Δίλημμα: Σπουδές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

Σπουδές : Θα επιλέγατε να μείνετε στην Ελλάδα ή να φύγετε στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 116)
  • Θα έμενα

    Ψήφοι: 21 18.1%
  • Μάλλον θα έμενα

    Ψήφοι: 16 13.8%
  • Θα έφευγα

    Ψήφοι: 50 43.1%
  • Μάλλον θα έφευγα

    Ψήφοι: 19 16.4%
  • Αναποφάσιστος/Δεν το έχω σκεφτεί

    Ψήφοι: 10 8.6%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
To Φυσικό ή το Χημικό ή το Βιολογικό...αν κλείσουν θα πάψει να υπάρχει η Ελλάδα! Είναι βασικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ενα απο τα τεσσερα (χημεια/βιολογια/φυσικη/γεωλογια).Αλλα οπως εχω καταλαβει, ολα τα τμηματα κινδυνευουν με αναστολη λειτοργιας
Αν είναι να πας εξωρερικό και σκέφτεσαι Αγγλία μεριά να πας φέτος γιατί από του χρόνου τριπλασιάζονται τα διδάκτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Λοιπόν εκφράζω και εγώ τον προβληματισμό μου....Είμαι από Κρήτη και έδωσα και εγώ πανελλήνιες....Πιστεύω ότι την πρώτη μου επιλογή θα την πιάσω που είναι αγγλική φιλολογία! και έρχομαι τώρα στο δια ταύτα....έχω το οκ από τους δικούς μου να πάω και κύπρο εάν θελήσω....δεδομένης της κατάστασης της ελλάδας το σκέφτομαι σοβαρά....έχω την όρεξη να διαβάσω και να τα πάω καλά...δν θα επαναπαυτώ σε καμία περίπτωση...όμως τι να επιλέξω.? κύπρο ή ελλάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
όμως τι να επιλέξω.? κύπρο ή ελλάδα?

Δε ξέρω τι θα διαλέξεις, αλλά έχε υπ' όψιν ότι το πανεπιστήμιο της Κύπρου είναι σχετικά καινούργιο και ακόμη έχει παιδικές ασθένειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
[Off_topic]
Λοιπόν εκφράζω και εγώ τον προβληματισμό μου....Είμαι από Κρήτη και έδωσα και εγώ πανελλήνιες....Πιστεύω ότι την πρώτη μου επιλογή θα την πιάσω που είναι αγγλική φιλολογία! και έρχομαι τώρα στο δια ταύτα....έχω το οκ από τους δικούς μου να πάω και κύπρο εάν θελήσω....δεδομένης της κατάστασης της ελλάδας το σκέφτομαι σοβαρά....έχω την όρεξη να διαβάσω και να τα πάω καλά...δν θα επαναπαυτώ σε καμία περίπτωση...όμως τι να επιλέξω.? κύπρο ή ελλάδα?

Εφόσον δεν σκοπεύεις να επαναπαυτείς, όπου και να πας το ίδιο θα είναι. Στη θέση σου θα έμενα εδώ, (φαγητό και όλα έτοιμα, με μόνη έγνοια τη σπουδή σου :P).
Και πραγματικά δεν μπορώ να ακούω άλλο το "δεδομένης της κατάστασης της Ελλάδας". Εντάξει, παιδιά, ξυπνήσαμε... τώρα το ζούμε.

Δε ξέρω τι θα διαλέξεις, αλλά έχε υπ' όψιν ότι το πανεπιστήμιο της Κύπρου είναι σχετικά καινούργιο και ακόμη έχει παιδικές ασθένειες.

Μιλάς εκ των έσω; :confused: Σε παρακαλώ... ;)
Πραγματικά δε θες να μιλήσουμε για ασθένειες. Και δη παιδικές. Βέβαια, αν θέλεις -και μπορείς- να στηρίξεις (ή έστω να εξηγήσεις, γιατί θα το έχω απορία :whistle:) την άποψή σου με επιχείρημα, pm me - αλλά, δε βαριέσαι (...), είμαστε και σε περίοδο εξεταστικής (:P).

