Γιατροί εσωτερικού ή εξωτερικού;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Και αυτό είναι το κόμπλεξ. Αυτό εννοώ. Και να το πιστεύεις αυτό, μπορείς από σεβασμό να επιλέξεις να μην το εκφράσεις. Εδώ είχα άτομο που είναι ιατρική στο KCL και συζήταγε με παιδί από ΕΚΠΑ για το ποιος έχει καλύτερο επίπεδο. Περιττό να πω ότι τη συζήτηση την άρχισε ο ΕΚΠΑτης και επίσης περιττό να πω ποιος είχε καλύτερη παροχή εκπαίδευσης.... Τέλος πάντων ενώ ο ΕΚΠΑτης τραβούσε το σχοινί, ο φίλος μας όχι μόνο δεν του τα είπε στα ίσια, ούτε τον μείωσε ούτε τίποτα, λέγοντας μόνο ότι και δυο ιατρικές είναι καλές. Ο ΕΚΠΑτης πέταγε μπιχτές, υπόψην, και ο άλλος τις άφηνε, όταν μπορούσε να πει χοντρά πράγματα. Επέλεξε να μην το κάνει....
Αυτό δεν λέει κάτι βέβαια έτσι. Όπως θα βρεις υπερόπτη γιατρό απο το ΕΚΠΑ έτσι θα βρεις υπερόπτη γιατρό και απο το KCL. Δεν έχει να κάνει ούτε με την χώρα προέλευσης, ούτε με τις σπουδές ούτε με την νοημοσύνη αλλά καθαρά και μόνο με το πως σε μεγάλωσαν, σε τι περιβάλλον μεγάλωσες και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας του καθενός.

Επίσης στην ιστορία βλέπει κανείς οτι σπουδαίοι επιστήμονες ήταν είτε φτωχοί με πάθος είτε πλούσιοι με πάθος. Οι μικρομεσαίοι δεν έπαιζαν τόσο διότι δεν ήταν τόσο ανέμελοι όσο οι πλούσιοι για να ασχοληθούν με επιστήμες, αλλά ούτε και στην απελπιστική κατάσταση που βρίσκονταν οι φτωχοί που επιδίωκαν να μορφωθούν πολύ ώστε να κυνηγήσουν μια καλύτερη ζωή. Σε κάθε περίπτωση το βασικό συστατικό που φαίνεται να τους ξεχώρισε όλους αυτούς ήταν το πάθος τους για αυτό που έκαναν. Απλά οι μεν είχαν πιο εύκολο δρόμο ενώ οι δε είχαν πιο δύσκολο δρόμο.

Επειδή κάποιος έχει λεφτά δεν σημαίνει οπότε οτι θα γίνει καλός επιστήμονας εαν δεν αγαπάει αυτό που κάνει. Ίσα ίσα αρκτές φορές αυτοί που σπουδάζουν σε καλά πανεπιστήμια επαναπαύονται επειδή βασίζονται στην φήμη του πανεπιστήμιου και εν τέλει αποδίδουν χειρότερα απο τοπ φοιτητές "χειρότερων" πανεπιστημίων. Δεν θα διαφωνήσω οτι το να έχεις λεφτά σου δίνει προβάδισμα, αλλά στο τέλος της ημέρας δεν είναι αυτός ο παράγοντας που θα δείξει πόσο μακριά θα φτάσει κανείς ακαδημαικά και επαγγελματικά, όσο το ενδιαφέρον του και η προσπάθεια του για αυτό που κάνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Και αυτό είναι το κόμπλεξ. Αυτό εννοώ. Και να το πιστεύεις αυτό, μπορείς από σεβασμό να επιλέξεις να μην το εκφράσεις. Εδώ είχα άτομο που είναι ιατρική στο KCL και συζήταγε με παιδί από ΕΚΠΑ για το ποιος έχει καλύτερο επίπεδο. Περιττό να πω ότι τη συζήτηση την άρχισε ο ΕΚΠΑτης και επίσης περιττό να πω ποιος είχε καλύτερη παροχή εκπαίδευσης.... Τέλος πάντων ενώ ο ΕΚΠΑτης τραβούσε το σχοινί, ο φίλος μας όχι μόνο δεν του τα είπε στα ίσια, ούτε τον μείωσε ούτε τίποτα, λέγοντας μόνο ότι και δυο ιατρικές είναι καλές. Ο ΕΚΠΑτης πέταγε μπιχτές, υπόψην, και ο άλλος τις άφηνε, όταν μπορούσε να πει χοντρά πράγματα. Επέλεξε να μην το κάνει....
Αυτή είναι η άποψη μου. Αν είναι κάθε αντίθετη άποψη να την ονοματίζεις κόμπλεξ, πρόβλημα σου.
 

