Διάβασμα στην φοιτητική ζωή

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Για μένα τις περισσότερες φορές καλύτερα ο καθηγητής να μη σε ξέρει προσωπικά.Κι ας μη σε βάλει 9 ή 10.
Από μακριά κι αγαπημένοι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Με αυτό τι θες να πεις; :hmm::)

Η επιτυχια σε οποιοδηποτε κλαδο ειναι αποτελεσμα συνεχους αξιολογησης.
Δεν σημαινει οτι καποιος καποτε που ηταν καλος θα εξακολουθει παντοτε να ειναι αποδοτικος.

Ποσο μαλλον οταν υπαρχει αδιαφανεια στον τροπο εξετασης σε αρκετες χωρες.Το κλειδι:συνεχης αξιολογηση για την ουσια και οχι τον τυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Να αυτο ειναι ανυποφορο στο φορουμ.Πας να γραψεις κατι σωστο και πεταγεται ενας να πεταξει την εξυπναδα του,θεωρωντας σε υποδεεστερο.Απο που και ως που;
Το το είναι σωστό και τι όχι,στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι θέμα υποκειμενικό.
Δεν είναι εξυπνάδα,αλλά μια περίπτωση που μπορεί να σου τύχει.
Ποιος υποβάθμισε ποιον,φαίνεται ξεκάθαρα στο δικό σου μήνυμα,που είναι γεμάτο κακία και κόμπλεξ. :)
Ποσο χαζο ειναι αυτο.Χωρις να εχει καν καμια σχεση με μεταπτυχιακα κλπ,πετας μια αρλουμπα του τυπου ''αν δεν εχει ο αλλος τετοιο βαθμο,δεν περασει σε μεταπτυχιακο,δεν εκεινο,δεν το αλλο..''.Πως φαινεται απο μακρια οτι ενω δεν εχεις καμια σχεση,κρινεις με ελιτιστικο τροπο,εναν αλλο,θεωρωντας πως αυτος ειναι χαζος που δεν τα καταφερε,και οτι εσυ η ιδια και καθε εσυ θα τα καταφερεις.
Wtf man?
Δεν είπα πως ο κάθε πτυχιούχος πρέπει ντε και καλά να πάει να κάνει μεταπτυχιακό. Όταν όμως σου καυλώσει να το κάνεις και μετά από 4 χρόνια με Μ.Ο. 5 σου πουν "συγγνώμη,αλλά έχουμε και καλύτερες εναλλακτικές",θα αρχίσεις να λες "α δεν ήξερα,α δεν ρώταγα". [το Β' ενικό πρόσωπο,καθαρά για καλύτερη επεξήγηση]. Λες στην κοπέλα "και το 5 καλό είναι",όχι δεν είναι πάντα καλό το 5. Σε κάποιες περιπτώσεις θέλεις παραπάνω.
Όσον αφορά τον εαυτό μου,μια χαρά επίγνωση έχω το τι γίνεται με τα μεταπτυχιακά. Και για τυχόν κενά που έχω,δεν εκφράζω άποψη.
Επίσης,το τι πιστεύω για κάποιον,δεν μπορείς να το μαντέψεις από μία φράση δέκα λέξεων.Jesus.
Να τα παρουμε απο την αρχη;
Αναμεσα στο 8,5-9 και στο 5 που ειπες περιλαμβανεται κατι περισσοτερο απο το 99,9% των φοιτητων.Το γεγονος οτι σε καποια τμηματα ειναι αδυνατον να εχεις βαθμο πτυχιου,8,5-9,εσενα δεν σου λεει τιποτα;Οκ,νταξει μπορει να χει ο πρωτος των πρωτων,αυτος που ειναι ιδιοφυια,αυτος που δοθηκε αποκλειστικα στην επιστημη χωρις να αναπτυξει κοινωνικες σχεσεις ως φοιητης,πιστευεις ολοι οι αλλοι ειμαστε χαζοι ε;Ο καθενας πρεπει να ζει με τις επιλογες που οριζεις ποιος και γιατι;Ας σοβαρευτουμε και λιγο.
Πω ρε πούστη μου,άλλη γλώσσα μιλάμε.
Δεν ανέφερα τίποτα για >9. Είπα,όταν θες ένα καλό μεταπτυχιακό,το πεντάρι που χτυπιέστε όλοι να αποδείξετε ότι είναι μια χαρά,δεν θα είναι. Πιο απλά ελληνικά,δεν γίνεται,λυπάμαι.
Λολ.Ειλικρινα απεχθανομαι τετοιες αποψεις.Και κυριως οταν βλεπω 17 χρονα σαν την Ερμινα παραπανω με σχεση με την νομικη κατι λιγοτερο απο την καθημερινη παρακολουθηση του ακρως οικογενειακον,να μιλανε για διδακτορικο..Δεν ειναι θεμα το να χει κανεις ονειρα,ειναι να ειναι προσγειωμενος.Και γω οχι μονο ειχα παλεψει να χω πανω απο 8 στη σχολη μου,αλλα ειχα φαει και καθε σκατο για αυτο,καθε μελος δεπ,καθε καθηγητικη παρανοια.Τωρα κοιτωντας πισω,μακαρι να τα αλλαζα ολα,γιατι βλεπω δεν αξιζε την πιεση και τον κοπο και ειλικρινα δεν ντρεπομαι να το πω.Για αυτο μιλαω.Μπας και παραδειγματιστει κανεις.Σημασια εχει η ουσια του μαθηματος.Αυτο να γινει αυτοσκοπος.Εχοντας ως αυτοσκοπο να βγαλω πανω απο 5795906596 βαθμο πτυχιου οδηγεισαι σε ασχημους δρομους.
Ρώτησε η κοπέλα. Με έναν απλό και ευγενικό τρόπο,μπορούσες να της τα πεις,ότι "το και το,αλλά στα ελληνικά δημόσια πανεπιστήμια γίνεται μπουρδέλο και μην περιμένεις για αξιοκρατία,ώστε να πάρεις 8-9 που θες και ίσως αξίζεις"
Υγ Επειδη τωρα θα ξανααπαντησεις και δεν εχω ορεξη να αναλυω το αυτονοητο,καλημερα.Οταν καποτε ξυπνησεις,θα δεις οτι το 5 που σου κλεινει πορτες οπως εσυ λες,σου ανοιγει πολλες εκαστοτε με το τμημα.Oταν και αμα ''μεγαλωσεις'',ελπιζω να το καταλαβεις.
Once again,καλύτερα να ξέρει όλες τις περιπτώσεις και να διαλέξεις τι είναι καλύτερο το 5 με Χ πόρτα ή το 8 με Ψ πόρτα.

