Δεν μπορώ να κάνω φίλους στη σχολή μου

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Χρόνια πολλά και για σήμερα!!!

Ο,τι θυμάμαι χαίρομαι
Δεν είμαι καλά

Χρόνια πολλά.. ζήτω το εθνος..

καλά είσαι καλά είσαι!

λοιπόν σε αφήνω γιατι θα μας βρίζουν οι mods όταν μπουν για σκούπισμα..
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ήρθε από την Κρήτη εδώ για να σπουδάσει σε ΙΕΚ ?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Η δική μου εκτίμηση είναι οτι είσαι κάπως απελπισμένη να βρεις φίλους και αυτό το εκπέμπεις(δεν το λεω για να σε προσβάλω αλλά για να σε βοηθήσω). Οπότε σε πρώτη φάση τσιλ αουτ. Καταλαβαίνω την κατάσταση σου και νομίζω οτι είναι λογικό να θες να γνωρίσεις κόσμο. Ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και όταν περιτριγυρίζεται απο άλλους ανθρώπους νιώθει την ανάγκη να συνδεθεί. Ωστόσο κανείς δεν θέλει να αποκτήσει τσιμπούρι και δυστυχώς πολλοί άνθρωποι δίνουν την αίσθηση οτι θα γίνουν τσιμπούρια είτε επειδή είναι είτε επειδή είναι καιρό χωρίς φίλους. Οπότε εν τέλει οι άλλοι προσπαθούν να κόψουν τα πολλά πολλά για να μην έχουν κάποιον να τους πρήζει το κεφάλι. Ειδικά εαν έχουν ήδη φίλους.

Οπότε προσπάθησε να μην αναφέρεις πράγματα για εξόδους απο την πρώτη μέρα. Είναι too much. Άστο να κυλήσει όπως σου είπαν σιγά σιγά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Η δική μου εκτίμηση είναι οτι είσαι κάπως απελπισμένη να βρεις φίλους και αυτό το εκπέμπεις(δεν το λεω για να σε προσβάλω αλλά για να σε βοηθήσω). Οπότε σε πρώτη φάση τσιλ αουτ. Καταλαβαίνω την κατάσταση σου και νομίζω οτι είναι λογικό να θες να γνωρίσεις κόσμο. Ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και όταν περιτριγυρίζεται απο άλλους ανθρώπους νιώθει την ανάγκη να συνδεθεί. Ωστόσο κανείς δεν θέλει να αποκτήσει τσιμπούρι και δυστυχώς πολλοί άνθρωποι δίνουν την αίσθηση οτι θα γίνουν τσιμπούρια είτε επειδή είναι είτε επειδή είναι καιρό χωρίς φίλους. Οπότε εν τέλει οι άλλοι προσπαθούν να κόψουν τα πολλά πολλά για να μην έχουν κάποιον να τους πρήζει το κεφάλι. Ειδικά εαν έχουν ήδη φίλους.

Οπότε προσπάθησε να μην αναφέρεις πράγματα για εξόδους απο την πρώτη μέρα. Είναι too much. Άστο να κυλήσει όπως σου είπαν σιγά σιγά.
Δεν το έκανα σε όλους αυτό μόνο σε μια κοπέλα. Επίσης πολλά παιδιά βγήκαν από την πρώτη μέρα . Τέλος πάντων . Δεν ξέρω κάτι έχω .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η δική μου εκτίμηση είναι οτι είσαι κάπως απελπισμένη να βρεις φίλους και αυτό το εκπέμπεις(δεν το λεω για να σε προσβάλω αλλά για να σε βοηθήσω). Οπότε σε πρώτη φάση τσιλ αουτ. Καταλαβαίνω την κατάσταση σου και νομίζω οτι είναι λογικό να θες να γνωρίσεις κόσμο. Ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και όταν περιτριγυρίζεται απο άλλους ανθρώπους νιώθει την ανάγκη να συνδεθεί. Ωστόσο κανείς δεν θέλει να αποκτήσει τσιμπούρι και δυστυχώς πολλοί άνθρωποι δίνουν την αίσθηση οτι θα γίνουν τσιμπούρια είτε επειδή είναι είτε επειδή είναι καιρό χωρίς φίλους. Οπότε εν τέλει οι άλλοι προσπαθούν να κόψουν τα πολλά πολλά για να μην έχουν κάποιον να τους πρήζει το κεφάλι. Ειδικά εαν έχουν ήδη φίλους.

