Δεν μπορώ καθόλου να σταθώ σε συζητήσεις υψηλού επιπέδου

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Γιάννη ο σκοπός του ανθρώπου είναι να ευχαριστιέται πάνω απο όλα μέσω των αισθήσεων του (φαγητό,σεξ,γυμναστική), να δημιουργεί και να εξελίσσει το πνεύμα του (τέχνη,μαθηματικά,θρησκεία), να ανακαλύπτει και να καταλαβαίνει την φύση(φυσικές επιστήμες) και να κοινωνικοποιείται(φιλίες, σχέσεις, ιστορία & κοινωνικές επιστήμες).

Η πολιτική & τα οικονομικά, αυτά καθεαυτά είναι αναγκαίο κακό στην ζωή μας απλά :( .
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Γιάννη ο σκοπός του ανθρώπου είναι να ευχαριστιέται πάνω απο όλα μέσω των αισθήσεων του (φαγητό,σεξ,γυμναστική), να δημιουργεί και να εξελίσσει το πνεύμα του (τέχνη,μαθηματικά,θρησκεία), να ανακαλύπτει και να καταλαβαίνει την φύση(φυσικές επιστήμες) και να κοινωνικοποιείται(φιλίες, σχέσεις, ιστορία & κοινωνικές επιστήμες).

Η πολιτική & τα οικονομικά, αυτά καθεαυτά είναι αναγκαίο κακό στην ζωή μας απλά :( .
μην λες τετοια στον ιωαννη θα τρελαθει
 

mariakanelop

Νεοφερμένος

Η mariakanelop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μια καλη λυση καλη μου φιλη να περασεις κατοπιν πανελλαδικων σε καποια καλη θεωρητικη σχολη που σου δινει υποβαθρο πανω σε αυτα.ενα ιστορικο αρχαιολογικο,μια φιλολογια,πολιτικες επιστημες ειναι καλες σχολες να σε βοηθησουν να σταθεις
Έχω περάσει μοριακή βιολογία κ απέχω αρκετά από τις θεωρητικές σχολές..
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Έχω περάσει μοριακή βιολογία κ απέχω αρκετά από τις θεωρητικές σχολές..
δυστυχως...ενω εισαι σε μουρατη σχολη να πουλας μουρη για dna,mrna και δεν συμμαζευεται αλλα ποιος θα κατσει να συζητησει για αυτα.ε πιαστους κουβεντα για κορωνοιους και πες οπως εχω κανει μια διατριβη ξερω γω το ταδε φαρμακο εχει μεγαλη αποτελεσματικοτητα και πουλα μουρη ετσι.πες για τους εμβολιασμενους κτλπ και αυτο πολιτικη ειναι
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά καλησπέρα! Ευχαριστώ όλους..δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης, ο καθένας θέτει αυτό π πιστεύει ότι θα ήταν το ιδανικό κ το καλύτερο..
Για να απαντήσω σε ένα ερώτημα σχετικά με το τι θα κερδίσω απ' αυτό..έχει συμβεί να βρεθώ σε παρέα κ να μην μπορώ να εκφράσω άποψη πάνω σε ένα θέμα γιατί δεν υπάρχουν οι βάσεις κ οι δέουσες γνώσεις. Και νιώθω ανασφάλεια κ αμηχανία.
Το να θέλεις να εισχωρήσεις σε τέτοιες συζήτησης είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο. Μπορείς να ξεκινήσεις με αυτά που είπα και σε λίγο καιρό θα μπορέσεις να εκφέρεις άποψη. Σχετικα με την ανασφαλεια μόνο κάποιος χωρίς παιδεία θα τολμήσει να κρίνει κάποιον λόγω γνώσεων, οι γνώσεις είναι αντικειμενικές και κανένας που θέλει να λέγεται μορφωμενος δεν θα τολμήσει να σε κρίνει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η πολιτική είναι αναγκαίο κακό στην ζωή μας απλά :( .
Νομίζω όλοι οι φιλόσοφοι και μορφωμένοι θα διαφωνούσαν μαζί σου… άνθρωπος που δεν ασχολείται με την πολιτική δεν μπορει να λέγεται πολίτης.

