Διάβασμα στη Γ' Λυκείου

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παρ΄όλο που δεν έχω την εμπειρία μαθητή τρίτης λυκείου, ξέρω με σιγουριά ότι πρόκειται για προσωπικό θέμα... Κανείς δεν μπορεί να σου υποδείξει πως θα διαβάζεις γιατί πολύ απλά είναι διαφορετικός από εσένα... Υποκειμενικά πράγματα είναι αυτά!

Εχεις πιασει το νοημα!!! ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ!! Ξερω κοπελα που διαβαζε απο το πρωι μεχρι το βραδυ -κυριολεκτικα- , εγω ολη τη χρονια πετουσα χαρταετο και εγραψε λιγοτερο απο μενα... Αλλος θελει 4 ωρες, αλλος 14!! Και το βλεπεις και στην πορεια το ποσο διαβασμα χρειαζεσαι...Αμα δεις οτι στο πρωτο τριμηνο δεν ειναι αρκετο και δεν αποδιδεις οσο θα ηθελες, φορτσαρεις περισσοτερο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Πολύ καλή η μέθοδος (πλεκτή) που παρέθεσε η Χριστιάννα και αποδοτική..
Έτσι μπορείς να δείξεις στο διορθωτή ότι όντως ξέρεις για τι πράγμα μιλάς και δεν έχεις απλά παπαγαλήσει μια παράγραφο και τη γράφεις!
Πάνω-κάτω στο ίδιο μοτίβο μας έβαζε να δουλεύουμε και η καθηγήτρια από το φροντιστήριο που πήγαινα..!
Δοκίμασέ την και αν δεν σε βολεύει βρίσκεις κάτι άλλο, αν και θα σε βολέψει φαντάζομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Eγώ την Ιστορία φοβάμαι και τα Αρχαία.
Είμαι σίγουρη ότι θα κολλήσω σε κανένα ερμηνευτικό ή ερώτηση που θέλει πράγματα απ΄το βιβλίο. =[
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Eγώ την Ιστορία φοβάμαι και τα Αρχαία.
Είμαι σίγουρη ότι θα κολλήσω σε κανένα ερμηνευτικό ή ερώτηση που θέλει πράγματα απ΄το βιβλίο. =[



Αν φτιάξεις ένα πρόγραμμα, το τηρείς και οργανώσεις το διάβασμά σου, δεν υπαρχει λογος να φοβασαι και να αγχωνεσαι γιατί θα τα ξέρεις όλα..!
Το παν ειναι πως θα κατανειμεις το χρονο σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Η αποστήθιση είναι το θέμα. Δε συγκρατώ εύκολα. Ξεχνώ. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Η αποστήθιση είναι το θέμα. Δε συγκρατώ εύκολα. Ξεχνώ. :/:

Γι'αυτό σου λέω συστηματικό διάβασμα ;)
Έτσι, με τις επαναλήψεις δεν θα τα ξεχνάς τόσο εύκολα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Tι να σου πω, μακάρι. Εύχομαι να μην πάθω κανά μπλακ άουτ.:P
Με το πρόγραμμα δεν το 'χω καθόλου... Προσπαθώ τώρα τους τελευταίους μήνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Όταν μπεις μέσα στην αίθουσα, καθίσεις στο θρανίο, πάρεις τα θέματα και δεις ότι τα ξέρεις, όλα θα σου φύγουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Να τα ξερω είναι το θέμα. Nα μην ξεχάσω. :P

Αχ, τέλος πάντων... Είδομεν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Προτρεπτική υποτακτική αορίστου β' δεν είναι αυτό; Άρα ίδωμεν (= να/ας δούμε) ; Το 'χει ψάξει κανείς, γιατί δεν είμαι σίγουρη. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ναι ίδωμεν είναι
Δε θα έπρεπε όμως να χρησιμοποιήσει το "οψόμεθα" αφού θέλει να πει: θα δούμε;