Οπότε προσπάθησε να μην αναφέρεις πράγματα για εξόδους απο την πρώτη μέρα. Είναι too much. Άστο να κυλήσει όπως σου είπαν σιγά σιγά.
Όμως να πω κ το εξής: έχω ακούσει πολλά ακόμα άτομα να έχουν πάθει το ίδιο ακριβώς με μένα. Κ μάλιστα άτομα που είναι στο πανεπιστήμιο δηλαδή έχουν να κάνουν με πολλούς παραπάνω ανθρώπους. Τουλάχιστον δεν είμαι η μόνη . Αυτός που σας είπα ότι πάει στο ΕΜΠ λέει ότι η σχολή του είναι το πιο αντικοινωνικο μέρος . Έλεος έχουν πάθει κάτι τα παιδιά φέτος
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Δεν το έκανα σε όλους αυτό μόνο σε μια κοπέλα. Επίσης πολλά παιδιά βγήκαν από την πρώτη μέρα . Τέλος πάντων . Δεν ξέρω κάτι έχω .

Δεν φαίνεται να έχεις κάτι στο λέγειν, και αμφιβάλλω οτι λόγω εμφάνισης θα σε απέρριπτε κάποιος απο φίλη του. Ίσα ίσα είναι πολύ συχνό φαινόμενο να υπάρχει και ένα μπάζο στις κοριτσοπαρέες. Χωρίς να υπονοώ φυσικά οτι είσαι μπάζο. Θέλω να πω οτι και έτσι να ήταν, πάλι θα έβρισκες φίλες. Οπότε πιθανότατα φαίνεται οτι ζορίζεις λίγο την κατάσταση και ο άλλος το αντιλαμβάνεται αυτό, και σου λέει, "το τελευταίο που χρειάζομαι είναι κάποιον να με κυνηγάει να βγούμε ή να με πρήζει κτλπ". Και μην σου κάνει εντύπωση αυτό,στο πανεπιστήμιο έχω γνωρίσει ή έχω ακούσει μέσω άλλων πααααρά πολλά τσιμπούρια. Οπότε και εγώ με την ίδια λογική, δεν επιδιώκω να κάνω νέους φίλους, κάτι που δεν θα με ενοχλούσε. Αλλά εφόσον έχω και γνωρίζω οτι υπάρχει αυτός ο κίνδυνος...δεν έχω λόγο να προκαλώ την τύχη μου μιλώντας στον οποιονδήποτε.

Πάντως, καταλαβαίνω οτι ενδεχομένως να μην είναι τόσο εύκολο το να βρεις φίλους στο ΙΕΚ. Πας κάποιες ώρες, έχετε μεν διαλλείματα αλλά δεν έχετε και κενά στο πρόγραμμα(που μπορεί να είναι ώρες ολόκληρες) ή ώρες για σίτιση, ή βιβλιοθήκη κτλπ. Παρόλαυτα δεν πρέπει να απογοητευτείς και να μην περιοριστείς μόνο στο ΙΕΚ. Μπορείς να γνωρίσεις και από άλλες δραστηριότητες κόσμο, και φυσικά και απο το internet. Οπότε μην σε παίρνει απο κάτω.

Καλά οι μηχανικοί γενικά είναι αρκετά ιδιότροποι άνθρωποι. Όπως και οι μαθηματικοί και οι φυσικοί. Δεν θα έλεγα οτι είναι και αντικοινωνικοί, αλλά δεν πρόκειται να είναι απο τα άτομα που θα απολαύσουν να κάνουν κουβεντούλα του ψηλού επειδή δεν έχουν τι άλλο να κάνουν(γιατί όντως έχουν πολλά άλλα να κάνουν).Κάποιοι απο εμάς είμαστε και εσωστρεφείς οπότε ακόμα και εαν βρίσκουμε τους άλλους ενδιαφέρον άτομα, η συνεχής συναναστροφή μας κουράζει πνευματικά. Οπότε most of the times είναι πολύ δύσκολο να αντιληφθεί ο άλλος πόσο απαιτητικά είναι τα προγράμματα μας(aside απο τον ψυχολογικό πόλεμο των καθηγητών, γιατί όπως είπα οι μηχανικοί είναι ιδιότροπα άτομα) ή το τι σημαίνει να είσαι εσωστρεφής. Ακόμα και έτσι όμως, οι όποιες φιλίες γίνονται και επιβιώνουν είναι θεωρώ κάπως βαθιές και δυνατές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν φαίνεται να έχεις κάτι στο λέγειν, και αμφιβάλλω οτι λόγω εμφάνισης θα σε απέρριπτε κάποιος απο φίλη του. Ίσα ίσα είναι πολύ συχνό φαινόμενο να υπάρχει και ένα μπάζο στις κοριτσοπαρέες. Χωρίς να υπονοώ φυσικά οτι είσαι μπάζο. Θέλω να πω οτι και έτσι να ήταν, πάλι θα έβρισκες φίλες. Οπότε πιθανότατα φαίνεται οτι ζορίζεις λίγο την κατάσταση και ο άλλος το αντιλαμβάνεται αυτό, και σου λέει, "το τελευταίο που χρειάζομαι είναι κάποιον να με κυνηγάει να βγούμε ή να με πρήζει κτλπ".

