Δίλημμα: Επιλογή κατεύθυνσης και μετέπειτα πορεία σπουδών

Θεωρητική ή Τεχνολογική Κατεύθυνση;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Θεωρητική

  • Τεχνολογική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Και οι φιλόλογοι μπορεί να βγάλουν καλά λεφτά από τα ιδιαίτερα αλλά η επιβίωση των φιλολόγων εξαρτάται από το θεσμό των πανελληνίων. Όταν ανοίξουν ιδιωτικές πανεπιστημιακές σχολές στην Ελλάδα αυτό ίσως αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και οι φιλόλογοι μπορεί να βγάλουν καλά λεφτά από τα ιδιαίτερα αλλά η επιβίωση των φιλολόγων εξαρτάται από το θεσμό των πανελληνίων. Όταν ανοίξουν ιδιωτικές πανεπιστημιακές σχολές στην Ελλάδα αυτό ίσως αλλάξει.

Λοιπόν έκατσα και μέτρησα τους εισακτέους, κάθε χρόνο μπαίνουν σε σχολές που σε βγάζουν φιλόλογο 4100 άτομα (μεσω ιστορικων αρχαιολογικών, φιλολογων και φπψ). Μέσα στα 4 επόμενα χρόνια θα έχουμε 16 χιλιάδες νέους φιλόλογους στην Ελλάδα. Ακικο καλό είναι να λες την αλήθεια στα παιδιά ακόμα και αν είναι σκληρή. Τα μαθηματικά δεν λένε ψέμματα.

Γερμανικής φιλολογίας εισακτέτοι 270. Θα βάλουν και επάρκεια μάθησης μόνο όσοι τελείωσαν πανεπιστήμιο και δε θα μείνει κανένας άνεργος από αυτούς. Δεν είναι καν δίκαια η σύγκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μέσα στα 4 επόμενα χρόνια θα έχουμε 16 χιλιάδες νέους φιλόλογους στην Ελλάδα. Ακικο καλό είναι να λες την αλήθεια στα παιδιά ακόμα και αν είναι σκληρή. .

Έχεις δίκαιο :(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Υπάρχει τρομερό πρόβλημα με τους φιλολόγους. Κατ εμέ ή θα πρέπει να κλείσουν τμήματα ή να μη βγαίνεις φιλόλογος από όλα αυτά.
Η γερμανική φιλολογία επίσης δεν σε περιορίζει. Υπάρχει η δυνατότητα μετάφρασης ή και ακόμα η δυνατότητα των τουριστικών. Πολλοί δουλεύουν σε τουριστικές μονάδες ή ως καθηγητές σε ΙΕΚ τουριστικών με ειδίκευση στο συγκεκριμένο επάγγλεμα.
Αρκετοί βρίσκουν δουλειά μέχρι και σε εταιριίες που συνεργάζονται με έξω.

Οι γλώσσες είναι δύναμη όπως και να έχει...
Το κακό με τους φιλολόγους εκτός του ότι είναι πολλοί είναι ότι δεν μπορούν να εργαστούν και εύκολα στο εξωτερικό ( βγάζω τα ελληνικά σχολεία)... Αλλά όπως είπα ήδη πιο πάνω... Φταίνε τα τόσα τμήματα και η ε΄πάρκεια που δίνεται από όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με αυτό που είχες εσύ! Ο μπαμπάς μου λέει κάνε αυτό που σου αρέσει και θα πετύχεις.Εκείνος αναγκάστηκε να κάνει μία δουλειά που δεν του αρέσει και έφαγε τα μούτρα του.Η μητέρα μου όμως έλεγε αρχικά να πάω θετική όντας η ίδια λάτρης των μαθηματικών.Δεν με έπεισε και τώρα με πρήζει συνέχεια να πάω για νομική μόνο και μόνο επειδή γράφω άριστα! Τί μπορώ να κάνω για να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα;:hmm:

