Για 16.000, 17.000, κτλ μόρια πόσες ώρες χρειάζονται κάθε μέρα;

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Απότι είδα πάντως ένα-δυο άτομα είπαν ότι διάβαζαν πολλές ώρες.Σχεδόν όλοι διάβαζαν μία ωρίτσα, καμια φορά και καθόλου.Επίσης οι περισσότεροι βγάλανε 19000+ μόρια.Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το ischool με αυτά που λέτε,δεν έχει παιδιά,έχει φαινόμενα.Μπραβο σας, τι να πω.

Α και απαντήσεις του στυλ "αν διάβαζα και γω 8 ώρες τη μέρα,θα έβγαζα 19+" καταλάβετε ότι είναι βλακείες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Πάντως δεν μπορούμε να κρίνουμε πόσος χρόνος χρειάζεται. Αν κάποιος π.χ. πάει σε καλό σχολείο και έχει μπόλικες ώρες φροντιστήριο τότε και με 1 ώρα διάβασμα θα γίνει ενδεχομένως δουλειά στο σπίτι. Αν λύνεις 10 ασκήσεις μαθηματικών στο φροντιστήριο, 10 στο σχολείο και άλλες 5-6 σπίτι ανά εβδομάδα μπορεί και να είσαι καλυμένος. Αλλά μη λέτε στους άλλους ότι επιτύχατε χωρίς διάβασμα γιατί κάτι τέτοιο θα είναι ψέμα. Kristal αν αναφέρεσαι σε ένα άτομο που πάει σε μέτριο δημόσιο σχολείο που πάει φροντιστήριο για λίγες-μέτριες ώρες τη βδομάδα (κάτω απο 15) τότε με 1 ώρα διάβασμα τη μέρα όντως δε γίνεται δουλειά εκτός αν είναι παιδί θαύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Α και απαντήσεις του στυλ "αν διάβαζα και γω 8 ώρες τη μέρα,θα έβγαζα 19+" καταλάβετε ότι είναι βλακείες....

Αφού αυτή είναι η αλήθεια, τι θες να πω??

Συγκεκριμένα είπα πως αν διάβαζα 8 ώρες την ημέρα, αν δεν είχα αυτοκτονήσει κατα τη διάρκεια της χρονιάς, θα έβγαζα πάνω από 19.500 μόρια..

Εγώ διαβάζοντας πολύ -πάρα πολύ- λιγότερο έβγαλα 17998 στο 1ο πεδίο..

Μα δεν καταλαβαίνεις???δεν γίνεται σε μισή ώρα ή σε μια ώρα να αφομοιώσεις την ύλη..ελεος δηλαδή...

Kristal, αυτό που λες και πάλι δεν ισχύει.. Ας πούμε εγώ θυμάμαι ενα παιδί στην Α' λυκείου που είχε ταλέντο στα μαθηματικά.. ήταν δηλαδή μαθηματικό μυαλό.. από την παράδοση έπιανε αμέσως το νόημα και διαβάζοντας και λίγο στο σπίτι έπαιρνε 19 και 20.. αλλοι πάλι μπορεί να διάβαζαν καθημερινά και συστηματικά και πάλι να μην έγραφαν πάνω από 16 για παράδειγμα.. αυτοί που δεν διαβάζαν καθόλου βέβαια έπαιρναν τεσσάρια και πεντάρια, αλλά αυτό είναι αλλο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Fosa & Kristal: Στο πεδίο σας με μία 2 ώρες έβγαλα 16.000. Στο 5ο έβγαλα 17.120.

Εντάξει πάντα άτομα που λένε ότι από Θεωρητική έβγαλαν 18.000 με διάβασμα "πριν από τα διαγωνίσματα". Εντάξει τι να πεις. Δηλαδή γεννήθηκαν και τα ήξεραν.

