Δίδακτρα

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Βρε δεν πας καλα εσυ παιδι μου...
Την ψυχικη οδυνη της γυναικας δεν την συνυπολογίζεις;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Την δική μου ψυχική οδύνη την υπολογίζει κανείς; Ξέρεις πόσες φορές μου ανέβηκε η πίεση στο κεφάλι; Ουκ ολίγες :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δικη σου επιλογη να δωσεις cpe...
Δεν νομιζω να στο επέβαλλε κανεις...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω που κυμαίνονται τα δίδακτρα για γερμανικά. Τώρα ξεκινάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
εγώ προετοιμάζομαι για το Certificate in Advanced English( Cambridge ) και δίνω 25 ευρώ την ώρα(ιδιαίτερα)..... και κάθε βδομάδα κάνω 6 ώρες..... δεν έχω υπολογίσει πόσο πάει το χρόνο! μάλλον πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αθήνα, φοιτητική λέσχη ΟΠΑ, 350 ευρώ σύνολο για Οκτώβριο μέχρι Μάιο για ECPE, άσχετο αν με καταλήψεις, αργίες, γιορτές κλπ δε βγήκε ούτε 4 μήνες. Και με άλλα 15+ άτομα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γαλλικά ιδιαίτερο, Ευρογνώση Λευκωσίας, 2 ώρες την εβδομάδα, 30 ευρώ την ώρα. Δεν είναι πολλά; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Γαλλικά ιδιαίτερο, Ευρογνώση Λευκωσίας, 2 ώρες την εβδομάδα, 30 ευρώ την ώρα. Δεν είναι πολλά; :(

και μένα τόσο μου παίρνει.(η καθηγήτρια μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Φαρμακείο οι τιμές...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Γαλλικά ιδιαίτερο, Ευρογνώση Λευκωσίας, 2 ώρες την εβδομάδα, 30 ευρώ την ώρα. Δεν είναι πολλά; :(


Πάρα πολλά!

Να την προσέχεις την Ευρογνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Και σε ιδιαίτερο κανονικό 30 ευρώ την ώρα θα πλήρωνες. Και θα ερχόταν ο καθηγητής στο σπίτι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marooo

Νεοφερμένος

Η μαρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
φροντιστηριο 4100 ευρω με 9ωρες/βδομ το χειμωνα και 19ωρες/βδομ το καλοκαιρι. . . .
cambridge και michigan proficiency
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
4100 :S Ρε παιδιά μήπως σας κατακλέβουν? Είναι τεράστιο το ποσό και μιλάμε για φροντιστήριο. omg, φρίκαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καθηγητής γέννημα-θρέμμα Βελγίου, άριστος στη δουλειά του, με ξεκούραστο κι ενδιαφέρον συστημα διδασκαλίας, καθηγητής σε δύο απ'τα καλύτερα ιδιωτικά σχολεία της Αθήνας, με 25 χρόνια διδασκαλική εμπειρία και βαθιά γνώση της εκμάθησης των Γαλλικών ως ξένη γλώσσα στην Ελλάδα.
Αμοιβή: 25 ευρώ την ώρα. (Για επίπεδο C1/C2 το τρέχον έτος. Πριν κάποια χρόνια για το επίπεδο Α1 εμένα μου έπαιρνε μόλις 15).

Απο κει και πέρα, όταν ακούω για κάτι 30ευρα για καθηγητές που μόλις βγήκαν απ'τη σχολή τους, που δουλευουν απλώς σε ένα φροντιστηριάκι και διδάσκουν εντελώς τυπικά το μάθημα, ειλικρινά απορώ γιατι υπάρχουν άνθρωποι που πάνε και τους πληρώνουν. Πάνω από 25 ευρω/ώρα για μάθημα ξένης γλώσσας, ιδιαίτερο, είναι υπερβολικά.

Το φροντιστήριο του εκπαιδευτικού ομίλου "Ώθηση", απ'τα καλύτερα της χώρας, για 7 πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, χρεώνει περίπου 600 ευρώ το μήνα. Δηλαδή για ένα πλήρες πρόγραμμα προετοιμασίας (καλοκαιρινό+χειμερινό), περίπου 6000 ευρώ. Ειναι δυνατόν να πληρώνετε 4100 για Proficiency; Σιγά το επίπεδο και το κόστος των υπηρεσιών...Η παγίδα στην οποία πέφτετε ειναι οι ώρες. Εννιά ώρες την εβδομάδα Αγγλικά; Δηλαδή εσύ πρέπει να έχεις Δευτέρα-Πέμπτη δίωρο και Παρασκευή μία ώρα. Σε τι ακριβώς προσφέρει αυτή η εντατικότητα; Από δική μου εμπειρια σου λέω οτι για το Proficiency δεν χρειάζεται να διαθέσεις πάνω από 3 δίωρα την εβδομάδα. Δηλαδή σόρρυ, οταν λες 19 ώρες καλοκαιρινό τι ακριβώς εννοείς; Κάθε μέρα τρίωρο και Κυριακή μία ώρα; Ποιος τρελός κι ανοικονόμητος μπόρεσε να σκεφτεί τέτοιο πρόγραμμα; Το ότι θα πρέπει να διαβάζεις δεν το σκέφτηκε κανένας; Έκανα καλοκαιρινό+χειμερινό Μαθηματικά Κατεύθυνσης 4 ώρες την εβδομάδα, με συνολικό κόστος 5 χιλιάδες ευρώ και έγραψα 20...Μιλάμε για ιδιαίτερο με καθηγητή που διαθέτει 30 χρόνια εμπειρία και μου διέθεσε ο ίδιος όλο το υλικό, χωρίς να χρειαστει να αγοράσω ούτε ένα βοήθημα. Δε μπορώ να καταλάβω από που κι ως που σας ζητάνε τέτοια ποσά για κάτι τόσο απλό όπως ένα B2 στα Γαλλικά ή ένα Proficiency στα Αγγλικά κι ακόμη δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο τα πληρώνετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
μεσα σε ολα αυτα που ανεφερες να βαλουμε και την αντιληπτικη ικανοτητα του μαθητη ,διοτι δεν σημαινει οτι επειδη θα πληρωσεις ενα οποιοδηποτε ποσο χαμηλο ή υψηλο πρεπει να το παρεις σιγουρα ή καιν γραψεις 20 σε ολα τα μαθηματα!
παντως και εγω που εκανα σχεδον σε ολα τα μαθηματα των πανελληνιων γυρω στις 6000 βγηκαν και μα το αποτελεσμα ειμαι πολυ ικανοποιημενος