Nocommingback

Νεοφερμένος

Ο Nocommingback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αυτό δεν λέει κάτι βέβαια έτσι. Όπως θα βρεις υπερόπτη γιατρό απο το ΕΚΠΑ έτσι θα βρεις υπερόπτη γιατρό και απο το KCL. Δεν έχει να κάνει ούτε με την χώρα προέλευσης, ούτε με τις σπουδές ούτε με την νοημοσύνη αλλά καθαρά και μόνο με το πως σε μεγάλωσαν, σε τι περιβάλλον μεγάλωσες και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας του καθενός.

Επίσης στην ιστορία βλέπει κανείς οτι σπουδαίοι επιστήμονες ήταν είτε φτωχοί με πάθος είτε πλούσιοι με πάθος. Οι μικρομεσαίοι δεν έπαιζαν τόσο διότι δεν ήταν τόσο ανέμελοι όσο οι πλούσιοι για να ασχοληθούν με επιστήμες, αλλά ούτε και στην απελπιστική κατάσταση που βρίσκονταν οι φτωχοί που επιδίωκαν να μορφωθούν πολύ ώστε να κυνηγήσουν μια καλύτερη ζωή. Σε κάθε περίπτωση το βασικό συστατικό που φαίνεται να τους ξεχώρισε όλους αυτούς ήταν το πάθος τους για αυτό που έκαναν. Απλά οι μεν είχαν πιο εύκολο δρόμο ενώ οι δε είχαν πιο δύσκολο δρόμο.

Επειδή κάποιος έχει λεφτά δεν σημαίνει οπότε οτι θα γίνει καλός επιστήμονας εαν δεν αγαπάει αυτό που κάνει. Ίσα ίσα αρκτές φορές αυτοί που σπουδάζουν σε καλά πανεπιστήμια επαναπαύονται επειδή βασίζονται στην φήμη του πανεπιστήμιου και εν τέλει αποδίδουν χειρότερα απο τοπ φοιτητές "χειρότερων" πανεπιστημίων. Δεν θα διαφωνήσω οτι το να έχεις λεφτά σου δίνει προβάδισμα, αλλά στο τέλος της ημέρας δεν είναι αυτός ο παράγοντας που θα δείξει πόσο μακριά θα φτάσει κανείς ακαδημαικά και επαγγελματικά, όσο το ενδιαφέρον του και η προσπάθεια του για αυτό που κάνει.
Συμφωνώ παάαρα πολύ μαζί σου!! Επίσης ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ήταν και η αναφορά σου στη κινητήρια δύναμη που μας ωθεί να πετυχαίνουμε τους στόχους μας: το πάθος.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Ας βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη.

@eukleidhs1821
Οταν ρωτανε εδω μεσα για κατατακτηριες κλπ δεν γουσταρω να τους χρυσωνω το χαπι.

Τι να τους πω δηλαδη, οτι αν διαβασεις θα τα καταφερεις και μπορεις και να πιστευεις στον εαυτο σου και θετικα χαρουμενα πραγματα ενω εδω και 3 χρονιες συναπτες οι 18/19 στις κατατακτηριες ιατρικης ΑΠΘ ειναι απο το ιδιο φροντιστηριο;
Οτι αξιζει να παλεψεις για την μοναδικη θεση;

Οχι αντικειμενικα δεν ειναι και το οτι περασα εγω αποτελεσε στατιστικο σφαλμα, που για να το καταφερω επρεπε να διαλυσω το ιδιο το rigged game που εχει στηθει απο σχολη/φροντιστηριο/α. Και ο μονος τροπος ηταν να μαθω αυτολεξει 1500 σελιδες.

Οποτε ναι θα ειμαι απολυτος και εαν στατιστικα υπαρξει καποιος που θα το τολμησει, ας ειναι προετοιμασμενος για το τι πρεπει να κανει απο τη μερα 0, να χωθει στη μαχη σαν λιονταρι που θα λιωσει τον ανταγωνισμο και θα τα καταφερει επειδη ειναι ηδη Ανωτερος και οι αλλοι δεν εχουν επιλογη απο το να παραδοθουν μπροστα του οσα φροντιστηρια και ακρες και αν εχουν.

Εαν παλι δεν τα καταφερει, τουλαχιστον δεν θα κατηγορει τον εαυτο του οτι δεν προσπαθησε αρκετα, αφου του εχουν ανοιξει τα ματια για το πώς εχει στηθει το παιχνιδι εις βαρος του. Επειδη Γνωριζει.

Ιδανικα θα ηθελα παρα πολυ κοσμο απιστευτα προετοιμασμενο απο μονο του, που θα απεκλειε και θα χρεωκοπουσε τα φροντιστηρια, ωστε να αποκατασταθει η εισαγωγη, ανεξαρτητως δυνατοτητας του να παει καποιος φροντιστηριο ή οχι.

