Γιατροί εσωτερικού ή εξωτερικού;

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ναι μεν το παιδί έβγαλε κόμπλεξ, αλλά η αλήθεια είναι ότι αρκετοί είναι αχρείαστα προκατειλημμένοι με τους αποφοίτους των Βαλκανικών Χωρών, δεν ξέρω κιόλας...
Όσοι δουλεύουν στο χώρο της υγείας γνωρίζουν κάποια πράγματα για αυτό και αυτές οι αντιλήψεις..
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
παντως ο ρυζακις εχει την ταση να απολυτοποιει καπως τα πραγματα.οπως οτι λεει οτι κατατακτηριες μπαινεις μονο με μεσον ετσι και τωρα λεει για αγορασμενα μαθηματα επειδη καποιοι του το ειπαν.βεβαια αυτο ερχεται σε πληρη αντιθεση με τον νικολα που ειπε οτι αυτα δεν ισχυουν εκει που σπουδαζει....εγω εχω να πω να μην ειστε κομπλεξικοι οσοι και καλα αισθανεστε υπεροχη οτι τελειωσατε ελλαδα γτ και παλι φαινεται να βγαζετε κομπλεξ!
και στην τελικη το ιδιο θα κονομησει και ο βουλγαρος το ιδιο και ο ελληνας
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Διαφωνώ με το τσουβάλιασμα εδώ και παντού, αυτό.
Δεν κάνω τσουβαλιασμα εγω, ποτέ δεν μου άρεσε η γενίκευση. Όμως επικροτω την προσπάθεια των πανελλαδικων περισσότερο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παντως ο ρυζακις εχει την ταση να απολυτοποιει καπως τα πραγματα.οπως οτι λεει οτι κατατακτηριες μπαινεις μονο με μεσον ετσι και τωρα λεει για αγορασμενα μαθηματα επειδη καποιοι του το ειπαν.βεβαια αυτο ερχεται σε πληρη αντιθεση με τον νικολα που ειπε οτι αυτα δεν ισχυουν εκει που σπουδαζει....εγω εχω να πω να μην ειστε κομπλεξικοι οσοι και καλα αισθανεστε υπεροχη οτι τελειωσατε ελλαδα γτ και παλι φαινεται να βγαζετε κομπλεξ!
και στην τελικη το ιδιο θα κονομησει και ο βουλγαρος το ιδιο και ο ελληνας
Ναι αλλά ο ρυζακι σκίστηκε ένα χρόνο και διάβασε και πέρασε. Και χωρίς φροντιστήρια και από σχολή μη συναφή. Αυτό δείχνει ότι αν υπάρχει θέληση και πυγμή περνάς. Θα μπορούσε να επιλέξει την εύκολη οδό του εξωτερικού όμως το πάλεψε και τα κατάφερε. Για αυτό ίσως τα παιδιά των ελληνικών ιατρικών να νιώθουν λίγο αδικία με το σύστημα του εξωτερικού.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Δεν κάνω τσουβαλιασμα εγω, ποτέ δεν μου άρεσε η γενίκευση. Όμως επικροτω την προσπάθεια των πανελλαδικων περισσότερο.
Μίλησα γενικά. Τώρα όσον αφορά το δεύτερο μέλος την απάντησής σου ομολογώ ότι αυτή δίχως λόγο και αιτία προκατάληψη (πάλι γενικά μιλώντας) ήταν ένας από τους κύριους λόγους που συνέβαλαν στο να μην πάω στο εξωτερικό και κατ'επέκταση στο να ξαναδώσω πανελλαδικές.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Δεν κάνω τσουβαλιασμα εγω, ποτέ δεν μου άρεσε η γενίκευση. Όμως επικροτω την προσπάθεια των πανελλαδικων περισσότερο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι αλλά ο ρυζακι σκίστηκε ένα χρόνο και διάβασε και πέρασε. Και χωρίς φροντιστήρια και από σχολή μη συναφή. Αυτό δείχνει ότι αν υπάρχει θέληση και πυγμή περνάς. Θα μπορούσε να επιλέξει την εύκολη οδό του εξωτερικού όμως το πάλεψε και τα κατάφερε. Για αυτό ίσως τα παιδιά των ελληνικών ιατρικών να νιώθουν λίγο αδικία με το σύστημα του εξωτερικού.
μα δεν καταλαβες τι ειπα.επειδη τον παρακολουθω πανω απο χρονο τι γραφει σε αυτο το θεμα ολο παραπονιεται για στησιμο κτλπ.αφου λοιπον υπαρχει στησιμο αυτος πως μπηκε χωρις φροντιστηριο και χωρις να στησει οπως τα αλλα παιδια που ισχυριστηκε οτι μπηκαν? επομενως,τεινω στο συμπερασμα οτι ειναι υπερβολικος και μεγαλοποιει τις καταστασεις.και γω σαν το ρυζακι ημουνα στο παρελθον και προσπαθω να το αποβαλλω.οσο για το τι ακουσε απο 2 γνωστους του για το καρτελ αγορασμενων μαθηματων εχει την ιδια βαρυτητα με το <<στησιμο>> των κατατακτηριων
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
παντως ο ρυζακις εχει την ταση να απολυτοποιει καπως τα πραγματα.οπως οτι λεει οτι κατατακτηριες μπαινεις μονο με μεσον ετσι και τωρα λεει για αγορασμενα μαθηματα επειδη καποιοι του το ειπαν.βεβαια αυτο ερχεται σε πληρη αντιθεση με τον νικολα που ειπε οτι αυτα δεν ισχυουν εκει που σπουδαζει....εγω εχω να πω να μην ειστε κομπλεξικοι οσοι και καλα αισθανεστε υπεροχη οτι τελειωσατε ελλαδα γτ και παλι φαινεται να βγαζετε κομπλεξ!
και στην τελικη παλι θα κονομησει και ο βουλγαρος το ιδιο και ο ελληνας
Ευκλειδη όπως βλέπεις δεν μπαίνω καν στη κουβέντα γιατί τα εξήγησα 100 φορές και βλέπω να λένε τα ίδια και τα ίδια.

