Δε με ενδιαφέρει αυτό που σπουδάζω

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Πόσο ακόμα θα ακούμε για τους "κακομοίρηδες" του πρώτου πεδίου; Ειλικρινά τώρα.
Το πρώτο πεδίο είναι αναγκαίο όσο είναι και τα υπόλοιπα. End of story.
Θα σου πω μια προσωπική ιστορία σχετικά με το πρώτο πεδίο. Από το γυμνάσιο πάντα διάβαζα ιστορία και αρχαία και πάντα είχα δασκάλες να με μαθαίνουν αρχαία. Όταν έφτασα στη πρώτη λυκείου είχα διαβάσει τόσα βιβλία που έχουν σχέση με την ιστορία που είχα γεμίσει μια ολόκληρη βιβλιοθήκη δωματίου. Από την Αλεξιάδα μέχρι μέχρι τα νεότερα χρόνια της παγκόσμιας ιστορίας.

Στο σχολείο πάντα καθόμουν στο πρώτο θρανίο και σε μαθήαματα θεωρητικά όπως αρχαία, ιστορία και λογοτεχνία πάντα έπερνα το λόγο και έλεγα το μάθημα που δεν μας το είχαν διδάξει καν. Για παράδειγμα στη ιστορία όταν λέγαμε για το πρώτο παγκόσμιο πόλεμο χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο του σχολείου σήκωνα πάντα το χέρι μου και έλεγα ολόκληρο το μάθημα περιληπτικά από τα βιβλία που διάβασα όλα αυτά τα χρόνια και καθόμουν και μιλούσα 10 λεπτά+.

Όταν έφτασα δευτέρα λυκείου οι γονείς μου με ρώτησαν τι θα ήθελα να κάνω στο μέλλον και σκεφτήκαμε ποιες σχολές θα μου άρεσαν. Τους είπα ιστορία, διεθνολογία και στο τέλος ιατρική από το τρίτο πεδίο. Έπειτα σκέφτηκαν οι γονείς μου ότι η ιστορία και η διεθνολογία δεν έχουν επαγγελματικό μέλλον άλλα ούτε οι σχολές του πρώτου πεδίου (οι γονείς μου είναι μέτρια μορφωμένη και δεν ήξεραν και πολλά) και μου είπαν εφόσον σου αρέσει η ιατρική και η βιολογία ας διαλέξουμε το τρίτο πεδίο και ας αφήσουμε το πρώτο. Θυμάμαι την αντίδραση των καθηγητών μου, όλοι με ανοιχτώ το στόμα είχαν μείνει και συνέχεια μου έλεγαν μέχρι και οι καθηγητές των θετικών ότι πρέπει να διαλέξω το πρώτο πεδίο.

Δυστυχώς όντας κάπως αποφασισμένος να κάνω και κάτι που θα έχει χρήματα η ιατρική μου φάνηκε η τέλεια επιλογή και λοιπών τη διάλεξα (είμαι από οικογένεια γιατρών και οι γονείς μου ήξεραν πόσα λεφτά βγάζουν κτλ). Στο τέλος της δεύτερης χρονιάς θυμάμαι που γράφαμε ιστορία, είχα μείνει ο τελευταίος στη τάξη και είχα γράψει ολόκληρο κείμενο. Εκείνη την περίοδο ήταν ένας καινούριος καθηγητής μαθηματικών που δεν με συμπαθούσε αρκετά επειδή ήμουν μέτριος στα μαθηματικά... λοιπόν μόλις είδε το γραπτό μου άνοιξαν τα μάτια του, είπε "παιδί μου τι θέλεις στη θετική κατεύθυνση, πήγαινε στη θεωρητική να γίνεις δικηγόρος¨ και θυμάμαι που ρωτούσε τους καθηγητές αν μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση στη τρίτη λυκείου... ήρθε η τρίτη λυκείου προετοιμάστηκα για τις πανελλήνιες και λοιπών προς έκπληξη μου αρίστευσα στη βιολογία και τα πήγα μέτρια στη χημεία και λίγο πιο χάλια στη φυσική. Τότε κατάλαβα ότι αυτό έγινε μάλλον διότι στη βιολογία είχα αποστηθίσει όλο το βιβλίο ενώ στη φυσική και την χημεία κάτι τέτοιο δεν θα με βοηθούσε σε μεγάλο βαθμό. Έπειτα λόγω ενός βιβλίου βοτανικής που είχα είπα να βάλω την γεωπονία όπου και πέρασα...