Εσυ μιλάς για την ακραία πολιτική όχι για την καθαρή πολιτική π.χ πως θα μπορούσε να ήταν ο κόσμος για να είναι καλύτερος τι πρέπει να κανει η κοινωνία κτλ. Η ανθρωπότητα δεν μπορεί να προχωρήσει χωρίς πολιτική
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μια καλη λυση καλη μου φιλη να περασεις κατοπιν πανελλαδικων σε καποια καλη θεωρητικη σχολη που σου δινει υποβαθρο πανω σε αυτα.ενα ιστορικο αρχαιολογικο,μια φιλολογια,πολιτικες επιστημες ειναι καλες σχολες να σε βοηθησουν να σταθεις
Δεν πρέπει να είσαι από την θεωρητικη για να ξέρεις ποτε έγινε η επανάσταση, δεν πρέπει να είσαι από την θετική για να ξέρεις ποσά κανει 2+2… αυτή είναι μια άποψη που εκφέρουν δυστυχώς αρκετοί Έλληνες λογω κατευθύνσεων.
 

mariakanelop

Νεοφερμένος

Η mariakanelop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το να θέλεις να εισχωρήσεις σε τέτοιες συζήτησης είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο. Μπορείς να ξεκινήσεις με αυτά που είπα και σε λίγο καιρό θα μπορέσεις να εκφέρεις άποψη. Σχετικα με την ανασφαλεια μόνο κάποιος χωρίς παιδεία θα τολμήσει να κρίνει κάποιον λόγω γνώσεων, οι γνώσεις είναι αντικειμενικές και κανένας που θέλει να λέγεται μορφωμενος δεν θα τολμήσει να σε κρίνει.
Έχεις δίκιο.. έχεις να μου προτείνεις κάποιο έμπιστο σάιτ για να ενημερώνομαι; Ή κάποιο βιβλίο αξιόλογο;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Το να θέλεις να εισχωρήσεις σε τέτοιες συζήτησης είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο. Μπορείς να ξεκινήσεις με αυτά που είπα και σε λίγο καιρό θα μπορέσεις να εκφέρεις άποψη. Σχετικα με την ανασφαλεια μόνο κάποιος χωρίς παιδεία θα τολμήσει να κρίνει κάποιον λόγω γνώσεων, οι γνώσεις είναι αντικειμενικές και κανένας που θέλει να λέγεται μορφωμενος δεν θα τολμήσει να σε κρίνει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Νομίζω όλοι οι φιλόσοφοι και μορφωμένοι θα διαφωνούσαν μαζί σου… άνθρωπος που δεν ασχολείται με την πολιτική δεν μπορει να λέγεται πολίτης.

Εσυ μιλάς για την ακραία πολιτική όχι για την καθαρή πολιτική π.χ πως θα μπορούσε να ήταν ο κόσμος για να είναι καλύτερος τι πρέπει να κανει η κοινωνία κτλ. Η ανθρωπότητα δεν μπορεί να προχωρήσει χωρίς πολιτική
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν πρέπει να είσαι από την θεωρητικη για να ξέρεις ποτε έγινε η επανάσταση, δεν πρέπει να είσαι από την θετική για να ξέρεις ποσά κανει 2+2… αυτή είναι μια άποψη που εκφέρουν δυστυχώς αρκετοί Έλληνες λογω κατευθύνσεων.

Δεν είπα να υπάρχει άγνοια ούτε να μην μπορούμε να εκφέρουμε μια λογική άποψη ξέροντας να επιχειρηματολογούμε. Αλλά το να βλέπεις κάποιον 20 χρονών να γεροντίζει είναι τραγικό κατά την γνώμη μου.

ΥΓ. Προσωπικά κάποιος ο οποίος παρουσιάζεται ως αυθεντία,ειδικός,μορφωμένος ή φιλόσοφος μου δημιουργεί έντονη καχυποψία. Οι ταμπέλες δεν είναι κάτι που επιλέγει ένας πραγματικά μορφωμένος άνθρωπος. Κατά την γνώμη μου πάντα.