Απ ότι έχω καταλάβει το φαινομενο του να γράφει κάποιος 5 σε όλα τα μαθήματα και να μην ενδιαφέρεται δεν υπάρχει στην Ελλάδα αλλά μόνο στις ανατολικές χώρες και ολους τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι αν και δεν μου κανει εντύπωση.

Μιας που ειμαι στο σπίτι μου με την οικογενεια μου μετά από μήνες ατελείωτου διαβάσματος και άγχους και ξεκινώντας τώρα την πρακτική μου αρνούμαι να σχολιάσω άτομα τα οποία έχουν τα αυτιά τους κλειστά και να χαραμίσω τον σημαντικό χρόνο μου για άλλη μια φορά

Ας πιστεύει ο κάθε έμπειρος «επαγγελματίας« φοιτητής με τα δήθεν αρκετά χρόνια στον κλάδο υγειασ ο,τι θέλει
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Ευκλειδη όπως βλέπεις δεν μπαίνω καν στη κουβέντα γιατί τα εξήγησα 100 φορές και βλέπω να λένε τα ίδια και τα ίδια.

Απ ότι έχω καταλάβει το φαινομενο του να γράφει κάποιος 5 σε όλα τα μαθήματα και να μην ενδιαφέρεται δεν υπάρχει στην Ελλάδα αλλά μόνο στις ανατολικές χώρες και ολους τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι αν και δεν μου κανει εντύπωση.

