Γ' Λυκείου: Τι αλλάζει στη ζωή μου;

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Αμα θες ολα τα συνδυαζεις... Και διαβασμα,και εξοδο,και αισθημα,και ξεκουραση... Απλα μην ελπιζεις οτι θα εισαι οπως στην β λυκειου.Οχι κατι το τραγικο,απλα και μονο η ιδεα των πανελληνιων θα σε στρωνει λιγο παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikas Spyros

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φέτος εγώ δεν στερήθηκα τίποτα απολύτως.. Και βόλτες (συχνές μπορώ να πω) και συναυλία με το συγκρότημα και φυσικά το αμόρε.. Διάβασα ικανοποιητικά αρκετά και τώρα απλά περιμένω από τον εαυτό μου να γράψει όπως έγραφε στα τεστ προσομοίωσης όλη την χρονιά, δηλαδή άριστα, ώστε να μπω ιατρική.. Περιμένω το καλοκαιράκι πως και πως.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Ναι ρε παιδες,απλα χρειαζεται προγραμμα!!! Δηλαδη τι περιμενεις,οτι θα πας γ λυκειου και θα σταματησει η ζωη σου??? Η οτι θα ξυπνας,θα πας σχολειο,θα πας φροντιστηριο,θα διαβαζεις,θα κοιμασαι και ξανα απο την αρχη?? Ολα ενα προγραμμα χρειαζονται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrysa32485

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εγώ τελειώνοντας τη Γ Λυκείου Μπορώ να σας πω ότι και γω και οι περισσότεροι φίλοι μου άντε να μείναμε μέσα 5 Σαββατοκύριακα όλη τη χρονιά. Την εκτόνωση την έχει ανάγκη ο οργανισμός σου, αλλιώς χαζεύεις και τα παίζεις πριν καν έρθουν τα Χριστούγεννα. Επίσης το πόσες ώρες διαβάζει κανείς τη μέρα είναι κάτι που προσαρμόζεται στο στυλ του καθενός. Δεν υπάρχει χρυσή συνταγή, αρκεί να μην αφήνεις κενά γιατί δεν υπάρχει χρόνος να καλυφθούν.
Εγώ πάντως όλη τη χρονιά περίμενα πως κάποια στιγμή θα αγχωθώ. Τελικά αυτή η στιγμή δεν ήρθε με εξαίρεση την ώρα αναμονής για να γράψω τα δύο πρώτα μαθήματα στις πανελλήνιες. Οπότε μην τρελαίνεστε γιατι κυκλοφορούν πολλοί μύθοι. πρόγραμμα όπως είπαν και οι προηγούμενοι!
Α, και να πάτε πενθήμερη!
Καλή δύναμη!
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos_sp

Νεοφερμένος

Ο nikos_sp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 114 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
το καλό με την 3 λυκείου είναι ότι δεν αγχώνεσε για τα διαγωνίσματα που γράφεις πχ στα τετράμηνα κτλ, τα οποία δηθεν θα σου καθορίσουν το βαθμό, προσωπικά σε μερικά μαθήματα πχ γενικής όπως κοινωνιολογία έγραφα 10 και περνα 20. Αυτό βέβαια εξαρτάται από τον καθηγητή, μερικοί μας λένε να μη διαβάζουμε πολύ τα της γενικής, μερικοί μας πρήζουν τα παπάρια να διαβάσουμε για να γίνουμε δήθεν καλύτεροι άνθρωποι. Παρόλα αυτά τον βαθμό τον βάζουνε όλοι ασχέτως τι θα γράψεις, εγώ προσωπικά διαβάζωντας μονο τα της κατεύθυνσης, ΚΑΘΟΛΟΥ τα της γενικής είχα βγάλει στο πρώτο 19.3 αν θυμάμαι καλά, πάντως ήταν πάνω από 19. Όχι πως έχει σημασία, απλά δεν αξίζει να αρχίσουν να αγχώνονται τα παιδιά από νωρίς. Θέλει καθαρό μυαλό στην αρχή για να θέσεις γερές βάσεις, γιατί 2-3 μήνες πρίν τις εξετάσεις έρχονται τα δύσκολα. Προσωπικά όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, δεν αγχώθηκα ποτέ, εκτός από την αναμονή για τα θέματα όπου με πιάνει συνήθως πανικός, αλλά το καλό με μένα είναι πως με το που τα παίρνω, νιώθω σαν ένα κύμα άγχους να φεύγει από μέσα μου μιας και σκέφτομαι "Ωράια, είμαι εγώ και το γραπτό, γάμα το άγχος, ότι γράψω γράψω", πολλά παιδιά την πάτησαν με το άγχος ενώ έγραφαν, είναι κρίμα πιστεύω να γίνει κάτι τέτοιο γιατί έτσι πάνε όλες οι προσπάθειές χαμένες.

