Εμ δεν είναι έτσι λοιπόν....

Παίζω στο πάρκο και σφυρίζω...

ξέρω έλληνες και πακιστανούς με οράματα όμως...και το βόλεμα του δημοσίου δεν οδηγεί στο όραμα , στον ήσυχο θάνατο οδηγεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Είπα εγώ κοπέλα μου ότι οι νέοι άνθρωποι είναι εγκληματίες...??!!Ας μιλάμε σοβαρά και να μη γράφουμε εκ παραδρομής...
Δεν ειπα αυτο, ειπα αυτοι τι κανουν..ελεος..
Ξέρω πολύ καλά τι γίνεται γύρω μου...Οι δουλειές βρίσκονται πολύ δύσκολα δεν αντιλέγω αλλά και αυτοί που δουλεύουν δεν βγήκαν στους δρόμους αλλά πάλεψαν και τα κατάφεραν....
αα καλα οτι να ναι....γτ να μη βγηκαν στο δρομο που το ξερεις εσυ?Γτ θεωρεις κακο το να δηλωνεις δημοσια αυτο που σε καταπιεζει,να διεκδικησεις;ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω το κολλημα σου.Ο δρομος δεν ειναι μπαμπουλας απλα ενα μεσο..
θες να πεις λαθραίος...Αυτοί που έρχονται παράνομα τι είναι???Τούριστες???
Και ξαναλεω ενας ανθρωπος δεν μπορει να ειναι λαθραιος ειναι απλα ενας οικονομικος ή πολιτικος μεταναστης οχι λαθραιος δεν λες ενας λαθραιος ανθρωπος δεν στεκει...
Ξέρεις κάνεναν Ελληνα που να θέλει να κάνει τη δουλειά που κάνει ο Πακιστανός??όχι όλοι δημόσιοι υπάλληλοι θέλουν...
ελπιζω μετα απο αυτο να καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα...γτ να μην θελει να κανει; γτ τους υποβιβαζρεις τοσο; επισης πως να θελει να κανει οταν η ιδια η κοινωνια εχει υποβαθμισει τα επαγγελαματα αυτα και φερεται ρατσιστικα σε οποιον τα κανει;Οταν μια μανα λεει οτι ο γιος μου ειναι μπεταζης μετα ξερει πως πισω απο την πλατη της θα κοροιδευουν και θα λενε αα ο αγραμματος εμ μετα πως να θελει...
Τέτοιου είδους ιδεολογίες αφήνουν και κάποιους στην πείνα..καλή είναι αν τα έχουμε ήδη όλα στη ζωή μας...

:whatever: πλακα θα κανεις ελεος που κολλαει αυτο; μα επικοινωνεις;χαχαχαχα δλδ οι ιδεολογοι πχ στερουν τις δουλειες των αλλων ιδεολογία,μεγαλυτερη μαλακια απο αυτη που ειπες δεν εχω ματαξανακουσει....αυτο δειχνει ποσο ασχετη εισαι και ποσο δεν εχεις διαβασει και δεν ξερεις περι τινος προκειται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Μα και τι στο διάολο σημαίνει λαθραίος ρε γαμώτο????

ένας άνθρωπος , μια ψυχή , μια οντότητα όπως όλοι μας που κινείται σε διαφορετικά σημεία της γης???

είναι δυνατόν να μιλάμε για "παράνομη ύπαρξη" χαχαχαχ , γελοίο ακόυγεται...

επειδή περνά τα σύνορα???

εγώ διαφωνώ με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,857 μηνύματα.
Όχι φίλε μου έχεις δίκιο! Ζεις στην πολιτισμένη δύση της κρατικής και καπιταλιστικής τρομοκρατίας και των λυσμονηθέντων καθώς απέχουν κάτι χιλίομετρα ιμπεριαλιστικών πολέμων . Συγχαρητήρια πιξαμε στον πολιτισμό δεν μπορουμε αλλο.

