Γ' Λυκείου: Τι αλλάζει στη ζωή μου;

faygre0

Νεοφερμένος

Η faygre0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ρε σεις τι γινεται μ αυτη τη τριτη λυκειου, πραγματικα δε τη παλευω... αρρωσταινω και πολυ ευκολαα.......πωσ το βιωνεται εσεισ??/μονο εγω ειμαι/??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
το βιωσα 2 χρονια γτ δν περασα με την 1η...καλο κουραγιο και καλη επιτυχια!
οσο γ' αυτο που λες οτι αρρωσταινεις πολυ ευκολα 1 θα σου πω αρρωστησα την τελευταια μερα των Πανελλαδικων...οποτε παει το τελευταιο μαθημα...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
αγχώθηκα τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Kι εγώ φέτος αρρωσταίνω πολύ εύκολα(και τώρα άρρωστη είμαι).:(
Γενικά,τον τελευταίο καιρό έχω κουραστεί αρκετά.Και πραγματικά αναρωτιέμαι αν αξίζει η όλη προσπάθεια.Νιώθω εξουθενωμένη και κυρίως μπερδεμένη για το τι θέλω και τι όχι και πολλές φορές σκέφτομαι να τα παρατήσω.Κι εκείνο που μ' εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι μέχρι το Νοέμβρη ήμουν μια χαρά ψυχολογικά,χωρίς άγχος και λοιπές υστερίες...
Υ.Γ:Κι αυτή η αντίστροφη μέτρηση είναι εξαιρετικά αγχωτική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάτι γίνεται με την αντίστροφη μέτρηση.Είχα μείνει στο 118 και τώρα λέει 3732.Να αυτοκτονήσω λέμε.:PΣαν το μπεμπάκι στην εικόνα μου θα με κάνετε.Φτιάξτε το σας παρακαλώ.Καρδιακιά θα με καταντήσετε. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
ναι ειναι πολυ χαλια η αντιστροφη μετρηση. με αγχωνει παρα πολυ, ενω τους προηγουμενους μηνες ημουν πολυ ηρεμη. και εγω φετος αρρωσταινω πολυ συχνα. για δυο τρεις μηνες περιπου αρρωσταινα καθε 20 ημερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Προσωπικά έχω κατααγχωθεί.
Τώρα που συνειδητοποίησα ότι μένουν μόλις τέσσερις μήνες, που θα περάσουν τό ίδιο γρηγορα με τους προηγούμενους.:( Μέχρι και Δεκέμβριο, το αντιμετώπιζα πολύ χαλαρά.
Από τη μια χαίρομαι που τελειώνω το σχολείο, αλλά μόλις σκέφτομαι τη μέρα που θα δώσω, τρέμουν τα πόδια μου.
Είμαι απίστευτα κουρασμένη. Μελετάω αρκετές ώρες, μέχρι αργά, γιατί δεν προλαβαίνω, ειδικά τώρα με τα διαγωνίσματα, και το επόμενο πρωί είμαι συνέχεια με πονοκέφαλο.
Δεν αντέχω άλλο. Τα 'χω παίξει. :'(Θέλω ύπνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μετά τα Χριστούγεννα υπάρχει συνήθως μια "κοιλιά" στην απόδοση των περισσότερων. Είναι οι μέρες που συνειδητοποιείς ότι από τη μία οι εξετάσεις είναι κοντά και δεν προλαβαίνεις, και από την άλλη μακριά και δεν αντέχεις άλλο. Ψυχραιμία και μεθοδικότητα θέλει. Είναι νωρίς ακόμη να αγχώνεστε.
Επίσης να κοιτάζετε τη διατροφή σας και αν γίνεται έστω και λίγο να γυμνάζεστε. Θα σας κρατά πιο ακμαίους και θα ξεδίνετε. Και υπομονή. Που να δείτε μετά τι σας περιμένει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
για να τα λες κατι θα ξερεις. με ενθαρρυνες λιγο. σε ευχαριστω πολυ!
-----------------------------------------
Μετά τα Χριστούγεννα υπάρχει συνήθως μια "κοιλιά" στην απόδοση των περισσότερων. Είναι οι μέρες που συνειδητοποιείς ότι από τη μία οι εξετάσεις είναι κοντά και δεν προλαβαίνεις, και από την άλλη μακριά και δεν αντέχεις άλλο. Ψυχραιμία και μεθοδικότητα θέλει. Είναι νωρίς ακόμη να αγχώνεστε.
Επίσης να κοιτάζετε τη διατροφή σας και αν γίνεται έστω και λίγο να γυμνάζεστε. Θα σας κρατά πιο ακμαίους και θα ξεδίνετε. Και υπομονή. Που να δείτε μετά τι σας περιμένει :P
για να τα λες κατι θα ξερεις. με ενθαρρυνες λιγο. σε ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Αααααααααχχχ και Βαχχχχχχχχχχ ειμαστε ολοι νοιμιζω :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Mα γιατί τόσο άγχος;Εγώ διάβαζα κάτι ώρες χημεία και έφτιαξε η διάθεσή μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
βλέπω πόσα πράγματα έχω να κάνω και αγχώνομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι.Πότε γίνονται πιεστικά τα πράγματα?:P


