Γνώμες για το πιστοποιητικό Αγγλικών NOCN (National Open College Network)

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Λέτε πολλοί για το πόσο εύκολα είναι τα NOCN και LRN.

Υπάρχουν την σήμερον ημέρα και αρκετά πιο εύκολα ακόμα.

Υποτίθεται αποκτάς πιστοποιητικό proficiency χωρίς έκθεση και χωρίς προφορικά.Νομίζω λέγεται LTE.



 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
6 εβδομάδες μετά δεν έχουν βγεί αποτελέσματα για τις computer based του nocn και δεν βγάλανε μια ανακοίνωση.Ελεος.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει γεμίσει ο κόσμος ιδιωτικές πιστοποιήσεις που βασίζονται αποκλειστικά στη διαφήμισή τους και παρουσιάζονται ως προϊόν περισσότερο παρά ως πιστοποίηση. Εδώ λέει σου βάζουμε 3 επιλογές αντί για 4 και σου βάζουμε και το Listening 2 φορές και σου γράφουμε και τη μισή έκθεση άμα λάχει ξερωγω.

Λοιπόν, αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα και δίνουν μια ψευδαίσθηση μόνο γνώσης της γλώσσας. Και η αποδοχή της πιστοποίησης έχει εκφυλιστεί πλέον στην τήρηση ψευδεπίγραφων προδιαγραφών μέσω τέτοιων πιστοποιήσεων απλά και μόνο για να λειτουργεί η αγορά και να βγαίνουν τα κέρδη τους, η γνώση δε τους ενδιαφέρει καθόλου. Προσωπική άποψη λοιπόν, μακριά από αυτά.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Προσωπική άποψη λοιπόν, μακριά από αυτά.

Οπως είπες προσωπική άποψη.Εγώ δεν το θεωρώ τόσο εύκολο και ανησυχώ μήπως κόπηκα στο listening και την έκθεση.

Επίσης, στις computer based επειδή έκανα το λάθος να μην εκμεταλλευτώ σωστά το χρόνο,ένα κομμάτι του listening το άκουσα μια φορά.

Δύο φορές το listening ακούγεται και στο Michigan να ξέρεις.

Στην έκθεση, γράφεις δύο εκθέσεις (informal letter ή email και formal letter,email,article or essay) και θα πρέπει να έχεις 12/24 marks για να περάσεις.Οχι μισή έκθεση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά κατέχω και το Cambridge CPE και το Michigan ECPE και το IELTS Academic, όλα στην πρώτη εξέταση. Έχω πολλάκις πει @Slytherin πως καλύτερα (για σας) θα ήταν να αποφεύγονται οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί. Επίσης δεν έχω τίποτα να προσάψω σε όσους επιλέγουν αυτές τις εξετάσεις, αν ένιωσες κάτι τέτοιο.

Ο λόγος που λέω μακριά από αυτά είναι η ποιότητα που προσφέρουν, όπου σαφώς υπάρχει μια αντιστρόφως ανάλογη σχέση με την ποσότητα της διαφήμισης που λαμβάνουν. Αυτό δεν τα κάνει ευκολότερα απαραίτητα. Τα κάνει όμως μη αντιπροσωπευτικά της γλώσσας. Και πολλά άτομα επαναπαύονται σε αυτά τα standards με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται στη γλώσσα, ακόμη και στο πλαίσιο αυτής της εξέτασης.

Υ.Γ. από όσο ξέρω, το Michigan έχει μια φορά το Listening. Το Cambridge έχει 2 και υπάρχουν λόγοι για αυτό, πχ διαφοροποιημένες προφορές.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά κατέχω και το Cambridge CPE και το Michigan ECPE και το IELTS Academic, όλα στην πρώτη εξέταση. Έχω πολλάκις πει @Slytherin πως καλύτερα (για σας) θα ήταν να αποφεύγονται οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί. Επίσης δεν έχω τίποτα να προσάψω σε όσους επιλέγουν αυτές τις εξετάσεις, αν ένιωσες κάτι τέτοιο.

Ο λόγος που λέω μακριά από αυτά είναι η ποιότητα που προσφέρουν, όπου σαφώς υπάρχει μια αντιστρόφως ανάλογη σχέση με την ποσότητα της διαφήμισης που λαμβάνουν. Αυτό δεν τα κάνει ευκολότερα απαραίτητα. Τα κάνει όμως μη αντιπροσωπευτικά της γλώσσας. Και πολλά άτομα επαναπαύονται σε αυτά τα standards με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται στη γλώσσα, ακόμη και στο πλαίσιο αυτής της εξέτασης.

Υ.Γ. από όσο ξέρω, το Michigan έχει μια φορά το Listening. Το Cambridge έχει 2 και υπάρχουν λόγοι για αυτό, πχ διαφοροποιημένες προφορές.
οταν πηρες το ecpe ποια βιβλια εκανες practice tests. Δινει συγγενικο μου προσωπο και δεν ξερει ποιου εκδοτικού οίκου να παραγγείλει τα βιβλία. Πέρα από της HAU, τα οποία είναι αυτονόητα, ποια θεωρείς τα αξιοπιστα. πχ Grivas, supercourse
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οταν πηρες το ecpe ποια βιβλια εκανες practice tests. Δινει συγγενικο μου προσωπο και δεν ξερει ποιου εκδοτικού οίκου να παραγγείλει τα βιβλία. Πέρα από της HAU, τα οποία είναι αυτονόητα, ποια θεωρείς τα αξιοπιστα. πχ Grivas, supercourse
Καλά πάνε πολλά χρόνια, δε ξέρω καν αν κυκλοφορούν αυτά τα βιβλία. Οριακά τα θυμάμαι κιόλας:

- Σειρά Balance για κάθε ενότητα του CPE
- Σειρά On the Move ως κύρια βιβλία για CPE / ECPE
- Words you Need για το λεξιλόγιο του ECPE
- και τα επίσημα βιβλία με past papers βέβαια
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Υ.Γ. από όσο ξέρω, το Michigan έχει μια φορά το Listening. Το Cambridge έχει 2 και υπάρχουν λόγοι για αυτό, πχ διαφοροποιημένες προφορές.

