Διάβασμα στην φοιτητική ζωή

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
καλα πολλοι πιστευουν οτι οταν περασεις στο πανεπιστημιο παει το διαβασμα πανε ολα και θα καθεσαι απο το πρωι μεχρι το βραδυ...αλλα δεν ειναι καθολου ετσι...καταρχην εξαρταται απο τη σχολη που θα εισαι...μπορει να μην εχεις καθε μερα μαθημα αναλογα ποσα θα ειναι τα μαθηματα σου κ τι ωρες θα ειναι...μπορει να εχεις καποια μαθηματα υποχρεωτικα αλλα και καποια που αν θες δεν θα πηγαινεις...θα το κρινεις εσυ αυτο αναλογα με την δυσκολια του μαθηματος, τον καθηγητη κτλ κτλ...καλο ειναι να πηγαινεις ομως θα σε βοηθησει στην εξεταστικη...μην το βλεπεις ομως σαν αγκαρεια...αν κανεις φιλους στη σχολη θα περνατε καλα,στα διαλλειματα στο κυλικειο κτλ κτλ αν εισαι μακρια απο τη σχολη μερικες φορες θα χρειαζεται να ξυπνας νωρις για να πας στα πρωινα μαθηματα...αλλα ακομα και στα μαθηματα να πηγαινεις και να διαβαζεις και 1 ωρα τη μερα θα εχεις αρκετο ελευθερο χρονο...θα μενεις μονος σου θα κανεις οτι θες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas93

Νεοφερμένος

Ο kwstas93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτησω πως πρεπει να διαβαζει καποιος στο πανεπιστημιο καθως και στην εξεταστικη πως απανταμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θα τα μάθεις εν καιρώ, όλοι στην ίδια θέση βρισκόμαστε. Μην περιμένεις να σου δώσει κανείς τη συνταγή της επιτυχίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ειμαι πρωτοετης και μολις πηρα τα βιβλια...επα9α ενα σοκ...
ας μου πει καποιος γιατι δεν εχω καταλαβει...στο πανεπιστημιο πως διαβαζουμε?γιατι εχω ακουσει οτι πρεπει εντελως διαφορετικα απο οτι στο λυκειο...και απο που?απο σημειωσεις ή απο τα βιβλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
Ειμαι πρωτοετης και μολις πηρα τα βιβλια...επα9α ενα σοκ...
ας μου πει καποιος γιατι δεν εχω καταλαβει...στο πανεπιστημιο πως διαβαζουμε?γιατι εχω ακουσει οτι πρεπει εντελως διαφορετικα απο οτι στο λυκειο...και απο που?απο σημειωσεις ή απο τα βιβλια?

:D τι σχολή είσαι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ πάντως είμαι πρώτο εξάμηνο Ιατρική και δεν έχω στρώσει σοβαρά τον ποπό μου κάτω να διαβάσω (από τα βιβλία, σημειώσεις ρίχνω καμιά ματιά). Και μιλάμε για κάτι θηρία βιβλία σε βιοχημεία και Βιολογία (όταν είδα τον Alberts συμπτυγμένο σε ένα τόμο έπαθα σοκ), αλλά απλά δεν τα έχω ανοίξει ακόμα και ας ξέρω ότι μέχρι το φλεβάρη πρέπει να έχω μάθει το μεγαλύτερο μέρος τους.
Εσύ τι σχολή είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
a) πηγαίνεις στα μαθήματα και κρατάς σημειώσεις (άμα είσαι βλάκας:P)
β) ζητάς σημειώσεις από μεγαλύτερους (άμα σου κόβει λίγο:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
οντως αυτο ειναι ενα μεγαλο και σοβαρο ζητημα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Λολ.