Michelle, η Φυσική είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα διαβάσματος, η ΑΕΠΠ καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μπορει να συμβαλει και ο παραγοντας τυχη, δηλαδη να πεσουν τα πραγματα που εχεις καταφερει να μαθεις με τοσο λιγο διαβασμα. Κι εγω τυχερη ημουν που εγραψα φυσικη 17.1 γιατι για το διαβασμα που ειχα κανει ολη τη χρονια και με πιο νορμαλ θεματα θα εγραφα κανα 12-13.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Στη Θεωρητική;! Πόσο πια; Διάβασμα πριν τα διαγωνίσματα ΜΟΝΟ όπως είπε χαρακτηριστικά ο Τόλης σημαίνει στην καλύτερη 4 ώρες την εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλα εγω μιλουσα γενικως, οχι μονο για το ποστ σου. Ενταξει κι εγω θεωρω οτι κατι τετοιες δηλωσεις ειναι υπερβολικες και κρυβουν λιγο την αληθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Ρε παιδιά λάβετε υπ όψην και τα φροντιστήρια πάντως και μην κατηγορείτε έτσι τους άλλους. Δύο ώρες διάβασμα την ημέρα είναι πολύ αν κάποιος κάνει μάθημα 3μιση ώρες την ημέρα. Εγώ πάντως τις καθημερινές πάνω από 2μιση ώρες πολύ σπάνια διάβαζα γιατί είχα μάθημα μέχρι τις 6μισι και διάβαζα 7-9μιση. Τις άλλες μέρες δε μέτραγα ώρες αλλά θυμάμαι ότι σαββατοκύριακα ήμουν χαλαρός και "ξύπνησα" μετά τα Χριστούγεννα που είδα ότι είχα κάτι κενά και άρχισα να διαβάζω εντατικότερα τις ελεύθερες μέρες (δηλαδή πάνω από 3-4 ώρες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
εγω παλι δεν καταλαβαινω τπτ απο οσα λετε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggeliki22065

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εγώ ήμουν θεωρητική και εβγαλα 18.520.Συνήθως διαβαζα 6-8 ωρες αναλογα και με τον όγκο των μαθηματων,βεβαια η θεωρητική απαιτεί περισσοτερο χρόνο διαβασματος,γιατι απαιτεί και αποστηθιση.Αλλα πραγματικα αυτο που σου ειπε ο καθηγητης σου δε στεκει...καποιος μπορει να τα παιρνει γρηγοροτερα και να χρειαζεται 2-3 ωρες διαβασματος μονο,ειναι λοιπον καθαρα υποκειμενικο το ζητημα..ενας αλλος μπορει παραλληλα να χαζευει,να κανει διαλειμματα,και μπορει να καθεται 5 ωρες να διαβασει αλλα δε σημαινει οτι πραγματικα διαβαζει και οτι οι ωρες του ειναι εποικοδομητικες,αν αυτος είτε χαζεύει είτε δεν ειναι σγκεντρωμενος.Το θεμα ειναι να εισαι πολυ συγκεντρωμενος στο διαβασμα και να διαβαζεις με πολυ προσοχη και να μην κοιτας το ρολοι,να καθεσαι οσο χρειαζεται και θα δεις οτι αν εισαι συγκεντρωμενος και προσεχτικος,απορροφημενος σε αυτα που διαβαζεις θα χρειαστουν λιγοτερες ωρες και θα τα θυμασαι και καλυτερα..:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Δηλαδή ρε μάγκες έτσι όπως τα λέτε,αν όλοι διαβάζαμε όλο το 24ωρο θα γράφαμε όλοι 20??Ούτε 10 δε θα γράφαμε.Το θέμα είναι πόσο αντέχει ο άλλος.Τέσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δηλαδή ρε μάγκες έτσι όπως τα λέτε,αν όλοι διαβάζαμε όλο το 24ωρο θα γράφαμε όλοι 20??Ούτε 10 δε θα γράφαμε.
Πεστα! Πανω απ' ολα ειμαστε ανθρωποι, και μαλιστα 17-18 χρονων! Αλλωστε με το υπερβολικα πολυ διαβασμα αποβλακωνεσαι και δεν αποδιδεις οσο μπορεις και οσο θα ηθελες! Το θεμα ειναι το διαβασμα να ειναι ποιοτικο, ανεξαρτητα με τις ωρες που διαρκει. Αν μπεις στο τριπακι να μετρας τις ωρες και τα λεπτα που διαβαζεις, το εχεις χασει το παιχνιδι (γνωμη μου). Και τα λεω ολα αυτα επειδη ετσι σκεφτομουν κι εγω και "καηκα". Βεβαια εβγαλα κοντα στα 16.000 μορια, αλλα οταν διαβαζεις με στοχο στη χειροτερη 18.500 ειναι καπως μετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Λοιπόν κόφτε το επιτέλους, δεν είναι κατάσταση αυτή! Κι εσύ Dythor να μην προσβάλλεις τον καθένα για το κάθε τι που δε σου αρέσει, αν ειναι δυνατόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εγω το θεωρω κουτο..