Τώρα αν είχα επιλέξει το πρώτο πεδίο δεν ξέρω που θα ήμουν όμως πραγματικά το μήνυμα σου μου θύμισε όλη την ιστορία της ζωής μου... μέχρι και σήμερα διαβάζω θεωρητικά βιβλία
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εχουν ξεφτιλιστει τα παντα ρε. Αντι να κλεισουν καμια σχολη μπας και απορροφηθουν μερικοι, ανοίγουν συνεχεια νέες σχολες χωρις λογο και αιτια. Ωρες ωρες απορω αν το εχουν βαλει στοχο να διωξουν ολη τη νεολαια στο εξωτερικο με την πολιτικη που ακολουθουν....

Όλα π***να. Ξέρουν τι κάνουν. Η κυβέρνηση και η αντιπολίτευση έχουν πρόγραμμα... :kill: :bye2:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
επειδη στο τελος θα παθουμε καταθλιψη με αυτα που διαβαζουμε σιγουρα ειναι μια επιλογη τελειωνοντας το μαθηματικο να γινεις καθηγητης στο δημοσιο ομως δνε ειναι μονο αυτη η λυση.το να κλαιμε τη μοιρα μας δεν εχει κανενα νοημα ουτε τα παντα μετρουνται σε λεφτα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
... ήρθε η τρίτη λυκείου προετοιμάστηκα για τις πανελλήνιες και λοιπών προς έκπληξη μου αρίστευσα στη βιολογία και τα πήγα μέτρια στη χημεία και λίγο πιο χάλια στη φυσική. Τότε κατάλαβα ότι αυτό έγινε μάλλον διότι στη βιολογία είχα αποστηθίσει όλο το βιβλίο ενώ στη φυσική και την χημεία κάτι τέτοιο δεν θα με βοηθούσε σε μεγάλο βαθμό. Έπειτα λόγω ενός βιβλίου βοτανικής που είχα είπα να βάλω την γεωπονία όπου και πέρασα...

Τώρα αν είχα επιλέξει το πρώτο πεδίο δεν ξέρω που θα ήμουν όμως πραγματικά το μήνυμα σου μου θύμισε όλη την ιστορία της ζωής μου... μέχρι και σήμερα διαβάζω θεωρητικά βιβλία

Eπειδή φαίνεσαι καλό παιδάκι, δυνητικά όλοι θα έχουν έναν @Nick234 φίλο στην παρέα τους, θα σου το εξής και ας καταλήξω σαν τη Λένω!

Αφού το έχεις με τη Βιολογία και στη Χημεία, γιατί δεν το εμβαθύνεις στην Γεωπονία προς την εργαστηριακή έρευνα;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου πω μια προσωπική ιστορία σχετικά με το πρώτο πεδίο. Από το γυμνάσιο πάντα διάβαζα ιστορία και αρχαία και πάντα είχα δασκάλες να με μαθαίνουν αρχαία. Όταν έφτασα στη πρώτη λυκείου είχα διαβάσει τόσα βιβλία που έχουν σχέση με την ιστορία που είχα γεμίσει μια ολόκληρη βιβλιοθήκη δωματίου. Από την Αλεξιάδα μέχρι μέχρι τα νεότερα χρόνια της παγκόσμιας ιστορίας.

Στο σχολείο πάντα καθόμουν στο πρώτο θρανίο και σε μαθήαματα θεωρητικά όπως αρχαία, ιστορία και λογοτεχνία πάντα έπερνα το λόγο και έλεγα το μάθημα που δεν μας το είχαν διδάξει καν. Για παράδειγμα στη ιστορία όταν λέγαμε για το πρώτο παγκόσμιο πόλεμο χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο του σχολείου σήκωνα πάντα το χέρι μου και έλεγα ολόκληρο το μάθημα περιληπτικά από τα βιβλία που διάβασα όλα αυτά τα χρόνια και καθόμουν και μιλούσα 10 λεπτά+.

