Διάβασμα στην φοιτητική ζωή

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Μη το βλέπεις ως παράπονο. Ζηλεύω απλώς αυτή την περίφημη φοιτητική ζωή που στο δικό μου τμήμα δε περνάει ούτε απ'έξω. :P
Βέβαια έχοντας ως σκοπό να τελειώσω --με βαθμό περικαλώ! - στα 4 χρόνια μόνο καλό μου κάνει.

το θεμα ειναι να μαθεις προγραμματισμο.. οχι να καλοπερασεις...μια φορα αντε δυο την εβδομαδα μπορεις να βγεις...παραπανω ειναι υπερβολη και λαθος..

με τη θεληση σου εισαι στο πανεπιστημιο... Ο γονεις σου δε σε ταϊζουν 18χρονων κωλοπαιδο για να καλοπερνας...
αλλοι στην ηλικια μας ξεσκιζονται και σπουδαζουν

αυτη η ηλιθια νοοτροπια του -> τα ξυνω στο πανεπιστημιο με ενοχλει αφανταστα...

ευτυχως εχω την τυχη στην σχολη μου να συναναστρεφομαι με αρκετα ατομα που διαβαζουν επειδη γουσταρουν και δεν καταπιεστηκαν απλα μια χρονια και τωρα τα φορτωνουν στον κοκορα.. οχι οτι δεν υπαρχουν και αυτοι που απλα καταπιεστηκαν και τωρα δε θελουν να ξαναδουν φυσικομαθηματικα

αλλα να ξερετε...οτι αυτος που καταπιεστηκε και δε το γουσταρει το αθλημα επρεπε να επιλεξει κατι ασχετο με μαθηματικα και φυσικη..κατι που θα το απολαμβανει και δε θα καταπιεζεται..

Λογου χαρη...αμα καταπιεστηκες αν και απεδωσες για να γραψεις μαθηματικα και φυσικη 20 , ΜΗΝ πας ημμυ, μην πας μαθηματικο ή φυσικο....πηγαινε ιατρικη...εκει δε θα ειναι τοσο σημαντικο για το επαγγελμα σου να γνωριζεις μαθηματικα και φυσικες..

ή πηγαινε ΤΕΦΑΑ...αλλα μην πας σε μια σχολη επιστημονικου προσανατολισμου...γιατι δε το εχεις.. γιατι εαν το εχεις...διαβαζεις και εγκεφαλικοι οργασμοι διαδεχονται ο ενας τον αλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

7 μέρες είναι πολύ. Προσωπικά μοιράζω τις ημέρες του μήνα έτσι ώστε να βγάλω όλα τα μαθήματα του εξαμήνου μου, στο σύνολό τους. Μετά κάνω επαναλήψεις. Με αυτό τον τρόπο, μέχρι τις εξετάσεις έχω βγάλει 4-5 φορές την ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
το θεμα ειναι να μαθεις προγραμματισμο.. οχι να καλοπερασεις...μια φορα αντε δυο την εβδομαδα μπορεις να βγεις...παραπανω ειναι υπερβολη και λαθος.. (1)

με τη θεληση σου εισαι στο πανεπιστημιο... Ο γονεις σου δε σε ταϊζουν 18χρονων κωλοπαιδο για να καλοπερνας...
αλλοι στην ηλικια μας ξεσκιζονται και σπουδαζουν (2)

αυτη η ηλιθια νοοτροπια του -> τα ξυνω στο πανεπιστημιο με ενοχλει αφανταστα... (3)

ευτυχως εχω την τυχη στην σχολη μου να συναναστρεφομαι με αρκετα ατομα που διαβαζουν επειδη γουσταρουν και δεν καταπιεστηκαν απλα μια χρονια και τωρα τα φορτωνουν στον κοκορα.. οχι οτι δεν υπαρχουν και αυτοι που απλα καταπιεστηκαν και τωρα δε θελουν να ξαναδουν φυσικομαθηματικα (4)

αλλα να ξερετε...οτι αυτος που καταπιεστηκε και δε το γουσταρει το αθλημα επρεπε να επιλεξει κατι ασχετο με μαθηματικα και φυσικη..κατι που θα το απολαμβανει και δε θα καταπιεζεται.. (5)

Λογου χαρη...αμα καταπιεστηκες αν και απεδωσες για να γραψεις μαθηματικα και φυσικη 20 , ΜΗΝ πας ημμυ, μην πας μαθηματικο ή φυσικο....πηγαινε ιατρικη...εκει δε θα ειναι τοσο σημαντικο για το επαγγελμα σου να γνωριζεις μαθηματικα και φυσικες..

ή πηγαινε ΤΕΦΑΑ...αλλα μην πας σε μια σχολη επιστημονικου προσανατολισμου...γιατι δε το εχεις.. γιατι εαν το εχεις...διαβαζεις και εγκεφαλικοι οργασμοι διαδεχονται ο ενας τον αλλον(6)

(1) Αν μπορείς να τα συνδιάσεις..why not?
(2) Ναι, με τη θέλησή μας είμαστε στο πανεπιστήμιο. Ο καθένας να μιλάει για τον εαυτό του.
(3) Αυτοί που ξύνονται all day-all night απλά δεν παίρνουν πτυχίο η παίρνουν πτυχίο στα 7-8 χρόνια με 5.5 (σκονακίων και αντιγραφών) , δεν μου λέει κάτι. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και είναι υπεύθυνος για αυτές.Εσένα τι σε κόφτει;
(4) Ο κάθε ένας είναι ξεχωριστός χαρακτήρας. Εγώ πάντως ξέρω πάρα πολλά παιδιά του τμήματός σου πως οι γονείς τους έχουν σκάσει ΑΠΕΙΡΑ λεφτά σε φροντιστήρια-ιδιωτικά-ιδιαίτερα για να περάσουν εκεί. Και είναι εκει μέσα μόνο και μόνο για την μούρη του ΗΜΜΥ ΕΜΠ.
(5) Για ποιά καταπίεση μιλάς; Το θέμα είναι ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ η όχι. ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ κάτι ΕΠΕΝΔΥΕΙΣ σε αυτό. Αν δεν ΕΠΕΝΔΥΕΙΣ τα βρίσκεις σκούρα ΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ είτε ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ. Ένα πτυχίο δεν λέει κάτι.
(6) Δεν ξέρω πως το έχετε δει αλλά το ΗΜΜΥ είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών. Δεν είναι ούτε ΝΑΣΑ, ούτε είστε οι φωτεινοί παντογνώστες όλων των επιστημών. Τα μαθηματικά και η φυσική είναι απλά εργαλείο σας. Ξεκαβάλα επιτέλους.
Τι σχέση έχει αν η Ιατρική δεν έχει Μαθηματικά και Φυσική??? Για πήγαινε να δεις τι ωραία που είναι...!! Το κάθε τμήμα έχει τις ιδιαιτερότητές του.Τέλος, καλώς η κακώς δεν θέλουμε να γίνουμε ολοι ΟΥΤΕ ΗΜΜΥτες , ΟΥΤΕ Ιατροι ...

Υποβιβάζεις τα ΤΕΦΑΑ? Για ποιο λόγο ρε φίλε...ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.
Όλα είναι θέμα θέλησης και αγάπης του αντικειμένου σου.
ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ.

Ο άλλος μπορεί να γουστάρει να γίνει Κοινωνικός Λειτουργός, Μαθηματικός, Γεωλόγος, Βρεφονηπιοκόμος, Νοσηλευτής, Μουσικός, Οικονομολόγος. Τι σχέση έχουν τα μόρια των σχολών η ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ;

Και στο κάτω-κάτω μπορεί κάποιος στα 18 του να μην ξέρει τι θέλει να σπουδάσει. Να μην έχει καμιά ιδιαίτερη αγάπη-τρέλα. Θα τον αναγκάσεις να πάει ΤΕΦΑΑ η Ιατρική επειδή δεν έχει μαθηματικά και φυσικές?
Δηλαδή Εργοθεραπευτές μπορούν να γίνουν οι πάντες?

