Δε με ενδιαφέρει αυτό που σπουδάζω

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
@Ryuzaki εχεις δικιο σε αυτο που ειπα για την προσληψη σε μεγαλες εταιριες, μαλλον ειμαι υπερβολικα ρομαντικος.Οτι και να πουμε παντως χρειαζεται κονε και βυσμα.Οπουδηποτε.

Δεν είπε αυτό. Είπε ότι στις μεγάλες εταιρίες δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας με την κοινωνιολογική έννοια του όρου. Ναι μεν προσλαμβάνουν αλλά η διαδικασία είναι όχι και τόσο διαφανής πολλές φορές. Οι θέσεις αυτές δεν οδηγούν σε επιτυχημένη μακροχρόνια καριέρα στην ίδια εταιρία αλλά θα πρέπει μέσα στο εξάμηνο να ψάχνεις και καμία άλλη θεσούλα, ως πιο σίγουρη λύση.

Συνήθως ζητάνε προσόντα και δεξιότητες ασαφείς ή που είτε δεν αποκτώνται σε κάποιο Πανεπιστήμιο είτε δεν έχουν σχέση με τη θέση εργασίας και απλά το κάνουν για σπάσιμο. Οι αγγελίες θέσεις σε συγκεκριμένο τύπο επαγγελμάτων είναι συγκεκριμένες έτοιμες φόρμες με πληροφορίες που είναι ίδιες σε όλες τις αγγελίες π.χ.

Θέση Entry Level (που συνήθως αποσιωπάται για την εξής αντίφαση)
  • πτυχίο Μαθηματικού, Φυσικού, Χημικού, το μισό Πολυτεχνείο όλης της Ευρώπης σε ειδικότητες, ή συναφή ειδικότητα (για ξεκάρφωμα) - ερώτημα: τι άλλο ξέμεινε ως συναφή ειδικότητα;
  • γνώση CPDSGRTSP, εργασιακή εμπειρία 3-5 χρόνια με γνώσεις από Νομολογία έως και Μαγειρική άμα λάχει
  • πιστοποίηση TRPSPFHSPCFA σε ανύπαρκτους επιστημονικούς τομείς
  • κλπ

Συνήθως αυτοί που διαχειρίζονται την αγγελία θέσης δεν έχουν και τόση σχέση με το είδος του επαγγέλματος που απαιτεί η θέση. Μπορεί να έχουν τις φόρμες με τα προσόντα πριν από 5-6 χρόνια έτοιμες και να μην έχουν ιδέα κατά πόσο αυτά τα προσόντα ανταποκρίνονται αφού δεν μπαίνουν καν στον κόπο να κάνουν διάλογο ή να σε καλέσουν σε συνέντευξη. Η συνέντευξη λειτουργεί σε άλλη βάση και με άλλους στόχους. Η θέση αν προσφερθεί, είναι θέση συμβολαίου με όρους συνήθως εναντίον του υπαλλήλου που συνήθως αγνοεί...ακόμη και όταν χάσει τη δουλειά του. Στον δυτικό κόσμο, οι άνθρωποι χάνουν πολύ εύκολα δουλειές και πάνε σε άλλες ή γίνονται νεόπλουτοι άνεργοι με ειδικά επιδόματα από οργανισμούς ΟΑΕΔ, ΜΚΟ, κοινωνική πρόνοια, κλπ.

Προσωπικά έχω πάρει ατυχείς συνεντεύξεις ή έχω λάβει απορριπτικές απαντήσεις σε εταιρίες με Data, Finance, κλπ από Recruiters που είχαν σπουδάσει άσχετο αντικείμενο π.χ. Θεολογία με μεταπτυχιακό στην Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων ή κάτι με διοίκηση, ξένες γλώσσες κλπ. Άντε να εξηγείς εκεί πόσο καλά ξέρεις Στατιστική ή γιατί κάνεις για τη θέση με αοριστολογίες που θέλουν να ακούν. Ούτε μια ερώτηση σχετική με το επιστημονικό κομμάτι της θέσης εργασίας, αφού οι δεξιότητες είναι στημένες με την λογική που ανέφερα. Έτσι η συζήτηση είναι νοθευμένη εξαρχής και το αποτέλεσμα προκαθορισμένο. Γι' αυτό πάντα ρωτάω την επιστημονική κατάρτιση αυτού που μου κάνει τη συνέντευξη και αν βλέπω ότι είναι ότι να'ναι, του κλείνω το τηλέφωνο ευγενικά.

Οι θέσεις εργασίας σε μια τέτοια εταιρία είναι αρκετά απαιτητικές, ανταγωνιστικές και επικρατεί μεγάλος βαθμός ανθρωποφαγίας και μισανθρωπίας στο βωμό του ανώνυμου "marketing" με τα έσοδα να πηγαίνουν σε κάποια ΜΚΟ κλπ. Τα στελέχη διαγωνίζονται ποιο θα φέρει τον τίτλο του CFO, CEO, MEO, KEO, KTEO... με ότι καλύτερο επιτάσσει η μόδα από μανικετόκουμπο και άσπρο κολάρο πουκαμίσου ή ότι καλύτερη γόβα κυκλοφορεί για τις κοπέλες. Δεν είναι δουλειές με σαφή προσανατολισμό και επικρατεί αρκετή αξιολόγηση με στόχο να απομακρύνεται συνήθως ο εργαζόμενος ...με πολύ εύκολο τρόπο. Τα αίτια της απόλυσης (ή απομάκρυνσης στον λεξιλόγιο ευγένειας των business analysts) δεν είναι σαφή ενώ τα χαμόγελα και οι διπλωματικές χειραψίες των πρώτων ημερών, μετατρέπονται σε ψυχρά emails και κοφτές διαταγές. Επίσης επικρατεί μεγάλος βαθμός διγλωσσίας και νοηματικής έκφρασης με τα μάτια μεταξύ στελεχών που αν κάποιος δεν έχει εμπειρία από την αγορά, δεν τα πιάνει εύκολα. Βέβαια, για τους τύπους λειτουργούν με σύστημα γραφικής αξιολόγησης με σελίδες, κανονισμούς κλπ που δεν τηρούνται από όλους το ίδιο. Είπαμε, καπιταλισμό έχουμε, όχι ισότητα.