Πάντως, καταλαβαίνω οτι ενδεχομένως να μην είναι τόσο εύκολο το να βρεις φίλους στο ΙΕΚ. Πας κάποιες ώρες, έχετε μεν διαλλείματα αλλά δεν έχετε και κενά στο πρόγραμμα(που μπορεί να είναι ώρες ολόκληρες) ή ώρες για σίτιση, ή βιβλιοθήκη κτλπ. Παρόλαυτα δεν πρέπει να απογοητευτείς και να μην περιοριστείς μόνο στο ΙΕΚ. Μπορείς να γνωρίσεις και από άλλες δραστηριότητες κόσμο, και φυσικά και απο το internet. Οπότε μην σε παίρνει απο κάτω.

Καλά οι μηχανικοί γενικά είναι αρκετά ιδιότροποι άνθρωποι. Όπως και οι μαθηματικοί και οι φυσικοί. Δεν θα έλεγα οτι είναι και αντικοινωνικοί, αλλά δεν πρόκειται να είναι απο τα άτομα που θα απολαύσουν να κάνουν κουβεντούλα του ψηλού επειδή δεν έχουν τι άλλο να κάνουν(γιατί έχουν πολλά άλλα να κάνουν). Κάποιοι απο εμάς είμαστε και εσωστρεφείς οπότε ακόμα και εαν βρίσκουμε τους άλλους ενδιαφέρον άτομα, η συνεχής συναναστροφή μας κουράζει πνευματικά.
Δεν με έχεις δει οπότε είναι άστοχο να μιλάς με τέτοιους χαρακτηρισμούς για την εμφάνιση μου και να κάνεις τέτοιες υποθέσεις. Εγώ μόνο με κοριτσια έχω προσπαθήσει να γίνω φίλη γιατί ποτέ έτσι κι αλλιώς δεν είχα φίλους αγόρια οπότε αισθάνομαι πιο άνετα με το δικό μου φύλο Τέλος πάντων . Δεν νομίζω ότι έγινα τόσο πιεστική σε καμια . Στις περισσότερες απλά προσπαθώ να πιάσω την κουβέντα κ μου απαντάνε μονολεκτικά.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
πολλά παιδιά βγήκαν από την πρώτη μέρα . Τέλος πάντων . Δεν ξέρω κάτι έχω .

καλημέρα, πήγαινε εδώ και βάλε μια φώτο να εισπράξεις μερικά like να στηλωθείς ψυχολογικά
και όλα καλά θα πάνε γενικότερα, εχουν βάλει πολλά μέλη άλλα δυστυχώς οχι οι συμπάθειες σου..

 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
καλημέρα, πήγαινε εδώ και βάλε μια φώτο να εισπράξεις μερικά like να στηλωθείς ψυχολογικά
και όλα καλά θα πάνε γενικότερα, εχει βάλει πολλά μέλη αλλα δυστυχώς οχι οι συμπάθειες σου..