Ναι ρωτήσω εγώ κάτι?Να ρωτήσω εγώ κάτι?Νια νια νια
Ήθελες να μάθεις πότε γίνονται πιεστικά.Τώρα που έγιναν τι κατάλαβες.
Στα διάλα πια.:D
Ντε κενωνία μου μέσα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εγώ πάντως είμαι ελάχιστα αγχωμένος, προς το παρόν τουλάχιστον. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Προσωπικά έχω κατααγχωθεί.
Τώρα που συνειδητοποίησα ότι μένουν μόλις τέσσερις μήνες, που θα περάσουν τό ίδιο γρηγορα με τους προηγούμενους.:( Μέχρι και Δεκέμβριο, το αντιμετώπιζα πολύ χαλαρά.
Από τη μια χαίρομαι που τελειώνω το σχολείο, αλλά μόλις σκέφτομαι τη μέρα που θα δώσω, τρέμουν τα πόδια μου.
Είμαι απίστευτα κουρασμένη. Μελετάω αρκετές ώρες, μέχρι αργά, γιατί δεν προλαβαίνω, ειδικά τώρα με τα διαγωνίσματα, και το επόμενο πρωί είμαι συνέχεια με πονοκέφαλο.
Δεν αντέχω άλλο. Τα 'χω παίξει. :'(Θέλω ύπνο.
Εγώ θα χαιρόμουν που θα τελείωνα και ας βρισκόμουν και στη Σάμο μετά:D
Mα γιατί τόσο άγχος;Εγώ διάβαζα κάτι ώρες χημεία και έφτιαξε η διάθεσή μου.:P
Υοu are a mazoch...:D
Εγώ πάντως είμαι ελάχιστα αγχωμένος, προς το παρόν τουλάχιστον. :p
Καλά κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forakos

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Παιδιά ξέρω προσωπικά άτομο που εβγαλε στο 3ο πεδιο 19.803 μόρια και ήταν ΚΑΘΕ Σάββατο έξω το βραδυ μεχρι πρωινές ώρες και μια φορά την εβδομάδα για καφέ..Δηλαδή,τι να πω;;;;;; Και την ύλη της την είχε βγαλει μετα την πενθήμερη...Δηλαδη αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GStef

Νεοφερμένος

Ο GStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παιδιά ξέρω προσωπικά άτομο που εβγαλε στο 3ο πεδιο 19.803 μόρια και ήταν ΚΑΘΕ Σάββατο έξω το βραδυ μεχρι πρωινές ώρες και μια φορά την εβδομάδα για καφέ..Δηλαδή,τι να πω;;;;;; Και την ύλη της την είχε βγαλει μετα την πενθήμερη...Δηλαδη αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον;;;;;;

Ρε σεις είναι γενικά αυτό η πολιτική τρόμου που προσπαθούν να περάσουν. Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά απ'όσο τα παρουσιάζουν, και τα θέματα που πεύτουν σχεδόν ποτε δεν είναι πιο δύσκολα από όσα έχουμε κάνει όλη τη χρονιά. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια μεθοδική προετοιμασία και πάνω απ'όλα ψυχραιμία και καθαρό μυαλό.

Το παλικάρι που αναφέρεις προφανώς έκανε όσο διάβασμα θεωρούσε απαραίτητο και από κει και πέρα ήταν εντάξει με τον εαυτό τουκαι περνούσε καλά. Στο κάτω κάτω, το διάβασμα πλέον είναι προσωπική υπόθεση, δεν υπάρχουν στάνταρντ ωράρια διαβάσματος. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι ανάγκη τον ίδιο χρόνο μελέτης προκειμένου να αποδώσουν.

