Γλωσσικών και Διαπολιτισμικών Σπουδών (Βόλος)

AggelakiM

Νεοφερμένος

Η AggelakiM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά, μην έχετε αυταπάτες ότι μπορείτε να διδάξετε ελληνικά στο εξωτερικό... Τις ίδιες αυταπάτες είχαν και απόφοιτοι φιλολογίας, παιδαγωγικού, ΦΠΨ, πριν από εσάς :P

Από την στιγμή που το πτυχίο δεν έχει θεσμοθετημένα επαγγελματικά δικαιώματα, τότε δεν σου δίνει κάποια δυνατότητα. Απλώς είσαι απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και μπορείς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό που μπορεί να σου ανοίξει κάποιες πόρτες (πχ για την διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης γλώσσας).


Θα με ενδιέφερε να μάθω πώς τα ξέρεις αυτά γιατί δεν έχω δει σε πρόγραμμα σπουδών φιλολογίας μαθημα διδασκαλίας της ελληνικής γλώσσας, όμως είδα αυτό το μάθημα στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος Γλωσσικών και Διαπολιτισμικών Σπουδών. Επιπλέον αν δεν έχει εργασιακά δικαιώματα δεν βρίσκω κάποιον λόγο ύπαρξης του τμήματος.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Θα με ενδιέφερε να μάθω πώς τα ξέρεις αυτά γιατί δεν έχω δει σε πρόγραμμα σπουδών φιλολογίας μαθημα διδασκαλίας της ελληνικής γλώσσας, όμως είδα αυτό το μάθημα στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος Γλωσσικών και Διαπολιτισμικών Σπουδών. Επιπλέον αν δεν έχει εργασιακά δικαιώματα δεν βρίσκω κάποιον λόγο ύπαρξης του τμήματος.
Είναι οι περίφημες "διδακτικές" :P Οκ, δεν σε προετοιμάζουν για διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης γλώσσας, αλλά σου δείχνουν πώς να διδάξεις (υπάρχει και η πιστοποίηση του ΕΟΠΠΕΠ για όποιον ενδιαφέρεται).

Επειδή το τμήμα έχει ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, δεν σημαίνει ότι τα επαγγελματικά του δικαιώματα απορρέουν από αυτό. Υπάρχουν πάρα πολλά τμήματα στην Ελλάδα χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα, όπως το τμήμα στη Λήμνο που είπε παραπάνω η Λενω.

Η ύπαρξη του τμήματος οφείλεται στις μικροκομματικες σκοπιμότητες. Το πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και η διοίκησή του, άλλωστε, ήταν φίλα προσκείμενοι στην κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ :P
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Το τμημα προσφερει μονο ενα μαθημα διδακτικης της ελληνικης γλωσσας ως δευτερης ή ξενης γλωσσας οποτε δεν ξερω κατα ποσο παιρνει ενας αποφοιτος το αντιστοιχο επαγγελματικο δικαιωμα.. Προσφερονται κι μερικα μαθηματα μεταφρασης (καμια σχεση φσκ με τ μεταφραστικο της Κερκυρας) μεταξυ των δυο γλωσσων που θα επιλεξεις στη σχολη οποτε ισως να μπορεις να βασιστεις εκει για δουλεια στο μελλον.

Το γεγονος οτι τα μαθηματα αυτης της σχολης ειναι αρκετα γενικα ειναι δικοπο μαχαιρι κατα την γνωμη μου αν και ειναι ταυτοχρονα κι ενας απ τους λογους που μ ενδιαφερει τοσο πολυ! Το εχω σκεφτει αρκετα και ενω ξερω οτι δεν εχει κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα (και ισως να μην εχει για πολυ καιρο ακομη) αυτο δεν με σταματα απ το να θελω ακομα να περασω εκει~

Νομιζω τα πραγματα ισως γινουν πιο σαφη σε τρια χρονια περιπου που θα υπαρξουν και οι πρωτοι αποφοιτοι ^^
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παιδιά, ξέρω ότι στην τρυφερή ηλικία των 18 τα βλέπετε πιο ρομαντικά τα πράγματα ("θα κάνω μεταπτυχιακό", "θα κάνω ακαδημαϊκή καριέρα", "θα πάω στο εξωτερικό") :P