απο αγγλικα στην ταξη του λοουερ περιπου 120 ευρωδακια,ιδιαιτερο τον μηνα,δεν ειναι πολλα,αλλα δεν μ αρεσουν τα αναθεματισμενα και δεν εδωσαααααααααα:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, μαζί με τα φροντιστήρια και τα άλλα ιδιαιτερα που έκανα σε στατιστική και φυσική, το συνολικό κόστος της Γ' Λυκείου ήταν περίπου 12 χιλιάδες ευρώ. Αλλά έχω και γνωστό που τα έκανε όλα ιδιαίτερα με πανάκριβους καθηγητές και έφτασε σχεδόν τις 20 χιλιάδες. Για μένα υπερβολικό, αλλά όπως βολεύεται ο καθένας. Απλώς με προβληματίζει το γεγονός ότι με 20 χιλιάδες ευρώ και ένα καλό απολυτήριο, εξασφαλίζεις και με το παραπάνω το κόστος ενός τριετούς bachelor's στο Manchester ή στο Aberdeen, ή στο Kent, όταν εδώ τα δίνεις για να μάθεις να υπολογίζεις το πιο απλό ολοκλήρωμα του κόσμου ή να κάνεις μια γελοία εφαρμογή της κλασικής μηχανικής του 1700.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι 5000 ευρώ για προετοιμασία proficiency είναι υπερβολικά πολλά.Τα χρήματα δεν αντικαθιστούν την προσωπική δουλειά,στην οποία βασίζεται η απόκτηση οποιουδήποτε πτυχίου.Οδηγούμαστε χωρίς λόγο στην εκμετάλλευση,ένώ μπορούμε να αναλώσουμε αλλού τα χρήματά μας.:)

Miv,πιστεύω ότι 12000 ευρώ είναι κι αυτά με τη σειρά τους υπεραρκετά.Δίνοντας τα μισά και πολύ λιγότερα θα μπορούσες να είχες πετύχει υψηλή βαθμολογία,όπως το καταφέρνουν και τόσοι άλλοι.Τώρα εάν είχες κενά ή αντιμετώπισες πολλές δυσκολίες στην ύλη δεν το γνωρίζω.Ακόμα όμως και έτσι,μπορούσες να είχες καλύψει τις αδυναμίες με διαφορετικό τρόπο.Στην περίπτωση που στόχευες σε σχολή υψηλή,μου φαίνεται περισσότερο λογικό να διέθετες όσα χρήματα θεωρούσες αναγκαία για να τα καταφέρεις.Αλλά για ακόμη μία φορά,είμαι της άποψης ότι με πολύ λιγότερα χρήματα μπορεί ένας μαθητής να διαπρέψει.

Ούτως ή άλλως αναφέρθηκες εσύ ο ίδιος σε μαθητή που ξόδεψε 20000 ευρώ για Πανελλήνιες,και όπως σημείωσες το ποσό αυτό αντιστοιχεί σε bachelor ορισμένων πανεπιστημίων του εξωτερικού.Οπότε θα μπορούσες κι εσύ,εφόσον είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις 12000 για Πανελλήνιες,να συμπληρώσεις το ποσό αυτό με ένα 40% για να σπουδάσεις στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προσωπικά δεν ήθελα να σπουδάσω το πρωτο πτυχίο στο εξωτερικό. Αυτό που κοιταξα στις Πανελλήνιες ειναι να δουλέψω με τους καλύτερους πιθανούς καθηγητές. Κι αυτή η επιλογή μου κόστισε τόσο, δεν μπορώ να πω ότι ειχα την πολυτέλεια, απο άποψης χρονου, να το ψάξω περισσότερο. Δεν ειχα καμια αδυναμία ή κενό να καλύψω, απλά όταν πρέπει να κάνεις Μαθηματικά 4 ωρες την εβδομάδα και η ώρα χρεώνεται με 35 ή 40 ευρώ, το συνολικό κόστος δε μπορεί να ειναι τόσο χαμηλό όσο λες. Και ειδικά όταν έχεις άλλα 5 μαθήματα. Απ'οσα πληρωσα μπορώ να πω ότι σιγουρα θα μπορούσα να ειχα γλιτώσει 2-3 χιλιαδες ακόμη χωρίς να μειώσω το αποτέλεσμά μου, αλλά ειμαστε άνθρωποι και σφάλλουμε. Δε μπορούσα να το ρισκαρω στη μεση της χρονιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Πάντως κι εμενα πολλά μου ακούγονται παιδια. :hmm:
Βεβαια ο καθενας μπορει να επιλεξει και ξερει καλύτερα για τον εαυτό του, αυτο ειναι αυτονοητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top