Δεύτερο Πτυχίο ή Μεταπτυχιακό;

geo1986

Νεοφερμένος

Ο geo1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημερα, θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα θεμα που με απασχολει. Καταρχην εχω τελειωσει ΤΕΙ Πληροφορικης, επειδη πιστευω ομως οτι οσα πιο πολλα εφοδια εχουμε τοσο καλυτερο ειναι για μας σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο ή να παω για ενα δευτερο πτυχιο. Καλος/κακος η πληροφορικη βρισκεται παντου. Καθενα εχει τα θετικα/αρνητικα του: Το μεταπτυχιακο ειναι για 2 χρονια, το πληρωνεις(στο εξωτερικο περισσοτερο), στην Ελλαδα κυριως τα πανεπιστημια εχουν μεταπτυχιακα(στο εξωτερικο υπαρχει μεγαλυτερο ευρος θεματων), πρεπει να μπεις σε λιστα αναμονης αναλογα με το πανεπιστημιο ή να το "σπρωξεις" λιγο αν εχεις γνωστο, στα πανεπιστημια πιστευω οτι δεν επιλεγουν τοσο πολυ αποφοιτους ΤΕΙ γιατι τους θεωρουν χαμηλου επιπεδου(δεν το λεω απο κακια αλλα οσο να' ναι δεν εχουν το θεωρητικο επιπεδο ενος απο ΑΕΙ), το μεταπτυχιακο στον ιδιωτικο τομεα υποτιθεται στο πληρωνουν, στο δημοσιο θεωρειται προσον για μια καλυτερη θεση(λεμε τωρα ...), δεν κανεις πρακτικη εφαρμογη αυτο που εμαθες στο μεταπτυχιακο. Απο την αλλα ενα δευτερο πτυχιο κανεις 4 χρονια(το λιγοτερο) να το παρεις, δεν το πληρωνεις, παντου υπαρχουν αει / τει, μπορεις να βρεις δουλεια(λεμε τωρα) απο το δευτερο πτυχιο αν οχι απο το πρωτο, φανταζομαι να μετραει σε διαγωνισμους(πχ ασεπ, δεν ξερω ποσα μορια πιανει ενα δευτερο πτυχιο και ενα μεταπτυχιακο). Εσεις τι θα επιλεγατε να κανετε και γιατι; Γνωριζετε αν υπαρχει μεταπτυχιακο σε Ελλαδα/εξωτερικο επανω σε τεχνολογια ιατρικων οργανω; Εχετε εμπειρια απο κατατακτηριες; Τι πρεπει να κανω; Ποσο πρεπει να διαβασω; Ειναι δλδ σαν να δινεις εξεταστικη; Ποσο καιρο πριν πρεπει να ξεκινησω διαβασμα και ποτε να ενημερωσω τη γραμματεια της σχολης που θελω; Σε επαρχια και με βαθμο πτυχιου ειναι καλυτερα λετε; Θα το εκτιμουσα αν μου απαντουσατε μετα απο αυτο το brainstorming. Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλημέρα!!!!

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε όλα αλλά να σου πω για τις κατατακτήριες ότι είναι πολύ καλή λύση καθώς οι απόφοιτοι ΤΕΙ έχουν μεγαλύτερο ποσοστό θέσεων (Στα ΜΜΕ για παράδειγμα, πήραν 6 ΤΕΙ-2 ΑΕΙ...που πρακτικά σημαίνει ότι αν διαβάσεις λίγο της προκοπής και πιάσεις τη βάση, είσαι μέσα σίγουρα!Ξέρω ότι περίπου τα ίδια ποσοστά είναι και στην Ιατρική Αθήνας...!)Το διάβασμα σου πρέπει να είναι προσεκτικό γιατί βάζουν λίγο περίεργα θέματα αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά αν έχεις διαβάσει.Είναι λίγο πιο δύσκολα από την εξεταστική κατά τη γνώμη μου. Οι γραμματείες βγάζουν ανακοινώσεις νομίζω γύρω στο Σεπτέμβρη για αιτήσεις και βιβλιογραφία, αρκεί να έχεις τον νου σου για να τη δεις.

Για τα μεταπτυχιακά, δεν ξέρω τι να σου προτείνω...Στο εξωτερικό είναι ένα χρόνο..Πας τσακ μπαμ και τελειώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

geo1986

Νεοφερμένος

Ο geo1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση σου Revekka, ειχα κανει αιτηση για μεταπτυχιακο στο ανοικτο πανεπιστημιο αλλα ειμαι σε λιστα αναμονης οποτε λιγο χλωμο μου φαινεται να το ξεκινησω. Θα ψαξω να βρω σχολες που με ενδιαφερουν, νομιζεις οτι ειναι καλυτερα/ευκολοτερα να μπεις σε μια σχολη επαρχιακης πολης απ' οτι σε μια μεγαλη πολη πχ Αθηνα Θεσσαλονικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αναλόγως τον τρόπο εισαγωγής...Γιατί αν παίρνουν με βαθμό, εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν...Θα θες πολύ καλό βαθμό για να μπεις!
Επίσης παίζει ρόλο και το που μένεις...Και το αν θες να δουλέψεις παράλληλα..Τα σκέφτεσαι όλα αυτά και βλέπεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leela

Νεοφερμένος

Η Leela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
χαλοοου!

Παίδες έχω χαθεί, θα θελα τη γνώμη σας
Καταρχήν λίγα λόγια προκαταρκτικα :crazy:
Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο τμήμα Μάρκετινγκ της Ασοεε....Τώρα το πώς βρέθηκα εκεί (ήταν και 1η επιλογή μου μη ξεράσω) ούτε εγώ δεν ξέρω...
Εχω μετανιώσει που μπήκα εκεί, χαράμισα τσάμπα τα μόρια των πανελληνίων μου, και τα μαθήματα είναι θεωρητικά (πράγμα που ήθελα να αποφύγω καθότι άχρηστη στην απομνημόνευση κ παπαγαλία)
Τέλος πάντων, βρίσκομαι αισίως στο 3ο έτος με πολύ λίγα χρωστούμενα (γτ βαριόμουν να διαβάσω στο 1ο έτος) Κ υπολογίζω σε 1 χρόνο να έχω ξεμπερδέψει.