Βασικα,στη δικια μας σχολη,δεν σε συμφερει νομιζω να πας αμφιθεατρο σε θεωρητικα πολυ μαθηματα.Οσο για τη βιοχημεια που εχουμε στραιερ Evangeline εγω εγραψα 10 με 5 μερες διαβασμα :| Δεν ειναι και τοσο δυσκολο,μαθαινεις τα βασικα πολυ καλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω αν μπορείς να βρεις τη θεωρία κάπου οπουδήποτε αλλού ποιος ο λόγος να κρατήσεις σημειώσεις;

Να πω τι αποδίδει για μένα. Πατάς σε όσες περισσότερες διαλέξεις μπορείς. ΔΕΝ βγάζεις τετράδιο εκτός κι αν παίξει άσκηση επί τόπου. Προσπαθείς να καταλάβεις όσο το δυνατόν καλύτερα το μάθημα. Αργότερα πας σπίτι, ανοίγεις βιβλία, διαφάνειες ή σημειώσεις καθηγητή σε ηλεκτρονική ή έντυπη μορφή ( εγώ προς το παρόν τη βγάζω με pdf αλλά δε με χαλάει ), αράζεις και τα ξανά κοιτάς από εκεί άλλη μία χαλαρά. Αν νιώθεις ότι πάλι υπάρχει κάτι που δεν έχεις καταλάβει καλά κοιτάς και για καμιά άσκηση. Και πας στο άλλο μάθημα κανονικά διαβασμένος.

Τώρα οκ φυσικά δεν είναι όλες οι σχολές ίδιες αλλά για μένα προς το παρόν αυτό μια χαρά δουλεύει :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το ιδανικοτερο θα ηταν να εχεις ηδη ριξει μια ματια στο επομενο μαθημα...Για να ξερεις σε μεσες ακρες για πιο πραγμα μιλαει ο καθηγητης(μην τον κοιτας σαν χανος ολη την ωρα). Μην αρκεισαι μονο στις σημειωσεις του καθηγητη η παλαιοτερων, ψαξε στο ιντερνετ, ειναι απιστευτο ποσα πολλα μπορεις να βρεις. Εαν εχεις κενα απο το λυκειο φροντισε να τα καλυψεις πριν γινουν μαυρη τρυπα.

Εαν υπαρξει ασκηση, φροντισε πρωτα να την καταλαβεις και μετα αντεγραψε την, Εκτος και εαν εχετε πινακα σχολικης αιθουσας δεν θα χρειαστει να την σβησει αμεσως. Εαν δεν καταλαβεις καποιο βημα, ζητα διευκρινηση(καμια φορα πηδανε οι καθηγητες αυτα που νομιζουν οτι ειναι αυτονοητα).
Επισης,μην παιρνεις οτι γραφει ο καθηγητης σωστο(εχω φαει ωρες και ωρες να καταλαβω πως ελυσε μια ασκηση μεχρι να συνειδητοποιησω οτι καπου μπερδεψε προσημο,εγραψε λαθος νουμερο κτλ),ασε που θα δειξεις οτι προσεχεις στο μαθημα και δεν αντιγραφεις απλως.

Οταν γυρισεις σπιτι απο την διαλεξη, αφιερωσε μιση με μια ωρα σε επαναληψη. Προσπαθησε να λυσεις τα παραδειγματα μονος σου, και να καταλαβεις επακριβως τι ειπατε στο μαθημα. Οποιαδηποτε απορια ρωτα τον καθηγητη στο επομενο μαθημα.

Το ξερω οτι μπορει να ακουγεται φυτουλιστικος ο τροπος αυτος,αλλα για εμενα ειναι ο πλεον σωστος,και δεν θα χρειαζεται να τρως μερες ολοκληρες πριν την εξεταστικη για να μαθεις υλη εξαμηνου στο πι και φι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
πρεπει να μοιραζεις το χρονο σου σωστα. Ουτε ολη μερα σπιτι και διαβασμα ουτε να μην πατας ποτε στη σχολη σου και ολο να ξενυχτας. Χρειαζεται απλως ενα μετρο οπως σε ολα τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
πρεπει να μοιραζεις το χρονο σου σωστα. Ουτε ολη μερα σπιτι και διαβασμα ουτε να μην πατας ποτε στη σχολη σου και ολο να ξενυχτας. Χρειαζεται απλως ενα μετρο οπως σε ολα τα πραγματα
ακριβως..πρεπει να βρουμε εναν συνδυασμο και των 2:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Ειμαι πρωτοετης και μολις πηρα τα βιβλια...επα9α ενα σοκ...
ας μου πει καποιος γιατι δεν εχω καταλαβει...στο πανεπιστημιο πως διαβαζουμε?γιατι εχω ακουσει οτι πρεπει εντελως διαφορετικα απο οτι στο λυκειο...και απο που?απο σημειωσεις ή απο τα βιβλια?