Ωστόσο σε ένα πλαίσιο πιο αφηρημένο δεν είπα κάτι λάθος στον Γιάννη. Η πολιτική είναι αναγκαίο κακό. Γιατί όπως είπες δεν προχωράει η κοινωνία χωρίς αυτήν. Αλλά απο την άλλη, δεν είναι και ο λόγος που ο άνθρωπος ζει. Όπως και το χρήμα είναι αναγκαίο κακό. Τελείως man-made έννοια και αντικείμενο. My point is,chill με τις συζητήσεις "υψηλού επιπέδου" , γιατί είναι απλά συζητήσεις. Δεν έχουν υψηλότερο επίπεδο απο οποιαδήποτε άλλη συζήτηση για το οτιδήποτε(αρκεί να μην είναι κατινίστικου περιεχομένου φυσικά).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Έχεις δίκιο.. έχεις να μου προτείνεις κάποιο έμπιστο σάιτ για να ενημερώνομαι; Ή κάποιο βιβλίο αξιόλογο;
Δεν γνωρίζω αν μου επιτρέπεται να σου δώσω παραδείγματα για ιστοσελίδες ενημέρωσης διότι μπορεί να θεωρηθεί ως διαφήμιση, ομως μπορείς να ψάξεις από μόνη σου και να συγκρίνεις ποια σε βοηθάει καλύτερα.

Σχετικά με τα βιβλία η γνώση είναι αντικειμενική και γιγάντια, αν δεν μου δώσεις θέμα δεν μπορώ να σε βοηθήσω και είναι λογικό. Μπορεί να σου πω να διαβάσεις για τον Ναπολέων ή για την αρχαία Ελλάδα αν θέλεις για ιστορία όμως δεν γνωρίζω αν θα σου αρέσει… αυτο που σου προτείνω είναι να πας σε ένα βιβλιοπωλείο ή σε ένα γνωστό κατάστημα που έχει και βιβλία πέρα από ηλεκτρονικά είδη (δεν μπορώ να πω όνομα διότι μπορεί να θεωρηθεί ως διαφήμιση) και να δεις ποιο σου αρέσει.

Μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο που πιστεύω ότι θα σου είναι πιο χρήσιμο. Ψάξε στο YouTube. Καλά άκουσες.
Ειναι εύχρηστο και δωρεάν. Πάτα για ιστορία, οικονομία, ιστορικά πρόσωπα… μέσα σε 20 λεπτά θα μαθεις αρκετά και ταυτόχρονα διάβασε αν θέλεις το βιβλίο που αγόρασες.