Η αλήθεια είναι ότι η κατεύθυνση με τις περισσότερες προοπτικές είναι κατά τη γνώμη μου η θετική. Ακόμη και σχολές όπως μαθηματικό ή φυσικό που πολλοί θεωρούν ότι δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση (αδίκως το θεωρούν πιστεύω) σίγουρα έχουν πιο πολλές προοπτικές από τη φιλολογία για παράδειγμα, στην οποία εισάγονται υπερβολικά πολλά άτομα κάθε χρόνο. Αν επιλέξεις θεωρητική καλύτερες σχολές είναι η νομική ή η ψυχολογία κατά τη γνώμη μου. Αν δε θέλεις θετική/νομική/ψυχολογία αλλά κάτι άλλο (πχ ιστορία) σκέψου ότι στον ελεύθερό σου χρόνο δε σε εμποδίζει κανείς να διαβάζεις όση μα όση ιστορία θέλεις. Θα σου πρότεινα δηλαδή να επιλέξεις θετική κατεύθυνση και από αυτήν διάλεξε όποια σχολή σου αρέσει περισσότερο, αλλά αν την απορρίψεις και διαλέξεις θεωρητική επίλεξε νομική ή ψυχολογία. Μη ξεχνάς πως ένας νομικός όταν έχει τελειώσει τη σχολή του έχει χτίσει βάσεις για να ασχοληθεί με ιστορία για παράδειγμα ή οποιαδήποτε άλλη θεωρητική επιστήμη θέλει (βέβαια όχι σε επίπεδο του ιστορικού, αλλά και πάλι κυρίως αν ειδικευτεί και σε κάποιο συγκεκριμένο επίπεδο μπορεί να τα πάει πολύ καλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Λοιπόν έκατσα και μέτρησα τους εισακτέους, κάθε χρόνο μπαίνουν σε σχολές που σε βγάζουν φιλόλογο 4100 άτομα (μεσω ιστορικων αρχαιολογικών, φιλολογων και φπψ). Μέσα στα 4 επόμενα χρόνια θα έχουμε 16 χιλιάδες νέους φιλόλογους στην Ελλάδα. Ακικο καλό είναι να λες την αλήθεια στα παιδιά ακόμα και αν είναι σκληρή. Τα μαθηματικά δεν λένε ψέμματα.

Γερμανικής φιλολογίας εισακτέτοι 270. Θα βάλουν και επάρκεια μάθησης μόνο όσοι τελείωσαν πανεπιστήμιο και δε θα μείνει κανένας άνεργος από αυτούς. Δεν είναι καν δίκαια η σύγκριση.

Βέβαια οι της γερμανικής φιλολογίας θα κάνουν μόνο γερμανικά, ενώ οι φιλόλογοι μπορούν να κάνουν ιστορία, αρχαία, λατινικά, έκθεση, τις δημιουργικές εργασίες και τα άλλα φιλολογικά χαζομαθήματα στο γυμνάσιο (Ιλιάδα, Οδύσσεια κλπ). Βέβαια εξακολουθούν να είναι πάρα πολλοί αυτοί που βγαίνουν και προφανώς τον γονιό τον συμφέρει να πάρει έναν φιλόλογο και να κάνει πακέτο για το κάθε παιδί του, ή έστω να πάρει κλασικής φιλολογίας για την έκθεση και έναν του ιστορικού-αρχαιολογικού για τα υπόλοιπα (στις πανελλήνιες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Γειά σε όλους σας. Από αύριο θα είμαι μαθήτρια της Β' λυκείου και αντιμετωπίζω εδώ και μήνες ένα τεράστιο πρόβλημα. Το τι κατεύθυνση θα διαλέξω.

Αρχικά να σας πω πως την προηγούμενη χρονιά πήγα σε φροντιστήριο για να κάνω προετοιμασία για την θετική κατεύθυνση με βιολογία . Το είχα αποφασίσει από την Γ' γυμνασίου αλλά κατά τον Ιανουάριο όλα άλλαξαν και από τότε ξεκινά το μαρτύριο μου. Άρχισα να κουράζομαι υπερβολικά από το φροντιστήριο(12 ώρες + 6 ξενογλωσσες), να απογοητευομαι, να γκρινιάζω ότι δεν θέλω να ασχοληθώ με αυτά τα μαθήματα για μια ζωή.

Οπότε το καλοκαίρι ήμουν σχεδόν σίγουρη να πάω θεωρητική και να κινηγησω την αγγλική φιλολογία. Όμως όταν είδα το πρόγραμμα σπουδών απογοητευτικα και δεν μου άρεσε καμία άλλη συγκεκριμένη σχολή σε καμία από τις 3 κατευθύνσεις.

