Διαγραφή από μία σχολή κι εγγραφή σε άλλη

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
εστειλα e-mail στην σχολη μου ειπαν να παω κεπ.θα παω απο εβδομαδα,λογικα βεβαιωση προσβασης κ πασο θα χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bio_

Νεοφερμένος

Η Bio_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
εγω παντως σημερα εκανα διαγραφη απο την τωρινη σχολη μεσω ΚΕΠ δινωντας στον μαστορα εκει κατι πληροφοριες, τις typeαρε στο πισι και στελνοντας FAX το χαρτι ολοκληρωμενο στην σχολη μου ειμαι κομπλε...

το λεω αυτο γιατι περασα σε σχολη στου διαολου την μανα και δεν λεει να παω εκει και προφανως αυτο κανει ολος ο κοσμος...
Και η δικια μου σχολη είναι λίγο μακρυά και θέλω να κάνω τη διαγραφή μέσω ΚΕΠ.Δεν σηκώνουν όμως το τηλέφωνο στη γραμματεία που παίρνω να τους ρωτήσω τι ακριβώς να γράψω στην αίτηση και που θα στείλουν την βεβαίωση διαγραφής.Εσύ μίλησες με τη γραμματεία της σχολης σου για όλα αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos21

Νεοφερμένος

Ο vaggos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αν διαγραφεις απο μια σχολη πρεπει να επιστρεψεις τα βιβλια που πηρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnseim

Νεοφερμένος

Ο johnseim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Φοιτητική ταυτότητα δεν μας είχαν δώσει,η κάρτα σίτισης έχει λήξει...Όμως έχω χάσει το πάσο μου.... θα έχω πρόβλημα στη διαγραφή μέσω Κ.Ε.Π???????????????????? Α και πόσο περίπου κάνουν να στείλουν το τελικό χαρτί της διαγραφής??? Πάνω από 10 μέρες?????

Φοιτητική ταυτότητα δεν μας είχαν δώσει,η κάρτα σίτισης έχει λήξει...Όμως έχω χάσει το πάσο μου.... θα έχω πρόβλημα στη διαγραφή μέσω Κ.Ε.Π???????????????????? Α και πόσο περίπου κάνουν να στείλουν το τελικό χαρτί της διαγραφής??? Πάνω από 10 μέρες?????
Γιατί η εγγραφή στη νέα σχολή μου είναι μόνο στις 21...και αρχίζω να ανησυχώ...:worry: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bio_

Νεοφερμένος

Η Bio_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γιατί η εγγραφή στη νέα σχολή μου είναι μόνο στις 21...και αρχίζω να ανησυχώ...:worry: :worry:
Αφού έχασες το πάσο σου λογικά θα κανεις μια υπεύθυνη δήλωση στη οποια θα λες ότι το έχεις χάσει και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.Το αποφοιτήριο μπορεί να σου το στείλει με fax στο αντίστοιχο κεπ που έκανες τη διαγραφή η σχολη σου αλλα δεν πιστεύω να χρειαστούν και 10 μέρες.Για σιγουριά όμως επικοινώνησε με την γραμματεία της σχολης σου.Πάντως σε περίπτωση που δεν προλάβεις την προθεσμία μπορεί τις 2-3 τελευταίες μέρες να γίνονται εγγραφες φοιτητών που δεν πρόλαβαν να κάνουν την εγγραφη την κατάλληλη ημερομηνία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliospap

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Φέτος έδωσα 2η φορά και πέρασα στη σχολή που ήθελα να περάσω από πέρυσι. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει για τη διαδικασία διαγραφής; Ακούω πολλά παιδιά που έχουν διαγραφεί από την παλιά τους σχολή μέσω ΚΕΠ. Όντως γίνεται; Γιατί έτσι θα γλιτώσω πολλά λεφτά από το πήγαινε-έλα. :/: Και κάπου άκουσα ότι πρέπει να επιστραφούν και τα συγγράματα που πήρα μέσω του ΕΥΔΟΞΟΣ. Σε μερικά όμως από αυτά που πήρα είναι γραμμένο το όνομά μου. Πειράζει; Ας με διαφωτίσει κάποιος γιατί είμαι στα μαύρα σκοτάδια!:/: Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω ακούσει πως ορισμένοι πραγματοποίησαν την διαγραφή τους μέσω ΚΕΠ. Απλώς, στην περίπτωση που θέλουν τα πρωτότυπα έγγραφα, θα πρέπει να τα στείλεις με courier ή ταχυδρομικώς, αλλιώς μπορείς και με fax.