Λειτουργούν μάλιστα με μια μαφιόζικη λογική όταν πρόκειται να διώξουν κάποιον ή κάποιους: μέχρι να τους απολύσουν, τους "αφαιρούν" καθήκοντα με ευγενικό τρόπο δηλαδή, με έμμεση προθυμία να τους βοηθήσουν, να κάνουν αυτοί ότι έκανε ο άλλος μέχρι χθες ως ένδειξη αλληλεγγύης ομαδικού πνεύματος και άλλα κουλά στη γλώσσα των Managers Ανθρώπινου Δυναμικού ενώ στην ουσία τον οδηγούν στην πρόωρη "έξοδο του Μεσολογγίου". Δυστυχώς ο Ryuzaki έχει δίκιο. Για κάτι μεικτά 3000 ευρώ entry level, δεν αξίζει το πρήξιμο συκωτιού ως business analyst, developer, data scientist, financial analyst και διάφορα είδη analyst που εν τέλει θα πρέπει να αλλάξει υποχρεωτικά δουλειά στα 2 χρόνια maximum χρόνο παραμονής (γιατί αλλιώς θεωρείται ότι λιμνάζει ή ότι πέφτουν οι αποδόσεις του).

Καλώς ήρθατε στον κόσμο της Δυτικής Ευρώπης.

Δείγμα αρνητικής απάντησης:

Thank you for your application for the position of Data Scientist at ___. Unfortunately…

Thank you for your application for the position of Data Scientist at ___. Due to the large volume of applications we received, I am sorry to inform you that…
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@nPb
Διαμάντι ποστ για το ελληνικό κομμάτι του ίντερνετ και σημαντική παρακαταθήκη για όσους ακολουθήσουν...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πώς τα λέγαμε, πώς τα γυρίσαμε, πάλι στην Ιατρική καταλήξαμε!:bye2:
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@Alizoula2 μιας και εισαι αποφοιτη φιλολογιας, θελω να σε ρωτησω κατι.Πως και επελεξες να σπουδασεις φιλολογια, μιας και ειχες τα μορια για νομικη κομοτηνης και για ψυχολογια να φανταστω(οπως εχεις πει)?Με τι σκεπτικο μπηκες στην σχολη?Παντα φιλικα.


Μπηκα με ολο τον ρομαντικό των 18 μου χρόνων.

Εγω αυτό ηθελα να κανω, να ειμαι στο χώρο του σχολειου.

Ήμουνα τρελο bookworm , καλη στα φιλολογικα και αγαπούσα τα παιδιά.

Ηθελα τοσο μα τοσο πολυ να έχω μια τάξη και να έρχεται καθε χρονο καινούργια.

Να τους διδάσκω λογοτεχνία και να τους δινω ερεθίσματα.

Να εχω καλούς και κακούς μαθητές , παιδια απο διάφορες χώρες , να συνοδεύω εκδρομές.

Ολο το πακέτο.
Δεν υπήρχε πράγμα που να μη μου αρεσε στο σχολείο.

Φανταζόμουν επίσης οτι θα πηγαινα σε παραμεθόριες περιοχές και θαύμαζα τον Στέργιο Παριζα* για τη δουλειά που εκανε με τα παιδιά και την αγάπη του για το επάγγελμα.

Λοιπόν με μαθηματική ακρίβεια με το τωρινο σύστημα κανενας απόφοιτος Πε2 της γενιάς μου και έπειτα( και υποθέτω και πολλες γενιες πριν απο εμενα) δεν θα μπει ποτε σε σχολείο.
Ούτε σαν αναπληρωτής.
Ούτε στο πιο απομακρυσμένο μέρος της Ελλάδας.

Οσα μεταπτυχιακά και πτυχία και να κάνει κάποιος δε θα μπει.

Εγω λοιπόν αυτη τη πληροφορία δεν την ήξερα.
Υποθέτω και να μου την ειπαν τοτε δεν θα μπορέσε το μυαλο των 18 μου χρόνων να την επεξεργαστεί και να συνηδητοποιησει τι όντως συμβαίνει.
Θα θεώρησα απλα κακοπροαίρετο όποιον μου την ειπε.

Βεβαια κανενας δε μου την ειπε με στοιχεία , με λίστες.
(Μιλάω για τον κλάδο Πε2 φιλολόγων.)

Έτσι λοιπόν εγω φαντάστηκα κατι το οποίο δεν υπάρχει.
Απο το Γυμνάσιο και έπειτα έφτιαχνα ενα όνειρο στο μυαλο μου το οποιο δεν ειχε καμια ρεαλιστική βάση.

Βεβαια έτσι ειναι η ζωη και πρέπει να προσαρμοζαστε.
Να βρίσκουμε λύσεις , και οχι να μένουμε προσκολλημένοι σε αυτο το οποίο φαντάστηκαμε.

Τι θα κάνω με τη ζωή μου τώρα;

Στη πραγματικότητα ειμαι 23 και δεν εχω ιδέα τι ακριβώς κάνω η αν οι επιλογές μου ειναι όντως σωστες.
Συνεχίζω κι ακολουθώ το ένστικτο μου απλα με πλανο και " στοιχεία " αυτη τη φορα .
Δεν ξερω καν αν θα μεινω Ελλάδα για πολυ ακόμα.
Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα βρώ το δρόμο Μου , who knows.





*Τσέκαρε τον στο YouTube.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,495 μηνύματα.
Λοιπόν με μαθηματική ακρίβεια με το τωρινο σύστημα κανενας απόφοιτος Πε2 της γενιάς μου και έπειτα( και υποθέτω και πολλες γενιες πριν απο εμενα) δεν θα μπει ποτε σε σχολείο.
Ούτε σαν αναπληρωτής.
Ούτε στο πιο απομακρυσμένο μέρος της Ελλάδας.