Ειρωνικα, δεν ειμαι τοσο απολυτα εναντιον των αποφοιτων εξωτερικου.
Παιδια οπως ο νικ που ηταν τοσο κοντα στην εισαγωγη τους τι να τους πω να κατσουν να τρελαθουν απο το διαβασμα μεχρι να τα καταφερουν; Καλα εκανε και μπραβο του, θα χαιρομουν να τον εχω συναδελφο γιατι ο τυπος το εψαξε μεχρι αηδιας και πηρε μια τρομερη αποφαση δεδομενων των συνθηκων του.

Αλλα οταν μου ερχεται ο αλλος και μου κοτσαρει money talks σορρυ μαγκα θα μπεις στη θεση σου, ειτε σπουδαζεις εξωτερικο ειτε Ελλαδα.

@Pharmacist01 ευχαριστω για τα λογια σου και που εντοπισες το νοημα των ποστ μου για το συγκεκριμενο θεμα τοσα χρονια εδω
Να σε ρωτήσω κάτι εκ μέρους μιας φίλης; Η κόρη της τελειώνει τώρα τη Βιολογία Κρήτης και θέλει τα Χριστούγεννα να δώσει κατατακτήριες για Ιατρική (ήταν το όνειρο της και δύο χρόνια που προσπάθησε, το 16 και το 17 δεν περασε στις πανελληνιες) στην Κρήτη.
Της έχουν πει ότι είναι ψιλοστημενα τα πράγματα (αν και όχι όσο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη) και δύσκολα θα μπει.
Ποια είναι η γνώμη σου;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
ήμασταν δυο χρόνια σε σχολή που δεν μας άρεσε και καθημερινα την περνούσαμε την ημέρα με αρκετή σκέψη και κατάθλιψη. Γιατί γνωρίζαμε ότι δεν ακολουθούμε αυτο που θελουμε πραγματικά.
ενταξει , εγω
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω κάτι εκ μέρους μιας φίλης; Η κόρη της τελειώνει τώρα τη Βιολογία Κρήτης και θέλει τα Χριστούγεννα να δώσει κατατακτήριες για Ιατρική (ήταν το όνειρο της και δύο χρόνια που προσπάθησε, το 16 και το 17 δεν περασε στις πανελληνιες) στην Κρήτη.
Της έχουν πει ότι είναι ψιλοστημενα τα πράγματα (αν και όχι όσο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη) και δύσκολα θα μπει.
Ποια είναι η γνώμη σου;
Σε κατατακτηριες τμηματος που μονο 3 απο οσους περνανε εχουν πανω απο τη βαση στη χημεια (ενω στα αλλα δυο μαθηματα ακολουθειται νορμαλ βαθμολογικη κατανομη), ε οχι δεν θα εδινα. Δεν ξερω εαν ειναι "στημενο" με την κλασσικη εννοια, αλλα κατι τετοιο σιγουρα μου δινει την εντυπωση πώς ειναι στημενο ωστε με το παραμικρο λαθος να μεινεις εκτος.

Θα τη συμβουλευα να μην επιλεξει τον δρομο των κατατακτηριων, και εαν τον επιλεξει, να στραφει σε Λαρισα, Πατρα (ισως Αλεξ/πολη ή Ιωαννινα) με το καταλληλο φροντιστηριο για καθε μια απο αυτες τις πολεις. Με λιγο ψαξιμο ευκολα τα βρισκει.

Οι πιθανοτητες επισης μειωνονται δραματικα επιπλεον, για να το πω ευπρεπως, μιας και μου λετε οτι υπαρχει μονο μισος χρονος διαστημα απο την αποφοιτηση μεχρι τις εξετασεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι ο πρώτος που θα βγει να κράξει το σύστημα και το έχω κατακρίνει ουκ ολίγες φορές εδώ μέσα, όμως διαφωνώ συθέμελα με πολλά εξ' όσων αναφέρεις.

Και οι πανελλαδικές εξετάσεις δεν είναι δίκαιες κοντόφθαλμε φίλε μας, είναι απλά το πιο δίκαιο σύστημα που έχουμε μέχρι τώρα. Ο λόγος είναι ότι δεν εξετάζουν εξυπνάδα ή ικανότητα αλλά το επίπεδο προετοιμασίας σου το οποίο εξαρτάται από τους καθηγητές σου ( με όποιον δάσκαλο θα κάτσεις, τα αντίστοιχα γράμματα θα μάθεις).

Ναι, σίγουρα δεν ενσαρκώνουν το πρότυπο της δικαιότητας και αξιοκρατίας. Γιατί όμως θεωρείς πώς θα έπρεπε να εξετάζουν (με άμεσο; ) τρόπο την εξυπνάδα; Στόχος μίας λογικής εξέτασης είναι να επιλεγούν οι έχοντες τις απαιτούμενες δεξιότητες ούτως ώστε να ανταπεξέλθουν στη σχολή. Η εξυπνάδα δεν αρκεί, μπορεί ωστόσο να επιτρέψει στους έχοντές της να επιτύχουν με λιγότερο κόπο και να φτάσουν γενικά σε υψηλότερο επίπεδο στο αντικείμενο των σπουδών τους. Σε οποιαδήποτε εξέταση θα παίξει αναπόφευκτα ρόλο η προετοιμασία και η ενασχόληση, ακόμα και αν τίθενται θέματα που απαιτούν επινοητικότητα.

