Γνωριμίες/Φιλίες στο Πανεπιστήμιο

lenovo_lover

Νεοφερμένος

Η lenovo_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
όλοι βλέπω σνομπάρετε πολύ το πρώτο έτος :P λέτε αΠο 2ο και μετά αξίζει... :P
υπαρχουν και εξαιρέσεις όμως! Εγω είμαι στην παρέα που δημιούργησαμε απο την πρώτη(!) μέρα που γνωριστήκαμε με άλλα 9 παιδιά στο εργαστήριο της σχολής μου και δέσαμε αμέσως!!!! το εχουμε συζητησει κιολας μεταξύ μας αυτο και όλοι νιωθουμε " τυχεροι " ...κατι τετοιες στιγμες σκεφτομαι οτι τελικα ο παραγοντας της τυχης οντως υπαρχει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Kράτα μικρό καλάθι. Όλοι έτσι λέγαμε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Kράτα μικρό καλάθι. Όλοι έτσι λέγαμε...:P

ισχύει, οι μεγάλες παρέες δεν κρατάνε για πολύ. με τον καιρό "σπάνε" σε μικρότερες καθώς έτσι υπάρχει καλύτερη κατανόηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
ισχύει, οι μεγάλες παρέες δεν κρατάνε για πολύ. με τον καιρό "σπάνε" σε μικρότερες καθώς έτσι υπάρχει καλύτερη κατανόηση.
Συνηθως συμβαινει σε μεγαλες παρεες ενας να τσακωθει με καποιον αλλον και στο τελος καποιοι να παιρνουν το μερος του ενος και καποιοι του αλλουνου με αποτελεσμα δημιουργουνται μικροτερες παρεες θαβωντας η μια την αλλη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά δεν έχω θέμα. Ακόμη και τώρα γνωρίζω νέα άτομα. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
εγω παντως απο το τει φιλους δεν εχω κανει.. γνωστοι που μιλας μονο στο τει δεν θεωρουνται φιλοι.. η μονη φιλη που χω κανει ειναι αυτη που μενουμε στην ιδια πολυκατοικια και ειμαστε μαζι ολη μερα.. στο τει ειναι λιγο δυσκολο να βρεις "κολλητο" μιας και ολοι βρισκουν συνεχως αλλους αν δε πηγαινεις και συχνα χανεσαι με τον αλλον λιγο.. ειμαι και αντικοινωνικη οποτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μην αγχώνεστε πάντως, συναδέλφια!:P Θάρρος να υπάρχει και είναι πολύ εύκολο. Στο ΕΑΠ έχουμε 10 μαθήματα τον χρόνο. Ε, σας πληροφορώ και φίλες βρήκα και αγόρι:P. Δυόμιση χρόνια κάναμε παρέα στο φιλικό και φέτος τα φτιάξαμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω παντως απο το τει φιλους δεν εχω κανει.. γνωστοι που μιλας μονο στο τει δεν θεωρουνται φιλοι.. η μονη φιλη που χω κανει ειναι αυτη που μενουμε στην ιδια πολυκατοικια και ειμαστε μαζι ολη μερα.. στο τει ειναι λιγο δυσκολο να βρεις "κολλητο" μιας και ολοι βρισκουν συνεχως αλλους αν δε πηγαινεις και συχνα χανεσαι με τον αλλον λιγο.. ειμαι και αντικοινωνικη οποτε..

Για μένα η φιλία είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό. Δεν αγχώνομαι να αποκτήσω καινούριους φίλους γιατί τα πράγματα δε λειτουργούν έτσι σε αυτόν τον τομέα. Πάντως με κάποια παιδιά στην σχολή έχω δεθεί περισσότερο, κάνουμε πλάκες, γελάμε και γενικά περνάμε ωραία! :D Είμαι αισιόδοξη. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Για μένα η φιλία είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό. Δεν αγχώνομαι να αποκτήσω καινούριους φίλους γιατί τα πράγματα δε λειτουργούν έτσι σε αυτόν τον τομέα. Πάντως με κάποια παιδιά στην σχολή έχω δεθεί περισσότερο, κάνουμε πλάκες, γελάμε και γενικά περνάμε ωραία! :D Είμαι αισιόδοξη. ^^
εννοειται οτι φιλοι δε βρισκονται ευκολα καθολου ειδικα στη περιπτωση μου που απ τους 1000 ανθρωπους θα ταιριαζω με τον εναν:P με εκνευριζει ομως που πολλα ατομα μιλανε με πολλους και ετσι νομιζουν οτι εχουν και πολλους φιλους.. αλλα δε παει ετσι! και καλυτερα να χεις 1,2 φιλους και καλους παρα ολοκληρη παρεα 10 ατομα που να μην εμπιστευεσαι κανεναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
με εκνευριζει ομως που πολλα ατομα μιλανε με πολλους και ετσι νομιζουν οτι εχουν και πολλους φιλους.. αλλα δε παει ετσι! και καλυτερα να χεις 1,2 φιλους και καλους παρα ολοκληρη παρεα 10 ατομα που να μην εμπιστευεσαι κανεναν!