Συμμαζέψου πραγματικά.

Α, και αν δεν κάνω λάθος πέρασες ΗΜΜΥ ΕΜΠ με την δεύτερη φορά...γιατί την πρώτη παίζει να γραψες και κάτω απο μένα που είμαι ένα τίποτα γιατί σπουδάζω στην ΑΣΟΕΕ αντί του ΕΜΠ.
Ξεκαβάλα γιατί με τα μυαλά που έχεις ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ.

Ξέρεις τι μας είπε ένας καθηγητής μας;
Στην εποχή που ζούμε Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ μετράνε περισσότερο απο τα πτυχία για τον απλούστατο λόγο ότι όλοι μπορούν στο ΕΛΑΝΤΑ να πάρουν πτυχίο.
Ξέρεις ΠΟΣΟΙ πιο έξυπνοι υπάρχουν απο σένα και μένα; ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ.
Προσπάθησε λοιπόν τουλάχιστον να αποκτήσεις το 2ο.

Και let me remind you some things :

Τι έλεγες πριν 2 χρόνια. (Δηλαδή την χρονιά που ξεκινούσαμε για Πανελλήνιες-1η φορά) :

[Ειμαι πλεον 3η.. και οι στοχοι μου ειναι ... Αξιωματικός αστυνομίας πρωταρχικα
Το ξερω δεν ειναι ευκολο και πιστευω πως δεν εχω και πολλες πιθανοτητες να τα καταφερω...]

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2418899&postcount=412

Πέρασαν οι πανελλήνιες..δεν είδες την Αξιωματικών ΟΥΤΕ με τα κυάλια [για ΗΜΜΥ ΕΜΠ δεν το συζητώ...ΚΑΝ] και αποφάσισες ασφαλώς να ξαναδώσεις.

Μετά βλέπουμε (μόλις πριν 5 μήνες) πήρες θέση και είπες τα παραπάνω που έρχονται σε πλήρη αντίφαση με αυτα που λες τώρα.

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3076655&postcount=146

Επισημαίνω τα λεγόμενά σου : "1ον έχω δει φοιτητές που μπαίνουν με 19 να περνάνε τη σχολή με Σκονακι και αντιγραφή.
Και εκεί που θέλω να καταλήξω χωρίς να κουρασω είναι ότι αυτός που θα βγάλει τα περισσότερα
Μόρια δεν σημαίνει ότι είναι και ο καλύτερος. Το πιθανότερο είναι να ήταν κωλοφαρδοτερος."

-Σχόλιο : ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Τον ίδιο λοιπόν μήνα που δίνεις πανελλήνιες για 2η φορά ανακοινώνεις ότι θέλεις ΗΜΜΥ. (https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3080629&postcount=4691

Και ξεκινάνε τα όργανα : https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3096146&postcount=5557

Αφού λοιπόν περνάνε οι πανελλήνιες.. ξεπετάγεσε με τα 19+ (μη έχοντας πάρει ΑΟΘ αυτή τη φορά και γράφοντας 13.6 έκθεση) και βγάζεις 18.634 μόρια (που ΑΝ δεν κάνω λάθος το τμήμα είχε 18.900 plus άρα μπήκες με ειδική κατηγορία)

Και αρχίζει η αντίφαση...

Λες ότι το ΕΜΠ είναι αχούρι μπροστά στο ΑΠΘ (https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3166180&postcount=317)

Προτείνεις σε κάποιον αυτό :

"κοιταξε προγραμματα σπουδων και οτι σου αρεσει
ψαξτα ολα ομως, η ζωη σου θα καθοριστει απο το ποσο θα ψαχτεις αυτες τις μερες :) καλη τυχη και συγχαρητηρια"

-Σχόλιο : AN EINAI ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ....ΕΛΕΟΣ!

Λες ότι θέλεις να ασχοληθείς με το Ηλεκτρονικό Έγκλημα και να μπείς ως αξιωματικός μετά :

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3173781&postcount=27

Μετά μαρτυράς το μηχανογραφικό σου το οποίο πριν ήταν ΜΙΤ/ΕΜΠ/ΑΣΟΕΕ
Και μετά έγινε ΗΜΜΥ και ξερώ ψωμί : https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3183574&postcount=509

Και αφότου βγαίνουν τα αποτελέσματα , τσουπ , έρχεται το αποκορύφωμα και το ψώνισμα που το κρατάς μέχρι τώρα:

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=3289247#post3289247

---------

ΝΟΜΙΖΩ ότι σε κάλυψα.
Συμπέρασμα : Ξεκαβάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
(1) Αν μπορείς να τα συνδιάσεις..why not?
(2) Ναι, με τη θέλησή μας είμαστε στο πανεπιστήμιο. Ο καθένας να μιλάει για τον εαυτό του
Ασε μας κουκλιτσα μας... οταν τα ξυνεις (οπως ΕΣΥ ΗΔΗ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ) και τις τελευταιες μερες ξεσκιζεσαι για να περασεις το μαθημα, και με 8-9 να το περασεις, δε θα εχεις μαθει !ΤΙΠΟΤΑ! Αρα στο τελος θα γινεις ενας οικονομολογακος της πλακας με πολυ επιφανειακες γνωσεις, που θα κλαιγεται και θα μας πρηζει τα κλαπαπηδια γιατι δε βρισκει δουλεια και πως του φταιει η ελλαδα και το συστημα παραγωγης ανεργων

(3) Αυτοί που ξύνονται all day-all night απλά δεν παίρνουν πτυχίο η παίρνουν πτυχίο στα 7-8 χρόνια με 5.5 (σκονακίων και αντιγραφών) , δεν μου λέει κάτι. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και είναι υπεύθυνος για αυτές.Εσένα τι σε κόφτει;
τι λες καλο μου..all day all night ξυσιμο ειστε το 90% και στις τελευταιες μερες διαβαζετε, παιρνετε ενα 5-7 και περνατε το μαθημα...

ξερω παιδι που διαβαζει μονο εξεταστικη και βγαζει 8.9 μεσο ορο, και δε παταει καν στις παραδωσεις...

Με κοφτει γιατι ριχνουν το επιπεδο στα ελληνικα πανεπιστημια, και στους αποφοιτους...αντε μετα να σε προσλαβει ο ανθρωπος...
(4) Ο κάθε ένας είναι ξεχωριστός χαρακτήρας. Εγώ πάντως ξέρω πάρα πολλά παιδιά του τμήματός σου πως οι γονείς τους έχουν σκάσει ΑΠΕΙΡΑ λεφτά σε φροντιστήρια-ιδιωτικά-ιδιαίτερα για να περάσουν εκεί. Και είναι εκει μέσα μόνο και μόνο για την μούρη του ΗΜΜΥ ΕΜΠ.
Οταν γαμιεσαι στο διαβασμα, δε μπαινεις σε μια σχολη οπως το ΗΜΜΥ για μουρη...γιατι το ΗΜΜΥ οι μισοι το περνανε για ΤΕΙ, αλλοι δε την ξερουν καν, και οι αλλοι μισοι για Τεχνικο λυκειο...