γιατί δεν πας να μείνεις σε χώρες του υποανάπτυκτου κόσμου; :hmm: για να νιώσεις πολιτισμένος και ουσιαστικός άνθρωπος απαρνούμενος τις "καπιταλιστικές" ανέσεις που πλερώνουν για να έχεις οι γονείς σου; ;) νομίζω ότι έχεις ήδη αργήσει...η χώρα μας πορεύεται είτε το θέλουμε είτε όχι (ποιος χέστηκε για την γνώμη και πολιτική ύπαρξη της Ελλάδας στο διεθνές στερέωμα) με τις τετελεσμένες αποφάσεις των μεγάλων...οι οποίοι δεν ρωτάνε γνώμη, αλλά επιβάλλουν στυγνές πολιτικές με κόστος την ελεύθερη ζωή μου (εφόσον δεν ενοχλώ κανέναν και σκέφτομαι, σπουδάζω, αγαπώ, ερωτεύομαι και ονειρεύομαι ελεύθερα)...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoenix

Νεοφερμένος

Ο Phoenix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ποιος είναι το σύστημα; Ποιος ρυθμίζει τις τύχες μας; Σύστημα δεν είμαστε όλοι μας; Μια άμορφη μάζα "έλλογων" ατόμων υποκειμενικών σκέψεων και απόψεων με συνεχώς ανανεώσιμες επιθυμίες; :hmm:



Παλιά δεν υπήρχε σύστημα, πριν τον καταναλωτισμό (=καπιταλισμό); Είχαν καταρρεύσει οι κοινωνίες; Τότε δεν είχαμε και άνθιση των επιστημών (μαθηματικά, φυσική,..κτλ); Τώρα με τον καταναλωτισμό, έχουμε χάσει τον προσανατολισμό της ζωής και της επιστήμης...για ποιους κοινωνικούς αγώνες μιλάς; Όλοι οι πολιτικοί άντρες του τόπου μετά το ηθοποιϊστικο γαύγισμα στο Ελληνικό κοινοβούλιο για τα προβλήματα της κοινωνίας, γελάνε και αδιαφορούν για τις τύχες της ηλίθιας μάζας-ψηφοφόρων...άντε να πετάξουν κανένα ξεροκόμματο στον λαό (άρτο και τηλε-θέαμα)...;)

...τα καθεστώτα αλλάζουν και οι πολιτικές μένουν ίδιες δυστυχώς...οι φτωχοί θα είναι φτωχότεροι και οι πλούσιοι θα είναι πλουσιότεροι, είτε το θέλουμε είτε όχι...

όμως το σύστημα έχει πολλούς μηχανισμούς για αυτοπροστασία και έλεγχο των μαζών...όπως ΚΥΠ, Αστυνομία, Στρατό, Αμερικάνικη Πρεσβεία...
Όταν λέω σύστημα εννοώ το σημερινό. Δηλαδή σαν οικονομικό τον καπιταλισμό σαν πολιτικό τον κοινοβουλευτισμο και σαν κοινωνικο κατι π πολλοι λένε κοινωνία της αγοράς.
Το θέμα δεν είναι να αναπτυσσονται οι επιστημες και η τεχνολογια για μενα πετυχημένο είναι το σύστημα που θα δώσει την δυνατότητα στον ανθρωπο να κατακτήσει την εσωτερικη και εξωτερικη ελευθερία τους και γενικότερα την ευτυχία. Δεν περιμένω από κανεναν επαγγελματια πολιτικό και κανενα φωστηρα η ηγετη να παλεψει για μενα!
Μη προβαλλεις τις απόψεις μου σαν απόλυτες μη αμφισβητησημες αλήθειες. Μην εισαι τοσο απόλυτος.
Μιλάω για αδιαμεσολαβητους κοινωνικούς αγώνες, αυτο-οργανωση του λαου απο τα κατω και ατομική και συλλογική αντισταση και αντιδραση.
Και επειδη το σύστημα εχεις αυτους τους τρόπους θέλει πόλεμο για να ερθει η αλλαγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,857 μηνύματα.
Και επειδη το σύστημα εχεις αυτους τους τρόπους θέλει πόλεμο για να ερθει η αλλαγη.