Μιας που ειμαι στο σπίτι μου με την οικογενεια μου μετά από μήνες ατελείωτου διαβάσματος και άγχους και ξεκινώντας τώρα την πρακτική μου αρνούμαι να σχολιάσω άτομα τα οποία έχουν τα αυτιά τους κλειστά και να χαραμίσω τον σημαντικό χρόνο μου για άλλη μια φορά
δυστυχως ειναι η κομπλεξικη νοοτροπιας της ψαροκωσταινας. ενταξει δικαιολογησε τον τον ριζακι καλο παιδι φαινεται απλα κουραστηκε να μπει εδωσε 2 φορες κατατακτηριες και θεωρει οτι ειναι πιο σημαντικος!! ειναι και ψιλοανθρωπινο αυτο.δηλαδη στη θεση του μπορει να λεγα τα ιδια αν ειχα κουραστει τοσο αλλα μικρος ειναι μεγαλωνοντας θα καταλαβει
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
δυστυχως ειναι η κομπλεξικη νοοτροπιας της ψαροκωσταινας. ενταξει δικαιολογησε τον τον ριζακι καλο παιδι φαινεται απλα κουραστηκε να μπει εδωσε 2 φορες κατατακτηριες και θεωρει οτι ειναι πιο σημαντικος!! ειναι και ψιλοανθρωπινο αυτο.δηλαδη στη θεση του μπορει να λεγα τα ιδια αν ειχα κουραστει τοσο αλλα μικρος ειναι μεγαλωνοντας θα καταλαβει
Ο ρυζακι έχει βοηθήσει πολύ κόσμο εδώ μέσα που τον ενδιαφέρουν τα ιατρικά και τα πολυτεχνικά επαγγέλματα. Και ναι του αξιζουν πολλά συγχαρητήρια γιατί μετά από μια πανδυσκολη πολυτεχνική σχολή κατάφερε μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων να μπει στην ιατρική. Επίσης δεν πήγε φροντιστηριο, άρα δεν τίθεται θέμα διαφθοράς ή οικονομικής άνεσης. Αρα το κάθε λαϊκό παιδί μπορεί να ταυτιστεί και να παραδειγματιστει από αυτόν.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
δυστυχως ειναι η κομπλεξικη νοοτροπιας της ψαροκωσταινας. ενταξει δικαιολογησε τον τον ριζακι καλο παιδι φαινεται απλα κουραστηκε να μπει εδωσε 2 φορες κατατακτηριες και θεωρει οτι ειναι πιο σημαντικος!! ειναι και ψιλοανθρωπινο αυτο.δηλαδη στη θεση του μπορει να λεγα τα ιδια αν ειχα κουραστει τοσο αλλα μικρος ειναι μεγαλωνοντας
Δεν λέω κάτι για τον Ryuzaki μιας που ειμαι 2 χρόνια στο φόρουμ και τον γνωρίζω ως μέλος και την ιστορία του. Είναι λογικό ως κάποιος που πάλεψε τόσο σκληρά για ενα όνειρο να νιώθει αδικημένος γιατί είναι και η αλήθεια. Αλλά δεν είναι ο μοναδικός που πάλεψε. Είμαστε κι εμείς που δώσαμε 2 φορές πανελλήνιες και ήμασταν δυο χρόνια σε σχολή που δεν μας άρεσε και καθημερινα την περνούσαμε την ημέρα με αρκετή σκέψη και κατάθλιψη. Γιατί γνωρίζαμε ότι δεν ακολουθούμε αυτο που θελουμε πραγματικά. Αλλά φυσικά δεν συγκρίνεται με τον Ryuzaki

Όσον αφορα τα άλλα άτομα με τα χρόνια εμπειρίας όπως ανέφερα… ο νοών νοείτο
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Ας βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη.

@eukleidhs1821
Οταν ρωτανε εδω μεσα για κατατακτηριες κλπ δεν γουσταρω να τους χρυσωνω το χαπι.

Τι να τους πω δηλαδη, οτι αν διαβασεις θα τα καταφερεις και μπορεις και να πιστευεις στον εαυτο σου και θετικα χαρουμενα πραγματα ενω εδω και 3 χρονιες συναπτες οι 18/19 στις κατατακτηριες ιατρικης ΑΠΘ ειναι απο το ιδιο φροντιστηριο;
Οτι αξιζει να παλεψεις για την μοναδικη θεση;

Οχι αντικειμενικα δεν ειναι και το οτι περασα εγω αποτελεσε στατιστικο σφαλμα, που για να το καταφερω επρεπε να διαλυσω το ιδιο το rigged game που εχει στηθει απο σχολη/φροντιστηριο/α. Και ο μονος τροπος ηταν να μαθω αυτολεξει 1500 σελιδες.

Οποτε ναι θα ειμαι απολυτος και εαν στατιστικα υπαρξει καποιος που θα το τολμησει, ας ειναι προετοιμασμενος για το τι πρεπει να κανει απο τη μερα 0, να χωθει στη μαχη σαν λιονταρι που θα λιωσει τον ανταγωνισμο και θα τα καταφερει επειδη ειναι ηδη Ανωτερος και οι αλλοι δεν εχουν επιλογη απο το να παραδοθουν μπροστα του οσα φροντιστηρια και ακρες και αν εχουν.