Όταν έφτασα δευτέρα λυκείου οι γονείς μου με ρώτησαν τι θα ήθελα να κάνω στο μέλλον και σκεφτήκαμε ποιες σχολές θα μου άρεσαν. Τους είπα ιστορία, διεθνολογία και στο τέλος ιατρική από το τρίτο πεδίο. Έπειτα σκέφτηκαν οι γονείς μου ότι η ιστορία και η διεθνολογία δεν έχουν επαγγελματικό μέλλον άλλα ούτε οι σχολές του πρώτου πεδίου (οι γονείς μου είναι μέτρια μορφωμένη και δεν ήξεραν και πολλά) και μου είπαν εφόσον σου αρέσει η ιατρική και η βιολογία ας διαλέξουμε το τρίτο πεδίο και ας αφήσουμε το πρώτο. Θυμάμαι την αντίδραση των καθηγητών μου, όλοι με ανοιχτώ το στόμα είχαν μείνει και συνέχεια μου έλεγαν μέχρι και οι καθηγητές των θετικών ότι πρέπει να διαλέξω το πρώτο πεδίο.

Δυστυχώς όντας κάπως αποφασισμένος να κάνω και κάτι που θα έχει χρήματα η ιατρική μου φάνηκε η τέλεια επιλογή και λοιπών τη διάλεξα (είμαι από οικογένεια γιατρών και οι γονείς μου ήξεραν πόσα λεφτά βγάζουν κτλ). Στο τέλος της δεύτερης χρονιάς θυμάμαι που γράφαμε ιστορία, είχα μείνει ο τελευταίος στη τάξη και είχα γράψει ολόκληρο κείμενο. Εκείνη την περίοδο ήταν ένας καινούριος καθηγητής μαθηματικών που δεν με συμπαθούσε αρκετά επειδή ήμουν μέτριος στα μαθηματικά... λοιπόν μόλις είδε το γραπτό μου άνοιξαν τα μάτια του, είπε "παιδί μου τι θέλεις στη θετική κατεύθυνση, πήγαινε στη θεωρητική να γίνεις δικηγόρος¨ και θυμάμαι που ρωτούσε τους καθηγητές αν μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση στη τρίτη λυκείου... ήρθε η τρίτη λυκείου προετοιμάστηκα για τις πανελλήνιες και λοιπών προς έκπληξη μου αρίστευσα στη βιολογία και τα πήγα μέτρια στη χημεία και λίγο πιο χάλια στη φυσική. Τότε κατάλαβα ότι αυτό έγινε μάλλον διότι στη βιολογία είχα αποστηθίσει όλο το βιβλίο ενώ στη φυσική και την χημεία κάτι τέτοιο δεν θα με βοηθούσε σε μεγάλο βαθμό. Έπειτα λόγω ενός βιβλίου βοτανικής που είχα είπα να βάλω την γεωπονία όπου και πέρασα...

Τώρα αν είχα επιλέξει το πρώτο πεδίο δεν ξέρω που θα ήμουν όμως πραγματικά το μήνυμα σου μου θύμισε όλη την ιστορία της ζωής μου... μέχρι και σήμερα διαβάζω θεωρητικά βιβλία

Αχ βρε Νικολή, με στενοχώρησες τώρα! :cray:
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα σου πω μια προσωπική ιστορία σχετικά με το πρώτο πεδίο. Από το γυμνάσιο πάντα διάβαζα ιστορία και αρχαία και πάντα είχα δασκάλες να με μαθαίνουν αρχαία. Όταν έφτασα στη πρώτη λυκείου είχα διαβάσει τόσα βιβλία που έχουν σχέση με την ιστορία που είχα γεμίσει μια ολόκληρη βιβλιοθήκη δωματίου. Από την Αλεξιάδα μέχρι μέχρι τα νεότερα χρόνια της παγκόσμιας ιστορίας.

Στο σχολείο πάντα καθόμουν στο πρώτο θρανίο και σε μαθήαματα θεωρητικά όπως αρχαία, ιστορία και λογοτεχνία πάντα έπερνα το λόγο και έλεγα το μάθημα που δεν μας το είχαν διδάξει καν. Για παράδειγμα στη ιστορία όταν λέγαμε για το πρώτο παγκόσμιο πόλεμο χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο του σχολείου σήκωνα πάντα το χέρι μου και έλεγα ολόκληρο το μάθημα περιληπτικά από τα βιβλία που διάβασα όλα αυτά τα χρόνια και καθόμουν και μιλούσα 10 λεπτά+.