Αλλά θέλω να αλλάξω τομέα. Σκεφτόμουν να μεταπηδήσω σε αυτό που ανέκαθεν (από το γυμνάσιο) σκεφτόμουν, δηλαδή πληροφορική, προγραμματισμούς, πληροφοριακά συστήματα ή τέσπα κάτι σχετικό με τον τομέα. Βέβαια είναι πολλές επιστήμες που με ελκύουν (κατα βάση θετικού υπόβαθρου), μ αρέσει ο τομέας της ρομποτικής κ αυτοματισμών, η πληροφορικές , η νευρολογία (υπάρχει το neuromarketing σε περίπτωση που μπορούσα να κάνω συνδιασμό), βιολογιο-χημείες κ διάφορα άλλα.....:crazy::crazy:

Το θέμα είναι ότι με το πτυχίο του μάρκετινγκ, που πάω ο καραμήτρος για μεταπτυχιακά σε αυτούς τους τομείς. Δεν ξέρω κατά πόσο θα με δεχτούν αλλά δε ξέρω και κατά πόσο με ένα μόνο μεταπτυχιακό θα μπορουσα να δουλέψω πάνω στον σχετικό τομέα.

Το σκέφτομαι σοβαρ(ότατ)α για 2ο πτυχίο αλλά με τρομάζουν τα 4 ακόμα χρόνια...επίσης με τρομάζει το γεγονός ότι μετά απο 8 χρόνια σπουδών ενδέχεται να μην μετράνε τα 2 πτυχία όσο 1 πτυχίο συν ένα μεταπτυχιακό....Βέβαια αν κάνω

Χελπ μι πλιζ
Σκέφτομαι να πάω κ για επαγγ.προσανατολισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά

είμαι φοιτήτρια στο Παιδαγωγικό Δημοτικής και στο τέλος της χρονιάς θα έχω πάρω το πτυχία μου. Οπότε στο μυαλό μου γυρνά το τι θα κάνω στην πορεία. Από τότε που είχα περάσει στην σχολή σκεφτόμουν να ασχοληθώ με παιδιά με αναπηρίες κι έτσι οι επιλογές που έχω στο μυαλό μου είναι οι εξής:

1) Να συνεχίσω για μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στο πανεπιστήμιο που είμαι ήδη, μιας και συνεργάζομαι με τον καθηγητή που είναι υπεύθυνος στο μεταπτυχιακό και γνωρίζω ότι είναι καλός στον τομέα του.

2) Να κάνω το ίδιο μάστερ στο εξωτερικό (Γερμανία ή Ολλανδία), με την προοπτική δουλειάς εκεί. Απλά εδώ το θέμα είναι ότι τα έξοδα θα ναι σαφώς περισσότερα και το ψάξιμο και τρέξιμο για αιτήσεις κ.τλ.π. πολύ.

3) Να συνεχίσω για 2ο πτυχίο. Αυτό θα μπορούσε να είναι στο Παιδαγωγικό Ειδική αγωγής στο Βόλο, στο ΤΕΙ Εργοθεραπίας ή Λογοθεραπίας, καθώς θα μπορούσα μέσα από τις κατακτήριες να τις τελειώσω σε 3 χρόνια από την μία, κι από την άλλη ίσως να αποκτήσω περισσότερες γνώσεις σχετικά με τις μαθησιακές δυσκολίες και τα άτομα με αναπηρία σε μια 2η σχολή παρά σ ένα μάστερ. Θα ήθελα επίσης να ξέρω αν ως φοιτητής σε 2η σχολή, έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση σε εστία.


Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά

είμαι φοιτήτρια στο Παιδαγωγικό Δημοτικής και στο τέλος της χρονιάς θα έχω πάρω το πτυχία μου. Οπότε στο μυαλό μου γυρνά το τι θα κάνω στην πορεία. Από τότε που είχα περάσει στην σχολή σκεφτόμουν να ασχοληθώ με παιδιά με αναπηρίες κι έτσι οι επιλογές που έχω στο μυαλό μου είναι οι εξής:

1) Να συνεχίσω για μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στο πανεπιστήμιο που είμαι ήδη, μιας και συνεργάζομαι με τον καθηγητή που είναι υπεύθυνος στο μεταπτυχιακό και γνωρίζω ότι είναι καλός στον τομέα του.

2) Να κάνω το ίδιο μάστερ στο εξωτερικό (Γερμανία ή Ολλανδία), με την προοπτική δουλειάς εκεί. Απλά εδώ το θέμα είναι ότι τα έξοδα θα ναι σαφώς περισσότερα και το ψάξιμο και τρέξιμο για αιτήσεις κ.τλ.π. πολύ.

3) Να συνεχίσω για 2ο πτυχίο. Αυτό θα μπορούσε να είναι στο Παιδαγωγικό Ειδική αγωγής στο Βόλο, στο ΤΕΙ Εργοθεραπίας ή Λογοθεραπίας, καθώς θα μπορούσα μέσα από τις κατακτήριες να τις τελειώσω σε 3 χρόνια από την μία, κι από την άλλη ίσως να αποκτήσω περισσότερες γνώσεις σχετικά με τις μαθησιακές δυσκολίες και τα άτομα με αναπηρία σε μια 2η σχολή παρά σ ένα μάστερ. Θα ήθελα επίσης να ξέρω αν ως φοιτητής σε 2η σχολή, έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση σε εστία.


Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ
Χαίρετε. Λοιπόν θα σου πω προσωπική μου άποψη. Πρώτα απ'όλα, το να διοριστείς όπως βλέπω δεν αποτελεί επιλογή (σωστά)..κάνεις πολύ καλά που βλέπεις μακριά γιατί δεν μπορείς να ελπίζεις σε κανένα ιδιαίτερο σε παιδάκια μέχρι να βρεις σταθερή δουλειά και όυτε να οργώσεις την Ελλάδα σαν αναπληρώτρια ωρομίσθια. Το μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, δεν είναι εύκολη υπόθεση. Δηλαδή, απ'ότι ακούω, πρέπει να έχεις πολύ καλούς βαθμούς και διασυνδέσεις με καθηγητές..αλλιώς..δεν..! Στο εξωτερικό, σαφώς τα πράγματα είναι καλύτερα, το ίδιο και οι προοπτικές. Το θέμα είναι, εσύ τι θες να κάνεις; Να φύγεις έξω, ή να μείνεις εδώ και να το παλέψεις; Στην περίπτωση που θες να φύγεις, δεν τίθεται θέμα. Ξεκίνα να αναζητάς πληροφορίες κτλ. Σε περίπτωση όμως, που θέλεις να μείνεις εδώ..δύσκολα τα πράγματα. Αν αγαπάς πολύ τη δουλειά σου, τότε δε θα σε πείραζε πιστεύω να μετακινείσαι...αλλά στο μέλλον θα είναι κουραστικό αυτό το πράγμα. Πιστεύω/προτείνω: Σχολές όπως η εργοθεραπεία και η φυσικοθεραπεία έχουν καλή αποκατάσταση..ακόμα και στις μέρες μας. (ξέρω πως τα λεφτά δεν είναι το παν, αλλά μπορείς να είσαι καλύτερα από καλά οικονομικά με δικό σου κέντρο φυσικοθεραπείας/εργοθεραπείας..βέβαια θέλει ρίσκο). Ωστόσο, δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν τέτοιοι κλάδοι. Γενικά, τα επαγγέλματα υγείας είναι από τα λίγα που έχουν καλή αποκατάσταση και λέγεται ότι θα παραμείνουν έτσι και στο μέλλον. Νοσηλευτική, επίσης, είναι ένας κλάδος που έχει πολλές διεξόδους και ενδιαφέροντα μαθήματα. Αυτά από μένα..καλό κουράγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά

είμαι φοιτήτρια στο Παιδαγωγικό Δημοτικής και στο τέλος της χρονιάς θα έχω πάρω το πτυχία μου. Οπότε στο μυαλό μου γυρνά το τι θα κάνω στην πορεία. Από τότε που είχα περάσει στην σχολή σκεφτόμουν να ασχοληθώ με παιδιά με αναπηρίες κι έτσι οι επιλογές που έχω στο μυαλό μου είναι οι εξής:

1) Να συνεχίσω για μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στο πανεπιστήμιο που είμαι ήδη, μιας και συνεργάζομαι με τον καθηγητή που είναι υπεύθυνος στο μεταπτυχιακό και γνωρίζω ότι είναι καλός στον τομέα του.

2) Να κάνω το ίδιο μάστερ στο εξωτερικό (Γερμανία ή Ολλανδία), με την προοπτική δουλειάς εκεί. Απλά εδώ το θέμα είναι ότι τα έξοδα θα ναι σαφώς περισσότερα και το ψάξιμο και τρέξιμο για αιτήσεις κ.τλ.π. πολύ.

3) Να συνεχίσω για 2ο πτυχίο. Αυτό θα μπορούσε να είναι στο Παιδαγωγικό Ειδική αγωγής στο Βόλο, στο ΤΕΙ Εργοθεραπίας ή Λογοθεραπίας, καθώς θα μπορούσα μέσα από τις κατακτήριες να τις τελειώσω σε 3 χρόνια από την μία, κι από την άλλη ίσως να αποκτήσω περισσότερες γνώσεις σχετικά με τις μαθησιακές δυσκολίες και τα άτομα με αναπηρία σε μια 2η σχολή παρά σ ένα μάστερ. Θα ήθελα επίσης να ξέρω αν ως φοιτητής σε 2η σχολή, έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση σε εστία.


Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ
Αν σε ξέρει ο καθηγητής τότε γνωμη μου νσ συνεχίσεις εκεί που είσαι και παράλλλα δώσε κατατακτήριες σε τμήμα ψυχολογίας (καθαρόαιμο). Ή παιρνάς στο τμήμα ψυχολογίας και κάνεις παράλληλα μετατπυχιακό στο εκεί τμήμα που θα περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά

είμαι φοιτήτρια στο Παιδαγωγικό Δημοτικής και στο τέλος της χρονιάς θα έχω πάρω το πτυχία μου. Οπότε στο μυαλό μου γυρνά το τι θα κάνω στην πορεία. Από τότε που είχα περάσει στην σχολή σκεφτόμουν να ασχοληθώ με παιδιά με αναπηρίες κι έτσι οι επιλογές που έχω στο μυαλό μου είναι οι εξής:

1) Να συνεχίσω για μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στο πανεπιστήμιο που είμαι ήδη, μιας και συνεργάζομαι με τον καθηγητή που είναι υπεύθυνος στο μεταπτυχιακό και γνωρίζω ότι είναι καλός στον τομέα του.

2) Να κάνω το ίδιο μάστερ στο εξωτερικό (Γερμανία ή Ολλανδία), με την προοπτική δουλειάς εκεί. Απλά εδώ το θέμα είναι ότι τα έξοδα θα ναι σαφώς περισσότερα και το ψάξιμο και τρέξιμο για αιτήσεις κ.τλ.π. πολύ.

3) Να συνεχίσω για 2ο πτυχίο. Αυτό θα μπορούσε να είναι στο Παιδαγωγικό Ειδική αγωγής στο Βόλο, στο ΤΕΙ Εργοθεραπίας ή Λογοθεραπίας, καθώς θα μπορούσα μέσα από τις κατακτήριες να τις τελειώσω σε 3 χρόνια από την μία, κι από την άλλη ίσως να αποκτήσω περισσότερες γνώσεις σχετικά με τις μαθησιακές δυσκολίες και τα άτομα με αναπηρία σε μια 2η σχολή παρά σ ένα μάστερ. Θα ήθελα επίσης να ξέρω αν ως φοιτητής σε 2η σχολή, έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση σε εστία.


Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ

1- Θεωρώ πως το μεταπτυχιακό πάνω στην ειδική αγωγή έχει υπέρ κορεστεί γιατί τα τελευταία χρόνια ήταν της μόδας.
2- Το εξωτερικό είναι μια καλή επιλογή αλλά δεν γνωρίζω πόσο θα μπορούσε να αντεπεξέλθει ένα πτυχίο από ελληνικό τμήμα παιδαγωγικού δημοτικής εκπαίδευσης. Δεν εννοώ κάτι αρνητικό φυσικά για τα παιδαγωγικά τμήματα αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν σχέση με το εκπαιδευτικό σύστημα που επικρατεί στο εξωτερικό και αν έχουν πλήρη αναγνώριση οι δάσκαλοι με την ελληνική επάρκεια η οποία αφορά το ελληνικό σύστημα.
* Για να διδάξεις σε ελληνόφωνο σχολείο του εξωτερικού νομίζω πως προϋπόθεση είναι να έχεις διοριστεί στην Ελλάδα πρώτα
3- Η εργοθεραπεία και λογοθεραπεία είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή, είναι επιστήμες που θεραπεύονται σε 1 και 2 τμήματα αντίστοιχα οπότε δεν υπάρχει κορεσμός και γενικά υπάρχει ζήτηση. Το πτυχίο σου θεωρώ πως έχει περισσότερο σχέση με την λογοθεραπεία (υπάρχουν και αντίστοιχα μεταπτυχιακά ) και όχι με την εργοθεραπεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Αν σε ξέρει ο καθηγητής τότε γνωμη μου νσ συνεχίσεις εκεί που είσαι και παράλλλα δώσε κατατακτήριες σε τμήμα ψυχολογίας (καθαρόαιμο). Ή παιρνάς στο τμήμα ψυχολογίας και κάνεις παράλληλα μετατπυχιακό στο εκεί τμήμα που θα περάσεις.
Δεν ξερω, αλλα υποτιθεται οτι ψαχνεται για καποια διεξοδο για να αποκατασταθει στο κοντινο μελλον επαγγελματικα..δεν ειναι λιγο φειλ να της προτεινεις να παει ψυχολογια; Εκει ειναι χειροτερα τα πραγματα απο οτι στο παιδαγωγικο..Αμα ειναι να δωσει κατατακτηριες για ψυχολογια..ας μεινει εκει που ειναι..εστω και σαν αναπληρωτρια...αν κανω λαθος διορθωστε με αλλα ο ψυχολογος ειναι τερμα περιορισμενος..να βολευτει σε υπηρεσια υπερβολικα δυσκολο..να προσληφθει σε σχολειο δεν το συζηταμε καν...το μονο που μπορει να κανει ειναι να ανοιξει ψυχοθεραπευτηριο (αν ειναι ο σωστος ορος) και να περιμενει καποιον καημενο να ερθει για 20€/ωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν ξερω, αλλα υποτιθεται οτι ψαχνεται για καποια διεξοδο για να αποκατασταθει στο κοντινο μελλον επαγγελματικα..δεν ειναι λιγο φειλ να της προτεινεις να παει ψυχολογια; Εκει ειναι χειροτερα τα πραγματα απο οτι στο παιδαγωγικο..Αμα ειναι να δωσει κατατακτηριες για ψυχολογια..ας μεινει εκει που ειναι..εστω και σαν αναπληρωτρια...αν κανω λαθος διορθωστε με αλλα ο ψυχολογος ειναι τερμα περιορισμενος..να βολευτει σε υπηρεσια υπερβολικα δυσκολο..να προσληφθει σε σχολειο δεν το συζηταμε καν...το μονο που μπορει να κανει ειναι να ανοιξει ψυχοθεραπευτηριο (αν ειναι ο σωστος ορος) και να περιμενει καποιον καημενο να ερθει για 20€/ωρα

Είμαι λιγο κινικός το ξέρω αλλά γνώμη μου δεν είναι να βρει κάποιος απλά δουλεια αλλά να μπορεί να φτιάξει οικογένεια και γενικά να ζήσει καλά χωρίς να δανίζετε από τράπαζες κοκ. ουτε να τα πέρνει μαύρα μέσω φροντιστηρίων.

Καλή η εργοθεραπεία και η λογοθεραπεία αλλά οδηγούν σε συγκεκριμένους τομείς (εργοθερπευτής , λογοθεραπευτής). ουσιαστικά πάει για πέταμα το πρώτο πτυχίο.

Θεωρώ αν το παιδαγωγικο συνδιαστει με ένα πτυχίο ψυχολογίας και μια εξειδίκευση στην παιδοψυχολογια μπορει να κάνει επαγγελματικά πολύ καλά πράγματα και ιδιωτικά αλλά και ως υπάλληλος (σε ιδιωτικά σχολεία κοκ) αλλά και σε τμηματα με παιδάκια με ειδικές ανάγκες.

Το τμήμα του Βόλου είναι καλό αλλά αφού έχει βγάλει παιδαγωγικό δημοτικής εκπαιδευσης δε θα το συνιστούσα ....

Επίσης αν με το καιρό καταφέρει και πετύχει θέση στο δημόσιο ως δασκάλα και δουλέψει για 5χρόνια θα μπορεί να δουλέψει με μετάταξη ως παιδοψυχολόγος σε τμήμα νοσοκομείου Παιδων. Επίσης αυτά τα δύο πτυχία σου προσφέρουν ευκαιρίες για συγγαφικό έργο.

Με λίγα λόγια είσαι ψυχολόγος και παιδαγωγός παλεύεις για διπλάσιες θέσεις και παίρνεις μόρια λόγω δεύτερου πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
1- Θεωρώ πως το μεταπτυχιακό πάνω στην ειδική αγωγή έχει υπέρ κορεστεί γιατί τα τελευταία χρόνια ήταν της μόδας.

Συμφωνω απολυτα, εχει γεμισει κυριολεκτικα ο τοπος σε σημειο να υπαρχουν κατεγγελιες για σχετικη ''βιομηχανια'' ειδικα με καποια ιδρυματα του εξωτερικου.

2- Το εξωτερικό είναι μια καλή επιλογή αλλά δεν γνωρίζω πόσο θα μπορούσε να αντεπεξέλθει ένα πτυχίο από ελληνικό τμήμα παιδαγωγικού δημοτικής εκπαίδευσης. Δεν εννοώ κάτι αρνητικό φυσικά για τα παιδαγωγικά τμήματα αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν σχέση με το εκπαιδευτικό σύστημα που επικρατεί στο εξωτερικό και αν έχουν πλήρη αναγνώριση οι δάσκαλοι με την ελληνική επάρκεια η οποία αφορά το ελληνικό σύστημα.
* Για να διδάξεις σε ελληνόφωνο σχολείο του εξωτερικού νομίζω πως προϋπόθεση είναι να έχεις διοριστεί στην Ελλάδα πρώτα