Εαν παλι δεν τα καταφερει, τουλαχιστον δεν θα κατηγορει τον εαυτο του οτι δεν προσπαθησε αρκετα, αφου του εχουν ανοιξει τα ματια για το πώς εχει στηθει το παιχνιδι εις βαρος του. Επειδη Γνωριζει.

Ιδανικα θα ηθελα παρα πολυ κοσμο απιστευτα προετοιμασμενο απο μονο του, που θα απεκλειε και θα χρεωκοπουσε τα φροντιστηρια, ωστε να αποκατασταθει η εισαγωγη, ανεξαρτητως δυνατοτητας του να παει καποιος φροντιστηριο ή οχι.

Ειρωνικα, δεν ειμαι τοσο απολυτα εναντιον των αποφοιτων εξωτερικου.
Παιδια οπως ο νικ που ηταν τοσο κοντα στην εισαγωγη τους τι να τους πω να κατσουν να τρελαθουν απο το διαβασμα μεχρι να τα καταφερουν; Καλα εκανε και μπραβο του, θα χαιρομουν να τον εχω συναδελφο γιατι ο τυπος το εψαξε μεχρι αηδιας και πηρε μια τρομερη αποφαση δεδομενων των συνθηκων του.

Αλλα οταν μου ερχεται ο αλλος και μου κοτσαρει money talks σορρυ μαγκα θα μπεις στη θεση σου, ειτε σπουδαζεις εξωτερικο ειτε Ελλαδα.

@Pharmacist01 ευχαριστω για τα λογια σου και που εντοπισες το νοημα των ποστ μου για το συγκεκριμενο θεμα τοσα χρονια εδω
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Ας βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη.

@eukleidhs1821
Οταν ρωτανε εδω μεσα για κατατακτηριες κλπ δεν γουσταρω να τους χρυσωνω το χαπι.

Τι να τους πω δηλαδη, οτι αν διαβασεις θα τα καταφερεις και μπορεις και να πιστευεις στον εαυτο σου και θετικα χαρουμενα πραγματα ενω εδω και 3 χρονιες συναπτες οι 18/19 στις κατατακτηριες ιατρικης ΑΠΘ ειναι απο το ιδιο φροντιστηριο;
Οτι αξιζει να παλεψεις για την μοναδικη θεση;

Οχι αντικειμενικα δεν ειναι και το οτι περασα εγω αποτελεσε στατιστικο σφαλμα, που για να το καταφερω επρεπε να διαλυσω το ιδιο το rigged game που εχει στηθει απο σχολη/φροντιστηριο/α. Και ο μονος τροπος ηταν να μαθω αυτολεξει 1500 σελιδες.

Οποτε ναι θα ειμαι απολυτος και εαν στατιστικα υπαρξει καποιος που θα το τολμησει, ας ειναι προετοιμασμενος για το τι πρεπει να κανει απο τη μερα 0, να χωθει στη μαχη σαν λιονταρι που θα λιωσει τον ανταγωνισμο και θα τα καταφερει επειδη ειναι ηδη Ανωτερος και οι αλλοι δεν εχουν επιλογη απο το να παραδοθουν μπροστα του οσα φροντιστηρια και ακρες και αν εχουν.

Εαν παλι δεν τα καταφερει, τουλαχιστον δεν θα κατηγορει τον εαυτο του οτι δεν προσπαθησε αρκετα, αφου του εχουν ανοιξει τα ματια για το πώς εχει στηθει το παιχνιδι εις βαρος του. Επειδη Γνωριζει.

Ιδανικα θα ηθελα παρα πολυ κοσμο απιστευτα προετοιμασμενο απο μονο του, που θα απεκλειε και θα χρεωκοπουσε τα φροντιστηρια, ωστε να αποκατασταθει η εισαγωγη, ανεξαρτητως δυνατοτητας του να παει καποιος φροντιστηριο ή οχι.

Ειρωνικα, δεν ειμαι τοσο απολυτα εναντιον των αποφοιτων εξωτερικου.
Παιδια οπως ο νικ που ηταν τοσο κοντα στην εισαγωγη τους τι να τους πω να κατσουν να τρελαθουν απο το διαβασμα μεχρι να τα καταφερουν; Καλα εκανε και μπραβο του, θα χαιρομουν να τον εχω συναδελφο γιατι ο τυπος το εψαξε μεχρι αηδιας και πηρε μια τρομερη αποφαση δεδομενων των συνθηκων του.