Όταν έφτασα δευτέρα λυκείου οι γονείς μου με ρώτησαν τι θα ήθελα να κάνω στο μέλλον και σκεφτήκαμε ποιες σχολές θα μου άρεσαν. Τους είπα ιστορία, διεθνολογία και στο τέλος ιατρική από το τρίτο πεδίο. Έπειτα σκέφτηκαν οι γονείς μου ότι η ιστορία και η διεθνολογία δεν έχουν επαγγελματικό μέλλον άλλα ούτε οι σχολές του πρώτου πεδίου (οι γονείς μου είναι μέτρια μορφωμένη και δεν ήξεραν και πολλά) και μου είπαν εφόσον σου αρέσει η ιατρική και η βιολογία ας διαλέξουμε το τρίτο πεδίο και ας αφήσουμε το πρώτο. Θυμάμαι την αντίδραση των καθηγητών μου, όλοι με ανοιχτώ το στόμα είχαν μείνει και συνέχεια μου έλεγαν μέχρι και οι καθηγητές των θετικών ότι πρέπει να διαλέξω το πρώτο πεδίο.

Δυστυχώς όντας κάπως αποφασισμένος να κάνω και κάτι που θα έχει χρήματα η ιατρική μου φάνηκε η τέλεια επιλογή και λοιπών τη διάλεξα (είμαι από οικογένεια γιατρών και οι γονείς μου ήξεραν πόσα λεφτά βγάζουν κτλ). Στο τέλος της δεύτερης χρονιάς θυμάμαι που γράφαμε ιστορία, είχα μείνει ο τελευταίος στη τάξη και είχα γράψει ολόκληρο κείμενο. Εκείνη την περίοδο ήταν ένας καινούριος καθηγητής μαθηματικών που δεν με συμπαθούσε αρκετά επειδή ήμουν μέτριος στα μαθηματικά... λοιπόν μόλις είδε το γραπτό μου άνοιξαν τα μάτια του, είπε "παιδί μου τι θέλεις στη θετική κατεύθυνση, πήγαινε στη θεωρητική να γίνεις δικηγόρος¨ και θυμάμαι που ρωτούσε τους καθηγητές αν μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση στη τρίτη λυκείου... ήρθε η τρίτη λυκείου προετοιμάστηκα για τις πανελλήνιες και λοιπών προς έκπληξη μου αρίστευσα στη βιολογία και τα πήγα μέτρια στη χημεία και λίγο πιο χάλια στη φυσική. Τότε κατάλαβα ότι αυτό έγινε μάλλον διότι στη βιολογία είχα αποστηθίσει όλο το βιβλίο ενώ στη φυσική και την χημεία κάτι τέτοιο δεν θα με βοηθούσε σε μεγάλο βαθμό. Έπειτα λόγω ενός βιβλίου βοτανικής που είχα είπα να βάλω την γεωπονία όπου και πέρασα...

Τώρα αν είχα επιλέξει το πρώτο πεδίο δεν ξέρω που θα ήμουν όμως πραγματικά το μήνυμα σου μου θύμισε όλη την ιστορία της ζωής μου... μέχρι και σήμερα διαβάζω θεωρητικά βιβλία
Μπορώ να σου πω άπειρες προσωπικές ιστορίες από το πρώτο πεδίο γιατί ήμουν στο πρώτο πεδίο.

Η θεωρητική κατεύθυνση όμως δεν έχει μόνο "θεωρίες". Τα "θεωρητικά" βιβλία δεν είναι μόνο στη θεωρητική κατεύθυνση. Ως προς το διάβασμα, εγώ δεν έχω διαβάσει ούτε ένα ιστορικό βιβλίο στη ζωή μου. Ούτε ένα ψυχολογίας, ούτε ένα φιλοφοσίας. So What;

Αν θεωρεί κάποιος ότι δεν τον σηκώνει το πρώτο πεδίο, αν δεν το γουστάρει, αν του κάθεται στραβά, μην το επιλέξει. Δεν είναι ανάγκη να μηδενίζεται ένα ολόκληρο πεδίο επειδή όλοι την είδαμε πυρηνικοί φυσικοί. Ο καθένας πρέπει να επιλέγει αυτό που γουστάρει, αυτό που τον γεμίζει και να τελειώνει το πανηγύρι.