Δική μου φωτογραφία? θα ήθελα να διατηρήσω την ανωνυμία μου .
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
ΑΧΑΧΑΧΑ είδα κάποιες φωτό κ μου λύθηκε η απορία . Οκ . Να σαι καλά με έκανες και γέλασα

Δεν ξέρω τι μπορεί να βρήκες αστείο..τέλος πάντων, το φόρουμ δεν νομίζω να μπορεί
να κάνει κάτι άλλο να σε βοηθήσει, μπορείς να μπαίνεις στο chat πάνω πάνω να μας
μιλάς (προσωπικά δεν μπαίνω, αν σε δώ μπορεί να μπώ). και γενικότερα υπομονή
και ολα θα γίνουν.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Δεν με έχεις δει οπότε είναι άστοχο να μιλάς με τέτοιους χαρακτηρισμούς για την εμφάνιση μου και να κάνεις τέτοιες υποθέσεις. Εγώ μόνο με κοριτσια έχω προσπαθήσει να γίνω φίλη γιατί ποτέ έτσι κι αλλιώς δεν είχα φίλους αγόρια οπότε αισθάνομαι πιο άνετα με το δικό μου φύλο Τέλος πάντων . Δεν νομίζω ότι έγινα τόσο πιεστική σε καμια . Στις περισσότερες απλά προσπαθώ να πιάσω την κουβέντα κ μου απαντάνε μονολεκτικά.

Το ξεκαθάρισα οτι δεν σε θεωρώ μπάζο γιατί προφανώς δεν σε έχω δει. Οπότε δεν έκανα κάποια τέτοια υπόθεση για να είναι άστοχη. Ήθελα απλά να πω οτι δεν είναι το case όπως είπε ο Γιάννης, οτι μια γυναίκα δεν θα κάνει παρέα με μια άλλη επειδή δεν είναι ωραία. Και αυτό γιατί στην πράξη αποδεικνύεται ακριβώς το αντίστροφο. Πολύ συχνά όμορφες κοπέλες έχουν καλές φιλίες με γυναίκες που δεν είναι εμφανίσιμες ή είναι πολύ ενοχλητικές και περίεργες. Άρα η εμφάνιση δεν παίζει ρόλο στις φιλίες.

Επίσης δεν θεώρησα ούτε σε παρότρυνα ποτέ να κάνεις φιλίες με αγόρια. Άρα ούτε και αυτό καταλαβαίνω απο που βγήκε ως συμπέρασμα. Εαν και δεν καταλαβαίνω που θα ήταν το πρόβλημα και θα ένιωθες άβολα να κάνεις παρέα με άντρες. Εμένα δεν μου φάνηκε ποτέ περίεργο το να κάνω παρέα και με γυναίκες, άσχετα εαν κάνω κυρίως με άντρες.

Είτε είσαι πιεστική είτε απλά οι άλλοι δεν γουστάρουν να κάνουν φιλίες. Σε κάθε περίπτωση, το να συνεχίσεις να προσπαθείς να "ψαρέψεις" άτομα απο εκεί δεν ξέρω κατά πόσο είναι σοφό. Προσπάθησε να κάνεις και άλλες δραστηριότητες όπως σου είπαν ή γνώρισε και απο τα social media κόσμο.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι μπορεί να βρήκες αστείο..τέλος πάντων, το φόρουμ δεν νομίζω να μπορεί
να κάνει κάτι άλλο να σε βοηθήσει, μπορείς να μπαίνεις στο chat πάνω πάνω να μας
μιλάς (προσωπικά δεν μπαίνω, αν σε δώ μπορεί να μπώ). και γενικότερα υπομονή
και ολα θα γίνουν.
Ναι.
Το ξεκαθάρισα οτι δεν σε θεωρώ μπάζο γιατί προφανώς δεν σε έχω δει. Οπότε δεν έκανα κάποια τέτοια υπόθεση για να είναι άστοχη. Ήθελα απλά να πω οτι δεν είναι το case όπως είπε ο Γιάννης, οτι μια γυναίκα δεν θα κάνει παρέα με μια άλλη επειδή δεν είναι ωραία. Και αυτό γιατί στην πράξη αποδεικνύεται ακριβώς το αντίστροφο. Πολύ συχνά όμορφες κοπέλες έχουν καλές φιλίες με γυναίκες που δεν είναι εμφανίσιμες ή είναι πολύ ενοχλητικές και περίεργες. Άρα η εμφάνιση δεν παίζει ρόλο.

