Για 16.000, 17.000, κτλ μόρια πόσες ώρες χρειάζονται κάθε μέρα;

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Βασικά στα μαθηματικά είναι εύκολο να σου συμβούν ατυχίες πχ σε διαγώνισμα και να αρχίσεις να αμφιβάλλεις. Εγώ τα έχω φοβηθεί από αυτό το πράγμα αν και πάντα τα πήγαινα καλά.
Και αυτό σε επηρεάζει πολύ περισσότερο όταν έχεις τόσο άγχος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, όλο το ερώτημα είναι άστοχο, όχι μόνο το πόσες ώρες χρειάζονται για 16,000 μόρια. :)
Τα παρακάτω τα γράφω γενικά με αφορμή το post του zidane4ever και δεν απευθύνομαι σ' εκείνον προσωπικά.


Αρχικά, γιατί 16,000 μόρια; Πες ότι τα πιάνεις, so what; Σε μια σχολή δεν μπαίνεις με βάση το πόσο έγραψες εσύ, αλλά το πόσο έγραψες σε σχέση με τους άλλους. Δηλαδή κατανοείστε το επιτέλους, δεν είναι «θέλω τόσα μόρια», αλλά «θέλω να γράψω καλύτερα από τους άλλους».

Το 2000 πχ έβγαζες 19,000 μόρια κι έμενες εκτός Ιατρικής με τα πανεύκολα θέματα που είχαν βάλει. Δεν ξέρεις πώς θα κινηθούν τα θέματα του χρόνου, οπότε δεν μπορείς να πεις «πάω για τόσο».


Φτιάχνεις το πρόγραμμά σου, διαβάζεις όπως σε βολεύει, πας στο τέλος, δίνεις κι ό,τι έρθει. Και ξεχνάμε κάτι: όσες ώρες και να διαβάσουμε, υπάρχει και ο παράγοντας τύχη στο τέλος. Ή αλλιώς, για τους λάτρεις του ποδοσφαίρου: καλή επίδοση στα φιλικά δεν συνεπάγεται και καλή επίδοση στους επίσημους αγώνες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι ρε αγορίνα, οι βάσεις είναι πάνω-κάτω σταθερές τα τελευταία χρόνια όμως. Η ζήτηση έχει hardly κάποια σχέση παρεπιτόντως, οι μαθητές που δίνουν είναι τόσοι πολλοί που παραμένει ίδια εκτός αν αλλάξει κάποιος εξωτερικός παράγοντας (π.χ. αγορά εργασίας - Παιδαγωγικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απλά το λέω γιατί δεν μου αρέσει η λογική του "πάω για τόσα, άρα διαβάζω τόσο". :)
Είναι προσωπική άποψη απλά, δεν σημαίνει ότι το κατακρίνω κι όλας.



Θα προτιμούσα όμως να μην τα βάζουμε όλα αυτά σε καλούπια, "θέλω τόσα, διαβάζω τόσο" κλπ κλπ. Μπορεί πχ να θες κάποια σχολή που έχει 16.000 μόρια, αλλά θα διαβάσεις για να γράψεις 16.000 μόρια;


Όλοι μα όλοι διαβάζουν και δίνουν για το 20. Κι αν κάποιος πει ότι δεν ισχύει θα είναι ψεύτης, γιατί πολύ απλά εάν ήξερε ότι είχε λύσει το 90% του γραπτού του σωστά (άρα έχει τουλάχιστον 18) θα συνέχιζε και για το 20. Δεν θα 'λεγε "έχω 18, άρα σταματώ εδώ". :P


Βέβαια το τι θέμε από την πραγματικότητα διαφέρει. :P
Απλά επειδή ποτέ δεν ξέρει κανείς πώς θα διαμορφωθούν τα θέματα, είναι λάθος (για μένα) το "για 16.000 μόρια που θέλω θα διαβάζω 3 ώρες".

Γνώμη μου είναι καθένας να διαβάζει όσο αισθάνεται άνετα, να κατέβει έχοντας πίστη στις δυνάμεις του και από 'κει και πέρα ό,τι βρέξει ας κατεβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philosophos

Νεοφερμένος

Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Για 16 χιλιαδεσ μορια δεν χρειαζεται πανω απο μια ωρα την μερα.βεβαια,ειναι αναλογως τον ανθρωπο και τα θεματα.παντως,αν εισαι τεχνολογικη δωσε εμφαση στα τεσσερα στανταρ(αοθ,αοδε,προγραμ.,μαθ.γεν.),και μη διαβασεις σχεδον τιποτα απο μαθηματικα κατευθυνσης.για περισσοτερες πληροφοριες στελτε μου προσωπικο μηνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Για 16 χιλιαδεσ μορια δεν χρειαζεται πανω απο μια ωρα την μερα.
Εγω εβγαλα βαθμο προσβασης 16,67 και διαβαζα σαν σκυλι! Και στα μαθηματικα μου ειχε βγει η παναγια κυριολεκτικα. Εξαρταται και απο τον ανθρωπο βεβαια, οπως ειπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philosophos