Αν εχεις ηδη καποιο επιπεδο στα γερμανικα, με την προοπτικη φυσικα να το καλλιεργησεις περαιτερω και αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις επαγγελματικα με την διδασκαλια παιδιων νομιζω η καλυτερη λυση ειναι να πας Γερμανια για συνεχεια των σπουδων και να αναζητησεις δουλεια εκει.
Για ελληνοφωνο σχολειο ουτε καν, ισχυει οτι πρωτα πρεπει να διοριστεις Ελλαδα, οποτε οπως εχει η κατασταση τωρα και οπως προβλεπεται να εξελιχθει τα περισσοτερα χρονια, απλα μακρια.
Δεν ξερω ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι να αντεπεξελθεις στις απαιτησεις του συστηματος εκει, απλα ανεκδοτολογικα να αναφερω οτι ξερω κοπελες που τελειωσαν οχι μονο Παιδαγωγικα τμηματα στην Ελλαδα αλλα και ασχετα τμηματα, και Γερμανια μετα απο καποιες περαιτερω σπουδες, εργαζονται ως δασκαλες. Νομιζω δουλεψαν κανα δυο χρονια σε θεσεις αντιστοιχες με το δικο μας Νηπιαγωγειο και μετα απεκτησαν τη δυνατοτητα να εργαζονται και με παιδια Δημοτικου. Αναλυτικα τι ισχυει ομως δεν γνωριζω.


Είμαι λιγο κινικός το ξέρω αλλά γνώμη μου δεν είναι να βρει κάποιος απλά δουλεια αλλά να μπορεί να φτιάξει οικογένεια και γενικά να ζήσει καλά χωρίς να δανίζετε από τράπαζες κοκ. ουτε να τα πέρνει μαύρα μέσω φροντιστηρίων.

Καλή η εργοθεραπεία και η λογοθεραπεία αλλά οδηγούν σε συγκεκριμένους τομείς (εργοθερπευτής , λογοθεραπευτής). ουσιαστικά πάει για πέταμα το πρώτο πτυχίο.

Θεωρώ αν το παιδαγωγικο συνδιαστει με ένα πτυχίο ψυχολογίας και μια εξειδίκευση στην παιδοψυχολογια μπορει να κάνει επαγγελματικά πολύ καλά πράγματα και ιδιωτικά αλλά και ως υπάλληλος (σε ιδιωτικά σχολεία κοκ) αλλά και σε τμηματα με παιδάκια με ειδικές ανάγκες.

Το τμήμα του Βόλου είναι καλό αλλά αφού έχει βγάλει παιδαγωγικό δημοτικής εκπαιδευσης δε θα το συνιστούσα ....

Επίσης αν με το καιρό καταφέρει και πετύχει θέση στο δημόσιο ως δασκάλα και δουλέψει για 5χρόνια θα μπορεί να δουλέψει με μετάταξη ως παιδοψυχολόγος σε τμήμα νοσοκομείου Παιδων. Επίσης αυτά τα δύο πτυχία σου προσφέρουν ευκαιρίες για συγγαφικό έργο.

Με λίγα λόγια είσαι ψυχολόγος και παιδαγωγός παλεύεις για διπλάσιες θέσεις και παίρνεις μόρια λόγω δεύτερου πτυχίου.

No offence αλλα το ''διορισμοι στο Δημοσιο'' για εκπαιδευτικους Α΄ βαθμιας, ειναι πλεον αστειο και μονο να λεγεται.
Το τι μπορει να κανει ο καθενας ιδιωτικα ως (παιδο)ψυχολογος ειναι ζητημα που εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Αλλος μπορει να πετυχει, αλλος να αποτυχει. Αλλα οτι στα ιδιωτικα σχολεια θα τρεξουν να προσλαβουν ατομο επειδη εχει παραπανω πτυχιο, ειναι νομζιω λιγο whishful thinking. Αυτη τη στιγμη ακομα και στα ιδιωτικα που εχουν καποιο ''ονομα'' και δεν φτιαχτηκαν για να τα αρπαξουν ενα φεγγαρι, ακουγονται καταγγελιες για συνθηκες γαλερας στους νεοπροσλαμβανομενους με την επισφαλεια για το μελλον στο φουλ. Ασε που εκει περα θελει και ''ακρες'' για να σε προτιμησουν και να προσληφθεις σε σχεση με αλλους υποψηφιους και την τοση προσφορα που υπαρχει. Ασε επισης που ο συνδυασμος ''ψυχολογια-παιδαγωγικα'' νομιζω ειναι απο τους πιο δημοφιλεις και καθολου σπανιος.

Οποτε απο την αποψη αυτη, ενα πτυχιο που οδηγει σε συγκεκριμενα επαγγελματα ειναι για την Ελλαδα νομιζω καλυτερη επιλογη. Και δεν συμφωνω με την αποψη οτι ''παει στραφι'' το πρωτο πτυχιο. Περα απο το οτι η γνωση απο μονη της στραφι δεν παει ποτε, το να μπεις σε μια σχολικη αιθουσα και να δουλευεις στην πραξη με παιδια,οπως κανουν στις σπουδες στο Παιδαγωγικο, νομιζω ειναι ανεκτιμητη εμπειρια και πολυ οφελιμη και εαν αποφασισεις πχ να ασχοληθεις με λογοθεραπεια σε νεανικες ηλικιες.

TL;DR: Εαν σε ενδιαφερει να δουλεψεις στο εξωτερικο ως δασκαλα, ψαξου να συνεχισεις εξω πχ Γερμανια. Εναλλακτικα ακολουθησε Νοσηλευτικη, Λογοθεραπεια ή Εργοθεραπεια. Νοσηλευτικη νομζιω εχει περισσοτερες διεξοδους, ενω Λογοθεραπεια ειναι η πιο συναφης με τα Παιδαγωγικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Τώρα που το θυμήθηκα...μπορείς φίλτατη δημιουργέ του topic να κάνεις ένα μεταπτυχιακό εξ'αποστάσεως από πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Έκανε η μαμά μου πρόσφατα και ξέρω αρκετά πράγματα..ήταν μάλιστα στον ίδιο κλάδο..ήταν νηπιαγωγός και έκανε μεταπτυχιακό στην ειδική εκπαίδευση εξ'αποστάσεως από ιδιωτικό πανεπιστήμιο της Κύπρου! Διαρκεί 1 έτος (full-time), ή 2 έτη (part-time)..τώρα το πότε θα τελειώσεις εξαρτάται από σένα..Τα μαθήματα και η πλατφόρμα είναι στα ελληνικά και δίνεις εξετάσεις κάθε εξάμηνο σε αθήνα, θεσσαλονίκη ή ηράκλειο. Είναι γενικά απαιτητικό και έχει αρκετές εργασίες (μικρές και μεγάλες), αλλά αν έχεις κουράγιο, γιατί όχι; Τα μαθήματα μπορείς να τα παρακολουθείς ζωντανά ή να τα δεις αργότερα..και μπορείς να στείλεις με e-mail την όποια απορία σου. Αναγνωρίζονται κανονικά από τον ΔΟΑΤΑΠ! Έτσι, δε θα χρειαστεί να φύγεις από Ελλάδα..εκεί..θα σε δεχτούν σχετικά εύκολα..διότι στην Κύπρο υπάρχει πολύ λίγη ζήτηση για μεταπτυχιακές σπουδές...και είναι ιδιωτικά..οπότε το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το χρήμα...και αγγλικά..υποτίθεται ότι χρειάζεται αλλά σε διαβεβαιώνω πως και να μην ξέρεις..δεν θα αντιμετωπίσεις καμία δυσκολία! Σκέψου το..είναι καλή ευκαιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά

είμαι φοιτήτρια στο Παιδαγωγικό Δημοτικής και στο τέλος της χρονιάς θα έχω πάρω το πτυχία μου. Οπότε στο μυαλό μου γυρνά το τι θα κάνω στην πορεία. Από τότε που είχα περάσει στην σχολή σκεφτόμουν να ασχοληθώ με παιδιά με αναπηρίες κι έτσι οι επιλογές που έχω στο μυαλό μου είναι οι εξής:

1) Να συνεχίσω για μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στο πανεπιστήμιο που είμαι ήδη, μιας και συνεργάζομαι με τον καθηγητή που είναι υπεύθυνος στο μεταπτυχιακό και γνωρίζω ότι είναι καλός στον τομέα του.

2) Να κάνω το ίδιο μάστερ στο εξωτερικό (Γερμανία ή Ολλανδία), με την προοπτική δουλειάς εκεί. Απλά εδώ το θέμα είναι ότι τα έξοδα θα ναι σαφώς περισσότερα και το ψάξιμο και τρέξιμο για αιτήσεις κ.τλ.π. πολύ.

3) Να συνεχίσω για 2ο πτυχίο. Αυτό θα μπορούσε να είναι στο Παιδαγωγικό Ειδική αγωγής στο Βόλο, στο ΤΕΙ Εργοθεραπίας ή Λογοθεραπίας, καθώς θα μπορούσα μέσα από τις κατακτήριες να τις τελειώσω σε 3 χρόνια από την μία, κι από την άλλη ίσως να αποκτήσω περισσότερες γνώσεις σχετικά με τις μαθησιακές δυσκολίες και τα άτομα με αναπηρία σε μια 2η σχολή παρά σ ένα μάστερ. Θα ήθελα επίσης να ξέρω αν ως φοιτητής σε 2η σχολή, έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση σε εστία.


Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ

Λοιπόν οντας και εγω σε εναν ΥΠΕΡ-κορεσμενο κλαδο αλλα τρεφοντας μεγάλη αγαπη για το αντικειμενο μου θα σε συμβουλεψω οπως καλυτερα μπορώ.
Λοιπον αν και ενα μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης ανοιγει πορτες,τωρα το μονο που μπορει να σου εξασφαλισει-στην καλυτερη γιατι οπως ανεφεραν και οι προηγουμενοι αρχιζει να υπαρχει κορεσμος και εκει -ειναι αναπληρωτρια σε καποιο σχολειο και λογικα μακρια απο τον τοπο κατοικιας σου.Αυτο συνεπαγεται πολλα εξοδα και ουσιαστικα ειναι πολυ αβεβαιο το μελλον για κατι καλυτερο.lets face it δεν μπορεις να ζησεις (να αυτοσυντηρησει,να κανεις οικογενεια κτλ ) απο αυτο.Ακομα μιλαμε για μια τρομερα δυσκολη δουλεια που πρεπει να εισαι σιγουρη οτι μπορεις να την αντεξεις .
Οσο για το αντιστοιχο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ειναι μια καλη λυση(ειδικα οσον αφορα τη γερμανια) και λογικα θα βρεις καποια απασχοληση σχετικα με αυτο εκει.(υπαρχουν περισσοτερες επιλογες)
Αλλα το εξεωτερικο ειναι...εξωτερικο.Ειναι μακρια απο οικογενεια,φιλους ,αλλη νοοτροπια,αλλος κοσμος.Προσωπικα δεν θα το αντεχα μονιμα:worry:
Εν τελει πιστευω πως αφου θελεις να ασχοληθεις με ατομα με αναπηρια ειναι μια πολυ καλη λυση το τει εργοθεραπειας ,αφου εντασεεται στα επαγγελματα με καλη αποκατασταση οσο και απολαβες-οσο γινεται στην ελλαδα της κρισης-και ειναι κατι που σιγουρα αγαπας.Θα ασχολησαι με αποκατασταση ατομων.Ακομα ειναιμια δουλεια που νιωθεις εντονα οτι προσφερεις.
Επομενως σου προτινω να πας στα σιγουρα νερα,ειδικα εφοσον καταφερεις να μπεις με κατατακτηριας θα γλιτωσεις και ενα χρονο.
Και κατι ακομα....Οκ ισως ειμαι υπερβολικα αισιοδοξη αλλά...πιστευω οτι ισως καποτε διοριστεις.Υπαρχουν κενα.Πιστευω οτι θα ξαναγινει το μεγαλο μπαμπ(που εγινε τοτε και τα παιδαγωγικα εφτασαν στον θεο) .Αλλα μεχρι να γινει αυτο..(και αν ) ας βρουμε αλλες λυσεις για δουλεια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Χαίρετε. Λοιπόν θα σου πω προσωπική μου άποψη. Πρώτα απ'όλα, το να διοριστείς όπως βλέπω δεν αποτελεί επιλογή (σωστά)..κάνεις πολύ καλά που βλέπεις μακριά γιατί δεν μπορείς να ελπίζεις σε κανένα ιδιαίτερο σε παιδάκια μέχρι να βρεις σταθερή δουλειά και όυτε να οργώσεις την Ελλάδα σαν αναπληρώτρια ωρομίσθια. Το μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, δεν είναι εύκολη υπόθεση. Δηλαδή, απ'ότι ακούω, πρέπει να έχεις πολύ καλούς βαθμούς και διασυνδέσεις με καθηγητές..αλλιώς..δεν..! Στο εξωτερικό, σαφώς τα πράγματα είναι καλύτερα, το ίδιο και οι προοπτικές. Το θέμα είναι, εσύ τι θες να κάνεις; Να φύγεις έξω, ή να μείνεις εδώ και να το παλέψεις; Στην περίπτωση που θες να φύγεις, δεν τίθεται θέμα. Ξεκίνα να αναζητάς πληροφορίες κτλ. Σε περίπτωση όμως, που θέλεις να μείνεις εδώ..δύσκολα τα πράγματα. Αν αγαπάς πολύ τη δουλειά σου, τότε δε θα σε πείραζε πιστεύω να μετακινείσαι...αλλά στο μέλλον θα είναι κουραστικό αυτό το πράγμα. Πιστεύω/προτείνω: Σχολές όπως η εργοθεραπεία και η φυσικοθεραπεία έχουν καλή αποκατάσταση..ακόμα και στις μέρες μας. (ξέρω πως τα λεφτά δεν είναι το παν, αλλά μπορείς να είσαι καλύτερα από καλά οικονομικά με δικό σου κέντρο φυσικοθεραπείας/εργοθεραπείας..βέβαια θέλει ρίσκο). Ωστόσο, δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν τέτοιοι κλάδοι. Γενικά, τα επαγγέλματα υγείας είναι από τα λίγα που έχουν καλή αποκατάσταση και λέγεται ότι θα παραμείνουν έτσι και στο μέλλον. Νοσηλευτική, επίσης, είναι ένας κλάδος που έχει πολλές διεξόδους και ενδιαφέροντα μαθήματα. Αυτά από μένα..καλό κουράγιο
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Δε νομίζω ότι αναφέρθηκα όμως πουθενά στη νοσηλευτική και στην φυσικοθεραπεία...Είναι σχολές που κατά έναν περίεργο τρόπο κόλλησαν στη συζήτηση :P:P

