Γνώμες για το πιστοποιητικό Αγγλικών NOCN (National Open College Network)

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα ανοίξουν οι πύλες της επιτυχίας ούτε πως το πιστοποιητικό είναι αξιόλογο και κυρίως ούτε ότι υπάρχει οποιαδήποτε ομοιότητα με τα πιστοποιητικά του Cambridge.

Δηλαδή ειλικρινά, σε εξετάσεις Β2 έχει πέσει κείμενο που ξεκινάει:

The National Basketball Association (NBA) announced that 108 international players from a record 42 countries are playing in the opening night games for the 2018-19 season.

Και από κάτω, ερώτηση:

According to the text, the acronym NBA stands for:
a. National Basket Association.
b. National Basketball Association.
c. National Baseball Association.


Είναι δυνατόν να καθόμαστε να συζητάμε σοβαρά ότι αυτό είναι ένα πιστοποιητικό για δυνατούς λύτες;
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι άχρηστο πιστοποιητικό, όμως, δεν συγκρίνεται με τα αντίστοιχα του cambridge και michigan. Το επίπεδο δυσκολίας και γνώσεων είναι χαοτικό.
Δηλαδή, το καλοκαίρι και γω λέω να δώσω για LRN, αλλά γνωρίζω πως οι γνώσεις μου πάνω στη γλώσσα δεν πρόκειται να εξελιχθούν. Τη δουλειά για την οποία το θέλω κυρίως, θα την κάνει? Θα την κάνει! Καθαρά για μοριοδότηση.

Τα μεν είναι ηλεκτρικά πατίνια με τελική 25km/h και τα δε είναι μηχανές 800 κυβικών. Θα με καλύψει το πατίνι για να πάω απ' το α' σημείο στο β', αλλά δεν θα το κάνει με την ίδια ευκολία. Επίσης, θα έχω περιορισμούς στην απόσταση, τελική ταχύτητα, χώρο, κλίση ανηφόρας, χωρίς 2ο άτομο κλπ κλπ. Το πατίνι είναι καλό για αυτό που το θέλω, για το πάνε έλα στη σχολή-δουλειά, για 7-8 χιλιόμετρα! :)
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλα παιδια μην μεγαλοποιεται το ecpe... Το επιπεδο δυσκολιας εχει πεσει αισθητα η εξεταση ηταν γελοια σε καποια παρτς(ακουστικο) και δεν γινεται οπως και να το κανεις να βλεπω παιδια 2ας γυμνασιου να δινουν και να το παιρνουν! Καταλαβαινουμε ολοι οτι το επιπεδο ακολουθει καθοδικη πορεια και ποσο μαλλον με τις νεες αλλαγες που θα ισχυσουν απτου χρονου.... Για μενα μονο το cambridge κραταει γερα σε επιπεδο δυσκολιας, αλλωστε ο σκοπος πιστεω οταν μαθαινεις μια ξενη γλωσσα δεν ειναι αποκλειστικα να αποκομισεις την πιστοποιηση για το βιογραφικο σου, αλλα να διευρυνεις τους οριζοντες σου, και ειδικοτερα εαν μιλαμε για τα αγγλικα να μπορεις να ταξιδεψεις σε ολη την Ευρωπη(και οχι μονο!) διχως να αντιμετωπιζεις γλωσσικες δυσκολιες. Κατ'εμε η γνωση πρεπει να ειναι παντα ο απωτερος στοχος μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το Michigan είναι εύκολο;;;!! Πιστεύω πως το εύκολο/δύσκολο είναι σχετικό. Για εμένα τουλάχιστον έχει ένα επίπεδο δυσκολίας. Το γεγονός πως το ακουστικό το ακούς μια φορά και η βαριά προφορά για εμένα το κάνουν δύσκολο. Επίσης, το ότι έχω να απαντήσω σε 75' , 120 ερωτήσεις για εμένα το κάνει δύσκολο. Το ότι η δομή είναι πολλαπλή επιλογή μπορεί επίσης να σε μπερδέψει, το ότι έχεις να μάθεις ένα χ αριθμό λέξεων για εμένα το κάνει δύσκολο.
Δεν μπορώ να συγκρίνω τα ανόμοια. Είναι δύο διαφορετικά πιστοποιητικά τουλάχιστον από άποψη δομής. Και τα δύο όμως αν ΔΕΝ ξέρεις, ΔΕΝ το παίρνεις.
Υ.Γ. Συγγνώμη για το μήνυμα εκτός θέματος!
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ραφαελα, ισως ο λογος που οι αποψεις μας διιστανται, εχει να κανει με το ποτε εδωσες το ecpe... Εγω το εδωσα φετος και ηταν αρκετα ευκολο για καποιον που ειχε κανει 1-2 βιβλια με tests.... Τα σκορ μου στο φροντιστηριο ηταν μικροτερα απο οτι στην εξεταση! Αλλα δεν αποτελω νομιζω εξαιρεση το ιδιο φαινομενο παρατηρησα και σε παιδια του φροντιστηριου μου αλλα και σε φιλους μου το εδωσαν φετος... Εχοντας λυσει και καποια θεματα προηγουμενων ετων(πριν το 2015) παρατηρησα διαφορα στον βαθμο δυσκολιας.... Πιστευω οτι πλεον με μια απλη προετοιμασια και εχοντας ενα υποβαθρο απο τις προηγουμενες ταξεις το περνας με κλειστα τα ματια!(εγω προσωπικα το περασα με 88% και δεν μπορω να πω οτι διαβαζα στην διαρκεια της προετοιμασιας...Προσοχη στην ταξη και μαθαινα καθε φορα απτα λαθη μου)
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μπορώ να σου πω ότι την πρώτη φορά το έδωσα πέρυσι το Δεκέμβριο και κόπηκα στο ακουστικό και δεύτερη φορά το έδωσα τον περασμένο Σεπτέμβρη που πάλι μου φάνηκε τσιμπημένο ειδικά το ακουστικό. Τα υπόλοιπα ανταποκρίνονταν πιστεύω στο επίπεδο.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Σχετικά με το NOCN Β2