Υ.Γ.: Με pm όσοι έχετε να σχολιάσετε κάτι από όσα είπα. Μάλλον δε θα ξαναδώ το θέμα και είναι κρίμα να μην πάρετε απάντηση.
[/Off_topic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατί πάντως να παει κάποιος στην Κύπρο...;Αφού από εκεί όλοι έρχονται εδώ...Κάτι δεν σημαίνει αυτό...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γιατί πάντως να παει κάποιος στην Κύπρο...;

Γιατι η κυπρος δεν ειναι στο κατωφλι της χρεωκοπιας...και ετσι σου προσφερει πιο σιγουρο μελλον, ετσι το βλεπω εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατι η κυπρος δεν ειναι στο κατωφλι της χρεωκοπιας...και ετσι σου προσφερει πιο σιγουρο μελλον, ετσι το βλεπω εγω

Επαγγελματικά, επειδή έτυχε και έγινα μάρτυρας μιας ιστορίας, τα πράγματα αρχίζουν και ακολουθούν τα χνάρια της Ελλάδας.Και η ιστορία που άκουσα, αφορούσε τα ΜΜΕ κάτω, οπότε μου θυμίζει πολύ τις εδώ ιστορίες...Σε 4-5 χρόνια που θα τελειώσεις τη σχολή με το καλό, δεν ξέρεις πώς θα είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Γιατί πάντως να παει κάποιος στην Κύπρο...;Αφού από εκεί όλοι έρχονται εδώ...Κάτι δεν σημαίνει αυτό...;
Στο πρώτο ερώτημα, δε θα αναφερθώ. Είναι προσωπική επιλογή του καθενός. Δεν είναι ότι δεν μπορώ να απαντήσω - άμα ενδιαφέρεσαι, με pm.
Στο δεύτερο... Βρε, είμαστε σοβαροί; Τι λογική είναι αυτή (:bleh:); Πρώτον, αυτοί που έρχονται εδώ με καλό (κατ' εμέ) λόγο είναι κυρίως για Ιατρική, που ως γνωστόν δεν υπάρχει αντίστοιχη σχολή εκεί. Δεύτερο, αρκετοί πιθανότατα να απέτυχαν στο να αποκτήσουν τη θέση που ήθελαν σε ένα από τα Κυπριακά Πανεπιστήμια (δύο είναι τα δημόσια -και δωρεάν-, μην ξεγελιέστε). Τρίτο, οι περισσότεροι έχουν ομολογουμένως αποτύχει στις Παγκύπριες (αντίστοιχη εξέταση των Πανελλήνιων) και τους δίνετε μια ευκαιρία εισαγωγής σε ΤΕΙ (ή και ΑΕΙ, με χαμηλές βάσεις) Ελλάδος. Τέταρτο και καλύτερο: ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΖΩΗ, :P.
Οι λόγοι πάντως, ποικίλλουν. Μπορώ να σου μιλάω με τις ώρες, άμα θες και μάλιστα... με επιχείρημα.
Για να απαντήσω όμως στο ερώτημά σου: Όχι, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα αυτό.

Γιατι η κυπρος δεν ειναι στο κατωφλι της χρεωκοπιας...και ετσι σου προσφερει πιο σιγουρο μελλον, ετσι το βλεπω εγω
Δηλαδή άμα σπουδάσεις στην Κύπρο, σκοπεύεις να μείνεις και να εργαστείς εκεί; :hmm:, άμα το σκέφτεσαι έτσι, τότε δεν χάνεις κάτι να δεις την πραγματικότητα από κοντά...
Να ξέρεις μόνο ότι κανείς δεν σου προσφέρει έτοιμη δουλειά. Και μην ξεχνάς πως εξαρτάται και από το επάγγελμα: αν αυτό έχει υποστεί κορεσμό ή όχι. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις σε 4-5 χρόνια από τώρα.
Η επιλογή είναι δική σου, μην σε επηρεάζω. Απλώς επειδή είπες πως δεν σκοπεύεις να συγκαταλέγεσαι στους "αιώνιους φοιτητές", όπου και να πας, πιστεύω, θα είναι το ίδιο. (Στη θέση σου, θα έμενα εδώ, :worry:. Και τελειώνοντας, μπορείς να υποβάλεις τα χαρτιά σου στους καταλόγους της Κύπρου, αν ενδιαφέρεσαι για καθηγητής - δε νομίζω να έχει αλλάξει το σύστημα, (αυτό που λέω ίσχυε πριν 2 χρόνια)).