Οσα μεταπτυχιακά και πτυχία και να κάνει κάποιος δε θα μπει.
Βέβαια οι περισσότεροι καθηγητές σιγά σιγά βγαίνουν στην σύνταξη. Θα υπάρξει στο μέλλον μια φουρνιά που θα μπει μαζικά γιατί θα αναγκαστούν. Θέλω να ελπίζω ότι θα είναι η δικιά μας, οπότε πάντα μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά μας και ποτέ δεν ξες τι θα φέρει το μέλλον. Στο λέω γιατί και εγώ αγαπώ αυτό το πακέτο που ανέφερες (ένας από τους λόγους που διάλεξα καθηγητική σχολή) και το αγάπησα ακόμα περισσότερο μέσα από την πρακτική.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μπηκα με ολο τον ρομαντικό των 18 μου χρόνων.

Εγω αυτό ηθελα να κανω, να ειμαι στο χώρο του σχολειου.

Ήμουνα τρελο bookworm , καλη στα φιλολογικα και αγαπούσα τα παιδιά.

Ηθελα τοσο μα τοσο πολυ να έχω μια τάξη και να έρχεται καθε χρονο καινούργια.

Να τους διδάσκω λογοτεχνία και να τους δινω ερεθίσματα.

Να εχω καλούς και κακούς μαθητές , παιδια απο διάφορες χώρες , να συνοδεύω εκδρομές.

Ολο το πακέτο.
Δεν υπήρχε πράγμα που να μη μου αρεσε στο σχολείο.

Φανταζόμουν επίσης οτι θα πηγαινα σε παραμεθόριες περιοχές και θαύμαζα τον Στέργιο Παριζα* για τη δουλειά που εκανε με τα παιδιά και την αγάπη του για το επάγγελμα.

Λοιπόν με μαθηματική ακρίβεια με το τωρινο σύστημα κανενας απόφοιτος Πε2 της γενιάς μου και έπειτα( και υποθέτω και πολλες γενιες πριν απο εμενα) δεν θα μπει ποτε σε σχολείο.
Ούτε σαν αναπληρωτής.
Ούτε στο πιο απομακρυσμένο μέρος της Ελλάδας.

Οσα μεταπτυχιακά και πτυχία και να κάνει κάποιος δε θα μπει.

Εγω λοιπόν αυτη τη πληροφορία δεν την ήξερα.
Υποθέτω και να μου την ειπαν τοτε δεν θα μπορέσε το μυαλο των 18 μου χρόνων να την επεξεργαστεί και να συνηδητοποιησει τι όντως συμβαίνει.
Θα θεώρησα απλα κακοπροαίρετο όποιον μου την ειπε.

Βεβαια κανενας δε μου την ειπε με στοιχεία , με λίστες.
(Μιλάω για τον κλάδο Πε2 φιλολόγων.)

Έτσι λοιπόν εγω φαντάστηκα κατι το οποίο δεν υπάρχει.
Απο το Γυμνάσιο και έπειτα έφτιαχνα ενα όνειρο στο μυαλο μου το οποιο δεν ειχε καμια ρεαλιστική βάση.

Βεβαια έτσι ειναι η ζωη και πρέπει να προσαρμοζαστε.
Να βρίσκουμε λύσεις , και οχι να μένουμε προσκολλημένοι σε αυτο το οποίο φαντάστηκαμε.

Τι θα κάνω με τη ζωή μου τώρα;

Στη πραγματικότητα ειμαι 23 και δεν εχω ιδέα τι ακριβώς κάνω η αν οι επιλογές μου ειναι όντως σωστες.
Συνεχίζω κι ακολουθώ το ένστικτο μου απλα με πλανο και " στοιχεία " αυτη τη φορα .
Δεν ξερω καν αν θα μεινω Ελλάδα για πολυ ακόμα.
Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα βρώ το δρόμο Μου , who knows.





*Τσέκαρε τον στο YouTube.


Εγώ άμα είχα τα μόρια για Ψυχολογία και σπούδαζα Φιλολογία θα είχα πάρει τα όρη και τα βουνά.

Είχα τα μόρια για Νοσηλευτική ΤΕΙ και δεν την διάλεξα γιατί σκεφτόμουν τις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας που έδωσα Πανελλήνιες και πως θα πήγαινε τζάμπα.

Επίσης πίστευα πως από Νοσηλευτική ΤΕΙ δεν θα έχω άμεση αποκατάσταση ούτε ήξερα πως στο μέλλον θα έχουμε Πανδημία.

Τότε μου άρεσαν τα Οικονομικά γιατί είχα βάλει Οικονομικών Επιστημών Τρίπολης πρώτη επιλογή και ονειρό μου ήταν να δουλέψω σε Τράπεζα.

Θα συμφωνήσω με @Samael πως θα μπορούσα να είχα κάνει και χειρότερη επιλογή όπως να σπούδαζα Κοινωνική Ανθρωπολογία και Ιστορία ή Μηχανολογία ΤΕΙ που σκεφτόμουν τότε.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
👨‍⚕️👨‍⚕️👨‍⚕️👩‍⚕️👩‍⚕️👩‍⚕️🧬🩸🌡🧼🔬🩹🩺🏨🏨🏨🏥🏥🏥🚑🚑🚑🚑🥼🥼🥼🥼👨‍⚕️👨‍⚕️👨‍⚕️
Βγαινω λίγο έξω από το θέμα όμως πέρα από την πλάκα η επιλογή της ιατρικής ως επάγγελμα είναι κυρίως λόγω επιρροών της κοινωνίας πχ εχει κύρος λέγεσαι doctor βγάζεις πολλά χρήματα θεραπεύεις άτομα και είναι αρκετά ελκυστική και σε εμένα. Συνήθως οποιαδήποτε άλλη επιλογή εκτός από αυτής της σχολής τις περισσότερες φορές σου φαίνεται περίεργη και στο τέλος πάντα θα ψαχνεις την ιατρική. Δυστυχώς αν σε κάποιων του αρέσει αρκετά η σχολή το μόνο που πρέπει να κανει είναι να ακολουθησει το όνειρο του

