Γνώμες για το πιστοποιητικό Αγγλικών NOCN (National Open College Network)

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Για το TOEIC που λες, φίλε Hacker13, χωρίς παρεξήγηση, αλλά το Β1 δεν είναι να το παινεύεσαι... Αυτό σημαίνει ότι τα πήγες εξαιρετικά χάλια στη διαβαθμισμένη εξέταση και έλαβες την κατώτερη πιστοποίηση που μπορεί να χορηγηθεί. Συνήθως το TOEIC το δίνουν άτομα που δεν θέλουν να πληρώσουν συγκεκριμένη εξέταση (π.χ. Β2) και δίνουν τα χρήματα με την ελπίδα να έχουν υψηλότερο σκορ και να λάβουν τελικά το Γ1, ενώ στην χειρότερη περίπτωση παίρνουν Β1, όπως εσύ.

Καταρχήν το TOEIC υπήρχε από παλιά.Δεν δημιουργήθηκε μετά το 2011.

Από το 2014 ξεκίνησε να αναγνωρίζεται το NOCN.

Τώρα για το TOEIC που λές είχα δώσει το 2010 και είχα score 300......οπότε το Β1 δεν είναι το χειρότερο που παίρνεις...με Score 300 δεν παίρνεις τίποτα.

Αργότερα έκανα φροντιστήριο 6 μήνες αν θυμάμαι καλά σε ηλικία 27 ετών (ενώ σε ηλικία 14 ετών είχα κάνει τελευταία φορά) και πέτυχα το B1 και Score 500....φυσικά και το παινεύομαι...από Score 300 βελτιώθηκα και έπιασα Score 500...επίσης αν δεν είχα βαρηκοϊα και μάλιστα μεγάλη (δεν επικοινωνώ με νοηματική βέβαια) θα είχα το Lower ήδη.

Δές εδώ https://www.hau.gr/?i=examinations.el.who-recognizes-the-toeic Θές τουλάχιστον Score 405 για B1 στο TOEIC οπότε να μην λέμε ότι θέλουμε.Δεν πιάνουν οι άσχετοι Score 405.

στην χειρότερη περίπτωση παίρνουν Β1, όπως εσύ.

Ακυρο τελείως......το 2010 έδωσα για TOEIC και πήρα Score 300. Β1 είχα ; Το Β1 το πήρα το 2012 με Score 500.To Score 500 σε καμία περίπτωση δεν είναι εξαιρετικά χάλια.

Εγώ που λές φέτος θα πάρω B2 μέσα από το NOCN και θα είμαι ευχαριστημένος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Καταρχήν το TOEIC υπήρχε από παλιά.Δεν δημιουργήθηκε μετά το 2011.

Από το 2014 ξεκίνησε να αναγνωρίζεται το NOCN.

Τώρα για το TOEIC που λές είχα δώσει το 2010 και είχα score 300......οπότε το Β1 δεν είναι το χειρότερο που παίρνεις...με Score 300 δεν παίρνεις τίποτα.

Αργότερα έκανα φροντιστήριο 6 μήνες αν θυμάμαι καλά σε ηλικία 27 ετών (ενώ σε ηλικία 14 ετών είχα κάνει τελευταία φορά) και πέτυχα το B1 και Score 500....φυσικά και το παινεύομαι...από Score 300 βελτιώθηκα και έπιασα Score 500...επίσης αν δεν είχα βαρηκοϊα και μάλιστα μεγάλη (δεν επικοινωνώ με νοηματική βέβαια) θα είχα το Lower ήδη.

Δές εδώ https://www.hau.gr/?i=examinations.el.who-recognizes-the-toeic Θές τουλάχιστον Score 405 για B1 στο TOEIC οπότε να μην λέμε ότι θέλουμε.Δεν πιάνουν οι άσχετοι Score 405.



Ακυρο τελείως......το 2010 έδωσα για TOEIC και πήρα Score 300. Β1 είχα ; Το Β1 το πήρα το 2012 με Score 500.To Score 500 σε καμία περίπτωση δεν είναι εξαιρετικά χάλια.