Νεοφερμένος

Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
εσυ χρηστο μπορει να διαβαζες πολλες ωρες φυσικη και μαθηματικα που ειναι τελειως ασκοπο να διαβαζεις αν δεν πας για πανω απο 17500 χιλιαδες μορια...εγω για παραδειγμα διαβασα αοθ,μαθ.γεν και προγραμμ. μονο..φυσικη και μαθηματικα οτι εκανα το κανα απο το ιδιαιτερο..μαθηματικα σας το ορκιζομαι ολοκληρη τη χρονια μια ασκηση ολοκληρη δεν εκανα...φυσικη ευτυχως που δεν ελεγχε τι εκανα ο καθηγητης μου..και εκθεση ημουν καλος απο παντοτε αλλα δυστυχως εκανα το χειροτερο κριτηριο της ζωης μου στις πανελληνιες και πηρα 14....αοδε ημουν τυχερος..το λαθος μου ειναι οτι τη διοικηση την αφησα ολη τη χρονια και ετρεχα την τελευταια μιαμιση μερα...και πηρα 17,5!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnakoseco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
αν ειναι για τοσα μην αγχονεσαι εγω διαβαζα καθε μερα 1,5 ωρα το πολυ.αλλα διαβαζα καλα για τα διαγωνισματα και εγραψα 16.400////
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
3 ώρες 56 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johntsoum

Νεοφερμένος

Ο johntsoum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ φίλε μου πήγαινα φροντιστήρια σε όλα τα μαθήματα...Ήταν πολύ κουραστικό αλλά έβγαλα 18687 στο πέμπτο και 18347 σε 2ο 4ο...Βιβλίο σπίτι άνοιγα για να μην χάσω την επάφή...Ακόμα και στην διάρκεια των πανελληνίων δεν θυμάμαι να διάβασα πάνω απο δύο ώρες...Και βολτες με το μηχανάκι μου έκανα...Και κοπέλα είχα...Και είναι πολύ σημαντικό να έχεις καποιον να σε στηρίζει...Χρειάζεται και πολυ ο ύπνος...Πολυ σημαντικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
σορρυ, αλλα θεωρω αδιανοητο να εβγαλες 18300-18600 μορια χωρις να εχεις διαβασει ποτε πανω απο 2 ωρες. ειτε τεχνολογικη ειτε θετικη(ακομα χειροτερα) να πηγαινες, ειναι αδιανοητο να μην διαβαζεις ποτε πανω απο 2 ωρες! τωρα μην λεμε οτι θελουμε και τα διαβαζουν καποιοι και τα πιστευουν...

ουτε γω ειμαι ρε φιλε του διαβασματος!περισι στην δευτερα εγραψα 19-20 φυσικη,μαθηματικα,χημεια(γενικης και κατ) αφιερωνοντας κυριολεκτικα 1 ωρα τη μερα για ασκησεις και τετοια στα μαθηματα που με ενδιεφεραν.

αλλα τωρα που μπηκα για τα καλα στην τριτη, καταλαβαινω πως δεν αρκουν 2 ωρες διαβασματος.

δηλαδη πες οτι για την επομενη μερα εχεις να γραψεις εκθεση για το φροντιστηριο. τι θα κανεις? θα αφιερωσεις στα υπολοιπα 6 μαθηματα μιση ωρα? οκ πες οτι το ΑΟΔΕ, το ΑΕΠΠ,το ΑΟΘ και το επιλογης δεν τα διαβαζεις σε καθημερινη βαση. αλλα θα σου φτασει η μιση ωρα για να λυσεις ασκησεις φυσικης και μαθηματικων?
Ή μηπως δεν εκανες μαθημα εκθεσης?
Αλλα και παλι, ειναι αδυνατο να αφιερωνεις 20 λεπτα στα μαθηματικα, 20λεπτα στην φυσικη και 20 λεπτα στα υπολοιπα.
Εκτος και αν... τι να πω... μπορει εγω απο την δευτερα στην τριτη να χαζεψα τοσο πολυ...