Τώρα πια Σεπτεμβρίος κάθομαι εδώ στο κρεβάτι μου κλαιγοντας εξαιτίας του αγχους μου και του φόβου πως,παρόλο που αγαπώ την βιολογία, θα αποτυχω εξαιτίας των υψηλών βάσεων Και πως θα κουραστω όπως πέρσι με τις πολλές ώρες (13 ώρες + 4 αγγλικά μέχρι τον Δεκέμβριο φέτος).

Έχει βρεθεί κάνεις σε αυτή την κατάσταση φόβου και απελπισίας; Αν ναι, παρακαλώ, με έναν ευγενικό τρόπο να μου δώσει κάποιες συμβουλές, διότι δεν αντέχω άλλο με αυτό το άγχος. Να προσθέσω επίσης ότι είμαι καλή μαθήτρια με υψηλούς βαθμούς αλλά ξέρω ότι στις πανελλαδικές μπορεί άνετα ένας καλός να.μην γράψει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έκανες 12 ώρες φροντιστήριο την εβδομάδα στην Α λυκείου; Άλλαξε φροντιστήριο κορίτσι μου, μην σας ξεγελάνε οι ιδιοκτήτες. Στην Α λυκείου μπορείς να διαβάζεις και μόνη σου, δεν είναι και τόσο δύσκολο!

Εσύ με τι θες να ασχοληθείς; Πέρα από την Αγγλική φιλολογία δεν σου αρέσει κάτι άλλο σε εκείνη την κατεύθυνση; Νομίζω η απάντηση είναι ξεκάθαρη. Θα πας θετική και από εκεί έχεις περισσότερες επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Βέβαια οι της γερμανικής φιλολογίας θα κάνουν μόνο γερμανικά, ενώ οι φιλόλογοι μπορούν να κάνουν ιστορία, αρχαία, λατινικά, έκθεση, τις δημιουργικές εργασίες και τα άλλα φιλολογικά χαζομαθήματα στο γυμνάσιο (Ιλιάδα, Οδύσσεια κλπ). Βέβαια εξακολουθούν να είναι πάρα πολλοί αυτοί που βγαίνουν και προφανώς τον γονιό τον συμφέρει να πάρει έναν φιλόλογο και να κάνει πακέτο για το κάθε παιδί του, ή έστω να πάρει κλασικής φιλολογίας για την έκθεση και έναν του ιστορικού-αρχαιολογικού για τα υπόλοιπα (στις πανελλήνιες).

Και αυτή είναι η μαλακία με τους απόφοιτους φιλολογικών και παρεμφερών σχολών. Όλοι αποκτούν τα δικαιώματα του ενιαίου ΠΕ02 και όλοι έχουν το δικαίωμα να διδάξουν τα ίδια μαθήματα, από έκθεση και αρχαία μέχρι λατινικά και φιλοσοφία. Το πρόβλημα της ανεργίας ίσως αντιμετωπιζόταν κάπως εάν οι απόφοιτοι του κλασικού έκαναν μόνο αρχαία/λατινικά, οι του ιστορικού-αρχαιολογικού μόνο ιστορία/αρχαία/λατινικά, οι του ΦΠΨ μόνο γνωστό Γ' Λυκείου/φιλοσοφία/ΣΕΠ ξέρω 'γω και ούτω καθ'εξής.

