Διάβασμα στην φοιτητική ζωή

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Δεν παίζει. Με τίποτα. Και πότε θα προλάβεις να ζήσεις;

Τι εννοείς να ζήσει; Γιατί, δεν θα ζει ως άνθρωπος, ως νέος; Μετά το πτυχίο, δεν θα ζει;
Δεν πιάνω το νόημα..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Τι εννοείς να ζήσει; Γιατί, δεν θα ζει ως άνθρωπος, ως νέος; Μετά το πτυχίο, δεν θα ζει;
Δεν πιάνω το νόημα..:hmm:

'Oχι, δε θα ζει. Γιατί στην περίοδο της ζωής που πρέπει να γνωρίσεις τα πάντα για τον κόσμο γύρω σου, να γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου, να αναπτύξεις πολλά ενδιαφέροντα, να γλεντήσεις, αυτός θα διαβάζει 4 ώρες την ημέρα.
Απλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως γνωρίζω πολύ κόσμο που απλά είναι φοιτητές για να "ζουν" και τρέχουν 2 μέρες πριν για σημειώσεις,..κλπ. Γνωστά φαινόμενα που είναι απόντες από την διαδικασία της διδασκαλίας, ρίχνοντας το επίπεδο των σπουδών δια της απουσίας τους για να γνωρίσουν "κόσμο". Συνήθως όσοι θέτουν κάποιο στόχο, τα συνδυάζουν κάπως αλλά κάνουν και αρκετές θυσίες. Δίχως θυσίες δεν πετυχαίνεται τίποτα. Εξάλλου και μετά το πτυχίο, δεν τελείωσε η ζωή, αν σκεφτούμε τα χαμμένα χρόνια λόγω του μιναρίσματος της ανεργίας μετά το πτυχίο και του "και καλά ψαξίματος για μεταπτυχιακά/ αλλαγή χώρας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως γνωρίζω πολύ κόσμο που απλά είναι φοιτητές για να "ζουν" και τρέχουν 2 μέρες πριν για σημειώσεις,..κλπ.

Το πας στο άλλο άκρο και ήμουν σίγουρος ότι θα το κάνεις, οπότε συγγνώμη, δε θα απαντήσω.
Αν μιλούσα όντως για το άλλο άκρο ίσως σκεφτόμουν να σου εξηγήσω γιατί έχεις άδικο, πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Ναι, αλλά αυτοί έχουν ως αντίλογο ότι ζουν έναντι του άλλου που θέλει να σπουδάσει. Ποιος έχει δίκιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πρέπει κάποια στιγμή να ξεπεραστεί αυτό το πράγμα "ζω τη φοιτητική ζωή".

Αφενός, γιατί ζωή δεν είναι μόνο η φοιτητική, ζεις και πριν και μετά και κατά τη διάρκεια αν είσαι μάγκας και γουστάρεις αυτό που κάνεις!

Αφετέρου, έχοντας περάσει τα φοιτητικά χρόνια του προπτυχιακού, μπορώ να πω ότι είναι ίσως τα σημαντικότερα για την μετέπειτα ζωή, όσο περίεργο και αν σας φαίνεται. Είναι η μόνη ευκαιρία που μπορείτε να ψαχτείτε για το τι θα κάνετε στη ζωή σας, τι σας αρέσει και να το αποφασίσετε. Αλλά αυτό το διάστημα, πλέον, δεν μπορεί να είναι "άπειρο" όπως ήταν κάποια χρόνια πριν που σπουδάζανε και δεν καιγόντουσαν να βγουν στην αγορά εργασίας, τώρα αυτά τα διαστήματα έχουν σφίξει πολύ. Για να είναι πετυχημένο όλο αυτό πρέπει να θυσιάσετε κάποια πράγματα (όπως όλοι μας, άλλοι λιγότερα και άλλοι περισσότερα).

Τρίτον και πολύ λιγότερο σημαντικό (σε σχέση με το μέλλον μας) βάζω το επίπεδο στο πανεπιστήμιο. Είναι πολύ σημαντικό για κάποιους (βάζω και μένα μέσα λόγω επαγγελματικού ενδιαφέροντος) αλλά δεν ενδιαφέρει από ότι φαίνεται τους πολλούς.

