Για 16.000, 17.000, κτλ μόρια πόσες ώρες χρειάζονται κάθε μέρα;

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι ότι δύο ώρες με βοηθήματα, δεδομένου ότι 1)θα διαβάζεις μόνη σου χωρίς καθοδήγηση από κανέναν 2)έχεις τελειώσει το λύκειο εδώ και πολλά χρόνια, δε θα σε φτάσουν ούτε να βγάλεις την ύλη. Καλύτερα είναι να θέτεις στόχους με βάση την ύλη και όχι το χρόνο, δηλαδή να μη σκέφτεσαι ότι θα διαβάζεις 2 ώρες την ημέρα, αλλά να σκέφτεσαι πόση ύλη θα βγάζεις κάθε μέρα έτσι ώστε να τελειώσεις μέχρι τα μέσα Απριλίου και να κάνεις επαναλήψεις τον υπόλοιπο μήνα που θα σου μείνει.
Μάλλον έχεις δίκιο. Ευχαριστώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
2 ώρες μου φαίνονται λίγες εμένα. Κατα τη γνώμη μου, να βάζεις στόχο να τελειώνεις συγκεκριμένη ύλη σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (π.χ. μέχρι το τέλος της κάθε βδομάδας), κι έτσι θα είναι πιο αποδοτικό το διάβασμα, πάρα με χρονικό όριο.


Καλύτερα είναι να θέτεις στόχους με βάση την ύλη και όχι το χρόνο

:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο έτοιμο χρονοδιάγραμμα που να μπορεί να με καθοδηγήσει, όπως θα έκανε ένας καθηγητής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Λοιπόν κόφτε το επιτέλους, δεν είναι κατάσταση αυτή! Κι εσύ Dythor να μην προσβάλλεις τον καθένα για το κάθε τι που δε σου αρέσει, αν ειναι δυνατόν.

Ε, όποιος δεν είναι δομικά ηλίθιος ανακατεύεται με ορισμένες μαλακίες που διαβάζει εδώ μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι αναγκη να βριζεις ετσι ομως. Αν ηταν να βριζαμε ολοι οταν δε μας αρεσει κατι ζητω που καηκαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Νούμερο τον είπα, δεν του 'βρισα και τη μάνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
... δηλαδη να μη βριζουμε πολυ αλλα λιγακι ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν εχει σημασια το ποσο διαβαζει καποιος αλλα το πως.
ας πουμε διοικηση διαβαζα με τον φιλο μου και καναμε χαβαλε
αποτελεσμα: εγω 19,8 αυτος 19.9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
δεν εχει σημασια το ποσο διαβαζει καποιος αλλα το πως.
ας πουμε διοικηση διαβαζα με τον φιλο μου και καναμε χαβαλε
αποτελεσμα: εγω 19,8 αυτος 19.9
Σε έσκισε!:D:D:D:D:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Πιιιι.... :P

Είστε πολύ cool. Εγώ έχω ήδη πάρει βοηθήματα και θα τα ΞΕΦΥΛΛΙΣΩ μέχρι το Σεπτέμβρη... Θα προσπαθήσω να καλύψω ένα αξιοσέβαστο :p μέρος της ύλης. Επιπλέον, έχω 4 φροντιστήρια, από τα μέσα Αυγούστου. Επιπλέον, νομίζω η Γ'Λυκείου αξίζει περισσότερο από τις τρεις ώρες Μ.Ο. της Β'Λυκείου. Δε ξέρω, δε θέλω να το ρισκάρω... Με βλέπω να σκίζομαι μέρα νύχτα.

Μπράβο σας πάντως.
Όντως, αναστατώνετε εκείνους που έχουν ρίξει το διάβασμα της ζωής τους... (εμένα σε λίγους μήνες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Με βλέπω να σκίζομαι μέρα νύχτα.
Μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου! Πρεπει να διαβαζεις αλλα πανω απ' ολα με μετρο!! Θα κουραστεις πολυ και μετα δεν θα μπορεις να αποδωσεις! Στο λεω γιατι τα ιδια εκανα και κατεληξα με... 16.000 μορια γιατι το μυαλο μου ειχε γινει καζανι τον Μαιο. Κοιτα το διαβασμα σου να ειναι ποιοτικο και ας μην διαρκει παρα πολλες ωρες! Αυτο ειναι το πιο σημαντικο και οχι οι υπερβολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πιιιι.... :P

Είστε πολύ cool. Εγώ έχω ήδη πάρει βοηθήματα και θα τα ΞΕΦΥΛΛΙΣΩ μέχρι το Σεπτέμβρη... Θα προσπαθήσω να καλύψω ένα αξιοσέβαστο :p μέρος της ύλης. Επιπλέον, έχω 4 φροντιστήρια, από τα μέσα Αυγούστου. Επιπλέον, νομίζω η Γ'Λυκείου αξίζει περισσότερο από τις τρεις ώρες Μ.Ο. της Β'Λυκείου. Δε ξέρω, δε θέλω να το ρισκάρω... Με βλέπω να σκίζομαι μέρα νύχτα.