Και δε φτάνει αυτό, οι ΠΕ02 μπορούν να αναλάβουν και μαθήματα όπως πολιτική παιδεία, ιστορία κοινωνικών επιστημών και κοινωνιολογία ως δεύτερη ανάθεση. Γιατί; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marlo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Αρχικά σου προτείνω να μην αγχώνεσαι. Η επιλογή κατεύθυνσης είναι μία σοβαρή απόφαση και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες. Θεωρώ ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σκεφτείς πρώτα ποια μαθήματα σου αρέσουν. Όχι όπως διδάσκονται στο σχολείο, αλλά σαν επιστήμες. Είναι πολύ πιθανό να σου αρέσουν μαθήματα που εξετάζονται σε 2 ή παραπάνω πεδία. Μετά ψάξε τον τομέα που θα σου άρεσε να ασχοληθείς πχ θα σου άρεσε να ασχολείσαι με μηχανολογικά, με υπολογιστές, να κάνεις έρευνα για κάτι, σου αρέσουν τα παραϊατρικά, σου αρέσει να διδάσκεις κλπ. Λίγο πολύ φαντάσου πώς περίπου θα ήθελες να είναι η δουλειά σου. Ύστερα σκέψου με ποιον τρόπο μπορείς να φτάσεις σε αυτό το σημείο. Για παράδειγμα, θα σου άρεσε να διδάσκεις αγγλικά σε παιδιά. Για να φτάσεις εκεί πρέπει να πας θεωρητική και να τελειώσεις την αγγλική φιλολογία. Σε αυτό το σημείο πρέπει να ψάξεις το πρόγραμμα σπουδών της σχολής, τα επαγγελματικά δικαιώματα, τις απολαβές, να μιλήσεις με απόφοιτους και ό,τι άλλο θεωρείς απαραίτητο για να σχηματίσεις μία σφαιρική άποψη για αυτό το "σενάριο". Αν το πρόγραμμα σπουδών δεν σου φαίνεται ενδιαφέρον, προσπάθησε να καταλάβεις τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει ακριβώς. Σιγά σιγά, όταν το κάνεις για πολλές σχολές θα μάθεις καλύτερα τον εαυτό σου και τι πραγματικά θες. Αν θες να γίνεις βιολόγος, δεν γίνεται να μην σου αρέσει η χημεία. Αν θες να γίνεις ηλεκτρολόγος δεν γίνεται να μην σου αρέσει ο προγραμματισμός. Πρέπει να σου αρέσουν τα περισσότερα μαθήματα στη σχολή και με τα υπόλοιπα να συμβιβάζεσαι. Δεν έχει νόημα (κατά την άποψή μου) να πας σε μια σχολή που δεν την ευχαριστιέσαι. Όταν έχεις κατασταλάξει σε κάποιες σχολές, δες αν είναι κοντινές (πχ Μαθηματικό - Φυσικό, Νομική-Φιλολογία)(ώστε να επιλέξεις αυτή την κατεύθυνση), σκέψου αν το μονοπάτι που θα ακολουθήσεις επιλέγοντας την κάθε μία σε ευχαριστεί (αν σου αρέσει η βιολογία αλλά σιχαίνεσαι φυσική και χημεία, θα ζοριστείς πολύ περισσότερο στην γ λυκείου), ψάξε τις προοπτικές της κάθε επιλογής και αν συμβαδίζουν τα βήματα της κάθε επιλογής (για τη βιολογία πρέπει να σου αρέσει η φυσική και η χημεία, πρέπει να σου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών του βιολογικού και πρέπει να σου αρέσουν και οι επαγγελματικές προοπτικές που σου εξασφαλίζει ένα τέτοιο πτυχίο). Με τον καιρό πιστεύω ότι θα μάθεις πράγματα γι εσένα που δεν τα ήξερες. Δεν είναι εύκολο ούτε γίνεται από την μία στιγμή στην άλλη. Πάρα πολλά παιδιά στην γ λυκείου απλά διαλέγουν κατεύθυνση και πάνε σε όποια σχολή περάσουν γιατί δεν ξέρουν τι τους αρέσει. Κάτι που θεωρώ πολύ χρήσιμο είναι κάποια τεστ προσωπικότητας και επαγγελματικού προσανατολισμού που υπάρχουν είτε διαδικτυακά (δωρεάν) είτε σε εξειδικευμένα κέντρα επαγγελματικού προσανατολισμού, όπου συζητάς και τα αποτελέσματα. Είναι πιθανό να συνειδητοποιήσεις κάτι για τον εαυτό σου που δεν σου είχε περάσει από το μυαλό ή να μάθεις για κάποια σχολή που δεν ήξερες ότι υπάρχει (για να αποφευχθεί αυτή η περίπτωση βρες έναν κατάλογο με όλες τις σχολές που υπάρχουν στην Ελλάδα και κοίτα τες μία μία). Η συμβουλή μου είναι να μην φορτώνεις τον εαυτό σου με τόσα μαθήματα μετά το σχολείο. 18 ώρες φροντιστήριο είναι πολλές. Κουράζεσαι χωρίς λόγο. Προσπάθησε να τα πηγαίνεις όσο καλύτερα μπορείς στο μάθημα του σχολείου ώστε να μην είναι απαραίτητες όλες αυτές οι ώρες σε φροντιστήριο. Τα αγγλικά ευτυχώς τελειώνουν τον Δεκέμβριο οπότε θα έχεις λίγο παραπάνω ελεύθερο χρόνο. Το να σκέφτεσαι να μην επιλέξεις κάποια σχολή λόγω υψηλής βάσης δεν είναι σωστό γιατί 1) δεν ξέρεις αν θα δώσεις με το υπάρχον σύστημα εισαγωγικές εξετάσεις για την σχολή της επιθυμίας σου, 2)βάση= μόρια τελευταίου εισαχθέντος , το οποίο σημαίνει ότι μπορεί να υπάρχουν τεράστιες αυξομοιώσεις κάθε χρόνο 3)οι επιλογές των υποψηφίων επηρεάζονται πάρα πολύ από την υπάρχουσα οικονομική και κοινωνική κατάσταση (δες την μείωση της βάσης των πολιτικών μηχανικών από το 2009 που ξεκίνησε η κρίση) 4)γιατί να μην μπορείς να περάσεις και εσύ; αν έχεις καλές βάσεις από το γυμνάσιο και α,β λυκείου και δεν έχεις κενά, μπορείς. Και κάτι τελευταίο. Μην απελπίζεσαι και μην φοβάσαι. Υπάρχει κάποιο επάγγελμα που θα σου αρέσει, αρκεί να το ανακαλύψεις. Ξεκουράσου όσο μπορείς αυτή την χρονιά γιατί η επόμενη είναι ζόρικη. Βρες λίγο χρόνο για τον εαυτό σου και κάνε πράγματα που να σε ευχαριστούν. Ακόμα και αν έχεις πολλές ώρες φροντιστήριο, μία βόλτα με φίλους σε ξεκουράζει περισσότερο από όσο φαντάζεσαι. Έχεις άπειρες επιλογές και αν τα βάλεις όλα κάτω και τα δουλέψεις στο μυαλό σου θα βγάλεις άκρη. Και όταν βγάλεις, θα νιώσεις υπέροχα που κάνεις την καλύτερη επιλογή για εσένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ Γιάννη και μαρλο για τις συμβουλές σας. Ναι μου αρέσει η χημεία και η φυσική και τα παραϊατρικα επαγγέλματα. Δυστυχώς, στο τόπο που κατοικω το πιο κοντινό φροντιστήριο είναι 10 λεπτά με το αυτοκίνητο (είναι αυτό που πήγαινα πέρσι). Αν θα αλλάξω φροντιστήριο θα χρειαστώ να πάω σε περιοχές που είναι 20-25 λεπτά από το σπίτι μου με αμάξι(κάτι που δεν γίνεται)

