Διαγραφές προπτυχιακών φοιτητών που έχουν υπερβεί τον προβλεπόμενο χρόνο σπουδών

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καθώς άρχισε φέτος η χρονία, άρχισε και η εμφάνιση των γνωστών αφισών μέσα και γύρω από την σχολή(κλασσικά). Μία όμως που μου έκανε εντύπωση έλεγε στο περίπου (δεν θυμάμαι ακριβώς) "η δαπ σε γραφει για την ψηφο σου και η νδ σε διαγράφει για την ψήφο των γονιών σου-στοπ στις διαγραφές φοιητών". Εντάξει κανείς δεν κατηγόρησε την συγκεκριμένη παράταξη για έλλειψη παρωπίδων αλλά εξηγήστε μου γιάτι κάποιος να έχει αντίρρηση, εστώ και αυτοί. Δηλαδή εγώ πρέπει να τελειώσω σε 6 χρόνια και θα έχω τον άλλο που είναι 10 χρόνια στην σχολή και χρωστάει ΜΟΝΟ 35 μαθήματα. Χώρο πιάνουν μόνο τίποτα άλλο. Αν θέλουν πτυχίο στον φράπε(τώρα το γύρισαν σε φρέντο) και στο τάβλι το παίρνουν και σπίτι τους. Και ναι για αυτό το μικρό ποσοστό που όντως δουλεύει τόσο που δεν μπορεί να παρακολουθεί ας γίνει μία εξαίρεση(αν φυσικά μπορούν να το αποδείξουν). Οκ, δεν είναι οι αιώνιοι φοιτητές το μόνο πρόβλημα της χώρας ούτε θα λύσει κάτι σπουδαίο αλλά καθέ αρχή για καλό είναι.

Τώρα θα πέσουν να σου πουν ότι δε στοιχίζουν κάτι ιδιαίτερο πέρα από μια κόλλα χαρτί, τη διόρθωση του καθηγητή και τη θέση στο αμφιθέατρο και ότι κακώς διαφωνείς με το αίτημά τους.

Ωστόσο, εγώ θεωρώ πως είναι θέμα νοοτροπίας, και συμφωνώ πως πρέπει να υπάρχει ένα όριο. Φυσικά να μη γίνει ποτέ αυτό το όριο ν χρόνια, αλλά ν+2 χρόνια νομίζω πως για τις περισσότερες σχολές αρκούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δεν μπορώ άλλο να ασχολούμαι,μου έχουν σπάσει τα νεύρα πραγματικά,ας με διαγράψουν αν είναι να τελειώνουμε,μόνο σύντομα αν είναι δυνατόν,ακόμα και αύριο. :/:

Τα νεύρα μου. :mad: :mad: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Δεν μπορώ άλλο να ασχολούμαι,μου έχουν σπάσει τα νεύρα πραγματικά,ας με διαγράψουν αν είναι να τελειώνουμε,μόνο σύντομα αν είναι δυνατόν,ακόμα και αύριο. :/:

Τα νεύρα μου. :mad: :mad: :mad:

Επειδή σε βλέπω προβληματισμένο, ποιο είναι το πρόβλημα, αν επιτρέπεται; Δε σου άρεσε η σχολή ή απλώς είχες/έχεις άλλες ασχολίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Έχω θέμα υγείας που συνοδεύει,οπότε για εμένα είναι κάπως δύσκολη η ζωή,πόσο μάλλον η σπουδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Έχω θέμα υγείας που συνοδεύει,οπότε για εμένα είναι κάπως δύσκολη η ζωή,πόσο μάλλον η σπουδή.

Λογικό είναι. Δεν ξέρω τι προβλέπεται για τους φοιτητές με προβλήματα υγείας, αν ενδιαφέρεσαι για να αποτρέψεις τη διαγραφή να ενημερωθείς σχετικά μήπως μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό (θα έπρεπε θαρρώ). Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Προς το παρόν @@ προβλέπεται,μας έχουν εξομοιώσει πλήρως.