PS: Αν είσαι Φλώρινα, πέρνα και από το χωριό μου! :)
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@Nick234 ρε φιλε να σε ρωτησω κατι?Ποσα μορια εβγαλες και εισαι στο τμημα γεωπονιας στην φλωρινα?Εννοω δεν επιανες αλλα γεωπονικα?Ρωταω γιατι η βαση ειναι περιπου 8.000 και αμα εβγαλες τοσα, θεωρω , οτι πρεπει να το ξανασκεφτεις για ιατρικη.Φιλικα παντα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν μπορώ να τα κάνω όλα αυτά καθώς το μεταπτυχιακό το τελείωσα φέτος αλλά μέχρις στιγμής έχω κινηθεί ώστε να μπορέσω να απασχοληθώ στον κλάδο των οικονομικών.

Γι'αυτό θα ξεκινήσω από του χρόνου να κάνω και Αγγλικά καθώς είναι απαραίτητα και βλέπουμε.

Ισως ακολουθήσω και Ακαδημαϊκή Καριέρα στο μέλλον.Ποιός ξέρει. (πάντως C2 στα Αγγλικά θα έχω το νωρίτερο στα 37 οπότε εάν ξεκινήσω Διδακτορικό ας πούμε στα 38 θα τελειώσω στα 45 το αργότερο)

Αυτό που ξέρω είναι πως για ελεύθερος επαγγελματίας το επάγγελμα του Λογιστή είναι από τα δυσκολότερα και μάλιστα επικίνδυνο.

Τα Αγγλικά σου πρέπει οπωσδήποτε να τα τελειώσεις.Είναι εξαιρετικά σημαντικά και ενώ δεν θα σου δώσουν ιδιαίτερο πλεονέκτημα(εφόσον όλοι έχουν σχεδόν), δεν θα δώσει πλεονέκτημα και στους άλλους έναντι εσένα για μια δουλειά.

Πάντως μην φοβάσαι να δεχτείς κάπως ψηλο άσχετες δουλειές ή συναφείς σε πρώτη φάση ;) .
Συγχαρητήρια πάντως που τσίμπησες το μεταπτυχιακό σου,ελπίζω να σου κάνει τα πράγματα λίγο πιο εύκολα :D .
Το καλό είναι οτι ανανεώνεις το CV σου,κάτι θα σου κάτσει . Εξωτερικό παίζει σαν επιλογή ή μπα ;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Δείτε εδω άνθρωπο , μαλλον σημερινό φιλόσοφο.

Μιλαει για τη κλασσική παιδεία, πραγματικά αξίζει να τον δειτε οσοι δεν τον γνωρίζετε.

Ο ίδιος ειναι καθηγητής στο ΕΜΠ.





 
Τελευταία επεξεργασία:

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Καταρχάς μπορεί ή να μην μπορεί να σπουδάζω στη Φλώρινα, τη σχολή την έβαλα τελείως στη τύχη στη περιγραφή (πριν λίγες μέρες είχα βάλει τη Θεσσαλονίκη όποιος με παρακολουθούσε) δεύτερων θέματα όπως πόσα μόρια έβγαλα, που σπουδάζω, που μένω τι κάνω πως είμαι και τέτοια προσωπικά ποτέ δεν τα αναφέρω όπως έχω πει.

Eπειδή φαίνεσαι καλό παιδάκι, δυνητικά όλοι θα έχουν έναν @Nick234 φίλο στην παρέα τους, θα σου το εξής και ας καταλήξω σαν τη Λένω!