Ασε να κρινω εγω γιατι μπαινουν στο ΗΜΜΥ....Ποσοι ειναι αυτοι που θελανε Μαθηματικο , Φυσικο, Πληροφορικη, και οι καθηγητες τους τους επεισαν να διαλεξουν ΗΜΜΥ γιατι
1ον Εχεις 3 χρονια πριν επιλεξεις ειδικοτητα μεσα απο ενα μεγαλο ευρος επιλογων, συστημα που ακολουθειται και στην αμερικη με καλη επιτυχια
2ον Η σχολη ειναι αναγνωρισμενη, δινει παρα πολλες ευκαιριες, δεν ειναι μονοτονη, εχει καταπληκτικους καθηγητες, και ανετα ειναι η καλυτερη σχολη στην ελλαδα με τους καλυτερους φοιτητες που οντας το περιβαλλον σου σε βοηθανε εμμεσα και αμεσα
3ον Η σχολη σε μαθαινει να σκεπτεσαι, προσφερει σφαιρικη γνωση και δεν δημιουργει εναν μονοπλευρο ανθρωπο χωρις την ικανοτητα να καινοτομησει
4ον Το ΕΜΠ ειναι τοπ σε εγκαταστασεις συγκριτικα με τις αλλες ελληνικες σχολες
(5) Για ποιά καταπίεση μιλάς; Το θέμα είναι ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ η όχι. ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ κάτι ΕΠΕΝΔΥΕΙΣ σε αυτό. Αν δεν ΕΠΕΝΔΥΕΙΣ τα βρίσκεις σκούρα ΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ είτε ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ. Ένα πτυχίο δεν λέει κάτι.
λολ...ΑΣΟΕΕ σου λεει μετα ...αλλα λεει η θεια μου αλλα ακουνε τα αυτια μου
(6) Δεν ξέρω πως το έχετε δει αλλά το ΗΜΜΥ είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών. Δεν είναι ούτε ΝΑΣΑ, ούτε είστε οι φωτεινοί παντογνώστες όλων των επιστημών. Τα μαθηματικά και η φυσική είναι απλά εργαλείο σας. Ξεκαβάλα επιτέλους.
Ασε μας κουκλιτσα μου......ΝΑΣΑ ειμαστε
Τι σχέση έχει αν η Ιατρική δεν έχει Μαθηματικά και Φυσική??? Για πήγαινε να δεις τι ωραία που είναι...!! Το κάθε τμήμα έχει τις ιδιαιτερότητές του.Τέλος, καλώς η κακώς δεν θέλουμε να γίνουμε ολοι ΟΥΤΕ ΗΜΜΥτες , ΟΥΤΕ Ιατροι ...

Υποβιβάζεις τα ΤΕΦΑΑ? Για ποιο λόγο ρε φίλε...ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.
Όλα είναι θέμα θέλησης και αγάπης του αντικειμένου σου.
ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ.
δε το υποβιβαζω....οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται...και εαν μπορεις να ακολουθησεις τους πολυ βασικους συνειρμους μου, λεω
πως εαν δεν αντεχεις μαθηματικα πας σε σχολη που δεν εχει μαθηματικα..πχ; ΤΕΦΑΑ
Ο άλλος μπορεί να γουστάρει να γίνει Κοινωνικός Λειτουργός, Μαθηματικός, Γεωλόγος, Βρεφονηπιοκόμος, Νοσηλευτής, Μουσικός, Οικονομολόγος. Τι σχέση έχουν τα μόρια των σχολών η ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ;
Θα σου πω μια ιστοριουλα...
Ηταν μαι φορα και ενα καιρο ενα παιδακι που ειχε φοβερο ταλεντο στα μαθηματικα και την φυσικη...ρε παιδι μου ηταν
η απολυτη διανοια...σε μαθηματικους διαγωνισμους εβγαινε πρωτος δευτερο, τριτος το πολυ..

εφτασε λοιπον να επιλεξει το επαγγελμα του...τι επιλεγει; Νοσηλευτικη, γιατι ηθελε να βοηθαει τους ανθρωπους, και
παραλληλα να μην εχει το αγχος μιας και τυχαινε να ηταν ευθυνοφοβος...

συμπερασμα; Χαραμηστηκε
Και στο κάτω-κάτω μπορεί κάποιος στα 18 του να μην ξέρει τι θέλει να σπουδάσει. Να μην έχει καμιά ιδιαίτερη αγάπη-τρέλα. Θα τον αναγκάσεις να πάει ΤΕΦΑΑ η Ιατρική επειδή δεν έχει μαθηματικά και φυσικές?
Δηλαδή Εργοθεραπευτές μπορούν να γίνουν οι πάντες?

Συμμαζέψου πραγματικά.

Α, και αν δεν κάνω λάθος πέρασες ΗΜΜΥ ΕΜΠ με την δεύτερη φορά...γιατί την πρώτη παίζει να γραψες και κάτω απο μένα που είμαι ένα τίποτα γιατί σπουδάζω στην ΑΣΟΕΕ αντί του ΕΜΠ.
το οτι εγραψες πιο πανω απο μενα τι σημασια εχει; αφου τα εξυνα...αναλογικα εγω εγραψα αριστα την πρωτη φορα και εσυ σκατα...αφου ελιωνες το θυμαμαι..
Ξεκαβάλα γιατί με τα μυαλά που έχεις ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ.
μπροστα πισω αριστερα..τι σημασια εχει; θα ορισω δικο μου συστημα συντεταγμενων και θα προσαρμοστω 8)
Ξέρεις τι μας είπε ένας καθηγητής μας;
Στην εποχή που ζούμε Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ μετράνε περισσότερο απο τα πτυχία για τον απλούστατο λόγο ότι όλοι μπορούν στο ΕΛΑΝΤΑ να πάρουν πτυχίο.
Ξέρεις ΠΟΣΟΙ πιο έξυπνοι υπάρχουν απο σένα και μένα; ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ.
Προσπάθησε λοιπόν τουλάχιστον να αποκτήσεις το 2ο.
Χαρακτηρα δεν ξερεις εαν εχω απο τη στιγμη που δε με γνωριζεις...
Γνωσεις σιγουρα θα αποκτησω με το περας της φοιτησης μου πολλες περισσοτερες απο σενα...που καθεσαι και τα ξυνεις και τις τελευταιες 10 μερες κανεις μια ξεπετα
Και let me remind you some things :

Τι έλεγες πριν 2 χρόνια. (Δηλαδή την χρονιά που ξεκινούσαμε για Πανελλήνιες-1η φορά) :

[Ειμαι πλεον 3η.. και οι στοχοι μου ειναι ... Αξιωματικός αστυνομίας πρωταρχικα
Το ξερω δεν ειναι ευκολο και πιστευω πως δεν εχω και πολλες πιθανοτητες να τα καταφερω...]

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2418899&postcount=412

Πέρασαν οι πανελλήνιες..δεν είδες την Αξιωματικών ΟΥΤΕ με τα κυάλια [για ΗΜΜΥ ΕΜΠ δεν το συζητώ...ΚΑΝ] και αποφάσισες ασφαλώς να ξαναδώσεις.
ο λογος που αποφασισα να ξαναδωσω, ειναι οτι ειδα πως χωρις καθολου διαβασμα εγραψα πολυ περισσοτερο απο συμμαθητες μου που ξεσκιζονταν.. γατακι 8)

επισης να σου διευκρινησω κατι....εγω στην τριτη γυμνασιου εμεινα μεταεξετασταιος στα μαθηματικα..παντα ημουν μαθητης που περναγε με 10-11 την ταξη...

στην τριτη λυκειου απλα αρχισα να παρακολουθω με προσοχη τους καθηγητες μου και να κανω καμια φορα τις ασκησεις στα μαθηματικα (ΜΟΝΟ)...στον προγραμματισμο εγραψα 16.5 χωρις να ανοιξω βιβλιο και χωρις φροντιστηριο..μαλιστα 12 μοναδες ειχα χασει απο τους ορισμους στην θεωρια....στο ΑΟΘ 16.5 απλα και μονο με την παρακολουθηση σε φροντιστηριο...Μαθηματικα διαβαζα πολυ σπανια λιγο μπαρλα και οντως εγραψα μονο ενα 10.8 καθως ακολουθησα πολυ λανθασμενη τακτικη, και προφανως δεν ειχα κανει καλη προετοιμασια..το ιδιο και φυσικη ειχα παει χωρις να κοιμηθω ....γιατι μαντεψε...δεν ειχα καλυψει το κεφαλαιο του στερεου...ξεκινησα στις 12 το βραδυ στερεο και μεχρι τις 8 καλυψα οτι μπορεσα...πηρα ενα 10αρακι...Εκθεση νταξει εννοειται δεν ειχα γραψει ουτε μια, τσιμπησα ενα 12+αρι , μαθηματικα γενικης 18 και αοδε 11..

