Γλωσσικών και Διαπολιτισμικών Σπουδών (Βόλος)

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Στη θέση σου θα ανσυχούσα περισσότερο να γράψω καλά και όλη η κατάσταση με τις βάσεις είναι αρκετά περίεργη απρόβλεπτη και αγχωτική και δεν θα ήθελα να την πιάσω πριν τελειώσω με τις πανελλαδικές
τα κανω ταυτοχρονα: και διαβαζω και κοιταω βασεις/θεσεις/κλπ. Αγχωτικo για μενα δεν ειναι, να πω την αληθεια, γιατι στην ηλικια μου εχω συνηθισει τις αποτυχιες (οποτε και δεν με φοβιζουν) 😂
 

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.

σ' αυτό το εδώ το λινκ που πόσταρε κάποιος σε κάποιο άλλο θέμα βρήκα αυτά τα στοιχεία για την επαγγελματική αποκατάσταση και σαν αρχίζω να μετανιώνω που τη δήλωσα δεύτερη και όχι πρώτη χαχα

IMG_20200713_014059.jpg
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
ειναι οντως πολυ ενδιαφερουσα σχολη και με καλες προοπτικες για μελλοντικη εξελιξη οι οποιες πιστευω δν εχουν διερευνηθει ακομα~ εσυ ποια δηλωσες πρωτη; κι εγω παντως του χρονου που μαλλον θα ξαναδωσω αυτη θα βαλω ^^
 

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
μεταφραστικό Κέρκυρας έβαλα πρώτη
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στηρίζει ο κόσμος την επιλογή σου! Αυτά που μάς αρέσουν είναι καλό να επιλέγουμε μα σπουδάσουμε. Καλή τύχη
 

Σταβι

Νεοφερμένος

Η Σταβι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Να ρωτήσω....
Ξέρει κανείς τίποτα για το καινούργιο τμήμα των γλωσσικων και διαπολιτισμικων σπουδών;Σκέφτομαι να το δηλώσω...αλλα ψάχνω να βρω τα επαγγελματικά δικαιώματα και δεν τα βρίσκω.Μηπως γνωρίζει κανείς που μπορείς να εργαστείς έχοντας αποφοιτήσει από το εν λόγω τμημα;;
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Tσεκαρε εδώ , έχει ήδη ανοιχτεί συζήτηση για αυτό το τμήμα
 

Σταβι

Νεοφερμένος

Η Σταβι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
γιατί τόσα like? xD
γτ ειναι ωραια σχολη :laugh: κι εγω την ειχα σκεφτει αρχικα γτ θελω να ασχοληθω με τν μεταφραση αλλα δν τρεφω ιδιαιτερη συμπαθεια ουτε προς τα γαλλικα αλλα ουτε προς τα γερμανικα οποτε τ απερριψα :')
Να ρωτήσω....
Ξέρει κανείς τίποτα για το καινούργιο τμήμα των γλωσσικων και διαπολιτισμικων σπουδών;Σκέφτομαι να το δηλώσω...αλλα ψάχνω να βρω τα επαγγελματικά δικαιώματα και δεν τα βρίσκω.Μηπως γνωρίζει κανείς που μπορείς να εργαστείς έχοντας αποφοιτήσει από το εν λόγω τμημα;;
Δυστυχως δεν υπαρχουν αρκετες πληροφοριες για τν σχολη ακομα και δεν ξερω και τ γτ :// το αρθρο της newsit που ποσταρε η louminis λιγο παραπανω αναφερει μερικα επαγγελματα που μπορει να ακολουθησει ενας αποφοιτος.. σιγουρα βεβαια δν ειναι οι μονες διεξοδοι ^^
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Τι επαγγελματικα δικαιωματα εχουν οι αποφοιτοι της;Εχουν νομοθετηθει;
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Τι επαγγελματικα δικαιωματα εχουν οι αποφοιτοι της;Εχουν νομοθετηθει;
'' Το Τμήμα συνδυάζει τα σύγχρονα αντικείμενα σπουδών με άριστες προοπτικές στην έρευνα και στην αγορά εργασίας για τους/τις αποφοίτους. Η ζήτηση στελεχών με γνώση των γλωσσών και του πολιτισμού, ιδιαίτερα μάλιστα της Μέσης και Άπω Ανατολής, αναμένεται να είναι μεγάλη και διαρκής σε τομείς όπως ο τουρισμός, το εμπόριο, η διερμηνεία, οι διακρατικές επαφές, η έρευνα, η επιστημονική συνεργασία κλπ '' από την σελίδα του τμήματος



''Τμήμα Γλωσσικών και Διαπολιτισμικών Σπουδών, για τα οποία χωρίς να παραγνωρίζουμε τη χρησιμότητα, οφείλουμε να επισημάνουμε ότι τόσο για τη βιωσιμότητά τους όσο και για την αποκατάσταση των αποφοίτων τους δεν υπάρχουν συγκριτικά στοιχεία από παρόμοια τμήματα άλλων πανεπιστημιακών ιδρυμάτων της χώρας. '' από μία διαδυκτιακή εφημερίδα