Επαγγελματικά, επειδή έτυχε και έγινα μάρτυρας μιας ιστορίας, τα πράγματα αρχίζουν και ακολουθούν τα χνάρια της Ελλάδας.Και η ιστορία που άκουσα, αφορούσε τα ΜΜΕ κάτω, οπότε μου θυμίζει πολύ τις εδώ ιστορίες...Σε 4-5 χρόνια που θα τελειώσεις τη σχολή με το καλό, δεν ξέρεις πώς θα είναι...
Σαφώς κι έχει χτυπήσει και στην Κύπρο η ανεργία. Δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο κάποιο αρχείο, ώστε να μιλήσω με ποσοστά.

Υ.Γ.: Αυτά τα ολίγα από εμένα. Θα έπρεπε να καλύπτω ύλη εξεταστικής (:whistle:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στο πρώτο ερώτημα, δε θα αναφερθώ. Είναι προσωπική επιλογή του καθενός. Δεν είναι ότι δεν μπορώ να απαντήσω - άμα ενδιαφέρεσαι, με pm.
Στο δεύτερο... Βρε, είμαστε σοβαροί; Τι λογική είναι αυτή (:bleh:); Πρώτον, αυτοί που έρχονται εδώ με καλό (κατ' εμέ) λόγο είναι κυρίως για Ιατρική, που ως γνωστόν δεν υπάρχει αντίστοιχη σχολή εκεί. Δεύτερο, αρκετοί πιθανότατα να απέτυχαν στο να αποκτήσουν τη θέση που ήθελαν σε ένα από τα Κυπριακά Πανεπιστήμια (δύο είναι τα δημόσια -και δωρεάν-, μην ξεγελιέστε). Τρίτο, οι περισσότεροι έχουν ομολογουμένως αποτύχει στις Παγκύπριες (αντίστοιχη εξέταση των Πανελλήνιων) και τους δίνετε μια ευκαιρία εισαγωγής σε ΤΕΙ (ή και ΑΕΙ, με χαμηλές βάσεις) Ελλάδος. Τέταρτο και καλύτερο: ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΖΩΗ, :P.
Οι λόγοι πάντως, ποικίλλουν. Μπορώ να σου μιλάω με τις ώρες, άμα θες και μάλιστα... με επιχείρημα.
Για να απαντήσω όμως στο ερώτημά σου: Όχι, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα αυτό.

Κατάλαβα, και αυτοί με σοβαρά κριτήρια επιλέγουν!!!!!:P
Για να είμαι ειλικρινής, ρώτησα με πραγματική απορία γιατί δεν ήξερα. Αλλά τα πανεπιστήμια της Κύπρου, τουλάχιστον στον δικό μου τομέα, δεν ακούγονται πουθενά, δεν μπορώ να κρίνω το επίπεδο τους αν και συνεργάζομαι με δύο ανθρώπους από κει. Δηλαδή να πας, να πληρώσεις κιόλας, για ένα επίπεδο (πιθανώς) πιο κάτω; Πήγαινε τότε κάπου που ξέρεις ότι θα πληρώσεις και θα είναι και καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ας είμαστε ρεαλιστές. Από τη στιγμή που στα πανεπιστήμια του εξωτερικού υπάρχουν δίδακτρα, εννοείται ότι το επίπεδο και η ποιότητα σπουδών θα είναι πιο καλή (καλύτερα εργαστήρια, αμφιθέατρα κλπ). Πως να ανταγωνιστεί το Ελληνικό δωρεάν δημόσιο πανεπιστήμιο, τα άλλα πανεπιστήμια τα οποία έχουν μερικά εκατομμύρια ευρώ εισόδημα από δίδακτρα και μόνο;

Στην Ελλάδα ο Ελληνας θα κάψει την Αθήνα αν μπουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια, όμως με ευχαρίστηση θα στείλει το παιδί του στην Αγγλία! Εχουμε περίεργη νοοτροπία. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα... Εδώ έγινε μάχη να μην πληρώνουν 3€ για φαγητό στην φοιτιτική λέσχη. Στην Αγγλία που πάνε μετά για μεταπτυχιακά, οι ίδιοι που αντιδρούσαν εδώ για τα 3€ , δίνουν 30 λίρες Αγγλίας και λένε και ευχαριστώ!