το κόστος αυτού του πολέμου; :hmm:
αντιλαμβανόμαστε για τι μεγέθη μιλάμε;

το καρκίνωμα της χώρας μας είναι:


  • ΚΥΠ
  • Αμερικάνικη Πρεσβεία
  • Υδροκέφαλοι Συνδικαλιστικοί Φορείς (φερέφωνα κομμάτων)
  • ΜΜΕ
  • Σύστημα Εκκλησίας (είδος ελέγχου των ηλίθιων μαζών μέσω της πίστης)
  • Απροσδιόριστοι Στόχοι της ανύπαρκτης Αστυνομίας
είσαι τόσο γερός να τα βάλεις με όλους αυτούς που σε ελέγχουν σε όλη την ζωή σου, ρυθμίζοντας την ζωή σου με βάση τις "εικονικές" ελευθερίες; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Yπάρχει αποτέλεσμα με το να βγεις στο δρόμο????ΌΧΙ!!!!!!Τι κερδίζεις??Απλά ότι φωναζεις χωρίς να σε ακούει κανένας..




εννοώ λαθραίος μετανάστασης χωρίς νομιμη εγκατάσταση....δεν λέω λαθραίος άνθρωπος αν είναι δυνατόν.....



Δεν τους υποβιβάζω.....:nono:αντιθέτως τους καμαρώνω που δουλεύουν σε τόσο αντίξοες συνθήκες και προσπαθούν να βγάλουν ενα μεροκάματο,μην παραρμηνεύεις τα λόγια μου...

Και στην τελική τι τον νοιάζει τι θα πει ο άλλος????Δλδ θα μείνει άνεργος από το να δουλέψει σε μια οικοδομή επειδή θα τον κατακρίνουν...???Έλεος!!!Τι ηλίθιες προκαταλήψεις....




Και εδώ φαίνεται πόσο παρακολούθείς αυτά που λεώ..χαχα ας γελάσω και εγώ...

Καταρχάς ανέφερα ότι οι ιδεολόγοι στερούν δουλειές...με δουλεύεις???Μιλάμε ή κοροιδευόμαστε???

Αν θεωρείς σωστή την κατάσταση αυτή που επικρατεί με διαδηλώσεις που δεν οδηγούν πουθένα μπράβο σου....

Αλλά όταν αύριο μεθαύριο η καταστάση παραμένει ίδια και εσύ θα ζεις με 400 ευρώ θα αναγκάστεις να συμβιβαστεις...γιατί τότε θα καταλάβεις ότι αυτά δεν οδηγούν πουθενά...
Πωπω δλδ ειτε σου απαντω ειτε οχι ειναι ενα και το αυτο που ειπα οτι εσυ τους υποβιβαζεις ρε ανθρωπε που ειπα για την κοινωνια ουτε κιαν διαβαζεις τι γραφω οτι θες διαβαζεις σε λιγο θα αμφιβαλω και σε τι γλωσσα γραφω..ημαρτον δεν δεχεσαι να ακουσεις τι σου λεω,δικαιωμα σου κανε οτι θες αλλα τουλαχιστον μη λες ανακριβιες και μαλακιες δεν θα ασχολουμαι με το καθε κολλημενο ατομο εδω μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoenix

