Δεν μπορώ να κάνω φίλους στη σχολή μου

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Συμφωνώ . Μα σιγά που θα τους παρακαλέσω κι όλας . Απλά μου κάνει εντύπωση που ενω έχω κάνει πολλαπλές προσπάθειες δεν απέδωσαν.

Πίστεψέ με ότι τέτοιοι άνθρωποι το ξέρουν ότι θα βρεθείς εσύ να τους παρακαλάς. Ηδονίζονται από αυτό. Ξέρουν ότι το δικό τους πρόβλημα το αποκτάς εσύ, και με αυτό λυτρώνονται. Επειδή ζουν σε κατάθληψη που δεν ξέρουν ότι έχουν, σου μεταδίδουν την ενοχή ότι εσύ είσαι λάθος. Απλά τραβάς Χ και αλλάζεις πορεία. Καμία γνωριμία δεν γίνεται με μονόπλευρη πίεση. Ή μάλλον καμία πίεση. Η γνωριμία δεν είναι πίεση. Ή σου βγαίνει σαν συναίσθημα ή όχι. Αυτό που λέμε χημεία. Το soulmate που λένε οι ξένοι, δεν έχει σημασία πότε χρονικά και σε ποια περιοχή θα το βρεις. Απλά να μην παρακαλάς. Έχεις και μια αξιοπρέπεια που λέγεται: άνθρωπος. Να είσαι προσιτή, ο εαυτός σου, θετικό άτομο και όλα θα φτιάξουν.

Να ξέρεις ότι στην εποχή των social media, η ανθρωπότητα παγκοσμίως περνάει ένα τέλμα: της ψευδαίσθησης φιλίας. Πολλοί άνθρωποι σε διάφορα σημεία του πλανήτη, όλων των ηλικιών, θρησκειών, χρωμάτων, κτλ ζουν ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΟΝΟΙ αλλά έχουν φίλους. Έτσι νομίζουν. Ξέρεις τι είναι να σου στέλνει μήνυμα άγνωστος φοιτητής από άλλη χώρα και να σου λέει: "συγγνώμη, αλλά νιώθω μόνος. Η ζωή μου είναι άδεια. Θέλω απλά να μιλήσουμε."
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Πίστεψέ με ότι τέτοιοι άνθρωποι το ξέρουν ότι θα βρεθείς εσύ να τους παρακαλάς. Ηδονίζονται από αυτό. Ξέρουν ότι το δικό τους πρόβλημα το αποκτάς εσύ, και με αυτό λυτρώνονται. Επειδή ζουν σε κατάθληψη που δεν ξέρουν ότι έχουν, σου μεταδίδουν την ενοχή ότι εσύ είσαι λάθος. Απλά τραβάς Χ και αλλάζεις πορεία. Καμία γνωριμία δεν γίνεται με μονόπλευρη πίεση. Ή μάλλον καμία πίεση. Η γνωριμία δεν είναι πίεση. Ή σου βγαίνει σαν συναίσθημα ή όχι. Αυτό που λέμε χημεία. Το soulmate που λένε οι ξένοι, δεν έχει σημασία πότε χρονικά και σε ποια περιοχή θα το βρεις. Απλά να μην παρακαλάς. Έχεις και μια αξιοπρέπεια που λέγεται: άνθρωπος. Να είσαι προσιτή, ο εαυτός σου, θετικό άτομο και όλα θα φτιάξουν.

Να ξέρεις ότι στην εποχή των social media, η ανθρωπότητα παγκοσμίως περνάει ένα τέλμα: της ψευδαίσθησης φιλίας. Πολλοί άνθρωποι σε διάφορα σημεία του πλανήτη, όλων των ηλικιών ζουν ΜΟΝΟΙ αλλά έχουν φίλους. Ξέρεις τι είναι να σου στέλνει μήνυμα φοιτητής από άλλη χώρα και να σου λέει: "συγγνώμη, αλλά νιώθω μόνος. Η ζωή μου είναι άδεια. Θέλω απλά να μιλήσουμε."
Είναι ένα από τα θετικά που μας προσφέρει το διαδίκτυο... Ξέρεις τι πιστεύω ότι κάτι συμβαίνει κ δεν με συμπαθούν. Δηλαδή προσπαθώ να πιάσω κουβέντα κ απαντάνε μονολεκτικά ενώ σε άλλους μια χαρά
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Είναι ένα από τα θετικά που μας προσφέρει το διαδίκτυο... Ξέρεις τι πιστεύω ότι κάτι συμβαίνει κ δεν με συμπαθούν. Δηλαδή προσπαθώ να πιάσω κουβέντα κ απαντάνε μονολεκτικά ενώ σε άλλους μια χαρά