+1 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κατά την ταπεινή μου άποψη, όλα χρειάζονται κατά τη διάρκεια της φοιτητικής ζωής! Και οι μεγάλες παρέες, αλλά κυρίως 1-2-3 καλοί φίλοι, φίλες που νιώθεις κοντά σου και μπορείς να τους εμπιστευτείς. Προσωπικά ενώ δεν με λες ουτε κοινωνική ούτε όμως και αντικοινωνική - είμαι κάπου στο ενδιάμεσο - έχω "κουμπώσει" με πιο κοινωνικά άτομα, που με πλησιάσαν στο Κολλέγιο και έτσι δημιουργήθηκε η φιλία μας. Εγώ ενω μπορώ να κάνω μία συζήτηση με καποιο/α που δεν γνωρίζω... δεν μπορώ να το πάω στο επόμενο επίπεδο της φιλίας γιατί ειμαι πιο κλειστος χαρακτήρας. Επομένως εξαρτάται και από τα δύο μέρη αλλά και την εκάστοτε συγκυρία. Πάντως καλό θα ήταν να ειμαστε όλοι ανοιχτοί σε καινούργιες γνωριμίες και να μην βολευόμαστε με 1-2 άτομα, γιατί πάντα μπορούμε να γνωρίζουμε αξιολογους ανθρώπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eveningwind

Νεοφερμένος

Η eveningwind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα,τον ερχομενο Οκτωμβρη θα μπω στο τριτο ετος φοιτησης στη σχολη μου..το θεμα ειναι οτι δεν εχω γνωρισει κανενα συμφοιτητη/συμφοιτητρια μου μεχρι τωρα..Περυσι που ημουν στο πρωτο ετος συνολικα πρεπει να πηγα στη σχολη μου γυρω στις 10-15 φορες και αυτες φροντιζα να καθομαι στο πιο απομακρο σημειο του αμφιθεατρου /αιθουσας και γενικοτερα δεν προσπαθησα καθολου να προσεγγισω τους συμφοιτητες μου(παρολο που το ηθελα παρα πολυ) ,να ανοιξουμε κουβεντα μιας και ημασταν ολοι πρωτοετεις,αρα αγνωστοι μεταξυ αγνωστων κλπ Φετος,στο δευτερο χρονο μου,οι παρουσιες μου στα μαθηματα ηταν ακομη λιγοτερες. Απο τον ερχομενο Οκτωμβρη μπαινω στο τριτο ετος και η ιδεα οτι θα παρω πτυχιο(χαχαχαχα) και δεν θα χω γνωρισει κανενα ατομο στη σχολη μου με ΤΡΟΜΑΖΕΙ...ειλικρινα,δεν ξερω τι να κανω...το να ξεκινησω να πηγαινω στα μαθηματα ειναι σιγουρα το πρωτο βημα:P αλλα πως θα προσεγγισω τους συμφοιτητες μου που σιγουρα θα χουν διαμορφωσει παρεες αυτα τα 2 χρονια? τι να κανω για να τους πλησιασω? τα χω κανει σκατα,το ξερω.:clapup: ειλικρινα,οποιος φοιτητης/φοιτητρια εδω μεσα εχει διαθεση να μου απαντησει,θα το εκτιμουσα πολυ:P

Υ.Γ Το αντικειμενο της σχολης μου μου αρεσει πολυ και μαλιστα ηταν και η πρωτη επιλογη στο μηχανογραφικο μου..Ο λογος που δεν πηγαινω στα μαθηματα δεν εχει να κανει με αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εξαρταται τη σχολη σου. Εμεις που εχουμε εργαστηρια "αναγκαζομαστε" να γνωρισουμε κοσμο. Επισης μπορει στο γκρουπ του ετους σου στο FB να αναζητησεις παρεα για εργασιες κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leodokardos13

Νεοφερμένος

Ο leodokardos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
γνωριμιες θα κανεις βγαινοντας οξω οχι μεσω facebοοκ η νεα χαζη μοδα της εποχης.επισης μπορεις να εισαι ανεκτικος σε κατι που δε σου αρεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
γνωριμιες θα κανεις βγαινοντας οξω οχι μεσω facebοοκ η νεα χαζη μοδα της εποχης.επισης μπορεις να εισαι ανεκτικος σε κατι που δε σου αρεσει

