Γ' Παγκόσμιος Πόλεμος

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα βγω λίγο off topic, αλλά έχετε σκεφτεί τα θετικά των προηγούμενων παγκοσμίων πολέμων?

Ξέρετε πόσο πίσω θα ήταν η τεχνολογία αν δεν είχε γίνει ο Β ΠΠ?

Ή και πόσο έντονο θα ήταν το πρόβλημα του υπερπληθυσμού?


Καμία εξέλιξη και καμία πρόοδος δεν κοστολογείται με 40 εκατομμύρια θανάτους.
Το πρόβλημα του υπερπληθυσμού είναι ζήτημα κάπως περίεργο. Γιατί το μεγαλύτερο babyboom στην Ιστορία έγινε τις 3 δεκαετίες μετά τον Β' ΠΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Καμία εξέλιξη και καμία πρόοδος δεν κοστολογείται με 40 εκατομμύρια θανάτους.
Το πρόβλημα του υπερπληθυσμού είναι ζήτημα κάπως περίεργο. Γιατί το μεγαλύτερο babyboom στην Ιστορία έγινε τις 3 δεκαετίες μετά τον Β' ΠΠ.

Δεν είπα ότι είναι καλός ο πόλεμος...

Από εκεί και πέρα η εξέλιξη π.χ. των V2 μας οδήγησε στο φεγγάρι, αν δεν είχε γίνει ο Β ΠΠ θα ήμασταν πολύυυυυ πίσω τεχνολογικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
ποτε δεν ξερουμε σε ποια μεριατου ταμπλο θα βρισκομαστε αλλα και ποιοι θα ειναι οι παικτες γιατι υπαρχουν και εκπληξεις

μην ξεχναμε οτι η γερμανια αρχισε και ρους δυο παγκοσμιους πολεμους παρολο που στον δευτερο δεν θα το περιμεναμε αφου ηταν σε δεινή οικονομικη κατασταση λογω της ηττασ της στον πρωτο

ολοι αυτοι οι πολεμοι που γινονται ειναι υποκοινουμενοι απο τους αμερικανους για να πουλησουν οπλα μιασ και η οικονομια της αμερικης δεν στηριζεται μονο στο πετρελαιο αλλα και στο εμποριο (μαυρο και μη) των οπλων

με λιγη γνωση ιστοριας που κατεχω νομιζω οτι αυτοι που τελικα βρισκονται στην μεση της δείνης ειναι τα πούλια και οχι οι παικτες και πιο πολυ τα ουδετερα πούλια

υπαρχουν πιο επικυνδηνα ειδη πολεμου απο τις στρατιωτικες συρραξεις οπως ο βιολογικος πολεμος

ποιος ειπε οτι αυτοι που κυβερνουν τα κρατοι ειναι εφυεις ανθρωποι ;;;;
πρεπει οι εξυπνοι και οι ξυπνοι να το χονεψουν(ουμε) οτι ζουν(ουμε)σε μια κοινωνια απο βλακες και πως στο πολεμο ηθικη δεν υπαρχει παρα μονον παραλογισμος

τελος πιστευω οτι θα γινει 3ος παγκοσμιος πολεμος και η κυρια αιτια θα ειναι για το νερο γιατι σε πολλα κρατοι ηδη υπαρχει τετοιο προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δεν είπα ότι είναι καλός ο πόλεμος...

Από εκεί και πέρα η εξέλιξη π.χ. των V2 μας οδήγησε στο φεγγάρι, αν δεν είχε γίνει ο Β ΠΠ θα ήμασταν πολύυυυυ πίσω τεχνολογικά...


Επίσης αν και είναι κυνική λογική , κατά το Β'Παγκόσμιο έγιναν πολλά πειράματα για φάρμακα. Αλλά είχαν ανθρώπους για πειραματόζωα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Και μην πούμε για τις αναζητήσεις των ΝΑΖΙ, ούτε για αυτά που βρήκαν και τελικά εξαφάνισαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ασχετο, αλλα κανοντας μια συζητηση με τη μητερα μου σημερα για αυτο το θεμα, μου ειπε οτι το 1991 ο μικρομεσαιος Ελληνας ειχε μεγαλυτερη αγοραστικη δυναμη απ' οτι σημερα. Δηλαδη ζουσαμε πιο ανετα απ' οτι σημερα σαν οικογενεια, παρ' ολο που οι γονεις μου ηταν νεοι στις δουλειες τους και κατα συνεπεια ειχαν μικροτερες απολαβες. Με αλλα λογια αντι να προχωραμε, πηγαινουμε προς τα πισω... Και νομιζω οτι το φαινομενο ειναι γενικευμενο και δεν παρουσιαζεται μονο στην Ελλαδα.