και μην ξεχνας οτι εγω οταν ξεκινησα τριτη λυκειου, ακομη προσπαθουσα να καλυψω τα κενα μου στις δευτεροβαθμιες εξισωσεις και στο χορνερ...

οσο εσυ ησουν φυτουκλας σε ολη σου την ζωη :-P
Μετά βλέπουμε (μόλις πριν 5 μήνες) πήρες θέση και είπες τα παραπάνω που έρχονται σε πλήρη αντίφαση με αυτα που λες τώρα.

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3076655&postcount=146

Επισημαίνω τα λεγόμενά σου : "1ον έχω δει φοιτητές που μπαίνουν με 19 να περνάνε τη σχολή με Σκονακι και αντιγραφή.
Και εκεί που θέλω να καταλήξω χωρίς να κουρασω είναι ότι αυτός που θα βγάλει τα περισσότερα
Μόρια δεν σημαίνει ότι είναι και ο καλύτερος. Το πιθανότερο είναι να ήταν κωλοφαρδοτερος."


-Σχόλιο : ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.
Προφανως η αποψη μου ηταν εσφαλμενη...δε γινεται να γραψεις απο κωλοφαρδια σε ολα αριστα
να πουμε οτι εγραψες σε ενα; οκ ...αλλα σε ολα οχι...

οσο για το σχολιο, δε βασιζεται σε κανενα δεδομενο, αφου δε γνωριζεις τιποτα για τις γνωσεις μου...
τα μαθηματικα τα ειχα λιωσει στην τριτη λυκειου, και στην φυσικη ελυνα πολυ δυσκολοτερα θεματα απο
αυτα που υπηρχε πιθανοτητα να πεσουν

μαθηματικα πηρα 19.1 και το 0.9 το εχασα απο Σ-Λ (0.4) που ηξερε και η γιαγια μου..(προφανως καταλαθος)
και επειδη στο τελευταιο ερωτημα ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΜΟΝΑΔΙΚΗ με αποτελεσμα να μην να αναφερω οτι
επειδη απεδειξα προηγουμενως πως ειναι θετικη η παραγωγος
η λυση που απεδειξα ειναι μοναδικη λογω μονοτονιας..Οπως καταλαβαινεις μαθηματικα στην ουσια εγραψα 20..

φυσικη ελυσα τα παντα... και απλα στο Δ5 ξεχασα να αναλυσω μια δυναμη (2-3 μοναδες/100)και αλλες (2-3) απο καπου αλλου
δηλαδη 19

στα μαθηματικα γενικης , πληροφορικη, αοδε θεωρουσα δεδομενο απο πριν το 20...δυστυχως εχασα 0.7 μοναδες στην πληροφορικη γιατι ξεχασα να απαντησω ενω ειχα λυσει την ασκηση
Τον ίδιο λοιπόν μήνα που δίνεις πανελλήνιες για 2η φορά ανακοινώνεις ότι θέλεις ΗΜΜΥ. (https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3080629&postcount=4691

Και ξεκινάνε τα όργανα : https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3096146&postcount=5557

Αφού λοιπόν περνάνε οι πανελλήνιες.. ξεπετάγεσε με τα 19+ (μη έχοντας πάρει ΑΟΘ αυτή τη φορά και γράφοντας 13.6 έκθεση) και βγάζεις 18.634 μόρια (που ΑΝ δεν κάνω λάθος το τμήμα είχε 18.900 plus άρα μπήκες με ειδική κατηγορία)
8) τιμη μου και καμαρι μου το 13.6 στην εκθεση... δεν ειχα γραψει ουτε μια εκθεση σε ολη την χρονια και εχασα 4 μοναδες μεχρι και απο το επικοινωνιακο πλαισιο που δεν ηξερα καν πως οριζεται.... Αρνηθηκα να διαβασω αυτο το μαθημα που δεν επρεπε καν να μετραει για την εισαγωγη μου στο ΗΜΜΥ αφου ουδεμια σχεση εχει με το αντικειμενο..

Οπως (δεν) καταλαβαινεις εχασα 270+ μορια λογω των προφορικων μου απο την προηγουμενη χρονια...οποτε θα ειχα περιπου 18900...και μαλιστα με 13.6 στην εκθεση..φαντασου αυτο το 13.6 να μην μετραγε ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ(edit) ποσα μορια θα ειχα.....Οποτε στο συγκεκριμενο θεμα δε σε παιρνει καθολου να μιλας...Αστυνομε σαϊνη...
Και αρχίζει η αντίφαση...

Λες ότι το ΕΜΠ είναι αχούρι μπροστά στο ΑΠΘ (https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3166180&postcount=317)
ωχ θεε μου..δε βλεπεις οτι ειναι τρολλ; μα καλα τι σας κανουν εκει στο ΑΣΟΕΕ...;
Προτείνεις σε κάποιον αυτό :

"κοιταξε προγραμματα σπουδων και οτι σου αρεσει
ψαξτα ολα ομως, η ζωη σου θα καθοριστει απο το ποσο θα ψαχτεις αυτες τις μερες :) καλη τυχη και συγχαρητηρια"

-Σχόλιο : AN EINAI ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ....ΕΛΕΟΣ!
ναι...τι;
Λες ότι θέλεις να ασχοληθείς με το Ηλεκτρονικό Έγκλημα και να μπείς ως αξιωματικός μετά :
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3173781&postcount=27
ναι τι;
Μετά μαρτυράς το μηχανογραφικό σου το οποίο πριν ήταν ΜΙΤ/ΕΜΠ/ΑΣΟΕΕ
Και μετά έγινε ΗΜΜΥ και ξερώ ψωμί : https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3183574&postcount=509
Το ΜΙΤ οπως (δεν) καταλαβαινεις ηταν χιουμοριστικο...
Το ΕΜΠ σημαινε ΗΜΜΥ ΕΜΠ
και το ΑΣΟΕΕ σημαινε πληροφορικη ΑΣΟΕΕ ...προφανως αυτο το ποστ ηταν προϊον δευτερολεπτων σκεψης και
εαν θυμαμαι καλα ηταν και μονολεκτικο....πιστευες πραγματικα πως με μερικα δευτερολεπτα θα αποφασιζα και την τελικη
μορφη του μηχανογραφικου μου;

Μου πηρε αρκετες μερες μεχρι να αποφασισω για την δευτερη επιλογη μου...η οποια θα ηταν και καθοριστικη σε περιπτωση που δε περναγα στην πρωτη
Και αφότου βγαίνουν τα αποτελέσματα , τσουπ , έρχεται το αποκορύφωμα και το ψώνισμα που το κρατάς μέχρι τώρα:

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=3289247#post3289247

---------

ΝΟΜΙΖΩ ότι σε κάλυψα.
Συμπέρασμα : Ξεκαβάλα.

Με καλυψες; ΛΟΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
συμφωνω παντως πως ειναι λαθος νοοτροπια να τελειωνει καποιος το πανεπιστημιο με λιγο διαβασμα, που το αρχιζει λιγες μερες πριν την εξεταστικη.