Αυτο που γραφω ισχύει για κάθε σχολή, ονειρευόμαστε να γίνουμε γιατροί, φιλόλογοι, δάσκαλοι, μαθηματικοί και οτιδήποτε άλλο, οπως ανέφερε η Αζουλα και εν τέλει το ένστικτο μας οδηγεί εκει που θέλει η καρδιά μας και δυστυχώς επηρεάζεται αρκετα εύκολα από ερεθίσματα της κοινωνίας μας
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
👨‍⚕️👨‍⚕️👨‍⚕️👩‍⚕️👩‍⚕️👩‍⚕️🧬🩸🌡🧼🔬🩹🩺🏨🏨🏨🏥🏥🏥🚑🚑🚑🚑🥼🥼🥼🥼👨‍⚕️👨‍⚕️👨‍⚕️
Βγαινω λίγο έξω από το θέμα όμως πέρα από την πλάκα η επιλογή της ιατρικής ως επάγγελμα είναι κυρίως λόγω επιρροών της κοινωνίας πχ εχει κύρος λέγεσαι doctor βγάζεις πολλά χρήματα θεραπεύεις άτομα και είναι αρκετά ελκυστική και σε εμένα. Συνήθως οποιαδήποτε άλλη επιλογή εκτός από αυτής της σχολής τις περισσότερες φορές σου φαίνεται περίεργη και στο τέλος πάντα θα ψαχνεις την ιατρική. Δυστυχώς αν σε κάποιων του αρέσει αρκετά η σχολή το μόνο που πρέπει να κανει είναι να ακολουθησει το όνειρο του

Αυτο που γραφω ισχύει για κάθε σχολή, ονειρευόμαστε να γίνουμε γιατροί, φιλόλογοι, δάσκαλοι, μαθηματικοί και οτιδήποτε άλλο, οπως ανέφερε η Αζουλα και εν τέλει το ένστικτο μας οδηγεί εκει που θέλει η καρδιά μας και δυστυχώς επηρεάζεται αρκετα εύκολα από ερεθίσματα της κοινωνίας μας

Δεν θα συμφωνήσω με τα περί κύρους.Σίγουρα άμα είσαι καλός Γιατρός θα έχεις τον σεβασμό (όπως θα έχεις και σε άλλα επαγγέλματα) αλλά θα αντιμετωπίσεις και αρνητικές καταστάσεις.Δεν είναι ρόδινα ούτε στην Ιατρική.

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω να μπορούσα να το κάνω το επάγγελμα του Γιατρού ακόμα και αν κατάφερνα να τελειώσω την Ιατρική.

πχ Το να είσαι σε χειρουργείο και η ζωή του ασθενούς να κρέμεται από μια κλωστή.Τρομακτικό.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Εγώ άμα είχα τα μόρια για Ψυχολογία και σπούδαζα Φιλολογία θα είχα πάρει τα όρη και τα βουνά.

Είχα τα μόρια για Νοσηλευτική ΤΕΙ και δεν την διάλεξα γιατί σκεφτόμουν τις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας που έδωσα Πανελλήνιες και πως θα πήγαινε τζάμπα.

Επίσης πίστευα πως από Νοσηλευτική ΤΕΙ δεν θα έχω άμεση αποκατάσταση ούτε ήξερα πως στο μέλλον θα έχουμε Πανδημία.

Τότε μου άρεσαν τα Οικονομικά γιατί είχα βάλει Οικονομικών Επιστημών Τρίπολης πρώτη επιλογή και ονειρό μου ήταν να δουλέψω σε Τράπεζα.

Θα συμφωνήσω με @Samael πως θα μπορούσα να είχα κάνει και χειρότερη επιλογή όπως να σπούδαζα Κοινωνική Ανθρωπολογία και Ιστορία ή Μηχανολογία ΤΕΙ που σκεφτόμουν τότε.

Μα οι νοσηλευτές πάντα είχαν αποκατάσταση
, απλα ειναι πολυ δύσκολο επάγγελμα εισαι σίγουρος οτι αυτο θα ήθελες;

Πάντως ρε συ μικρός είσαι .
Μπορείς να αλλάξεις επάγγελμα και να σπουδάσεις κιολας κατι αλλο αν θες.

Οσο δε το κάνεις απλα θα περνάει ο καιρός και άλλο :)
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μα οι νοσηλευτές πάντα είχαν αποκατάσταση
, απλα ειναι πολυ δύσκολο επάγγελμα εισαι σίγουρος οτι αυτο θα ήθελες;

Σίγουρα ; Γιατί τότε δεν μου το πρότειναν οι γονείς μου τότε.Αν μου το πρότειναν θα την δήλωνα.Ακόμα και αργότερα κατά την διάρκεια των σπουδών μου όταν σκεφτόμουν για Νοσηλευτική 10 % οι γονείς μου μου έλεγαν καλύτερα να τελειώσω Λογιστική.

Τώρα πλέον το να δώσω κατατακτήριες για Νοσηλευτική και να τελειώσω ας πούμε όταν θα είμαι 40 χρονών δεν πιστεύω θα βοηθήσει εφόσον δεν είναι δεδομένο πως θα βρω δουλειά ως Νοσηλευτής όταν θα αποφοιτήσω καθώς όσοι Νοσηλευτές είναι να διοριστούν θα διοριστούν τώρα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Εγώ άμα είχα τα μόρια για Ψυχολογία και σπούδαζα Φιλολογία θα είχα πάρει τα όρη και τα βουνά.

Είχα τα μόρια για Νοσηλευτική ΤΕΙ και δεν την διάλεξα γιατί σκεφτόμουν τις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας που έδωσα Πανελλήνιες και πως θα πήγαινε τζάμπα.

Επίσης πίστευα πως από Νοσηλευτική ΤΕΙ δεν θα έχω άμεση αποκατάσταση ούτε ήξερα πως στο μέλλον θα έχουμε Πανδημία.

