Για 16.000, 17.000, κτλ μόρια πόσες ώρες χρειάζονται κάθε μέρα;

zidane4ever

Νεοφερμένος

Ο zidane4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ενας καθηγητης στο φροντιστηριο μου ειπε οτι εαν ενας διαβαζει 4-5 ωρες καθε μερα τα πιανει τα 16.000και μονο ενας που θελει να περασει ιατρικη χρηαζεται 8ωρο +

ισχυει αυτο??!!!!??θελω πολυαριθμες γνωμες παρακαλωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joe_Dalton123

Νεοφερμένος

Ο mihalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εκεινο που χρειαζεται ειναι συστηματικο διαβασμα .Τωρα 4-5 ωρες την ημερα ειναι αρκετες πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
αγαπητέ zidane4ever το πόσες ώρες χρειάζονται στον καθένα για να βγάλει 16000 μόρια είναι τελείως σχετικό, και εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες όπως τις προηγούμενές σου βάσεις, τη δυνατότητα συγκέντρωσης κτλ

μην μένετε σε τέτοια χαζά όρια
δεν υπάρχει λόγος πραγματικά

να διαβάζετε όσο περισσότερο μπορείτε στην 3η λυκείου κρατώντας όμως πάντα μια σχετική ισορροπία στην ζωή σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εξαρτάται από την κατεύθυνση, τον μαθητή, τον τρόπο που διαβάζει... Πάντως με 4-5 ώρες ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ μπορείς να βγάλεις ακόμη περισσότερα απο 16000 πιστεύω...

Επίσης, συμφωνώ με τη Φωτεινή. Μην διαβάζετε με το ρολόι στο χέρι περιμέντοντας να περάσει το 4ωρο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο θέμα ωρών, αλλά κυρίως συστηματικού διαβάσματος, ξεκούρασης, συγκέντρωσης και εννοείτε θέσπισης στόχων. Επίσης μετράει και το τι κατευθυνση είναι ο καθενας. πχ στην θετική-τεχνολογική χρειάζεται περισσότερο μυαλό ενω στη θεωρητική παπαγαλία. Μπορεί κάποιος να διαβάζει 10ωρα και τα 14000 να μην μπορεί να τα αγγίξει (παράδειγμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
5-6 ωρες διαβασμα θα χρειαστεις τους τελευταιους 2-3 μηνες.Απο Σεπτεμβριο ειναι υπερβολικο δεν αποδιδει και εκτος αυτο θα κλαταρεις!:P
εκτος αν εισαι τεχνολογικη-θετικη που δεν θελει τοσο κοπο και διαβασμα οσο η θεωρητικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εγω το θεωρω κουτο..

Εβγαλα 17.600 μορια και μεχρι τον Φεβρουαριο διαβαζα μια ωρα την ημερα-χωρις καποιες μερες που δε διαβαζα καθολου-συν τα μαθηματα.

Μετα τον Φεβρουαριο διαβαζα μια ωρα αλλα καθε μερα και τον τελευταιο μηνα διαβασα πολλες ωρες την ημερα και αυτο ηταν αρκετο για να βγαλω τοσο!
Το οτι διαβασα πολλες ωρες την ημερα τον τελευταιο μηνα,οφειλεται στο γεγονος οτι δεν ειχα διαβασει καθολου Λατινικα ολη τη χρονια και με αυτον τον μηνα διαβασματος-και τα δυσκολοτερα θεματα ολων των εποχων χαλαρα!-εγραψα 18 παρα κατι!Αμα διαβαζα κανονικα,χαλαρα το 20!

Για αυτο μην ακους κανεναν και διαβασε απλα καλα στην αρχη και μετα οσο περναει ο καιρος δινε τα ολα για γερες επαναληψεις!!(Σημειωτεον οτι Εκθεση εγραψα 19,3 και ουτε που ηξερα οτι στην υλη ειναι η Παραδοση!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Το θέμα είναι πόσο εύκολα τα παίρνει ο μαθητής....Εγώ διάβαζα σχεδόν κάθε μέρα Μ.Ο. 2 ώρες κανονικό διάβασμα( ίσως μέσα σε αυτό κωλοβαρούσα και λίγο :) ) και κυρίως διάβαζα πολύ βραδινές ώρες γιατί τότε μου άρεσε και τα έπαιρνα πιο εύκολα.......
Βασικά το διάβασμα μου ήταν για 16000 μόρια στην τεχνολογική αλλά έβγαλα αρκετά πιο πάνω...
Άρα δεν έχουν σημασία οι ώρες.... Είχα συμμαθητές που απ' το διάβασμα βάλανε γυαλιά και πάθανε τενοντίτιδες απ' το πολύ γράψιμο( μιλάμε για 8ωρα) κάρτα χτυπούσαν και πήραν αυτοί 16000 και πάλι ευχαριστημένοι είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zidane4ever