εχω ακουσει πως το συστημα στο εξωτερικο ειναι το εξης:
διαβαζεις ελαχιστα, μπαινεις σε οποια πανεπιστημιακη σχολη θες, αλλα εκει καθε χρονο γραφεις δυσκολες εξετασεις, στις οποιες οσοι δεν τα καταφερνουν, φευγουν απο το πανεπιστημιο.
στην ελλαδα, δυσκολευεσαι πολυ για να μπεις στο πανεπιστημιο, και μετα αποκτας -δικαιολογημενα- την αισθηση οτι τελειωσαν ολα, λυθηκαν τα προβληματα και αργα ή γρηγορα, με καλό ή κακό βαθμο θα παρεις το πτυχιο σου.
αυτο δεν ειναι σωστο.
αυτο υποβαθμιζει την ποιοτητα των ελληνικων πανεπιστημιων. διοτι πολλες φορες οι φοιτητες περνούν μαθηματα, αρα παιρνουν και πτυχιο, με διαβασμα ολιγων ημερων οπως προαναφερθηκε και πιο πάνω απο τους ιδιους. επομενως παιρνουν πτυχιο χωρις να εχουν τις απαραιτητες γνωσεις. αυτο δεν υποβαθμιζει την αξια του πτυχιου?? για αυτο τα ξενα πανεπιστημια θεωρουνται καλυτερα. γιατι εκει οι φοιτητες αναγκαζονται να διαβασουν, με αποτελεσμα να ανεβαινει το επιπεδο του μαθηματος αρα και της σχολης..

ωστοσο εμαθα πως ο μεσος ορος βαθμολογιας των φοιτητων του λοχρη ειναι 7.2, γεγονος που με χαροποιησε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
εχω ακουσει πως το συστημα στο εξωτερικο ειναι το εξης:
διαβαζεις ελαχιστα...
Δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
συμφωνω παντως πως ειναι λαθος νοοτροπια να τελειωνει καποιος το πανεπιστημιο με λιγο διαβασμα, που το αρχιζει λιγες μερες πριν την εξεταστικη.

εχω ακουσει πως το συστημα στο εξωτερικο ειναι το εξης:
διαβαζεις ελαχιστα, μπαινεις σε οποια πανεπιστημιακη σχολη θες, αλλα εκει καθε χρονο γραφεις δυσκολες εξετασεις, στις οποιες οσοι δεν τα καταφερνουν, φευγουν απο το πανεπιστημιο.
στην ελλαδα, δυσκολευεσαι πολυ για να μπεις στο πανεπιστημιο, και μετα αποκτας -δικαιολογημενα- την αισθηση οτι τελειωσαν ολα, λυθηκαν τα προβληματα και αργα ή γρηγορα, με καλό ή κακό βαθμο θα παρεις το πτυχιο σου.
αυτο δεν ειναι σωστο.
αυτο υποβαθμιζει την ποιοτητα των ελληνικων πανεπιστημιων. διοτι πολλες φορες οι φοιτητες παιρνουν μαθηματα, αρα παιρνουν και πτυχιο, με διαβασμα ολιγων ημερων οπως προαναφερθηκε και πιο πάνω απο τους ιδιους. επομενως παιρνουν πτυχιο χωρις να εχουν τις απαραιτητες γνωσεις. αυτο δεν υποβαθμιζει την αξια του πτυχιου?? για αυτο τα ξενα πανεπιστημια θεωρουνται καλυτερα. γιατι εκει οι φοιτητες αναγκαζονται να διαβασουν, με αποτελεσμα να ανεβαινει το επιπεδο του μαθηματος αρα και της σχολης..

ωστοσο εμαθα πως ο μεσος ορος βαθμολογιας των φοιτητων του λοχρη ειναι 7.2, γεγονος που με χαροποιησε..
αυτα που λεω και εγω (εν μερει) δηλαδη και με κραζουνε......
Οι ξυστες οι φοιτητες του φραπε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ασε μας κουκλιτσα μας... οταν τα ξυνεις (οπως ΕΣΥ ΗΔΗ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ) και τις τελευταιες μερες ξεσκιζεσαι για να περασεις το μαθημα, και με 8-9 να το περασεις, δε θα εχεις μαθει !ΤΙΠΟΤΑ! Αρα στο τελος θα γινεις ενας οικονομολογακος της πλακας με πολυ επιφανειακες γνωσεις, που θα κλαιγεται και θα μας πρηζει τα κλαπαπηδια γιατι δε βρισκει δουλεια και πως του φταιει η ελλαδα και το συστημα παραγωγης ανεργων

Καταρχάς, ευχαριστώ για το κομπλιμάντ...χαχαχα
Προφανώς δεν διαβάζεις αυτά που λεω.
Είπα ξεκάθαρα ότι ο τελευταίος μήνας είναι αρκετός για να βγάλεις το διάβασμα για την εξεταστική (και σε κάποια μαθήματα , θεωρητικού χαρακτήρα , ίσως και μια εβδομάδα).
Δεν είπα πουθενά ότι ξεσκίζομαι τις τελευταίες μέρες και προσωπικά εμένα δεν μου αρέσουν τα πασαλείματα.
Αλλά, ειδικά στα πιο θεωρητικά μαθήματα που απαιτούν κρίση και όχι παπαγαλία, η κατανόηση όσων διαβάζεις είναι αρκετή.
Και αφού παρακολουθείς κιόλας, τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο εύκολα.

Εγω έχω μέσο όρο 8 με περασμένα όλα τα μαθήματα του έτους μου. (και 8 λόγω του ότι 2 καθηγητές ΔΕΝ βάζουν πάνω από 7 (σε ελάχιστα άτομα) και επισης λογω 1 μαθηματος που το πέρασα με 7 ενώ άξιζα για 9 (και το παραδέχτηκε η ίδια η καθηγήτρια).
Αλλά, δεν λέω ότι είμαι the best of the best.

Τώρα αν εσένα το να παίρνει κάποιος 8 σου φάινεται λίγο η δε σου λέει κάτι...ΟΚ.

Πανεπιστήμονα, Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων σπουδάζω. Αν ήθελα να γίνω οικονομολόγος, θα επέλεγα το τμήμα Οικονομικής Επιστήμης. Μην τα συγχέεις. Αλλά και πάλι, το πόσο καλός είμαι και θα γίνω στο αντικείμενό μου, θα αποδειχθεί στο χρόνο. :)

τι λες καλο μου..all day all night ξυσιμο ειστε το 90% και στις τελευταιες μερες διαβαζετε, παιρνετε ενα 5-7 και περνατε το μαθημα...

ξερω παιδι που διαβαζει μονο εξεταστικη και βγαζει 8.9 μεσο ορο, και δε παταει καν στις παραδωσεις...

Ο κάθε ένας ας μιλάει για τον εαυτό του.Και εγώ ξέρω τον Θεο προσωπικά (έχω και το τηλεφωνό του αν θες).
Εγώ προσωπικά εκτός απο ένα μάθημα κάτω απο 7 δεν έχω πέσει οπότε... άτοπο το επιχείρημά σου και οι γενικεύσεις του κώλου.
Μπορεί να μην πατάει στις παραδώσεις και να ξεσκίζεται όλο τα εξάμηνο στο διάβασμα. Κάνει πιο δύσκολο σίγουρα το διάβασμά του.
Αλλά δικαίωμά του! Μπορεί να είναι και πανέξυπνος (who knows!). Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με του καθενός τα παραδείγματα.
Και εγώ έχω πάμπολλα.

Με κοφτει γιατι ριχνουν το επιπεδο στα ελληνικα πανεπιστημια, και στους αποφοιτους...αντε μετα να σε προσλαβει ο ανθρωπος...

Οταν γαμιεσαι στο διαβασμα, δε μπαινεις σε μια σχολη οπως το ΗΜΜΥ για μουρη...γιατι το ΗΜΜΥ οι μισοι το περνανε για ΤΕΙ, αλλοι δε την ξερουν καν, και οι αλλοι μισοι για Τεχνικο λυκειο...

Όλα είναι θέμα ζήτησης και προσφοράς darling. Όλοι έχουμε δικαίωμα να κάνουμε μηχανογραφικό και να ζητήσουμε όποια σχολή γουστάρουμε. Δεν μπορεί να μπει κάποιο ποιοτικό κριτήριο (τουλάχιστον στις Πανελλήνιες). Είσαι και ΗΜΜΥ πανάθεμά σε.

