Δίλημμα: Επιλογή κατεύθυνσης και μετέπειτα πορεία σπουδών

Θεωρητική ή Τεχνολογική Κατεύθυνση;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Θεωρητική

  • Τεχνολογική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Εγώ ήμουν άριστος στα αρχαία μπορεί και ο καλύτερος στο τμημα..αλλά δεν μου άρεσε η λογοτεχνία..πήγα θετική όντως καλός στα μαθηματικά αλλά πολύ μέτριος στη φυσικη.. Διάλεξα βάση το τι επάγγελμα μου άρεσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά.
Θα πάω θετική τελικά και θα προσπαθήσω με τα μαθηματικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Μπράβο Αποστόλη!
Φέτος δώσε βάση σε άλγεβρα και μαθηματικά κατεύθυνσης αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μπράβο Αποστόλη!
Φέτος δώσε βάση σε άλγεβρα και μαθηματικά κατεύθυνσης αντίστοιχα.

Κυρίως άλγεβρα γενικής ,τα μαθηματικά κατεύθυνσης δεν έχουν τόσο μεγάλη σχέση με τα μαθηματικά της Γ λυκείου .Πιστεύω είναι προτιμότερο να διαβάσει μαθηματικά γενικής πάρα πολύ καλά και αντί να διαβάζει μαθηματικά κατεύθυνσης β λυκείου να διαβάζει άλγεβρα Α λυκείου ώστε να καλύψει τα κενά του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Κυρίως άλγεβρα γενικής ,τα μαθηματικά κατεύθυνσης δεν έχουν τόσο μεγάλη σχέση με τα μαθηματικά της Γ λυκείου .Πιστεύω είναι προτιμότερο να διαβάσει μαθηματικά γενικής πάρα πολύ καλά και αντί να διαβάζει μαθηματικά κατεύθυνσης β λυκείου να διαβάζει άλγεβρα Α λυκείου ώστε να καλύψει τα κενά του ;)

Thanks :)
Να ρωτήσω μια και το φερε η κουβέντα και δεν μας το εξήγησαν κιόλας, θα έχουμε διαφορετικές ώρες για τα μαθηματικά/φυσική κατεύθυνσης και διαφορετικές ώρες για τα γενικής παιδείας? Και θα έχουμε διαφορετικές ασκήσεις στα γενικής από τα κατεύθυνσης?
Τα χω μπερδέψει λίγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris2799

Νεοφερμένος

Ο chris2799 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Thanks :)
Να ρωτήσω μια και το φερε η κουβέντα και δεν μας το εξήγησαν κιόλας, θα έχουμε διαφορετικές ώρες για τα μαθηματικά/φυσική κατεύθυνσης και διαφορετικές ώρες για τα γενικής παιδείας? Και θα έχουμε διαφορετικές ασκήσεις στα γενικής από τα κατεύθυνσης?
Τα χω μπερδέψει λίγο :P
Ναι, 5 ωρες την εβδομαδα ειναι τα μαθηματα κατευθυνσης στη β και συγκεκρικενα για την θετικη 2 ωρες μαθ.κατ. και 3 ωρες φυσ.κατ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ναι, 5 ωρες την εβδομαδα ειναι τα μαθηματα κατευθυνσης στη β και συγκεκρικενα για την θετικη 2 ωρες μαθ.κατ. και 3 ωρες φυσ.κατ.

Σε ευχαριστώ, οπότε είναι αυτές οι ώρες της κατεύθυνσης + της γενικής δηλαδή 3 ώρες μαθηματικά της γενικής + 2 της κατεύθυνσης 5 ώρες την εβδομάδα έτσι?
Και το ίδιο ισχύει και με την φυσική, 3 κατ. και 2 γενικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ, οπότε είναι αυτές οι ώρες της κατεύθυνσης + της γενικής δηλαδή 3 ώρες μαθηματικά της γενικής + 2 της κατεύθυνσης 5 ώρες την εβδομάδα έτσι?
Και το ίδιο ισχύει και με την φυσική, 3 κατ. και 2 γενικής

Ναι έτσι ακριβώς είναι στη Β
Τώρα για την Γ λυκείου δεν ξέρω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θέλω να πάρω Θετική και απο εκεί σκέφτομαι Ναυτιλιακά αλλά δεν ξέρω ποσο μέλλον έχει αυτο το επάγγελμα!

