Διαγραφή από μία σχολή κι εγγραφή σε άλλη

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Μολις διαβασα οτι αν ενας φοιτητης δεν ανανεωση την εγγραφη του στη σχολη για 2 συνεχομενα η 3 μη συνεχομενα εξαμηνα διαγραφεται αυτοματα απο τη σχολη. Εγω απλως γραφτηκα στην σχολη οπως ολοι στην αρχη. Μετα δεν εκανα απολυτως τιποτα. Λογικα πρεπει να διαγραφτηκα αυτοματα. Σωστα?
Λογικά ναι. Καλύτερα να ρωτήσεις-όταν τελειώσει η απεργία- τη γραμματεία σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φιλιππος94

Νεοφερμένος

Ο φιλιππος94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Θα ρωτησω σιγουρα, απλως αγχωθηκα σημερα για αυτο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Στην γεωπονία ΑΠΘ είναι τελείως μαλάκες μιλάμε..τελείως..Τους παίρνω τηλέφωνο και λέω ότι θέλω να διαγραφώ(καθώς φέτος πέρασα χημικό Πάτρας και αυτό θέλω να ακολουθήσω) και πως έχει η διαδικασία. Και μου λένε πρέπει να έρθεις Θεσσαλονίκη (εγώ μένω Αιτ/νια). Τους απαντάω ότι ξέρω παιδιά που έχουν διαγραφεί μέσω ΚΕΠ αλλά αυτοί συνεχίζουν να υποστηρίζουν ότι στην διαδικασία πρέπει να εμφανιστώ εγώ. Κλείνω το τηλέφωνο τους παίρνω μετά από 1 ώρα και τους λέω ότι κοιτάξτε να βρείτε άλλο τρόπο να διαγραφώ γιατί πολύ απλά δεν έχω λεφτά για μεταφορικά και διαμονή για μια διαδικασία που παίρνει 5 λεπτά! Και ύστερα από πίεση μου ανακοινώνουν ότι μπορεί να γίνει και με εξουσιοδότηση! Τώρα εσείς πως το βλέπετε αυτό;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Τους παίρνεις τηλέφωνο και απαντούν;;;; Ααα μιλάμε είσαι προνομιούχος!! Το ΕΚΠΑ έχει επίσημα αναστολή λειτουργίας μέχρι τις 13/9!!! Και ποιος ξέρει τι θα γίνει μετά..Παρατάσεις επί παρατάσεων!! Όντως η εξυπηρέτηση στα πανεπιστήμια/τει είναι κορυφαία!! Για να σε διαγράψουν θα σε βασανίζουν χωρίς οίκτο πρώτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Κι όμως μπορεί να έχουν απεργία αλλά μου είπαν πως 12-1 δέχονται διαγραφές.. Η εξυπηρέτηση πραγματικά είναι αξιοζήλευτη. Ειδικά ο γλυκύτατος τόνος της φωνής τους ,μπορεί να σε σκλαβώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Είναι τελικά απαράδεκτη η κατάσταση...Το έχουν καβαλήσει το καλάμι και δεν κάνουν τη δουλειά τους (πλην ελάχιστων εξαιρέσεων) !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hlianak

Νεοφερμένος

Η hlianak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδια χρειαζομαι βοηθεια...θελω να κανω διαγραφη απο τη σχολη μιθε στο καποδιστριακο περασα το '10 πηγα 1 χρονο αλλα μετα τ παρατησα γτ δεν μου αρεσε κ γραφτηκα σε ιδιωτικη..δεν εκανα αυτοματα διαγραφη κ το αφησα ετσι.τωρα που θελω να βγαλω καρτα ανεργιας πρεπει να προσκωμησω στον οαεδ αιτηση διακοπης απο τη σχολη κ θελουν πισω το πασο κ το τριπτυχο τα οποια πεταξα κ μου ειπαν ν κανω υπευθυνη δηλωση στην αστυνομια για απωλεια κ να παω στη σχολη να μου βγαλουν καινουργια να τους τα παραδοσω κ μετα να κανω αιτηση για διαγραφη , να παρουν εγκριση κ μετα απο μια βδομαδσ να μου δωσουν το χαρτι..κ μου ειπαν πως δεν γινεται στο κεπ κ δεν ζω αθηνα..μπορει κανεις να με βοηθησει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς θα πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία που σου λένε. Δεν γίνεται αλλιώς. Και όσο νωρίτερα το κάνεις τόσο το καλύτερο γιατί θα το βρίσκεις συνέχεια μπροστά σου. Αν έχεις κάποιο δικό σου άτομο στην Αθήνα που δέχεται να αναλάβει " τα τρεξίματα" μπορείς να του κάνεις επίσημη εξουσιοδότηση να το αναλάβει αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
ειμαι σε μια σχολη αει και ξαναδινω πανελληνιες φετος για να αλλαξω σχολη. η απορια μου ειναι οτι αμα περασω καπου αλλου και θελησω να παω εκει , πιο μηνα πρεπει να διαγραφτω απο τη σχολη που ειμαι τωρα για να παω στην αλλη ? σεπτεμβρη οκτωβρη δηλαδη καπακι με τις εγγραφες στην αλλη σχολη ? η μπορω και πιο μετα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
να διαγραφεις απο τη σχολη μπορεις να το κανεις οποτεδηποτε μεσα στο ακαδημικο ετος, το θεμα ειναι οτι την ρητρα τη βαζει η εγγραφη στην νεα σχολη.