Τότε μου άρεσαν τα Οικονομικά γιατί είχα βάλει Οικονομικών Επιστημών Τρίπολης πρώτη επιλογή και ονειρό μου ήταν να δουλέψω σε Τράπεζα.

Θα συμφωνήσω με @Samael πως θα μπορούσα να είχα κάνει και χειρότερη επιλογή όπως να σπούδαζα Κοινωνική Ανθρωπολογία και Ιστορία ή Μηχανολογία ΤΕΙ που σκεφτόμουν τότε.

Κοίτα γενικά πιστεύω οτι οι περισσότεροι δεν έχουν αυτοκαταστροφικές τάσεις.Επιλέγουν βάσει του τι πιστεύουν οτι είναι το καλύτερο.Εαν γνώριζες εκ των προτέρων τι θα σου εξασφαλίσει δουλειά μετά απο 4-30 χρόνια και τι όχι,μάλλον θα έπρεπε να δοκιμάσεις να κάνεις την χαρτορίχτρα,θα βγάζεις ακόμα παραπάνω :P .

Απο την στιγμή που σπούδασες κάτι βλέπεις πως δουλεύεις με αυτό,όχι τι προοπτικές θα είχες εαν σπούδαζες κάτι άλλο.Γιατί δεν το σπούδασες εν τέλει το κάτι άλλο.Οτι οι συνθήκες είναι άθλιες για εργασία είναι προφανές,αλλά δεν πρέπει να σταματάς εκεί.Το καλό είναι οτι κάνεις το μεταπτυχιακό σου,το προσπαθείς δηλαδή.Δεν το άφησες στην τύχη να πεις όλα είναι μάταια.Το επόμενο βήμα είναι να δικτυωθείς,να αποκτήσεις κάποια εμπειρία,όσο και να είναι αυτή.Να αποκτήσεις δηλαδή 2-3 άτομα που θα μπορούν να σε χώσουν κάπου.Αυτό θα το κάνεις είτε μέσα στο μεταπτυχιακό γνωρίζοντας κόσμο,είτε και πηγαίνοντας σε διάφορα σεμινάρια,παρουσιάσεις,ημερίδες κτλπ. Γενικότερα πρέπει να έχεις όσο πιο ενεργό ρόλο γίνεται. Και εφόσον θα ασκήσεις το επάγγελμα θα πρέπει να το κάνεις δυνατό σου σημείο.Να το βλέπεις ως κάτι που αρχίζεις να κατέχεις και όχι ως κάτι δύσκολο και απρόσιτο.Γενικά με λίγη πίστη στον εαυτό σου και λίγη τύχη θα τα πας καλύτερα.Ανοικτό μυαλό,θετική σκέψη και τα μάτια σου 14.Δες μήπως μπορείς να το συνδυάσεις με πληροφορική,μήπως μπορείς να εξελιχθείς και σε άλλους κλάδους συναφείς με την λογιστική.Προσπάθησε οτι μπορείς,αυτός που ψάχνει βρίσκει ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Κοίτα γενικά πιστεύω οτι οι περισσότεροι δεν έχουν αυτοκαταστροφικές τάσεις.Επιλέγουν βάσει του τι πιστεύουν οτι είναι το καλύτερο.Εαν γνώριζες εκ των προτέρων τι θα σου εξασφαλίσει δουλειά μετά απο 4-30 χρόνια και τι όχι,μάλλον θα έπρεπε να δοκιμάσεις να κάνεις την χαρτορίχτρα,θα βγάζεις ακόμα παραπάνω :P .

Απο την στιγμή που σπούδασες κάτι βλέπεις πως δουλεύεις με αυτό,όχι τι προοπτικές θα είχες εαν σπούδαζες κάτι άλλο.Γιατί δεν το σπούδασες εν τέλει το κάτι άλλο.Οτι οι συνθήκες είναι άθλιες για εργασία είναι προφανές,αλλά δεν πρέπει να σταματάς εκεί.Το καλό είναι οτι κάνεις το μεταπτυχιακό σου,το προσπαθείς δηλαδή.Δεν το άφησες στην τύχη να πεις όλα είναι μάταια.Το επόμενο βήμα είναι να δικτυωθείς,να αποκτήσεις κάποια εμπειρία,όσο και να είναι αυτή.Να αποκτήσεις δηλαδή 2-3 άτομα που θα μπορούν να σε χώσουν κάπου.Αυτό θα το κάνεις είτε μέσα στο μεταπτυχιακό γνωρίζοντας κόσμο,είτε και πηγαίνοντας σε διάφορα σεμινάρια,παρουσιάσεις,ημερίδες κτλπ. Γενικότερα πρέπει να έχεις όσο πιο ενεργό ρόλο γίνεται. Και εφόσον θα ασκήσεις το επάγγελμα θα πρέπει να το κάνεις δυνατό σου σημείο.Να το βλέπεις ως κάτι που αρχίζεις να κατέχεις και όχι ως κάτι δύσκολο και απρόσιτο.Γενικά με λίγη πίστη στον εαυτό σου και λίγη τύχη θα τα πας καλύτερα.Ανοικτό μυαλό,θετική σκέψη και τα μάτια σου 14.Δες μήπως μπορείς να το συνδυάσεις με πληροφορική,μήπως μπορείς να εξελιχθείς και σε άλλους κλάδους συναφείς με την λογιστική.Προσπάθησε οτι μπορείς,αυτός που ψάχνει βρίσκει ;)


Δεν ξέρω αν μπορώ να τα κάνω όλα αυτά καθώς το μεταπτυχιακό το τελείωσα φέτος αλλά μέχρις στιγμής έχω κινηθεί ώστε να μπορέσω να απασχοληθώ στον κλάδο των οικονομικών.

Γι'αυτό θα ξεκινήσω από του χρόνου να κάνω και Αγγλικά καθώς είναι απαραίτητα και βλέπουμε.