μια φιλη που πηγε και ηδη απο το πρωτο ετος σε στελνουν για εναα 6μηνο στα καραβια και πληρωνεσαι:)
Αρκει να το αγαπας γιατι μπορει να κανεις και 48 ωρες να πιασεις λιμανι:P
Απο οσο ξερω μετα το τελος των σπουδων εχεις αμεση επαγγελματικη αποκατασταση ή τουλαχιστον ειχες μεχρι προσφατα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costd

Νεοφερμένος

Ο costd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
....Γεια σας όπως έχω αναφέρει θέλω να περάσω ιατρική ή στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές... Πέρυσι στο τέλος της Α' Λυκείου...οι περισσότεροι καθηγητές μου είχαν πει να πάω θεωρητική επειδή εκεί είμαι καλύτερος δηλαδή 19 και 20 ένω στην θετική δεν είμαι τόσο καλός είμαι του 16 με 18.... Έμενα όμως μου αρέσει η θετική και μέχρι ώρας εκεί έχω επιλέξει..... Τώρα άρχισα και Φροντηστηριο και πιστεύω να βελτιωθω... Θα με βοηθήσει τ λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
έχεις επίδοση 16-18 αλλά δεν είσαι καλός... μάλιστα. ε, όχι, αφού έχεις τόσο άσχημους βαθμούς, φυσικά και θα πας θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.
Για σας,
Είμαι μαθητής 1ης Λυκείου και μου αρέσει η πολίτικη(κύριος Υπουργός Οικονομικών),άλλα αναρωτιέμαι α)Πως μπορώ να γίνω Υπουργός Οικονομικών (Μαθήματα/Κατεύθυνση γ'Λυκείου)???

Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
1) Πέρνα σε μια οικονομική σχολή.
2) Γράψου σε μια φοιτητική παράταξη (παλαιότερα θα σου έλεγα ΔΑΠ/ΠΑΣΠ, τώρα ΔΑΠ/ΑΡΕΝ).
3) Κάνε γνωριμίες με τα ανώτερα στελέχη της οργάνωσης, προσπάθησε να δικτυωθείς με το κόμμα. Σκοπός σου είναι να αρχίσεις να μιλάς με τον πρόεδρό τους.
4) Τελείωσε τη σχολή και περίμενε να βγει το κόμμα 1ο στις βουλευτικές εκλογές. ΜΠΑΜ! Μόλις έγινες Υπουργός Οικονομικών. Συγχαρητήρια! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Δύο προϋποθέσεις. Πρώτον, να έχεις εξοχικό στην Αίγινα. Δεύτερον, να είσαι παντελώς άσχετος περί τα οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.
Δύο προϋποθέσεις. Πρώτον, να έχεις εξοχικό στην Αίγινα. Δεύτερον, να είσαι παντελώς άσχετος περί τα οικονομικά.

Haha,ξερω για ποιον πηγενη αυτό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Για σας,
Είμαι μαθητής 1ης Λυκείου και μου αρέσει η πολίτικη(κύριος Υπουργός Οικονομικών),άλλα αναρωτιέμαι α)Πως μπορώ να γίνω Υπουργός Οικονομικών (Μαθήματα/Κατεύθυνση γ'Λυκείου)???

Ευχαριστώ!!!


Πώς φαίνεται πως είσαι μικρός και αθώος καλέ μου John. Πώς συνέδεσες το Υπουργιλίκι με τα Μαθήματα Κατεύθυνσης της Γ' Λυκείου; Και άντε και επιλέγεις τα κατάλληλα μαθήματα. Και άντε και περνάς σε κάποια Οικονομική Σχολή. Και άντε και τη τελειώνεις. Και άντε και κάνεις και ένα σωρό μεταπτυχιακά, διδακτορικά και δε συμμαζεύεται. Και ερωτώ: ΜΕΣΟ ΈΧΕΙΣ;;; Βύσμα;; ...
Δυστυχώς βρίσκεσαι στην Ελλάδα. Όσο άξιος και αν είσαι, αν δεν έχεις επαφές, γνωριμίες και κατάλληλο κύκλο (if you know what i mean) στην Πολιτική, καριέρα ΔΕΝ κάνεις!