Γενικά,από μία φράση,έχεις βρει 55 συμπεράσματα,τα οποία ούτε καν με αντιπροσωπεύουν και πας να μου την πεις. Φαίνεται,άλλος πρέπει να ωριμάσει εδώ πέρα.
Χάρηκα για την όσο ευχάριστη κουβέντα,που έγινε με τόσο πολιτισμένο διάλογο.
Να'σαι καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
carpe_nochtem ο βαθμός 6 και οι δεκαδικές του εκφράσεις, δεν υπάρχουν; Γιατί τα πάντα θα πρέπει να είναι 9 ή 5;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Το το είναι σωστό και τι όχι,στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι θέμα υποκειμενικό.
Δεν είναι εξυπνάδα,αλλά μια περίπτωση που μπορεί να σου τύχει.
Ποιος υποβάθμισε ποιον,φαίνεται ξεκάθαρα στο δικό σου μήνυμα,που είναι γεμάτο κακία και κόμπλεξ. :)

Wtf man?
Δεν είπα πως ο κάθε πτυχιούχος πρέπει ντε και καλά να πάει να κάνει μεταπτυχιακό. Όταν όμως σου καυλώσει να το κάνεις και μετά από 4 χρόνια με Μ.Ο. 5 σου πουν "συγγνώμη,αλλά έχουμε και καλύτερες εναλλακτικές",θα αρχίσεις να λες "α δεν ήξερα,α δεν ρώταγα". [το Β' ενικό πρόσωπο,καθαρά για καλύτερη επεξήγηση]. Λες στην κοπέλα "και το 5 καλό είναι",όχι δεν είναι πάντα καλό το 5. Σε κάποιες περιπτώσεις θέλεις παραπάνω.
Όσον αφορά τον εαυτό μου,μια χαρά επίγνωση έχω το τι γίνεται με τα μεταπτυχιακά. Και για τυχόν κενά που έχω,δεν εκφράζω άποψη.
Επίσης,το τι πιστεύω για κάποιον,δεν μπορείς να το μαντέψεις από μία φράση δέκα λέξεων.Jesus.

Πω ρε πούστη μου,άλλη γλώσσα μιλάμε.
Δεν ανέφερα τίποτα για >9. Είπα,όταν θες ένα καλό μεταπτυχιακό,το πεντάρι που χτυπιέστε όλοι να αποδείξετε ότι είναι μια χαρά,δεν θα είναι. Πιο απλά ελληνικά,δεν γίνεται,λυπάμαι.

Ρώτησε η κοπέλα. Με έναν απλό και ευγενικό τρόπο,μπορούσες να της τα πεις,ότι "το και το,αλλά στα ελληνικά δημόσια πανεπιστήμια γίνεται μπουρδέλο και μην περιμένεις για αξιοκρατία,ώστε να πάρεις 8-9 που θες και ίσως αξίζεις"

Once again,καλύτερα να ξέρει όλες τις περιπτώσεις και να διαλέξεις τι είναι καλύτερο το 5 με Χ πόρτα ή το 8 με Ψ πόρτα.

Γενικά,από μία φράση,έχεις βρει 55 συμπεράσματα,τα οποία ούτε καν με αντιπροσωπεύουν και πας να μου την πεις. Φαίνεται,άλλος πρέπει να ωριμάσει εδώ πέρα.
Χάρηκα για την όσο ευχάριστη κουβέντα,που έγινε με τόσο πολιτισμένο διάλογο.
Να'σαι καλά. :)


Γενικα,εκατσες να διαβασεις τι εγραψα;
Οχι,πολυ απλα, βρηκες να πεταξεις μια εξυπναδα.

Ποτε δεν εγραψα οτι το 5 ειναι αρκετο και δη για τη νομικη που σπουδαζει η ερμινα και η καθε ερμινα.Αλλα ειναι δικαιωμα μου και θα το υποστηριξω μεχρι τελους να θεωρω οτι το πανεπιστημιο δεν ειναι καραμελες για να θεωρει καποιος το 8,5-9 ευκολακι,με λυκειακη νοοτροπια.Το 5 οπως και το 6 ειναι νουμερα και ετσι θα παραμεινουν.Οχι τιποτα, θα διαβασει κανεις τι γραφεται και θα νομιζει οτι απετυχε επειδη εχει 7+
Επισης σαφως εχω το δικαιωμα να καυτηριασω τετοιες αποψεις οταν τις βλεπω να γραφονται.Αφενος γιατι ο βαθμος γινεται αυτοσκοπος με τη σκληρη εννοια του λυκειου (κατι απο το οποιο πρεπει να απεμπλακει ο καθε φοιτητης) και αφετερου το πανεπιστημιο πρεπει καποτε να σε απαγκιστρωσει απο τη βαθμοθηρια.Αν αδυνατεις να το καταλαβεις,δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω.