Η τυποποίηση που αποτελεί κύριο χαρακτηριστικό της προετοιμασίας για την εξέταση αυτή ίσως να είναι και κάτι το θετικό καθώς και στα ίδια τα πανεπιστημιακά ιδρύματα και την εργασιακή πορεία συναντάται συχνότατα (ειδικά στην Ιατρική). Επομένως όσοι μπορούν να προσαρμοστούν με αυτή έχουν ένα -μάλλον σημαντικό- από τα απαιτούμενα προσόντα για να εισαχθούν.

Εξέταση για εισαγωγή στην τριτοβάθμια με έμφαση στην δημιουργικότητα δεν υπάρχει πουθενά. Και αυτά στα λέει κάποιος που απηύδησε με την τυποποίηση και αντίστοιχες απαιτήσεις του διαγωνισμού αυτού.

Προφανώς και δεν οραματίζομαι και επικροτώ μία εκπαίδευση με τέτοιου είδους στοχεύσεις και ούτε βαράω παλαμάκια για χάρη των επικρατουσών μορφών εργασιακής απασχόλησης, τάσσομαι υπέρ της πραγματοποίησης σαρωτικών αλλαγών. Αλλά εν προκειμένω οι απαντήσεις που θα δοθούν απαιτείται να συμβαδίζουν με τις επιταγές του status quo. Αν τροποποιήσουμε το σύστημα, τότε θα κρίνουμε τις εξετάσεις βασιζόμενοι σε άλλες αρχές.


Την "ικανότητα" την εξετάζουν με μη ικανοποιητικό τρόπο και μερικώς, τα έχω αναλύσει και αλλού αυτά. Μικρή σημασία έχει ο καθηγητής που θα σου κάνει μάθημα, πολύ παραπάνω μετρά η προσωπική σου ενασχόληση. Και υπάρχουν και άλλες παράμετροι προφανώς.

Καταλαβαίνεις πόσο καταστροφικό θα ήταν ένα σύστημα εισαγωγής με αιτήσεις στην Ελλάδα;

Στο Βασίλειο του ρουσφετιού.
Η ζωή δεν είναι δίκαια και αλήθεια είναι ότι όπου υπάρχει χρηματοδότηση υπάρχει καλύτερη εκπαίδευση και περιβάλλον, όσο ιστορικό υπόβαθρο και αν έχει το ΕΚΠΑ, ένα κέντρο διερχομένων θα παραμείνει.
Τα δημόσια πανεπιστήμια δεν χρηματοδοτούνται διαμέσω κρατικών δαπανών; Τι σε κάνει να πιστεύεις πώς απαραίτητα ένα πανεπιστήμιο ιδιωτικό προσφέρει υψηλότερου επιπέδου εκπαίδευση; Η Ιατρική σχολή του ΕΚΠΑ βρίσκεται σε υψηλότερη θέση στις διεθνείς κατατάξεις από πάρα πολλές ιδιωτικές...
Τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά στις βαθμολογίες στην έκθεση πάλι δίκαιες τις θεωρείς; Το λέω γιατί ξέρω παιδιά που πήραν 95 και δεν μπορούν να μιλήσουν, ΝΑ ΜΙΛΉΣΟΥΝ. Κυριολεκτικά δεν μπορούν να βρουν την κατάλληλη λέξη και χρησιμοποιούν την αγγλική. Στα προσομοιωτικά δεν ήτανε καλοί και ξαφνικά πανελλήνιες αρίστευσαν, ανάθεμα τους κωλόβλαχους που έτυχε να τους διορθώσουν. Οπότε ναι μεν οι εξετάσεις είναι η λύση, αλλά όχι έτσι όπως διεξάγονται σήμερα. Μετά απλά μάθε ότι η ιατρική είναι δύσκολη παντού.
Στην έκθεση γινόμαστε μάρτυρες τραγελαφικών συμβάντων, άδικο δεν έχεις.