Νεοφερμένος

Ο zidane4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
με προβληματιζουν τα μαθ κατ και η φυσ κατ στα αλλα λογικα θα γραψω.εσεις τι γνωμη εχετε ως πιο εμπειροι τωρα.αξιζει να τα φοβαμαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
αγαπητέ zidane4ever το πόσες ώρες χρειάζονται στον καθένα για να βγάλει 16000 μόρια είναι τελείως σχετικό, και εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες όπως τις προηγούμενές σου βάσεις, τη δυνατότητα συγκέντρωσης κτλ

μην μένετε σε τέτοια χαζά όρια
δεν υπάρχει λόγος πραγματικά

να διαβάζετε όσο περισσότερο μπορείτε στην 3η λυκείου κρατώντας όμως πάντα μια σχετική ισορροπία στην ζωή σας :)
Συμφωνω απολυτα.Θεωρω χαζη την σκεψη για 16000 μορια χρειαζομαι 4 ωρες για 17000 6 ωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι είναι ρε παιδιά, ντομάτες να πηγαίνουν με το κιλό;
Εξαρτάται από το πόσο σου "κόβει", πόσο εύκολα συγκεντρώνεσαι, τι κενά έχεις από προηγούμενες τάξεις και πολλούς άλλους παράγοντες.
Κάποιος μπορεί να χρειάζεται 8 ώρες καθημερινά για τα 16.000 μόρια και κάποιου άλλου να του φτάνει και μόνο η παρακολούθηση στο σχολείο και το φροντηστήριο. Ομοίως και για οποινδήποτε αριθμό μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trilo

Νεοφερμένος

Ο trilo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ενας καθηγητης στο φροντιστηριο μου ειπε οτι εαν ενας διαβαζει 4-5 ωρες καθε μερα τα πιανει τα 16.000και μονο ενας που θελει να περασει ιατρικη χρηαζεται 8ωρο +

ισχυει αυτο??!!!!??θελω πολυαριθμες γνωμες παρακαλωωωωω

Ένα παιδί στην γειτονια μου σοβαρά διάβαζε ενα διωράκι κάθε μερα και έβγαλε γυρω στο 18500 το τύπος.ΑΝ τώρα το πας αναλογικα βρίσκεις ποση ώρα πρέπει να διαβάσεις με ενα τεταρτο είσαι οκ..:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ένα παιδί στην γειτονια μου σοβαρά διάβαζε ενα διωράκι κάθε μερα και έβγαλε γυρω στο 18500 το τύπος.ΑΝ τώρα το πας αναλογικα βρίσκεις ποση ώρα πρέπει να διαβάσεις με ενα τεταρτο είσαι οκ..:no1:
Ακόμα κι αν ίσχυε ότι για όλους χρειάζεται ίσος χρόνος διαβάσματος για συγκεκριμένο αριθμό μορίων, προφανώς και δεν πάει αναλογικά.
Δηλαδή αν με 2 ώρες βγάζεις 18500, με μία ώρα βγάζεις 9250? Θα με τρελάνετε βρε παιδιά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
με προβληματιζουν τα μαθ κατ και η φυσ κατ στα αλλα λογικα θα γραψω.εσεις τι γνωμη εχετε ως πιο εμπειροι τωρα.αξιζει να τα φοβαμαι?



Βασικά επιβάλλεται να μην τα φοβάσαι... Εγώ όσο φοβόμουν τα μαθηματικά ήμουν πάτος αλλά στη συνέχεια αποφάσισα ότι δεν τα φοβάμαι και πήγα πολύ καλύτερα... Βεβαια σε γενικές γραμμές θεωρούνται δύσκολότερα μαθήματα από τα άλλα δύο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Τι είναι ρε παιδιά, ντομάτες να πηγαίνουν με το κιλό;
Εξαρτάται από το πόσο σου "κόβει", πόσο εύκολα συγκεντρώνεσαι, τι κενά έχεις από προηγούμενες τάξεις και πολλούς άλλους παράγοντες.
Κάποιος μπορεί να χρειάζεται 8 ώρες καθημερινά για τα 16.000 μόρια και κάποιου άλλου να του φτάνει και μόνο η παρακολούθηση στο σχολείο και το φροντηστήριο. Ομοίως και για οποινδήποτε αριθμό μορίων.

+1

έλεος δλδ.