Στo Reading από τέστ που κάνω πάω για Distinction άνετα χωρίς καθόλου προετοιμασία...
ούτε φροντιστήριο χρειάζεται ούτε τίποτα αλλά το Listening επειδή θα πρέπει να το ακούω δύο φορές (για κάποιους είναι πολλές για μένα με την βαρηκοϊα σε συνδυασμό με το στρές λίγες) είναι κάπως ζόρικο.Αλλά το καλό είναι πως έχω περιθώριο για 14 λάθη στα 31.Πιστεύω θα τα καταφέρω και να μην ακούσω κάτι καλά,θα απαντήσω τυχαία.

Το πιο ζόρικο από όλα είναι η έκθεση όπου μπορεί να πέσει πχ Δοκίμιο σε Επίσημο Γράμμα και εκεί είναι που χρειάζεται μελέτη και Φροντιστήριο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορώ να σου πω ότι την πρώτη φορά το έδωσα πέρυσι το Δεκέμβριο και κόπηκα στο ακουστικό και δεύτερη φορά το έδωσα τον περασμένο Σεπτέμβρη που πάλι μου φάνηκε τσιμπημένο ειδικά το ακουστικό. Τα υπόλοιπα ανταποκρίνονταν πιστεύω στο επίπεδο.

Σου έβαλα Thanks επειδή νόμιζα αναφερόσουν στο NOCN όπου το ακουστικό με δυσκολεύει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα ανοίξουν οι πύλες της επιτυχίας ούτε πως το πιστοποιητικό είναι αξιόλογο και κυρίως ούτε ότι υπάρχει οποιαδήποτε ομοιότητα με τα πιστοποιητικά του Cambridge.

Δηλαδή ειλικρινά, σε εξετάσεις Β2 έχει πέσει κείμενο που ξεκινάει:

The National Basketball Association (NBA) announced that 108 international players from a record 42 countries are playing in the opening night games for the 2018-19 season.

Και από κάτω, ερώτηση:

According to the text, the acronym NBA stands for:
a. National Basket Association.
b. National Basketball Association.
c. National Baseball Association.