Νεοφερμένος

Ο Phoenix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
γιατί δεν πας να μείνεις σε χώρες του υποανάπτυκτου κόσμου; :hmm: για να νιώσεις πολιτισμένος και ουσιαστικός άνθρωπος απαρνούμενος τις "καπιταλιστικές" ανέσεις που πλερώνουν για να έχεις οι γονείς σου; ;) νομίζω ότι έχεις ήδη αργήσει...η χώρα μας πορεύεται είτε το θέλουμε είτε όχι (ποιος χέστηκε για την γνώμη και πολιτική ύπαρξη της Ελλάδας στο διεθνές στερέωμα) με τις τετελεσμένες αποφάσεις των μεγάλων...οι οποίοι δεν ρωτάνε γνώμη, αλλά επιβάλλουν στυγνές πολιτικές με κόστος την ελεύθερη ζωή μου (εφόσον δεν ενοχλώ κανέναν και σκέφτομαι, σπουδάζω, αγαπώ, ερωτεύομαι και ονειρεύομαι ελεύθερα)...:)
Όπως λέει και ο φλαμες παραπάνω δεν είναι η λογική του δεν μ αρέσει αρα αποχωρώ. Προσπαθείς να αλλάξεις την σαπίλα. ΔΕν είπα αλλωστε ότι στις χώρες τις "υπανάπτικτες" είναι καλυτερα τα πράγματα. Σε κάποιους τομείς είναι...Σε κάποιους αλλους όχι.
Δεν είναι καπιταλιστικές οι ανάγκες τις στέγασης, της ενδυσης, της τροφής κτλ είναι βασικές ανθρώπινες ανάγκες. Δεν είμαι κατα των υλικών αγαθών. Είμαι κατα του υπερκαταναλωτισμού ο οποίος είναι συνιφασμένος με τον καπιταλισμό.

Απλά το θέμα είναι ότι εισαι ένας συμβιβασμένος τύπος που πιστεύει ότι τα πραγματα δεν αλλάζουν και θα είναι για πάντα έτσι. Δικαιωμά σου. Δεν εχω παρα να σε αφήσω στην μιζέρια σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoenix

Νεοφερμένος

Ο Phoenix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
το κόστος αυτού του πολέμου; :hmm:
αντιλαμβανόμαστε για τι μεγέθη μιλάμε;

το καρκίνωμα της χώρας μας είναι:


  • ΚΥΠ
  • Αμερικάνικη Πρεσβεία
  • Υδροκέφαλοι Συνδικαλιστικοί Φορείς (φερέφωνα κομμάτων)
  • ΜΜΕ
  • Σύστημα Εκκλησίας (είδος ελέγχου των ηλίθιων μαζών μέσω της πίστης)
  • Απροσδιόριστοι Στόχοι της ανύπαρκτης Αστυνομίας
είσαι τόσο γερός να τα βάλεις με όλους αυτούς που σε ελέγχουν σε όλη την ζωή σου, ρυθμίζοντας την ζωή σου με βάση τις "εικονικές" ελευθερίες; ;)
Ο πόλεμος έχει κυρηχτει είδη απο τους απανταχού εξουσιαστές. Τώρα αν θα κερδιθει δεν θα το παιξω εξυπνος θα σου πω ότι δεν μπορώ να ξέρω. Απλά δεν έχουμε αλλη επιλογή και δεν εχουμε και τπτ να χασουμε παρα μονο τις αλυσιδες μας π λένε.
-----------------------------------------
Ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει τουλάχιστον να μην την πληρώνουν και τρίτοι...Εγώ δεν είμαι υποχρεωμένη να βλέπω τους βανδαλισμούς και τις καταστροφές...ούτε να μην πηγαίνω στο πανεπιστήμιο επειδή 5-10 άτομα ήθελαν να κλείσουν την σχολή...αυτό είναι άδικο...


μετά μιλάμε και για δημοκρατία...

Δεν είμαι κολλημένη,αγανακτισμένη είμαι....
Ποιοι τριτοι την πληρωνουν μωρε?
Ναι συγνωμη που σε καναμε να βλεπεις(???) τους βανδαλισμους.
Το άσυλο ανήκει στους αγωνιζόμενους ανθρώπους. απο αυτούς κατακτήθηκε και σε αυτούς ανήκει. Τα πανεπιστήμια ανοιχτά πάντα είναι απλά δεν γίνονται μαθήματα. Γίνονται αλλες εκδηλώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,857 μηνύματα.
Όπως λέει και ο φλαμες παραπάνω δεν είναι η λογική του δεν μ αρέσει αρα αποχωρώ. Προσπαθείς να αλλάξεις την σαπίλα. ΔΕν είπα αλλωστε ότι στις χώρες τις "υπανάπτικτες" είναι καλυτερα τα πράγματα. Σε κάποιους τομείς είναι...Σε κάποιους αλλους όχι.
Δεν είναι καπιταλιστικές οι ανάγκες τις στέγασης, της ενδυσης, της τροφής κτλ είναι βασικές ανθρώπινες ανάγκες. Δεν είμαι κατα των υλικών αγαθών. Είμαι κατα του υπερκαταναλωτισμού ο οποίος είναι συνιφασμένος με τον καπιταλισμό.