Γνώμη μου είναι ότι οι σπουδές στο εξωτερικό συμφέρουν αν το αποφασίσεις από το Γυμνάσιο ότι θα σποδάσεις έξω. Τι εννοώ; να πεις ότι δεν θα πας κανένα φροντιστήριο στα 6 χρόνια όσο είσαι μαθητής (Γυμνάσιο - Λύκειο) και τα λεφτά που θα ξόδευες να τα διαθέσεις για να πας κατευθείαν έξω να σπουδάσεις αυτό που θέλεις και όχι αυτό που θα σε ρίξει το σύστημα των πανελληνίων.

Επειδή σπούδασα και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό θέλω να πω ότι βγαίνεις πιο κερδισμένος σπουδάζοντας στο εξωτερικό, όχι μόνο στη ποιότητα σπουδών σου αλλά και γενικά στη νοοτροπία, στον τρόπο ζωής στον τρόπο συμπεριφοράς σου, στον τρόπο που σου φέρονται κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ας είμαστε ρεαλιστές. Από τη στιγμή που στα πανεπιστήμια του εξωτερικού υπάρχουν δίδακτρα, εννοείται ότι το επίπεδο και η ποιότητα σπουδών θα είναι πιο καλή (καλύτερα εργαστήρια, αμφιθέατρα κλπ). Πως να ανταγωνιστεί το Ελληνικό δωρεάν δημόσιο πανεπιστήμιο, τα άλλα πανεπιστήμια τα οποία έχουν μερικά εκατομμύρια ευρώ εισόδημα από δίδακτρα και μόνο;

Στην Ελλάδα ο Ελληνας θα κάψει την Αθήνα αν μπουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια, όμως με ευχαρίστηση θα στείλει το παιδί του στην Αγγλία! Εχουμε περίεργη νοοτροπία. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα... Εδώ έγινε μάχη να μην πληρώνουν 3€ για φαγητό στην φοιτιτική λέσχη. Στην Αγγλία που πάνε μετά για μεταπτυχιακά, οι ίδιοι που αντιδρούσαν εδώ για τα 3€ , δίνουν 30 λίρες Αγγλίας και λένε και ευχαριστώ!

Γνώμη μου είναι ότι οι σπουδές στο εξωτερικό συμφέρουν αν το αποφασίσεις από το Γυμνάσιο ότι θα σποδάσεις έξω. Τι εννοώ; να πεις ότι δεν θα πας κανένα φροντιστήριο στα 6 χρόνια όσο είσαι μαθητής (Γυμνάσιο - Λύκειο) και τα λεφτά που θα ξόδευες να τα διαθέσεις για να πας κατευθείαν έξω να σπουδάσεις αυτό που θέλεις και όχι αυτό που θα σε ρίξει το σύστημα των πανελληνίων.

Επειδή σπούδασα και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό θέλω να πω ότι βγαίνεις πιο κερδισμένος σπουδάζοντας στο εξωτερικό, όχι μόνο στη ποιότητα σπουδών σου αλλά και γενικά στη νοοτροπία, στον τρόπο ζωής στον τρόπο συμπεριφοράς σου, στον τρόπο που σου φέρονται κλπ