Για τα μεταπτυχιακα:επειδη φαινεται οτι εχεις παγερη αγνοια και πολλοι λενε οτι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας:Ειναι πολυ χαζο να υποστηριζεις οτι ξερεις τι συμβαινει και οτι εχεις σαφη επιγνωση τη στιγμη που εμφανως δεν εχεις ασχοληθει,ειδικα αν λαβουμε υποψη οτι δεν σπουδαζεις ελλαδα.Δεν μπορεις να ξερεις τι συνθηκες επικρατουν σε καθε τμημα καθε πανεπιστημιου που προσφερει μεταπτυχιακο προγραμμα,τι ζητηση υπαρχει, με τι κριτηρια επιλεγουν και ποσο μετραει το πτυχιο.Πολλα μεταπτυχιακα εξάλλου γινονται σε διεπιστημονικη κατευθυνση.Και αυτο δειχνει οτι το ευρος των επιλογων ειναι πολυ μεγαλυτερο απο την αποψη σου οτι το 5 και το καθε 5 δεν κανει.Αυτα.Οποτε,αφου λες οτι οταν δεν ξερεις κατι δεν εκφερεις αποψη,ισως να το τηρουσες;

Τελος,μεταπτυχιακα προγραμματα δεν υπαρχουν μονο στην ελλαδα.
Οπως ειπα,δεν μετραει ο βαθμος αλλα η αξιολογηση της αποδοσης ,τουλαχιστον σε μια χωρα οπου το πτυχιο εχει οντως την πρεπουσα αξια

Αυτα ειχα να γραψω.Γιατι οταν καποιος γραφει εστω ενα ψιγμα αληθειας πεφτετε να τον φατε.Κομπλεξ κανενα δεν υπαρχει.Στατιστικα,οταν λιγοτερο απο το 5% της σχολης ασχολειται με μεταπτυχιακα και διδακτορικα τοσο στο εσωτερικο οσο και στο εξωτερικο,εχμ,ειναι λογικο να μην θεωρεις δεδομενο το μεταπτυχιακο οταν ακομα δεν εχεις διδαχθει το προπτυχιακο.Ειναι απαξιωση προς το προσωπο του καθε μεταπτυχιακου και διδακτορικου,κατι που ουτε εσυ θα ηθελες αργοτερα να αντιμετωπιζεις ως επαγγελματιας.Τωρα αν η ερμινα οντως τα καταφερει που το ευχομαι,να ρθει εδω και να μας πει.Δεν ειναι αντικειμενο κομπλεξ η σκληρη δουλεια,μαλλον θαυμασμου.Δεν ειναι επτασφραγιστο μυστικο οτι μπορεις ετσι να τα καταφερεις.

Υγ Αν διαβασεις το σχολιο της ερμινας και της καθε ερμινας εδω μεσα,θα δεις οτι ειναι τοσο κραυγαλεα ηλιθιωδες,που χωραει καθε ειδους καυστικο σχολιο,αντι για να πεταξεις εχμ την εξυπναδα σου,ξαναλεω.Φαινεται αν οντως υπαρχει απορια ή οχι.

Σε παιδια που ζητουν πραγματικα πληροφοριες για το οτιδηποτε στο πανεπιστημιο δεν νομιζω να αρνηθηκε κανεις τιποτα.Ισως γιατι πατουν στερεα στα ποδια τους και ξερουν οτι τους περιμενει σκληρη δουλεια πριν μιλησουν για 8,5-9-10-11-22;Λεω εγω τωρα.Αντε καληνυχτα.

Δεν με νοιαζει αν και ποιοι βαλετε -1 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
carpe_nochtem ο βαθμός 6 και οι δεκαδικές του εκφράσεις, δεν υπάρχουν; Γιατί τα πάντα θα πρέπει να είναι 9 ή 5;

Ο υψηλότερος βαθμός που ανέφερα,ήταν ένα οχτάρι.
Δεν με νοιάζει με τι βαθμό θα τελειώσει ο καθένας,ούτε θεωρώ πως αν δεν βγάλει κάποιος ΜΟ πτυχίου >7 είναι γόνος ενός κατώτερου θεού. Τα χάνουμε στην μετάφραση,φαίνεται.

Γενικα,εκατσες να διαβασεις τι εγραψα;
Οχι,πολυ απλα, βρηκες να πεταξεις μια εξυπναδα.

Ποτε δεν εγραψα οτι το 5 ειναι αρκετο και δη για τη νομικη που σπουδαζει η ερμινα και η καθε ερμινα.Αλλα ειναι δικαιωμα μου και θα το υποστηριξω μεχρι τελους να θεωρω οτι το πανεπιστημιο δεν ειναι καραμελες για να θεωρει καποιος το 8,5-9 ευκολακι,με λυκειακη νοοτροπια.Το 5 οπως και το 6 ειναι νουμερα και ετσι θα παραμεινουν.Οχι τιποτα, θα διαβασει κανεις τι γραφεται και θα νομιζει οτι απετυχε επειδη εχει 7+
Επισης σαφως εχω το δικαιωμα να καυτηριασω τετοιες αποψεις οταν τις βλεπω να γραφονται.Αφενος γιατι ο βαθμος γινεται αυτοσκοπος με τη σκληρη εννοια του λυκειου (κατι απο το οποιο πρεπει να απεμπλακει ο καθε φοιτητης) και αφετερου το πανεπιστημιο πρεπει καποτε να σε απαγκιστρωσει απο τη βαθμοθηρια.Αν αδυνατεις να το καταλαβεις,δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω.