Ενα απο τα χαρτια που θα ζητησει η νεα σχολη ειναι το χαρτι διαγραφης απο την προηγουμενη αρα. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Εαν διαγραφείς απο μια σχολή διότι θέλησες αλλη πορεία,μπορεις να επιστρέψεις μετά απο χρόνια και να συνεχίσεις απο τα μαθήματα/το ετος που ήσουν οταν διαγράφτηκες;Φυσικά και εννοώ να επιστρέψεις μέσω πανελληνίων ή κατακτήριων,όχι βύσμα ή ξερω και εγω τι αλλο.Απλώς να μη χαθεί η πρόοδος που είχες κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Άπαξ και διαγραφείς, δεν γίνεται άρση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ansel99

Νεοφερμένος

Η ansel99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εαν διαγραφείς απο μια σχολή διότι θέλησες αλλη πορεία,μπορεις να επιστρέψεις μετά απο χρόνια και να συνεχίσεις απο τα μαθήματα/το ετος που ήσουν οταν διαγράφτηκες;Φυσικά και εννοώ να επιστρέψεις μέσω πανελληνίων ή κατακτήριων,όχι βύσμα ή ξερω και εγω τι αλλο.Απλώς να μη χαθεί η πρόοδος που είχες κάνει.
Αλήθεια είναι δυνατόν να εγγραφείς σε σχολή από την οποία διαγραφηκες και να σου αναγνωρισουν μαθήματα που είχες περάσει από την πρώτη φορά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αλήθεια είναι δυνατόν να εγγραφείς σε σχολή από την οποία διαγραφηκες και να σου αναγνωρισουν μαθήματα που είχες περάσει από την πρώτη φορά?

Όχι, όταν διαγράφεσαι από μια σχολή, σε διαγράφουν από τα μητρώα και δεν μένει τίποτα στο Πανεπιστήμιο, άρα ξεκινάς από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ansel99

Νεοφερμένος

Η ansel99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Όχι, όταν διαγράφεσαι από μια σχολή, σε διαγράφουν από τα μητρώα και δεν μένει τίποτα στο Πανεπιστήμιο, άρα ξεκινάς από την αρχή.
Α Οκ ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Γενικά δηλαδή μπορείς να εγγραφείς στη σχολή από την οποία διαγραφηκες και να ξεκινήσεις από την αρχή σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Α Οκ ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Γενικά δηλαδή μπορείς να εγγραφείς στη σχολή από την οποία διαγραφηκες και να ξεκινήσεις από την αρχή σωστά;

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να ξαναδώσεις πανελλαδικές και να περάσεις στο συγκεκριμένο τμήμα. Αν περάσεις, απλώς πας και κάνεις εγγραφή μαζί με τους υπόλοιπους επιτυχόντες. Το ότι ήσουν παλιά εκεί δεν παίζει κανένα ρόλο. Από τη στιγμή που διαγράφηκες είναι σαν να μην υπήρξες ποτέ εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ansel99

Νεοφερμένος

Η ansel99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Για να γίνει αυτό θα πρέπει να ξαναδώσεις πανελλαδικές και να περάσεις στο συγκεκριμένο τμήμα. Αν περάσεις, απλώς πας και κάνεις εγγραφή μαζί με τους υπόλοιπους επιτυχόντες. Το ότι ήσουν παλιά εκεί δεν παίζει κανένα ρόλο. Από τη στιγμή που διαγράφηκες είναι σαν να μην υπήρξες ποτέ εκεί.
Άρα ο μόνος τρόπος είναι μέσω πανελληνίων... Ευχαριστώ για την κατατοπιστικη απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Άρα ο μόνος τρόπος είναι μέσω πανελληνίων... Ευχαριστώ για την κατατοπιστικη απάντηση!

και κατατακτηριες εφοσον εχεις αλλο πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
λοιπον διαβασα σε προ τριετιας σχολια που κανανε καποιοι για παραλληλη φοιτηση σε 2 σχολες κτλπ.και ρωταω εγω ο αφελης.ειναι δυνατον να ισχυει κατι τετοιο??και οι υπολοιποι που τηρουμε τη νομιμοτητα ειμαστε τα κοροιδα της υποθεσης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matinoui97

Νεοφερμένος

Η Matinoui97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παιδια μηπως ξερει κποιος αν γινεται να κανω διαγραφη απο την σχολη μου χωρις να παω σ αυτην?γιατι ειχα περασει πληροφορικη στην κερκυρα και φετος σιγουρα περναω α9ηνα η πειραια και λογω οικονομικων ειναι δυσκολο να κανω τα3ιδι μεχρι την κερκυρα,ρωτησα και στα κεπ της περιοχης και μου λενε οτι δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top