Για τα συγγράμματα πρώτη φορά το ακούω. Δεν γνωρίζω.

Όπως και να 'χει, ένα τηλέφωνο στην σχολή σου, θα ήταν καλό, για να βεβαιωθείς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnseim

Νεοφερμένος

Ο johnseim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αφού έχασες το πάσο σου λογικά θα κανεις μια υπεύθυνη δήλωση στη οποια θα λες ότι το έχεις χάσει και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.Το αποφοιτήριο μπορεί να σου το στείλει με fax στο αντίστοιχο κεπ που έκανες τη διαγραφή η σχολη σου αλλα δεν πιστεύω να χρειαστούν και 10 μέρες.Για σιγουριά όμως επικοινώνησε με την γραμματεία της σχολης σου.Πάντως σε περίπτωση που δεν προλάβεις την προθεσμία μπορεί τις 2-3 τελευταίες μέρες να γίνονται εγγραφες φοιτητών που δεν πρόλαβαν να κάνουν την εγγραφή την κατάλληλη ημερομηνία .
Ευχαριστώ πολύ!!!!! :D

Πήγα σήμερα στα Κ.Ε.Π αλλά μου είπανε δεν γίνεται....και ότι τους το έχει απαγορέψει το υπουργείο....:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Πιο πολύ θα νευριάσεις όταν θα δεις ότι η διαγραφή είναι 2 χαρτιά και 5 λεπτά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnseim

Νεοφερμένος

Ο johnseim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Πιο πολύ θα νευριάσεις όταν θα δεις οτι η διαγραφή είναι 2 χαρτιά και 5 λεπτα
Όσα χαρτιά και να ναι το θέμα είναι ότι πρέπει να πάω στη σχολή, δηλαδή ταξίδι...
@@@ ελληνική γραφειοκρατία......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Αυτο λεω και εγω. Αν πραγματικα λογω χαρτουρας και αλλων επρεπε να πας τοτε στο ανεμο να απει, αλλα αν πας και βαλεις μια τζιφρα και ενα ονομα και φυγεις τοτε θα καταλαβεις τι εννοω, . , .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnseim

Νεοφερμένος

Ο johnseim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Το ξερω ρε Γιωργη οτι γινεται ετσι...προσπαθησα να το αποφυγω...και κυριως τα εξοδα...Αλλα τι να πεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πήγα σήμερα στα Κ.Ε.Π αλλά μου είπαμε δεν γίνεται....και ότι τους το έχει απαγορέψει το υπουργείο....:mad::mad::mad:
Δεν ισχύει αυτό! Εμένα μου την έκαναν κανονικότατα την διαγραφή και μου έστειλαν χθές το αποφοιτήριο από τη σχολή.

Πήγαινε σε άλλο ΚΕΠ της περιοχής,σου,ψάξτο.
Διαγραφές γίνονται,απλώς δεν υπάρχει επίσημη διαδικασία ακόμα.
Πές τους να στείλουν έστω λευκή αίτηση προς την σχολή,στην οποία θα λές ότι επιθυμείς την διαγραφή σου,αρχικά.
Πάρε μαζί σου και την βεβαίωση εγγραφής σου στην σχολή.

Έπειτα η σχολή θα απαντήσει σε λίγες μέρες ή θα σε πάρει τηλέφωνο -τουλάχιστον σε εμένα έτσι έγινε ευτυχώς-
Μετά, μου ζήτησε η σχολή να συμπληρώσω μια απλή αίτηση του νόμου 105,και να την στείλω μέσω ΚΕΠ.
Στο πλαίσιο μου είπαν να γράψω ότι:
"είμαι η τάδε και επιθυμώ την διαγραφή μου από το τάδε ΤΕΙ,χωρίς να περιμένω τίποτα από αυτό."

Μετά από 2-3 μέρες μου έστειλαν το αποφοιτήριο και απλώς πλήρωσα το courier.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnseim

Νεοφερμένος

Ο johnseim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Το ξερω οτι γινεται και μεσω κουριερ..τους πηρα τηλεφωνο και τους ρωτησα...το θεμα ειναι οτι φοβαμαι τυχον καθυστερησεις γιατι σε λιγες μερες ειναι η εγγραφη...και δυστυχως μονο 1 μερα!!! Ευχαριστω για τη βοηθεια και τις πληροφοριες!!