Αλλά προσωπικά δεν θεωρώ πως διαφέρω από κάποιον που χρειάζεται να δουλέψει για να ζήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εσείς που κατακρίνετε χωρίς επιφυλάξεις τους αργοπορημένους φοιτητές, πρώτα από όλα να δοξάζετε το θεό που είστε υγιέστατοι και είχατε υπεύθυνους γονείς να σας φροντίζουν...Δυστυχώς δεν είχαν όλοι την ίδια τύχη ούτε την ίδια ανθεκτικότητα. Όσον αφορά τη γνωστή καραμέλα για φραπεδόβιους φοιτητές, καλό είναι να βρεθεί κάποιο άλλο επιχείρημα για να συγκαλύψει τον αυταρχισμό σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Εσείς που κατακρίνετε χωρίς επιφυλάξεις τους αργοπορημένους φοιτητές, πρώτα από όλα να δοξάζετε το θεό που είστε υγιέστατοι και είχατε υπεύθυνους γονείς να σας φροντίζουν...Δυστυχώς δεν είχαν όλοι την ίδια τύχη ούτε την ίδια ανθεκτικότητα. Όσον αφορά τη γνωστή καραμέλα για φραπεδόβιους φοιτητές, καλό είναι να βρεθεί κάποιο άλλο επιχείρημα για να συγκαλύψει τον αυταρχισμό σας.

Ζητάς να σταματήσει η κατάκριση στους "λιμνάζοντες" φοιτητές, αλλά μια χαρά κατακρίνεις όσους τάσσονται υπέρ των διαγραφών, αποκαλώντας τους αυταρχικούς. Απαραίτητο στοιχείο κάθε σοβαρής συζήτησης είναι τα σχόλια και οι απόψεις να αφορούν το ζήτημα και να λείπουν οι χαρακτηρισμοί προσώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τώρα θα πέσουν να σου πουν ότι δε στοιχίζουν κάτι ιδιαίτερο πέρα από μια κόλλα χαρτί, τη διόρθωση του καθηγητή και τη θέση στο αμφιθέατρο και ότι κακώς διαφωνείς με το αίτημά τους.

Ωστόσο, εγώ θεωρώ πως είναι θέμα νοοτροπίας, και συμφωνώ πως πρέπει να υπάρχει ένα όριο. Φυσικά να μη γίνει ποτέ αυτό το όριο ν χρόνια, αλλά ν+2 χρόνια νομίζω πως για τις περισσότερες σχολές αρκούν.

Ε ναι γιατί αν δε τρως νταβατζιλίκι απ' το κράτος στα 25 σου δε λέει.
#σοβαρές_συζητήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ε ναι γιατί αν δε τρως νταβατζιλίκι απ' το κράτος στα 25 σου δε λέει.
#σοβαρές_συζητήσεις

Αν θες να συνεχιστεί η συζήτηση, γίνε κατανοητός και όχι ειρωνικός. Τι κερδίζεις έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Λοιπόν με αντικειμενικούς όρους,η διαγραφή των ''αιώνιων'' ούτε την πανεπιστημιακή παιδεία θα αναβαθμίσει,ούτε το κράτος θα γλιτώσει λεφτά,ούτε τίποτα.

Δεν υπάρχει ουσιαστικό επιχείρημα για να γίνει κάτι τέτοιο,αν υπήρχε κάτι ουσιαστικό ναι ας γινόταν.

Έτσι και αλλιώς μόνος σου διαγράφεσαι ή όχι στην τελική(πόσοι και πόσες τα παρατάνε).