Για τα μεταπτυχιακα:επειδη φαινεται οτι εχεις παγερη αγνοια και πολλοι λενε οτι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας:Ειναι πολυ χαζο να υποστηριζεις οτι ξερεις τι συμβαινει και οτι εχεις σαφη επιγνωση τη στιγμη που εμφανως δεν εχεις ασχοληθει,ειδικα αν λαβουμε υποψη οτι δεν σπουδαζεις ελλαδα.Δεν μπορεις να ξερεις τι συνθηκες επικρατουν σε καθε τμημα καθε πανεπιστημιου που προσφερει μεταπτυχιακο προγραμμα,τι ζητηση υπαρχει, με τι κριτηρια επιλεγουν και ποσο μετραει το πτυχιο.Πολλα μεταπτυχιακα εξάλλου γινονται σε διεπιστημονικη κατευθυνση.Και αυτο δειχνει οτι το ευρος των επιλογων ειναι πολυ μεγαλυτερο απο την αποψη σου οτι το 5 και το καθε 5 δεν κανει.Αυτα.Οποτε,αφου λες οτι οταν δεν ξερεις κατι δεν εκφερεις αποψη,ισως να το τηρουσες;

Τελος,μεταπτυχιακα προγραμματα δεν υπαρχουν μονο στην ελλαδα.
Οπως ειπα,δεν μετραει ο βαθμος αλλα η αξιολογηση της αποδοσης ,τουλαχιστον σε μια χωρα οπου το πτυχιο εχει οντως την πρεπουσα αξια

Αυτα ειχα να γραψω.Γιατι οταν καποιος γραφει εστω ενα ψιγμα αληθειας πεφτετε να τον φατε.Κομπλεξ κανενα δεν υπαρχει.Στατιστικα,οταν λιγοτερο απο το 5% της σχολης ασχολειται με μεταπτυχιακα και διδακτορικα τοσο στο εσωτερικο οσο και στο εξωτερικο,εχμ,ειναι λογικο να μην θεωρεις δεδομενο το μεταπτυχιακο οταν ακομα δεν εχεις διδαχθει το προπτυχιακο.Ειναι απαξιωση προς το προσωπο του καθε μεταπτυχιακου και διδακτορικου,κατι που ουτε εσυ θα ηθελες αργοτερα να αντιμετωπιζεις ως επαγγελματιας.Τωρα αν η ερμινα οντως τα καταφερει που το ευχομαι,να ρθει εδω και να μας πει.Δεν ειναι αντικειμενο κομπλεξ η σκληρη δουλεια,μαλλον θαυμασμου.Δεν ειναι επτασφραγιστο μυστικο οτι μπορεις ετσι να τα καταφερεις.

Υγ Αν διαβασεις το σχολιο της ερμινας και της καθε ερμινας εδω μεσα,θα δεις οτι ειναι τοσο κραυγαλεα ηλιθιωδες,που χωραει καθε ειδους καυστικο σχολιο,αντι για να πεταξεις εχμ την εξυπναδα σου,ξαναλεω.Φαινεται αν οντως υπαρχει απορια ή οχι.

Σε παιδια που ζητουν πραγματικα πληροφοριες για το οτιδηποτε στο πανεπιστημιο δεν νομιζω να αρνηθηκε κανεις τιποτα.Ισως γιατι πατουν στερεα στα ποδια τους και ξερουν οτι τους περιμενει σκληρη δουλεια πριν μιλησουν για 8,5-9-10-11-22;Λεω εγω τωρα.Αντε καληνυχτα.

Δεν με νοιαζει αν και ποιοι βαλετε -1 :)
Βασικά σαν πολύ στο προσωπικό δεν το πήραμε;
Δεν με ξέρεις,δεν σε ξέρω,ας μείνουμε στις απόψεις λοιπόν.

Το ότι δεν σπουδάζω Ελλάδα,δεν σημαίνει ότι δεν γνωρίζω πράγματα περί αυτής. Από δευτέρα λυκείου,ήξερα νεράκι το πρόγραμμα σπουδών των 7 ιατρικών σχολών στην Ελλάδα και των Βιολογικών επίσης,μην αναφερθώ για πολυτεχνεία και άλλα άσχετα. Πριν φύγω εξωτερικό,έψαξα τουλάχιστον για τα 2/3 της ευρωπαϊκής ένωσης και άλλες χώρες παγκοσμίως. Οπότε από έλλειψη ενημέρωσης,δεν πάσχω.
Το ότι θα μετρήσει ένας Χ βαθμός για το μεταπτυχιακό,θα ισχύει στο μεγαλύτερο ποσοστό. Είτε είναι βαθμός διπλωματικής,είτε 5 συγκεκριμένων μαθημάτων,είτε ο μέσος όρος γενικότερα.
Επίσης,ο βαθμός είναι θέμα προσωπικό. Μπορεί,εγώ να καυλώνω,βλέποντας το 8 στον τοίχο μου και ο άλλος να χοροπηδάει με το 6 και να μην ζητάει παραπάνω. Δεν πέφτει λόγος για αυτό σε κανέναν.
Anyway,γενικά βλέπω απαντήσεις αρκετά προκατειλημμένες,οπότε σταματώ. Καλό βράδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Δεν σε κρινω προσωπικα,τις αποψεις σου μονο,ετσι οπως τις γραφεις.