Αλλα οταν μου ερχεται ο αλλος και μου κοτσαρει money talks σορρυ μαγκα θα μπεις στη θεση σου, ειτε σπουδαζεις εξωτερικο ειτε Ελλαδα.

@Pharmacist01 ευχαριστω για τα λογια σου και που εντοπισες το νοημα των ποστ μου για το συγκεκριμενο θεμα τοσα χρονια εδω
και σου ξαναλεω αφου ηταν στημενα και προαποφασισμενα ολα γτ ο 19ος δεν ητανε απο το φροντιστηριο και ησουνα εσυ? εκτος και το πας οτι αυτοι ξερανε πανω κατω τι θα πεσει και εσυ εγραψες καλυτερα ακομα και απο νουμερο 19.
υποθετω οτι αυτα τα φροντιστηρια που λες θα χουν καποιες ακρες να γνωριζουν πανω κατω που κινουνται οι καθηγητες.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
και σου ξαναλεω αφου ηταν στημενα και προαποφασισμενα ολα γτ ο 19ος δεν ητανε απο το φροντιστηριο και ησουνα εσυ? εκτος και το πας οτι αυτοι ξερανε πανω κατω τι θα πεσει και εσυ εγραψες καλυτερα ακομα και απο νουμερο 19.
υποθετω οτι αυτα τα φροντιστηρια που λες θα χουν καποιες ακρες να γνωριζουν πανω κατω που κινουνται οι καθηγητες.
Ευκλείδη νομίζω πρέπει να πιστέψεις τον Ryuzaki για αυτά που λέει γιατί φαίνεται πως τα έχει διασταυρώσει και μπορώ να πω και εγώ πως έτσι ισχύει και για την Ιατρική Λάρισας που ήμουν, τα πράγματα είναι συγκεκριμένα και εδώ απλώς με περισσότερες θέσεις «ελεύθερες» για αυτούς που δεν πάνε στα συγκεκριμένα φροντιστήρια. Αυτά τα φροντιστήρια επίσης παίρνουν και τα θέματα και ξέρουν πάνω κάτω πώς θέλει να τα γράψεις ο καθηγητής και άλλα πολλά καθώς είχα είχα έναν φίλο μου που πήγε εκεί και μου τα είπε...
Οπότε και με τις κατατακτήριες θα έλεγα είναι πιο δύσκολο ίσως από πανελλήνιες. Και να πω πόσο συμφωνώ με αυτά που λέει ο Ryuzaki και δεν τα λέει κανείς... Καλύτερα να ξέρει κάποιος τα πράγματα όπως είναι παρά να ωραιοποιούνται χάριν αποφυγής δυσάρεστων συναισθημάτων που μπορεί να προκαλέσουν!
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
και σου ξαναλεω αφου ηταν στημενα και προαποφασισμενα ολα γτ ο 19ος δεν ητανε απο το φροντιστηριο και ησουνα εσυ? εκτος και το πας οτι αυτοι ξερανε πανω κατω τι θα πεσει και εσυ εγραψες καλυτερα ακομα και απο νουμερο 19.
υποθετω οτι αυτα τα φροντιστηρια που λες θα χουν καποιες ακρες να γνωριζουν πανω κατω που κινουνται οι καθηγητες.
Εχω αναφερει σε αλλο μηνυμα πιο αναλυτικα τους τροπους που ειναι δυνατον να στηθουν οι εξετασεις.

Για να απαντησω στο ερωτημα σου, ο λογος που ο 19ος ημουν εγω, ειναι ακριβως οτι ημουν απο τους πρωτους στη βαθμολογικη κατασταση.