ΑΛΛΑ πράγματα ρίχνουν το επίπεδο στα ελλ. πανεπιστήμια αλλά θα αργήσεις ΠΟΛΥ να τα καταλάβεις με τέτοιο μυαλό.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Εδώ γελάμε... ΔΕΝ μπαίνουν για ΜΟΥΡΗ χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.

Ασε να κρινω εγω γιατι μπαινουν στο ΗΜΜΥ....Ποσοι ειναι αυτοι που θελανε Μαθηματικο , Φυσικο, Πληροφορικη, και οι καθηγητες τους τους επεισαν να διαλεξουν ΗΜΜΥ γιατι
1ον Εχεις 3 χρονια πριν επιλεξεις ειδικοτητα μεσα απο ενα μεγαλο ευρος επιλογων, συστημα που ακολουθειται και στην αμερικη με καλη επιτυχια
2ον Η σχολη ειναι αναγνωρισμενη, δινει παρα πολλες ευκαιριες, δεν ειναι μονοτονη, εχει καταπληκτικους καθηγητες, και ανετα ειναι η καλυτερη σχολη στην ελλαδα με τους καλυτερους φοιτητες που οντας το περιβαλλον σου σε βοηθανε εμμεσα και αμεσα
3ον Η σχολη σε μαθαινει να σκεπτεσαι, προσφερει σφαιρικη γνωση και δεν δημιουργει εναν μονοπλευρο ανθρωπο χωρις την ικανοτητα να καινοτομησει
4ον Το ΕΜΠ ειναι τοπ σε εγκαταστασεις συγκριτικα με τις αλλες ελληνικες σχολες

λολ...ΑΣΟΕΕ σου λεει μετα ...αλλα λεει η θεια μου αλλα ακουνε τα αυτια μου

Χέστηκα τους λόγους για τους οποίους επιλέγεις ΗΜΜΥ.
Εγώ για κανέναν λόγο δεν θα το επέλεγα, ας είχα και 20,000 μόρια.
Πως θα κρίνεις ρε μάγκα? Έχεις κάνει έρευνα με δείγμα όλους τους πρωτοετείς φοιτητές του ΗΜΜΥ ΕΜΠ και έχεις βγάλει αξιόπιστα συμπεράσματα τα οποία μας κοινοποιείς?

Μπράβο, αλλά σύμφωνα με QS world rankings σαν πανεπιστήμιο νομίζω ότι δεν είναι ούτε στα 200 καλύτερα. (Και το ΑΠΘ είναι παραπάνω) , οπότε τζάμπα προσπαθείς να μας πείσεις ΠΟΣΟ ΟΝΕΙΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΔΗ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ.

Ασε μας κουκλιτσα μου......ΝΑΣΑ ειμαστε

δε το υποβιβαζω....οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται...και εαν μπορεις να ακολουθησεις τους πολυ βασικους συνειρμους μου, λεω
πως εαν δεν αντεχεις μαθηματικα πας σε σχολη που δεν εχει μαθηματικα..πχ; ΤΕΦΑΑ

Θα σου πω μια ιστοριουλα...
Ηταν μαι φορα και ενα καιρο ενα παιδακι που ειχε φοβερο ταλεντο στα μαθηματικα και την φυσικη...ρε παιδι μου ηταν
η απολυτη διανοια...σε μαθηματικους διαγωνισμους εβγαινε πρωτος δευτερο, τριτος το πολυ..

εφτασε λοιπον να επιλεξει το επαγγελμα του...τι επιλεγει; Νοσηλευτικη, γιατι ηθελε να βοηθαει τους ανθρωπους, και
παραλληλα να μην εχει το αγχος μιας και τυχαινε να ηταν ευθυνοφοβος...

συμπερασμα; Χαραμηστηκε

Πραγματικά γελάω γιατί φάσκεις και αντιφάσκεις και προσπαθείς άτοπα και ηλίθια επιχειρήματα να μου "την πείς".
Αν είχες επιχειρήματα δεν θα έβαζες τα "καλό μου" και τα "κουκλίτσα μου". Δεν με υποβιβάζεις ότι και να πεις.

ΕΣΥ? Δεν υποβιβάζεις? Προς θεού, συγγνώμη...σε αδίκησα.

Όσο για την ιστοριούλα.... δεν κάνω σχόλιο γιατί πραγματικά φαίνεται πόσο στόκος είσαι.
Τι σχέση έχουν 6-7 μαθήματα με το τι θες να κάνεις?

Καμία.

Τι χαραμίστηκε ρε μάγκα;
Αν του αρέσει να είναι Νοσηλευτής τότε μπράβο του. Θα είναι ευτυχισμένος όσο αφορά το επάγγελμά του και πόσο μάλλον θα είναι άψογος σε αυτό.
Μπορεί να συνεχίσει να ασχολείται με τα μαθηματικά και τη φυσική ως hobby.
Αν ήθελε να το προχωρήσει με τα μαθηματικά και τη φυσική, θα το έκανε.

Κατάλαβα ότι είναι υποθετικό το παράδειγμά σου αλλά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ΧΑΡΑΜΙΖΩ.
Εγώ αν έβγαζα 19,000 μόρια, θα τα χαράμιζα αν θα διάλεγα ένα τμήμα που δεν με ενδιαφέρει όπως το δικό σου.

το οτι εγραψες πιο πανω απο μενα τι σημασια εχει; αφου τα εξυνα...αναλογικα εγω εγραψα αριστα την πρωτη φορα και εσυ σκατα...αφου ελιωνες το θυμαμαι..

μπροστα πισω αριστερα..τι σημασια εχει; θα ορισω δικο μου συστημα συντεταγμενων και θα προσαρμοστω 8)

Χαρακτηρα δεν ξερεις εαν εχω απο τη στιγμη που δε με γνωριζεις...
Γνωσεις σιγουρα θα αποκτησω με το περας της φοιτησης μου πολλες περισσοτερες απο σενα...που καθεσαι και τα ξυνεις και τις τελευταιες 10 μερες κανεις μια ξεπετα

ο λογος που αποφασισα να ξαναδωσω, ειναι οτι ειδα πως χωρις καθολου διαβασμα εγραψα πολυ περισσοτερο απο συμμαθητες μου που ξεσκιζονταν.. γατακι 8)

επισης να σου διευκρινησω κατι....εγω στην τριτη γυμνασιου εμεινα μεταεξετασταιος στα μαθηματικα..παντα ημουν μαθητης που περναγε με 10-11 την ταξη...

Και εγώ διάβαζα ούτε 1 ώρα την ημέρα και αυτό μόνο στην Γ'Λυκείου. (Έβγαλα 17.408)
Συγκρίνεις τις πατάτες με τα αχλάδια. Και εσύ λες ότι δεν ξέρω για σένα ενώ εσύ ο ίδιος με κατηγορείς για ξεπέτες και ότι ξεσκίστηκα στο διάβασμα ενω δεν με ξέρεις.
Και για μένα ισχύει το ίδιο. Άλλα, δεν κάθομαι να το διατυμπανίζω, ούτε να το παίζω έξυπνος, ούτε να υποτιμώ τους άλλους επειδή ξεσκίστηκαν και έβγαλαν λιγότερο απο μένα.

Και εγώ είχα μείνει σε 2 μαθήματα στη Γ'Γυμνασίου με Μ.Ο 12,7 !
Αλλά, αυτό δεν λέει κάτι....