Εβγαλα 17.600 μορια και μεχρι τον Φεβρουαριο διαβαζα μια ωρα την ημερα-χωρις καποιες μερες που δε διαβαζα καθολου-συν τα μαθηματα.

Μετα τον Φεβρουαριο διαβαζα μια ωρα αλλα καθε μερα και τον τελευταιο μηνα διαβασα πολλες ωρες την ημερα και αυτο ηταν αρκετο για να βγαλω τοσο!
Το οτι διαβασα πολλες ωρες την ημερα τον τελευταιο μηνα,οφειλεται στο γεγονος οτι δεν ειχα διαβασει καθολου Λατινικα ολη τη χρονια και με αυτον τον μηνα διαβασματος-και τα δυσκολοτερα θεματα ολων των εποχων χαλαρα!-εγραψα 18 παρα κατι!Αμα διαβαζα κανονικα,χαλαρα το 20!

Για αυτο μην ακους κανεναν και διαβασε απλα καλα στην αρχη και μετα οσο περναει ο καιρος δινε τα ολα για γερες επαναληψεις!!(Σημειωτεον οτι Εκθεση εγραψα 19,3 και ουτε που ηξερα οτι στην υλη ειναι η Παραδοση!)

Έχεις δίκιο γιατι ξέρω και αλλους θεωρητικούς που βγάλαν τρελλούς βαθμούς με πολύ λίγο διάβασμα!!
Αλλα μη νομίζεις ότι κάθε χρόνο θα βάζουν τα γελοία θέματα που σας βάλαν φέτος!!!!

για Θετική - Τεχνολογική άμα ξέρεις μαθηματικά από τα προηγούμενα χρόνια και σε κόβει λίγο το μυαλό σου(μαθηματική σκέψη εννοώ έστω και λίγο) με 3-4 ώρες τη μέρα είσαι κομπλέ.
Στα υπόλοιπα μαθήματα μπορείς να γράψεις άνετα 17.

Εγώ κάθε μερα διάβαζα έτσι 3-3,5 ώρες κατα μέσο ώρο και έβγαλα 18876 για 2ο,4ο και 19116 για 3ο.Και ούτε ξενύχτια και μαλακίες ούτε τίποτα!!!
Αλλα εγώ είχα τη διαφορά ότι δεν είχα καθόλου κενά από τα προηγούμενα χρόνια στα Μαθηματικά και δεν ζορίστικα στο συγκεκριμένο μάθημα.Ίσα ίσα ήταν το αγαπημένο μου.

Αν δεν έχεις ασχοληθεί πιο πριν θα πεθάνεις για να γράψεις πάνω από 15 Μαθ.Κατ

Για 16 μέσο όρο πολύ άνετα γράφεται δεν το συζητάω και με λιγότερες ώρες 1,5-2.

Εγώ το λέω και για άλλους που είναι τώρα υποψήφιοι και στοχεύουν σε πιο υψηλές βαθμολογίες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν δεν έχεις ασχοληθεί πιο πριν θα πεθάνεις για να γράψεις πάνω από 15 Μαθ.Κατ
Συμφωνω απολυτα :no1::no1::no1:
Καλα, για να γραψεις πανω απο 18 πρεπει να εχεις τρελα με το αντικειμενο και να εχεις προχωρημενη μαθηματικη σκεψη. Το θεωρω ακατορθωτο απο εναν μεσο μαθητη οσες ωρες κι αν διαβαζει και οσες ασκησεις και να λυσει να γραψει πανω απο 18. Ολα αυτα αποτελουν προσωπικη μου αποψη βεβαια, η οποια ενισχυθηκε μετα τη συμμετοχη μου στις πανελληνιες εξετασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα :no1::no1::no1:
Καλα, για να γραψεις πανω απο 18 πρεπει να εχεις τρελα με το αντικειμενο και να εχεις προχωρημενη μαθηματικη σκεψη. Το θεωρω ακατορθωτο απο εναν μεσο μαθητη οσες ωρες κι αν διαβαζει και οσες ασκησεις και να λυσει να γραψει πανω απο 18. Ολα αυτα αποτελουν προσωπικη μου αποψη βεβαια, η οποια ενισχυθηκε μετα τη συμμετοχη μου στις πανελληνιες εξετασεις.