Αυτό που αναφέρει ο Νίκος, δεν είναι το άκρο. Το άκρο είναι να μην δίνει καθόλου ο φοιτητής, να μην πατάει καθόλου στη σχολή. Αυτό το 2 μέρες πριν την εξεταστική είναι σχεδόν κανόνας για πολλούς και πολύ πολύ εύκολα μπορεί να σε πάρει η μπάλα. Δεν λέω φυσικά να μην περνάτε όμορφα, να μην κάνετε πράγματα και να είστε με ωράριο σχολείου! Κανείς δεν διαβάζει κάθε μέρα!!!Εννοείται!!Λίγο μέτρο χρειάζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη Ρεβέκκα αλλά πρέπει να πούμε ότι η παρακολούθηση σίγουρα δεν είναι άχρηστη στα περισσότερα μαθήματα,πολλές φορές οι καθηγητές παραθέτουν πληροφορίες οι οποίες δεν υπάρχουν στα βιβλία,βάζουν ασκήσεις στις οποίες πρέπει να γράψεις το όνομα σου θέλοντας να δουν ποιοι παρακολουθούν και ποιοι όχι.Σε κάθε εξάμηνο πρέπει να παρακολουθούμε τις πρώτες διαλέξεις για να δούμε ποιος καθηγητής θέλει πραγματικά να κάνει μάθημα και ποιος σκέφτεται ότι σίγα αφού δεν τους ενδιαφέρει ας πω πέντε βλακείες υπάρχουν και τα βιβλία,υπάρχουν και οι δύο κατηγορίες πιστεύω σε όλες τις σχολές,από εκεί και πέρα πρέπει ο καθένας να είναι σε επαφή με τη σχολή του.σε εμάς πολλοί δεν δίνουν ύλη θεωρώντας ότι η ύλη είναι όσα έχουν ειπωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
μμμμμ...διαβασμα στη φοιτητικη ζωη...πριν παω στο πανεπιστημιο ακουγα διαφορα πραγματα για τη ΄΄φοιτητικη ζωη΄΄ κλπ.ωστοσο τα πραγματα αποδειχθηκαν διαφορετικα....ο καθενας εχει τους στοχους του και αυτο ειναι δικαιωμα του!αλλοι θελουν να κανουν μεταπτυχιακο και διδακτορικο αλλοι να παρουν μονο το πτυχιο.αλλοι θελουν ενα πτυχιο με 5-6 αλλοι με 8.οποιος θελει κατι περισσοτερο πρεπει να κανει καποιες θυσιες.΄΄η φοιτητικη ζωη΄΄αυτο που εγω ακουγα ως φοιτητικη ζωη ειναι ενας μυθος.γενικα:στη ζωη οι βιασυνες να λειπουν.αυτο το ΄΄γνωριζω΄΄ τον κοσμο καπως αστειο ακουγεται..πανε ολοι στο πρωτο ετος και νομιζουν οτι ξεκινησαν οι διακοπες..μαλλον βγαινουν καποια απωθημενα εξαιτιας των πανελληνιων υποθετω ..και δεν καταλαβαινω τη λυσσα που πιανει μερικους να ΄΄γνωρισουν τον κοσμο΄΄ λες και μετα τα 22 θα τους σκοτωσουν.πολυ αγχος παρα πολυ αγχος ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παν μέτρον άριστον.
Φυσικά και θα το κάψεις, και για καφέ θα πας, και νέο κόσμο θα γνωρίσεις, και ξενύχτια θα έχεις, αλλά δε θα φτάσεις μια βδομάδα πριν την εξεταστική να ψάχνεις τα ΣΟΣ και να σκέφτεσαι πόσο δύσκολο είναι να τα περάσεις όλα με βάση. Ούτε από την άλλη πλευρά θα είσαι μονιμως με το βιβλίο στο χέρι (άλλωστε θα διαπιστώσεις ότι μετά το αγγούρι των Πανελληνίων δύσκολα το παίρνεις απόφαση να στρωθείς στο 1ο εξάμηνο).
Θα μπεις σε μια σχολή που το αντικείμενό της σε ενδιαφέρει, αλλά καλώς ή κακώς, δε θα είναι όλα τα μαθήματα ούτε το ίδιο χρήσιμα, ούτε το ίδιο ενδιαφέροντα, ούτε το ίδιο εύκολα, για να τα παρακολουθείς ΟΛΑ. Θα χρειαστεί να κάνεις μια επιλογή μετά το πρώτο δίμηνο για το τι θέλεις να παρακολουθείς, ώστε να μη χάνεις άσκοπα το χρόνο σου (δεν είναι λύση να πηγαίνεις στη σχολή από τις 10 για να κάθεσαι 3 ώρες στο κυλικείο και μία να μπαίνεις στο αμφιθέατρο).
Θεωρώ τις ώρες διαβάσματος που μου αναφέρεις υπερβολικές (μιλάω για καθημερινό διάβασμα). Αν καίγεσαι για συστηματικό διάβασμα, διάβαζε μία ώρα τη μέρα φρεσκάροντας αυτά που σας παρέδωσε ο καθηγητής στο αμφιθέατρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
διαβασμα στη φοιτητικη ζωη;λιγο δυσκολο στο α εξαμηνο...α,και κοσμο μπορεις να γνωρισεις ανετα,πατωντας σε ολα τα μαθηματα της σχολης,ακομα και σε αυτα που δεν ειναι τοσο ενδιαφεροντα.(και να καθεσαι με διαφορετικα ατομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Είναι δυσκολότερο εάν δουλεύεις...παράλληλα. Αν απλώς είσαι φοιτητής τότε εύκολα συνδυάζεται διάβασμα και ζωή. ΄Ολα τα άλλα είναι διακιολογίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosFin

Νεοφερμένος

Ο SteliosFin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εε και φυσικά είμαι με νοοτροπία λυκειου αφου ειμαι λυκειο ακομη. Τεσπα, ευχαριστω παρα πολυυυ για ΟΛΗ αυτη τη βοηθεια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Όταν μπαίνουμε στο πανεπιστήμιο είμαστε 18 χρονών και νομικά είμαστε κατοχυρωμένοι να πάρουμε τη ζωή μας στα χέρια μας.
Θα μπούμε 18 και θα βγούμε 22. Δεν ξέρω αν μπορείτε να εκτιμήσετε το μέγεθος του χάσματος. 18, σχεδόν παιδί και 22, σχεδόν ενήλικας. Γιατί μη μου πείτε ότι θεωρείτε τα 18χρονα ενήλικες, θα τρελαθώ.
Σ' αυτά τα 4 χρόνια, όπως είπε και η Ρεββέκα, πρέπει να ΜΑΘΟΥΜΕ τον κόσμο γύρω μας. Και πως θα τον μάθουμε;
Με το να τον ΖΗΣΟΥΜΕ. ΔΕ ΜΙΛΗΣΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ ΚΡΕΠΑΛΕΣ ΑΡΑΛΙΚΙ ΞΥΣΙΜΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ. Γιατί να συσχετίζουμε πάντα το "ζω τη φοιτητική ζωή" με τις κρεπάλες, χωρίς ο άλλος να έχει αναφερθεί πουθενά σ' αυτές.
ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ.

Παρακάτω.
Έχουμε τόσα πολλά να γνωρίσουμε που φυσιολογικό είναι το πρόγραμμά μας πολλές φορές να είναι πιεσμένο. Μας ανοίγονται τόσες ευκαιρίες που φυσιολογικό είναι να παραμερίζουμε υποχρεώσεις πολλές φορές για να τις αρπάξουμε. Και μη μου πείτε ότι όλοι δεν το κάνουμε. Και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είπα να είσαι μια εβδομάδα πριν την εξεταστική με τα ΣΟΣ.
ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ.

Η μάθηση, κατ' εμέ, δεν στηρίζεται στο καθημερινό διάβασμα. Στηρίζεται στο πόσο αγαπάς αυτό που κάνεις. Και δε μαθαίνεις μόνο στο πανεπιστήμιο και μόνο αν πάρεις το πτυχίο και περάσεις όλα τα μαθήματα.
ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ

Για εμένα η μάθηση είναι η συνεχής ενασχόληση μ' αυτό που θες να κάνεις στη ζωή σου. Εντός και εκτός πανεπιστήμιου. Και η ενασχόληση δεν είναι τόσο το διάβασμα για να περάσω το μάθημα στην εξεταστική (Σας είπα να ξεκολλήσετε από την έννοια του εξετάζομαι; Όχι; ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ) Η ενασχόληση μπορεί να είναι ένα βράδυ που δεν έχεις τι να κάνεις να ανοίξεις το ίντερνετ και να ψάξεις ξέρω γω κάτι που σου σφηνώθηκε στο μυαλό και θες να το επεξεργαστείς.
Τα μαθήματα που περνιούνται στην εξεταστική δεν κάνουνε τον άνθρωπο επιστήμονα. Επιστήμονας είναι ο άνθρωπος που ξέρει να ασχολείται μ' αυτό που αγαπάει.