Επίσης δεν θεώρησα ούτε σε παρότρυνα ποτέ να κάνεις φιλίες με αγόρια. Άρα ούτε και αυτό καταλαβαίνω απο που βγήκε ως συμπέρασμα. Εαν και δεν καταλαβαίνω που θα ήταν το πρόβλημα και θα ένιωθες άβολα να κάνεις παρέα με άντρες. Εμένα δεν μου φάνηκε ποτέ περίεργο το να κάνω παρέα και με γυναίκες, άσχετα εαν κάνω κυρίως με άντρες.

Είτε είσαι πιεστική είτε απλά οι άλλοι δεν γουστάρουν να κάνουν φιλίες. Σε κάθε περίπτωση, το να συνεχίσεις να προσπαθείς να "ψαρέψεις" άτομα απο εκεί δεν ξέρω κατά πόσο είναι σοφό. Προσπάθησε να κάνεις και άλλες δραστηριότητες όπως σου είπαν ή γνώρισε και απο τα social media κόσμο.
Νομίζω ότι η φιλία καμία σχέση δεν έχει με την εμφάνιση. Αν θέλω να κάνω μια φίλη δεν θα με νοιάξει αν έχει ωραίο πρόσωπο ή σώμα.Τι να πω . Πρώτη φορά το ακούω .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Υπάρχει και η πιθανότητα απλώς να μην ταιριάζετε σαν χαρακτήρες. Δεν ταιριάζουν όλοι με όλους. Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα οποτε δεν ξέρω σε τι σχολή είσαι αλλα αν έχει εργαστήρια δεν γίνεται να μην βρεις παρέα γιατί όλο και με κάποιον θα μιλήσεις με τις αναμονές. Αν είστε λίγα άτομα κ δεν ταιριαζεις με κάποιον μπορείς να διατηρήσεις τυπικές σχέσεις επειδή θα περνάτε πολλές ώρες μαζί και να έχεις παρέες εκτός σχολής. Μην πιέζεις τον εαυτό σου να ενταχθεί σε μια παρέα που δεν ταιριάζει, γιατί ίσως αρχικά σου αρέσει που θα κανεις φιλίες αλλα μετά από ένα σημείο θα σε κουράζει ψυχολογικά επειδή θα κανεις πράγματα που δεν σε ευχαριστούν μόνο και μόνο για να «ακολουθείς» την παρέα
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Υπάρχει και η πιθανότητα απλώς να μην ταιριάζετε σαν χαρακτήρες. Δεν ταιριάζουν όλοι με όλους. Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα οποτε δεν ξέρω σε τι σχολή είσαι αλλα αν έχει εργαστήρια δεν γίνεται να μην βρεις παρέα γιατί όλο και με κάποιον θα μιλήσεις με τις αναμονές. Αν είστε λίγα άτομα κ δεν ταιριαζεις με κάποιον μπορείς να διατηρήσεις τυπικές σχέσεις επειδή θα περνάτε πολλές ώρες μαζί και να έχεις παρέες εκτός σχολής. Μην πιέζεις τον εαυτό σου να ενταχθεί σε μια παρέα που δεν ταιριάζεις, γιατί ίσως αρχικά σου αρέσει που θα κανεις φιλίες αλλα μετά από ένα σημείο θα σε κουράζει ψυχολογικά επειδή θα κανεις πράγματα που δεν σε ευχαριστούν μόνο και μόνο για να «ακολουθείς» την παρέα
Ευχαριστώ πολύ . Ναι αυτό ακριβώς προσπαθώ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δεν το έκανα σε όλους αυτό μόνο σε μια κοπέλα. Επίσης πολλά παιδιά βγήκαν από την πρώτη μέρα . Τέλος πάντων . Δεν ξέρω κάτι έχω .

Μου θυμίζει κάτι νοοτροπίες μεσαιωνικής κοινωνίας:
- έχουν όλοι γαμπρό ή νύφη: ας κάνουμε γάμο και το αποτέλεσμα είναι ένας δυστυχισμένος γάμος
- έχουν όλοι γκόμενο ή γκόνενα: ας κάνουμε σχέση με τον / την όποια σαβούρα κυκλοφορεί με πόδια και καταλήγουν με ψυχολογικά και tinder :P

Καλά σου λέει ο Sam. Άραξε στα κιλά σου και μην "παρασύρρεσαι" τι κάνουν οι άλλοι. Η άποψη ότι οι άλλοι βρίσκουν, γαμάνε, κάνουν, ράνουν και εσύ "κάτι έχεις" είναι τελείως άκυρη άποψη. Θες να πας με το ρεύμα; Η μάνα της Βλαχάκης έλεγε στη Ματίνα να δείξει μπούστο. Εσύ; :hehe: Ο κάθε άνθρωπος επιλέγει σε ποια πλευρά θέλει να είναι και τι είδος άνθρωποι τον εκφράζουν. Γενικά ο πρώτος καιρός στο Πανεπιστήμιο είναι μια διαδικασία δοκιμών και δεν χαρακτηρίζεται από "σημαντικές" γνωριμίες. Πίστεψε στον εαυτό σου.