Απλά το θέμα είναι ότι εισαι ένας συμβιβασμένος τύπος που πιστεύει ότι τα πραγματα δεν αλλάζουν και θα είναι για πάντα έτσι. Δικαιωμά σου. Δεν εχω παρα να σε αφήσω στην μιζέρια σου...

άλλαξε κάτι στα 2000 χρόνια;

  • πάλι κοινωνικά προβλήματα έχει ο κόσμος
  • πάλι φτώχεια υπάρχει
  • πάλι προβληματική ελεγχόμενη εκπαίδευση υπάρχει
  • πάλι σαπίλα υπάρχει...αν και έγιναν κοινωνικοί αγώνες με πολύ αίμα για να έχουμε αυτήν την σαπίλα (βλ.Πολυτεχνείο)...τι έγινε και στράβωσε στην πορεία; τόση επανάσταση της χούντας πήγε κατα διαόλου; ε;
  • πάλι ανεξήγητη πλουτοκρατία υπάρχει
  • πάλι οι λίγοι και έξυπνοι περνούν καλά (πολιτικοί, νομενκλατούρα) μέσα στην χλίδα και οι πολλοί μαλάκες κάθονται και βρίζουν απέξω από τον χορό (αν αναλογιστείς ότι και οι πολιτικοί ξεκίνησαν με επαναστατικές ιδέες και υπερφύαλα λόγια που αρέσουν στον λαό...)
  • πάλι υπάρχει ηγέτης της αγέλης των ανθρώπων (έλεγχος της μάζας) με τις ευλογίες της θρησκευτικής πίστης

ξέρεις τι άλλαξε μόνο; εμφανίστηκαν νέες επικίνδυνες παθογένειες απλά όπως καταναλωτισμός, κοινωνική απομόνωση, τρέλα, απουσία συνείδησης, παράλογες επιθυμίες, θεοποίηση του χρήματος, άρρωστα ελαττώματα,...κτλ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
άλλαξε κάτι στα 2000 χρόνια;

  • πάλι κοινωνικά προβλήματα έχει ο κόσμος
  • πάλι φτώχεια υπάρχει
  • πάλι προβληματική ελεγχόμενη εκπαίδευση υπάρχει
  • πάλι σαπίλα υπάρχει...αν και έγιναν κοινωνικοί αγώνες με πολύ αίμα για να έχουμε αυτήν την σαπίλα (βλ.Πολυτεχνείο)...τι έγινε και στράβωσε στην πορεία; τόση επανάσταση της χούντας πήγε κατα διαόλου; ε;
  • πάλι ανεξήγητη πλουτοκρατία υπάρχει
  • πάλι οι λίγοι και έξυπνοι περνούν καλά (πολιτικοί, νομενκλατούρα) μέσα στην χλίδα και οι πολλοί μαλάκες κάθονται και βρίζουν απέξω από τον χορό (αν αναλογιστείς ότι και οι πολιτικοί ξεκίνησαν με επαναστατικές ιδέες και υπερφύαλα λόγια που αρέσουν στον λαό...)
  • πάλι υπάρχει ηγέτης της αγέλης των ανθρώπων (έλεγχος της μάζας) με τις ευλογίες της θρησκευτικής πίστης
ξέρεις τι άλλαξε μόνο; εμφανίστηκαν νέες επικίνδυνες παθογένειες απλά όπως καταναλωτισμός, κοινωνική απομόνωση, τρέλα, απουσία συνείδησης, παράλογες επιθυμίες, θεοποίηση του χρήματος, άρρωστα ελαττώματα,...κτλ...:D


το βλέπω ότι εμφανίστηκαν επικίνδυνες παθογένειες...