Και φυσικά το 15 που γράφω είναι σχετικό. Παίζει ανάλογα με τα θέματα. Με τα φετινά εγώ που στα μαθηματικά ήμουν μαθητής του 20 έγραψα 17,4(Βέβαια από λάθη απροσεξίας αλλα δεν εχει σημασία) και θεωρήθηκε βαθμάρα. Ένας μαθητής που δεν είχε ασχοληθεί τα προηρούμενα χρόνια με το ζόρι θα έπιανε 12-13. Με τα περσινά και ο κάθε πικραμένος μπορούσε να γράψει 18,5!!!!για να ξέρουμε και τι λέμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Καλα οχι και 18,5 με τα περσινα! Ενα 16-17 ομως σιγουρα. Εγω δηλαδη τοσο θα εγραφα. Και το θεμα ειναι οτι παντα ασχολουμουν και παντα ημουν επιμελης, ομως το εχω παρει αποφαση οτι δεν μου κοβει το ρημαδι το μυαλο!! Την ωρα που γραφω ενα διαγωνισμα παντα θα κολλησω σε καποια ασκηση και παντα θα κανω ελεεινα λαθη στις πραξεις! Υπο συνθηκες αγχους και πιεσης η κατασταση ειναι τρισχειροτερη. Τα μαθηματικα ειναι θεμα νοημοσυνης και ψυχραιμιας και μετα διαβασματος (γνωμη μου)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
'Εχω και γω μια ερώτηση.Αλλά για θεωρητική κατεύθυνση και δεδομένου ότι ήμουν πολύ καλή μαθήτρια αλλά έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, πόσες ώρες χρειάζομαι περίπου την ημέρα. Με ποιοτικό διάβασμα εννοείται, χωρίς να χαζεύω. Ο στόχος μου είναι ΤΕΙ με 15.000 αλλά αυτό δεν έχει και πολύ σχέση γιατί έτσι κι αλλιώς η ύλη πρέπει να βγεί. Έτσι δεν είναι? Κανένα δίωρο φτάνει μόνο με βοηθήματα και χωρίς φροντιστήριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
'Εχω και γω μια ερώτηση.Αλλά για θεωρητική κατεύθυνση και δεδομένου ότι ήμουν πολύ καλή μαθήτρια αλλά έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, πόσες ώρες χρειάζομαι περίπου την ημέρα. Με ποιοτικό διάβασμα εννοείται, χωρίς να χαζεύω. Ο στόχος μου είναι ΤΕΙ με 15.000 αλλά αυτό δεν έχει και πολύ σχέση γιατί έτσι κι αλλιώς η ύλη πρέπει να βγεί. Έτσι δεν είναι? Κανένα δίωρο φτάνει μόνο με βοηθήματα και χωρίς φροντιστήριο?

Μα είπαμε, αυτά τα πράγματα δε μπορούν να μετρηθούν. Είναι υποκειμενικά και εξαρτιούνται από πολλούς παράγοντες, όπως η κατάσταση των γνώσεων σου, το πόσο γρήγορα κατανοείς το μάθημα κ.α. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι ότι δύο ώρες με βοηθήματα, δεδομένου ότι 1)θα διαβάζεις μόνη σου χωρίς καθοδήγηση από κανέναν 2)έχεις τελειώσει το λύκειο εδώ και πολλά χρόνια, δε θα σε φτάσουν ούτε να βγάλεις την ύλη. Καλύτερα είναι να θέτεις στόχους με βάση την ύλη και όχι το χρόνο, δηλαδή να μη σκέφτεσαι ότι θα διαβάζεις 2 ώρες την ημέρα, αλλά να σκέφτεσαι πόση ύλη θα βγάζεις κάθε μέρα έτσι ώστε να τελειώσεις μέχρι τα μέσα Απριλίου και να κάνεις επαναλήψεις τον υπόλοιπο μήνα που θα σου μείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top