στην τριτη λυκειου απλα αρχισα να παρακολουθω με προσοχη τους καθηγητες μου και να κανω καμια φορα τις ασκησεις στα μαθηματικα (ΜΟΝΟ)...στον προγραμματισμο εγραψα 16.5 χωρις να ανοιξω βιβλιο και χωρις φροντιστηριο..μαλιστα 12 μοναδες ειχα χασει απο τους ορισμους στην θεωρια....στο ΑΟΘ 16.5 απλα και μονο με την παρακολουθηση σε φροντιστηριο...Μαθηματικα διαβαζα πολυ σπανια λιγο μπαρλα και οντως εγραψα μονο ενα 10.8 καθως ακολουθησα πολυ λανθασμενη τακτικη, και προφανως δεν ειχα κανει καλη προετοιμασια..το ιδιο και φυσικη ειχα παει χωρις να κοιμηθω ....γιατι μαντεψε...δεν ειχα καλυψει το κεφαλαιο του στερεου...ξεκινησα στις 12 το βραδυ στερεο και μεχρι τις 8 καλυψα οτι μπορεσα...πηρα ενα 10αρακι...Εκθεση νταξει εννοειται δεν ειχα γραψει ουτε μια, τσιμπησα ενα 12+αρι , μαθηματικα γενικης 18 και αοδε 11..

και μην ξεχνας οτι εγω οταν ξεκινησα τριτη λυκειου, ακομη προσπαθουσα να καλυψω τα κενα μου στις δευτεροβαθμιες εξισωσεις και στο χορνερ...

οσο εσυ ησουν φυτουκλας σε ολη σου την ζωη :-P

Μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα. Εξηγήσεις...δικαιολογίες...κλάψα και στο τέλος η κακία.
Εγώ δεν υπήρξα ποτέ φύτουκλας. Και σου έχω πει πιο πάνω κάποια πράγματα.

Προφανως η αποψη μου ηταν εσφαλμενη...δε γινεται να γραψεις απο κωλοφαρδια σε ολα αριστα
να πουμε οτι εγραψες σε ενα; οκ ...αλλα σε ολα οχι...

οσο για το σχολιο, δε βασιζεται σε κανενα δεδομενο, αφου δε γνωριζεις τιποτα για τις γνωσεις μου...
τα μαθηματικα τα ειχα λιωσει στην τριτη λυκειου, και στην φυσικη ελυνα πολυ δυσκολοτερα θεματα απο
αυτα που υπηρχε πιθανοτητα να πεσουν

μαθηματικα πηρα 19.1 και το 0.9 το εχασα απο Σ-Λ (0.4) που ηξερε και η γιαγια μου..(προφανως καταλαθος)
και επειδη στο τελευταιο ερωτημα ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΜΟΝΑΔΙΚΗ με αποτελεσμα να μην να αναφερω οτι
επειδη απεδειξα προηγουμενως πως ειναι θετικη η παραγωγος
η λυση που απεδειξα ειναι μοναδικη λογω μονοτονιας..Οπως καταλαβαινεις μαθηματικα στην ουσια εγραψα 20..

φυσικη ελυσα τα παντα... και απλα στο Δ5 ξεχασα να αναλυσω μια δυναμη (2-3 μοναδες/100)και αλλες (2-3) απο καπου αλλου
δηλαδη 19

στα μαθηματικα γενικης , πληροφορικη, αοδε θεωρουσα δεδομενο απο πριν το 20...δυστυχως εχασα 0.7 μοναδες στην πληροφορικη γιατι ξεχασα να απαντησω ενω ειχα λυσει την ασκηση

8) τιμη μου και καμαρι μου το 13.6 στην εκθεση... δεν ειχα γραψει ουτε μια εκθεση σε ολη την χρονια και εχασα 4 μοναδες μεχρι και απο το επικοινωνιακο πλαισιο που δεν ηξερα καν πως οριζεται.... Αρνηθηκα να διαβασω αυτο το μαθημα που δεν επρεπε καν να μετραει για την εισαγωγη μου στο ΗΜΜΥ αφου ουδεμια σχεση εχει με το αντικειμενο..

Οπως (δεν) καταλαβαινεις εχασα 270+ μορια λογω των προφορικων μου απο την προηγουμενη χρονια...οποτε θα ειχα περιπου 18900...και μαλιστα με 13.6 στην εκθεση..φαντασου αυτο το 13.6 να μην μετραγε ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ(edit) ποσα μορια θα ειχα.....Οποτε στο συγκεκριμενο θεμα δε σε παιρνει καθολου να μιλας...Αστυνομε σαϊνη...

ωχ θεε μου..δε βλεπεις οτι ειναι τρολλ; μα καλα τι σας κανουν εκει στο ΑΣΟΕΕ...;

ναι...τι;

ναι τι;

Το ΜΙΤ οπως (δεν) καταλαβαινεις ηταν χιουμοριστικο...
Το ΕΜΠ σημαινε ΗΜΜΥ ΕΜΠ
και το ΑΣΟΕΕ σημαινε πληροφορικη ΑΣΟΕΕ ...προφανως αυτο το ποστ ηταν προϊον δευτερολεπτων σκεψης και
εαν θυμαμαι καλα ηταν και μονολεκτικο....πιστευες πραγματικα πως με μερικα δευτερολεπτα θα αποφασιζα και την τελικη
μορφη του μηχανογραφικου μου;

Μου πηρε αρκετες μερες μεχρι να αποφασισω για την δευτερη επιλογη μου...η οποια θα ηταν και καθοριστικη σε περιπτωση που δε περναγα στην πρωτη


Με καλυψες; ΛΟΛ

Επειδή βαρέθηκα να κάνω quote στο σαβουρο-ηλίθιο μήνυμά σου.