Ολη η προετοιμασια και η αποτυπωση του γραπτου ηταν τετοια ωστε να ειναι αδυνατον να με κοψουν, προσχεδιασμενα και μελετημενα απο μεριας μου, ετοιμασμενος τελεια για τα παντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Εγώ πάντως στηρίζω φουλ Ryuzaki σε αυτά που λέει.
I feel sorry για όσους θεωρούν οτι η ανεπάρκεια τους στις πανελλήνιες και το μετέπειτα κόμπλεξ κατωτερότητας που ανέπτυξαν μπορεί να καλυφθεί μέσω των χρημάτων ή εκμηδενίζοντας τον κόπο των παιδιών που πέρασαν απο πανελλήνιες ή κατατακτήριες στην Ελλάδα. Guess what boi, όσα λεφτά και να δώσεις εαν είσαι στόκος θα παραμείνεις στόκος, ακόμα και εαν πας στα καλύτερα φροντιστήρια, και ακόμα και εαν έχεις τους καλύτερους καθηγητές στον κόσμο.

Υ.Γ. Υπάρχουν εξαιρέσεις όπως ο Nick που μπορεί να έμειναν έξω απο ένα τυχαίο βαθμολογικό flactuation σε αστεία μαθήματα όπως η έκθεση. Μην συγχέουμε το μέσο κακομαθημένο πλουσιόπαιδο με φουσκωμένα τα μυαλά για ιατρική,που δεν καταλαβαίνει οτι δεν είναι αρκετά καλό σε σχέση με άλλους, με την περίπτωση τέτοιων παιδιών που ξεκάθαρα αγαπάνε αυτό που κάνουν και το προσπαθούν όσο δεν πάει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
μακαρι να μην ισχυει αλλα εσεις που στε στα πραγματα ειστε κατηγορηματικοι
 

Nocommingback

Νεοφερμένος

Ο Nocommingback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αλλα οταν μου ερχεται ο αλλος και μου κοτσαρει money talks σορρυ μαγκα θα μπεις στη θεση σου, ειτε σπουδαζεις εξωτερικο ειτε Ελλαδα.
Δεν είχα πάρει χαμπάρι πως φαινόταν η φράση "money talks" και οφείλω να την ξεκαθαρίσω. Δεν εννοώ ότι όταν έχεις λεφτά κάνεις ό,τι θες, απλά ότι προσπαθείς να βελτιώσεις το επίπεδο της ζωής σου. (Η ανεπάρκεια των παιδιών που πάνε εξωτερικό για τις πανελλήνιες,όπως αναφέρθηκε,δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι είναι στόκοι, απλά δεν ασχολήθηκαν στον ίδιο βαθμό με τους υπόλοιπους. Εγώ έχω φίλο που ήταν άριστος μαθητής μέχρι και β λυκείου και μετά επειδή είχε πει ότι θα πάει Ιταλία για ιατρική σταμάτησε να διαβάζει τόσο πολύ φέτος. Έδωσε πανελλήνιες για να πάρει το πιστοποιητικό συμμετοχής. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι στόκος. Αντίθετα είναι πολύ ικανό παιδί και πάντα ήταν μαζί μας στην απονομή επαίνων. Θέλω να πω αν διάβαζε για ιατρική πιστεύω είχε πολλές και σοβαρές δυνατότητες. Κλείνω την παρένθεση.) Για να γυρίσω στο θέμα, καλώς ή κακώς τα λεφτά συνήθως συνεπάγονται καλύτερη παροχή εκπαίδευσης και εξασφαλίζουν ένα καλύτερο περιβάλλον μάθησης. Δεν είναι τυχαίο που στην Αμερική υπάρχουν οι καλύτερες ιατρικές σχολές για τις οποίες και πληρώνεις και δίνει τις αντίστοιχες πανελλήνιες MCAT. Μετά περνάς και από συνέντευξη ενώ παράλληλα μετράει η προϋπηρεσία σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα που πρέπει να κάνεις στα κολλεγιακά σου χρόνια. Και προφανώς οι φοιτητές που πάνε εκεί δεν είναι λεφταδες. Απλά παίρνουν δάνεια. Μεγάλα δάνεια. Είναι η απόλυτη νόρμα στην Αμερική. Οπότε μαζί με την πίεση της σχολής έχουν και την πίεση του χρέους των 200.000$ και βάλε λόγω του επιτοκίου. Μέσα από όλο αυτό θέλω να καταλήξω ότι καλή εκπαίδευση δεν σημαίνει μόνο αξιοκρατικά τρόπος εισαγωγής αλλά και χρηματοδότηση. Και αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Αυτό εννοούσα με το money talks. Ότι δεν πρέπει να ξεχωρίζουμε τα χρήματα από την εκπαίδευση αν θέλουμε η τελευταία να είναι καλή. Δεν εννοούσα εξαγορά πτυχίων και τέτοια. Αυτά τα καταδικάζω και εγώ. Και γενικά νομίζω όλοι ξέρουμε ότι η ευκολία που προσφέρουν τα χρήματα είναι σημαντική, το καλό κοστίζει. Ειδικά πανεπιστήμια όπως KCL, Harvard, Stanford, Johns Hopkins...etc κοστίζουν ακριβά και παρέχουν την υψηλότερη εκπαίδευση στην ιατρική.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες είναι ένα είδος δεξιοτήτων που μετράνε στο βιογραφικού κάποιου; Κάπγιου; ε; Ε; Ε;