η απάθεια είναι μία απο αυτές...το βλέπω έντονα απόψε

και πολύ φοβάμαι θα το δω και αύριο απο τη μη συμμετοχή...

αλλα ξες κάτι , η παπαδοπορδίες "τα πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ"

δεν με πείθουν πλέον. Να σαι καλά , κάνε ό,τι θέλεις.

Αλλά και γω ό,τι θέλω θα κάνω , και αν το καταδικάζεις στο ερμηνεύω και συνεχίζεις να το καταδικάζεις

ε δε με νοιάζει τότε , απλά ενισχύεις την πίστη μου σε αυτό...

τέλος πάντων , το μη φυσιολογικό θα ήταν να μας τιμούσε η κοινωνία...

όχι δεν θέλουμε , μας τιμάτε με τη στάση σας...

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,857 μηνύματα.
Τα πανεπιστήμια ανοιχτά πάντα είναι απλά δεν γίνονται μαθήματα. Γίνονται αλλες εκδηλώσεις.

Πέντε χρόνια τώρα, δεν είδα να γίνεται μάθημα της προκοπής στο Πανεπιστήμιο. Ας μην κρυβόμαστε. Δημόσιοι Οίκοι Ανοχής είναι τα Ελληνικά Δημόσια Πανεπιστήμια με τα υπέροχα συγγράμματα. Πέντε χρόνια, απλά το ξύναμε στις καταλήψεις και στις άλλες εκδηλώσεις. Αν με αυτόν τον τρόπο βγαίνουν επιστήμονες...τι να πω; :!: :mad: Είναι ωραίο να "πηδάς" την γνώση και την σοβαρή επιστήμη στον βωμό των κοινωνικών αγώνων του πωπού...

Αν δεν διάβαζα μόνος μου, δεν θα μάθαινα την επιστήμη μου. ΔΕΝ έχω καμία υποχρέωση στην δημόσια χρεωκοπημένη ανώτατη παιδεία. Ειδικά το γελοίο θέμα με τα "δωρεάν" συγγράμματα που είναι αποτέλεσμα "σύμπραξης" των βαμμένων καθηγητών με τις παρατάξεις (πνευματικά δικαιώματα, σκοπιμότητες..κ.α.). Συγγράμματα του πωπού...:mad:...που βγάζεις καντήλες στα μάτια όταν τα διαβάζεις για να μορφωθείς, υποτίθεται. Έλεος...:sick: :sick:

Δεν ανέχομαι να παίζουν με την νοημοσύνη μου :mad::nono::mad2:

....για το αν θέλω να ζω ή όχι στον μικρόκοσμό μου είναι προσωπικό δικαίωμά μου...ζήσε εσύ, στον μεγαλόκοσμό σου, της εικονικής ελευθερίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Εγώ είμαι από αυτούς,οι μαγαζάτορες που καταστρέφονται οι περιουσίες τους...

Το άσυλο θα έπρεπε να καταργηθεί μπας και μπει καμιά τάξη...

Εμένα με ρωτας αν θέλω να χάσω μάθημα,επειδή εσύ θες να αλλάξεις την καταστάση που υπάρχει και θα υπάρχει πάντα???

Αυτό είναι δημοκρατία..?να μπαίνουν 5-10 νταήδες και να τα καταστρέφουν όλα...?