Είναι δυνατόν να καθόμαστε να συζητάμε σοβαρά ότι αυτό είναι ένα πιστοποιητικό για δυνατούς λύτες;

Στο B2 αναφέρεσαι να υποθέσω.Το Reading είναι πανεύκολο,συμφωνώ.Και εμένα μου κάνει τεράστια εντύπωση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όσο για τις... πόρτες, η έκφραση "ανοίγω πόρτες" σημαίνει "οδηγώ στην επιτυχία". Κανείς δεν θα σε προτιμήσει επειδή έχεις NOCN, στην αγορά μάλιστα αυτούς με τα τριτοκλασάτα πιστοποιητικά έχουν αρχίσει να τους αποφεύγουν. Τώρα αν η επιτυχία για σένα είναι μια θεσούλα στο δημόσιο, όσο το NOCN αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ, όλα καλά. Προφανώς όλα εξαρτιούνται από το πόσο ψηλά βάζεις τον πήχη.

Μα στο βιογραφικό μου θα γράψω Καλή Γνώση Αγγλικών.Δεν θα τους πω ποιό Πιστοποιητικό έχω.Και όσον αφορά όσους έχουν Cambridge ξέρει πολύ καλά ο Ιδιώτης-Εργοδότης πως ο υπόψήφιος υπαλληλός του μπορεί να έχει ξεχάσει τα όσα ξέρει εφόσον το έχει λάβει πρίν χρόνια.

Αφού αναγνωρίζεται χρόνια τώρα και το έχουν δώσει τόσοι κάπως χλωμό να μην αναγνωρίζεται.

Το να δώσω Cambridge ή Michigan λόγω ακουστικού θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο για μένα.Ακόμα και το NOCN με δυσκολεύει στο Listening.

Θα μπορούσα να δοκιμάσω το Κρατικό όμως που είναι σίγουρο 100 % πως από το ΑΣΕΠ θα αναγνωρίζεται πάντα.

Ας ελπίσω να μην σταματήσει η αναγνώριση του NOCN.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
@Hacker13 Μιας και το αναφέρεις συχνά, δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη στα διάφορα πτυχία και εξετάσεις για άτομα με ακουστικές δυσκολίες; Είναι κρίμα να χαθεί έστω και μέρος του κόπου σου - ανεξαρτήτως τελικού βαθμού.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Νομίζω μπορείς να ζητήσεις να είσαι κοντά στο ηχείο/ηχεία. Είχα φίλο που είχε ενα ποσοστό βαρηκοιας και του το πρότειναν απο το κέντρο εξέτασης.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
@Hacker13 Μιας και το αναφέρεις συχνά, δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη στα διάφορα πτυχία και εξετάσεις για άτομα με ακουστικές δυσκολίες; Είναι κρίμα να χαθεί έστω και μέρος του κόπου σου - ανεξαρτήτως τελικού βαθμού.

Φυσικά και θα έχω τα ακουστικά πάνω από τα αυτιά στην ένταση που θέλω.Επίσης θα εξεταστώ online Computer Based (όχι δια ζώσης) οπότε νομίζω όλοι ανεξαιρέτως στις online θα εξεταστούν έτσι.

Παρόλα αυτά κάνω τέστ και δυσκολεύομαι.Στις δύο φορές που το ακούω κάνω πχ 10 λάθη στις 31 ερωτήσεις.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Φυσικά και θα έχω τα ακουστικά πάνω από τα αυτιά στην ένταση που θέλω.Επίσης θα εξεταστώ online Computer Based (όχι δια ζώσης) οπότε νομίζω όλοι ανεξαιρέτως στις online θα εξεταστούν έτσι.

Παρόλα αυτά κάνω τέστ και δυσκολεύομαι.Στις δύο φορές που το ακούω κάνω πχ 10 λάθη στις 31 ερωτήσεις.

Έχεις δοκιμάσει και με άλλα πτυχία μήπως η δομή του ακουστικού είναι απλούστερη;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Έχεις δοκιμάσει και με άλλα πτυχία μήπως η δομή του ακουστικού είναι απλούστερη;

Σοβαρά τώρα ; Υπάρχουν πιο απλά πτυχία από τα NOCN και LRN ;

Ακόμα και για το LRN διάβασα πως το ένα part ακούγεται για τρίτη φορά για να κρατήσει σημειώσεις ο ακροατής για το section της έκθεσης οπότε μου φαίνεται πιο δύσκολο.