ελπίζω αυτά να απαντάνε στην ερώτηση σου, δεν ξέρω που αλλού να ψάξω
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
'' Το Τμήμα συνδυάζει τα σύγχρονα αντικείμενα σπουδών με άριστες προοπτικές στην έρευνα και στην αγορά εργασίας για τους/τις αποφοίτους. Η ζήτηση στελεχών με γνώση των γλωσσών και του πολιτισμού, ιδιαίτερα μάλιστα της Μέσης και Άπω Ανατολής, αναμένεται να είναι μεγάλη και διαρκής σε τομείς όπως ο τουρισμός, το εμπόριο, η διερμηνεία, οι διακρατικές επαφές, η έρευνα, η επιστημονική συνεργασία κλπ '' από την σελίδα του τμήματος



''Τμήμα Γλωσσικών και Διαπολιτισμικών Σπουδών, για τα οποία χωρίς να παραγνωρίζουμε τη χρησιμότητα, οφείλουμε να επισημάνουμε ότι τόσο για τη βιωσιμότητά τους όσο και για την αποκατάσταση των αποφοίτων τους δεν υπάρχουν συγκριτικά στοιχεία από παρόμοια τμήματα άλλων πανεπιστημιακών ιδρυμάτων της χώρας. '' από μία διαδυκτιακή εφημερίδα

ελπίζω να αυτά απαντάνε στην ερώτηση σου, δεν ξέρω που αλλού να ψάξω
Σε ευχαριστω για την απαντηση.Τελικα παραμενει σχολη με μηδεν επαγγελματικα δικαιωματα.Θυμαμαι περυσι το ειχα ψαξει,και ειχα αποτρεψει φιλη να τη δηλωσει.Περασε ενας χρονος και τελικα δεν αλλαξε κατι απο οτι βλεπω.Οσο για τις διδασκομενες γλωσσες υποθετω οτι σε καμια περιπτωση δεν δινουν επαρκεια διδασκαλιας.
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για την απαντηση.Τελικα παραμενει σχολη με μηδεν επαγγελματικα δικαιωματα.Θυμαμαι περυσι το ειχα ψαξει,και ειχα αποτρεψει φιλη να τη δηλωσει.Περασε ενας χρονος και τελικα δεν αλλαξε κατι απο οτι βλεπω.Οσο για τις διδασκομενες γλωσσες υποθετω οτι σε καμια περιπτωση δεν δινουν επαρκεια διδασκαλιας.
Εγώ ήμουν έτοιμη να δηλώσω και αυτή τη σχολή αλλά τελευταία στιγμή το μετάνιωσα. Είναι πολύ δελεαστική η διδασκαλία των ξένων γλωσσών αλλά better be safe than sorry.
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Εγώ ήμουν έτοιμη να δηλώσω και αυτή τη σχολή αλλά τελευταία στιγμή το μετάνιωσα. Είναι πολύ δελεαστική η διδασκαλία των ξένων γλωσσών αλλά better be safe than sorry.
ναι απο οτι θυμαμια το προγραμμα σπουδων ηταν πολυ δελεαστικο.Απλα εκει με τις υποχρεωτικες γλωσσες κατι δεν μου γεμιζε το ματι.Σιγουρα δεν δινουν επαρκεια,και τωρα κατα ποσον ειναι εφικτο να κανεις 2 δυσκολες γλωσσες σε ενα πανεπιστημιο,ειναι αξιον αποριας.Παντως σαν τιτλος και σαν προγραμμα σπουδων ειναι πολυ δελεαστικη σχολη,οντως
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ναι απο οτι θυμαμια το προγραμμα σπουδων ηταν πολυ δελεαστικο.Απλα εκει με τις υποχρεωτικες γλωσσες κατι δεν μου γεμιζε το ματι.Σιγουρα δεν δινουν επαρκεια,και τωρα κατα ποσον ειναι εφικτο να κανεις 2 δυσκολες γλωσσες σε ενα πανεπιστημιο,ειναι αξιον αποριας.Παντως σαν τιτλος και σαν προγραμμα σπουδων ειναι πολυ δελεαστικη σχολη,οντως
Προτιμότερο πιστεύω θα ήταν να περάσει κάποιος σε μία άλλη σχολή και να μαθαίνει ξένες γλώσσες ξεχωριστά. Ναι, θα κοστίζει παραπανω σαφώς, αλλά είναι πιο σίγουρο και σαφές.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ δεν έχει ακόμα επαγγελματικά δικαιώματα το Επιστήμης Τροφίμων και Διατροφής της Λήμνου που λειτουργεί από το 2009 και περιμένετε να έχει ένα Τμήμα που λειτούργησε το 2019;
Αργούν αυτά τα πράγματα!
Δηλώστε το ΤΞΓΜΔ της Κέρκυρας να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο!
 