Συμφωνα με τα λεγομενα σου επειδη ηξερες τα προγραμματα σπουδων,ειχες σαφη επιγνωση του θεματος.
Δηλαδη επειδη διαβασες οτι η γενετικη ειναι μαθημα β εξαμηνου στο ΑΠΘ,ηξερες οτι εχει μεταπτυχιακο πχ στους πολυμορφισμους των γονιδιων της καλης HDL χοληστερολης;
Ηξερες πχ οτι η εδρα της γενετικης εχει 40 θεσεις μελων δεπ ενω η εδρα της ιατρικης φυσικης μονο 4 γεγονος που δειχνει οτι ο ανταγωνισμος και η ζητηση για τα μεταπτυχιακα της γενετικης ειναι πολυ μεγαλυτερα αμφοτερα;
Νομιζω οτι αν οντως παρακολουθουσες το μαθημα θα βλεπες οτι ειναι διεπιστημονικο,κοινως προσφερεται σε βιολογους,βιοχημικους,φαρμακοποιους,οδοντιατρους..χρειαζεται να συνεχισω;
Χρειαζεται καποιος στοιχειωδη λογικη για να κρινει οτι τα μεταπτυχιακα αυτα λογω ανταγωνισμου θα εχουν αυστηροτερα κριτηρια απο τα αντιστοιχα μεταπτυχιακα μιας αλλης εδρας;Εκεινα τα μεταπτυχιακα δηλαδη ειναι υποβαθμισμενα διερωτωμαι; Μπα,απλα ο πολυς κοσμος δεν τα προτιμα..τις διεξοδους τους ομως μια χαρα τις δινουν.
Αν εσυ καταλαβες τις διεξοδους των μεταπτυχιακων,τη ζητηση και τα κριτηρια απο ενα προγραμμα σπουδων παω πασο.

Στα πολλα πραγματα που δεν ξερω κανω πισω,στα λιγα που ξερω,αν μου επιτρεπεις,θα επιμεινω.


Τελος,ποτε δεν ειπα οτι ο βαθμος του πτυχιου δεν μετρα.Φυσικα και μετρα.Αυτο που επανειλημμενως ομως δηλωσα ειναι οτι το 5 που προφερες ως παραδειγμα οτι κλεινει πορτες(και το καθε 5) δεν μπορεις να γνωριζεις ποσο μετρα και σε καθε τμημα καθε πανεπιστημιου,ποσα κενα μεταπτυχιακων υπαρχουν(ακρως σημαντικο) και δεκαδες αλλες παραμετρους.Το 5 και το 6 και το 7 ποικιλλει απο σχολη σε σχολη,σε βαθμο που παλι δεν μπορεις να ξερεις για να κανεις μια υπεργενικευση του στυλ ''ο ταδε βαθμος θα σου κλεισει ολες τις πορτες''.


Αυτα ειχα να γραψω.

Υγ οι αποψεις μου καθε αλλο παρα προκατειλημμενες ειναι.Αν τις θεωρεις ετσι,λυπαμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ermina.S

Νεοφερμένος

Η Ermina.S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γενικα,εκατσες να διαβασεις τι εγραψα;
Οχι,πολυ απλα, βρηκες να πεταξεις μια εξυπναδα.

Ποτε δεν εγραψα οτι το 5 ειναι αρκετο και δη για τη νομικη που σπουδαζει η ερμινα και η καθε ερμινα.Αλλα ειναι δικαιωμα μου και θα το υποστηριξω μεχρι τελους να θεωρω οτι το πανεπιστημιο δεν ειναι καραμελες για να θεωρει καποιος το 8,5-9 ευκολακι,με λυκειακη νοοτροπια.Το 5 οπως και το 6 ειναι νουμερα και ετσι θα παραμεινουν.Οχι τιποτα, θα διαβασει κανεις τι γραφεται και θα νομιζει οτι απετυχε επειδη εχει 7+
Επισης σαφως εχω το δικαιωμα να καυτηριασω τετοιες αποψεις οταν τις βλεπω να γραφονται.Αφενος γιατι ο βαθμος γινεται αυτοσκοπος με τη σκληρη εννοια του λυκειου (κατι απο το οποιο πρεπει να απεμπλακει ο καθε φοιτητης) και αφετερου το πανεπιστημιο πρεπει καποτε να σε απαγκιστρωσει απο τη βαθμοθηρια.Αν αδυνατεις να το καταλαβεις,δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω.

Για τα μεταπτυχιακα:επειδη φαινεται οτι εχεις παγερη αγνοια και πολλοι λενε οτι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας:Ειναι πολυ χαζο να υποστηριζεις οτι ξερεις τι συμβαινει και οτι εχεις σαφη επιγνωση τη στιγμη που εμφανως δεν εχεις ασχοληθει,ειδικα αν λαβουμε υποψη οτι δεν σπουδαζεις ελλαδα.Δεν μπορεις να ξερεις τι συνθηκες επικρατουν σε καθε τμημα καθε πανεπιστημιου που προσφερει μεταπτυχιακο προγραμμα,τι ζητηση υπαρχει, με τι κριτηρια επιλεγουν και ποσο μετραει το πτυχιο.Πολλα μεταπτυχιακα εξάλλου γινονται σε διεπιστημονικη κατευθυνση.Και αυτο δειχνει οτι το ευρος των επιλογων ειναι πολυ μεγαλυτερο απο την αποψη σου οτι το 5 και το καθε 5 δεν κανει.Αυτα.Οποτε,αφου λες οτι οταν δεν ξερεις κατι δεν εκφερεις αποψη,ισως να το τηρουσες;