Αντίθετα πολλές φορές το αντίθετο συμβαίνει. Ακριβώς επειδή είναι πολύ ικανοί, δεν χρειάστηκε να προσπαθήσουν σχεδόν για τίποτα, και επειδή είχαν και το οικονομικό μαξιλαράκι ήταν και ανέμελοι. Θα τους δει μετά αυτούς να θεωρούνται και καλύτεροι από εσένα επειδή μπορείς και να είναι.
Ναι, ξέρω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι και έχεις διαβάσει. Η έλλειψη οργανωτικών ικανοτήτων και conscientiousness συνιστά πρόβλημα που δεν θα επιτρέψει την επιτυχή έκφραση των δυνατοτήτων τους. Το ότι τα πήγαιναν πολύ καλά στο σχολείο στα γνωστικά αντικείμενα στα οποία είχαν ταλέντο δίχως κόπο με αποτέλεσμα να αναπτύξουν κακές συνήθειες είναι θέμα, για το οποίο ευθύνονται οι (δημόσιοι) εκπαιδευτικοί θεσμοί που χαρακτηρίζονται από μονομέρεια και έλλειψη πρόνοιας για οτιδήποτε πέραν των πανελλαδικών.

Για να περάσεις ιατρική πρέπει να διαβάζεις και να μην είσαι ηλίθιος, δηλαδή να έχεις φυσιολογικό IQ. Δεν πρέπει να είσαι έξυπνος όπως αποδεικνύεται και από τον διαγωνισμό εισαγωγής: Οι πανελλήνιες εξετάζουν το επίπεδο προετοιμασίας σου και όχι την ικανότητα και οξυδέρκεια σου.

Διαφωνώ στηριζόμενος σε στοιχεία από την εμπειρία μου. Δεν πρέπει να είσαι ιδιαίτερα έξυπνος, αλλά τουλάχιστον λίγο πάνω από τον μέσο όρο όσοι έχω γνωρίσει είναι σίγουρα. Δεν είναι καθόλου εύκολο για πάρα πολλούς να αντιληφθούν τις έννοιες της Φυσικής και των Μαθηματικών (γενικότερη αναφορά), ακόμα και το να κατανοήσουν τις μεθοδολογίες...

Δεν είναι τυχαίο ότι τα έξυπνα άτομα διαλέγουν πρώτα μαθηματικά, μετά φυσική , μετά μηχανικοί... Η ιατρική είναι πέμπτη σε σειρά προτίμησης.
Πηγή/ές; Να ξέρεις πάντως πως για να θεωρηθεί αξιόπιστη η όποια έρευνα θα παραθέσεις πρέπει να έχει διενεργηθεί υπό συνθήκες που ταυτίζονται/προσιδιάζουν των ελληνικών. Άλλες οι μέριμνες των Αμερικανών, άλλες των Ελλήνων... Οικονομική Κρίση γαρ...

Η ιατρική είναι λειτούργημα, όχι απλώς επάγγελμα. Και για να τη υπηρετήσεις πρέπει πρώτα από όλα να είναι άνθρωπος, να μην κρίνεις και να μην δεσπόζεσαι από στερεοτυπικές προκαταλήψεις.
Αστυνομία ηθών;

Δεν σας βλέπω να πηγαίνετε ψηλά στην ζωή σας. Τέτοιες συμπεριφορές στο εξωτερικό από αξιόλογος ιδρύματα δεν γίνονται αποδεκτές εκτός βέβαια από τα ιδρύματα στα οποία πρέπει να σας κλείσουν.... Νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα και είστε οι καλύτεροι, αλλά η αλήθεια είναι ότι από την ανάγκη σας να κράξετε αυτούς τους ανθρώπους δείχνετε πόσο πολύ τους φοβάστε.
Στερούμενα λογικής και στοιχειωδώς σοβαρής επιχειρηματολογίας τα άνωθεν.

Επίσης το ότι χρειάζεστε τόσο διάβασμα για να αντεπεξέλθετε δεν πριμοδοτεί και τόσο την εξυπνάδα σας. Είστε από τα άτομα που δεν μπορούν να δημιουργήσουν και ακολουθούν μόνο την πεπατημένη. Αυτά τα παιδιά που δεν βγαίνουν από τα όρια του βιβλίου και δεν δημιουργούν τρόπους σκέψης. Δεν σας κακολογώ γιατί έχετε το πρόβλημα του βιοπορισμού στη μέση. Οπότε δεν ξέρω πόσο επηρεάζει αυτό. Θέλω να πιστεύω πάντως ότι και εγώ να το είχα, δεν θα φηνα πίσω την ανθρωπιά μου.

Έβγαλες συμπέρασμα ε;

Εσύ ανήκεις σε όσους πρωτοτυπούν; Και εγώ μπορώ να πω όσα θέλω εδώ πέρα, καταλαβαίνεις ότι δίχως αποδείξεις ό,τι και να πεις καμία σημασία δεν έχει στα μάτια όσων διαβάζουν τα σχόλιά σου;

Η ολοκληρωτική και άνευ όρων ταύτιση με συγκεκριμένες ομάδες και η ρύθμιση του συνόλου της ατομικής ύπαρξης με βάση αυτές ΔΕΝ φαντάζει κάτι που θα οδηγήσει σε θετικά αποτελέσματα. Καλό είναι το να επιχειρηθεί η απόκτηση ουσιαστικής αυτογνωσίας. Όμως η μανιώδης προσκόλληση σε συγκεκριμένες ταυτότητες όχι, για λόγους αν μη τι άλλο ευνόητους.