Το θέμα είναι δήθεν και υποκριτικό για να δείξει η υπουργάρα πως κάτι αλλάζει στα πανεπιστήμια προς το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν θες να συνεχιστεί η συζήτηση, γίνε κατανοητός και όχι ειρωνικός. Τι κερδίζεις έτσι;

Δεν έγινα κατανοητός; Θεωρείς σωστό το κράτος να σου βάζει χέρι στον τρόπο που διαχειρίζσαι τη ζωή σου σε θέματα που αφορούν σένα και μόνο εσένα; Γιατί;
Και τι σας κάνει να νομίζετε πως οι διαγραφές γίνονται για θέματα νοοτροπίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Δεν έγινα κατανοητός; Θεωρείς σωστό το κράτος να σου βάζει χέρι στον τρόπο που διαχειρίζσαι τη ζωή σου σε θέματα που αφορούν σένα και μόνο εσένα; Γιατί;
Και τι σας κάνει να νομίζετε πως οι διαγραφές γίνονται για θέματα νοοτροπίας;

Θέλω να μου πεις αν είσαι ευχαριστημένος με την επικρατούσα κατάσταση στα πανεπιστήμια. Για να γίνω συγκεκριμένος: φασαρία και χαβαλές την ώρα του μαθήματος, κάπνισμα στις αίθουσες, φθαρμένα έδρανα, καθίσματα κλπ. (ευθύνη των φοιτητών βεβαίως, δεν οφείλει κανένας να έρχεται να τα αντικαθιστά γιατί είναι παράλογο να τα κακομεταχειρίζονται), παντού κομματικές αφίσες και συνθήματα, πολύ συχνά επιθετικού χαρακτήρα.

Χωρίς να πιστεύω ότι οι διαγραφές φοιτητών λύνουν οποιοδήποτε πρόβλημα, θεωρώ πως δεν αποκλείεται να συμβάλλουν σε μια κάπως διαφορετική αντιμετώπιση του Πανεπιστημίου. Πρέπει να καταλάβουμε τη σημασία του χώρου για τη μόρφωση και την επαγγελματική μας εκπαίδευση, και πρέπει να φερόμαστε στον χώρο (όπως και σε όλους τους χώρους βεβαίως) με σεβασμό. Θεωρώ πως κάποιος που είναι στο 10ο έτος σε ένα 4ετές τμήμα και πηγαίνει μόνο για να δώσει μαθήματα, παρακαλώντας στο γραπτό του τον καθηγητή να τον περάσει από λύπηση, επειδή "είναι το τελεταίο του μάθημα", όχι μόνο δεν προσφέρει οτιδήποτε στον κλάδο που επέλεξε ως αντικείμενο για τις σπουδές του, αλλά συντελεί στην αντιμετώπιση του Πανεπιστημίου ως ένα καφενείο όπου πατάμε όποτε το θυμόμαστε μήπως σταθούμε τυχεροί. Άλλο να τελειώσει λίγο αργότερα από τους υπόλοιπους λόγω δουλειάς ή κάποιου άλλου θέματος (αν είναι κάτι προσωρινό μπορεί να κάνει και διακοπή σπουδών), και άλλο να ξεχάσει ότι είναι φοιτητής και να περιμένει να πάρει πτυχίο κατά τύχη.

Μπορεί να κάνω λάθος, μπορεί οι διαγραφές να μη βοηθούσαν καθόλου στη διαφορετική αντιμετώπιση του Πανεπιστημίου από τους φοιτητές. Ωστόσο ακριβώς επειδή θεωρώ απαραίτητη την ισχύ ορισμένων κανόνων σε αυτόν τον χώρο, πιστεύω πως κάποιος ο οποίος δεν ενδιαφέρεται ούτε για το αντικείμενο των σπουδών του, ούτε ακόμα για την ολοκλήρωση των σπουδών του με σκοπό να αναζητήσει κάποια σχετική εργασία (οι καιροί είναι δύσκολοι, δεδομένο, αλλά δεν έχει σχέση με αυτό που λέω), μάλλον δε χρειάζεται να παραμείνει στον χώρο.

Απαραίτητες δε θεωρώ τις διαγραφές, θεωρώ τις κυρώσεις στους φοιτητές που παραβαίνουν ορισμένους κανόνες (όχι που θα βγάλω εγώ από το μυαλό μου, για υπάρχοντες μιλάω, όπως σωματικές και φραστικές επιθέσεις, κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους, καταστροφή δημόσιας περιουσίας).