Εγώ που λές φέτος θα πάρω B2 μέσα από το NOCN και θα είμαι ευχαριστημένος.
Δεν είπα ότι το TOEIC δεν αναγνωριζόταν, είπα ότι αυτό μαζί με άλλα πιστοποιητικά που αναγνωρίζονταν άρχισαν να ξεπροβάλλουν. Αυτό οφείλεται σε πολλούς παράγοντες: 1. Στην κρίση, που οδήγησε τους πολίτες να σκέφτονται πιο έντονα μία θέση στο δημόσιο, 2. Στην μεγαλύτερη ευκολία απόκτησης των εν λόγω πιστοποιητικών, 3. Στην αλλαγή πλεύσης των φροντιστηρίων, τα οποία είδαν την πελατεία τους να πέφτει, οπότε άρχισαν να βρίσκουν άλλους τρόπους προσέγγισης μαθητών-πελατών.

Όλα αυτά που λέω, τα αναφέρεις κι εσύ ο ίδιος ("έκανα φροντιστήριο μόνο 6 μήνες και πήρα TOEIC"). Ούτε εσύ, ούτε το φροντιστήριο θέλατε να ΜΑΘΕΙΣ εσύ αγγλικά! Απλά έγινε η αρπαχτη, που είπα και προηγουμένως, ώστε να πάρεις εσύ ένα χαρτί [το οποίο btw για τα σημερινά δεδομένα πάλι άχρηστο είναι, γιατί πλέον είναι σχεδόν αυτονόητο ότι ΟΛΟΙ γνωρίζουν αγγλικά σε επίπεδο Β2+. Ούτε καν οι προκηρύξεις του δημοσίου δέχονται το Β1 πια].

Μην προσπαθείς να υπεραμυνθείς κάποια πιστοποιητικά, που πρακτικά δεν αναγνωρίζονται πουθενά, ενώ οι γνώσεις που αποκτάς είναι αμφίβολες... Αν θέλεις πραγματικά να βελτιώσεις τα αγγλικά σου, καλύτερα να κάνεις εντατικά μαθήματα εφ' όλης της ύλης και με μεγαλύτερες απαιτήσεις στο speaking και στο writing, γιατί στην ουσία αυτά είναι τα parts που χρειάζεσαι σε μία συνέντευξη ή σε επικοινωνία μέσω e-mail. Αν απλά θέλεις ένα χαρτί που γράφει Β2, δώσε το NOCN και το LRN... Θα τα περάσεις :P

Πάντως, σε όλες τις εξετάσεις μπορείς να κάνεις αίτηση για ειδική μεταχείριση, αν έχεις κάποιο πρόβλημα που επηρεάζει την απόδοσή σου (π.χ. βαρηκοΐα). Είναι κρίμα να χάνεις πόντους από το listening ή/και το speaking.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μην προσπαθείς να υπεραμυνθείς κάποια πιστοποιητικά, που πρακτικά δεν αναγνωρίζονται πουθενά, ενώ οι γνώσεις που αποκτάς είναι αμφίβολες... Αν θέλεις πραγματικά να βελτιώσεις τα αγγλικά σου, καλύτερα να κάνεις εντατικά μαθήματα εφ' όλης της ύλης και με μεγαλύτερες απαιτήσεις στο speaking και στο writing, γιατί στην ουσία αυτά είναι τα parts που χρειάζεσαι σε μία συνέντευξη ή σε επικοινωνία μέσω e-mail. Αν απλά θέλεις ένα χαρτί που γράφει Β2, δώσε το NOCN και το LRN... Θα τα περάσεις :P

Πάντως, σε όλες τις εξετάσεις μπορείς να κάνεις αίτηση για ειδική μεταχείριση, αν έχεις κάποιο πρόβλημα που επηρεάζει την απόδοσή σου (π.χ. βαρηκοΐα). Είναι κρίμα να χάνεις πόντους από το listening ή/και το speaking.

To πως δεν αναγνωρίζονται πουθενά από που προκύπτει ; To NOCN αναγνωρίζεται κανονικότατα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό από Ofqual κλπ

Το Reading, στο NOCN συγκεκριμένα που γνωρίζω για το επίπεδο B2, είναι πραγματικά πανεύκολο.Σου δίνουν 1 ώρα για 31 ερωτήσεις και τις τελειώνω σε 25 λεπτά.

Επίσης ισχύει πως το NOCN δεν έχει απαιτητικό λεξιλόγιο.Στο φροντιστήριο δεν μου έδωσαν καθόλου λεξιλόγιο να μελετήσω !

Το TOEIC είχε αρκετές λέξεις που έπρεπε να μάθω και το επίπεδο C1 δεν είναι παίξε,γέλασε.