Συμφωνώ σε όλα (:D ), εκτός από το επίπεδο με την έννοια της επιστήμης. Εννοείται ότι υπάρχουν καλύτερες υποδομές, εργαστήρια κλπ κλπ κλπ αποτέλεσμα καθαρά του χρήματος, αλλά σε γνώσεις είμαστε στο ίδιο και στο προπτυχιακό νομίζω σε υψηλότερο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δηλαδή άμα σπουδάσεις στην Κύπρο, σκοπεύεις να μείνεις και να εργαστείς εκεί; :hmm:, άμα το σκέφτεσαι έτσι, τότε δεν χάνεις κάτι να δεις την πραγματικότητα από κοντά...
Να ξέρεις μόνο ότι κανείς δεν σου προσφέρει έτοιμη δουλειά. Και μην ξεχνάς πως εξαρτάται και από το επάγγελμα: αν αυτό έχει υποστεί κορεσμό ή όχι. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις σε 4-5 χρόνια από τώρα.
Η επιλογή είναι δική σου, μην σε επηρεάζω. Απλώς επειδή είπες πως δεν σκοπεύεις να συγκαταλέγεσαι στους "αιώνιους φοιτητές", όπου και να πας, πιστεύω, θα είναι το ίδιο. (Στη θέση σου, θα έμενα εδώ, :worry:. Και τελειώνοντας, μπορείς να υποβάλεις τα χαρτιά σου στους καταλόγους της Κύπρου, αν ενδιαφέρεσαι για καθηγητής - δε νομίζω να έχει αλλάξει το σύστημα, (αυτό που λέω ίσχυε πριν 2 χρόνια)).
Μα εκει ειναι το προβλημα.Θα προλαβεις να τελειωσεις αν μεινεις εδω?Εδω μιλαμε για λουκετο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafas17

Νεοφερμένος

Ο Rafas17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εγω εδωσα φετος δευτερη χρονια για την σχολη ικαρων.Δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος και πραματικα δεν δινω δεκαρα για τα αποτελεσματα σε λιγες μερες καθος τα μορια που θα βγαλω δεν θα με αντιπροσωπευουν καθολου.Αποφασισα να δωσω αλλη μια χρονια αλλα αν αποτυχω ειτε εξω ειτε μεσα στην σχολη , θα φυγω ιταλια για σπουδες στην αεροναυπηγικη η σε καποια αντιστοιχη επιστημη που εχει στο επικεντρο της το αεροπλανο.Εδω δεν θα επελεγα να κατσω για κανεναν λογο.Η σαπιλα των κομματων μεσα στα παννεπιστημια,οι ''δεξιοι'' καθηγητες που περνανε τους δεξιους μαθητες και το αντιστοιχο με τους αριστερους ,οι καθηγητες που σε τμηματα το παιζουν οπως ειπατε ''θεοι'' και καποιοι που ουτε πατανε ποτε στις σχολες (το εχω ακουσει και αυτο ), η κατασταση στην χωρα, και κυριως το κλεισιμο τμηματων πανεπιστημιων και τει με εκαναν κ εμενα να σκεφτομαι να φυγω εξωτερικο.Αν δηλαδη βγαινουν τα ιδια λεφτα η και πιο λιγα σε καποιες χωρες δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην παει καποιος αν προκειτε να εχει ενα καλυτερο επιπεδο σπουδων απο το να κατσει εδω;) ..... και ελατε ρε παιδια....στην ιδια χωρα ζουμε... με τα κομματα οτι να νε γινεται....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Κοιτάξτε... Εφόσον κάποιος διαθέτει χρήμα για να το ξοδέψει, είμαι υπέρ του να σπουδάσεις στο εξωτερικό. Υπέρ όμως με την έννοια του "εγώ θα κάνω αυτό που θέλω κι ας είναι και στο εξωτερικό", δηλαδή, σε περίπτωση που για κάποιον λόγο δεν πετύχει τη θέση που επιθυμεί σε κάποιο πανεπιστήμιο εντός Ελλάδος.
Η χώρα μας προσφέρει σοβαρό επίπεδο σπουδών, με τις όποιες δυσκολίες έχει. Δεν ξέρω για τι καθηγητάδες κ.λ.π. μιλάτε - εγώ συνάντησα ό,τι καλύτερο στη ζωή μου. Δεν θα πλέξω εγκώμια των καθηγητών - ξέρω ότι υπάρχουν απ' όλα τα είδη, σε κάθε βαθμίδα. Απλώς μην τους βάζετε όλους σε ένα τσουβάλι. Είναι κρίμα κι άδικο, πραγματικά.

@Revekka: Εφόσον μιλάς για "πληρωμή διδάκτρων", τότε αναφέρεσαι σε κάποιο απ' τα ιδιωτικά πανεπιστήμια της Κύπρου. Εκεί πραγματικά δεν ξέρω με ποιο κριτήριο παίρνεις βαθμό και σε ποιο επίπεδο βρίσκονται οι σπουδές τους. Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Βέβαια, για να έρθω στα λόγια του φίλου killbill, οι εγκαταστάσεις σαφώς και θα υπάρχουν - το θέμα όμως δεν είναι εκεί.