Δηλαδή, αν ένας Ολλανδός που θα πάει να σπουδάσει στη Γαλλία και δεν θα πάρει μέρος στις εθνικές εξετάσεις απολυτηρίου είναι στόκος; :shifty: Γιατί αυτά τα κόμπλεξ υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα;
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες είναι ένα είδος δεξιοτήτων που μετράνε στο βιογραφικού κάποιου; Κάπγιου; ε; Ε; Ε;

Δηλαδή, αν ένας Ολλανδός που θα πάει να σπουδάσει στη Γαλλία και δεν θα πάρει μέρος στις εθνικές εξετάσεις απολυτηρίου είναι στόκος; :shifty: Γιατί αυτά τα κόμπλεξ υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα;
Τι συγκρίνεις τώρα; Τη Βουλγαρία με τη Γαλλία;
 

Nocommingback

Νεοφερμένος

Ο Nocommingback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες είναι ένα είδος δεξιοτήτων που μετράνε στο βιογραφικού κάποιου; Κάπγιου; ε; Ε; Ε;

Δηλαδή, αν ένας Ολλανδός που θα πάει να σπουδάσει στη Γαλλία και δεν θα πάρει μέρος στις εθνικές εξετάσεις απολυτηρίου είναι στόκος; :shifty: Γιατί αυτά τα κόμπλεξ υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα;
Με παρερμήνευσες. Δεν είπα κάτι τέτοιο. Μάλιστα αν διαβάσεις μερικά μηνύματα παραπάνω θα διαπιστώσεις ότι έχω αναφερθεί κατηγορηματικά σε αυτό το θέμα με σαφή θέση όπου και λέω ότι οι πανελλήνιες είναι ξεκάθαρα διαγωνισμός προετοιμασίας και όχι εξυπνάδας-ικανοτητας. Ορίστε, για του λόγου το αληθές :
Για να περάσεις ιατρική πρέπει να διαβάζεις και να μην είσαι ηλίθιος, δηλαδή να έχεις φυσιολογικό IQ. Δεν πρέπει να είσαι έξυπνος όπως αποδεικνύεται και από τον διαγωνισμό εισαγωγής: Οι πανελλήνιες εξετάζουν το επίπεδο προετοιμασίας σου και όχι την ικανότητα και οξυδέρκεια σου.
Μην γίνεται παρεξήγηση από το πουθενά...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι συγκρίνεις τώρα; Τη Βουλγαρία με τη Γαλλία;
Και αυτό είναι το κόμπλεξ. Αυτό εννοώ. Και να το πιστεύεις αυτό, μπορείς από σεβασμό να επιλέξεις να μην το εκφράσεις. Εδώ είχα άτομο που είναι ιατρική στο KCL και συζήταγε με παιδί από ΕΚΠΑ για το ποιος έχει καλύτερο επίπεδο. Περιττό να πω ότι τη συζήτηση την άρχισε ο ΕΚΠΑτης και επίσης περιττό να πω ποιος είχε καλύτερη παροχή εκπαίδευσης.... Τέλος πάντων ενώ ο ΕΚΠΑτης τραβούσε το σχοινί, ο φίλος μας όχι μόνο δεν του τα είπε στα ίσια, ούτε τον μείωσε ούτε τίποτα, λέγοντας μόνο ότι και δυο ιατρικές είναι καλές. Ο ΕΚΠΑτης πέταγε μπιχτές, υπόψην, και ο άλλος τις άφηνε, όταν μπορούσε να πει χοντρά πράγματα. Επέλεξε να μην το κάνει....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top