Για εμάς τους ξενύχτηδες

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τι κάνεις; :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλάααα και γω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Επίσης, μιας και το ειδα να αναφέρεται, όσο κι αν δεν τα πολυέχω καλά με τους διατροφολόγους λόγω διαφωνιών πάνω στην επιστήμη, δε θεωρώ για κανένα λόγο οτι κάποιος αθλητής πρόσκειται στη Διατροφολογία. Μόνο αν τελειώσει ΤΕΦΑΑ και παρει πανεπιστημιακή κατεύθυνση σχετική με τη διατροφή το συζηταμε.

Άσχετο post, αλλά το θεωρω σημαντικό. Βλέπω τον κάθε personal trainer να δηλώνει και σύμβουλος διατροφής.

Συνεχιστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Επίσης, μιας και το ειδα να αναφέρεται, όσο κι αν δεν τα πολυέχω καλά με τους διατροφολόγους λόγω διαφωνιών πάνω στην επιστήμη, δε θεωρώ για κανένα λόγο οτι κάποιος αθλητής πρόσκειται στη Διατροφολογία. Μόνο αν τελειώσει ΤΕΦΑΑ και παρει πανεπιστημιακή κατεύθυνση σχετική με τη διατροφή το συζηταμε.

Άσχετο post, αλλά το θεωρω σημαντικό. Βλέπω τον κάθε personal trainer να δηλώνει και σύμβουλος διατροφής.

Συνεχιστε.

Μιλησε μας για αυτο,ανεκαθεν ηθελα να ακουσω τι σκεφτονται οι επιστημονες του κλαδου που εχουν πτυχια σοβαρα σε σχεση με τους διαφορους κομπογιαννιτες που παρουσιαζονται ως ο coach-ο θεος στα νεαρα παιδια και τους λενε οτι μπουρδες να'ναι :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλά πλεον personal trainer αυτοαποκαλείται ο οποιοσδήποτε, ακομη και χωρις πτυχίο τεφαα ή καποιου αθλήματος. Έχει ξεφύγει ο αριθμός τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αν μιλήσω εγώ, θα είναι μάλλον βαρετό.

Τα μεγαλύτερα troll είναι οι ίδιοι οι διατροφολόγοι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Καλά πλεον personal trainer αυτοαποκαλείται ο οποιοσδήποτε, ακομη και χωρις πτυχίο τεφαα ή καποιου αθλήματος. Έχει ξεφύγει ο αριθμός τους.

Αν μιλήσω εγώ, θα είναι μάλλον βαρετό.

Τα μεγαλύτερα troll είναι οι ίδιοι οι διατροφολόγοι. :D

Τραγικο αλλα δεν μου κανει εντυπωση,υπαρχουν τοσα κοροιδα σε αυτο τον κοσμο :rofl: .

Γιαννη,η βιομηχανια του θεαματος και εκπομπες σε στυλ survivor και σχετικα που προβαλλουν στα διαφορα ΜΜΕ,σκοπο να παραξουν χρημα για κατι τετοιους εχουν.Ο ανθρωπινος εγωισμος ειναι απερατος και πανω σε αυτο πατανε ολοι αυτοι οι personal trainers/κομπογιαννιτες και οι φαρμακοβιομηχανειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι αλλά αυτοαποκαλείται personal trainer ο καθένας που έχει χρόνο να πηγαίνει γυμναστήριο. Με μια πιστοποίηση της πλάκας κιόλας λέει οτι ειναι και πιστοποιημένος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Ναι αλλά αυτοαποκαλείται personal trainer ο καθένας που έχει χρόνο να πηγαίνει γυμναστήριο. Με μια πιστοποίηση της πλάκας κιόλας λέει οτι ειναι και πιστοποιημένος :P