Όπως και να'χει, ξαναλέω ότι δεν έχω παγιωμένη στάση πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα. Σίγουρα, με τα δεδομένα που έχω, δε διαφωνώ. Καλώς ή κακώς, το βλέπω σαν ευκαιρία να αλλάξει η νοοτροπία μας για το Πανεπιστήμιο. Ίδωμεν.

Υ.Γ: Αναλόγως και τον κλάδο. Αν μιλάμε για ιατρό που πάει να πάρει πτυχίο αραχτός στα 12-14 χρόνια προσπαθώντας να περάσει με 5 (υποθετική περίπτωση βεβαίως, δεν είπα ότι έχω κάποιο παράδειγμα), καταλαβαίνουμε ότι διακινδυνεύονται ορισμένα πράγματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
κάποιος ο οποίος δεν ενδιαφέρεται ούτε για το αντικείμενο των σπουδών του, ούτε ακόμα για την ολοκλήρωση των σπουδών του με σκοπό να αναζητήσει κάποια σχετική εργασία (οι καιροί είναι δύσκολοι, δεδομένο, αλλά δεν έχει σχέση με αυτό που λέω), μάλλον δε χρειάζεται να παραμείνει στον χώρο.
Αυτός διαγράφεται και τώρα.

Αν δεν κάνεις εγγραφή σε 2 συνεχόμενα εξάμηνα έχεις διαγραφεί...εκτός και αν κάνεις δήλωση μετά (κάτι τέτοιο).

Ο άλλος που δίνει όπως δίνει,παλεύει και άρα θέλει,άρα γιατί όχι;;;
(δεν είναι πάνω από πενήντα φοιτητές σε κάθε σχολή που το παιδεύουν,συναντήθηκα μαζί τους)

ΑΝ ήταν Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο και πληγώνονταν το διεθνές κύρος του πανεπιστημίου από τους ''αιώνιους'',ίσως να έστεκε η διαγραφή τους,αλλά τώρα τi;

Λέτε να πλακώσουν όλοι οι Ευρωπαίοι μετά την διαγραφή των ''αιώνιων'' να σπουδάσουν Ελλάδα και να αφήσουν το χρήμα τους;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
ΑΝ ήταν Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο και πληγώνονταν το διεθνές κύρος του πανεπιστημίου από τους ''αιώνιους'',ίσως να έστεκε η διαγραφή τους,αλλά τώρα τi;

Λέτε να πλακώσουν όλοι οι Ευρωπαίοι μετά την διαγραφή των ''αιώνιων'' να σπουδάσουν Ελλάδα και να αφήσουν το χρήμα τους;;;:P

Βέβαια, δε θεωρώ ασήμαντο το να έχουν τα πανεπιστήμια μιας χώρας "καλά" ονόματα. Δεν το συζητάμε να είναι "το όνομα" λόγος για τις διαγραφές, σε καμία περίπτωση, απλώς πρέπει να δούμε αν πράγματι θα αναβάθμιζαν τα πανεπιστήμια και αν θα συνέβαλλαν στη διαφορετική αντιμετώπιση των φοιτητών προς αυτά, η οποία αποστολή είναι σίγουρα δύσκολη. Δε μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο υπέρ των διαγραφών. Ξαναλέω ότι για μένα είναι απολύτως απαραίτητη η επιβολή της τάξης στο πανεπιστήμιο γιατί πραγματικά ενοχλούμαι που ο καθένας κάνει ό,τι θέλει εκτός των πλαισίων του νόμου. Οι διαγραφές είναι δευτερεύον ζήτημα για τη βελτίωση (ή μη) του πανεπιστημίου, με διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θέλω να μου πεις αν είσαι ευχαριστημένος με την επικρατούσα κατάσταση στα πανεπιστήμια. Για να γίνω συγκεκριμένος: φασαρία και χαβαλές την ώρα του μαθήματος, κάπνισμα στις αίθουσες, φθαρμένα έδρανα, καθίσματα κλπ. (ευθύνη των φοιτητών βεβαίως, δεν οφείλει κανένας να έρχεται να τα αντικαθιστά γιατί είναι παράλογο να τα κακομεταχειρίζονται), παντού κομματικές αφίσες και συνθήματα, πολύ συχνά επιθετικού χαρακτήρα.