Δεν πιστεύω να έχω θέμα με το Listening στο NOCN...έχω περιθώρια για λάθη (51% γάρ) και εκτός αυτού ίσχύει και το Borderline που σε περίπτωση ανάγκης αν είμαι λίγο κάτω από την βάση και στα υπόλοιπα sections πάνω,το παίρνω.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εχοντας λυσει και καποια θεματα προηγουμενων ετων(πριν το 2015) παρατηρησα διαφορα στον βαθμο δυσκολιας....
Τα θέματα προηγούμενων ετών πού τα βρήκες; Αφού δεν κυκλοφορούν. Ούτε εμείς οι καθηγητές δεν τα έχουμε.
 

Nick Sta

Νεοφερμένος

Ο Nick Sta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους,
Έχοντας διαβάσει με προσοχή τα όλα όσα έχετε γράψει επιτρέψτε μου να πω και γω την άποψη μου σχετικά με το θέμα.
Πρωτίστως θεωρώ λάθος προσέγγιση κάποιος να μπαινει σε μια διαδικασία να απολογείται γιατί επιλέγει ένα certificate. Ο καθένας έχει τους λόγους του και καλά κάνει. Δευτερευόντως, αμφιβάλω πόσοι από εδώ μέσα έχουν εργασιακή εμπειρία σε οργανισμούς η πολυεθνικές επιχειρήσεις και καταθέτουν με τέτοια ευκολία απόψεις περί υποβαθμισμένου certificate. Και πριν συνεχίσω να πω certificate= Πιστοποιητικό! Όχι πτυχίο, όχι δίπλωμα κλπ.
Έχοντας τελειώσει το Β2 Michigan & πηγαίνοντας Cambridge C2 , έχω να πω πως: απαιτητικά με το δεύτερο σε υψηλότερο βαθμό; Ναι!
Απαρχαιωμένα και παλιακος τρόπος εξέτασης;Ναι!

Έδωσα σε μια εποχή που πηγαίναμε στο σχολείο, άνοιγαν το κασετόφωνο, πατούσαν play και ο θεός μαζί μας όπως λέγαμε.
Απρόσωπα πιστοποιητικά που είχαν το μονοπώλιο για πολλά χρόνια. Έχοντας πια βγει στην αγορά ένα πλήθος πιστοποιητικών, προσπαθούν να περάσουν το μήνυμα ότι είναι υποβαθμισμένα! Ε όχι! Τα ανωτέρω δυο είναι υπερτιμημένα.
Ξύλινη γλώσσα με λεξιλόγιο που ούτε οι ίδιοι δεν χρησιμοποιούν. Σαφώς σε μαθαίνει ναι δε λέω, αλλά για να καταθέσω προσωπική εμπειρία, όχι φίλου η γνωστού, όταν πήγα έξω για λίγο και προσπαθούσα να επικοινωνήσω με αποκάλεσαν village boy! Ε ναι! Σαν να μαθαίνουν στην καθαρεύουσα ελληνικά. Ποιος μιλάει. Μπορεί να υπερβάλω αλλά αυτό το παράδειγμα μου έδωσαν τότε!

ακόμη, μην μπερδεύετε την φιλικότητα με την ευκολία. Δηλαδή στην εταιρία μου που είναι φιλικό περιβάλλον ότι; Ότι είναι προσαρμοσμένο σε στυλ διοίκησης της νέας εποχής μας. Τόσο απλά!

Επιπρόσθετα, επειδή έγινε λόγος ότι δεν αναγνωρίζονται σε επιχειρήσεις κλπ αλλα πτυχία άλλων φορέων.Μούφα! Ανάλογα τη θέση και τα προσόντα που θέλουν.
Προσωπικά σε τρεις επιχειρήσεις δεν μου τα ζήτησαν ποτε, ούτε το πτυχίο, ούτε τίποτα. Στη νέα αυτή σύγχρονη εποχή που ζούμε ρόλο παίζει το πως θα πουλήσεις τον εαυτό σου όχι αν έχεις καλά πιστοποιητικά. Για αυτό και στο βιογραφικό αναφέρονται ως (τυπικά προσόντα) απαιτεί πολύ η ουσία!
Είδα και τους συμφοιτητές μου στο ΑΕΙ. Ποιος σας είπε ότι κάποιοι από αυτούς που αποφοίτησαν δεν ήταν ζόμπι!