Όμως αν το πτυχίο σαν δεν έχει κανένα αντίκρισμα στην αγορά εργασίας ή έστω στην επιστημονική κοινότητα, δεν θα μπορέσετε να το εξελίξετε.
Όταν το πρόγραμμα σπουδών είναι αχταρμας, προφανώς και το ίδιο το τμήμα δεν έχει κάποια σαφή κατεύθυνση ή υψηλό ακαδημαϊκό επίπεδο.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
18 χρονων δεν ειμαι αλλα ρομαντικη (και υπερ-αισιοδοξη σε βαθμο βλακειας)...

Συμφωνω οτι το τμημα φαινεται να μην ακολουθει μια συγκεκριμενη κατευθυνση (αν και ισως η κατευθυνση της λογοτεχνιας να θεωρειται πιο "σιγουρη" - βεβαια δεν αναφερονται επαγγελματικα δικαιωματα ουτε γι αυτην, για την διδασκαλια εστω της λογοτεχνιας στα σχολεια) αλλα γι αυτον τον λογο υπαρχει και το μεταπτυχιακο που μπορει να κανει καποιος μετα.

Σιγουρα μενοντας με το προπτυχιακο στο χερι δυσκολα θα βρει καποιος μια σχετικη δουλεια ποσο μαλλον κατι σταθερο και με καλο μισθο.

Επισης το τμημα ειναι καινουριο κι αν και το πανεπιστημιο θεσσαλιας ειναι ενα απ τα καλυτερα της χωρας σιγουρα δεν γινεται ενα τμημα ενος μολις χρονου να εχει τρελο ακαδημαικο επιπεδο ειδικα οταν σχετιζεται με τις γλωσσικες κ λογοτεχνικες σπουδες (κατα κυριο λογο).
 

Mary Jane

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το τμήμα; Είδα το πρόγραμμα σπουδών και τις προοπτικές απασχόλησης και μου φάνηκε αρκετά καλό.
Τι πιστεύετε; Αξίζει;
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι γνώμη έχετε για το τμήμα; Είδα το πρόγραμμα σπουδών και τις προοπτικές απασχόλησης και μου φάνηκε αρκετά καλό.
Τι πιστεύετε; Αξίζει;
Έγραψες πολλά μόρια... Γιατί να περάσεις σε μια σχολή των 11.700 μορίων? Βέβαια εντάξει αν σου αρέσει δήλωσε την
 

Mary Jane

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Έγραψες πολλά μόρια... Γιατί να περάσεις σε μια σχολή των 11.700 μορίων? Βέβαια εντάξει αν σου αρέσει δήλωσε την
και εγω αυτο σκεφτηκα.. αλλα αμα ειναι οντως καλη και αξιζει.. δεν θελω να το ρισκαρω ομως
θα βαλω αλλες ως πρωτες επιλογες βεβαια
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Έγραψες πολλά μόρια... Γιατί να περάσεις σε μια σχολή των 11.700 μορίων? Βέβαια εντάξει αν σου αρέσει δήλωσε την

Tι σχέση έχει ο αριθμός των μορίων εισαγωγής με το αντικείμενο σπουδών; :popcorn:
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Όχι το λέω επειδή έχει πολλές επιλογές... Δεν είπα ότι είναι κακή σχολή λόγω χαμηλών μορίων...