τέλος πάντων για να μη τα πολυλογώ, ΜΗΝ έχετε άγχος, όλα θα πάνε καλά αρκεί να το θέλετε, συστηματικό διάβασμα όπωσδήποτε, ΑΠΟ έξω τα μαθήματα όπως αοδε, ιστορία, από την αρχή γιατί εγώ έκανα το λάθος να μη τα μαθαίνω από την αρχή από έξω μιας και δε μας είχε προετοιμάσει κανείς για αυτό, με αποτέλεσμα μετά τον γενάρη να κάθομαι να πήζω όλη μέρα χωρίς να βγαίνω έξω για να μάθω από έξω όλο το βιβλίο. Για αυτό μη κάνετε το λάθος να αφήσετε ότιδήποτε για το τέλος, γιατί πραγματικά η κούραση που θα περάσετε αν το κάνετε αυτό μετά, μπορεί να σας φέρει σε απόγνωση, όχι και ότι καλύτερο.

καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ πάντως έβγαινα κάθε Σάββατο, μέχρι το τελευταίο πριν αρχίσουν οι Πανελλήνιες.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Εγώ πάντως έβγαινα κάθε Σάββατο, μέχρι το τελευταίο πριν αρχίσουν οι Πανελλήνιες.:D

Επίσης! Λες και θα διάβαζα Σάββατο βράδυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niwerio

Νεοφερμένος

Η Niwerio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
αρα αυτη τη στιγμη ειμαστε στην πιο δυσκολη κατασταση!!:) τελειωσαμε προτελευταιο μαθημα κ μενουν τα λατινικα κ τελος!!!!

πραγματι το πιο σημαντικο ειναι να εχεις προγραμμα..κ να διασκεδαζεις κ να διαβαζεις!!ενας χρονος ειναι..σιγα!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestisps

Νεοφερμένος

Ο Ορέστης Ψωμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ πάντως έβγαινα κάθε Σάββατο, μέχρι το τελευταίο πριν αρχίσουν οι Πανελλήνιες.:D

Επίσης! Λες και θα διάβαζα Σάββατο βράδυ:)


+1 , και έβγαλα και καλούς βαθμόυς.

Απομυθοποιήστε τις μαμη-μενες πανελλήνιες , όσο είστε ψύχραιμοι και διαβάζετε με όρεξη μπορείτε να τα καταφέρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτός ο ένας χρόνος περνάει γρήγορα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leniw!!

Νεοφερμένος

Η leniw!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αυτός ο ένας χρόνος περνάει γρήγορα?:P

Περναει παρα πολυ γρηγορα!!μπορει στην αρχη να σου φαινεται βουνο αλλα θα δεις!!!το καλοκαιρι θα διαβαζεις αλλα και θα βγαινεις και θα περασει γρηγορα!!!αο τον σεπτεμβρη και μετα θα δεις οτι τα πραγματα ζοριζουν γιατι θα χεις σχολειο και φροντιστηρια και τα ζορια θα τα δεις γυρω στον οκτωβρη με νοεμβρη που θα χεις τα διαγωνισματα τοθ σχολειου αλλα οταν θα ρθουν τα χριστουγεννα δεν θα πιστευεις οτι ηρθαν!!θα σκεφτεσαι πως σαν εχτες ηταν που περασες την πορτα του σχολειου!!!μετα θα εχεις ενα αγχος με την υλη αλλα θα περασει κι αυτο ρηγορα!!!καταλαβαινω πως νοιωθεις αλλα πιστεψε με ο χρονος περναει παρα πολυ γρηγορα αλλα μην σκεφτεσαι ποτε και ποτε θα περασει γιατι αγχωνεσαι και αποσπαται η προσοχη σου!!!δωσε το απαιτουμενο διαβασμα γιατι μονο εσυ ξερεις ποσο χρειαζεται και κανενας γονιος ή καθηγητης και ζησε το!!!!ειναι και αυτο αλλη μια εμπειρια!!
και κατι τελευταιο: μπορει να σκεφτεστε πως μια αποτυχια στις πανελληνιες σηματοδοτει το ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...........πιστεψτε με ομως δεν ειναι!!!ειναι αλλ μια εμπειρια και πανω απο ολα φροντιστε να ειστε καλα και υγιεις!!πανω απ'ολα αυτο!!κι αν δεν περασετε φετος θα περασετε του χρονου και αν δεν θελετε να ξαναδωσετε υπαρχουν χιλιες λυσεις(ιεκ,εξωτερικο, ιδιωτικες,και πολλες αλλες)δεν καταξιωνει τον ανθρωπο η εσαγωγηστις πανελληνιες αλλα το ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟς ΕΙΝΑΙ!!!κοιταξτε την υγεια σας και τον εαυτο σας!!!!ενας φιλος μου σκοτωθηκε πριν να δωσει,και ενους αλλου πεθανε η μητερα του λετε να νοιαζεται για το τι θα γραψει!!!!σκεφτειτε το καλα και προπαντως μην ξεχνατε να ΖΕΙΤΕ!!!!!!!!@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Αυτός ο ένας χρόνος περνάει γρήγορα?:P