Οι περισσότεροι πονεμένοι και αδικημένοι (καταλαβαίνεις ως προς τι) του Quora (και όχι μόνο) είναι wannabes. Δυστυχώς. Μάλλον λέει κάτι αυτό.

Όχι, είμαι Βούλγαροιατρος! Υπάρχει διαφορά στην ποιότητά μου ως άνθρωπος;
Όχι.

Το αν θα γίνεις επιστήμονας καλός είναι στο χέρι σου.

Αλλά όσα ειπώθηκαν για γραφεία από τον πάντα έγκυρο Ryuzaki πρωτάκουστα δεν είναι. Αν εσύ θες να γίνεις πραγματικά καλός γιατρός δεν θα χρειαστεί να ακολουθήσεις τον δρόμο τέτοιων shortcuts. Το γεγονός ότι θα σπουδάσεις στη Βουλγαρία δεν σε καθιστά εκ των προτέρων κατώτερο και νομίζω πως με αυτό όλοι θα συμφωνήσουν.


Πάρε τα κόμπλεξ κατωτερότητας- ανωτερότητας που έχεις και φύγε από εδώ.
Δεν θεωρώ ότι οι απόψεις πολλών συνιστούν απόρροια κάποιου κόμπλεξ, κυρίως λόγω και όσων περιστατικών ακούγονται και αναφέρθηκαν και εδώ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Σε κατατακτηριες τμηματος που μονο 3 απο οσους περνανε εχουν πανω απο τη βαση στη χημεια (ενω στα αλλα δυο μαθηματα ακολουθειται νορμαλ βαθμολογικη κατανομη), ε οχι δεν θα εδινα. Δεν ξερω εαν ειναι "στημενο" με την κλασσικη εννοια, αλλα κατι τετοιο σιγουρα μου δινει την εντυπωση πώς ειναι στημενο ωστε με το παραμικρο λαθος να μεινεις εκτος.

Θα τη συμβουλευα να μην επιλεξει τον δρομο των κατατακτηριων, και εαν τον επιλεξει, να στραφει σε Λαρισα, Πατρα (ισως Αλεξ/πολη ή Ιωαννινα) με το καταλληλο φροντιστηριο για καθε μια απο αυτες τις πολεις. Με λιγο ψαξιμο ευκολα τα βρισκει.

Οι πιθανοτητες επισης μειωνονται δραματικα επιπλεον, για να το πω ευπρεπως, μιας και μου λετε οτι υπαρχει μονο μισος χρονος διαστημα απο την αποφοιτηση μεχρι τις εξετασεις.
Σε ευχαριστώ πολύ, θα τα μεταφέρω.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Επειδή πολλά ειπώθηκαν για την βιολογία, κάθε σχολή όταν την αγαπάμε, μπορεί να μας πάει πολύ μακριά
Η μητέρα μου μας λέει, ίσως το έχω ξαναπεί, ότι οι σπουδές μας δίνουν ένα πτυχίο, ένα χαρτί αποδεικτικό των σπουδών μας
Εμείς θα το κάνουμε επάγγελμα
 

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
@Mammy Nun έχω παρόμοιες εμπειρίες με την κοπέλα που αναφέρατε. Έχω δώσει πανελλήνιες το 2016 και το 2017 και τον Ιούλιο του 2021 αποφοίτησα από το τμήμα Βιολογίας ΑΠΘ. Διάβασμα για κατατακτήριες ξεκίνησα αρχές Αυγούστου, ξέροντας το τμήμα που ήθελα να δώσω και έχοντας ήδη συνεννοηθεί με καθηγητές για το πλάνο της προετοιμασίας. Αν η κοπέλα δεν έχει ολοκληρώσει ακόμη τις σπουδές της είναι λίγο δύσκολο να προλάβει να κάνει μία αξιοπρεπή προετοιμασία για τον Δεκέμβριο του 2022. Δε χάνει πάντως να δοκιμάσει. Της εύχομαι να κάνει το όνειρό της πραγματικότητα!
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Επειδή πολλά ειπώθηκαν για την βιολογία, κάθε σχολή όταν την αγαπάμε, μπορεί να μας πάει πολύ μακριά
Η μητέρα μου μας λέει, ίσως το έχω ξαναπεί, ότι οι σπουδές μας δίνουν ένα πτυχίο, ένα χαρτί αποδεικτικό των σπουδών μας
Εμείς θα το κάνουμε επάγγελμα
Ευχαριστούμε! Μακάρι όλοι να ήταν τόσο καλοί στο αντικείμενο τους.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Επειδή πολλά ειπώθηκαν για την βιολογία, κάθε σχολή όταν την αγαπάμε, μπορεί να μας πάει πολύ μακριά
Η μητέρα μου μας λέει, ίσως το έχω ξαναπεί, ότι οι σπουδές μας δίνουν ένα πτυχίο, ένα χαρτί αποδεικτικό των σπουδών μας
Εμείς θα το κάνουμε επάγγελμα

Για το 1%, το υπόλοιπο 99% θα μεινει στην Ελλάδα και θα γλείφει Τ αρχ κομματαρχών Μπας και μπει στο δημόσιο.