Χωρίς να πιστεύω ότι οι διαγραφές φοιτητών λύνουν οποιοδήποτε πρόβλημα, θεωρώ πως δεν αποκλείεται να συμβάλλουν σε μια κάπως διαφορετική αντιμετώπιση του Πανεπιστημίου. Πρέπει να καταλάβουμε τη σημασία του χώρου για τη μόρφωση και την επαγγελματική μας εκπαίδευση, και πρέπει να φερόμαστε στον χώρο (όπως και σε όλους τους χώρους βεβαίως) με σεβασμό. Θεωρώ πως κάποιος που είναι στο 10ο έτος σε ένα 4ετές τμήμα και πηγαίνει μόνο για να δώσει μαθήματα, παρακαλώντας στο γραπτό του τον καθηγητή να τον περάσει από λύπηση, επειδή "είναι το τελεταίο του μάθημα", όχι μόνο δεν προσφέρει οτιδήποτε στον κλάδο που επέλεξε ως αντικείμενο για τις σπουδές του, αλλά συντελεί στην αντιμετώπιση του Πανεπιστημίου ως ένα καφενείο όπου πατάμε όποτε το θυμόμαστε μήπως σταθούμε τυχεροί. Άλλο να τελειώσει λίγο αργότερα από τους υπόλοιπους λόγω δουλειάς ή κάποιου άλλου θέματος (αν είναι κάτι προσωρινό μπορεί να κάνει και διακοπή σπουδών), και άλλο να ξεχάσει ότι είναι φοιτητής και να περιμένει να πάρει πτυχίο κατά τύχη.

Μπορεί να κάνω λάθος, μπορεί οι διαγραφές να μη βοηθούσαν καθόλου στη διαφορετική αντιμετώπιση του Πανεπιστημίου από τους φοιτητές. Ωστόσο ακριβώς επειδή θεωρώ απαραίτητη την ισχύ ορισμένων κανόνων σε αυτόν τον χώρο, πιστεύω πως κάποιος ο οποίος δεν ενδιαφέρεται ούτε για το αντικείμενο των σπουδών του, ούτε ακόμα για την ολοκλήρωση των σπουδών του με σκοπό να αναζητήσει κάποια σχετική εργασία (οι καιροί είναι δύσκολοι, δεδομένο, αλλά δεν έχει σχέση με αυτό που λέω), μάλλον δε χρειάζεται να παραμείνει στον χώρο.

Απαραίτητες δε θεωρώ τις διαγραφές, θεωρώ τις κυρώσεις στους φοιτητές που παραβαίνουν ορισμένους κανόνες (όχι που θα βγάλω εγώ από το μυαλό μου, για υπάρχοντες μιλάω, όπως σωματικές και φραστικές επιθέσεις, κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους, καταστροφή δημόσιας περιουσίας).

Όπως και να'χει, ξαναλέω ότι δεν έχω παγιωμένη στάση πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα. Σίγουρα, με τα δεδομένα που έχω, δε διαφωνώ. Καλώς ή κακώς, το βλέπω σαν ευκαιρία να αλλάξει η νοοτροπία μας για το Πανεπιστήμιο. Ίδωμεν.

Υ.Γ: Αναλόγως και τον κλάδο. Αν μιλάμε για ιατρό που πάει να πάρει πτυχίο αραχτός στα 12-14 χρόνια προσπαθώντας να περάσει με 5 (υποθετική περίπτωση βεβαίως, δεν είπα ότι έχω κάποιο παράδειγμα), καταλαβαίνουμε ότι διακινδυνεύονται ορισμένα πράγματα. :P


Δεν είμαι ευχαριστημένος με την κατάσταση στα πανεπιστήμια. Δε μου αρέσουν ούτε οι παλιές εγκαταστάσεις,ούτε τα απαρχαιωμένα μαθήματα, ούτε η στάση κάποιων καθηγηταράδων, ούτε το πώς εμπλέκονται οι πολιτικές παρατάξεις με τα του πανεπιστημίου, ούτε η στάση των φοιτητών προς την ίδια τους τη σχολή ως αποτέλεσμα όλων των υπολοίπων. Αλλά κανένα από αυτά δεν σχετίζεται άμεσα με το θέμα των αιωνίων. Που και άμεσα να σχετιζόταν διαγραφή δε θα εφάρμοζα σε καμία περίπτωση με μόνη εξαίρεση τυχόν σοβαρά πειθαρχικά παραπτώματα.