Σήμερα συμμετείχα σε ένα workshop με αμερικάνο ηθοποιό που μας δίδαξε τεχνικές διαδικτυακών παρουσιάσεων για επιστημονικά θέματα. Νιώθω σαν να ξαναγεννήθηκα. Άκουσα πράγματα ζωής που δεν τα έχω ξανακούσει όσο ζω. Ή όσο έζησα στην ωραία μας Ελλάδα της υπερβολής. Με αυτά που λέτε στο φόρουμ πολλά παιδιά που δυσκολεύεστε να κάνετε μια απλή γνωριμία μου έρχεται να σπάσω το κεφάλι μου. Πόσο μεσαίωνας είναι στην Ελλάδα; :ropalo: Να πάνε στο διάολο όσοι δεν θέλουν την παρέα σου. Ακούς; Κάποτε πρέπει να αρχίζουμε να λέμε και ένα αη στο διάολο. Προσπάθησε να μην μένεις σε τοξικό περιβάλλον. Η ζωή είναι μια, δική σου και εσύ έχεις το "ραβδί" να κάνεις ό,τι θέλεις. Το γεγονός ότι βγήκαν και εσύ δεν βγήκες...πάμε παρακάτω. Τι κάνεις εσύ; :) Όλα καλά;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μου θυμίζει κάτι νοοτροπίες μεσαιωνικής κοινωνίας:
- έχουν όλοι γαμπρό ή νύφη: ας κάνουμε γάμο και το αποτέλεσμα είναι ένας δυστυχισμένος γάμος
- έχουν όλοι γκόμενο ή γκόνενα: ας κάνουμε σχέση με τον / την όποια σαβούρα κυκλοφορεί με πόδια και καταλήγουν ψυχολογικά

Καλά σου λέει ο Sam. Άραξε στα κιλά σου και μην "παρασύρρεσαι" τι κάνουν οι άλλοι. Η άποψη ότι οι άλλοι βρίσκουν, γαμάνε, κάνουν, ράνουν και εσύ "κάτι έχεις" είναι τελείως άκυρη άποψη. Θες να πας με το ρεύμα; Η μάνα της Βλαχάκης έλεγε στη Ματίνα να δείξει μπούστο. Εσύ; :hehe: Ο κάθε άνθρωπος επιλέγει σε ποια πλευρά θέλει να είναι και τι είδος άνθρωποι τον εκφράζουν. Γενικά ο πρώτος καιρός στο Πανεπιστήμιο είναι μια διαδικασία δοκιμών και δεν χαρακτηρίζεται από "σημαντικές" γνωριμίες. Πίστεψε στον εαυτό σου.

Σήμερα συμμετείχα σε ένα workshop με αμερικάνο ηθοποιό που μας δίδαξε τεχνικές διαδικτυακών παρουσιάσεων για επιστημονικά θέματα. Νιώθω σαν να ξαναγεννήθηκα. Άκουσα πράγματα ζωής που δεν τα έχω ξανακούσει όσο ζω. Ή όσο έζησα στην ωραία μας Ελλάδα της υπερβολής. Με αυτά που λέτε στο φόρουμ πολλά παιδιά που δυσκολεύεστε να κάνετε μια απλή γνωριμία μου έρχεται να σπάσω το κεφάλι μου. Πόσο μεσαίωνας είναι στην Ελλάδα; :ropalo: Να πάνε στο διάολο όσοι δεν θέλουν την παρέα σου. Ακούς; Κάποτε πρέπει να αρχίζουμε να λέμε και ένα αη στο διάολο. Προσπάθησε να μην μένεις σε τοξικό περιβάλλον.
Συμφωνώ . Μα σιγά που θα τους παρακαλέσω κι όλας . Απλά μου κάνει εντύπωση που ενω έχω κάνει πολλαπλές προσπάθειες δεν απέδωσαν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top