Τελος,μεταπτυχιακα προγραμματα δεν υπαρχουν μονο στην ελλαδα.
Οπως ειπα,δεν μετραει ο βαθμος αλλα η αξιολογηση της αποδοσης ,τουλαχιστον σε μια χωρα οπου το πτυχιο εχει οντως την πρεπουσα αξια

Αυτα ειχα να γραψω.Γιατι οταν καποιος γραφει εστω ενα ψιγμα αληθειας πεφτετε να τον φατε.Κομπλεξ κανενα δεν υπαρχει.Στατιστικα,οταν λιγοτερο απο το 5% της σχολης ασχολειται με μεταπτυχιακα και διδακτορικα τοσο στο εσωτερικο οσο και στο εξωτερικο,εχμ,ειναι λογικο να μην θεωρεις δεδομενο το μεταπτυχιακο οταν ακομα δεν εχεις διδαχθει το προπτυχιακο.Ειναι απαξιωση προς το προσωπο του καθε μεταπτυχιακου και διδακτορικου,κατι που ουτε εσυ θα ηθελες αργοτερα να αντιμετωπιζεις ως επαγγελματιας.Τωρα αν η ερμινα οντως τα καταφερει που το ευχομαι,να ρθει εδω και να μας πει.Δεν ειναι αντικειμενο κομπλεξ η σκληρη δουλεια,μαλλον θαυμασμου.Δεν ειναι επτασφραγιστο μυστικο οτι μπορεις ετσι να τα καταφερεις.

Υγ Αν διαβασεις το σχολιο της ερμινας και της καθε ερμινας εδω μεσα,θα δεις οτι ειναι τοσο κραυγαλεα ηλιθιωδες,που χωραει καθε ειδους καυστικο σχολιο,αντι για να πεταξεις εχμ την εξυπναδα σου,ξαναλεω.Φαινεται αν οντως υπαρχει απορια ή οχι.

Σε παιδια που ζητουν πραγματικα πληροφοριες για το οτιδηποτε στο πανεπιστημιο δεν νομιζω να αρνηθηκε κανεις τιποτα.Ισως γιατι πατουν στερεα στα ποδια τους και ξερουν οτι τους περιμενει σκληρη δουλεια πριν μιλησουν για 8,5-9-10-11-22;Λεω εγω τωρα.Αντε καληνυχτα.

Δεν με νοιαζει αν και ποιοι βαλετε -1 :)



προσεχε πως μιλας ειδικα οταν δε γνωριζεις τον αλλο :-*

aaand actually, i'm 18 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ποιος σου ειπε οτι θα ηθελα να σε γνωρισω;

Τα γραφομενα αρκουν πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
προσεχε πως μιλας ειδικα οταν δε γνωριζεις τον αλλο :-*

aaand actually, i'm 18 ;)
Είπε την άποψή του απλά. Και εμένα στο νου μου μού ήρθε το ίδιο με εκείνον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γενικά στη πλειοψηφία των τμημάτων ισχύει το εξής :

9-10 -> 1%
8-9 -> 10%

(πάντα προσεγγιστικά)

Και οι περισσότεροι είναι στη κλίμακα του 6 με 7.

Άπαξ και είσαι στο τοπ 10% του τμήματός σου, και έχεις βαθμούς στα μαθήματα που θες να εξειδικευτείς, γίνεσαι δεκτός στα "καλύτερα" μεταπτυχιακά. That's the truth. Fullstop.

Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο να βγάλεις έναν βαθμό 8+ η έστω 7,5+!
Αλλά έτσι ξεχωρίζεις!
Τώρα οι τακτικές είναι πολλές και διάφορες, και δη, στα ελληνικά πανεπιστήμια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αυτό το ψεύτικο ενδιαφέρον για οτιδήποτε έχει να κάνει ( ή και όχι ) με το μάθημα, να του πιάνεις τη συζήτηση σε κάθε διάλειμμα και μετά από κάθε μάθημα, να κάνεις χαζές ερωτήσεις ή χαζές απαντήσεις στο μάθημα κλπ. Δηλαδή οκ δε λέω πολλοί μπορούν να έχουν μια Α κάβλα με κάποιον τομέα, άντε και με τη σχολή γενικότερα αλλά πόσοι θα κάτσουν να πρήξουν τον καθηγητή για μια δήθεν απορία που είχαν σε μια λεπτομέρια της υποπερίπτωσης της υποπερίπτωσης από κάτι που ανέφερε μεν στο μάθημα αλλά δεν αναλώθηκε και τόσο.
Είναι τραγικό όντως και ξέρω για ποιον καθηγητή αναφέρεσαι συγκεκριμένα.Εντομεταξύ , εκτός ότι εξοργίζεσαι , και οι φοιτητές τους κάνουν παράπονα , τους γράφουν υποδειγματικά στα γεννητικά τους όργανα και συνεχίζουν την ίδια τακτική.
Γενικά στη πλειοψηφία των τμημάτων ισχύει το εξής :

9-10 -> 1%
8-9 -> 10%

(πάντα προσεγγιστικά)

Και οι περισσότεροι είναι στη κλίμακα του 6 με 7.