Αφού το έχεις με τη Βιολογία και στη Χημεία, γιατί δεν το εμβαθύνεις στην Γεωπονία προς την εργαστηριακή έρευνα;
αν είναι να συνεχίσω τη σχολή σίγουρα θα κατευθυνθώ προς την έρευνα

Τέλος πάντων νομίζω ότι επαναλαμβάνομαι αρκετές φορές στα threads με συνέπεια να κουράζω και να "σπαταλώ" τον χρόνο αρκετών ατόμων. Σε τόσους μήνες νομίζω έλυσα τις ερωτήσεις μου, βοήθησα όσα άτομα μπορούσα και συζήτησα με άτομα σχετικά με τα πάντα, τώρα είναι καιρός να προχωρήσω μπροστά με αυτές τις γνώσεις που έχω πάρει, σας εύχομαι καλή συνέχεια!

Μάλλον βγήκα εκτός θέματος πάλι, τέλος πάντων θα ήθελα να κλείσω λέγοντας ότι όποιος νιώθει ότι μετά από 2 με 4 μήνες βρίσκεται σε μια σχολή που δεν του αρέσει είναι πιθανών να έχει κάνει λάθος επιλογή, αν είναι απολύτως σίγουρος ότι η καρδιά του τον κατευθύνει κάπου αλλού θα πρέπει να την ακολουθήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
επειδη στο τελος θα παθουμε καταθλιψη με αυτα που διαβαζουμε σιγουρα ειναι μια επιλογη τελειωνοντας το μαθηματικο να γινεις καθηγητης στο δημοσιο ομως δνε ειναι μονο αυτη η λυση.το να κλαιμε τη μοιρα μας δεν εχει κανενα νοημα ουτε τα παντα μετρουνται σε λεφτα.
Υπαρχει και η λυση της εργασιας σε φροντιστηρια για 3€/ωρα ή τα μαυρα ιδιαιτερα... Παντως συμφωνω οτι τα παντα δε μετρουνται σε χρηματα αλλα οταν δεν εχεις φραγκα για να εισαι ανεξαρτητος και να φτιαξεις τη ζωη σου ειναι ενα σοβαρο θεμα απο μια ηλικια και μετα...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Υπαρχει και η λυση της εργασιας σε φροντιστηρια για 3€/ωρα ή τα μαυρα ιδιαιτερα... Παντως συμφωνω οτι τα παντα δε μετρουνται σε χρηματα αλλα οταν δεν εχεις φραγκα για να εισαι ανεξαρτητος και να φτιαξεις τη ζωη σου ειναι ενα σοβαρο θεμα απο μια ηλικια και μετα...
δεν ειναι μονο τα ιδιαιτερα.μπορεις να κανεις ενα καταλληλο μεταπτυχιακο και να προωθηθεις σε μια καταλληλη δουλεια αργοτερα.δεν καταλαβαινω εν ετει 2020 προς 2021 ακομα να ακους μαθηματικο και να λες α ιδιαιτερα,σχολειο.δεν ζουμε στο 1970.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Δείτε εδω άνθρωπο , μαλλον σημερινό φιλόσοφο.

Μιλαει για τη κλασσική παιδεία, πραγματικά αξίζει να τον δειτε οσοι δεν τον γνωρίζετε.

Ο ίδιος ειναι καθηγητής στο ΕΜΠ.






Ο καθηγητής εξαιρετικός,σου προσελκυέι την προσοχή γιατί φαίνεται οτι ξέρει τι του γίνεται .
Η Φλέσσα κρύα με σπαστικό υφάκι ως συνήθως(σαν παρουσία,σαν άνθρωπος δεν ξέρω).Το αστείο όμως είναι οτι την προβληματίζει η μείωση του ενδιαφέροντος για τις ανθρωπιστικές σπουδές, την στιγμή που έλεγε στον Νανόπουλο έμμεσα οτι δεν έχει σημασία να ξέρουμε τις απαρχές του σύμπαντος(που είναι ανθρώπινη ανάγκη και ίσως το μεγαλύτερο φιλοσοφικό ερώτημα).Οπότε τι μας νοιάζει η μελέτη των στοιχειωδών σωματιδίων;Και γιατί να πετάμε τόσα λεφτά εκεί :P .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Τα Αγγλικά σου πρέπει οπωσδήποτε να τα τελειώσεις.Είναι εξαιρετικά σημαντικά και ενώ δεν θα σου δώσουν ιδιαίτερο πλεονέκτημα(εφόσον όλοι έχουν σχεδόν), δεν θα δώσει πλεονέκτημα και στους άλλους έναντι εσένα για μια δουλειά.