Ομως η έκθεση στο NOCN μια χαρά απαιτητική είναι.Σου δίνουν 1 ώρα για να γράψεις 1 Formal κείμενο 100-150 λέξεις το οποίο μπορεί να είναι άρθρο,δοκίμιο,email κλπ και ένα informal letter/email 150-200 λέξεις.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εγώ που λές φέτος θα πάρω B2 μέσα από το NOCN και θα είμαι ευχαριστημένος.
Ωραιότατα, τέλεια!

Αν για την περίπτωσή σου σε καλύπτει και σού παρέχει αυτά που χρειάζεσαι να το δώσεις :)

Το πρόβλημα πού βρίσκεται ; :)

Το να προσπαθούμε να εξισώσουμε τα διάφορα πτυχία στο βαθμό δυσκολίας, αναγνώρισης κλπ δεν αξίζει. Βλέπουμε τι προσφέρει αυτά που μάς αφορούν και πώς θα μάς καταστήσουν περισσότερο ανταγωνιστικούς στον τομέα μας και προχωράμε ανάλογα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ωραιότατα, τέλεια!

Αν για την περίπτωσή σου σε καλύπτει και σού παρέχει αυτά που χρειάζεσαι να το δώσεις :)

Φυσικά και με καλύπτει....αν στο μέλλον δεν με καλύπτει,θα στραφώ στο κρατικό.

Απλά για χόμπυ θα ήθελα να είχε λεξιλόγιο για να μάθω καθώς θέλω να διαβάζω novels in english.
 

Nar20

Νεοφερμένος

Η Nar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Φυσικά και με καλύπτει....αν στο μέλλον δεν με καλύπτει,θα στραφώ στο κρατικό.

Απλά για χόμπυ θα ήθελα να είχε λεξιλόγιο για να μάθω καθώς θέλω να διαβάζω novels in english.
Λεξιλόγιο μπορείς να μάθεις μόνος σου κ να διαβάζεις, να ψάχνεις, ναι να μάθεις τη γλώσσα καλύτερα, αυτό είναι άσχετο με πιστοποιητικά.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πάντως αν είναι για με μαθησιακές δυσκολίες θα με διευκολύνει στα προφορικά.Βέβαια ελπίζω την ώρα της εξέτασης να απαντήσω αμεσότερα,αλλά στο φροντιστήριο συνήθως αργώ να απαντήσω σε ερωτήσεις και δεν πρέπει.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Σε όλα τα πιστοποιητικά δίνουν επιπλέον χρόνο, το ξέρω γιατί κι εγώ δυσκολεύομαι να γράψω - και τώρα που γράφω, υποφέρω! :Ρ
Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι είσαι διαφορετική περίπτωση θα ήταν προτιμότερο να τηλεφωνήσεις στον φορέα που θα εξεταστείς ώστε να απαντήσουν άμεσα στις απορίες σου.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Σε όλα τα πιστοποιητικά δίνουν επιπλέον χρόνο, το ξέρω γιατί κι εγώ δυσκολεύομαι να γράψω - και τώρα που γράφω, υποφέρω! :Ρ
Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι είσαι διαφορετική περίπτωση θα ήταν προτιμότερο να τηλεφωνήσεις στον φορέα που θα εξεταστείς ώστε να απαντήσουν άμεσα στις απορίες σου.
Με το listening έχω θέμα,όχι με το να γράφω.Πάντως όλα ανάποδα. Εχω να πληρώσω 180€ εξέταστρα, +25€ αν οι computer based γίνουν από το σπίτι,πρέπει να αγοράσω ακουστικά γιατί χάλασαν και πληκτρολόγιο για το λάπτοπ.Τόσα έξοδα μαζεμένα.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Απλά για να ξέρετε, αλλάζει η νομοθεσία πλέον και τα πιστοποιητικά δεν θα μοριοδοτούνται πια στα πλαίσια του ΑΣΕΠ, αλλά θα γίνονται εξετάσεις αγγλικών και θα περνάνε οι καλύτεροι. Και αν οι εξετάσεις είναι σαν των Πανελληνίων.... καλή τύχη....
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Απλά για να ξέρετε, αλλάζει η νομοθεσία πλέον και τα πιστοποιητικά δεν θα μοριοδοτούνται πια στα πλαίσια του ΑΣΕΠ, αλλά θα γίνονται εξετάσεις αγγλικών και θα περνάνε οι καλύτεροι. Και αν οι εξετάσεις είναι σαν των Πανελληνίων.... καλή τύχη....
Αυτό ισχύει και για cambridge/michigan ή ακόμα και για το κρατικό; Ρωτώ και για το κρατικό γιατί μου φαίνεται παράλογο το ίδιο το κράτος να μην αναγνωρίζει το δικό του πιστοποιητικό.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Απλά για να ξέρετε, αλλάζει η νομοθεσία πλέον και τα πιστοποιητικά δεν θα μοριοδοτούνται πια στα πλαίσια του ΑΣΕΠ, αλλά θα γίνονται εξετάσεις αγγλικών και θα περνάνε οι καλύτεροι. Και αν οι εξετάσεις είναι σαν των Πανελληνίων.... καλή τύχη....
Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι έχουν βγει πολλά πιστοποιητικά στα αγγλικά;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ισχύει για όλα τα πιστοποιητικά. Φαντάζομαι θα καταθέτεις το πιστοποιητικό για να φαίνεται πως έχεις το τυπικό προσόν αλλά μετά θα δίνεις και εξετάσεις. Όπως δηλαδή γίνεται και με τα πανεπιστημιακά πτυχία - δεν είναι αρκετό να έχεις το πτυχίο, πρέπει να περάσεις και τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ.


Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι έχουν βγει πολλά πιστοποιητικά στα αγγλικά;

Πολύ πιθανό.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ισχύει για όλα τα πιστοποιητικά. Φαντάζομαι θα καταθέτεις το πιστοποιητικό για να φαίνεται πως έχεις το τυπικό προσόν αλλά μετά θα δίνεις και εξετάσεις. Όπως δηλαδή γίνεται και με τα πανεπιστημιακά πτυχία - δεν είναι αρκετό να έχεις το πτυχίο, πρέπει να περάσεις και τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ.




Πολύ πιθανό.
Το πιο ορθό είναι να είναι υποχρεωτική η λήψη του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας σε επίπεδο Γ2 για διορισμό στο δημόσιο χωρίς να απαιτούνται πρόσθετες εξετάσεις. Κακά τα ψέματα δεν έχουν όλα τα πιστοποιητικά C2 ίδιο βαθμός δυσκολίας. Κατά αυτό τον τρόπο θα διασφαλίζεται ένας ενιαίος βαθμός δυσκολίας χωρίς να επιβαρύνεται ο υποψήφιος με επιπρόσθετες εξετάσεις.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το πιο ορθό είναι να είναι υποχρεωτική η λήψη του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας σε επίπεδο Γ2 για διορισμό στο δημόσιο χωρίς να απαιτούνται πρόσθετες εξετάσεις. Κακά τα ψέματα δεν έχουν όλα τα πιστοποιητικά C2 ίδιο βαθμός δυσκολίας. Κατά αυτό τον τρόπο θα διασφαλίζεται ένας ενιαίος βαθμός δυσκολίας χωρίς να επιβαρύνεται ο υποψήφιος με επιπρόσθετες εξετάσεις.
Ούτε κι αυτό είναι σωστό γιατί δεν γίνεται να δίνει κάποιος για C2 στην ηλικία των 16 και να πιστοποιεί επίπεδο C2 στα 40 του. Επίσης πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος να βρεις τους καλύτερους. Αν δέχεσαι απλά ένα πιστοποιητικό με βάση το 12 ή το 13 ως αποδεικτικό γνώσης της γλώσσας, είναι αναπόφευκτο ότι κάποιοι από αυτούς που θα προσλάβεις δεν θα μπορούν να συνεννοηθούν.

Κάποια στιγμή πιστεύω πως υπήρχε η σκέψη να μοριοδοτούνται τα πιστοποιητικά ανάλογα με το βαθμό, αλλά κι αυτό έχασε το νόημά του από τη στιγμή που μπήκαν 17+ δήθεν "ισάξια" πιστοποιητικά στην αγορά.

Για το ΚΠΓ δεν έχω άποψη, δεν το έχω δουλέψει ποτέ.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ούτε κι αυτό είναι σωστό γιατί δεν γίνεται να δίνει κάποιος για C2 στην ηλικία των 16 και να πιστοποιεί επίπεδο C2 στα 40 του. Επίσης πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος να βρεις τους καλύτερους. Αν δέχεσαι απλά ένα πιστοποιητικό με βάση το 12 ή το 13 ως αποδεικτικό γνώσης της γλώσσας, είναι αναπόφευκτο ότι κάποιοι από αυτούς που θα προσλάβεις δεν θα μπορούν να συνεννοηθούν.