Θελει να γνωρισει παιδια του ετους της. Που το κακο να ψαξει παρεα για καποιες εργασιες; Στο τριτο ετος ολοι εχουν σχηματισει κλικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eveningwind

Νεοφερμένος

Η eveningwind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα και στους δυο! Λοιπον,η σχολη μου ανηκει στο θεωρητικο πεδιο,οποτε εργαστηρια δεν εχουμε εκτος απο ενα του χρονου. Επισης,ολα τα μαθηματα του τριτου ετους ειναι επιλογης(δεν υπαρχουν καθολου υποχρεωτικα στο 3ο και 4ο ετος) και εχουμε να επιλεξουμε 6 απο συνολο 15-20 μαθηματων...
προς darthfederer Δεν θελω να γνωρισω ατομα με σκοπο να αναλαβουμε απο κοινου καποια εργασια..θελω να κανω φιλους στο πανεπιστημιο..φανταζομαι και συ δεν θα ηθελες το ιδιο οταν ξεκινουσες τη φοιτητικη σου σταδιοδρομια? ;)
εκτος και εαν εννοεις οτι κανοντας καποια εργασια (ομαδικη) ,θα μπορεσω να γνωρισω συμφοιτητες μου..οποτε,σε αυτη την περιπτωση,συμφωνω μαζι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Μα εχεις δωσει μονη σου την απαντηση λες πηγες 10-15 φορες αν πηγαινες 100-150 φορες θα ειχε ςπερισσοτερες πιθανοτητες να γνωρισεις κοσμο.Μπορεις να ζητας σημειωσεις απο παιδια και να συζητας μαζι τους στο fb για διαφορα θεματα τις σχολης.Γενικα γι ανα γνωρισεις κοσμο πηγαινε στην σχολη συνεχεια και μην εισαι απομακρη με τον κοσμο τι καθεσε πανω πανς γωνια κατσε διπλα σε ενα παιδι ποθ βλεπεις μονο και μιλιστε για την σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eveningwind

Νεοφερμένος

Η eveningwind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μα εχεις δωσει μονη σου την απαντηση λες πηγες 10-15 φορες αν πηγαινες 100-150 φορες θα ειχε ςπερισσοτερες πιθανοτητες να γνωρισεις κοσμο.Μπορεις να ζητας σημειωσεις απο παιδια και να συζητας μαζι τους στο fb για διαφορα θεματα τις σχολης.Γενικα γι ανα γνωρισεις κοσμο πηγαινε στην σχολη συνεχεια και μην εισαι απομακρη με τον κοσμο τι καθεσε πανω πανς γωνια κατσε διπλα σε ενα παιδι ποθ βλεπεις μονο και μιλιστε για την σχολη.
Καλησπερα,
μα το ξερω οτι ειναι καθαρο δικο μου σφαλμα.Δεν κατηγορω τους αλλους που δεν με πλησιασαν κλπ Απλως,τωρα που εχουν περασει 2 χρονια ,φοβαμαι οτι πλεον ειναι αργα...ευχαριστω πολυ παντως για τις συμβουλες! ειλικρινα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juggernaut

Νεοφερμένος

Ο (A) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ενας καλος τροπος να κανεις παρεες ειναι η κομματικη ζωη.
Μπορεις να κανεις αρκετους φιλους εκει, αλλα συμφωνα με την εμπειρια μου , οι περισσοτερες δεν θα κρατησουν μακροχρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Καλησπέρα,
εντάξει σίγουρα φταίει το γεγονός οτι δεν είσαι και ο πιο συνεπής φοιτητής,οπότε δεν σου έχει δοθεί τόσο η ευκαιρία να γνωρίσεις κόσμο.
Είμαι βέβαιος πως οποιονδήποτε από εδώ να ρωτήσεις πως ξεκίνησαν ορισμένες φιλίες στο πανεπιστήμιο,δεν θα θυμάται.
Αν πηγαίνεις στο πανεπιστήμιο συχνά,λόγω του κλίματος,λόγω των μαθημάτων,λόγω της ηλικίας είναι βέβαιο πως θα προσεγγίσεις ή θα σε προσεγγίσουν για κάποιον άκυρο λόγο,π.χ. σημειώσεις.Το άτομο που σε προσέγγισε,την επόμενη φορά θα του πεις ένα καλημέρα,την επόμενη θα μιλήσετε σε κανένα κενό και την τρίτη θα βγείτε για ένα καφεδάκι.Έτσι δημιουργούνται κυρίως οι σχέσεις στο πανεπιστήμιο και λόγω του οτι θα είσαι 3ο έτος,δεν θα είναι μια βραχυχρόνια φιλία διότι οι φοιτητές είναι πιο ώριμοι και δεν ψάχνονται σαν τρελοί για παρέες όπως στο 1ο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top