Αυτά που είχα να πω τα είπα.
Χέστηκα και που έγραψες πόσο και τι έχασες.
Το θέμα είναι ότι είσαι ΑΠΛΑ ένας ακόμας φοιτητής στη Τριτοβάθμια Εκπαίδευση στο ΕΛΑΝΤΑ.
Ξεκαβάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Χωρίς να έχω διαβάσει τι έχει υποθεί παραπάνω , παίρνω το θάρρος να γράψω για τη δική μου σχολή.
Σπουδάζω (1ο έτος) στο τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και θεωρείται το 2ο πιο δύσκολο τμήμα του πανεπιστημίου.
Είμαι ένα μήνα στο πανεπιστήμιο , αρχικά ήταν "εύκολα" με μία πινελιά δυσκολίας γιατί ήταν επανάληψη του λυκείου!
Τώρα που τα μαθήματα παίρνουν την πανεπιστημιακή μορφή τους , βλέπω ότι χρειάζεται και παρακολούθηση ( λυπάμαι αυτούς που δεν πατάνε στη σχολή) και διάβασμα (αρκετό και συγκεντρωμένο) .
Όλοι όσοι το ακούνε (οι τύποι που δεν πατάνε) κράζουν , αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να επιβιώσεις στο φυσικό!
Δεν είναι όμως τίποτα δύσκολο !Παρασκευη -Σάββατο πάω βιβλιοθήκη (το πανεπιστήμιο μας έχει μία από τις καλύτερες των Βαλκανίων ) , Κυριακή -Δευτέρα ρίχνω μία κλεφτή ματιά !
Έτσι λοιπόν δεν μένω πίσω..δεν είναι τίποτα δύσκολο!
Το θέμα είναι να έχεις όμως στόχους , άσε που όταν μπαίνεις στην 3οβάθμια γνωρίζεις τι σε περιμένει , αν δεν το κάνεις ..κάηκες !
Αυτή είναι η άποψη μου για το διάβασμα στο πανεπιστήμιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
......................Παρασκευη -Σάββατο πάω βιβλιοθήκη (το πανεπιστήμιο μας έχει μία από τις καλύτερες των Βαλκανίων ) , Κυριακή -Δευτέρα ρίχνω μία κλεφτή ματιά !.......................
Η δική μου εμπειρία απ' το φυσικό στην Αγγλία.
Δευτέρα-Παρασκευή παρακολούθηση και διάβασμα.
Παρακολούθηση, διότι η εξεταστέα ύλη είναι οι παραδόσεις. Τα προτεινόμενα βιβλία συνήθως είναι για μεγαλύτερη εμβάθυνση στα θέματα.
Καθημερινό διάβασμα, διότι έχουμε εβδομαδιαία παράδοση ασκήσεων, οπότε το λίγο ή πολύ διάβασμα είναι σχεδόν υποχρεωτικό. Οι εργασίες αυτές μετράνε 10%-15% στον τελικό βαθμό.
Εσείς μάλλον δεν έχετε τέτοια υποχρέωση, οπότε πρέπει να προγραμματίσετε μόνοι το διάβασμά σας.
Σάββατο ξεκούραση από τις παραδόσεις... και διάβασμα:(.
Κυριακή ξεκούραση:). Εκτός αν χρειαστεί να ρίξω μια ματιά σε κάποιο θέμα:mad:.
Ενοείται ότι σχεδόν καθημερινά θα βρεθώ με φίλους, θα αθληθώ κάποιες μέρες κ.λ.π. Για όλα υπάρχει χρόνος, αρκεί να μη σπαταλάς ατελείωτες ώρες σε παιχνίδια στον υπολογιστή, τηλεόραση κ.λ.π.
Το πρόβλημα με την Αγγλία είναι ότι αν δεν περάσεις μάθημα το Μάϊο, έχεις μόνο μια ευκαιρία τον Αύγουστο, όμως ο βαθμός του Αυγούστου δεν υπολογίζεται. Περνάς το μάθημα με τη βάση, δηλαδή το τέσσερα. Αν λοιπόν θέλεις καλούς βαθμούς για ένα μεταπτυχιακό, οφείλεις να θεωρείς δεδομένο ότι θα περάσεις όλα τα μαθήματα το Μάϊο, και μάλιστα με καλούς βαθμούς.
Γενικά μιλώντας πάντως, το φυσικό είναι πολύ απαιτητικό και η καλή πορεία, πόσο μάλλον η διάκριση, δεν επιτυγχάνεται με διάβασμα μόνο στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
ωρε πως θα την βγαλω την σχολη!!!:P1 μαθημα(εφαρμοσμενα μαθηματικα 1) εχει φυγει για σεπτεμβριο απο οτι βλεπω...παρακουλουθω δε λεω αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ωρε πως θα την βγαλω την σχολη!!!:P1 μαθημα(εφαρμοσμενα μαθηματικα 1) εχει φυγει για σεπτεμβριο απο οτι βλεπω...παρακουλουθω δε λεω αλλα...
το να έχει φύγει ένα μάθημα δεν είναι τόσο κακό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Demlogic, πες μου το όνομά σου σε παρακαλώ. Δε φαντάζεσαι πόσο θέλω να σε παρακολουθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Οι πρωταρχικές υποχρεώσεις των φοιτητών ως ευνοούμενοι των φορολογούμενων του κράτους είναι η επένδυση πάνω σε αυτούς να πιάσει τόπο. Οφείλουνε δηλαδή όλοι να δουλέψουν ώστε να τελειώνουν όσο το δυνατό νωρίτερα και με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα με τις απαραίτητες γνώσεις. Όλα αυτά χρειάζονται διάβασμα. Η φοιτητική ζωή θεωρείται μια παράπλευρη δραστηριότητα. Φυσικά αυτό δεν ισχύει στην Ελλάδα όπου έχουμε ευνοιες καθηγητών και σκονάκια και μπορείς να πάρεις πτυχίο χωρίς κόπο.
Το θέμα έπρεπε να είναι "Φοιτητική ζωή στο (πανεπιστημιακό) διάβασμα" γιατί ο τίτλος "Διάβασμα στην φοιτητική ζωή" αφήνει να εννοηθεί πως προηγείται η φοιτητική ζωή και έτσι ακούγονται γκρίνιες για δύσκολα θέματα, αυτό δεν μας το δίδαξε, γιατι μου έβαλες 5 και πολλά άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeoSevilla

Νεοφερμένος

Ο GeoSevilla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
το καλο διαβασμα απο ποτε πρεπει να αρχισει?? ενας δεκεμβρης διαβασματος αρκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
το καλο το διαβασμα το ξεκινας απο μονος σου επειδη γουσταρεις ενα μαθημα και δε ρωτας ποτε πρεπει να αρχισει.. το διαβασμα απλα για να περασεις ενα μαθημα μπορει να ξεκινησει και δυο τρεις βδομαδες πριν την εξεταστικη, αναλογα τη σχολη βεβαιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
το καλο διαβασμα απο ποτε πρεπει να αρχισει?? ενας δεκεμβρης διαβασματος αρκει?

Καλό διάβασμα για να περάσεις το μάθημα, ή καλό διάβασμα για να σου μείνει τίποτα και επιπλέον να χτυπήσεις και βαθμό?
Για το πρώτο, διάβασε και 10 μέρες πριν δώσεις.
Για το δεύτερο, έπρεπε να έχεις ήδη ξεκινήσει (προσωπική εκτίμηση, γιατί δεν μιλάμε για 1 μόνο μάθημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Καλό διάβασμα για να περάσεις το μάθημα, ή καλό διάβασμα για να σου μείνει τίποτα και επιπλέον να χτυπήσεις και βαθμό?
Για το πρώτο, διάβασε και 10 μέρες πριν δώσεις.
Για το δεύτερο, έπρεπε να έχεις ήδη ξεκινήσει (προσωπική εκτίμηση, γιατί δεν μιλάμε για 1 μόνο μάθημα).

Συμφωνώ απόλυτα. Το έχεις πιάσει το θέμα.
Επίσης, θεωρώ ότι όλες οι σχολές -ανεξάρτητα από το βαθμό δυσκολίας τους- απαιτούν πολύ διάβασμα αν κάποιος/α έχει μεγάλες φιλοδοξίες (μεγάλοι βαθμοί, έρευνα, ακαδημαϊκή καριέρα κ.ά.). Αυτό -βέβαια- κατά την ταπεινή μου γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Οι πρωταρχικές υποχρεώσεις των φοιτητών ως ευνοούμενοι των φορολογούμενων του κράτους είναι η επένδυση πάνω σε αυτούς να πιάσει τόπο. Οφείλουνε δηλαδή όλοι να δουλέψουν ώστε να τελειώνουν όσο το δυνατό νωρίτερα και με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα με τις απαραίτητες γνώσεις.

Πόσο πιο "είμαι κομμάτι μηχανής και χαίρομαι" θα την περιγράψεις τη φάση? :P

Οι πρωταρχικές υποχρεώσεις των φοιτητών είναι οι πρωταρχικές υποχρεώσεις των φοιτητών. Simple as that. Ποιος σου είπε στην τελική ότι όλοι σπουδάζουμε για τους ίδιους λόγους?

Για τον εαυτό σου μίλα, κι είσαι γαμάτος αν αυτό που σκέφτεσαι πας και το κάνεις πραγματικότητα. Αλλά άσε τις γενικεύσεις μετά και τον καθένα να σκέφτεται, κι άρα να προχωράει, όπως νομίζει.

Άλλοι θέλουν μόνο τα βιβλία, άλλοι θέλουν κι άλλα μαζί. Άραξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
hello :) εγώ πιστεύω πως όλα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις του κάθε τμήματος αλλά και από τις απαιτήσεις που έχουμε από τον εαυτό μας.Αν κάποιος θέλει πτυχίο με δέκα είναι φανερό πως δεν θα το πετύχει διαβάζοντας δύο εβδομάδες πριν την εξεταστική παρά μόνο μέσα από συνεχή εντριβή.Από εκεί και πέρα μην περνάμε σε υπερβολές δεν γίνεται κάποιος να διαβάζει όλη μέρα ειδικά αν το κάνει με το ζόρι,το θέμα είναι γενικότερα να επεκτείνουμε τους ορίζοντές μας.Επίσης το κάθε μάθημα έχει διαφορετικές απαιτήσεις ανάλογα με την ύλη και τον καθηγητή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top