Ολα Τ αλλά ειναι ρομαντισμοί που στόχο έχουν να σαγηνεύουν ανίδεα 18χρονα.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Σο
Για το 1%, το υπόλοιπο 99% θα μεινει στην Ελλάδα και θα γλείφει Τ αρχ κομματαρχών Μπας και μπει στο δημόσιο.

Ολα Τ αλλά ειναι ρομαντισμοί που στόχο έχουν να σαγηνεύουν ανίδεα 18χρονα.
Στο χέρι μας είναι να μην παρακαλέσουμε κανέναν, είναι πολλοί οι Έλληνες του εξωτερικού
Δεν νομίζω ότι είμαστε η γενιά του δημοσίου, κανένας φίλος μου δεν επιθυμεί κάτι τέτοιο, οι γονείς μας ναι είναι αυτής της δημόσιας λατρείας
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Σο

Στο χέρι μας είναι να μην παρακαλέσουμε κανέναν, είναι πολλοί οι Έλληνες του εξωτερικού
Δεν νομίζω ότι είμαστε η γενιά του δημοσίου, κανένας φίλος μου δεν επιθυμεί κάτι τέτοιο, οι γονείς μας ναι είναι αυτής της δημόσιας λατρείας

Στην τελική ειναι αχρηστοι αυτοί οι «Έλληνες του εξωτερικού».

Το θέμα ειναι να δοθούν κίνητρα και κατάλληλες συνθηκες για να μένει ο κόσμος εντός συνόρων.

Κ ομως, ακομα και τους νεους δεν τους ενδιαφερει ν αλλάξει το σύστημα. Όλοι λιγο-πολυ , «βολεύονται».
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Τι συγκρίνεις τώρα; Τη Βουλγαρία με τη Γαλλία;

H Boυλγαρία μπορεί να μην είναι Γαλλία, έχει όμως πυρηνικό αντιδραστήρα με ό,τι αυτό σημαίνει για τις θετικές επιστήμες και τις εφαρμογές τους. Από γνωστούς μου, όσοι φοίτησαν σε αμιγώς Βουλγαρικά Πανεπιστήμια έμειναν ικανοποιημένοι. Περισσότερο ρόλο παίζει και το διάβασμα και οι συνθήκες του μη Ελληνικού Πανεπιστημίου (αυτό είναι η βασικότερη παράμετρος).

Στο χέρι μας είναι να μην παρακαλέσουμε κανέναν, είναι πολλοί οι Έλληνες του εξωτερικού
Δεν νομίζω ότι είμαστε η γενιά του δημοσίου, κανένας φίλος μου δεν επιθυμεί κάτι τέτοιο, οι γονείς μας ναι είναι αυτής της δημόσιας λατρείας

Δυστυχώς η πλειονότητα Ελλήνων (αλλά και του εξωτερικού) έχουν κάνει τα μάτια τους ...σαν της μύγας και τσεκάρουν όλες τις θέσεις του ιερού δημοσίου. Δεν είναι τυχαίο ότι για 15 θέσεις μπορεί να υπάρχουν και 50.000 αιτήσεις! Μάλιστα είναι τέτοια η απελπισία για δουλειά, που ακόμη και πτυχιούχοι Ιατρικής κάνουν αίτηση στη ΔΕΗ, στο Υπουργείο Πολιτισμού, κτλ. Τα περί εύκολης αποκατάστασης είναι μια φιλοσοφική κουβέντα μόνο για το φόρουμ. Η πραγματικότητα μάλλον δείχνει ότι κάτι δεν γίνεται σωστά ώστε τόσος κόσμος να ψάχνει για δουλειά και πόσο μάλλον στο δημόσιο! Σκέψου, ακόμη και στο εξωτερικό σχεδόν όλοι οι Έλληνες ενδιαφέρονται για άμεση επιστροφή στην πατρίδα. Όσο και να διαπρέπουν, σαν το ιερό δημόσιο του βολέματος δεν έχει. Πιστεύεις να τρολλάρουν όλοι αυτοί που ενώ έχουν ήδη δουλειά, ενδιαφέρονται για δουλειά στην Ελλάδα;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Σκέψου, ακόμη και στο εξωτερικό σχεδόν όλοι οι Έλληνες ενδιαφέρονται για άμεση επιστροφή στην πατρίδα. Όσο και να διαπρέπουν, σαν το ιερό δημόσιο του βολέματος δεν έχει. Πιστεύεις να τρολλάρουν όλοι αυτοί που ενώ έχουν ήδη δουλειά, ενδιαφέρονται για δουλειά στην Ελλάδα;

Αυτο ίσχυε πριν την κρίση του 2010. Οσοι έχουν την θέση τους εξω, δύσκολα Τ εγκαταλείπουν πλέον. Εκτός εάν πρόκειται ν αρχίσουν κατι στον ιδιωτικό τομέα.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Στην τελική ειναι αχρηστοι αυτοί οι «Έλληνες του εξωτερικού».