@Bemanos: Φίλε μου, πραγματικά δεν ξέρω τι θα βγει από το όλο θέμα με τις περικοπές. Όχι ότι είμαι απολύτως κατά του να κλείσει κάποια σχολή με την έννοια του "δεν χρειάζεται -πλέον- να υφίσταται", αλλά δεν ξέρω με ποια κριτήρια θα γίνει (εάν μπορεί να γίνει) αυτό και ποιος είναι αρμόδιος και ικανός να πει "εσύ κλείνεις, εσύ μένεις ως έχεις". Ευελπιστώ πως θα πάνε όλα καλά και θα δικαιωθούμε στο τέλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lgeorgia95

Νεοφερμένος

Η lgeorgia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
παρακολουθησα το θεμα και ειπα να παρω και εγω μερος. ειμαι της αποψης πως αμα υπαρχει η δυνατοτητα να σπουδασεις στο εξωτερικο σεν πρεπει να την αφησεις χαμενη. σιγουρα σου προσφερουν περισσοτερα απο οτι την ελλαδα και ενα πτυχιο απο το εξωτερικο εχει περισσοτερο κυρος απο οτι ενα απο την ελλαδα.απο οτι γνωριζω μονο στην αμερικη πληρωνεις διδακτρα ενω στην αγγλια καλεισαι να πληρωσεις μονο για μεταπτυχιακο και σε ορισμενα πανεπιστημια. ομως δεν ειμαι απολυτα σιγουρη για αυτο μπορει να εχω και λαθος εντυπωση. αν ομως επιλεξεις να σπουδασεις τελικα στην ελλαδα μια αλλη λυση ειναι να πας στο εξωτερικο για μεταπτυχιακο. εκει ομως πληρωνεις σιγουρα αλλα ανοιγουν πιο ευκολα οι δρομοι για δουλεια στο εξωτερικο. ταπεινη δικη μου γνωμη ειναι πως αν εχεις την ευκαιρια να σπουδασεις στο εξωτερικο να πας οποσδηποτε. ελπιζω να βοηθησα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
@Bemanos: Φίλε μου, πραγματικά δεν ξέρω τι θα βγει από το όλο θέμα με τις περικοπές. Όχι ότι είμαι απολύτως κατά του να κλείσει κάποια σχολή με την έννοια του "δεν χρειάζεται -πλέον- να υφίσταται", αλλά δεν ξέρω με ποια κριτήρια θα γίνει (εάν μπορεί να γίνει) αυτό και ποιος είναι αρμόδιος και ικανός να πει "εσύ κλείνεις, εσύ μένεις ως έχεις". Ευελπιστώ πως θα πάνε όλα καλά και θα δικαιωθούμε στο τέλος...

Μα το να κλεισουν τιποτα ακυρα τμηματα, με ανυπαρκτα επαγγελματικα δικαιωματα ειναι φυσιολογικο πιστευω.Αλλα εδω ακουγεται κλεισιμο ολοκληρων πανεπιστημιων με τα "σοβαρα" τμηματα μαζι.Οσο για τα μεγαλα γραμματα,αυτος ο "αρμοδιος" λεγεται τροικα και δεν κολωνει πουθενα,ειναι ικανος να κλεισει τα παντα.....:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
σιγουρα σου προσφερουν περισσοτερα απο οτι την ελλαδα και ενα πτυχιο απο το εξωτερικο εχει περισσοτερο κυρος απο οτι ενα απο την ελλαδα.

α). από επιστημονική πλευρά το έχεις διαπιστώσει προσωπικά; :confused:
β). το κύρος σε τι μετριέται;