Άπαξ και είσαι στο τοπ 10% του τμήματός σου, και έχεις βαθμούς στα μαθήματα που θες να εξειδικευτείς, γίνεσαι δεκτός στα "καλύτερα" μεταπτυχιακά. That's the truth. Fullstop.

Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο να βγάλεις έναν βαθμό 8+ η έστω 7,5+!
Αλλά έτσι ξεχωρίζεις!
Τώρα οι τακτικές είναι πολλές και διάφορες, και δη, στα ελληνικά πανεπιστήμια!
Εντάξει , εξαρτάται αυτό με τις κλίμακες.Σε σχολές θετικών επιστημών (Μαθηματικό,Φυσικό,...) θα έλεγα μάλλον ενα 5% είναι στην κλίμακα 8-10 , και ένα 10% 7-8 . Οι πιο συνηθισμένοι βαθμοί πτυχίου είναι 6-6.5 . Δεν μπορείς να βγάλεις μεγάλο βαθμό σε σχολές θετικών επιστημών και αυτή είναι η αλήθεια.Ενώ σε κάποιες οικονομικές σχολές π.χ. , το 7 μπορεί να θεωρείται κακός βαθμός πτυχίου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Είπα στην πλειοψηφία των τμημάτων.
Σε κανένα οικονομικό τμήμα το 7 θεωρείται κακός βαθμός.

Ο μέσος όρος στα οικονομικά τμήματα (5ου πεδίου) είναι 6,7-7,4 , ανάλογα το τμήμα με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Δεν νομίζω πάντως στις σχολές θετικών επιστημών να είναι μόνο 5% οι 8+.
Δηλαδή το Μαθηματικό Αθήνας που παίρνει 260 άτομα θέλεις να μου πείς ότι μόνο 13 άτομα παίρνουν 8+?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Κατα πασα πιθανοτητα,λιγοτεροι απο 8.

Οπως ειπες το 7 στα οικονομικα δεν θεωρειται κακος αλλα μεσαιος βαθμος.

Αυτο σημαινει οτι το 8, ακομα και το αριστα ειναι εφικτα.

Σε αλλες σχολες απλα δεν ειναι εφικτα αυτα τα νουμερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Είπα στην πλειοψηφία των τμημάτων.
Σε κανένα οικονομικό τμήμα το 7 θεωρείται κακός βαθμός.

Ο μέσος όρος στα οικονομικά τμήματα (5ου πεδίου) είναι 6,7-7,4 , ανάλογα το τμήμα με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Δεν νομίζω πάντως στις σχολές θετικών επιστημών να είναι μόνο 5% οι 8+.
Δηλαδή το Μαθηματικό Αθήνας που παίρνει 260 άτομα θέλεις να μου πείς ότι μόνο 13 άτομα παίρνουν 8+?
Εσύ δηλαδή πόσα νομίζεις ότι παίρνουν :P

Npb ενημέρωσε για το θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Κατα πασα πιθανοτητα,λιγοτεροι απο 8.

Οπως ειπες το 7 στα οικονομικα δεν θεωρειται κακος αλλα μεσαιος βαθμος.

Αυτο σημαινει οτι το 8, ακομα και το αριστα ειναι εφικτα.

Σε αλλες σχολες απλα δεν ειναι εφικτα αυτα τα νουμερα :)

Τι λες καλέ που είναι εφικτό το άριστα?
Πάνω από 9 σε κάθε οικονομικό τμήμα έχουν 0-1 άτομα κάθε χρόνο!
Τουλάχιστον για τα τμήματα του ΟΠΑ.

Σε όλες νομίζω τις σχολές υπάρχει έστω και 1 που βγάζει πάνω από 9.

Και στη κλίμακα του 8,5-10 μιλάμε και για εκεί για ελάχιστα άτομα.
Το οποίο ισχύει και για τις άλλες σχολές.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι στις οικονομικές σχολές θα βγάλουν περισσότεροι στην κλίμακα 6,5-7,5 ενώ σε κάποιες άλλες (πχ. θετικές) οι περισσότεροι είναι στην κλίμακα 5,5-6,5

Εσύ δηλαδή πόσα νομίζεις ότι παίρνουν :P

Npb ενημέρωσε για το θέμα!

Εγώ απ'ότι ξέρω από φίλους στο Μαθηματικό Αθήνας, υπάρχουν κάτι σαίνια που βγάζουν πάνω από 8 και δεν είναι και λίγα. Τι να σου πω? Και γενικά δεν είναι τόσο δύσκολα όσο μερικοί λένε. Και το λένε και σχετικά μέτριοι φοιτητές.

Απλά θέλει να κρατάς επαφή και τη συνέχεια των μαθημάτων και φυσικά να σου αρέσει το αντικείμενο.

Απο εκεί και πέρα στα επαρχιακά τμήματα Μαθηματικών πχ. που μπαίνουν με 10, dont know.
Εκεί παίζει και τα 8+ να είναι ψύλλοι στα άχυρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Τι λες καλέ που είναι εφικτό το άριστα?
Πάνω από 9 σε κάθε οικονομικό τμήμα έχουν 0-1 άτομα κάθε χρόνο!
..................................................................................................
Εγώ απ'ότι ξέρω από φίλους στο Μαθηματικό Αθήνας, υπάρχουν κάτι σαίνια που βγάζουν πάνω από 8 και δεν είναι και λίγα. Τι να σου πω? Και γενικά δεν είναι τόσο δύσκολα όσο μερικοί λένε. Και το λένε και σχετικά μέτριοι φοιτητές.
Δηλαδή λες ότι είναι πιο εύκολο να πάρεις υψηλό βαθμό στο μαθηματικό σε σχέση με τα οικονομικά τμήματα.ΟΚ.Ζήσαμε να το ακούσουμε και αυτό :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γενικά στη πλειοψηφία των τμημάτων ισχύει το εξής :

9-10 -> 1%
8-9 -> 10%

(πάντα προσεγγιστικά)

Και οι περισσότεροι είναι στη κλίμακα του 6 με 7.