Ελα μην το θυμιζεις τωρα αυτο με τις πιστοποιησεις και με πιανει νευρικο.Βλεπεις κατι μπαουλα να πηγαινουν και να ζητουν ειδικη διατροφη.Εαν κοψεις γλυκα,κοκα κολες,πορτοκαλαδες,σοκολατες και ολα τα λοιπα μια χαρα αδυνατιζεις,δεν θες επαγγελματια να σου στο πει αυτο.Αλλα ελπιζουν στην μαγικη συνταγη.Βεβαια εξαρταται και απο τον μεταβολισμο του καθενος,εγω για παραδειγμα τρωω οσο να'ναι αλλα δεν παχαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ελα μην το θυμιζεις τωρα αυτο με τις πιστοποιησεις και με πιανει νευρικο.Βλεπεις κατι μπαουλα να πηγαινουν και να ζητουν ειδικη διατροφη.Εαν κοψεις γλυκα,κοκα κολες,πορτοκαλαδες,σοκολατες και ολα τα λοιπα μια χαρα αδυνατιζεις,δεν θες επαγγελματια να σου στο πει αυτο.Αλλα ελπιζουν στην μαγικη συνταγη.Βεβαια εξαρταται και απο τον μεταβολισμο του καθενος,εγω για παραδειγμα τρωω οσο να'ναι αλλα δεν παχαίνω.

Καλά ναι το να χάσεις κιλά είναι τόσο απλό, απλά θέλει πειθαρχία. Εγώ έχω μπει σε πρόγραμμα προσεκτικής διατροφής εδώ και 2 βδομάδες και έχω χάσει ήδη 2 κιλά, με 1-2 cheat days την βδομάδα. Ελπίζω να συνεχιστεί και τις επόμενες βδομάδες αυτό, έχω βάλει 15 κιλά από τότε που πέρασα στη σχολή (13 πλέον) και θέλω μέχρι το καλοκαίρι να χάσω καμιά 5-6 ακόμα. Δεν είναι και τόσο δύσκολο και πραγματικά θεωρώ αστείο όταν γκρινιάζουν ή ντρέπονται για τα κιλά τους ενώ δεν κάνουν τίποτα για αυτό. Τα βασικά τα ανέφερες. Αν κόψεις τις θερμιδοβόμβες (πχ βουτάω το ψωμί μου σε λάδι), τις υγρές κενές θερμίδες (ποτά, αναψυκτικά), γλυκά και τρως με μέτρο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην χάσεις κιλά και λίπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Καλά ναι το να χάσεις κιλά είναι τόσο απλό, απλά θέλει πειθαρχία. Εγώ έχω μπει σε πρόγραμμα προσεκτικής διατροφής εδώ και 2 βδομάδες και έχω χάσει ήδη 2 κιλά, με 1-2 cheat days την βδομάδα. Ελπίζω να συνεχιστεί και τις επόμενες βδομάδες αυτό, έχω βάλει 15 κιλά από τότε που πέρασα στη σχολή (13 πλέον) και θέλω μέχρι το καλοκαίρι να χάσω καμιά 5-6 ακόμα. Δεν είναι και τόσο δύσκολο και πραγματικά θεωρώ αστείο όταν γκρινιάζουν ή ντρέπονται για τα κιλά τους ενώ δεν κάνουν τίποτα για αυτό. Τα βασικά τα ανέφερες. Αν κόψεις τις θερμιδοβόμβες (πχ βουτάω το ψωμί μου σε λάδι), τις υγρές κενές θερμίδες (ποτά, αναψυκτικά), γλυκά και τρως με μέτρο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην χάσεις κιλά και λίπος.