Μαρλο έχεις δίκιο. Σε μια ώρα κιόλας θα πάω να το συζητήσω με κάποιον που έχει πολλές γνώσεις Για όλες τις σχολές.

Και πάλι σας ευχαριστώ

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ Γιάννη και μαρλο για τις συμβουλές σας. Ναι μου αρέσει η χημεία και η φυσική και τα παραϊατρικα επαγγέλματα. Δυστυχώς, στο τόπο που κατοικω το πιο κοντινό φροντιστήριο είναι 10 λεπτά με το αυτοκίνητο (είναι αυτό που πήγαινα πέρσι). Αν θα αλλάξω φροντιστήριο θα χρειαστώ να πάω σε περιοχές που είναι 20-25 λεπτά από το σπίτι μου με αμάξι(κάτι που δεν γίνεται)

Μαρλο έχεις δίκιο. Σε μια ώρα κιόλας θα πάω να το συζητήσω με κάποιον που έχει πολλές γνώσεις Για όλες τις σχολές.

Και πάλι σας ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marlo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Παρακαλούμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Απλά κράτα μικρό καλάθι για αυτούς που "ξέρουν για όλες τις σχολές". Πολλές φορές αυτοί οι σύμβουλοι δεν ξέρουν που παν τα 4. Όταν μιλήσεις μαζί του έλα εδώ και πες μας τι σου είπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Ποπο όταν σου λένε συγκεκριμένη ώρα και κάθεσαι εδώ και 20 λεπτά και περιμένεις μέχρι να βγει η προηγούμενη με ενοχλεί τόσο πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Μίλησα. Μου είπε διαφορα. Πως μέσα στις σχολές μπορείς να ασχοληθείς και με άλλους τομείς και να πάω θετική αν μου αρέσει η βιολογία.