Ισως ακολουθήσω και Ακαδημαϊκή Καριέρα στο μέλλον.Ποιός ξέρει. (πάντως C2 στα Αγγλικά θα έχω το νωρίτερο στα 37 οπότε εάν ξεκινήσω Διδακτορικό ας πούμε στα 38 θα τελειώσω στα 45 το αργότερο)

Αυτό που ξέρω είναι πως για ελεύθερος επαγγελματίας το επάγγελμα του Λογιστή είναι από τα δυσκολότερα και μάλιστα επικίνδυνο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ισως ακολουθήσω και Ακαδημαϊκή Καριέρα στο μέλλον.Ποιός ξέρει. (πάντως C2 στα Αγγλικά θα έχω το νωρίτερο στα 37 οπότε εάν ξεκινήσω Διδακτορικό ας πούμε στα 38 θα τελειώσω στα 45 το αργότερο)

Σημασία έχει να τρυπώσεις στην κοινότητα των Πανεπιστημιακών ερευνητών ή καθηγητών. Δεν παίζει ρόλο η ηλικία όσο αν θα σ' αρέσει σαν επάγγελμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βέβαια οι περισσότεροι καθηγητές σιγά σιγά βγαίνουν στην σύνταξη. Θα υπάρξει στο μέλλον μια φουρνιά που θα μπει μαζικά γιατί θα αναγκαστούν. Θέλω να ελπίζω ότι θα είναι η δικιά μας, οπότε πάντα μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά μας και ποτέ δεν ξες τι θα φέρει το μέλλον. Στο λέω γιατί και εγώ αγαπώ αυτό το πακέτο που ανέφερες (ένας από τους λόγους που διάλεξα καθηγητική σχολή) και το αγάπησα ακόμα περισσότερο μέσα από την πρακτική.

Αυτή την άποψη την ακούω από το 2008, τότε που ο ΓΑΠ έλεγε ότι λεφτά υπάρχουν και έδινε υποσχέσεις διορισμών ενώ ήμασταν στα μνημόνια. Από το 2008 φτάσαμε στο 2020 και πάμε για 2021, οι μνημονιακές επιτροπές έχουν απαγορεύσει κάθε είδους διορισμό από την νόμιμη οδό (γι' αυτό και οργιάζουν οι διορισμοί από το παράθυρο με πολιτικό μέσο). Πέρασαν τα χρόνια και θα περάσουν πολλά χρόνια ακόμη. Ο ΑΣΕΠ δεν νομίζω να ξαναγίνει όσο επικρατεί η παρούσα πολιτική κατεύθυνση. Καλό είναι να είμαστε ρεαλιστές. Όλοι αγαπάμε πράγματα αλλά η ζωή τα φέρνει αλλιώς. Ξέρω πολλά παιδιά που λόγω αυτής της αόριστης κατάστασης, έχουν αλλάξει επαγγελματική πορεία (και ο γράφων).
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Μπηκα με ολο τον ρομαντικό των 18 μου χρόνων.

Εγω αυτό ηθελα να κανω, να ειμαι στο χώρο του σχολειου.

Ήμουνα τρελο bookworm , καλη στα φιλολογικα και αγαπούσα τα παιδιά.

Ηθελα τοσο μα τοσο πολυ να έχω μια τάξη και να έρχεται καθε χρονο καινούργια.

Να τους διδάσκω λογοτεχνία και να τους δινω ερεθίσματα.

Να εχω καλούς και κακούς μαθητές , παιδια απο διάφορες χώρες , να συνοδεύω εκδρομές.

Ολο το πακέτο.
Δεν υπήρχε πράγμα που να μη μου αρεσε στο σχολείο.

Φανταζόμουν επίσης οτι θα πηγαινα σε παραμεθόριες περιοχές και θαύμαζα τον Στέργιο Παριζα* για τη δουλειά που εκανε με τα παιδιά και την αγάπη του για το επάγγελμα.

Λοιπόν με μαθηματική ακρίβεια με το τωρινο σύστημα κανενας απόφοιτος Πε2 της γενιάς μου και έπειτα( και υποθέτω και πολλες γενιες πριν απο εμενα) δεν θα μπει ποτε σε σχολείο.
Ούτε σαν αναπληρωτής.
Ούτε στο πιο απομακρυσμένο μέρος της Ελλάδας.

Οσα μεταπτυχιακά και πτυχία και να κάνει κάποιος δε θα μπει.

Εγω λοιπόν αυτη τη πληροφορία δεν την ήξερα.
Υποθέτω και να μου την ειπαν τοτε δεν θα μπορέσε το μυαλο των 18 μου χρόνων να την επεξεργαστεί και να συνηδητοποιησει τι όντως συμβαίνει.
Θα θεώρησα απλα κακοπροαίρετο όποιον μου την ειπε.

Βεβαια κανενας δε μου την ειπε με στοιχεία , με λίστες.
(Μιλάω για τον κλάδο Πε2 φιλολόγων.)

Έτσι λοιπόν εγω φαντάστηκα κατι το οποίο δεν υπάρχει.
Απο το Γυμνάσιο και έπειτα έφτιαχνα ενα όνειρο στο μυαλο μου το οποιο δεν ειχε καμια ρεαλιστική βάση.

Βεβαια έτσι ειναι η ζωη και πρέπει να προσαρμοζαστε.
Να βρίσκουμε λύσεις , και οχι να μένουμε προσκολλημένοι σε αυτο το οποίο φαντάστηκαμε.

Τι θα κάνω με τη ζωή μου τώρα;

Στη πραγματικότητα ειμαι 23 και δεν εχω ιδέα τι ακριβώς κάνω η αν οι επιλογές μου ειναι όντως σωστες.
Συνεχίζω κι ακολουθώ το ένστικτο μου απλα με πλανο και " στοιχεία " αυτη τη φορα .
Δεν ξερω καν αν θα μεινω Ελλάδα για πολυ ακόμα.
Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα βρώ το δρόμο Μου , who knows.