Προσωπική διαπίστωση:
1). Η διδακτέα ύλη των μαθημάτων του προγράμματος σπουδών πολλών Ελληνικών Τμημάτων είναι "copy-paste" καλών ξένων Πανεπιστημίων με έμφαση στα δύσκολα σημεία της γνώσης..όπου στο εξωτερικό "αποσιωπάται" λιγάκι στο προπτυχιακό επίπεδο. Μην ξεχνάμε το μοντέλο του "ενιαίου" πτυχίου που υπάρχει στην Ελλάδα και το μοντέλο του "προσανατολισμένου" (περιορισμένου) πτυχίου που υπάρχει στην Ε.Ε. και στις ΗΠΑ. Ακόμη παρ' όλο τα πρόστιμα για την παραβίαση της Συνθήκης Μπολόνια, η Ελλάδα μάχεται υπέρ της ενιαίας ακαδημαϊκής γνώσης χωρίς στεγανά κατευθύνσεων (εξειδικευμένα μαθήματα πάνω σε διάφορες περιοχές της επιστήμης). Ναι μεν υπάρχουν κατευθύνσεις της επιστήμης στα Ελληνικά Πανεπιστήμια, αλλά δεν σε περιορίζουν να ασχοληθείς και με ό,τι άλλο θέλεις, όντας πτυχιούχος.
2). Για πολλά μαθήματα στο Τμήμα μου (πάνω από τα μισά), αναγκάστηκα να καταφύγω σε ηλεκτρονικές σημειώσεις δύσκολων μαθημάτων των ξένων καλών Πανεπιστημίων, χωρίς να καλυφτώ απόλυτα λόγω της περισσότερης δυσκολίας των ομώνυμων Ελληνικών. Συν το γεγονός ότι πολλά μαθήματα πτυχίου της Ελλάδας προσφέρονται με ακριβώς την ίδια ύλη(!) σε μεταπτυχιακό επίπεδο στο "λιβανισμένο" εξωτερικό.
3). Επομένως θα μπορούσα να συμφωνήσω με την yoooo!. Bέβαια δεν ξέρω τι επιστήμη έχεις τελειώσει, αλλά πάντως στις θετικές επιστήμες (με πυρήνα την φυσική), η Ελλαδίτσα του ΔΝΤ είναι έτη φωτός μπροστά. Η πρόοδος κάποιες φορές δεν μετριέται σε χρέη και ελλείμματα αλλά σε μυαλά και όρεξη για δουλειά. Δόξα τω Θεώ, υπάρχουν κάποιοι φωτεινοί επιστήμονες Έλληνες που έχουν λίγο παραπάνω φιλότιμο και προσπαθούν για ένα καλύτερο αύριο της χώρας μας, ας μην έχουμε τα labs του ΜΙΤ.
4). Δεν μπορείς να γενικεύεις περί μαζικής κατωτερότητας των Ελληνικών Πανεπιστημίων όταν σε πολλά Τμήματα, το 90% των μελών ΔΕΠ είναι με πτυχία βαθμού 10, έχουν διακρίσεις από το εξωτερικό και είναι κριτές μεγάλων Αμερικάνικων Επιστημονικών Περιοδικών πάνω σε διδακτορικές και ερευνητικές δημοσιεύσεις ξένων καθηγητών σε καλά Πανεπιστήμια. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός, ότι διοργανώνονται κάθε χρόνο στην χώρα μας Διεθνή Συνέδρια πάνω στις Θετικές Επιστήμες ή κλάδους αυτών καθώς και Θερινά Σχολεία με προσκεκλημένους ομιλητές τα "μυαλά" του πλανήτη (διάσημους ερευνητές, καθηγητές, υποτρόφους ερευνών,...κτλ). ;)

Προσέχουμε πριν σκεφτούμε να απαντήσουμε lgeorgia95...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και στην Αγγλία εννοείται ότι πληρώνεις και το προπτυχιακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
@nPb:
Με κάλυψες.
Τα σημεία 1 και 2, να πω -από προσωπική πείρα- ότι ισχύουν όντως.
Και, είμαι σε προπτυχιακό επίπεδο, ακόμα...!

@Revekka:
Στην Αγγλία πληρώνεις το προπτυχιακό, αλλά όσον αφορά τις περισσότερες σπουδές σε 3 χρονάκια -δεδομένης της συνέπειας- είσαι με το πτυχίο στο χέρι. Διαλέγεις και παίρνεις, έτσι;

@Bemanos:
Μην ακούς πολλά λόγια. Θα τα δούμε στην πράξη. Ακόμα βράζει το σίδερο...
Πάντως, αν πραγματικά θες να ξενιτευτείς, να το κάνεις, μαζί με την ευχή μου. Θα συνειδητοποιήσεις αρκετά πράγματα και θα γίνεις καλύτερος ως άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top