Διαγωνισμοί ΕΜΕ 2011-2012

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Είμαι Α' λυκείου, επομένως τα 2 θέματα είναι λίγα; Γιατί δε νομίζω να μπορώ να καταφέρω κάτι καλύτερο με δεδομένο οτι γεωμετρία δεν το 'χω με τίποτα :(
Θές 2 ολόσωστα και ένα να το προχωρήσεις πολύ δηλαδή 12/20 να λες οτι παιρνει το γραπτο σου αν και με πάνω απο 10 μπορείς να ελπίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εαν δηλαδη δεν εχεις κανενα ολοσωστο αλλα πχ εχεις 4 μοναδες απ τα 3 πρωτα (συνολο 12) δεν περνας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εαν δηλαδη δεν εχεις κανενα ολοσωστο αλλα πχ εχεις 4 μοναδες απ τα 3 πρωτα (συνολο 12) δεν περνας;
σύνολο λέω απλά είπα ένα παράδειγμα γιατί το παιδί έλεγε ότι δυσκολεύεται με τη γεωμετρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω. Νομίζω το 10 που λες είναι λίγο και ειδικά για Ευκλείδη. Εξαρτάται βέβαια και από την τάξη. Αν μιλάμε π.χ. για Γ Λυκειου το 10 μάλλον επαρκεί.
Δες τους καταλόγους των παιδιών που περνάνε στον επόμενο γύρο. Τα παιδιά από μικρές τάξεις είναι περισσότερα και καμιά φορά, στο Θαλή, πολύ περισσότερα σε σχέση με τη Β' και Γ' Λυκείου. Η ύλη είναι πιο βατή, δίνουν και περισσότερα παιδιά.
Επίσης βλέπουμε να διαφοροποείται ο αριθμός των παιδιών που περνάνε κάθε χρόνο και από την ίδια τάξη.
Γιαυτό επιμένω ότι η βάση είναι περίπου το 10. Άτυπα μεν, ισχύει δε.
Αν δεν ίσχυε, η ΕΜΕ κανονικά θα όριζε συγκεκριμένο αριθμό μαθητών που θα περάσουν από κάθε τάξη, χωρίς να την ενδιαφέρει που θα πάει η βάση.
Τα πράγματα βέβαια αλλάζουν στον Αρχιμήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Θές 2 ολόσωστα και ένα να το προχωρήσεις πολύ δηλαδή 12/20 να λες οτι παιρνει το γραπτο σου αν και με πάνω απο 10 μπορείς να ελπίζεις.
Μμμ... κατάλαβα. Λογικό μου φαίνεται γιατί ο Ευκλείδης είναι πολύ πιο απαιτητικός διαγωνισμός από το Θαλή, άρα και οι βάσεις του είναι πιο υψηλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Θεωρώ ότι χρειάζονται 2,5-3 θέματα για Α' Λυκείου. Πιθανόν να κάνω και λάθος..
Δεν νομίζω να κάνεις λάθος. Τόσα πιστεύω ότι χρειάζονται, αφού και στον Θαλή αυτή ήταν η βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Αύριο είναι η μεγάλη μέρα!!! Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία σε όλους!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε όλους:).
Προσπάθεια για 3 ώρες, ούτε λεπτό λιγότερο!
Δεν είναι λίγο το να περάσεις στον Αρχιμήδη, δηλαδή να είσαι στους 60-80 καλύτερους της Ελλάδας στην τάξη σου.
Προσοχή!
Υπάρχουν τμηματικές βαθμολογίες για κάθε βήμα ενός θέματος. Όποια καλή ιδέα υπάρχει λοιπόν, τη γράφουμε κι ας μην ολοκληρώσουμε τη λύση.
Και μην είστε απαισιόδοξοι για τις βάσεις.
Τα θέματα του Ευκλείδη είναι αρκετά πιο δύσκολα, οπότε οι βάσεις πάλι θα είναι γύρω από το 10, αρκεί αυτά που υπολογίζουμε για τη βαθμολογία να είναι απολύτως σωστά και ολοκληρωμένα (π.χ. όλες οι λύσεις ενός συστήματος και όχι μόνο μία).
Δέκα τρείς φορές βαθμολογήθηκα στους διαγωνισμούς της ΕΜΕ στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, νομίζω ότι έχω αποκτήσει μια εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
καλη επιτυχια σε ολους!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Καλη μας επιτυχια αυριο παιδια!!!Εγω παντως ειμαι αποφασισμενος να παλεψω πολυ την γεωμετρια γιατι ειναι η αγαπημενη μου.
Υ.Γ. Νομιζω ειμαστε σε λαθος θρεντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Πώς τα πήγατε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

POSITIVE

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Όποιος θέλει να δει τις λύσεις και δυσκολεύεται να μπει στην σελίδα της ΕΜΕ μπορεί να μπει εδώ: https://mathematica.gr/forum/viewtopic.php?f=58&t=34388
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Πως πήγατε παιδιά; Εγώ Β' λυκείου 1ο θέμα σωστα η αποδειξη αλλά στην ισότητα βρήκα 8 από τα 11 ζεύγη λύσεων 2ο θέμα ολόσωστο γεωμετρία σχήμα και προχώρησα λίγο χωρίς αποτέλεσμα και 4ο κάπου έχανε η μέθοδος μου και κατέληξα μόνο στη λύση +-6 το 7ριζα3/4 κάπου το χασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
εγώ Α' λυκείου έκανα 1,2 και 4 και το 3 (γεωμετρία) σχήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violitzou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η violitzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
εγώ Α' Λυκείου έκανα 1, 2, 4 ολόκληρα και από το 3 το ένα και το τρία....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
εγώ Α' λυκείου έκανα 1,2 και 4 και το 3 (γεωμετρία) σχήμα.
Το 4! Πώς, γιατί με διακρίνουσα δεν έβγαινε όπως μου είπε ο επιτηρητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που να έλυσε γεωμετρία Α' λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Β Λυκειου εγω:1ο θεμα εκανα κατι βλακειες στην αποδειξη,στην ισοτητα εβγαλα μονο 5 ζευγη.2ο θεμα το ελυσα με την ανισοισοτητα και οταν μας ειπαν να το διορθωσουμε επειδη δεν ειχα και πολυ χρονο το αφησα ετσι και εγραψα μια σημειωση απο κατω.3ο θεμα δυστυχως οχι και πολλα πραγματα και 4ο εβγαλα και εγω τις δυο μονο λυσεις 6 και -6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Το 4! Πώς, γιατί με διακρίνουσα δεν έβγαινε όπως μου είπε ο επιτηρητής.

δεν το εκανα με διακρινουσα, εκανα παραγοντοποιησεις και εβγαινε ενα τελειο τετραγωνο = - sqrt(x-2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violitzou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η violitzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
δεν το εκανα με διακρινουσα, εκανα παραγοντοποιησεις και εβγαινε ενα τελειο τετραγωνο = - sqrt(x-2)

και εγώ προσπάθησα αρχικά με διακρίνουσα αλλά δεν μου βγήκε κάτι...και μετά έκανα παραγοντοποιήση...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top