*Τσέκαρε τον στο YouTube.
Ποσο κριμα να μην μπορουν να διοριστουν ατομα που γουσταρουν τοσο πολυ το επαγγελμα του φιλολογου και να υπάρχουν στα σχολεια φιλολογοι που απλα περιμενουν να περασει η ωρα να πανε στα σπιτια τους...τεραστια αδικια
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Βέβαια οι περισσότεροι καθηγητές σιγά σιγά βγαίνουν στην σύνταξη. Θα υπάρξει στο μέλλον μια φουρνιά που θα μπει μαζικά γιατί θα αναγκαστούν. Θέλω να ελπίζω ότι θα είναι η δικιά μας, οπότε πάντα μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά μας και ποτέ δεν ξες τι θα φέρει το μέλλον. Στο λέω γιατί και εγώ αγαπώ αυτό το πακέτο που ανέφερες (ένας από τους λόγους που διάλεξα καθηγητική σχολή) και το αγάπησα ακόμα περισσότερο μέσα από την πρακτική.


Μπες στην ομαδα αναπληρωτές μηδενικής στο fb.

Για το κλάδο ΠΕ02 εχει κλείσει οριστικά .

Σκέψου οτι οσα μαστερ κανεις εσυ και πτυχία ο αλλος μαζευει μορια απο παιδιά κτλ με αποτέλεσμα να είσαι συνέχεια απο κάτω.

Νομίζω αυτο θα έπρεπε να δείχνουμε στα νεα παιδιά που λενε " ποτε δε ξέρεις " .
Μια χαρα ξέρεις και παραξερεις.

Μέχρι σήμερα ακούω την ιδια φραση που λεγανε τα 18χρονα δέκα χρονια πριν.

Με το υφισταμενο συστημα και με τα κοινωνικα κριτηρια σε ισχυ μολις ξανανοιξουν οι πινακες ολοι θα εχουν μεταπτυχιακα , καποιοι και διδακτορικα. Στην καλυτερη των περιπτωσεων θα ειμαστε κοντα στα 60 , αν μας πάρουν ποτέ.

Για να μη παρεξηγηθώ μιλάω ξεκάθαρα για αυτη τη δυνατότητα καθώς μέχρι σημερα ακούω παιδιά να λενε οτι θελω να μπω στο σχολείο και διαλέγω τη σχολή επί τούτου.

Και ειναι και λογικό γιατί ελάχιστοι κάνουν για / θέλουν ερευνα .
Και αυτοί βέβαια που θα κάνουν έρευνα μονο εξω θα την κανουν καθώς στην Ελλαδα δε τους πληρώνουμε.

Φυσικά ειναι μια μόρφωση κι ενα πτυχίο που οκ μετα μπορεις να κανεις ενα μαστερ και να στραφείς αλλού.
Οπως με οποιαδήποτε πτυχίο βέβαια αν πας σε χώρα με καλη οικονομία.
Ειδικότερα στο εξωτερικό αλλα κι στην Ελλάδα πολλοί στρέφονται στο τουρισμό πχ.

Απλα θα έπρεπε να τα λεμε στα παιδια ολα αυτα κι αν το θέλουν ακομα να το επιλέξουν.

Γενικα σχεδόν δαιμονοποιησαμε οι ιιδοι την προοπτική του σχολείου για να βρίσκουμε παρηγοριά.

Δεν λεω οτι δεν θα έπρεπε να υπάρχει αξιολόγηση .Φυσικα και θα έπρεπε.
Αλλα οι δάσκαλοι , οι φιλόλογοι κτλ θα έπρεπε να δουλευουν στα σχολεία.
Θες με καπιο τεστ; θες με κάποια αξιολόγηση καθ'όλη τη θητεία τούς;
Φυσικά .
Αλλα να δίνεται αυτή η δυνατότητα.

Οι εισακτέοι να ανταποκρίνονται σχετικά στις ανάγκες της αγοράς, οπως γινόταν παλιότερα και οι βάσεις ηταν στο θεό.
Αναφέρομαι σε εποχές πολυ πριν γεννηθούμε εσυ και εγω.

Και φυσικά πάντα υπηρχαν κι φροντιστήρια και μάλιστα οι παλιοί φροντιστές που έβγαλαν πολλα λεφτα συνειδητά διάλεξαν αυτο το δρόμο.

Οπως κι να υπάρχει δυνατότητα κάποιος να γίνει αρχαιολόγος απο το ιστορικό.

Εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να εχεις πολλούς φιλολόγους και δασκάλους.

Σε οποιαδήποτε σχολή αλλα ειδικά σε θεωρητικές.

Ενας μηχανολόγος, ενας χημικός εχει χιλια πραγματα να ασχοληθεί.

Τωρα έτσι όπως τα καναμε ολες οι κλασσικές επιλογές που σκέφτεται κάποιος πηγαίνοντας σε αυτες τις σχολές απλα δεν υπάρχουν.

Δεν υπάρχει ουτε το σχολείο , ούτε τα φροντιστήρια( 3€ την ωρα δίνουν, αλλα το κυριότερο πρόβλημα ειναι η ασφάλιση κι γενικότερα η δυνατότητα να γίνεις ανεξαρτήτος μονο απο αυτο) , ούτε τα μουσεία , ούτε τίποτα.

Δεν ειναι αυτα λογικά πραγματα.

Η δικιά μας η γενιά το έχασε το παιχνίδι αλλα αν κλείσουμε σχολες μπορει να γίνει κάτι για τις επόμενες.

Φυσικα αυτο δε θα γίνει αρα μην απορείτε αν σε πολύ λιγο καιρό οι βάσεις σε ολα αυτα τμήματα ειναι κάτω του 10.
Και μη θυμωνετε πως θα γίνουν δάσκαλοι και καθηγητές αυτα τα παιδιά γιατι πολυ απλα δε θα γίνουν.
Οπως δεν εγιναν και οι άριστοι.

Και το πιο εξοργιστικό είναι οτι ζουν ολόκληρες πολεις έτσι.