Και φυσικά αν ειναι καλή οι φίλοι σου, ρωτά τους. Γιατί το πιστευουν αυτο, γιατί έγινε αυτο; (Αν είναι για ιστορία). Θα σε βοηθήσουν να παρεις μια ιδέα και θα μαθεις αρκετά από αυτούς απλά πρέπει να ακούς και μετά να ψάχνεις
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
K
Καλησπέρα! Είμαι 20 ετών και νιώθω πραγματικά απελπισμένη και απογοητευμένη με τον εαυτό μου. Δεν μπορώ καθόλου να σταθώ σε συζητήσεις υψηλού επιπέδου θίγοντας κοινωνικά, πολιτικά, οικονομικά θέματα. Νιώθω ότι δεν ξέρω τίποτα, δεν έχω ιδέα για την οικονομία, την πολιτική και την ιστορία. Έχω κάνει προσπάθεια να διαβάσω εφημερίδες, άρθρα και οτιδήποτε περνάει από το χέρι μου αλλά είτε τα ξεχνάω είτε μου παρουσιάζονται κάθε φορά άγνωστες ορολογίες, τις οποίες αν τις ψάξω θα προκύψουν νέα κεφάλαια και στο τέλος δεν συμμαζεύεται. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο βιβλίο, ντοκιμαντέρ, βίντεο ή άρθρα που εξηγούν με σαφήνεια πολιτικούς όρους, ιστορία κλπ; Σας παρακαλώ! Νιώθω παντελώς άχρηστη...
Κατέβασε το τουιτερ και ξεκινά να ακολουθείς πολιτικούς και άτομα που υποστηρίζουν διαφορετικές απόψεις για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα 🤷🏻‍♀️
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Νομίζω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να στραφείς στην Λογοτεχνία...Ένα καλό βιβλίο εκτός από την τέρψη που προσφέρει είναι και καλή πηγή ιστορικών γνώσεων ,ενώ παράλληλα σε μεταφέρει σε άλλες εποχές και στις αντίστοιχες κοινονικοοικονομικές συνθήκες .'Οσο για τις ειδήσεις ,καλύτερα να μείνεις μακριά. Τα περισσότερα κανάλια (στα μεγάλα αναφέρομαι) περισσότερο προπαγανδίζουν παρά ενημερώνουν
Απλά να θέσω και ένα ερώτημα. Δηλαδή για να σταθείς σε μία συζήτηση υψηλού επιπέδου πρέπει να γνωρίζεις όρους της πολιτικής, της οικονομίας ή της ιστορίας; Προσωπικά πιστεύω ότι η πολιτική συνείδηση αποκτάται μόνο μέσα από την τριβή με την επικαιρότητα και προυποθέτει μόνο την δυνατότητα να εκφράζεις τεκμηριωμένη άποψη-όχι να έχεις διαβάσει τόνους βιβλίων. Υπάρχουν αμόρφωτοι άνθρωποι που πραγματικά αντιλαμβάνονται το πολιτικά ορθό και δήθεν πολιτικοποιημένοι που βαυκαλίζονται πως έχουν άποψη επι παντός επιστητού ,ενώ απλά είναι φερέφωνα ξένων πεποιθήσεων και κρύβονται πίσω από βαρύγδοπους όρους της πολιτικής...Δεν χρειάζεται να διαβάζεις ασταμάτητα για να θεωρείσαι πολιτικοποιημένος ,απλά να έχεις άποψη για τα θέματα που σε αφορούν και να την εκφράζεις.
Άλλωστε ,όπως ειπώθηκε και παραπάνω, είδαμε και τους "πολιτικοποιημένους" 20χρονους (φυσικά υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις) που πολώνουν την νεολαία και μεταφέρουν τις κομματικές διαμάχες στα πανεπιστήμια και στις καφετέριες...Και εννοείται πως τάσσονται στο πλευρό του κόμματος της οικογένειες διαιωνίζοντας πελατειακές σχέσεις δεκαετιών, αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά καλησπέρα! Ευχαριστώ όλους..δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης, ο καθένας θέτει αυτό π πιστεύει ότι θα ήταν το ιδανικό κ το καλύτερο..
Για να απαντήσω σε ένα ερώτημα σχετικά με το τι θα κερδίσω απ' αυτό..έχει συμβεί να βρεθώ σε παρέα κ να μην μπορώ να εκφράσω άποψη πάνω σε ένα θέμα γιατί δεν υπάρχουν οι βάσεις κ οι δέουσες γνώσεις. Και νιώθω ανασφάλεια κ αμηχανία.
Η ανασφάλεια και η αμηχανία γιατί πιστεύεις ότι υπήρξαν; Τι σημαίνει για εσένα το να μην είσαι γνώστης σε κάποιο θέμα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φυσικά, αγνοώντας το.

Δεν την προστάζω να κάνει κάτι αλλά οι σελίδες είναι ακόλουθο του παραδείγματος μου για διάβασμα βιβλίων και φυσικά ένας υποδειγματικός αριθμός, αν θέλει λιγότερες οι περισσότερες κανενα πρόβλημα.

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση, το να αναφέρουμε ψυχολογικά προβλήματα που δεν υπάρχουν ή χειρότερα υπάρχουν μπορεί να την προκαλέσει περισσότερο κακό παρα καλό. Αυτο πρέπει να συμβεί μόνο όταν η ίδια ζητήσει βοήθεια διότι θα είναι έτοιμη όμως δεν το έχει κανει.

Δεν έχει σημασία αν κανεις λάθος ή σωστο διότι στο τέλος επάγεται στη κρίση της θεματοθετριας.