Το θέμα ειναι να δοθούν κίνητρα και κατάλληλες συνθηκες για να μένει ο κόσμος εντός συνόρων.

Κ ομως, ακομα και τους νεους δεν τους ενδιαφερει ν αλλάξει το σύστημα. Όλοι λιγο-πολυ , «βολεύονται».
Εγώ νομίζω ότι είναι αυτοί που δεν θα παρακαλέσουν ,γι αυτό βγήκαν έξω,να ζήσουν με αξιοπρέπεια
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
@Mammy Nun έχω παρόμοιες εμπειρίες με την κοπέλα που αναφέρατε. Έχω δώσει πανελλήνιες το 2016 και το 2017 και τον Ιούλιο του 2021 αποφοίτησα από το τμήμα Βιολογίας ΑΠΘ. Διάβασμα για κατατακτήριες ξεκίνησα αρχές Αυγούστου, ξέροντας το τμήμα που ήθελα να δώσω και έχοντας ήδη συνεννοηθεί με καθηγητές για το πλάνο της προετοιμασίας. Αν η κοπέλα δεν έχει ολοκληρώσει ακόμη τις σπουδές της είναι λίγο δύσκολο να προλάβει να κάνει μία αξιοπρεπή προετοιμασία για τον Δεκέμβριο του 2022. Δε χάνει πάντως να δοκιμάσει. Της εύχομαι να κάνει το όνειρό της πραγματικότητα!
Μπράβο σου για την προσπάθεια. Κατάφερες τελικά να περάσεις Ιατρική;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι είναι αυτοί που δεν θα παρακαλέσουν ,γι αυτό βγήκαν έξω,να ζήσουν με αξιοπρέπεια

Από την εμπειρία μου που έχω δοκιμάσει σε αιτήσεις για προσλήψεις στο Ελληνικό δημόσιο διαπίστωσα ότι το παιχνίδι είναι χαλασμένο από τον κατασκευαστή. Σου δίνουν να φας ένα κέικ αλλά τα αυγά ήταν ληγμένα. Η προκήρυξη μπορεί να αναφέρει μια λίστα από απαραίτητα επιπλέον προσόντα για τη μοριοδότηση και ένας υποψήφιος να κατέχει σχεδόν όλα, ή μεγάλο ποσοστό από αυτά, αλλά η λογική της μεροληπτικής πρόσληψης, περιορίζει μόνο σε 1 άντε 2 το πολύ προσόντα για κάθε θέση, όταν θα γίνει η αίτηση. Έτσι τα προσόντα που παίζουν σε μεγάλο βαθμό ως επιπλέον μοριοδότηση, είναι τελείως βασικά έως άκυρα ή δεδομένα για έναν κάτοχο πτυχίου με αποτέλεσμα να μην δίνονται κίνητρα σε πραγματικά αξιόλογους επιστήμονες να σκεφτούν...την επιστροφή στην Ελλάδα. Δεν είναι προσόντα που ξεχωρίζουν τον επιμελή από τον αδιάβαστο πτυχιούχο ή εκείνον που δεν έχει βιογραφικό. Το Ελληνικό κράτος δεν θέλει βιογραφικό. Τόσο απλά, γιατί το βιογραφικό είναι καριέρα και άρα χολέρα που έλεγε ο Καρανίκας. Η απάτη αυτή ουσιαστικά σπρώχνει πολλούς να σκεφτούν το μέσο ή τελοσπάντων να διαιωνιστεί η κατάσταση που όλοι ξέρουμε. Κρίμα πάντως...για την κυβέρνηση που υποτίθεται ότι βγήκε με αέρα αριστείας αλλά, μάλλον είναι πολλά τα Ελληνόπουλα που θα πρέπει οπωσδήποτε να έχουν σίγουρη καρέκλα στο δημόσιο με ανεπαρκή προσόντα ή άσχετα με την θέση εργασίας διώχνοντας έτσι άλλους συμπατριώτες τους είτε στην ανεργία είτε στο εξωτερικό. Γιατί όπως και να το κάνουμε, η εύρεση δουλειάς σήμερα δεν είναι κάτι εύκολο.
 

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top