Ψάξτο καλά γιατί μετά από κάποια χρόνια, αρκετοί από θεωρητικές κατευθύνσεις κοπανάνε το κεφάλι τους. :flowers:
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι το λέω επειδή έχει πολλές επιλογές... Δεν είπα ότι είναι κακή σχολή λόγω χαμηλών μορίων...
Και εγώ κοιτούσα για Βόλο μιας και έχω έτοιμο σπίτι εκεί, για ιστορίας και αρχαιολογίας... Αλλά δεν θέλω να φύγω από Αθήνα λόγω θεάτρου:( είμαι σε δίλημμα
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το τμήμα; Είδα το πρόγραμμα σπουδών και τις προοπτικές απασχόλησης και μου φάνηκε αρκετά καλό.
Τι πιστεύετε; Αξίζει;
Αυτή η σχολή με ενδιέφερε και μένα από την χρονιά που πρωτολειτούργησε λολ Είχα ανοίξει και θέμα σχετικό κι αν πας να διαβάσεις εκείνο το θρεντ θα δεις απόψεις κι άλλων~ Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες σχετικά με το τμήμα εκτός απ' αυτά που έχουν δημοσιεύσει οι ίδιοι στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου. Ας πούμε για τις επαγγελματικές προοπτικές δεν γνωρίζουμε πολλά πράγματα πέρα απ' αυτό: "Η ζήτηση στελεχών με γνώση των γλωσσών και του πολιτισμού, ιδιαίτερα μάλιστα της Μέσης και Άπω Ανατολής, αναμένεται να είναι μεγάλη και διαρκής σε τομείς όπως ο τουρισμός, το εμπόριο, η διερμηνεία, οι διακρατικές επαφές, η έρευνα, η επιστημονική συνεργασία κλπ." Το λες κι αρκετά γενικό λολ Προσωπικά βέβαια ακόμα θεωρώ το αντικείμενο της σχολής πολύ ενδιαφέρον και ιδιαίτερο ειδικά όσον αφορά τις ξένες γλώσσες που προσφέρει~ Επίσης όπως αναφέρθηκε και από πάνω, μην σκέφτεσαι ότι έχεις πολλά μόρια για μια σχολή.. Απ' την στιγμή που σου τράβηξε το ενδιαφέρον αυτό κατά την γνώμη μου είναι αρκετό για να της δώσεις μια ευκαιρία ^^
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Μακριά απο σχολές χωρίς πραγματικά επαγγελματικα δικαιώματα.
Μην κοιτάς τις φανφάρες που γράφουν οι οδηγοί Σπουδών ΜΑΚΡΙΆ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Και εγώ κοιτούσα για Βόλο μιας και έχω έτοιμο σπίτι εκεί, για ιστορίας και αρχαιολογίας... Αλλά δεν θέλω να φύγω από Αθήνα λόγω θεάτρου:( είμαι σε δίλημμα
Το ιστορίας και αρχαιολογίας έχει λιγότερα μόρια απ του θεάτρου; Έχω δει πολλά μηνύματα σου στο φόρουμ και φαίνεται ότι θες 100000000% να περάσεις στο θέατρο οπότε μου φάνηκε κάπως περίεργο που το ανέφερες (χωρίς παρεξήγηση λολ)
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ιστορίας και αρχαιολογίας έχει λιγότερα μόρια απ του θεάτρου; Έχω δει πολλά μηνύματα σου στο φόρουμ και φαίνεται ότι θες 100000000% να περάσεις στο θέατρο οπότε μου φάνηκε κάπως περίεργο που το ανέφερες (χωρίς παρεξήγηση λολ)
Όχι λέω σε περίπτωση που ανέβει η θεάτρου φυσικά! Πρώτη μου επιλογή είναι
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Μακριά απο σχολές χωρίς πραγματικά δικαιώματα.
Μην κοιτάς τις φανφάρες που γράφουν οι οδηγοί Σπουδών ΜΑΚΡΙΆ.
Αυτά λέγανε όλοι και στο δικό μου θρεντ (που δεν ηταν δικό μου οριτζιναλλυ αλλά το είχα κάνει κάπως σαν δικό μου προς το τέλος λολ) αλλά πραγματικά... όλες οι σχολές δεν δίνουν κάποια επαγγελματικά δικαιώματα στους αποφοίτους τους; Το περίεργο είναι ότι δεν έχουν αναφέρει τίποτα. Δημόσια τουλάχιστον γιατί οι φοιτητές του τμήματος ίσως ξέρουν κάτι παραπάνω..
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μια λέξη: ΟΑΕΔ. Από εκεί και πέρα, ψάξε το ουσιαστικά και διάλεξε με σύναιση.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Όχι λέω σε περίπτωση που ανέβει η θεάτρου φυσικά! Πρώτη μου επιλογή είναι
Μμ η αλήθεια είναι ότι το ιστορικό έχει χαμηλότερη ΕΒΕ αλλά ποτέ δεν ξέρεις~ ελπίζω να περάσεις στο θέατρο πάντως ^^
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top