Kάνε και εσύ το ίδιο. :ropalo: :hehe:
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Είναι ένα από τα θετικά που μας προσφέρει το διαδίκτυο... Ξέρεις τι πιστεύω ότι κάτι συμβαίνει κ δεν με συμπαθούν. Δηλαδή προσπαθώ να πιάσω κουβέντα κ απαντάνε μονολεκτικά ενώ σε άλλους μια χαρά

γρήγορα σε ένα adidas originals για φόρμες και μετά σε παπουτσάδικο για FILΛ!
και βγάλε το "Τζιν σακάκι χρυσή ζώνη ελαφρύ μακιγιάζ και κρεμ τσάντα" μπορεί
να σε βλέπουν σαν καθηγήτρια! :happy:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Αυτό που τα θυμάσαι
γρήγορα σε ένα adidas originals για φόρμες και μετά σε παπουτσάδικο για FILΛ!
και βγάλε το "Τζιν σακάκι χρυσή ζώνη ελαφρύ μακιγιάζ και κρεμ τσάντα" μπορεί
να σε βλέπουν σαν καθηγήτρια! :happy:
Αυτό που τα θυμάσαι με ξεπερνάει 🤣
Μα δεν θέλω να ντυθώ έτσι . Δεν είμαι ο εαυτός μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Kάνε και εσύ το ίδιο. :ropalo: :hehe:
😢
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Αυτό που τα θυμάσαι
Αυτό που τα θυμάσαι με ξεπερνάει 🤣
Μα δεν θέλω να ντυθώ έτσι . Δεν είμαι ο εαυτός μου


😢

copy / paste τα έκανα σιγά μην το θυμάμαι.. απλά είμαι κομπιουτεράς και στο ΙΕΚ
μας έμαθαν και το copy / paste και ενα άλλο κουμπί πως το λένε? αα!.. ctrl+v

και πήρα πτυχίο μετά.. :clapping:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Μια μέρα μέρα πως μου ήρθε? ενώ βαριόμουν και έπαιζα με το κινητό μπήκα στο σημειωματάριο
και κάθισα και έγραψα όνομα και επώνυμο από κάθε άτομο που είχα κάτι παραπάνω από μια
απλή γνωριμία


μου έκανε εντύπωση το αποτέλεσμα... σίγουρα δεν ήταν λίγα, αλλά οχι αυτό που θα φανταζόμουν
χωρίς υπολογισμό.
α εμενα αυτοι οι ~10 δεν ειναι καν τωρινοι, εννοουσα καθ'ολη την διαρκεια της ζωης μου.. μερικοι μεινανε αλλα οι περισσοτεροι κρατησαν καποια χρονια και μετα χωρισαν οι δρομοι μας
τι αποτελεσμα βγηκε και σου εκανε εντυπωση;
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Βρε γμτ. Από πέρυσι γνώρισα μια παρέα που τελικά δεν ταιριάζαμε καθόλου. Το θέμα είναι ότι όλοι οι άλλοι έχουν δέσει και εγώ πρέπει να βρω καινούργιες ομάδες. Αλλά πώς να τους πλησιάσω; Είμαι και από τους πολύ πολύ κλειστούς ανθρώπους... Ούτε γεια δεν μπορώ να πω αν δεν μου μιλήσει ο άλλος πρώτα:(
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Βρε γμτ. Από πέρυσι γνώρισα μια παρέα που τελικά δεν ταιριάζαμε καθόλου. Το θέμα είναι ότι όλοι οι άλλοι έχουν δέσει και εγώ πρέπει να βρω καινούργιες ομάδες. Αλλά πώς να τους πλησιάσω; Είμαι και από τους πολύ πολύ κλειστούς ανθρώπους... Ούτε γεια δεν μπορώ να πω αν δεν μου μιλήσει ο άλλος πρώτα:(
Το να πας έτσι στο άκυρο και να πεις γεια σε άτομο που δεν ξέρεις είναι ούτως ή άλλως λίγο άβολο.
Για να ξεκινήσεις γνωριμία στην σχολή απλά βρες ένα "πιστευτό" τρόπο να ξεκινήσεις κουβέντα. Π.χ ρώτα σε ποια αίθουσα είναι το τάδε μάθημα, αν βγήκαν οι βαθμοί, ζήτα ένα στυλό την ώρα της παράδοσης κτλ. Από κει και πέρα προσπάθησε για λίγο να προεκτείνεις την κουβέντα (π.χ πες α btw εμένα με λένε έτσι), και αν υπάρχει μια στοιχειώδης χημεία με το άλλο άτομο όλα θα πάρουν τον δρόμο τους
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Βρε γμτ. Από πέρυσι γνώρισα μια παρέα που τελικά δεν ταιριάζαμε καθόλου. Το θέμα είναι ότι όλοι οι άλλοι έχουν δέσει και εγώ πρέπει να βρω καινούργιες ομάδες. Αλλά πώς να τους πλησιάσω; Είμαι και από τους πολύ πολύ κλειστούς ανθρώπους... Ούτε γεια δεν μπορώ να πω αν δεν μου μιλήσει ο άλλος πρώτα:(
Είναι μια κοπέλα σήμερα που έγραφε σε άλλο θέμα ακριβώς το ίδιο.