Επειδή αυτό που θέλω να εκφράσω δυστυχώς δεν μπορώ να το πω με λόγια, ίσως το' χω μπερδεμένο ακόμη στο μυαλό μου και μπερδεύω και εσάς, θα προσπαθήσω να συνοψίσω κάτι σ' ένα παράδειγμα που αφορά εμένα.

Να με συγχωράτε αν τη μάθηση τη θεωρώ διαφορετική από το να περάσω τη βιολογία Ι και να μην την αφήσω για το Σεπτέμβριο ή για το πτυχίο και χαρακτηριστώ αιώνιος φοιτητής. Να με συγχωράτε που μάθηση θεωρώ τις 15 ώρες που έκατσα εθελοντικά στο ιπποκράτειο, τις 7 ώρες που έκατσα στο χειρουργείο καρδιάς, τις περίπου δύο εβδομάδες που πήγαινα ελάχιστα στη σχολή γιατί μέχρι αργά το βράδυ έσπαγα το κεφάλι μου στο internet για να μάθω να διαβάζω καρδιογραφήματα που θα κάνω στο 5ο έτος. Να με συγχωράτε που το πιστεύω, και το λέω, ότι το να αφήσεις ή να κοπείς σ' ένα μάθημα ή και σε πολλά μαθήματα για να ζήσεις κάποια πράγματα στη ζωή σου είναι πολύ προτιμότερο από το να πάρεις ένα πτυχίο στα n (και όχι στα ν+2 χρόνια) και να ξέρεις ότι εσύ αυτό που έκανες στο πανεπιστήμιο ήταν να διαβάζεις για να περάσεις τα μαθήματα

Να με συγχωράτε που θα γίνω κακός φοιτητής και δεν ξέρω αν θα τελειώσω τη σχολή σε 6 χρόνια και χρεώσω το δημόσιο παραπάνω.

Εγώ τον εαυτό μου δεν τον συγχωρώ πάντως αν βγω απο το πανεπιστήμιο και δε μάθω 3 πράγματα περισσότερα από κάποιον "ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ ΦΟΙΤΗΤΗ", έστω και αν το 1 από τα 3 αυτά πράγματα είναι πως νιώθεις όταν τρως τα μούτρα σου και πρέπει να τρέξεις για να προλάβεις τον άλλον που πήρε πτυχίο ένα εξάμηνο πριν από εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
διαβασμα στη φοιτητικη ζωη;λιγο δυσκολο στο α εξαμηνο...α,και κοσμο μπορεις να γνωρισεις ανετα,πατωντας σε ολα τα μαθηματα της σχολης,ακομα και σε αυτα που δεν ειναι τοσο ενδιαφεροντα.(και να καθεσαι με διαφορετικα ατομα)
ειπα κατι κακο ρε γαμωτη μου ή κατι που δεν (μπορει να) ισχυει γενικα και εφαγα 3 αρνητικες;(''εχεσθην'' βεβαια για να το πω αρχαιστι,απλα καποια πραγματα προκαλουν εντυπωση.)Α,και συμφωνω με την αποψη του μελλοντικου γιατρου Δημητρη σε γενικες γραμμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πρώτο και κύριο τι ώρα σχολάτε από το uni?
11 το βράδυ. Ενίοτε πάει και 12 και 1 και 2 το βράδυ. Έχω φύγει και 4 το πρωί.
Έχω αμάξι, βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,019 μηνύματα.
11 το βράδυ. Ενίοτε πάει και 12 και 1 και 2 το βράδυ. Έχω φύγει και 4 το πρωί.
Έχω αμάξι, βέβαια.

Κι εγώ γαμώτο... έχω φύγει 9, μπορεί 10, κι άμα δεν κοίταξα καλά το ρολόι να ήταν 11, αλλά για να είμαστε σίγουροι ας πούμε 12. Βέβαια υπάρχουν φορές που νομίζω ότι φεύγω 1, 2, άντε 3, χοντρικά 4, βαριά βαριά 5, στρογγυλεμένες 6, αν κρίνω από το ελαφρύ φως έξω θα λεγα ότι είναι 7... Για την ακρίβεια ακόμα φεύγω!