Εγω πρωτος πρωτος στο φροντιστηριο μου κραζω τους μαθητες που ειναι με τις ωρες πανω απο το βιβλιο και στην ουσια δεν εχει αποτελεσμα το διαβασμα τους.
Πιστευω 4 ωρες(αναλογα με την μερα βεβαια) κατα μ.ο. ειναι αρκετες για καποιον που θελει να γραψει 18.000+ δηλαδη καλυπτει ευρος ασκησεων+θεωρεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Και εγώ φέτος τέλιωσα και έβγαλα 18.099 στο 2ο-4ο.. Οικονομία δεν είχα πάρει άρα είχα 6 μαθήματα..
Έκθεσεις φέτος έγραψα τρεις φορές και οι 2 δεν είχαν καν επίλογο..=13.3 Πανελλήνιες
Μαθ.Γεν δεν έκανα πάνω από 10-15 ώρες ολη την χρονιά στο ιδιαιτερο και παλι 100 εγραψα
Διοίκηση μου εφυγε η πίστη για να γραψω 100 αν και υπηρχαν κομματια που δεν είχα διαβασει καλα(κυριως τα τελευταια)
Μαθ.Κατ αντεγραφα τις ασκησεισ του βιβλιου και ελυνα μονο απο το φροντιστηριο αν και επειδη εκανα 6 ωρεσ την βδομαδα ηθελα δεν ηθελα τα εμαθα = 17 παρα κατι στις Παν. .και εκανα κ την μλκια μου καπου
Προγραμματισμό ελυνα μονο ασκησεις οποτε τα $$@#$#$&*# στην θεωρια= 17.2 Παν
Φυσικη δεν ξερω πως γινοταν να γραψεισ κατω απο 18 με τα θεματα φετος = 98 Παν.
Σε ολα τα μαθηματα πλην ΜΑθ Κατ εφυγα στην δυνατη αποχωρηση.. Τεχνολογικη με 2 ωρες διαβασμα την μερα φετος = ανετα 18+
Μονο Μαθ+Φυσικη χρειαζονται προσπαθεια..
διοικηση=1-1.5 ωρα την εβδομαδα
εκθεση=για χεσιμο
μαθ. γεν= ε αμα δεν εισαι καθυστερημενος (βλ. θεμα με μπαταριες φετος) 95+ με 1- ωρα την βδομαδα
προγρ= αμα ηξερες μαθηματικα στο δημοτικο οι ασκησεις ειναι γτπ προσοχη στην %*&#($(*# την θεωρια γμτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Και πολλά λες για τα Μαθ.Γεν!!
Εγώ το'χω γράψει και σε άλλο ποστ Στατιστική δεν έλυσα πάνω από 30 ασκήσεις όλη τη χρονιά και έγραψα 97!!!!
Μαθ.Κατ είναι στον άνθρωπο!Εγώ έκανα μάθημα 3-4 ώρες τη βδομάδα επειδή ήμουν αντικειμενικά πολύ καλός και δεν είχα καθόλου κενά!Αλλά μόνος μου ήταν το μόνο μάθημα που το'καψα κι αυτό επειδή μάρεσε και δεν είχα πρόβλημα να ασχοληθώ πολλή ώρα να λύνω ασκήσεις1!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δεν υπάρχει όριο . Ο καθένας χρειάζεται ιδιαίτερο χρόνο για να κατανοήσει και να αφομοιώσει την ύλη . Άλλος χρειάζεται τρεις ώρες για να διαβάσει ενα μάθημα άλλος χρειάζεται 6 . Δεν έχουν όλοι τους ίδιους ρυθμούς . Καλό για σενα είναι να μελετάς συστηματικά με το δικό σου τρόπο. Βάλε ένα πιο υψηλό στόχο , τα 17.000 μόρια ας πούμε για να έχεις και ένα περιθώριο αποτυχίας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blu3Th1nk3r

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
zidane4ever προσωπικά διαβάζω πολύ αργά γιατί δεν συγκεντρόνομαι εύκολα αυτό που θέλω να πω είναι ότι εξαρτάται από σένα το πόσο εύκολα ή γρήγορα καταλαβαίνεις και μαθαίνεις ένα μάθημα από αυτό εξαρτάται και το πόσες τουλάχιστον ώρες πρέπει να διβάσεις! Αν θες την συμβουλή μου μην αρκεστείς στα 16000 μόρια γιατί ποτέ δεν ξέρεις πόσο αλλάζουν οι βάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lam10

Νεοφερμένος

Ο <a href="https://lambros10.hi5.com" class="link link--external" rel="nofollow" target="_blank">https://lambros10.hi5.com</a> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
οντως..στοχευσε οσο πιο ψηλα μπορεις και ετσι θα καταφερεις τα μεγιστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δεσποινα25215

Νεοφερμένος

Η δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σιγα μην χρειαζεται 8ωρο ειπαμε αυτα ειναι υπερβολες επιπλεον ενα παιδι με 2 ωρες την ημερα μπορει να γραψει οσο ενα παιδι που διαβαζε 5 ωρες ....εχαρταται δηλαδη κυριως απο τον μαθητη...και απο το αγχος που μπορει να σου αφαιρεσει αρκετα μορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Όπως λένε και οι άλλοι,δεν υπάρχει κάτι το στάνταρ,άλλοι διαβάζουν 2 ώρες πχ άλλοι 5.Το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να διαβάζεις με το σκεπτικό να πιάσεις 16.000 μόρια ακριβώς,γιατί έτσι θα τη πάθεις.Προσπάθησε να πιάσεις όσα περισσότερα μόρια μπορείς,έτσι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paki

Νεοφερμένος

Ο Paki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι ......παιζω πολο και φυσικα φετος θελω να διαβασω.Θα κανει καλο να κανω 2 προπονησεις την εβδομαδα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Το οτι θα κανεις 2 ή και καμια προπονηση δε σημαινει οτι θα εξασφαλισεις την επιτυχια σου;)Αν δε διαβαζεις ουσιαστικα,τοτε δεν εχει νοημα να κοψεις το αθλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top