Εμενα ολοι αυτο μου λενε, και ελπιζω να το καταλαβω κι εγω :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
πολύ γρήγορα, γιατί ουσιαστικά κατά βάθος δε θες να ρθουν οι πανελλήνιες, με άλλα λόγια δε θες να περνάνε οι μέρες γρήγορα και όταν το θες αυτό γίνεται το αντίθετο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Παιδιά άκουσα όλα αυτά που είπατε εδώ αλλά δεν μπορώ να πω οτι με παρηγόρησαν. Οκ ρε παιδί μου δεν τελειώνει η ζωή εδώ και ξεχνιέσαι στην διάρκεια του χρόνου και κάποιες στιγμές είσαι λιγότερο αγχωμένος και άλλες περισσότερο. Όμως φέτος έβγαλα 17 και στις εξετάσεις σε πράγματα που ήξερα (πρώτη χρονιά) δεν απέδωσα. Θέλω να περάσω ΣΤΥΑ που δεν έχει τρελούς βαθμούς αλλά το έχω πάρει με φόβο και βιάζομαι να ξεκινήσουν τα φροντιστήρια ώστε να αποδείξω στο εαυτό μου οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά(?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
αρωστια =τραγικο φαινομενα .τριτη λυκειου =απλοσ μια δυσκολη χρονια. σκεψου οτι αφου την παλεψαν τοσοι θα την παλεψεισ και εσυ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ειναι δυσκολη χρονια,αλλα υπομινη και επιμονη θελει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Παιδιά άκουσα όλα αυτά που είπατε εδώ αλλά δεν μπορώ να πω οτι με παρηγόρησαν. Οκ ρε παιδί μου δεν τελειώνει η ζωή εδώ και ξεχνιέσαι στην διάρκεια του χρόνου και κάποιες στιγμές είσαι λιγότερο αγχωμένος και άλλες περισσότερο. Όμως φέτος έβγαλα 17 και στις εξετάσεις σε πράγματα που ήξερα (πρώτη χρονιά) δεν απέδωσα. Θέλω να περάσω ΣΤΥΑ που δεν έχει τρελούς βαθμούς αλλά το έχω πάρει με φόβο και βιάζομαι να ξεκινήσουν τα φροντιστήρια ώστε να αποδείξω στο εαυτό μου οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά(?)
δεν είναι καθόλου τραγικά,

τα μαθήματα βγαίνουν με κανονικό διάβασμα όλη τη χρονιά,

γενικά αν διαβάζεις από την αρχή της χρονιάς με πάθος και όρεξη, χωρίς να αφήνεις κενά, και νιώθεις αυτά που διαβάζεις, το 18 το χεις απλά σίγουρο.

εγώ πχ, διάβαζα 3-4 ώρες κάθε μέρα ΜΟΝΟ κατεύθυνση ( γούσταρα πολύ το γράψιμο που ριχνα στα μαθήματα της γενικής :P )

στο τέλος, όταν έκανα τις επαναλήψεις, όχι μόνο κουρασμένος δεν ήμουν, αλλά τα 15 ωρα που ριχνα τα ευχαριστιόμουν κι όλας :P ( εκτός από τις ώρες που ριχνα στον αοδέ :down::s:sick::mad: )

τέσπα, μην αγχώνεστε srsly, η 3 λυκείου δεν είναι και τόσο τραγική, μια απλή τάξη είναι όπως όλες οι άλλες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annapav.kal

Νεοφερμένος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
το παν θεωρω πως ειναι να διαβαζεις αυτα που πρεπει στην ωρα τους και να μην τα αφηνεις για...αργοτερα.αν κανεις αυτο δε θα πελαγωνεις και θα μαθαινεις και καλυτερα τα μαθηματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
το παν θεωρω πως ειναι να διαβαζεις αυτα που πρεπει στην ωρα τους και να μην τα αφηνεις για...αργοτερα.αν κανεις αυτο δε θα πελαγωνεις και θα μαθαινεις και καλυτερα τα μαθηματα..
Συμφωνώ... Αν διάβαζες όλα τα χρόνια, δε θα αλλάξει τίποτα τόσο σημαντικό. Φυσικά δε θα έχεις τόσο ελεύθερο χρόνο (εγώ δεν είχα καθόλου), αλλά...μια χρονιά είναι, θα περάσει! Καλή επιτυχία!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dafnousaki

Νεοφερμένος

Ο dafnousaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Συμπερασματα απο καποιον ποθ μολις τελειωσε και εβγαλε 16,3:
1)Οι Παννεληνιες ειναι θεμα ψυχολογιας και οποιος θελει μπορω να του δωσω παραδειγματα
2)Το καλοκαιρι περναει χαλαρα μεχρι τον Δεκεμβρη δεν ειχα τοση πιεση απο εκει και περα αρχισε το παλουκι μετα τον Απριλη επαθα ανοσια απο το διαβασμα
3)Βγαινετε για βολτες ξυπνατε νωρισς τις Κυριακες και διαβαζετε
Πανω απο ολα ψυχραιμια αυτοπεποιθηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top