:!::wow:OMG ας μη διαβαζω καλα αυτα που βλεπω...μα καλα σοβαρολογεις να πεσει το ασυλο; το καταλαβαινεις οτι αφορα διακυνηση ιδεων; σου μπαινει στο μυαλο ή οχι; σιγα ρε το μαθημα που θα χασεις εδω σου λενε χανοματσε εσυ εκει το χαβα σου οταν να σου γινει ο κωλος να για να βρεις δουλεια θα σου πω εσενα μετα αν θα σε πειραξει η μια μερα μαθημα που χασες...Επισης ο χωρος δεν κλεινει ουτε σου απαγορευει κανεις να μπεις ανοιχτος ειναι με εκδηλωσεις ταινιες,επικοινωνια και πολλα αλλα.Δεν ειναι απλα μια χαμενη μερα που 5-10 ξυνουν τ αρχιδια τους...απλα εσυ δεν ξερεις απ οτι φαινεται....επισης ειναι πολυ ματαιοδοξο να λες δεν θα αλλαξει τπτ ποτε ειναι απλα σαν να χεις παραδοθει με το να κοιτας απλα οχι δεν θα γινει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Πέντε χρόνια τώρα, δεν είδα να γίνεται μάθημα της προκοπής στο Πανεπιστήμιο. Ας μην κρυβόμαστε. Δημόσιοι Οίκοι Ανοχής είναι τα Ελληνικά Δημόσια Πανεπιστήμια με τα υπέροχα συγγράμματα. Πέντε χρόνια, απλά το ξύναμε στις καταλήψεις και στις άλλες εκδηλώσεις. Αν με αυτόν τον τρόπο βγαίνουν επιστήμονες...τι να πω; :!: :mad: Είναι ωραίο να "πηδάς" την γνώση και την σοβαρή επιστήμη στον βωμό των κοινωνικών αγώνων του πωπού...

Αν δεν διάβαζα μόνος μου, δεν θα μάθαινα την επιστήμη μου. ΔΕΝ έχω καμία υποχρέωση στην δημόσια χρεωκοπημένη ανώτατη παιδεία. Ειδικά το γελοίο θέμα με τα "δωρεάν" συγγράμματα που είναι αποτέλεσμα "σύμπραξης" των βαμμένων καθηγητών με τις παρατάξεις (πνευματικά δικαιώματα, σκοπιμότητες..κ.α.). Συγγράμματα του πωπού...:mad:...που βγάζεις καντήλες στα μάτια όταν τα διαβάζεις για να μορφωθείς, υποτίθεται. Έλεος...:sick: :sick:

Δεν ανέχομαι να παίζουν με την νοημοσύνη μου :mad::nono::mad2:

....για το αν θέλω να ζω ή όχι στον μικρόκοσμό μου είναι προσωπικό δικαίωμά μου...ζήσε εσύ, στον μεγαλόκοσμό σου, της εικονικής ελευθερίας...


ποιός είπε ρε ότι έχουμε ελευθερία...

τι κατηγορείς για "εικονική ελευθερία"?

αφου διαβάζεις μόνος σου την επιστήμη σου και κατηγορείς την ανώτατη παιδεία *

παρένθεση: και γω την κατηγορώ , αλλά δεν κατηγορώ και όσους την κατηγορούν.

*γιατί λοιπόν έδωσες πανελλήνιες αφού είναι μπουρδέλο η κατάσταση στις καταλήψεις όπως λες στα πανεπιστήμα , γιατί ανήκεις στο πανεπιστήμιο ενώ το κατηγορείς ΚΑΙ ΜΑΖΙ κατηγορείς και όσους έχουν αιτήματα για την παιδεία...

ισοπέδωση λέγεται αυτό.

Μάθε πρώτα τι κυνηγάς , και μετά κυνήγησε εμάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoenix

Νεοφερμένος

Ο Phoenix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Για τις τελευταιες απαντήσεις εχουν διατυπωθεί οι απαντήσεις παραπάνω. Προτείνω να ξαναρίξετε μια ματιά γτ μου φαίνεται τσάμπα τα λέγαμε.
nPb σε κάποιο βαθμό συμφωνω σε αυτό που λες με τα πανεπιστήμια δαφωνώ γι αυτό με τις καταλήψεις. Απλά εσένα παίζουν με την νοημοσυνη σου, σε εκμεταλευονται, σε εξουσιάζουν, σε σκλαβώνουν και σε πατάνε στο λαιμό και σου δημιουργουν υποσυνειδητα όλα αυτά τα συνδρομα όπως και σε ολους μας με την διαφορα ότι εσύ οχι μονο δεν αντιδρας και το ανεχεσαι αλλά πιστεύεις ότι αυτή είναι και η φυσιολογική ροή των πραγμάτων και ότι τίποτα δεν προκειται να αλλάξει. Ανοίξτε λίγο το μυαλό σου σας και μην είστε κολλημένοι και δογματικοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εγώ είμαι από αυτούς,οι μαγαζάτορες που καταστρέφονται οι περιουσίες τους...