αυτό που θέλω να πω είναι, τα χαρτιά είναι χαρτιά. Οποίος ξερει να πλασάρει τον εαυτό του και μιλάω πάντα για τον ιδιωτικό τομέα, αν τους κάνεις σε παίρνουν. Στο δημόσιο είτε έχεις τελειώσει το ένα είτε το άλλο σε αντιμετωπίζουν σαν ίσο.

επίσης δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά τότε για εμένα που πήγα έξω, κλαιν μαιν και τα δυο. Δεν τα αναγνώριζε κανεις.
Συνεπώς για να μη ζαλίσω άλλο, προσωπικά χαίρομαι όταν έρχεται στην αγορά κάτι νέο. Πρέπει να σπάει το μονοπώλιο. Δεν γνωρίζω ποσα πιστοποιητικά παίζουν αυτή τιμή στιγμή, αλλά όσα περισσότερα τόσο καλύτερα. Και απ ότι διάβαζα αλλάζει και προσαρμόζει και τις εξετάσεις το Michigan, γιατί είδε τον τζίρο του να πηγαίνει απατα! Και σύμφωνα με στατιστικά είναι από 13-15 χρόνων οι μαθητες που το τελειωνουν! Να δω τι θα θυμούνται στα 30! Τίποτα όπως ο περισσότερος κόσμος.
καντε μια έρευνα να δείτε σε τι θέσεις βρίσκονται γενικά τα πιστοποιητικά, χωρίς να αποκλείσετε τα εν λόγω δυο
και επιλέξτε αυτό που σας ταιριάζει!
Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε όσους θα δώσουν!

ΥΓ από εντελως προσωπική εμπειρία , μην ξεχνάτε να επιλέγεται πράγματα που συμβαδίζουν με την εποχή και σε στυλ εκπαιδεύσεων που μπορούν να προσαρμοστούν. Είτε αφορά ξένη γλώσσα είτε τις ανώτερες σπουδές σας!
Και όχι δεν έχω καμία σχέση με φροντιστήριο αγγλικών, δεν διδάσκω αγγλικά! Σε μια πολυεθνική εργάζομαι! Και οποίος θέλει να γίνει καλός «λύτης», να κάνει μακρο-μικρο οικονομικά!

καλή συνέχεια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
επίσης δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά τότε για εμένα που πήγα έξω, κλαιν μαιν και τα δυο. Δεν τα αναγνώριζε κανεις.
Συνεπώς για να μη ζαλίσω άλλο, προσωπικά χαίρομαι όταν έρχεται στην αγορά κάτι νέο. Πρέπει να σπάει το μονοπώλιο. Δεν γνωρίζω ποσα πιστοποιητικά παίζουν αυτή τιμή στιγμή, αλλά όσα περισσότερα τόσο καλύτερα. Και απ ότι διάβαζα αλλάζει και προσαρμόζει και τις εξετάσεις το Michigan, γιατί είδε τον τζίρο του να πηγαίνει απατα! Και σύμφωνα με στατιστικά είναι από 13-15 χρόνων οι μαθητες που το τελειωνουν! Να δω τι θα θυμούνται στα 30! Τίποτα όπως ο περισσότερος κόσμος.
καντε μια έρευνα να δείτε σε τι θέσεις βρίσκονται γενικά τα πιστοποιητικά, χωρίς να αποκλείσετε τα εν λόγω δυο
και επιλέξτε αυτό που σας ταιριάζει!

Σωστός σε όλα αλλά όσον αφορά την έρευνα πως θα την κάνω ; Υπάρχει κάπου η επίσημη κατάταξη των πιστοποιητικών ;

Εγώ το NOCN το διάλεξα γιατί αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ και θεωρείται από τα πιο φιλικά στον υποψήφιο.

Τώρα για το πως δεν θα θυμούνται τίποτα στα 30 δεν ισχύει απόλυτα αλλά πολύ πιθανόν θα έχει πέσει το επιπεδό τους χωρίς να τα εξασκήσουν.

Εγώ έκανα Γαλλικά στο Λύκειο και είχα 20 βαθμό και θυμάμαι μόνο τα Quel heur est il ? Quel age as tu ? Comment tu t'appelle ? και Je ne sais pas Francais.........δεν ξέρω καν αν τα έγραψα ορθογραφικά σωστά. :laugh:

Αλλά Αγγλικά στο Λύκειο δεν έκανα καθόλου,μόνο Αγγλική Ορολογία στην σχολή και στα 28 έδωσα TOEIC και πήρα B1 .Στα Αγγλικά θυμόμουν αρκετά.