Τελος θα ήθελα να αναφέρω ότι πρέπει να κρατήσουμε την συζήτηση αυστηρά για την θεματοθετρια και για το θέμα της. Ας περιμένουμε τα επόμενα μηνύματα της και από αυτά θα εξάγουμε συμπεράσματα και για το πως θα πρέπει να προχωρήσουμε.
Πράγματι, δεν γνωρίζω το πρόβλημα της κοπέλας. Όμως θέλω να την βοηθήσω, για αυτό και το πάω από άλλη οδό από το να της δώσω δύο ξερες συμβουλές για το πως να μάθει ιστορία, πολιτική και οικονομικά. Αυτό δεν είναι δύσκολο. Όπως και να έχει, καλή συνέχεια.
 

DarkPrince

Νεοφερμένος

Ο DarkPrince αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι 20 ετών και νιώθω πραγματικά απελπισμένη και απογοητευμένη με τον εαυτό μου. Δεν μπορώ καθόλου να σταθώ σε συζητήσεις υψηλού επιπέδου θίγοντας κοινωνικά, πολιτικά, οικονομικά θέματα. Νιώθω ότι δεν ξέρω τίποτα, δεν έχω ιδέα για την οικονομία, την πολιτική και την ιστορία. Έχω κάνει προσπάθεια να διαβάσω εφημερίδες, άρθρα και οτιδήποτε περνάει από το χέρι μου αλλά είτε τα ξεχνάω είτε μου παρουσιάζονται κάθε φορά άγνωστες ορολογίες, τις οποίες αν τις ψάξω θα προκύψουν νέα κεφάλαια και στο τέλος δεν συμμαζεύεται. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο βιβλίο, ντοκιμαντέρ, βίντεο ή άρθρα που εξηγούν με σαφήνεια πολιτικούς όρους, ιστορία κλπ; Σας παρακαλώ! Νιώθω παντελώς άχρηστη...
Καλά μην σκας κιόλας, δεν είσαι η μόνη, και δεν χρειάζεται να κάθεσαι να προβληματίζεσαι και να σπας το κεφάλι σου..
Αυτό που έχεις να κανείς είναι να παρακολουθείς την επικαιρότητα, ειδησεογραφικές ιστοσελίδες, τηλεόραση, να μαθαίνεις νέα και να ενημερώνεσαι και με το καιρό θα έρθει η εξοικείωση..

Π.χ: Που έκανε φέτος διακοπές η Μενεγάκη, τι γίνετε στο Αφγανιστάν, σε ποια ποδοσφαιρική πήρε μεταγραφή ο Messi, τι είναι οι Ταλιμπάν, ποιο είναι το νέο τραγούδι του Snik, τέτοια θέματα απλά καθημερινά..

Και στις παρέες που γίνονται θέματα υψηλού επιπέδου, μην νομίζεις ότι ξέρουν κιόλας τι τους γίνετε, ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του, ακούς κάτι σου αρέσει ανοίγεις το κινητό σου το ψάχνεις ενημερώνεσαι και μετά θα έχεις γνώμη και εσυ..
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι 20 ετών και νιώθω πραγματικά απελπισμένη και απογοητευμένη με τον εαυτό μου. Δεν μπορώ καθόλου να σταθώ σε συζητήσεις υψηλού επιπέδου θίγοντας κοινωνικά, πολιτικά, οικονομικά θέματα. Νιώθω ότι δεν ξέρω τίποτα, δεν έχω ιδέα για την οικονομία, την πολιτική και την ιστορία. Έχω κάνει προσπάθεια να διαβάσω εφημερίδες, άρθρα και οτιδήποτε περνάει από το χέρι μου αλλά είτε τα ξεχνάω είτε μου παρουσιάζονται κάθε φορά άγνωστες ορολογίες, τις οποίες αν τις ψάξω θα προκύψουν νέα κεφάλαια και στο τέλος δεν συμμαζεύεται. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο βιβλίο, ντοκιμαντέρ, βίντεο ή άρθρα που εξηγούν με σαφήνεια πολιτικούς όρους, ιστορία κλπ; Σας παρακαλώ! Νιώθω παντελώς άχρηστη...