Ειναι και σε ποιον υπαλληλο θα πεσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ciaskious

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
και μένα η σχολή μου είναι τρέχα γύρευε απ δω που ειμαι και το οικονομικο δεν μου επιτρεπει να παω( γ
αυτο έκανα 10%),πήρα τηλ στην γραμματεία και μου είπανε να το κάνω μέσω ΚΕΠ.εγώ έδωσα τα στοιχεία μου σε μια γνωστή μου που δουλεύει εκεί γιατι εγώ δεν μπορω να πάω και το μεσημέρι μου τα επέστρεψε λέγοντας μάλιστα πως δεν ήρθε απάντηση με fax...αν δεν έρθει μέχρι την τρίτη το πρωτότυπο,που μπορω να πάω για εγγραφή ελπίζω να γίνει η συννενόηση μεσω της καινούριας σχολής...αμάν πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αύριο θα πάω να κάνω διαγραφή αλλά δεν έχω πάρει πάσο κτλ..
Η διαδικασία ποια είναι;
Πηγαίνω στην γραμματεία συμπληρώνω κάποιο έγγραφο και παίρνω όλα τα χαρτιά που είχα δώσει τότε στην εγγραφή;
Στο τέλος μου δίνουν κάτι που να λέει ότι έχω διαγραφεί ώστε να το δώσω στην άλλη σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnseim

Νεοφερμένος

Ο johnseim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αύριο θα πάω να κάνω διαγραφή αλλά δεν έχω πάρει πάσο κτλ..
Η διαδικασία ποια είναι;
Πηγαίνω στην γραμματεία συμπληρώνω κάποιο έγγραφο και παίρνω όλα τα χαρτιά που είχα δώσει τότε στην εγγραφή;
Στο τέλος μου δίνουν κάτι που να λέει ότι έχω διαγραφεί ώστε να το δώσω στην άλλη σχολή;
Δεν παίρνεις τα χαρτιά που είχες δώσει...απλώς σου δίνουν να συμπληρώσεις κάτι...και μετά από λίγο σου δίνουν το αποφοιτήριο από τη σχολή ! Και είσαι έτοιμος! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dezrok

Νεοφερμένος

Ο Dezrok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά δεν έχω κάνει διαγραφή από τη σχολή μου ακόμη
Θα πάρω άυριο τηλέφωνο στη γραμματία και μετά θα πάω στα ΚΕΠ να στείλω τα χαρτιά που χριάζεται
(δεν έχω πάρει ούτε το πάσο ούτε είχα δηλώσει τα μαθήματα στο δεύτερο 6μήνο,ούτε έκανα επανεγκραφή πάντως)
Δεν πιστεύω να υπάρξει κάπιο πρόβλημα
ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnseim

Νεοφερμένος

Ο johnseim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδιά δεν έχω κάνει διαγραφή από τη σχολή μου ακόμη
Θα πάρω άυριο τηλέφωνο στη γραμματία και μετά θα πάω στα ΚΕΠ να στείλω τα χαρτιά που χριάζεται
(δεν έχω πάρει ούτε το πάσο ούτε είχα δηλώσει τα μαθήματα στο δεύτερο 6μήνο,ούτε έκανα επανεγκραφή πάντως)
Δεν πιστεύω να υπάρξει κάπιο πρόβλημα
ε?
Eίναι ανάλογα τον υπάλληλο που θα βρεις στα Κ.Ε.Π και τη γραμματεία αν δέχεται να το κάνει έτσι!! Εγώ στα Κ.Ε.Π που πήγα δεν δέχτηκαν...και αναγκάστηκα να πάω Πάτρα.....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dezrok

Νεοφερμένος

Ο Dezrok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πω μη μου λες τέτοια
την κυριακή πρέπει να φύγω για εκεί που πέρασα και δεν ε΄χω όρεξη να τρέχω απο δω και από εκεί
υ.γ : τουλάχιστον σου δίνουν κατευθίαν αν λεω αν πας στη σχολή για τη διαγραφή τη βεβαιωση ότι έχεις διαγραφτεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top