Αλλά θα ναι επειδή χάνω το μέτρημα μιας κι έχω 2 μελαχρινά δίμετρα που κάνουμε έρωτα όλο το βράδυ στο διπλανό παρκάκι από κει που σταθμεύεις το αμάξι σου, βέβαια.

(ε τζουτζούκο;:redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καιγόμαστε λέμεεεεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Όταν μπαίνουμε στο πανεπιστήμιο είμαστε 18 χρονών και νομικά είμαστε κατοχυρωμένοι να πάρουμε τη ζωή μας στα χέρια μας.
Θα μπούμε 18 και θα βγούμε 22. Δεν ξέρω αν μπορείτε να εκτιμήσετε το μέγεθος του χάσματος. 18, σχεδόν παιδί και 22, σχεδόν ενήλικας. Γιατί μη μου πείτε ότι θεωρείτε τα 18χρονα ενήλικες, θα τρελαθώ.
Σ' αυτά τα 4 χρόνια, όπως είπε και η Ρεββέκα, πρέπει να ΜΑΘΟΥΜΕ τον κόσμο γύρω μας. Και πως θα τον μάθουμε;
Με το να τον ΖΗΣΟΥΜΕ. ΔΕ ΜΙΛΗΣΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ ΚΡΕΠΑΛΕΣ ΑΡΑΛΙΚΙ ΞΥΣΙΜΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ. Γιατί να συσχετίζουμε πάντα το "ζω τη φοιτητική ζωή" με τις κρεπάλες, χωρίς ο άλλος να έχει αναφερθεί πουθενά σ' αυτές.
ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ.

Παρακάτω.
Έχουμε τόσα πολλά να γνωρίσουμε που φυσιολογικό είναι το πρόγραμμά μας πολλές φορές να είναι πιεσμένο. Μας ανοίγονται τόσες ευκαιρίες που φυσιολογικό είναι να παραμερίζουμε υποχρεώσεις πολλές φορές για να τις αρπάξουμε. Και μη μου πείτε ότι όλοι δεν το κάνουμε. Και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είπα να είσαι μια εβδομάδα πριν την εξεταστική με τα ΣΟΣ.
ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ.

Η μάθηση, κατ' εμέ, δεν στηρίζεται στο καθημερινό διάβασμα. Στηρίζεται στο πόσο αγαπάς αυτό που κάνεις. Και δε μαθαίνεις μόνο στο πανεπιστήμιο και μόνο αν πάρεις το πτυχίο και περάσεις όλα τα μαθήματα.
ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ

Για εμένα η μάθηση είναι η συνεχής ενασχόληση μ' αυτό που θες να κάνεις στη ζωή σου. Εντός και εκτός πανεπιστήμιου. Και η ενασχόληση δεν είναι τόσο το διάβασμα για να περάσω το μάθημα στην εξεταστική (Σας είπα να ξεκολλήσετε από την έννοια του εξετάζομαι; Όχι; ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ) Η ενασχόληση μπορεί να είναι ένα βράδυ που δεν έχεις τι να κάνεις να ανοίξεις το ίντερνετ και να ψάξεις ξέρω γω κάτι που σου σφηνώθηκε στο μυαλό και θες να το επεξεργαστείς.
Τα μαθήματα που περνιούνται στην εξεταστική δεν κάνουνε τον άνθρωπο επιστήμονα. Επιστήμονας είναι ο άνθρωπος που ξέρει να ασχολείται μ' αυτό που αγαπάει.

Επειδή αυτό που θέλω να εκφράσω δυστυχώς δεν μπορώ να το πω με λόγια, ίσως το' χω μπερδεμένο ακόμη στο μυαλό μου και μπερδεύω και εσάς, θα προσπαθήσω να συνοψίσω κάτι σ' ένα παράδειγμα που αφορά εμένα.

Να με συγχωράτε αν τη μάθηση τη θεωρώ διαφορετική από το να περάσω τη βιολογία Ι και να μην την αφήσω για το Σεπτέμβριο ή για το πτυχίο και χαρακτηριστώ αιώνιος φοιτητής. Να με συγχωράτε που μάθηση θεωρώ τις 15 ώρες που έκατσα εθελοντικά στο ιπποκράτειο, τις 7 ώρες που έκατσα στο χειρουργείο καρδιάς, τις περίπου δύο εβδομάδες που πήγαινα ελάχιστα στη σχολή γιατί μέχρι αργά το βράδυ έσπαγα το κεφάλι μου στο internet για να μάθω να διαβάζω καρδιογραφήματα που θα κάνω στο 5ο έτος. Να με συγχωράτε που το πιστεύω, και το λέω, ότι το να αφήσεις ή να κοπείς σ' ένα μάθημα ή και σε πολλά μαθήματα για να ζήσεις κάποια πράγματα στη ζωή σου είναι πολύ προτιμότερο από το να πάρεις ένα πτυχίο στα n (και όχι στα ν+2 χρόνια) και να ξέρεις ότι εσύ αυτό που έκανες στο πανεπιστήμιο ήταν να διαβάζεις για να περάσεις τα μαθήματα