Ξέρεις πόσοι είναι απόφοιτοι Οικονομικών σχολών με βαριά βιογραφικά;; Χιλιάδες!
Ξέρεις πόσοι γίνονται Υπουργοί στον κλάδο τους;; ... (The answer is obvious...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.
1) Πέρνα σε μια οικονομική σχολή.
2) Γράψου σε μια φοιτητική παράταξη (παλαιότερα θα σου έλεγα ΔΑΠ/ΠΑΣΠ, τώρα ΔΑΠ/ΑΡΕΝ).
3) Κάνε γνωριμίες με τα ανώτερα στελέχη της οργάνωσης, προσπάθησε να δικτυωθείς με το κόμμα. Σκοπός σου είναι να αρχίσεις να μιλάς με τον πρόεδρό τους.
4) Τελείωσε τη σχολή και περίμενε να βγει το κόμμα 1ο στις βουλευτικές εκλογές. ΜΠΑΜ! Μόλις έγινες Υπουργός Οικονομικών. Συγχαρητήρια! :clapup:

Ευχαριστώ,όμως έχει διάφορα αν περάσω στα οικονομικά από θεωρητική η θετική κατεύθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ευχαριστώ,όμως έχει διάφορα αν περάσω στα οικονομικά από θεωρητική η θετική κατεύθυνση?

Καμία. Το 1ο βήμα αποτελεί καθαρά τυπικό προσόν. Τα χαρακτηριστίκα που θα παίξουν καθοριστικό ρόλο στην επιλογή σου για τη θέση βρίσκονται στο βήμα 2 και κάτωθεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.

Πώς φαίνεται πως είσαι μικρός και αθώος καλέ μου John. Πώς συνέδεσες το Υπουργιλίκι με τα Μαθήματα Κατεύθυνσης της Γ' Λυκείου; Και άντε και επιλέγεις τα κατάλληλα μαθήματα. Και άντε και περνάς σε κάποια Οικονομική Σχολή. Και άντε και τη τελειώνεις. Και άντε και κάνεις και ένα σωρό μεταπτυχιακά, διδακτορικά και δε συμμαζεύεται. Και ερωτώ: ΜΕΣΟ ΈΧΕΙΣ;;; Βύσμα;; ...
Δυστυχώς βρίσκεσαι στην Ελλάδα. Όσο άξιος και αν είσαι, αν δεν έχεις επαφές, γνωριμίες και κατάλληλο κύκλο (if you know what i mean) στην Πολιτική, καριέρα ΔΕΝ κάνεις!

Ξέρεις πόσοι είναι απόφοιτοι Οικονομικών σχολών με βαριά βιογραφικά;; Χιλιάδες!
Ξέρεις πόσοι γίνονται Υπουργοί στον κλάδο τους;; ... (The answer is obvious...)


Ναι αυτό το ξέρω,άπλα μπορεί να είναι ως 2η η 3η επιλογή δουλειάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ναι αυτό το ξέρω,άπλα μπορεί να είναι ως 2η η 3η επιλογή δουλειάς.

Πίστεψέ με. Αν είναι να γίνεις Υπουργός, αυτή δε θα είναι ούτε η δεύτερη επιλογή δουλειάς σου, ούτε η τρίτη. Θα είναι η μοναδική "ασχολία" σου για τα μάτια του κόσμου.
Δε λες "Α, απέτυχα να γίνω Οικονομολόγος, Γιατρός, Υδραυλικός. Ποια είναι η δεύτερη/τρίτη επιλογή μου;; Μάλλον Υπουργός." Κάτι δεν ακούγεται σωστά, δε συμφωνείς;;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top