Επίσης από τα 28 στα 35 έχουν περάσει 7 χρόνια και στο NOCN B2 τα πηγαίνω καλά στα mock tests.Από το Reading μηδέν λάθη.

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω γιατί το LRN θεωρείται ευκολότερο από το NOCN ;

Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω σύμφωνα με φήμες οι Computer Based εξετάσεις είναι σε εξεταστικό κέντρο. Είναι δυνατόν οι Computer Based εξετάσεις να διεξάγονται σε εξεταστικό κέντρο ; Εγώ θα ήθελα να εξεταστώ από το σπίτι λόγω Covid 19.Αφού είναι δια ζώσης τι νόημα έχει το Computer ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Συνεπώς για να μη ζαλίσω άλλο, προσωπικά χαίρομαι όταν έρχεται στην αγορά κάτι νέο. Πρέπει να σπάει το μονοπώλιο. Δεν γνωρίζω ποσα πιστοποιητικά παίζουν αυτή τιμή στιγμή, αλλά όσα περισσότερα τόσο καλύτερα.
Αχ ναι, ευτυχώς που βγαίνουν συνέχεια νέα πιστοποιητικά γιατί αυτή τη στιγμή αναγνωρίζονται μόνο 25 διαφορετικά "Lower". Σίγουρα χρειαζόμαστε άλλα 5-10 για να σπάσει το μονοπώλιο :laugh: :morning1:
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αχ ναι, ευτυχώς που βγαίνουν συνέχεια νέα πιστοποιητικά γιατί αυτή τη στιγμή αναγνωρίζονται μόνο 25 διαφορετικά "Lower". Σίγουρα χρειαζόμαστε άλλα 5-10 για να σπάσει το μονοπώλιο :laugh: :morning1:

Γιατί το LRN θεωρείται ευκολότερο από το NOCN ;

Ενημερωτικά για τους ενδιαφερόμενους,για να μην ανοίγω άλλο topic.

Οι εξετάσεις NOCN Δεκεμβρίου θα γίνουν οπωσδήποτε, απ’ότι διαφαίνεται όμως είναι αρκετά δύσκολο για τις 12/12/2020, χωρίς να αποκλείεται. Κατανοούμε την ανησυχία σας αλλά το να ορίσουμε ημερομηνία από τώρα είναι πάνω από τις δυνάμεις μας. Θεωρούμε ότι θα είμαστε σε θέση να σας ανακοινώσουμε ημερομηνία μετά από τις προτάσεις της επιτροπής των λοιμοξιολόγων και τις αποφάσεις της κυβέρνησης που θα γίνουν γνωστές μέσω του πρωθυπουργού μάλλον την επόμενη Τρίτη. Γι’αυτό το λόγο παρακαλούμε να παρακολουθείτε την ιστοσελίδα μας και το facebook.

 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Επειδή τα αγαπώ τα αγγλικά και επειδή, ίσως, είμαι από τους λίγους ανθρώπους που το επίπεδό τους βελτιώθηκε μετά την επιτυχή τους εξέταση στο proficiency (C2), θέλω να πω την γνώμη μου επί του θέματος.

Να πω ότι εγώ έδωσα το ECPE του Πανεπιστημίου του Μίσιγκαν το 2011, στην τρυφερή ηλικία των 14 ετών, όταν ήμουν Β' γυμνασίου (αν ψάξει κάποιος, μπορείς να βρει σχετικά μου μηνύματα στο forum από τότε :laugh:). Τότε υπήρχε η παντοδυναμία του Cambridge και του Michigan, με τα περισσότερα φροντιστήρια να προτιμούν το Michigan, γιατί η εξέταση ήταν ευκολότερη και πιο φιλική στον εξεταζόμενο. Φυσικά, το προτιμούσαν και για λόγους marketing, καθώς τα ποσοστά επιτυχίας ήταν υψηλότερα στο Michigan, εξαιτίας της εξέτασης που γινόταν (και εξακολουθεί να γίνεται) με το σύστημα πολλαπλής επιλογής.