Το άσυλο θα έπρεπε να καταργηθεί μπας και μπει καμιά τάξη...

Εμένα με ρωτας αν θέλω να χάσω μάθημα,επειδή εσύ θες να αλλάξεις την καταστάση που υπάρχει και θα υπάρχει πάντα???

Αυτό είναι δημοκρατία..?να μπαίνουν 5-10 νταήδες και να τα καταστρέφουν όλα...?

ενώ αυτό που έχουμε τώρα ας πούμε είναι και γαμώ τις δημοκρατίες...

άχ ρε που είναι ο Πλάτωνας και ο Περικλής να σας κυνηγήσουν ρε...

και γω είμαι στην παράταξη αυτών που φάγαν κυνηγητό απο τους μπάτσους , πως να το κάνουμε δηλαδή?

πωπω τι κρίμα να ακους "θα υπάρχει πάντα" απο τους "προφήτες" , τους αιώνιους καλοθελητές , τους ώριμους ("όλα είναι υπο έλεγχο απο μας και είμαστε και δημοκράτες και δεδομένα θα μας βολεύει η κοινωνία και θα νιώθουμε εντάξει και σωστοί")

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΗΔΙΑ.

άντε λοιπόν , γιατί δε βγαίνεις να διαδηλώσεις για την κατάργηση του ασύλου.

γιατί δεν ψηφίζεις ΝΔ , άντε ψήφους θέλουν...υποστήριξέ τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Άκου επειδή αυτό το θέμα το έχω συζητήσει κατα καιρούς με καθηγητές και με άλλα παιδιά..δεν έχουν όλοι την ίδια άποψη με σενα...


Δικαιώμα σου να κάνεις ότι θέλεις...δεν με νοιάζει...όμως είναι δικαίωμα μου να θεωρώ ότι είναι πιο σωστό για μένα και να έχω δική μου γνώμη και στάση στο θέμα....

Αν εσύ το θεωρείς σωστό αυτο το χάος που επικρατεί μπράβο σου..αλλά εγώ δεν ενστερνίζομαι το ίδιο πράγμα...:nono:
Ναι οι καθηγητες οι αυθεντειες...και φυσικα δεν εχουν ολοι την ιδια αποψη για μενα αλλο οχι και μυξοκλαις για τους κακους που κλεινουν με το ζορι τη σχολη επισης οι περισσοτερες σχολες κανουν καταληψη απο αποφαση που παιρνεται στις γενικες συνελευσεις στις οποιες φανταζομαι δεν πας δεν τις βγαζουν απο το κεφαλι τους.Επισης ο χωρος δεν ειναι κλειστος λειτουργει και γινονται εκδηλωσεις και στο κατω κατω δεν ειναι προβλημα οι 2-3 μερες που θα μεινει η σχολη σε αναλογια με τα προβληματα που υπαρχουν,δεν λεω θα ταν πιο καλο να λυναμε τα παντα με τη συζητηση αλλα κατι τετοιο θελει αμοιβαια κατανοηση η οποια δεν υπαρχει δεν μπορει καποιος να ασκει ψυχικη και σωματικη βια χωρις την αντιβια ειναι κατι σαν νομο δρασης-αντιδρασης δεν γινεται...Μη το εστερνιζεσαι αλλα μη λες και οτι να ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αδιαφορία λοιπόν...

Υπέροχα!!!

Λυπάμαι που το ακούω , δεν ξέρω αν έχει νόημα να συνεχίσω να λέω...αυτά.


Ελευθερία σε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top