Να με συγχωράτε που θα γίνω κακός φοιτητής και δεν ξέρω αν θα τελειώσω τη σχολή σε 6 χρόνια και χρεώσω το δημόσιο παραπάνω.

Εγώ τον εαυτό μου δεν τον συγχωρώ πάντως αν βγω απο το πανεπιστήμιο και δε μάθω 3 πράγματα περισσότερα από κάποιον "ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ ΦΟΙΤΗΤΗ", έστω και αν το 1 από τα 3 αυτά πράγματα είναι πως νιώθεις όταν τρως τα μούτρα σου και πρέπει να τρέξεις για να προλάβεις τον άλλον που πήρε πτυχίο ένα εξάμηνο πριν από εσένα.

Αν αγαπάς αυτό που κάνεις, δεν πρέπει να το τιμάς με το διάβασμά σου; Άν πέρασες στην ιατρική χωρίς να διαβάζεις, μπράβο σου, είσαι φοβερός.
Συμφωνώ μαζί σου ότι τα μαθήματα δεν είναι τα πάντα που μπορείς να μάθεις για την επιστήμη σου και τη ζωή. Αλλά αυτά τα μαθήματα δε χρειάζονται λιγάκι; Παράλληλα, ως άνθρωπος που αγαπάς την επιστήμη σου, μελετάς και άλλα πράγματα που διευρύνουν τους ορίζοντές σου. Ως σκεπτόμενος άνθρωπος ασχολείσαι με ότι άλλο σου αρέσει και σε καίει.
Το να αφήνεις μαθήματα του 1ου έτους για το πτυχίο, θεωρείς ότι συμβάλει στη μάθηση;
Το να μην πηγαίνεις δυο βδομάδες στη σχολή, γιατί μέχρι αργά το βράδυ έσπαγες το κεφάλι σου στο internet, για να μάθεις να διαβάζεις καρδιογραφήματα που θα κάνεις στο 5ο έτος, είναι αγάπη για μάθηση ή περιέργεια; Δε λέω, η περιέργεια είναι κινητήρια δύναμη στην επιστήμη. Δε φτάνει όμως. Θέλει και γνώση και μέθοδο. Εσύ κάνεις σαν αυτόν που αγοράζει ένα μηχάνημα και δεν καταδέχεται να ρίξει μια ματιά στο προσπέκτους, σπάζοντας το κεφάλι του να καταλάβει τον τρόπο λειτουργίας.
Τι είναι προτιμότερο; Να κοπείς σε πολλά μαθήματα και να πάρεις το πτυχίο στα ν+2 χρόνια (εις βάρος των οικονομικών του πατέρα σου, που εύχομαι βεβαίως να είναι καλά οικονομικά) για να ζήσεις, όπως λες, κάποια πράγματα στη ζωή σου; Ή, με προσπάθεια ασφαλώς, να τα κάνεις και τα δύο. Θέλει δουλειά; Σύμφωνοι. Όμως εσύ κάτι ξέρεις από δουλειά.
Αν γίνεις κακός φοιτητής και δεν τελειώσεις τη σχολή κανένα δημόσιο δε θα βλάψεις. Τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα. Τον εαυτό σου θα βλάψεις και μόνο αυτόν.
Έχω την εντύπωση ότι, μετά το "λιώσιμο" των πανελλαδικών κάνεις απλά την "επανάστασή" σου. Ο.Κ. το καταλαβαίνω.
Και γώ κουράστηκα, αλλά συνεχίζουμε, αν έχουμε αγάπες, όπως λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Έχω φύγει και 4 το πρωί.
Έχω αμάξι, βέβαια.
Μια ωρα παραπανω να καθοσουν και αχρειαστο θα σου ηταν.Βγαινουν τα αστικα μετα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
But seriously, ποιος διαβάζει manuals?

C'mon, please. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top