Παρόλα αυτά, οι δύο εξετάσεις είχαν παρόμοιο επίπεδο και παρόμοιες απαιτήσεις σε ό,τι αφορά την γραμματική και το λεξιλόγιο. Η προετοιμασία στα φροντιστήρια γινόταν εφ' όλης της ύλης και πραγματικά μάθαινες αγγλικά, όποια εξέταση και να επέλεγες να δώσεις. Εννοείται, βέβαια, ότι η εξέταση του Michigan ήταν πιο απλή και μπορούσες πιο εύκολα να περάσεις (εδώ πέρασα εγώ που ήμουν 14 ετών :P).

Τα επόμενα χρόνια ξεκίνησαν να ξεπροβάλλουν άλλα πιστοποιητικά αγγλικών, όπως το MSU (Michigan State University), το TOEIC, το ESB, κλπ... Όλα είχαν το ίδιο marketing: "αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ!". Ειδικά για το MSU, επειδή είχε τη λέξη "Michigan" μέσα, όλοι όσοι το έπαιρναν έλεγαν ότι "πήραν το proficiency του Michigan" :loltooth:

Πλέον έχουμε κι άλλα πιστοποιητικά, όπως το NOCN και το LRN, τα οποία, όπως είπε η Nina-Nana είναι πάτος σε επίπεδο και ο μοναδικός τους σκοπός είναι να χορηγούν το χαρτί σε όσους γνωρίζουν λίγα αγγλικά και δεν θέλουν να παιδεύουν πολύ το μυαλό τους (π.χ. μικρά παιδάκια 14-15 χρονών ή 40άρηδες που θέλουν Γ1-Γ2 για να διοριστούν στο δημόσιο). Ο λόγος ύπαρξης των πιστοποιητικών αυτών είναι η αρπαχτή που γίνεται από τους φροντιστηριούχους, για αυτούς που θέλουν να κάνουν τα χαρτιά τους για προκηρύξεις του ΑΣΕΠ. Το ίδιο ισχύει και για τα πιστοποιητικά γνώσης Η/Υ. Δεν μαθαίνεις πραγματικά, απλά κάνεις ίσα-ίσα προετοιμασία για την εξέταση, ώστε να πάρεις ένα χαρτί για τα μόρια.

Για το TOEIC που λες, φίλε Hacker13, χωρίς παρεξήγηση, αλλά το Β1 δεν είναι να το παινεύεσαι... Αυτό σημαίνει ότι τα πήγες εξαιρετικά χάλια στη διαβαθμισμένη εξέταση και έλαβες την κατώτερη πιστοποίηση που μπορεί να χορηγηθεί. Συνήθως το TOEIC το δίνουν άτομα που δεν θέλουν να πληρώσουν συγκεκριμένη εξέταση (π.χ. Β2) και δίνουν τα χρήματα με την ελπίδα να έχουν υψηλότερο σκορ και να λάβουν τελικά το Γ1, ενώ στην χειρότερη περίπτωση παίρνουν Β1, όπως εσύ.

Εγώ, έχοντας κάνει πρόσφατα διάφορα mock tests, για να δω σε τι επίπεδο βρίσκονται τα αγγλικά μου ~10 χρόνια μετά, στο Cambridge βρίσκομαι στο Γ1, το ECPE το περνάω άνετα [Pass] στο GCVR, ενώ τις υπόλοιπες εξετάσεις πιστοποίησης δεν τις κοίταξα καν, γιατί από το λίγο που είδα το επίπεδο ήταν Β2 στην καλύτερη...

Συνοψίζοντας, αν κάποιος θέλει πιστοποίηση ξένων γλωσσών για το ΑΣΕΠ και τα ελληνικά πανεπιστήμια, ας πάρει ό,τι του φαίνεται πιο εύκολο. Αν, όμως, θέλει να μάθει σωστά τα αγγλικά και να συμβαδίζει το επίπεδό του στη γλώσσα με το πιστοποιητικό στο οποίο εξετάζεται, ας προτιμήσει το Cambridge (και δευτερευόντως το Michigan). Αν κάποιος θέλει ένα value for money πιστοποιητικό (για την Ελλάδα), μπορεί να δώσει το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας, που είναι όσο δύσκολο/εύκολο πρέπει και με χαμηλά εξέταστρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top