Άπαξ και είσαι στο τοπ 10% του τμήματός σου, και έχεις βαθμούς στα μαθήματα που θες να εξειδικευτείς, γίνεσαι δεκτός στα "καλύτερα" μεταπτυχιακά. That's the truth. Fullstop.

Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο να βγάλεις έναν βαθμό 8+ η έστω 7,5+!
Αλλά έτσι ξεχωρίζεις!
Τώρα οι τακτικές είναι πολλές και διάφορες, και δη, στα ελληνικά πανεπιστήμια!

Μπα. Ειδικα για τοπ αμερικης/καναδα ζητανε και gre +gre subject test που αν δεν γραψεις αριστα και εκει λιγο αδυνατο να σε παρουν και ας εχεις και 10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Τι λες καλέ που είναι εφικτό το άριστα?
Πάνω από 9 σε κάθε οικονομικό τμήμα έχουν 0-1 άτομα κάθε χρόνο!
Τουλάχιστον για τα τμήματα του ΟΠΑ.

Σε όλες νομίζω τις σχολές υπάρχει έστω και 1 που βγάζει πάνω από 9.

Και στη κλίμακα του 8,5-10 μιλάμε και για εκεί για ελάχιστα άτομα.
Το οποίο ισχύει και για τις άλλες σχολές.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι στις οικονομικές σχολές θα βγάλουν περισσότεροι στην κλίμακα 6,5-7,5 ενώ σε κάποιες άλλες (πχ. θετικές) οι περισσότεροι είναι στην κλίμακα 5,5-6,5



Εγώ απ'ότι ξέρω από φίλους στο Μαθηματικό Αθήνας, υπάρχουν κάτι σαίνια που βγάζουν πάνω από 8 και δεν είναι και λίγα. Τι να σου πω? Και γενικά δεν είναι τόσο δύσκολα όσο μερικοί λένε. Και το λένε και σχετικά μέτριοι φοιτητές.

Απλά θέλει να κρατάς επαφή και τη συνέχεια των μαθημάτων και φυσικά να σου αρέσει το αντικείμενο.

Απο εκεί και πέρα στα επαρχιακά τμήματα Μαθηματικών πχ. που μπαίνουν με 10, dont know.
Εκεί παίζει και τα 8+ να είναι ψύλλοι στα άχυρα!

Το αριστα ειναι πανω απο 8,5.ΟΧΙ 9.

Τα υπολοιπα δε,δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που να τα παιρνει υποψην.Ειναι παραλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δηλαδή λες ότι είναι πιο εύκολο να πάρεις υψηλό βαθμό στο μαθηματικό σε σχέση με τα οικονομικά τμήματα.ΟΚ.Ζήσαμε να το ακούσουμε και αυτό :confused:

Μα δεν είπα ότι δεν είναι πιο εύκολο αλλά όχι τόσο εύκολο όσο κάποιοι θέλουν να το παρουσιάσουν.

Μπα. Ειδικα για τοπ αμερικης/καναδα ζητανε και gre +gre subject test που αν δεν γραψεις αριστα και εκει λιγο αδυνατο να σε παρουν και ας εχεις και 10

Μα εννοείται αυτό, είναι μια πρόσθετη προυπόθεση όμως.

Το αριστα ειναι πανω απο 8,5.ΟΧΙ 9.

Τα υπολοιπα δε,δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που να τα παιρνει υποψην.Ειναι παραλογα.

Καλά, καταλαβαίνεις Ελληνικά η όχι?
Για δες λίγο τα bold παρακάτω!
Λες να μην ξέρω ότι το άριστα είναι το 8,51-10?

Τι λες καλέ που είναι εφικτό το άριστα?
Πάνω από 9 σε κάθε οικονομικό τμήμα έχουν 0-1 άτομα κάθε χρόνο!
Τουλάχιστον για τα τμήματα του ΟΠΑ.

Σε όλες νομίζω τις σχολές υπάρχει έστω και 1 που βγάζει πάνω από 9.

Και στη κλίμακα του 8,5-10 μιλάμε και για εκεί για ελάχιστα άτομα.
Το οποίο ισχύει και για τις άλλες σχολές.


Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι στις οικονομικές σχολές θα βγάλουν περισσότεροι στην κλίμακα 6,5-7,5 ενώ σε κάποιες άλλες (πχ. θετικές) οι περισσότεροι είναι στην κλίμακα 5,5-6,5

Εγώ απ'ότι ξέρω από φίλους στο Μαθηματικό Αθήνας, υπάρχουν κάτι σαίνια που βγάζουν πάνω από 8 και δεν είναι και λίγα. Τι να σου πω? Και γενικά δεν είναι τόσο δύσκολα όσο μερικοί λένε. Και το λένε και σχετικά μέτριοι φοιτητές.

Απλά θέλει να κρατάς επαφή και τη συνέχεια των μαθημάτων και φυσικά να σου αρέσει το αντικείμενο.

Απο εκεί και πέρα στα επαρχιακά τμήματα Μαθηματικών πχ. που μπαίνουν με 10, dont know.
Εκεί παίζει και τα 8+ να είναι ψύλλοι στα άχυρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top