Φυσικα χαιροντουσαν και γονείς και φοιτητές που σπούδαζαν ααα και φυσικά καθηγητες που βολεύτηκαν.
Αλλα και καφετέριες και τα έχοντες σπίτια προς ενοικίαση κτλ.

Για να εχει πολυτεχνείο η κοζανη και φιλολογια η Καλαμάτα πχ.

Τελοπαντων ας δει ο καθένας ατομικα τι θα κάνει.
Και ο @nPb προκειμένου να κανει αυτο που θέλει έφυγε.
Αλλοι ξαναδινουν για σώματα.
Αλλοι κάνουν κατι δικο τους.
Αλλοι κάνουν στροφή στη καριέρα/ σπουδές.

Λύσεις υπαρχουν το να μενουμε προσκολλημένοι σε κάτι που τελείωσε δεν έχει νόημα .
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναδιατυπώσει, αλλά οι σχολές του 1ου πεδίου είναι οι λιγότερο ανταγωνιστικές σχολές συγκριτικά με τα υπόλοιπα πεδία. Έχουν περισσότερες ευκαιρίες τα άτομα που πάνε στο 2ο,3ο,4ο πεδίο συγκριτικά με το 1ο.

Πολύ σωστά τα γράφει η Αλιζούλα.

Edit: Πολλές φορές που διαβάζω σχόλια του τύπου άτομα με τόσο χαμηλά μόρια θα διδάσκουν στα παιδιά μας γράμματα, είτε είναι δάσκαλοι είτε φιλόλογοι, μαθηματικοί κλπ, δεν θα διδάσκουν αυτά τα άτομα, όχι γιατί στερούνται γνώσεις κοκ, αλλά γιατί δεν θα τους το επιτρέπει το κράτος με έμμεσο τρόπο....
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Οπως κι να υπάρχει δυνατότητα κάποιος να γίνει αρχαιολόγος απο το ιστορικό.

Εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να εχεις πολλούς φιλολόγους και δασκάλους.

Συμφωνώ. Για αυτό, αν και είμαι φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, δεν θεωρώ σωστό να έχουμε πλήρη δικαιώματα φιλολόγων. Το μόνο μάθημα που δικαιούμαστε να διδάσκουμε στα σχολεία είναι αυτό της Ιστορίας. Το πρόγραμμα σπουδών, τουλάχιστον του ΕΚΠΑ, περιλαμβάνει συνολικά 8 μαθήματα φιλολογίας από τα 50 περίπου. Αυτά σε καμία περίπτωση δεν παρέχουν τη γνώση που παρέχει το σύνολο των μαθημάτων στους φοιτητές των τμημάτων Φιλολογίας. Συνεπώς, είναι άδικο και για τους αποφοίτους του φιλολογικού, αλλά και για τους μελλοντικούς μαθητές των αποφοίτων του Ι.Α., αφού δεν θα παρέχεται σε εκείνους το ίδιο επίπεδο γνώσεων που θα παρέχει ένας πραγματικός φιλόλογος . Ας μην γελιόμαστε βέβαια, ο απόφοιτος θα μελετήσει πολύ καλά την ύλη των διδασκόμενων μαθημάτων και θα τα καταφέρει μια χαρά στη διδασκαλία, ακόμη κι αν δεν έχει το υπόβαθρο. Εκτός από άδικο όμως , είναι και αναποτελεσματικό, καθώς ο αυξημένος αριθμός αποφοίτων με δικαιώματα φιλολόγου οδηγεί σε αυξημένη ζήτηση ενώ η προσφορά είναι σημαντικά περιορισμένη. Πραγματικά διερωτώμαι αν ποτέ όλοι αυτοί οι απόφοιτοι θα απορροφηθούν στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναδιατυπώσει, αλλά οι σχολές του 1ου πεδίου είναι οι λιγότερο ανταγωνιστικές σχολές συγκριτικά με τα υπόλοιπα πεδία. Έχουν περισσότερες ευκαιρίες τα άτομα που πάνε στο 2ο,3ο,4ο πεδίο συγκριτικά με το 1ο.

Πολύ σωστά τα γράφει η Αλιζούλα.

Edit: Πολλές φορές που διαβάζω σχόλια του τύπου άτομα με τόσο χαμηλά μόρια θα διδάσκουν στα παιδιά μας γράμματα, είτε είναι δάσκαλοι είτε φιλόλογοι, μαθηματικοί κλπ, δεν θα διδάσκουν αυτά τα άτομα, όχι γιατί στερούνται γνώσεις κοκ, αλλά γιατί δεν θα τους το επιτρέπει το κράτος με έμμεσο τρόπο....
Ακομα και να μην καταληξουν στα σχολεια αυτα τα ατομα είναι ντροπή να βλεπεις τοσο χαμηλες βασεις σε αυτες τις σχολαρες. Γιατι για σχολαρες προκειται αντικειμενικα (φιλολογια, ιστορικο, μαθηματικο, φυσικο, κτλπ.).
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όλες οι σχολές έχουν κάποιον λόγο ύπαρξης.

τώρα με τι όρους χαρακτηρίζουμε μια σχολή ως σχολαρα, δεν γνωρίζω, αν το πας βάσει επαγγελματικής αποκατάστασης, το οποίο είναι το σημαντικότερο αντικειμενικό κριτήριο, σίγουρα δεν θεωρούνται καλές επιλογές, οι καθηγητικές σχολές.

Σίγουρα λέμε να επιλέγει κάποιος αυτό που του αρέσει, και είμαι από τους πρώτους, που το υποστηρίζει. Ωστόσο, πρέπει να λέμε και του στραβού το δίκιο, οι περισσότεροι που θα σπουδάσουν αυτό το οποίο τους αρέσει, θα βρεθούν να κάνουν άσχετες δουλειές για να βιοπορισθούν. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το επαγγελματικό κομμάτι και την αποκατάσταση, το οποίο πρέπει να το κοιτάζουμε μαζί με το τι μας αρέσει, ε καλύτερα να πάει σε άλλη σπουδή...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top