Όταν γίνεται τόση μεγάλη παραγωγή και υπάρχουν τόσα προ'ι'όντα .. Δεν μπορούν οι καταναλωτές να ανταποκριθούν στη τόσο μεγάλη αγορά . Κι έτσι τα προ'ι'όντα μένουν στα ράφια , τα εργοστάσια κλείνουν , ο κόσμος μένει στο δρόμο χωρίς δουλειά και η τιμή του πετρελαίου αυξάνεται .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Και μην πούμε για τις αναζητήσεις των ΝΑΖΙ, ούτε για αυτά που βρήκαν και τελικά εξαφάνισαν

Καλά σίγουρα οι γερμανοί είχαν εξελίξει τρελά τις τεχνολογίες και με την λήξη του πολέμου (ως ηττημένοι κατεστρεψαν παρα πολλές για να μην πέσουν στα χέρια των συμμάχων)

Πολλοί λένε για αντιβαρυτικά οχήματα κτλ...

Τεσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Καλά σίγουρα οι γερμανοί είχαν εξελίξει τρελά τις τεχνολογίες και με την λήξη του πολέμου (ως ηττημένοι κατεστρεψαν παρα πολλές για να μην πέσουν στα χέρια των συμμάχων)

Πολλοί λένε για αντιβαρυτικά οχήματα κτλ...

Τεσπα
νομιζω οτι εκτροχιαζομαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
νομιζω οτι εκτροχιαζομαστε

Με 2 ποστς alternative δεν εκτροχιαζομαστε, χαλάρωσε.

Σημείωση: mod την εχεις δει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
ο λιακόπουλος λέει νομίζω για αντιβαρυτικά οχήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ασχετο, αλλα κανοντας μια συζητηση με τη μητερα μου σημερα για αυτο το θεμα, μου ειπε οτι το 1991 ο μικρομεσαιος Ελληνας ειχε μεγαλυτερη αγοραστικη δυναμη απ' οτι σημερα. Δηλαδη ζουσαμε πιο ανετα απ' οτι σημερα σαν οικογενεια, παρ' ολο που οι γονεις μου ηταν νεοι στις δουλειες τους και κατα συνεπεια ειχαν μικροτερες απολαβες. Με αλλα λογια αντι να προχωραμε, πηγαινουμε προς τα πισω... Και νομιζω οτι το φαινομενο ειναι γενικευμενο και δεν παρουσιαζεται μονο στην Ελλαδα.

Ο Έλληνας του 1991 έπερνε ακριβώς τα χρήματα, ίσως και λίγο λιγότερα από αυτά που πέρνει και τώρα! Ποια η διαφορά; Τότε δεν είχαν 500 καταναλωτικά αγαθά, κινητά, τηλεοράσεις που της αλλάζεις σαν τα πουκάμισα, pc κλπ, ακόμα και στα τρόφιμα υπάρχει υπερποικιλία. Αν βάλεις και τις αυξήσεις των τιμών, είμαστε σε πάρα πολύ χάλια κατάσταση. Η αγοραστική δύναμη, εξαρτάται και από το ποσό των καταναλωτικών αγαθών και το πόσο δημοφιλή γίνονται, ένα PC την 10ετία του 90 ήταν πολυτέλεια, τώρα είναι απαραίτητο. Δεν πάμε προς τα πίσω, απλά προχωράμε με πάρα πολύ αργούς ρυθμούς ή είμαστε σε στασιμότητα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και μόνο το γεγονός ότι το 1991 κάθε σπίτι είχε μόνο μία ηλεκτρονική συσκευή, την τηλεόραση, την οποία κρατούσε για καμιά δεκαετία, ενώ τώρα το κάθε ψώνιο έχει κι από μία plasma σε κάθε δωμάτιο, λέει πολλά. Ευθύνεται η ανεργία φυσικά για τη ζοφερή κατάσταση, αλλά βασικότατη αιτία, επίσης, είναι ο υπερκαταναλωτισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ πάντως προτιμώ το PC από την τηλεόραση.

Όσον αφορά τον Γ' ΠΠ, ο Αϊνστάιν είχε πει, αν θυμάμαι καλά: "Δεν ξέρω με τί όπλα θα γίνει ο Γ' Π.Π., αλλά ξέρω πως ο Δ' θα γίνει με πέτρες και σφεντόνες (ή ξύλα και σφεντόνες, δεν ξέρω ακριβώς πώς το είπε, πάντως το πιάσατε το νόημα)".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εγώ πάντως προτιμώ το PC από την τηλεόραση.

Όσον αφορά τον Γ' ΠΠ, ο Αϊνστάιν είχε πει, αν θυμάμαι καλά: "Δεν ξέρω με τί όπλα θα γίνει ο Γ' Π.Π., αλλά ξέρω πως ο Δ' θα γίνει με πέτρες και σφεντόνες (ή ξύλα και σφεντόνες, δεν ξέρω ακριβώς πώς το είπε, πάντως το πιάσατε το νόημα)".


:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Το πετρέλαιο τελειώνει. Άρα οι "μεγάλοι" αναγκάζονται να αναζητήσουν νέες πηγές ενέργειας. Τώρα είναι στην επικαιρότητα η καύση υδρογόνου για την παραγωγή ενέργειας. Όμως αέριο υδρογόνο δεν υπάρχει στη γήινη ατμόσφαιρα (λόγω ταχύτητας διαφυγής...) Άρα πρέπει να διασπάσουμε το Η2Ο για να βρούμε Η2. Εύλογο είναι να γίνει πόλεμος για το νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εντάξει, εμείες θα μείνουμε μακριά απ' αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν είναι ο πλούτος στο μέλλον το νερό, όντως, βλέπω το Λιακόπουλο να βγαίνει αληθινός όταν μιλάει για ελληνική αυτοκρατορία που ξαναγεννιέται. :P
Αλλά εντάξει, υπάρχουν άλλες πηγές ενέργειας πριν από το υδρογόνο. Και τουλάχιστον για τα επόμενα 100 χρόνια είναι επαρκείς. Βέβαια δεν ξέρω πόσο βλάκας είμαι όταν το λέω αυτό, γιατί προφανώς όπως το 1908 δεν φαντάζονταν πόσο θα καταναλώνουμε εμείς σήμερα, έτσι κι ούτε εμείς μπορούμε να φανταστούμε πόσο θα καταναλώνουν το 2108...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
δλδ θα έχω ψοφήσει όταν θα ξαναγεννηθεί η ελληνική αυτοκρατορία? Όχι ρε παιδί μου... :p


Πιστεύω πάντως ότι όσο περνούν τα χρόνια θα γινόμαστε πιο αχόρταγοι και θα θέλουμε όλο και περισσότερη ενέργεια, πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον θα επαληθευτεί η πρόβλεψη στο πρώτο ποστ. Μακάρι να βγει λάθος, αλλά θα πρέπει να έρθουν τα πάνω-κάτω για να γίνει κάτι τέτοιο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αν είναι ο πλούτος στο μέλλον το νερό, όντως, βλέπω το Λιακόπουλο να βγαίνει αληθινός όταν μιλάει για ελληνική αυτοκρατορία που ξαναγεννιέται. :P
Αλλά εντάξει, υπάρχουν άλλες πηγές ενέργειας πριν από το υδρογόνο. Και τουλάχιστον για τα επόμενα 100 χρόνια είναι επαρκείς. Βέβαια δεν ξέρω πόσο βλάκας είμαι όταν το λέω αυτό, γιατί προφανώς όπως το 1908 δεν φαντάζονταν πόσο θα καταναλώνουμε εμείς σήμερα, έτσι κι ούτε εμείς μπορούμε να φανταστούμε πόσο θα καταναλώνουν το 2108...

Είναι επαρκείς για περισσότερο ακόμη. Σε ορισμένες υφαλοκρηπίδες υπάρχουν τεράστιες ποσότητες -ανεκμετάλλευτες- μεθανίου. Ωστόσο, το θέμα δεν είναι για πόσο θα μας φτάσουν, αλλά το πώς επιδρούν στο περιβάλλον. Είτε γίνει Γ' ΠΠ είτε δε γίνει, αν συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε τις ίδιες πηγές ενέργειας, θα κηρύξει η Φύση τον πόλεμο εναντίον μας.

Αλλά, φυσικά, οι μεγάλοι, οι οποίοι ελέγχουν τις σημερινές πηγές ενέργειας από υδρογονάνθρακες και τα πυρηνικά καύσιμα, δε θέλουν να χάσουν αυτή την πηγή εσόδων τους και κάνουν (ή έκαναν, από τώρα και στο εξής ίσως αλλάξουν μερικοί από αυτούς τακτική) το παν για να καθυστερήσουν την είσοδο φιλικότερων προς το περιβάλλον μορφών ενέργειας.

δλδ θα έχω ψοφήσει όταν θα ξαναγεννηθεί η ελληνική αυτοκρατορία? Όχι ρε παιδί μου... :p


Πιστεύω πάντως ότι όσο περνούν τα χρόνια θα γινόμαστε πιο αχόρταγοι και θα θέλουμε όλο και περισσότερη ενέργεια, πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον θα επαληθευτεί η πρόβλεψη στο πρώτο ποστ. Μακάρι να βγει λάθος, αλλά θα πρέπει να έρθουν τα πάνω-κάτω για να γίνει κάτι τέτοιο :(

Το θέμα είναι να χρησιμοποιούμε ενέργεια, αλλά να την παίρνουμε με σωστό τρόπο, όση και να είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Βασικα πλέον με την επάνοδο της Ρωσσίας δεν πρεπει να συζηταμε το αν αλλα το πότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top