Αν σε ξέρει ο καθηγητής τότε γνωμη μου νσ συνεχίσεις εκεί που είσαι και παράλλλα δώσε κατατακτήριες σε τμήμα ψυχολογίας (καθαρόαιμο). Ή παιρνάς στο τμήμα ψυχολογίας και κάνεις παράλληλα μετατπυχιακό στο εκεί τμήμα που θα περάσεις.

Πάλι το ίδιο...Μου φαίνεται άκυρο να λέω ότι ενδιαφέρομαι για λογοθεραπεία κι εργοθεραπεία και κάπως να αναφέρονται άλλες σχολές :p

1- Θεωρώ πως το μεταπτυχιακό πάνω στην ειδική αγωγή έχει υπέρ κορεστεί γιατί τα τελευταία χρόνια ήταν της μόδας.
2- Το εξωτερικό είναι μια καλή επιλογή αλλά δεν γνωρίζω πόσο θα μπορούσε να αντεπεξέλθει ένα πτυχίο από ελληνικό τμήμα παιδαγωγικού δημοτικής εκπαίδευσης. Δεν εννοώ κάτι αρνητικό φυσικά για τα παιδαγωγικά τμήματα αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν σχέση με το εκπαιδευτικό σύστημα που επικρατεί στο εξωτερικό και αν έχουν πλήρη αναγνώριση οι δάσκαλοι με την ελληνική επάρκεια η οποία αφορά το ελληνικό σύστημα.
* Για να διδάξεις σε ελληνόφωνο σχολείο του εξωτερικού νομίζω πως προϋπόθεση είναι να έχεις διοριστεί στην Ελλάδα πρώτα
3- Η εργοθεραπεία και λογοθεραπεία είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή, είναι επιστήμες που θεραπεύονται σε 1 και 2 τμήματα αντίστοιχα οπότε δεν υπάρχει κορεσμός και γενικά υπάρχει ζήτηση. Το πτυχίο σου θεωρώ πως έχει περισσότερο σχέση με την λογοθεραπεία (υπάρχουν και αντίστοιχα μεταπτυχιακά ) και όχι με την εργοθεραπεία


Λοιπόν οντας και εγω σε εναν ΥΠΕΡ-κορεσμενο κλαδο αλλα τρεφοντας μεγάλη αγαπη για το αντικειμενο μου θα σε συμβουλεψω οπως καλυτερα μπορώ.
Λοιπον αν και ενα μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης ανοιγει πορτες,τωρα το μονο που μπορει να σου εξασφαλισει-στην καλυτερη γιατι οπως ανεφεραν και οι προηγουμενοι αρχιζει να υπαρχει κορεσμος και εκει -ειναι αναπληρωτρια σε καποιο σχολειο και λογικα μακρια απο τον τοπο κατοικιας σου.Αυτο συνεπαγεται πολλα εξοδα και ουσιαστικα ειναι πολυ αβεβαιο το μελλον για κατι καλυτερο.lets face it δεν μπορεις να ζησεις (να αυτοσυντηρησει,να κανεις οικογενεια κτλ ) απο αυτο.Ακομα μιλαμε για μια τρομερα δυσκολη δουλεια που πρεπει να εισαι σιγουρη οτι μπορεις να την αντεξεις .
Οσο για το αντιστοιχο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ειναι μια καλη λυση(ειδικα οσον αφορα τη γερμανια) και λογικα θα βρεις καποια απασχοληση σχετικα με αυτο εκει.(υπαρχουν περισσοτερες επιλογες)
Αλλα το εξεωτερικο ειναι...εξωτερικο.Ειναι μακρια απο οικογενεια,φιλους ,αλλη νοοτροπια,αλλος κοσμος.Προσωπικα δεν θα το αντεχα μονιμα:worry:
Εν τελει πιστευω πως αφου θελεις να ασχοληθεις με ατομα με αναπηρια ειναι μια πολυ καλη λυση το τει εργοθεραπειας ,αφου εντασεεται στα επαγγελματα με καλη αποκατασταση οσο και απολαβες-οσο γινεται στην ελλαδα της κρισης-και ειναι κατι που σιγουρα αγαπας.Θα ασχολησαι με αποκατασταση ατομων.Ακομα ειναιμια δουλεια που νιωθεις εντονα οτι προσφερεις.
Επομενως σου προτινω να πας στα σιγουρα νερα,ειδικα εφοσον καταφερεις να μπεις με κατατακτηριας θα γλιτωσεις και ενα χρονο.
Και κατι ακομα....Οκ ισως ειμαι υπερβολικα αισιοδοξη αλλά...πιστευω οτι ισως καποτε διοριστεις.Υπαρχουν κενα.Πιστευω οτι θα ξαναγινει το μεγαλο μπαμπ(που εγινε τοτε και τα παιδαγωγικα εφτασαν στον θεο) .Αλλα μεχρι να γινει αυτο..(και αν ) ας βρουμε αλλες λυσεις για δουλεια:)