Αλλά να σας πω την αλήθεια δεν έλυσα τίποτα. Πάλι δεν έχω ιδέα για το τι θα κάνω. Πέρασα από το φροντιστήριο και μου είπαν η Β λυκείου είναι 13 ώρες

Πιστεύετε ότι είναι πολλές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Μίλησα. Μου είπε διαφορα. Πως μέσα στις σχολές μπορείς να ασχοληθείς και με άλλους τομείς και να πάω θετική αν μου αρέσει η βιολογία.

Αλλά να σας πω την αλήθεια δεν έλυσα τίποτα. Πάλι δεν έχω ιδέα για το τι θα κάνω. Πέρασα από το φροντιστήριο και μου είπαν η Β λυκείου είναι 13 ώρες

Πιστεύετε ότι είναι πολλές;

Είναι. Μέσα σε αυτές περιλαμβάνονται και μαθήματα όπως Αντιγόνη ή Γεωμετρία, που δεν σου χρειάζονται καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έχω δει πολλά ποστ του στυλ "η Β'/Γ' λυκείου είναι Χ ώρες, μου φαίνονται πολλές, τι να κάνω".
Τι τι να κάνετε; Απλά ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ. Βγαίνει πακέτο μαθημάτων 13 ώρες; Πολύ ωραία, πας και τους λες ότι εγώ θέλω να κάνω τις 6 (π.χ.) από αυτές αλλιώς δεν θα έρθω καθόλου και θα κάνω ιδιαίτερα σε όσα χρειάζεται. Δεν αφήνεις να σε τουμπάρουν και να δεις για πότε γίνεται το "πακέτο" να μην είναι πακέτο...Άλλωστε ο καθηγητής πληρώνεται με την ώρα, όχι με τον μαθητή.

Μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Όχι μου είπε 6 ώρες μαθηματικά 4 φυσική και 3 χημεία στο 1ο τετράμηνο και στο 2ο τετράμηνο θα αυξηθούν. Δηλαδή για αυτούς που θέλουν 3ο πεδίο +1 ώρα βιολογία και για οικονομίκα + 1 ώρα ΑΟΘ.

Μου λέει είναι ίσες ώρες με του σχολείου! Δηλαδή να κάνουμε και 2ο σχολείο το απόγευμα.


Εσείς που περάσατε φέτος σε σχολές, είχατε παράπονο γι'αυτο το θέμα ?

Όχι μου είπε 6 ώρες μαθηματικά 4 φυσική και 3 χημεία στο 1ο τετράμηνο και στο 2ο τετράμηνο θα αυξηθούν. Δηλαδή για αυτούς που θέλουν 3ο πεδίο +1 ώρα βιολογία και για οικονομίκα + 1 ώρα ΑΟΘ.

Μου λέει είναι ίσες ώρες με του σχολείου! Δηλαδή να κάνουμε και 2ο σχολείο το απόγευμα.


Εσείς που περάσατε φέτος σε σχολές, είχατε παράπονο γι'αυτο το θέμα ?

Έχω δει πολλά ποστ του στυλ "η Β'/Γ' λυκείου είναι Χ ώρες, μου φαίνονται πολλές, τι να κάνω".
Τι τι να κάνετε; Απλά ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ. Βγαίνει πακέτο μαθημάτων 13 ώρες; Πολύ ωραία, πας και τους λες ότι εγώ θέλω να κάνω τις 6 (π.χ.) από αυτές αλλιώς δεν θα έρθω καθόλου και θα κάνω ιδιαίτερα σε όσα χρειάζεται. Δεν αφήνεις να σε τουμπάρουν και να δεις για πότε γίνεται το "πακέτο" να μην είναι πακέτο...Άλλωστε ο καθηγητής πληρώνεται με την ώρα, όχι με τον μαθητή.

Μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό.



Έχεις δίκιο. Τους είπα για λιγότερες και μου είπε δεν γίνεται διότι κάτι θα αφήσεις πίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

έτσι ήμουν στα αρχαία οπότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και καθόλου έκθεση απ όσο βλέπω.
Κορίτσι μου, δεν βρίσκεις ιδιαίτερα να ξενοιάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top