Εισαι μολις 20 ετών, δε χρειάζεται στεναχώρια αν και είναι πολυ χαριτωμένο που έχεις τέτοιους προβληματισμούς.

Ακομα, συνήθως άνθρωποι που ξέρουν πράγματα συνειδητοποιούν ποσα δεν γνωρίζουν και οχι το αντίθετο επομένως είμαι σίγουρη ότι εισαι λίγο αυστηρή με τον εαυτό σου.

Τωρα επι του πρακτέου.
Κάποια στιγμή συνειδητοποίησα ότι παρόλο τους παχυλούς μου βαθμούς έχω τρομερές ελλείψεις στην ιστορία.
Διαπίστωσα επίσης οτι η ιστορία αποτελεί θεμέλιο για να κατανοήσουμε ουσιαστικά ένα σωρό γνωστικα αντικείμενα.

Πώς μπορει κάποιος να διαβάζει ποίηση του 30, τους μεταπολεμικούς, της μεταπολίτευσης χωρίς να κατανοεί πλήρως το ιστορικό πλαίσιο;

Πως μπορει καποιος να διαβάζει κοινωνική ψυχολογία le bon χωρίς να ξερει για την κομμούνα του Παρισιού;

*Αναφέρω προσφιλή παραδείγματα που συνάντησα στις πανεπιστημιακές σπουδές μου*

Για εμενα λοιπόν ανθρωπιστική παιδεία δε νοείται χωρις γνώσεις ιστορίας.

Θυμάμαι και εναν καθηγητή να μας λεει διδασκαλία λογοτεχνίας χωρις ιστορικό πλαισίο είναι άνευ νοήματος.

Το πρώτο σου μέλημα λοιπόν θα έπρεπε να ειναι αυτο.
Βασικες γνώσεις ιστορίας.
Υπάρχουν βιβλία, υπάρχει και η καταπληκτική Μαρια Ευθυμίου που τα παρουσιάζει ολα με εναν εύληπτο και διόλου μονότονο τρόπο.
(Δεν εχω διαβάσει καθόλου ακόμα βιβλία της αλλα την εχω παρακολουθήσει στο κανάλι της Βουλής)

Σημαντικό! Προσπάθησε να βάλεις ολα τα γεγονότα σε μια σειρά αλλιως θα πανε χαμένοι οι κόποι σου.

Απο εκει και έπειτα, να ενημερώνεσαι για το
κοινωνικοπολιτικό γίγνεσθαι.
Ας πάρουμε τα πρόσφατα γεγονότα στο Αφγανιστάν.
Ωραία τα likes και οι καρδούλες αλλα ανευ σημασίας αν κάποιος/α δεν έκανε τον κοπο να μάθει 3 βασικα πραγματα για το Αφγανιστάν.

Προσπάθησε να βρεις προσωπα που σχολιάζουν οντως την επικαιρότητα και δεν κάνουν απλα ρεποστ τσιτσατα ποστ που πολλές φορες ειναι και φεικ νιουζ.

Τωρα όλα τα υπόλοιπα εμπίπτουν στα προσωπικά σου ενδιαφέροντα.
Μπορει να επιδείξεις παραπάνω ενδιαφέρον στην ιστορια, τη λογοτεχνια, μπορει στην πολιτική, μπορει στα οικονομικά ίσως στον κινηματογράφο. Δε χρειάζεται καταπίεση.


Ολα αυτα ειναι όμορφα και πλουτίζουν το πνεύμα μας. Ομως όντως αντιμετωπίζονται σαν υποχρέωση μας και άγχος προσιδιάζουν σε αγγαρεία παρα σε δημιουργική ενασχόληση.