Το αλλάξανε το 2021 και το part 2 του listening ακούγεται δύο φορές.Επίσης το part 1 το οποίο ακούγεται μια φορά έχει φωτογραφίες.

@SlimShady
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το αλλάξανε το 2021 και το part 2 του listening ακούγεται δύο φορές.Επίσης το part 1 το οποίο ακούγεται μια φορά έχει φωτογραφίες.
Γεγονός που το καθιστά πιο εύκολο; Ο,τι και να λέμε, για την εμβαθέστερη κατάρτιση της γλώσσας, προτιμούνται τα cambridge και michigan, καθώς αποτελούν καλύτερο δείγμα αξιολόγησης της αφομοιούσας γνώσης.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γεγονός που το καθιστά πιο εύκολο; Ο,τι και να λέμε, για την εμβαθέστερη κατάρτιση της γλώσσας, προτιμούνται τα cambridge και michigan, καθώς αποτελούν καλύτερο δείγμα αξιολόγησης της αφομοιούσας γνώσης.

Σίγουρα αυτή είναι η γενική άποψη αλλά εγώ προσωπικά το listening στο nocn δεν το βρίσκω πολύ πιο εύκολο από του michigan.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Σίγουρα αυτή είναι η γενική άποψη αλλά εγώ προσωπικά το listening στο nocn δεν το βρίσκω πολύ πιο εύκολο από του michigan.
Έχεις εξεταστεί και με τα δυο συστήματα την ίδια χρονική περίοδο; Τότε θα υπήρχε έλλογο μέτρο σύγκρισης.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Έχεις εξεταστεί και με τα δυο συστήματα την ίδια χρονική περίοδο; Τότε θα υπήρχε έλλογο μέτρο σύγκρισης.

Το michigan είναι πιο δύσκολο γιατί έχει βάση επιτυχίας 65 % και έχει και δυσκολότερες εκθέσεις.Εγώ αναφέρθηκα αποκλειστικά και μόνο στο listening.

Σε καμία περίπτωση δεν λέω πως το nocn είναι δυσκολότερο από του michigan.

Επίσης το reading του nocn είναι γελοίο όντως.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Παιδιά μην τα λέμε εκατό φορές!!! Δύο είναι οι πιστοποιήσεις που αξίζουν: cambridge (CPE) και Michigan (ECPE). Περισσότερο το cpe για να είμαστε ειλικρινείς.

Μετά από αυτά είναι κάποιες πιο μετρίας δυσκολίας πιστοποιήσεις όπως το Κρατικό, το edexel (το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο πλέον το προτιμούν), MSU κ.λ.π.

Μετά είναι όλες οι υπόλοιπες. Δεν λέω ότι είναι κακό να δίνει κάποιος αυτές τις πιστοποιήσεις αλλά θα πρέπει να τις έχει για καβάτζα. Κακά τα ψέματα το cpe και το ecpe απαιτούν στέρεες βάσεις σε γραμματική και λεξιλόγιο και για αυτό υπερέχουν των άλλων. Αν και βέβαια στο ecpe "τα χάλασαν" με τον περιορισμό των ερωτημάτων στη γραμματική και το λεξιλόγιο (από 40 items πήγαν στα 16) αλλά anyway.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Και το TOEIC το θεωρώ μιας μέτριας δυσκολίας και αν κάποιος πάει για C1 δεν είναι απλό.

Απ'οτι ξέρω γραμματική και λεξιλόγιο έχει και το LRN.

Τέσπα, είμαι περίεργος πως τα πήγα στο NOCN.Το μόνο που πέρασα σίγουρα με distinction είναι το Reading το οποίο θεωρώ επιπέδου Laas.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Και το TOEIC το θεωρώ μιας μέτριας δυσκολίας και αν κάποιος πάει για C1 δεν είναι απλό.

Απ'οτι ξέρω γραμματική και λεξιλόγιο έχει και το LRN.

Τέσπα, είμαι περίεργος πως τα πήγα στο NOCN.Το μόνο που πέρασα σίγουρα με distinction είναι το Reading το οποίο θεωρώ επιπέδου Laas.
Το toiec είναι μετρίας δυσκολίας αλλά διαφέρει από τις άλλες πιστοποιήσεις γιατί έχει ισχύ μόνο για δύο χρόνια και φτάνει μέχρι το c1. Κατά τη γνώμη αν θέλεις να ασχοληθείς πιο σοβαρά με τα αγγλικά ξεκίνα προετοιμασία για michigan. Πίστεψε με, θα σου βγει σε καλό. Καλή επιτυχία!!!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το toiec είναι μετρίας δυσκολίας αλλά διαφέρει από τις άλλες πιστοποιήσεις γιατί έχει ισχύ μόνο για δύο χρόνια και φτάνει μέχρι το c1.

Το TOEIC έχει ισχύ για πάντα.Το μπερδεύεις με το TOEFL.

Τώρα περιμένω αποτελέσματα της εξέτασης για Lower του NOCN.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Το TOEIC έχει ισχύ για πάντα.Το μπερδεύεις με το TOEFL.

Τώρα περιμένω αποτελέσματα της εξέτασης για Lower του NOCN.
Έκανα λάθος. Μπήκα στο site της hau και όντως ισχύει ες αεί. Επίσης φτάνει μέχρι c2 και όχι c1.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top