So, chill out! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
αχ μια χρονια ειναι τωρα υπομονη και οι εξοδοι με μετρο αλλωστε ειναι λιγοι μηνες.Μ'αρεσει που το λεω θαρρεις και ειναι κατι ευκολο θαρρεις και δεν το περναω αλλα τελοσπαντων λιγοι μηνες ειναι παιδια της γ΄ λυκειου ..... ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗΗ.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
καλώς ή κακώς οι Πανελλήνιες είναι γεγονός και συμβαίνουν σε 2 μήνες. επίσης πιστεύω ότι είναι η πιο περίεργη μετάβαση στη ζωή μας. από την μία φεύγουμε πρς το πανεπιστήμιο όπου εκεί θα ζήσουμε την ζώη μας πραγματικά και δεν εννοώ μόνο διασκέδαση και τα λοιπά αλλά και το όλο κομμάτι της ενηλικίωσης και του να είσαι μόνος και από την άλλη το άγχος για τις εξετάσεις και την εισαγωγή μας. εν τω μεταξύ από ότι κατάλαβα φέτος το άγχος δεν είναι για όλους το ίδιο αλλά δεν διαφέρει και πολύ. υπάρχουν εντελώς αναίσθητοι που θα έρθουν στη μέση του μαιου και θα δώσουν χαλαρά εξετάσεις κι ότι βρέξει ας κατεβάσει και μετά όλοι οι άλλοι που αγχωνόμαστε για το αν θα πιάσουμε την σχολή μας ασχέτως του πόσο υψηλή είναι η βαθμολογία - με δεδομένο ότι η επιλογή μας είναι λογική και δεν αεροβατούμε - . άποψη μου είναι ότι πρέπει κάποιος να διαβάσει τόσο ώστε η συνείδησή του να είναι καθαρή και να πάει στις εξετάσεις ξέροντας ότι προσπάθησε και μετά...βλέπουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Τωρα τελευταια διαβαζω συνεχεια στο forum φρασεις του στυλ: <<η χειροτερη χρονια της ζωης σας>>, <<θα ξεχασετε τι ειναι υπνος>>, <<ολη τη μερα θα τρεχετε>>, κτλ. Για ολες αυτες τις μπουρδες ενα εχω να πω: ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ.
Το λεω αυτο επειδη εδωσα το 2009 πανελλαδικες και εβγαλα 19.290+ μορια, και ειλικρινα το λεω οτι μετα τις 11 το βραδυ ουδεποτε ανοιξα βιβλιο. Αντιθετως εβλεπα μια συμμαθητρια μου, ξεσκιζοταν, διαβαζε μεχρι τις 3 το βραδυ (τουλαχιστον ετσι ελεγε), επινε συνεχεια καφεδες για να αντεχει, ηταν μεσα στο αγχος, και απο εκει που ειχε στοχο να βγαλει 19.500+ μορια και να περασει στρατιωτικη ιατρικη, εβγαλε με το ζορι 18.600.
(οχι δεν ειναι πολλα:
1) επειδη εβγαλε 1000 λιγοτερα σχεδον απο οσα περιμενε
2) επειδη σε τετοιας πανευκολιας θεματα ο καλα ετοιμασμενος μαθητης δεν επεφτε κατω απο 19.100)).
Αυτο βεβαια της συνεβη επειδη:
1) Αν δεν κοιμαστε, δεν μπορειτε να ξεκουραστειτε.
2) Αν δεν μπορειτε να ξεκουραστειτε δεν μπορειτε να διαβασετε (αποδοτικα).
Οποτε κλειστε καθε μερα ενα 8αωρο υπνο (βραδυ και μεσημερι).
Επισης, κανονιστε τα φροντιστηρια στις 7-10 ωστε να ξεκουραστε (φαγητο, υπνος) στις 2-3 (ή ακομα και 2-4, ποτε μην διστασετε να κοιμηθειτε αν νιωθετε οτι το εχετε αναγκη), και αν ειναι δυνατον κανονιστε τα σπιτι σας, ωστε να μην τρεχετε.
Οσο για το αγχος, προσπαθηστε να σκεφτεστε οτι απλα δινεται εξετασεις, και οχι <<παιζεται το μελλον μου>>. Οταν βλεπετε οτι καποιος ειναι αγχωμενος και λεει φρασεις του τυπου <<δεν θα γραψουμε>> κτλ, αποφευγεται να βρισκεστε μαζι του.
Επισης, το Σαββατο και την Κυριακη βραδυ (δηλ μετα τις 8) καλο ειναι να σταματησετε το διαβασμα και να ασχοληθειτε με αλλες εξωσχολικες δραστηριοτητες (υπολογιστες, καφε, τηλεοραση, αθληματα κτλ).
Λοιπον, υποψηφιοι μην ακουτε μπουρδολογιες και καντε τη δουλεια σας.
Για την ιστορία ο archidemetres περασε στην δεύτερη επιλογή του ( του μηχανογραφικού του) ενώ η κοπέλα στην πρώτη.:P
(πως τα φέρνει η ζωή :D..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top