Η γνωση εξάλλου ειναι απέραντη και η ζωη μας λίγη. ❤
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,555 μηνύματα.
Αγαπητη μου mariakanelop, εγω δεν θελω να εμπλακω στην ουσια της συζητησης σας.
Θελω ομως να σου προτεινω μια λυση και μια καλη αρχη.
Η λυση αυτη ειναι εύπεπτη γλυκοκαταναλωτη και σε βαζει σε μουντ σκεψης και μαθησης ανευ προηγουμενων γνωσεων.
Περιλαμβανει πολυ εκλαϊκευμένη ιστορια, θρησκεια, ανθρωπινες συμπεριφορες,κοινωνικα στατους και παλιας κοπης γεωπολιτικη και αλλα.
Μετα το δειπνο μια βιντεοδιαλεξη της κυριας του λινκ. Ειναι παρα πολλες , θα τις βρεις στο youtube ολες. Λιγες εχω παρακολουθησει και πολυ ξεστραβωθηκα, αντε να δουμε ποτε θα δω τις αλλες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Έχεις δίκιο.. έχεις να μου προτείνεις κάποιο έμπιστο σάιτ για να ενημερώνομαι; Ή κάποιο βιβλίο αξιόλογο;

να πω και εγώ την γνώμη μου

δυστυχώς για αρχή θα πρέπει να έχεις την θέληση να μάθεις πράγματα και λέω δυστυχώς
γιατι αν δεν υπάρχει το ενδιαφέρον δύσκολα θα ασχοληθείς με θέματα όπως για παράδειγμα:

"Γιατι οι ταλιμπάν κατέλαβαν την εξουσία στο Αφγανιστάν? και ποιος ο ρόλος της Ρωσίας
και των ΗΠΑ διαχρονικά?
"

"Η κλιματική αλλαγή εχει να κάνει με την φυσική εξέλιξη του πλανήτη? ή είναι αποτέλεσμα
της έκκλησης αερίων του θερμοκηπίου?
"

"Πως λειτουργεί η βαρυτική διαστολή του χρόνου? και γιατί ενα ρολόι στο διάστημα πχ μακριά
απο το βαρυτικό πεδίο της Γης και οποιουδήποτε πλανήτη κινείται πιο γρήγορα από ένα ρολόι
πάνω στη Γη ή σε κάποιον πλανήτη?
"

σου παρουσίασα ενα κοινωνικοπολιτικό θέμα και δυο τέρμα επιστημονικού ενδιαφέροντος,
τώρα αυτά για να ανασχοληθής δεν θέλουν ενα ενδιαφέρον? ειδικά το τελευταίο αυτό και και
αν είναι υψηλού επιπέδου συζήτηση! :P

δεν θέλω να σε απογουτεύσω.. θέλω να σε ενθαρύνω να βρείς ενδιαφέρον και τα υπόλοιπα
θα έρθουν μόνα τους!! για να ξέρεις στην ηλικία σου (20-21) ξεκίνησα να προβληματίζομαι
με διάφορα και μάλιστα ορισμένοι φίλοι μου με βοήθησαν λιγάκι να λειτουργώ έτσι μέσα απο
συζητήσεις που κάναμε οταν ήμασταν έξω για καφέ, κλπ ..έτυχα να είμαι σε παρέες
"διανοούμενων". :laugh:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,832 μηνύματα.
Αγαπητη μου mariakanelop, εγω δεν θελω να εμπλακω στην ουσια της συζητησης σας.
Θελω ομως να σου προτεινω μια λυση και μια καλη αρχη.
Η λυση αυτη ειναι εύπεπτη γλυκοκαταναλωτη και σε βαζει σε μουντ σκεψης και μαθησης ανευ προηγουμενων γνωσεων.
Περιλαμβανει πολυ εκλαϊκευμένη ιστορια, θρησκεια, ανθρωπινες συμπεριφορες,κοινωνικα στατους και παλιας κοπης γεωπολιτικη και αλλα.
Μετα το δειπνο μια βιντεοδιαλεξη της κυριας του λινκ. Ειναι παρα πολλες , θα τις βρεις στο youtube ολες. Λιγες εχω παρακολουθησει και πολυ ξεστραβωθηκα, αντε να δουμε ποτε θα δω τις αλλες.
Φοβερή η Μαρία Ευθυμίου!
Η πλάκα είναι ότι χθες βράδυ σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο, να μπω εδώ και να βάλω τη σειρά βίντεό της! :worship:
Έχω δει τα δύο πρώτα βίντεο (μέσα σε 1.5 εβδομάδα) και ομολογώ ότι κι εγώ ξεστραβώθηκα, παρότι πολλά από αυτά που λέει είναι γνώσεις ιστορίας δημοτικού - γυμνασίου. Τη βλέπω με ρέγουλα γιατί διαρκεί πολύ το κάθε βίντεο - διάλεξη και κουράζομαι στο κρεβάτι με το tablet. Είναι κάπου 20 βίντεο, wow!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Φοβερή η Μαρία Ευθυμίου!
Η πλάκα είναι ότι χθες βράδυ σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο, να μπω εδώ και να βάλω τη σειρά βίντεό της! :worship:
Έχω δει τα δύο πρώτα βίντεο (μέσα σε 1.5 εβδομάδα) και ομολογώ ότι κι εγώ ξεστραβώθηκα, παρότι πολλά από αυτά που λέει είναι γνώσεις ιστορίας δημοτικού - γυμνασίου. Τη βλέπω με ρέγουλα γιατί διαρκεί πολύ το κάθε βίντεο - διάλεξη και κουράζομαι στο κρεβάτι με το tablet. Είναι κάπου 20 βίντεο, wow!