Βγείτε για καφέ.

50€

Επίσης @Scandal ρε κουφάλα παλιά το ischool έκανε συναντήσεις,τώρα δε θα κάνουμε κανένα κορωνοπάρτι;
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Βρε γμτ. Από πέρυσι γνώρισα μια παρέα που τελικά δεν ταιριάζαμε καθόλου. Το θέμα είναι ότι όλοι οι άλλοι έχουν δέσει και εγώ πρέπει να βρω καινούργιες ομάδες. Αλλά πώς να τους πλησιάσω; Είμαι και από τους πολύ πολύ κλειστούς ανθρώπους... Ούτε γεια δεν μπορώ να πω αν δεν μου μιλήσει ο άλλος πρώτα:(
Θυμαμαι εμενα στη σχολη με προσεγγιζανε κοπελες και μιλαγαμε χυμα.Ερχοταν η αλλη και μου μιλαγε χωρις να την ξερω.Κανε ερωτησεις δηθεν οτι δεν ξερεις πραγματα.Και ετσι θα γνωριστειτε.ΕΙσαι και κοπελα τα αγορια ταχεις στο τσεπακι
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Το ότι δεν ντρέπομαι καθόλου να πιάσω κουβέντα με τους μεγάλους ηθοποιούς και ντρέπομαι τους φοιτητές είναι μεγάλο πρόβλημα.
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Βρε γμτ. Από πέρυσι γνώρισα μια παρέα που τελικά δεν ταιριάζαμε καθόλου. Το θέμα είναι ότι όλοι οι άλλοι έχουν δέσει και εγώ πρέπει να βρω καινούργιες ομάδες. Αλλά πώς να τους πλησιάσω; Είμαι και από τους πολύ πολύ κλειστούς ανθρώπους... Ούτε γεια δεν μπορώ να πω αν δεν μου μιλήσει ο άλλος πρώτα:(

Οι άνθρωποι αλληλο πλησιάζονται και βρίσκει ευκαιρίες ο ένας να μιλήσει στον άλλο...

σε ενα καινούργιο αλλά και φυσιολογικό.. περιβάλλον, οι "παλιοί" υποδέχονται το "νέο" και ο
νέος κάνει κινήσεις προκειμένου να δημιουργήσει επικοινωνία με τους παλιούς, έτσι βρίσκεις
τα άτομα που έχεις κάποια χημεία προκειμένου να είστε παρέα.

αυτό.
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Το ότι δεν ντρέπομαι καθόλου να πιάσω κουβέντα με τους μεγάλους ηθοποιούς και ντρέπομαι τους φοιτητές είναι μεγάλο πρόβλημα.
Τι εννοεις ντρεπεσαι τους φοιτητες?Μπες σε καποια κομματικη νεολαια
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Τι εννοεις ντρεπεσαι τους φοιτητες?Μπες σε καποια κομματικη νεολαια
Δεν μπλέκομαι ποτέ με κόμματα.
Εννοώ ότι είμαι απόμακρη σαν άνθρωπος. Και δυστυχώς η σχολή μου απαιτεί ομαδικότητα
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top