σου προτεινω οτι είπε ο vassilis497.Δηλαδή να πηγαίνεις στις διαλέξεις αλλά αντί να κάθεσαι να γράφεις συνέχεια σημιώσεις(και να μιλάς με το διπλανο/η σου παράλληλα:P),να προσέχεις περισσότερο τι λέει ο καθηγητής και να σημειώνεις τα κύρια σημεία.Μετά απο τη σχολή πας σπίτι βλέπεις αν έχει βάλει σημώσεις ο καθηγητής στην ιστοσελίδα του σε μορφή pdf και κάνεις ενα χαλαρό διάβασμα μισής ώρας ή αν δεν έχει σημειώσεις σίγουρα θα μπορείς να προμηθευτείς βιβλία(βιβλιοθήκη-eudoxos) και να διαβάσεις (μόνο) το συγκεκριμένο κεφάλαιο που σας έκανε ο καθηγητής.Αν το κάνεις αυτό είμαι σιγουρος ότι τα μαθήματα στην εξεταστική θα σου φαίνονται πολύ βατά σε αντίθεση ίσως με το βουνό που βλέπεις τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Λολ.

Βασικα,στη δικια μας σχολη,δεν σε συμφερει νομιζω να πας αμφιθεατρο σε θεωρητικα πολυ μαθηματα.Οσο για τη βιοχημεια που εχουμε στραιερ Evangeline εγω εγραψα 10 με 5 μερες διαβασμα :| Δεν ειναι και τοσο δυσκολο,μαθαινεις τα βασικα πολυ καλα :P

WTF? Στη ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ έγραψες 10? Με Νταουντάκη?(έχω ακούσει ότι δε χαρίζεται)
:worship::worship::worship:
Η Βιολογία με αγχώνει περισσότερο, αν και την έχω καταλάβει καλύτερα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
παιδαγωγικο νηπιαγωγων...

:P τα βιβλία έιναι μεγάλα αλλά να σκεφτείς ότι έχει 3 μήνες περιθώριο και το έπάγγελμα σου έχει να κάνει με μικρά παιδιά (είναι υπέυθυνο επάγγελμα) και πλέον η γνώση είναι πολύπλευρη και ολιστική. Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει αν παρακολουθεις τα μαθήματα για να τα οργανώσεις στο μυαλό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
δεν ξερω πως ειναι η φοιτητικη ζωη των υπολοιπων παντως η δικια μου ειναι σκ...α (sorry κιολας :p) στην σχολη μας πεφτει πολυ διαβασμα...ειδικα οταν αρχιζουν τα τεστ,οι προοδοι ,τα εξεταζομενα εργαστηρια,οι υποχρεωτικες εργασιες-ασκησεις και οι face to face εξετασεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
δεν ξερω πως ειναι η φοιτητικη ζωη των υπολοιπων παντως η δικια μου ειναι σκ...α (sorry κιολας :p) στην σχολη μας πεφτει πολυ διαβασμα...ειδικα οταν αρχιζουν τα τεστ,οι προοδοι ,τα εξεταζομενα εργαστηρια,οι υποχρεωτικες εργασιες-ασκησεις και οι face to face εξετασεις....

Οι προφορικές εξετάσεις νομίζω ότι είναι καλύτερες μερικές φορές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top