Κομπλε το πας καλα για να χανεις ηδη.
Γλυκα τρωω σπανια τωρα δεν ξερω εαν αυτο ισχυει για ολους αλλα...Νομιζω το σουβλακι δεν βγαινει επισης εκτος προγραμματος το ελαχιστο μια φορα την εβδομαδα,διαφορετικα δεν ειναι διαιτα αλλα βασανιστηρια :loltooth:
Παντως εαν κανεις κοψει τα αναψυκτικα αλλαζει ολη η χημεια μεσα στο στομα του.Εκτος αυτου να σημειωθει οτι εαν αποφευγεις ειδικα γλυκα και αναψυκτικα δεν ζοριζεις και τα δοντια σου.Τα δυο αυτα κανουν μεγαλη ζημια,τα γλυκα σου κανουν ευκολα τρυπες και τα αναψυκτικα επιπλεον αλλαζουν και το χρωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αναψυκτικά δεν πίνω έτσι και αλλιώς εδώ και μια δεκαετία περίπου. Πολύ σπάνια. Για μένα οι υγρές θερμίδες ήταν τα μπυρόνια γιατί είχα μια αδυναμία στο αλκοόλ αλλά το ελέγχω τώρα. Μάλλον όμως έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην αύξηση των κιλών μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Αναψυκτικά δεν πίνω έτσι και αλλιώς εδώ και μια δεκαετία περίπου. Πολύ σπάνια. Για μένα οι υγρές θερμίδες ήταν τα μπυρόνια γιατί είχα μια αδυναμία στο αλκοόλ αλλά το ελέγχω τώρα. Μάλλον όμως έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην αύξηση των κιλών μου.

Για το εαν σου προσθετει η μπυρα κιλα δεν ξερω,συνηθως πινω που και που οποτε δυσκολο.Αλλα σιγουρα σε φουσκωνει στην περιοχη της κοιλιας.Το οτι το ελεγξες ειναι καλο,βλεπω καμια φορα ανθρωπους 25-35 και εχουν κανει μια κοιλια λες και ειναι εγκυος απο τις μπυρες.Αντιαισθητικο αρκετα και ορισμενες φορες και για γελια,περιπτωσεις να μην λεμε...οπως οταν σφηνωνουν στις ουρες επειδη βρισκει η κοιλια :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το αλκοόλ έχει περισσότερες θερμίδες από αντίστοιχη ποσότητα υδατάνθρακα ή πρωτεϊνης. Μόνο το λίπος έχει (λίγες) περισσότερες.

https://www.dining.ucla.edu/housing_site/dining/SNAC_pdf/CaloriesCount.pdf

Edit:

Η πρώτη πηγη παρατηρησα πως μπερδευει cal και kcal. Διασαφήνιση εδώ:
https://www.food-info.net/gr/qa/qa-nut12.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Το αλκοόλ έχει περισσότερες θερμίδες από αντίστοιχη ποσότητα υδατάνθρακα ή πρωτεϊνης. Μόνο το λίπος έχει (λίγες) περισσότερες.

https://www.dining.ucla.edu/housing_site/dining/SNAC_pdf/CaloriesCount.pdf

Ενδιαφερον πληροφοριες :)
Αρα πλεον κρασακι :cool: ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ενδιαφερον πληροφοριες :)
Αρα πλεον κρασακι :cool: ;

Ναι λογικό. Η μπύρα έχει 5%, το κρασί υπερδιπλάσιο, και τα βαριά διπλάσιο αυτού :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Chem ρακή και ουίσκι πως συγκρίνονται με κρασί και μπύρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Chem ρακή και ουίσκι πως συγκρίνονται με κρασί και μπύρα;

Ε δε χρειάζονται ειδικές γνώσεις για να ξέρεις τι έχει περισσότερο αλκοόλ; Τι σε στέλνει ευκολότερα;

Εν τω μεταξύ, να σπουδάζεις προπτυχιακά Κρήτη, και να μη σ'αρέσει η ρακή μία. :(

By the way, τα πρώτα γρήγορα κιλά που βλέπεις να χάνεις σε μια δίαιτα, είναι επειδή χρησιμοποιώντας υδατάνθρακες, χάνεις και υγρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Ε δε χρειάζονται ειδικές γνώσεις για να ξέρεις τι έχει περισσότερο αλκοόλ; Τι σε στέλνει ευκολότερα;

Εν τω μεταξύ, να σπουδάζεις προπτυχιακά Κρήτη, και να μη σ'αρέσει η ρακή μία. :(

By the way, τα πρώτα γρήγορα κιλά που βλέπεις να χάνεις σε μια δίαιτα, είναι επειδή χρησιμοποιώντας υδατάνθρακες, χάνεις και υγρά.

Θα σου κανω ερωτηση παγιδα τωρα ομως.Εαν θες να παρεις κιλα ενω δεν ειναι του καλουπιου σου τι κανεις :loltooth: ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top