AggelakiM

Νεοφερμένος

Η AggelakiM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά πέρσι ήρθε στο φροντιστήριο μας ένας κύριος που ασχολείται με τον επαγγελματικό προσανατολισμό και μας είπε καθαρά ότι μέσω αυτού του τμήματος αποκτάς δικαίωμα διδασκαλίας της ελληνικής γλώσσας ως ξένη γλώσσα. Αυτό είναι φανερό και από τα μαθήματα του τμήματος από όσο είδα. Ενδιαφέρομαι πολύ για αυτή την σχολή και η προοπτική του συγκεκριμένου επαγγέλματος μου φαίνεται πολύ δελεαστική. Παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος που φοιτεί σε αυτήν την σχολή μήπως μπορεί να μου πει από την εμπειρία του πώς του φαίνεται και αν όντως καλύπτονται όλα τα μαθήματα που αναφέρονται στο πρόγραμμα; ευχαριστώ πολύ.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Από την στιγμή που το τμήμα δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα, μην περιμένετε καμία απολύτως αποκατάσταση. Αυτά που λένε για κέντρα υποδοχής και εκπαίδευσης προσφύγων μην τα ακούτε καθόλου, γιατί εκεί προσλαμβάνονται είτε απόφοιτοι κοινωνικών επιστημών (κυρίως κοινωνικοί λειτουργοί), είτε εκπαιδευτές ενηλίκων με πιστοποιημένη γνώση ξένων γλωσσών ή/και πιστοποίηση διδασκαλίας της ελληνικής ως ξένης γλώσσας.

Από εκεί και πέρα ο τουρισμός, οι ΜΚΟ, οι εταιρείες διαχείρισης πολιτισμού κλπ είναι προοπτικές που θέλουν γνωριμίες ως επί το πλείστον και όχι τέτοιες σπουδές. Αν κάποιος θέλει να πάει να δουλέψει σε αυτούς τους τομείς, ας πάει καλύτερα σε τμήματα οικονομικού κλάδου (διοίκηση επιχειρήσεων, κλπ).
 

AggelakiM

Νεοφερμένος

Η AggelakiM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Από την στιγμή που το τμήμα δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα, μην περιμένετε καμία απολύτως αποκατάσταση. Αυτά που λένε για κέντρα υποδοχής και εκπαίδευσης προσφύγων μην τα ακούτε καθόλου, γιατί εκεί προσλαμβάνονται είτε απόφοιτοι κοινωνικών επιστημών (κυρίως κοινωνικοί λειτουργοί), είτε εκπαιδευτές ενηλίκων με πιστοποιημένη γνώση ξένων γλωσσών ή/και πιστοποίηση διδασκαλίας της ελληνικής ως ξένης γλώσσας.

Από εκεί και πέρα ο τουρισμός, οι ΜΚΟ, οι εταιρείες διαχείρισης πολιτισμού κλπ είναι προοπτικές που θέλουν γνωριμίες ως επί το πλείστον και όχι τέτοιες σπουδές. Αν κάποιος θέλει να πάει να δουλέψει σε αυτούς τους τομείς, ας πάει καλύτερα σε τμήματα οικονομικού κλάδου (διοίκηση επιχειρήσεων, κλπ).
Εγώ βασικά σκεφτόμουν στο εξωτερικό να διδάξω ελληνικά ως ξένη γλώσσα. Δεν είχα ακούσει κάτι για αυτά που είπες, δλδ αποφοιτώντας, το πτυχίο δεν αποτελεί πιστοποίηση ότι μπορείς να διδάξεις τα ελληνικά στις τάδε γλώσσες ας πούμε;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ βασικά σκεφτόμουν στο εξωτερικό να διδάξω ελληνικά ως ξένη γλώσσα. Δεν είχα ακούσει κάτι για αυτά που είπες, δλδ αποφοιτώντας, το πτυχίο δεν αποτελεί πιστοποίηση ότι μπορείς να διδάξεις τα ελληνικά στις τάδε γλώσσες ας πούμε;
Παιδιά, μην έχετε αυταπάτες ότι μπορείτε να διδάξετε ελληνικά στο εξωτερικό... Τις ίδιες αυταπάτες είχαν και απόφοιτοι φιλολογίας, παιδαγωγικού, ΦΠΨ, πριν από εσάς :P

Από την στιγμή που το πτυχίο δεν έχει θεσμοθετημένα επαγγελματικά δικαιώματα, τότε δεν σου δίνει κάποια δυνατότητα. Απλώς είσαι απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και μπορείς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό που μπορεί να σου ανοίξει κάποιες πόρτες (πχ για την διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης γλώσσας).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top