Μου φέρεις ως παράδειγμα τον 10ετή φοιτητή που παρακαλάει να περάσει το μάθημα. ΠΟΥ ΖΕΙΣ; Πόσοι φοιτητές ( κανονικού εξαμήνου ) κυνηγάνε καθηγητές ζητώντας τους στεγνά να τους μετατρέψουν όχι μόνο το 4 σε 5, αλλά και το 6 σε 7, το 7 σε 8, το 8 σε 9. Και πολλες φορές το πετυχαίνουν. Γιατί να μη το κάνουν; έχουν κάτι να χάσουν; ή μήπως πρέπει να λέγεσαι ν-ετής για να έχεις κάποιο κοφτήρι για πτυχίο, ή να θες οποιοδήποτε βαθμό. Έχετε αμφιβολίες για τον τρόπο βαθμολόγησης; κι εγώ. Ο φοιτητής όμως εκεί τη δουλειά έχει; ρίχνει άδεια να πιάσει γεμάτα. Τον καθηγητή θα αξιολογήσεις. Ας γίνει μια δειγματοληπτική σε μια εξεταστική, ας περάσουν από ένα δεύτερο χέρι τα γραπτά να δούμε ποιος κοροϊδεύει και ποιος όχι. Θα γίνει; Εκεί που πρέπει όχι. Γιατί αυτούς που μας ενδιαφέρει δε τους αγγίζει κανείς το ξέρεις κι εσύ κι εγώ. Άρα πάμε στην εύκολη λύση στον κάθε φοιτητή να τα ρίξουμε.

Ο κόσμος που δεν ενδιαφέρεται για το αντικείμενο σπουδών του; Με ποια κριτήρια το λες αυτό; Ξέρεις τη κάθε περίπτωση ξεχωριστά; Οι καιροί είναι δύσκολοι εσύ το λες. Νομίζεις πως μπορεί εύκολα κάποιος να κάθεται με τα χρόνια σε μια σχολή ρουφώντας τα λεφτά των γονιών του χωρίς να κάνει τίποτα; Ή για να το δούμε αλλιώς κάποιος που άφησε σε δεύτερη προτεραιότητα τη σχολή του για να πιάσει μια δουλειά να μπορεί να ζει σημαίνει πως δεν ενδιαφέρεται;
Αλλά ακόμη κι αν δεν ενδιαφερόταν και την παράταγε τελείως, γιατί να διαγραφεί ντε και καλά; κοστίζει κάτι η εγγραφή του στα μητρώα της σχολής; Εγώ σου λέω πως τον πιάνουν οι ανησυχίες του και του τη βιδώνει να τη ξανά πιάσει στα 35 του. Ποιον θα πειράξει;

Αν εξαιρέσουμε λοιπόν το θέμα με την επιεική βαθμολογία που απάντησα σε τι ακριβώς βλάπτει ο αιώνιος το πανεπιστήμιο; Μήπως τελικά το όλο θέμα που μας ξινίζει είναι η αλλαγή νοοτροπίας; Αν ναι ξανά ρωτάω γιατί δεν απάντησες, θεωρείς σωστό το κράτος να επιβάλλεται σε έναν ενήλικα για θέματα που άπτονται της προσωπικής του ζωής;