:P κολλήματα που έχουμε εμείς οι θεωρητικάριοι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ουπς μπερδεύτηκα. :redface:
Οψόμεθα ήθελα να πω. :oops:

Ρεζίλιιι:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
:P κολλήματα που έχουμε εμείς οι θεωρητικάριοι:P
γιατι το λες αυτο αναστασια?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
don't make fun of us :P Είμαστε άλλη ράτσα χαχαχαχαχα:P:P:P
ξερεις οτι το σεβομαι;) το βραδυ θα μου μαθεις τιποτα απο αρχαια να ξερεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
:P κολλήματα που έχουμε εμείς οι θεωρητικάριοι:P

Φήμες :P
Έχει βγει μια βρώμα στην γειτονιά ότι σε εμάς τους θεωρητικούς αρέσει να διορθώνουμε τους άλλους, αλλά το κάνουμε για το καλό τους :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Φήμες :P
Έχει βγει μια βρώμα στην γειτονιά ότι σε εμάς τους θεωρητικούς αρέσει να διορθώνουμε τους άλλους, αλλά το κάνουμε για το καλό τους :P :P

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!
Ααα να ρωτήσω κάτι, έχω τη συνήθεια όταν διαβάζω να τα γράφω με αρίθμηση στο πλάι σε ένα τετράδιο , σε μαθήματα όπως η ιστορία που πρέπει να τα μάθω αυτολεξί. Τα θυμάμαι άψογα έτσι, αλλά μου λένε ότι δεν είναι καλό γιατί χάνω χρόνο. Να αλλάξω μέθοδο λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!
Ααα να ρωτήσω κάτι, έχω τη συνήθεια όταν διαβάζω να τα γράφω με αρίθμηση στο πλάι σε ένα τετράδιο , σε μαθήματα όπως η ιστορία που πρέπει να τα μάθω αυτολεξί. Τα θυμάμαι άψογα έτσι, αλλά μου λένε ότι δεν είναι καλό γιατί χάνω χρόνο. Να αλλάξω μέθοδο λέτε;
όχι και εγώ το έκανα!! Ίσα ίσα σε μερικά δεν γίνεται και αλλιώς. Για παράδειγμα σε κάποια σημεία λέει "και έκαναν αυτό, εκείνο, το άλλο, το παράλλο" (:P) αυτά μπορείς να τα βάλεις 1,2,3,4! Και έτσι τα θυμάσαι καλύτερα! Βέβαια εγώ δεν τα σημείωνα σε τετράδιο αλλά χρησιμοποιούσα εκείνα τα αυτοκόλλητα χαρτάκια (post-it) και τα έβαζα πάνω στο βιβλίο. Εμένα με βοήθησε.
Μπορείς βέβαια να κάνεις και σχεδιαγράμματα. και αυτό βοηθάει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
όχι και εγώ το έκανα!! Ίσα ίσα σε μερικά δεν γίνεται και αλλιώς. Για παράδειγμα σε κάποια σημεία λέει "και έκαναν αυτό, εκείνο, το άλλο, το παράλλο" (:P) αυτά μπορείς να τα βάλεις 1,2,3,4! Και έτσι τα θυμάσαι καλύτερα! Βέβαια εγώ δεν τα σημείωνα σε τετράδιο αλλά χρησιμοποιούσα εκείνα τα αυτοκόλλητα χαρτάκια (post-it) και τα έβαζα πάνω στο βιβλίο. Εμένα με βοήθησε.
Μπορείς βέβαια να κάνεις και σχεδιαγράμματα. και αυτό βοηθάει ;)

Ναι! και post it βάζω πάνω στο βιβλίο. Δε μπορώ να το διαβάζω σα κείμενο και να το θυμάμαι μετά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αφού έτσι τα μαθαίνεις καλύτερα, μη σταματήσεις, κι εγώ όταν είχε φτάσει Πάσχα και είχαν στενέψει τα περιθώρια με την Ιστορία, γράφοντάς την, την έμαθα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top