Κάποια στιγμή πιστεύω πως υπήρχε η σκέψη να μοριοδοτούνται τα πιστοποιητικά ανάλογα με το βαθμό, αλλά κι αυτό έχασε το νόημά του από τη στιγμή που μπήκαν 17+ δήθεν "ισάξια" πιστοποιητικά στην αγορά.

Για το ΚΠΓ δεν έχω άποψη, δεν το έχω δουλέψει ποτέ.
Το πρόβλημα αυτό θα μπορούσε να επιλυθεί με νομοθεσία που θα ορίζει ότι δεν θα πρέπει να έχει παρέλθει τριετία (ή διετία) από τη λήψη του ΚΠΓ. Ο βαθμός θα μπορούσε να υπολογίζεται εφόσον το πιστοποιητικό θα είναι κοινό για όλους και κάθε χρόνο τα θέματα θα έχουν σταθερή δυσκολία. Το ΚΠΓ, αν και είμαι θιασώτης του ecpe, τολμώ να πω ότι είναι πιο αξιόλογο από άλλες πιστοποιήσεις. Θα το χαρακτήριζα πιο εύκολο από το michigan αλλά αξιοπρεπές. Μπορείς να επισκεφθείς την ιστοσελίδα του ΚΠΓ (The KPG exams) αν θες να σχηματίσεις γνώμη.

 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το πρόβλημα αυτό θα μπορούσε να επιλυθεί με νομοθεσία που θα ορίζει ότι δεν θα πρέπει να έχει παρέλθει τριετία (ή διετία) από τη λήψη του ΚΠΓ. Ο βαθμός θα μπορούσε να υπολογίζεται εφόσον το πιστοποιητικό θα είναι κοινό για όλους και κάθε χρόνο τα θέματα θα έχουν σταθερή δυσκολία.
Πολλά θα μπορούσαν να γίνουν, αλλά τελικά έγινε αυτό (το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι το σωστότερο).

Αν δεν αναγνωρίζεται από το κράτος ούτε το πτυχίο για πρόσληψη, γιατί να αναγνωρίζεται το πιστοποιητικό, και μάλιστα ένα πιστοποιητικό μέτριας δυσκολίας; Δεν βλέπω το λόγο να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Απλά για να ξέρετε, αλλάζει η νομοθεσία πλέον και τα πιστοποιητικά δεν θα μοριοδοτούνται πια στα πλαίσια του ΑΣΕΠ, αλλά θα γίνονται εξετάσεις αγγλικών και θα περνάνε οι καλύτεροι. Και αν οι εξετάσεις είναι σαν των Πανελληνίων.... καλή τύχη....


Αυτό για τις συμβάσεις αορίστου χρόνου έτσι; Γιατί στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου ΣΟΧ δεν πιστεύω να δίνονται εξετάσεις.

Τελοσπάντων, αν είναι έτσι ποιο το νόημα να έχει κάποιος πιστοποιητικό αγγλικών; Δεν τους συμφέρει και αν αλλάξουν τον νόμο, θα τον ξαναλλάξουν πάλι, όταν θα βγει άλλη κυβέρνηση.

Εγώ έχω εκνευριστεί για τα (180€ + 25€) αλλά αν έδινα Cambridge και κοβόμουν θα έπρεπε να ξαναπληρώσω.

Τουλάχιστον με το NOCN πληρώνω μια φορά μόνο και είμαι καλυμμένος για τριετία εάν δεν κάνω λάθος.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Σήμερα εξετάστηκα προφορικά στο NOCN B2.

Είχα άγχος αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο. Ότι έκανα στο φροντιστήριο.

Ο εξεταστής δεν μου ζήτησε να απαντήσω κάτι επιπλέον ούτε μου είπε αν αυτό που απάντησα ήταν σωστό ή λάθος.

Τεσπα, ένα pass πιστεύω θα το πάρω στα προφορικά. Δεν τα πήγα άσχημα πιστεύω αν και θα μπορούσα καλύτερα. Άκουγα ότι με ρώταγε πάρα την βαρηκοΐα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Σήμερα εξετάστηκα στις computer based και το reading το έχω περάσει σίγουρα με merit ή distinction.

Στο listening δεν ξέρω γιατί το τελευταίο conversation στο part 3 το άκουσα μια φορά αντί για δύο (που είναι κανονικά) καθώς δεν με έφτασε ο χρόνος. Νόμιζα πως δεν υπήρχε χρόνος και απλά έβαζα το soundtrack να παίξει, και πάλι καλά που πρόλαβα και άκουσα τo τελευταίο conversation έστω μια φορά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top