Συμφωνω απολυτα, εχει γεμισει κυριολεκτικα ο τοπος σε σημειο να υπαρχουν κατεγγελιες για σχετικη ''βιομηχανια'' ειδικα με καποια ιδρυματα του εξωτερικου.



Αν εχεις ηδη καποιο επιπεδο στα γερμανικα, με την προοπτικη φυσικα να το καλλιεργησεις περαιτερω και αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις επαγγελματικα με την διδασκαλια παιδιων νομιζω η καλυτερη λυση ειναι να πας Γερμανια για συνεχεια των σπουδων και να αναζητησεις δουλεια εκει.
Για ελληνοφωνο σχολειο ουτε καν, ισχυει οτι πρωτα πρεπει να διοριστεις Ελλαδα, οποτε οπως εχει η κατασταση τωρα και οπως προβλεπεται να εξελιχθει τα περισσοτερα χρονια, απλα μακρια.
Δεν ξερω ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι να αντεπεξελθεις στις απαιτησεις του συστηματος εκει, απλα ανεκδοτολογικα να αναφερω οτι ξερω κοπελες που τελειωσαν οχι μονο Παιδαγωγικα τμηματα στην Ελλαδα αλλα και ασχετα τμηματα, και Γερμανια μετα απο καποιες περαιτερω σπουδες, εργαζονται ως δασκαλες. Νομιζω δουλεψαν κανα δυο χρονια σε θεσεις αντιστοιχες με το δικο μας Νηπιαγωγειο και μετα απεκτησαν τη δυνατοτητα να εργαζονται και με παιδια Δημοτικου. Αναλυτικα τι ισχυει ομως δεν γνωριζω.

Μήπως ξέρεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το πως είχαν βρει δουλειά οι γνωστές σου?????? Μου φαίνεται πολύ εύκολο για να είναι αληθινό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Μήπως ξέρεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το πως είχαν βρει δουλειά οι γνωστές σου?????? Μου φαίνεται πολύ εύκολο για να είναι αληθινό

Δεν νομιζω οτι προκυπτει απο αυτο που εγραψα οτι ειναι ευκολο ή τιποτα τετοιο. Οπως ειπα ανεκδοτολογικα το ανεφερα, περισσοτερο επειδη δεν ηταν μια μεμονωμενη περιπτωση.
Δυστυχως, οχι για το θεμα της εργασιας στην εκπαιδευση στη Γερμανια δεν γνωριζω κατι παραπανω. Ισως θα ηταν καλυτερο να ρωτησεις σε ενα forum εκπαιδευτικων ή σχετικο με την μεταναστευση και την εργασια στο εξωτερικο ή και απευθειας στη γερμανικη πρεσβεια αν σε ενδιαφερει οντως. Επισης αν εισαι Αθηνα και Θεσσαλονικη (μπορει και σε αλλες πολεις, δεν εχω εικονα) γινονται τουλαχιστον μια φορα ανα ετος εκθεσεις απο γερμανικα πανεπιστημια για τα προγραμματα σπουδων, υποθετω κι εκει να μπορουν να δωσουν καποιες πληροφοριες για την εργασια μετα τις σπουδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πάλι το ίδιο...Μου φαίνεται άκυρο να λέω ότι ενδιαφέρομαι για λογοθεραπεία κι εργοθεραπεία και κάπως να αναφέρονται άλλες σχολές :p

:confused:
άφησες 3 ενδεχόμενα και οταν μιλούσες για τις σχολές έβαλες κτλ. και αυτο που έγραψα είναι με δεδομένο ότι σου αρέσε η πρώτη σχολή και θέλεις να προσφέρεις παραπάνω γνώσεις σε αυτό που κάνεις.
Αν σου αρέσει η εργοθεραπεία και η λογοθεραπεια πήγαινε σε αυτές τις σχολές. Δε θα ειναι όμως μεγάλο βοηθημα η πρώτη σχολή ουσιαστικά πας για έναν καινούριο δρόμο.

Στη αγορά εργασίας δε θα πούνε μπράβο έχεις πτυχίο παιδαγωγικών θα είσα καλή λογοθεραπεύτρια ή εργοθεραπεύτρια διότι είναι μεθοδολογικές σχολές. Αντθέτως στην ψυχολογία θα εκτιμήσουν οτι έχεις πτυχίο παιδαγωγικών και μάλιστα σου δίνουν bonus στην αγορά εργασίας.

Όπως και εγώ μου άρεσε η ιατρική και όταν τελειωσα νοσηλευτική πήγα εκεί. Με την επιλογή που έκανα το πτυχιο της νοσηλευτικής ουσιαστικά είναι άχρηστο. Αν έγραφα στο ischool μηνυμα τότε ως fockos ότι μου άρεσει η νοσηλευτική και θα ήθελα να κάνω κάτ άλλο σίγουρα δε θα μου έλεγα να πάω ιατρική αχρήστευσα το πρώτο πτυχίο μου, το αντθετο θα συνέβαινε αν έπαιρνα ως πρώτο πτυχίο χημικό, βιολογικό, μαθηματικό κοκ.

Αν εγώ αποφασίσω ότι θέλω να δουλέψω ως νοσηλευτής δε θα εκτιμηθεί ότι έχω πτυχιο ιατρικής... ούτε το αντίθετο φυσικά.

Συνεπώς ξεκαθάρισε αυτό που θέλεις και άσε εμας να γράφουμε αερολογίες. Δες την δουλεια του εργοθεραπευτή και λογοθεραπευτή (δεν είναι μόνο στα παιδάκια) κα αποφάσισε αν θέλεις να συνεχίσεις ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top