Πάντως ο καθηγητής στο φροντιστήριο σου δεν έχει ιδέα τι του γίνεται. Εγώ γύρναγα σπίτι μου 3 μέχρι τις 4 καθόμουν και άρχιζα διάβασμα. Μπορεί να είχα και το πολύ 1:30 μάθημα (ιδιαίτερο) απο τις 4 και μετά αλλά δεν θυμάμαι ποτέ να πέρναγα τις 9-10. Ειδικά μέχρι τα χριστούγεννα τελίωνα στις 9 στο 99% των περιπτώσεων. Αντε μία φορά που γράφαμε ΑΟΔΕ να ξύπνησα μία ώρα νωρίτερα να τα φρεσκάρω, μία φορά που είχαμε τα κέρατα μας να κάθισα λίγο παραπάνω.

Πάντως το μόνο ξενύχτι που έκανα ήταν όταν ο Παναθηναικός έδινε φιλικά στο Basket στην Αμερική και κάθισα να τα δω!

Μην σας φανεί πολύ το διάβασμα που έκανα (απο 4 μέχρι 9-10 που λέω) είναι 5-6 ώρες αλλά μέσα σε αυτές είναι και 1:30 μάθημα και δεν πήγαινα φροντιστήριο. Όσοι πάτε φροντιστήριο θα τρώτε 4 ώρες εκεί. Αν θέλετε να διαβάζετε και 5-6 ώρες θα πρέπει να φτάνετε τις 12.

Επίσης για αυτό το παιδί που δίαβαζε 2 ώρες και έβγαλε 18.500, μάλλον έτρωγε και στη μάπα 4 ώρες φροντιστήριο κάθε μέρα.
Και ρε παιδιά δεν είναι δουλειά,α έληξε η βάρδια μου φεύγω. Κάποια μέρα δεν έχεις τπτ να διαβάσεις, κάποια άλλη αρχίζεις να σκέφτεσαι απο την προηγούμενη πως θα διαβάσεις για να τα προλάβεις όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Πάντως το μόνο ξενύχτι που έκανα ήταν όταν ο Παναθηναικός έδινε φιλικά στο Basket στην Αμερική και κάθισα να τα δω!
Αυτό θα πει χαμένος χρόνος! :fss:

Εντωμεταξύ, το πόσες ώρες πρέπει να διαβάσει κάποιος είναι τελείως υποκειμενικό. Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποια αντικειμενική απάντηση. Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο. Το ερώτημα, επόμενώς, πρέπει να απευθύνεται στον εαυτό του καθενός: "Πόσες ώρες πρέπει να διαβάσω;" :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εκατόνοχτακώσες.

Εγώ έβγαλα 17.120 με 1-2 ώρες τη μέρα πάντως. Την ερώτηση τη θεωρώ μαλακία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
συμφωνώ σιγά τώρα !!!!μαλακίες!!!εσύ θα κρίνεις ανάλογα τις ανάγκες σου!!!μια μέρα μπορεί να διαβάσεις μία ώρα επειδή απλά είσαι άκεφος και μία άλλη 5 επειδή έχεις όρεξη!!και κάποια κυριακή 8 ώρές γιατί νιώθεις ότι θες επανάληψη σε ένα κεφάλαιο !!!εξ' άλλου καθημερίνα δεν μπορείς να πεις ότι θα διαβάσω πάνω από 3-4 ώρες αφου 4 φροντηστήριο 8σχολείο κάτι να φας να ξεκουραστείς πέρνα η ώρα!!!επίσης παίζουν και άλλα ρόλο πχ άγχος διάθεση την ώρα που γράφεις ψυχραιμία θέματα κτλ !!!επομένως ναι μεν χρειάζεται διάβασμα αλλά από τα 17500 μόρια και πάνω παίζουν ρόλο κατά την γνώμη μου και άλλοι παράγοντες!!!όσο για τα μαθηματικά και την φυσική μην τα φοβάσε απλά διάβαζε τα και κάνε πολλές επαναλήψεις και στο τέλος ένα 14 -15 θα μπορέσεις να το γράψεις σίγουρα!!κάλυψε ότι κενά έχεις σε μαθηματικά !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι τα μόρια αυξάνονται ανάλογα με τις ώρες που διαβάζει ένας μαθητής. Και δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να διαβάζεις 5 ώρες το πολύ σε μία μέρα, γιατί κάτι μπορεί να σε πάρει 8 ώρες. Αν ήταν έτσι τότεθα λέγαμε εγώ θέλωνα περάσωεκεί και θέλω τόσα μόρια άρα θα διαβάσω τόσες ώρες. Σημασία δεν έχει το πόσο διαβάζεις αλλά το πως διαβάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Για να λέμε, όμως, και του λόγου το αληθές, πρέπει το διάβασμα - για να είναι αποδοτικό - να έχει μία χρονική διάρκεια. Ακόμα και αν μαθαίνεις μια σελίδα θεωρείας σε 10 λεπτά, αν δεν κάτσεις να ασχοληθείς με το μάθημα σοβαρά, τότε δε θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top