Μπράβο σας πάντως.
Όντως, αναστατώνετε εκείνους που έχουν ρίξει το διάβασμα της ζωής τους... (εμένα σε λίγους μήνες)

αν εχεις μαθηματικα
σου πρωτεινω να αρχισεις να λυνεις ασκησεις σαββατο βραδυ κατα τις 11.00
θα πορωθεις και θα τελειωσεις στις 4.00
περα απο την πλακα
μην κανετε υπερβολες στο διαβασμα γιατι πολυ απλα δεν θα καταφερετε να φτασετε μετα απο 9 μηνες σε καλη κατασταση για να γραψετε
επισης δεν χρειαζεται να αγχωνεστε. Οι πανελληνιες οτι και να λενε ειναι απλα μονο ενας μυθος για τους καλα προετοιμασμενους.
ακομα και αν δεν τα πατε καλα σε ενα μαθημα δεν ειναι το τελος του κοσμου.
για αυτο οχι υπερβολες και να κανετε και τις βολτες σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αν όλη τη χρονιά διαβάζετε ΚΑΛΑ,θα πάτε περίπατο στις πανελλήνιες.Ειλικρινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim_porto

Νεοφερμένος

Ο jim_porto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
το παν ειναι το ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ διαβασμα....οχι το ποσοτικο.και θα επιμεινω στην προσοχη κατα την διαρκεια της παραδοσης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
προσοχη κατα την διαρκεια της παραδοσης....
Πραγματικα ο,τι εγραψα το οφειλω κυριως σ' αυτο! Και τωρα που θα ξαναδωσω εχω αρκετα γερες βασεις λογω της προσοχης στην παραδοση. Δεν ξεκιναω δηλαδη απο το μηδεν. Κι αυτο μου δινει στηριξη, περισσοτερο ψυχολογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
:jumpy:Όχι. Θεωρητική Κατεύθυνση.

Mα εννοείται ότι πρώτα η ποιότητα του διαβάσματος και μετά η ποσότητα. Εγώ προσωπικά έχω βρει το κουμπάκι. Ποτέ μου δε μπερδεύτηκα από το "πολύ διάβασμα" (γιατί ανέκαθεν διαβάζω αρκετά έως τρομακτικά πολύ). Ακόμη, την περίοδο των εξετάσεων φτάνω σε μία κατάσταση... νιρβάνας, χα. Απλά λέω: "Σήμερα τρελαίνομαι για το Β'Παγκόσμιο" και όντως βρίσκω και την παραμικρή λεπτομέρεια συγκλονιστική. Πρώτα μαθαίνω, μετά αποστηθίζω. Τα Αρχαία βέβαια δυσκολεύομαι κάπως να τα "αγαπήσω". :p

Τέλοσπαντων. Συμφωνώ, υποστηρίζω το ουσιαστικό διάβασμα, το οποίο όμως δε μπορεί -κατ'εμέ- να το φτάσει κάποιος χωρίς κάποια ... στοιχειώδη ''ποσότητα''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω περισυ λειτουργουσα με τον εξης τροπο: Οταν γυρναγα απο σχολειο+φροντιστηριο καπακι στο σπιτι, ελεγα "Σε τι φαση ειμαι σημερα; Φαση χημειας, φυσικης, βιολογιας κλπ; Αυτο θα διαβασω!" Και πραγματικα επεφτα με τα μουτρα στο συγκεκριμενο μαθημα! Ελα ομως που δεν ημουν ποτε σε φαση μαθηματικων! Εβλεπα τα βιβλια των μαθηματικων και ετρεμα συγκορμος! Μιλαμε για απιστευτη φοβια! Δεν τα παραμελουσα, αλλα δεν τα διαβαζα με την ιδια ορεξη που διαβαζα φυσικη η χημεια πχ. Και τελικα μου βγηκε σε κακο... Αναπολω τις εποχες των δεσμων, οπου η Β' δεσμη δεν εδινε μαθηματικα. Χιλιες φορες να ειχα πανδυσκολη φυσικη και χημεια παρα μαθηματικα οποιασδηποτε δυσκολιας. Εχω αλλεργια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melody

Νεοφερμένος

Η matina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
0 κα8ενασ διαφερει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω περισυ λειτουργουσα με τον εξης τροπο: Οταν γυρναγα απο σχολειο+φροντιστηριο καπακι στο σπιτι, ελεγα "Σε τι φαση ειμαι σημερα; Φαση χημειας, φυσικης, βιολογιας κλπ; Αυτο θα διαβασω!" Και πραγματικα επεφτα με τα μουτρα στο συγκεκριμενο μαθημα! Ελα ομως που δεν ημουν ποτε σε φαση μαθηματικων! Εβλεπα τα βιβλια των μαθηματικων και ετρεμα συγκορμος! Μιλαμε για απιστευτη φοβια! Δεν τα παραμελουσα, αλλα δεν τα διαβαζα με την ιδια ορεξη που διαβαζα φυσικη η χημεια πχ. Και τελικα μου βγηκε σε κακο... Αναπολω τις εποχες των δεσμων, οπου η Β' δεσμη δεν εδινε μαθηματικα. Χιλιες φορες να ειχα πανδυσκολη φυσικη και χημεια παρα μαθηματικα οποιασδηποτε δυσκολιας. Εχω αλλεργια!!


Aμα δεν παρεις με καλο ματι το μαθημα...δεν σε παιρνει ουτε αυτο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top