Αυτό με την ιατρική ακούγεται ξανά και ξανά και γίνεται πολύ καραμέλα όταν θέλουμε να δείξουμε τη σημαντικότητα των σπουδών. Πρώτον υπάρχει κάποιος λόγος που η ιατρική είναι 6 χρόνια κι όχι 4, και για να ασκήσεις επάγγελμα θες πρώτα επιπλέον αγροτικό και ειδίκευση ( βάλε 5 χρόνια να σαι μέσα ).
Δεύτερον ένα μεγάλο μέρος του δημοσίου αποτελείται από γιατρούς σχολών τυο εξωτερικού αμφιβόλλου ποιότητας πτυχίων που πιθανότατα ποτέ δεν ελέγχθηκαν, ή ακόμα και κομπογιαννητών που τους έμπασαν στο έτσι. Μας καίει το επίπεδο των γιατρών; ωραία, μας λείπουν και κάμποσες 100άδες άλλες περιπτώσεις.
Αν θεωρούμε πως το 5 δεν είναι επαρκής βαθμός για να δώσει επαγγελματικά δικαιώματα να μπει ως βάση το 6. Αν θεωρούμε πως οι βαθμοί δεν μπαίνουν αντικειμενικά να γίνει αξιολόγηση.
Οι φοιτητές τι σχέση έχουν με όλα αυτά; Μήπως στρουθοκαμηλίζουμε λίγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
E όσο πιο δαπιτοκρατούμενη είναι μια σχολή τόσο πιο πιθανό είναι τέτοιες πράξεις να προχωρούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
E όσο πιο δαπιτοκρατούμενη είναι μια σχολή τόσο πιο πιθανό είναι τέτοιες πράξεις να προχωρούν.
ΠΑΣΠ ιδέα ΠΑΣΠ ιδέα ενωμένη αριστερά
απ' τα χρόνια του Αντρέα πάντα αγωνιστικά.

Seriously?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Βέβαια, δε θεωρώ ασήμαντο το να έχουν τα πανεπιστήμια μιας χώρας "καλά" ονόματα. Δεν το συζητάμε να είναι "το όνομα" λόγος για τις διαγραφές, σε καμία περίπτωση, απλώς πρέπει να δούμε αν πράγματι θα αναβάθμιζαν τα πανεπιστήμια και αν θα συνέβαλλαν στη διαφορετική αντιμετώπιση των φοιτητών προς αυτά, η οποία αποστολή είναι σίγουρα δύσκολη. Δε μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο υπέρ των διαγραφών. Ξαναλέω ότι για μένα είναι απολύτως απαραίτητη η επιβολή της τάξης στο πανεπιστήμιο γιατί πραγματικά ενοχλούμαι που ο καθένας κάνει ό,τι θέλει εκτός των πλαισίων του νόμου. Οι διαγραφές είναι δευτερεύον ζήτημα για τη βελτίωση (ή μη) του πανεπιστημίου, με διαφορά.
Κάτι τέτοια λέει ο Σαμαράς,ο Μπουμπούκος,ο Βορίδης και ο Κρανιδιώτης,να το προσέξεις.

Αλλά βέβαια τους απασχολεί η νομιμότητα και η τάξη μόνο όπου τους βολεύει και τους είναι εύκολο (π.χ. ''αιώνιους'' φοιτητές),εσένα σε απασχολεί η νομιμότητα παντού και πάντα ή όπου σου είναι εύκολο να την υπερασπίζεσαι και να κάνεις φιγούρα;

Το σύνταγμα κατοχυρώνει το δικαίωμα στην παιδεία,υγεία,εργασία και ελευθερία. Αυτά τα τέσσερα βιάζονται καθημερινά πλέον σε όλα τα μήκη και πλάτη της ελληνικής κοινωνίας,αλλά φταίνε οι ''αιώνιοι''.

Και αφού δεν θα κάνει το πανεπιστήμιο καλύτερο η διαγραφή τους,ποιος ο λόγος;

Παραίτηση του αντιπρύτανη μετά τις προκλητικές δηλώσεις



Ωραίο πράγμα η νομιμότητα ε; ''Να τρως και μια σφαλιάρα αν παραφέρεσαι''....

Όλα αυτά τα χουντοσπέρματα ρε γμτ πως ήρθαν ξαφνικά στα πάνω τους,πως ήρθαν,αφού είμαστε μια ευρωπαϊκή δημοκρατία :hmm::hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top