Aδερφή του πρώην υπουργού παιδείας Πέτρου Ευθυμίου; :studying:
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Σε κάθε συζήτηση, σοβαρή ή ασόβαρη, το πως λες κάτι μετράει περισσότερο από το τι actually λες. Μπορεί κάποιος να μην έχει ιδέα για το θέμα συζήτησης και οι άλλοι να νομίζουν πως είναι ειδήμονας. Αντίστοιχα, μπορεί κάποιος να ξέρει πολλά πράγματα για αυτό το θέμα αλλά να μην μπορεί να το μεταδώσει.

Καλό είναι που σκέφτεσαι να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου σε διαφορετικά πεδία, η πολυπραγμοσύνη είναι φοβερό πράγμα. Απλά να ξέρεις πως αν δεν έχεις μάθει να το μεταδίδεις μπορεί πάλι να δίνεις την εντύπωση πως δεν γνωρίζεις τίποτα. Για αυτό και η εμπειρία σε συζητήσεις χρειάζεται, είτε ξέρεις κάτι είτε δεν ξέρεις. Αυτό που εγώ θα σου πρότεινα είναι να προσπαθείς να συμμετέχεις σε όσες συζητήσεις "υψηλού επιπέδου", όπως τις ορίζεις, μπορείς και να μην σκέφτεσαι πως στέκεσαι ή ότι άλλο.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Είμαι 20 ετών και νιώθω πραγματικά απελπισμένη και απογοητευμένη με τον εαυτό μου. Δεν μπορώ καθόλου να σταθώ σε συζητήσεις υψηλού επιπέδου θίγοντας κοινωνικά, πολιτικά, οικονομικά θέματα. Νιώθω ότι δεν ξέρω τίποτα, δεν έχω ιδέα για την οικονομία, την πολιτική και την ιστορία. Έχω κάνει προσπάθεια να διαβάσω εφημερίδες, άρθρα και οτιδήποτε περνάει από το χέρι μου αλλά είτε τα ξεχνάω είτε μου παρουσιάζονται κάθε φορά άγνωστες ορολογίες, τις οποίες αν τις ψάξω θα προκύψουν νέα κεφάλαια και στο τέλος δεν συμμαζεύεται. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο βιβλίο, ντοκιμαντέρ, βίντεο ή άρθρα που εξηγούν με σαφήνεια πολιτικούς όρους, ιστορία κλπ; Σας παρακαλώ! Νιώθω παντελώς άχρηστη...
Να διαβάζεις άρθρα για τα πάντα... Και εφημερίδες (εγώ διάβαζα από πολύ μικρή εφημερίδες)... Αλλά ειδικά τα άρθρα και τα βιβλία (όσον αφορά την ιστορία και ελληνική και παγκόσμια) με βοήθησαν να μπορώ να ενσωματωθώ σε κάθε θέμα συζήτησης
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top