Πάντως μην φοβάσαι να δεχτείς κάπως ψηλο άσχετες δουλειές ή συναφείς σε πρώτη φάση ;) .
Συγχαρητήρια πάντως που τσίμπησες το μεταπτυχιακό σου,ελπίζω να σου κάνει τα πράγματα λίγο πιο εύκολα :D .
Το καλό είναι οτι ανανεώνεις το CV σου,κάτι θα σου κάτσει . Εξωτερικό παίζει σαν επιλογή ή μπα ;

Για εξωτερικό είναι δύσκολα. Πιστεύω C1 C2 στα Αγγλικά ίσως μου δώσει πλεονέκτημα. Β2 όχι, το έχουν όλοι.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@Hacker13 c2 καλο ειναι να παρεις(ecpe ή cpe, οχι τα αλλα, καθως δεν μετραει τοσο το χαρτι οσο οι γνωσεις, κατι το οποιο καλυπτουν τα δυο αυτα πτυχια) αλλα δεν θα σε δωσει κανενα πλεονεκτημα, δυστηχως.Πλεον proficiency εχουν σχεδον ολοι, οποτε δεν θεωρειται τοσο μεγαλο πλεονεκτημα.IELTS ειναι εκεινο που θα σου δωσει τρελο πλεονεκτημα, ειδικα αμα σκεφτεσαι για σπουδες στο εξωτερικο, καθως το ζητανε πολλα πανεπιστημια αν οχι ολα.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάρε τα πτυχία για το βιογραφικό, αλλά φρόντιζε να διαβάζεις, να κατανοείς και να γράφεις αγγλικά. Αυτό είναι το σημαντικό.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τα IELTS είναι για μεταπτυχιακού επιπέδου σπουδές. Δεν προσφέρουν κάποιο πλεονέκτημα. Αν γνωρίζεις τη γλώσσα είναι απλώς ένα τικ. Δεν θα σε εξετάσουν στην γλώσσα ή θα σε δεκτούν επειδή έχεις IELTS 8 αντί 7...
Για Ελλάδα τα πτυχία τα ίδια είναι πάνω κάτω, την πιστοποίηση στην παρέχουν. Πλέον, τα αγγλικά επειδή θεωρούνται must και δεδομένο ότι τα γνωρίζει ο κόσμος, δεν αποτελούν κριτήριο διαχωρισμού, αλλά δεδομένο προσόν.

Το θέμα είναι να μπορείς εσύ να κατανοείς και να γίνεσαι κατανοητός.

Δεν έδωσα IELTS ούτε έλαβαν υπόψη τα πτυχία Αγγλικών που έχω (τα οποία έχουν λήξει εδώ και πολλά χρόνια). Ούτε τα πανεπιστήμια στην Αγγλία ούτε στην Ολλανδία ούτε στην Κύπρο, όπου έγινα δεκτός για μάστερ. Τα Αγγλικά τα ζητάνε για να μπορείς να παρακολουθήσεις το μάθημα, στη συνέντευξη εξετάζονται τα Αγγλικά, ορισμένες φορές πολύ καλύτερα από τα πτυχία.

Διεδραμάτισε ρόλο το γεγονός πως παρακολούθησα μαθήματα 1έτους στα Αγγλικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@Viedo ασχετο, αλλα ρε φιλε πως και κανεις μεταπτυχιακο στην Κυπρο, ενω σε δεχτηκαν στην Αγγλια και στην Ολλανδια?
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ποιος λέει ότι όλα τα πανεπιστήμια της Ολλανδίας ή της Αγγλίας είναι καλύτερα της Κύπρου (ή/και της Ελλάδας); :)
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ποιος λέει ότι όλα τα πανεπιστήμια της Ολλανδίας ή της Αγγλίας είναι καλύτερα της Κύπρου (ή/και της Ελλάδας); :)
Η κοινη λογικη🙂.Βεβαια εγω προφανως αναφερομαι στα πολυ καλα πανεπιστημια τους, τα οποια σαφεστατα ειναι καλυτερα απο αυτα που ανεφερες, αλλα ναι εχεις δικιο υπαρχουν πολλα που ειναι υποδεεστερα των ελληνικων και των κυπριακων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top